Ethereum jest platformą opartą na technologii blockchain, która umożliwia deweloperom tworzenie zdecentralizowanych aplikacji. Całość jest skonstruowana na otwartym kodzie źródłowym. Różnica pomiędzy bitcoinem a ethereum jest taka, że ten pierwszy oferuje jedną skonkretyzowaną aplikację, która sprowadza się do elektronicznego systemu płatności peer-to-peer. Ethereum zaś, umożliwia utworzenie kodu, który będzie tożsamy ze smart contractem, będącym podstawą funkcjonowania aplikacji.

Aktualny kurs ETH

Kurs Ethereum (ETH) w ujęciu czasowym

Przy okazji bańki kryptowalutowej z przełomu lat 2017 i 2018 również cena etheru poszybowała mocno w górę. W szczytowym momencie za jednego coina trzeba było zapłacić prawie 1500 dolarów amerykańskich. Potem kurs ethereum systematycznie spadał.


ethereum eht opis

Opis platformy Ethereum

Ethereum to zdecentralizowane środowisko na bazie którego można tworzyć smart kontrakty oraz zdecentralizowane, autonomiczne organizacje zwane DAO. Natomiast ether (ETH) jest tokenem napędzającym całą sieć. Górnicy wydobywają przy użyciu mocy obliczeniowej właśnie ether. Na giełdach kryptowalutowych wymieniany między użytkownikami jest ether, nie ethereum. Popyt jest zapewniony poprzez konstrukcję sieci, która wymusza opłacanie transakcji, czy innych oferowanych usług tylko i wyłącznie przez kryptowalutę ETH.

Ethereum jest platformą, siecią, łańcuchem bloków zwanych również blockchain'em. Ether (ETH) to paliwo niezbędne do działania całości. Jest płacony górnikom, za potwierdzanie transakcji oraz konieczny do zawarcia jakiegokolwiek kontraktu. Coinami możesz dysponować wykorzystując dedykowaną aplikację My Ether Wallet lub inne portfele do kryptowalut.

Twórca i powstanie sieci ethereum

Autorem pomysłu i twórcą ethereum jest rosyjsko-kanadyjski programista Vitalik Buterin. Współzałożyciel portalu Bitcoin Magazine utworzonego w maju 2012 roku. Natomiast sama nazwa przypadła Vitalikowi do gustu w trakcie przeglądania Wikipedii. Natknął się na luminiferous aether, czyli ether, co oznacza hipotetyczne niewidzialne medium, które przenika wszechświat i umożliwia podróżowanie światłu. White paper, czyli prospekt przedsięwzięcia został przedstawiony przez Vitalika w 2013 roku.

ethereum kurs eth vitalik
Vitalik Buterin twórca ETH

Rok później projekt zaczął być realizowany poprzez szwajcarskie przedsiębiorstwo. W tym czasie podstawowy zespół składał się oprócz Buterina z kilku innych osób, takich jak Mihai Alisie, Anthony Di Iorio, oraz Charles Hoskinson. Następnie utworzona została organizacja non-profit wspierająca projekt. Cały koncept został sfinansowany poprzez crowd funding. Inwestorzy wpłacali swoje środki, za które otrzymywali proporcjonalną ilość kryptowaluty ether (ETH) jako gratyfikację inwestycyjną, mogącą w przyszłości przynieść ogromne zyski.

Smart kontrakty - Podstawowa zaleta ethereum (ETH)

Czym są smart kontrakty? Termin smart contract's oznacza sprytne umowy. W polskim tłumaczeniu zestawienie tych dwóch wyrazów nie brzmi najpiej, więc zostańmy przy wersji angielskiej. Termin ten został zaproponowany już w 1994 roku przez Nick'a Szabo. Wstępnie smart kontrakty miały opierać się na łatwym wdrożeniu oraz nieuchronności i nieodwracalności.

Realizacja ich miała odbywać się bez udziału pośredników. W dużym uproszczeniu i obrazowo można opisać schemat następującym przykładem. Wynajmujemy komuś mieszkanie. Najemca płaci regularnie czynsz, co oznacza, że elektroniczny zamek odpowiednio zaprogramowany wpuszcza go do środka. W przypadku gdy najemca spóźnia się z zapłatą elektroniczny zamek go nie wpuści.

Głównym założeniem smart kontraktów jest wyeliminowanie pośrednika. Wykonanie umowy opiera się na spełnieniu warunku. Niesie to ze sobą pewne konsekwencje. System ten jest zero jedynkowy. Nie wpuści do mieszkania zarówno tego, który zawarł umowę będąc świadom, że nie jest w stanie finansowo jej spełnić, jak i samotnej matki z dzieckiem, której przelew został niewłaściwie zaksięgowany przez bank.

