Giełda Poloniex
Funkcjonuje na rynku od 2014 roku i niewątpliwie zalicza się do grona bardzo popularnych platform do kupowania i sprzedawania kryptowalut. Giełda Poloniex ma burzliwą historię, a opinie na jej temat są podzielone. Jeśli szukasz bardziej renomowanej platformy przeczytaj opis Binance.
Bogaty wybór walut wirtualnych oraz obsługa walut FIAT to najważniejsze zalety. Poniżej prezentujemy obszerną recenzję, która pomoże Ci znaleźć odpowiedź na pytanie, czy jest odpowiednie miejsce do handlowania walutami cyfrowymi.
Spis treści:
Kraj rejestracji | Start USA, obecnie brak danych |
Rok założenia | 2014 |
Waluty FIAT | Tak |
Waluta PLN | Nie |
Stable coiny | Tak |
Ilość kryptowalut | 60 |
Obsługa po polsku | Nie |
Handel z dźwignią | Tak |
Weryfikacja KYC | Nie |
Prowizje | max 0.125% |
Recenzja giełdy Poloniex
Poloniex to amerykańska giełda kryptowalutowa założona w 2014 roku. W pierwszym okresie działalności miała problem z zabezpieczeniami, co skończyło się poważnym atakiem hackerskim. Firma zdołała jednak odzyskać zaufanie ze strony klientów i przejść trudny okres działalności.
Giełda Poloniex oferuje kompleksowe możliwości inwestycyjne: umożliwia zarówno szybką wymianę kryptowalut, jak również wystawianie zleceń oczekujących. Użytkownicy mogą również handlować z dźwignią finansową, za sprawą pożyczek udostępnianych przez innych inwestorów.
Od roku 2018, platforma była własnością spółki Circle Internet Financial. Następnie została przejęta przez azjatyckich inwestorów na czele z Justinem Sung, twórcą kryptowaluty Tron.
Klienci mogą kupować i sprzedawać waluty cyfrowe w kilkuset różnorodnych parach transakcyjnych. Obsługiwane są również waluty FIAT, dzięki czemu, osoby, które nie posiadają jeszcze żadnych kryptowalut, mogą dokonać pierwszego zakupu.
Giełda posiada możliwość handlowania z dźwignią finansową, co pozwala zainwestować kwotę większą, niż aktualny kapitał inwestycyjny (wiąże się z to większym ryzykiem). Handel dźwignią jest możliwy za sprawą pożyczek, które mogą być udzielane przez innych inwestorów, w zamian za udział w zyskach.
Poloniex oferuje portfel kryptowalutowy w wersji przeglądarkowej oraz mobilnej. Przejrzysta platforma transakcyjna sprawia, że giełda nie sprawia problemów nowym użytkownikom.
Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:
Rejestracja i weryfikacja konta na Poloniex
Giełda Poloniex podlega międzynarodowym regulacjom i musi weryfikować swoich użytkowników. W związku z tym, po stworzeniu nowego konta musimy przejść proces weryfikacji, który polega na załączeniu skanu lub fotokopii dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport).
Czas oczekiwania na weryfikację zajmuje zwykle kilka godzin, choć w skrajnych przypadkach może się przedłużyć do kilku dni. Dodatkowe formalności stanowią pewną niedogodność dla nowych inwestorów.
Po przejęciu platformy przez nowych właścicieli została przywrócona możliwość korzystania z handlu kryptowalutami dla osób bez zweryfikowanego konta. Zwiększenie limitów wypłat oraz korzystanie z walut FIAT weryfikacji wymaga nadal.
Prowizje oraz wpłaty i wypłaty
Giełda Poloniex oferuje szeroki wybór metod płatności, dzięki czemu, bez problemu zasilisz swoje konto środkami potrzebnymi do rozpoczęcia inwestycji. Obsługuje szybkie przelewy bankowe, przekazy z portfeli elektronicznych oraz coraz popularniejsze płatności mobilne.
Najszybszym i najłatwiejszym sposobem jest zasilenie konta z pomocą karty płatniczej. Dużym plusem jest obecność metod gwarantujących błyskawiczną wypłatę środków z naszego konta. Możemy wykonywać przelewy także z portfeli kryptowalutowych w walucie obsługiwanej przez giełdę.
To bez wątpienia jeden z jaśniejszych aspektów funkcjonowania giełdy. Zacznijmy od tego, że wszelkie wpłaty oraz wypłaty z konta są bezpłatne i nie pobierane są żadne prowizje. Jeśli chodzi o opłaty transakcyjne, znaczenie ma to, czy jesteśmy kupcem (Taker) czy sprzedawcą (Maker).
W pierwszym przypadku prowizje wynoszą od 0,00% do 0,125% w zależności od miesięcznego obrotu. W przypadku sprzedaży, prowizja wynosi od 0,00% d0 0,0937%. Użytkownicy mają możliwość rozwinięcia konta do statusu Silver lub Gold, co wiąże się z dodatkowymi korzyściami. W programie lojalnościowym możemy również otrzymać 25% zniżki na opłaty transakcyjne.
Najlepsza giełda do handlu z dźwignią. Brak weryfikacji, możliwość edytowania zleceń, duża płynność handlu:
Giełda Poloniex zbiera różne opinie
Platforma ma za sobą burzliwe okresy działalności oraz ataki, które obniżyły jej reputację. Giełda Poloniex cieszy się różnymi opiniami ze strony klientów. Jej zaletami są: bardzo przejrzysta platforma transakcyjna, bogaty wybór par kryptowalutowych, a także niskie prowizje i brak opłat za depozyty i wypłaty z konta. Dzięki temu, handel na giełdzie Poloniex staje się dużo bardziej opłacalny.
Z perspektywy polskich użytkowników, minusem jest brak polskojęzycznej wersji serwisu, a także brak obsługi waluty PLN. Podstawowa znajomość języka angielskiego wystarczy, aby poradzić sobie ze wszystkimi funkcjami giełdy.
Na plus oceniany jest sprawnie działający support. Dużym pozytywem jest również program lojalnościowy, który pozwala aktywnym użytkownikom otrzymywać cenne nagrody oraz zniżki.
Negatywne opinie na temat Poloniex są spowodowane blokowaniem kont i wypłat oraz brakiem reakcji supportu na problemy użytkowników. Przyczyną mogły być kłopoty natury organizacyjnej spowodowane częstymi zmianami właściciela. Nie jest to żadne usprawiedliwienie w sytuacji gdy blokuje się ludziom dostęp do ich środków.
Zalety i wady Poloniex
Na koniec krótkie podsumowanie, w którym zajmiemy się wymienieniem najważniejszych zalet oraz słabszych stron giełdy kryptowalutowej Poloniex. Mamy nadzieję, że w ten sposób użytkownicy łatwiej znajdą odpowiedź na pytanie, czy jest to odpowiednia dla nich platforma. Zacznijmy od mocnych stron:
- Bogaty wybór kryptowalut, w które możemy zainwestować
- Przejrzysta i prosta w obsłudze platforma transakcyjna
- Niskie prowizje przy handlowaniu walutami wirtualnymi
- Brak prowizji za wpłaty i wypłaty z konta
- Możliwość handlowania z dźwignią
- Szeroki wybór dostępnych metod płatności
- Ciekawy program lojalnościowy z nagrodami
Korzystanie z serwisu jest proste, a sama procedura handlu została uproszczona do minimum. Powinniśmy również zwrócić uwagę na słabsze strony giełdy Poloniex. Oto one:
- W przeszłości zdarzały się ataki hackerskie
- Ograniczona płynność przy mniej popularnych kryptowalutach
- Bezpodstawne blokowanie kont i wypłat
- Brak reakcji supportu na zgłaszane problemy
Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:
Podsumowanie recenzji
Giełda Poloniex może pochwalić się sporym doświadczeniem na rynku. Platforma obsługuje waluty fiducjarne, dzięki czemu, może być wykorzystana przez osoby, które chcą po raz pierwszy zakupić kryptowaluty. Przejrzysty panel transakcyjny oraz aplikacja mobilna ułatwiają handel. Mankamentem są liczne negatywne opinie.
W przeszłości dochodziło do dwóch poważnych ataków hackerskich, które nadszarpnęły opinią Poloniex w tym względzie. W tym momencie serwis zapewnia, że zostały wdrożone dużo skuteczniejsze zabezpieczenia.
Wiele zależy również od samych użytkowników. Konto powinniśmy zabezpieczyć silnym hasłem, a także procedurą dwuskładnikowego logowania. Jeśli korzystasz z aplikacji mobilnej, zadbaj o logowanie z pomocą odcisku palca. Jednocześnie, pamiętajmy o tym, aby nie przechowywać dużych ilości aktywów na giełdzie kryptowalut. Więcej o zabezpieczeniach: bezpieczeństwo kryptowalut.
Ponieważ w takim przypadku giełda może nimi dysponować. Może zablokować Twoją wypłatę lub nawet dostęp do konta. Na giełdzie należy trzymać tylko kryptowaluty niezbędne do tradingu. Długoterminowe inwestycje najlepiej wypłacić na portfel sprzętowy Trezor T lub Ledger Nano S.
Niegdyś Poloniex był topową giełdą kryptowalut. W chwili obecnej nie ma szans aby ten tytuł odzyskać. Raz zepsutą reputację trudno naprawić. Poza tym konkurencja mocno się rozwinęła. Konkurencyjne platformy oferują lepszej jakości usługę i dbają o opinie poprzez dobrą komunikację z użytkownikami i szybkie rozwiązywanie zgłaszanych problemów.