Wykorzystanie smart kontraktów ETH

Obecnie smart kontrakty wykorzystuje się w środowiskach wirtualnych, głównie w kryptowalutach. Są tworzone w języku programowania Solidity (opartym na C++ i JavaScript) oraz kilku innych, które umożliwiają dostosowanie ich do zachodzących okoliczności.

Technologia ta może znaleźć swoje zastosowanie w umowach cywilno-prawnych. Można ją wdrożyć w celu przeprowadzania głosowania podczas wyborów, zaoszczędzając tym samym znaczne środki. Na razie jest to pieśń przyszłości. Jest duża szansa, że w najbliższych latach tego rodzaju rozwiązania wejdą do codziennego życia.

Gdzie kupić kryptowalutę ethereum (ETH)?

Sieć ethereum umożliwia konstruowanie DAPP

DAPP to zdecentralizowana aplikacja. Dlaczego decentralizacja jest tak ważna? Od zarania dziejów istniejące prawo, umowy, czy zasady postępowania w społeczeństwie są egzekwowane według subiektywnego podejścia sędziego, urzędnika państwowego, czy zainteresowanej grupy społecznej. Powoduje to szereg niesprawiedliwości i daje pole do nadużyć. Aplikacja nie przyjmuje łapówek i nie ulega naciskom.

Wyobraź sobie wybory w krajach o niskich standardach demokratycznych, które byłyby odporne na jakąkolwiek próbę fałszerstwa. Zakłady bukmacherskie, które automatycznie wypłacają wygraną, a proces ten nie może zostać w żaden sposób wstrzymany. Witryny społecznościowe, w których za wartościowy post, autor otrzymuje wynagrodzenie. Portale uniemożliwiające cenzurę treści. Niezależne dziennikarstwo. Pozwolenia na budowę wydawane nie przez urząd, a po spełnieniu przewidzianych prawem warunków, przez aplikacje. Wszystko to jest możliwe dzięki ethereum i DAPP.

Przykładem działającej zdecentralizowanej aplikacji opartej o sieć ethereum jest polski projekt golem (GNT). Umożliwia on wynajem mocy obliczeniowej potrzebnej na przykład do tworzenia grafiki komputerowej lub wykonywania skomplikowanych obliczeń matematycznych.

Aplikacje te charakteryzuje nieuchronność, niemożność cofnięcia, bezpieczeństwo, a przede wszystkim transparentność. Każdy proces, który odbywa się w oparciu o tę technologię jest czytelny i może być przez każdego z zainteresowanych przejrzany od początku do końca.

Nie ma pośredników, którzy kierując się swoim interesem lub naciskami mogą wpłynąć na wydawane decyzje, czy przeprowadzane transakcje.

ethereum aplikacje

DAO - Autonomiczne organizacje oparte o ethereum

DAO, czyli Decentralized Autonomous Organisation to w pełni zdecentralizowane organizacje pozbawione lidera, czy też szefa, któremu przysługiwałby ostateczny głos. Uruchamiane są one na podstawie smart kontraktów napisanych na platformie ethereum. Kod zastępuje struktury osobowe niezbędne w tradycyjnych organizacjach.

Każda osoba, która zainwestuje w spółkę zbudowaną w ten sposób, otrzymuje ilość tokenów proporcjonalną do wniesionego wkładu. Mają one swoją wartość oraz uprawniają do głosowania w sprawach dotyczących spółki. Wszystko jest transparentne, pozbawione możliwości manipulacji.

Większość ICO działa w ramach ethereum (ETH)

Initial Coin Offering (ICO) to pozyskiwanie środków na rozwój projektu. Platforma ethereum umożliwia stworzenie własnego tokenu przeznaczonego do sprzedaży osobom gotowym w taki projekt zainwestować. Cały proces jest tani i łatwy do wdrożenia. Nie potrzeba tworzyć nowej infrastruktury, aby wyemitować własną kryptowalutę.

Mechanizm jest pomocny w organizowaniu funduszy, ale ma też ciemną stronę. Wiele ICO okazało się zwykłym oszustwem. Środki zostały zebrane, ale obiecywane działania nie zostały przeprowadzone. Inwestorzy bezpowrotnie stracili pieniądze.

Inwestując w ICO zawsze dokładnie zbadaj temat. Sprawdź osoby zaangażowane i poszukaj informacji w internecie. Powstaje coraz więcej platform, które weryfikują projekty ICO. Warto korzystać z ich rekomendacji.

Możliwości stojące za siecią ethereum są niesamowite. Wykorzystanie ich w odpowiedni sposób przyspieszy postęp cywilizacyjny i może być czynnikiem wywołującym technologiczną rewolucję.

[Głosów:21    Średnia:4.9/5]