Kryptowaluta Tron (TRX)

Opis Tron (TRX)

Tron to zdecentralizowana platforma kryptowalutowa, która oferuje użytkownikom nieskrępowany dostęp do rozrywki bez żadnych ograniczeń i cenzury. Projekt budzi ogromne kontrowersje i w swoich założeniach jest bardzo podobny chociażby do idei deep webu. Kryptowaluta TRX jest natomiast głównym środkiem płatniczym za usługi oferowane przez platformę.

Na chwilę obecną, główna sieć jest jeszcze w fazie testów. Co powinniśmy wiedzieć o kontrowersyjnym projekcie zdecentralizowanej platformy rozrywkowej?

Twórca i powstanie

Pomysłodawcą projektu Tron jest Justin Sun. To postać doskonale znane w branży internetowej. Jest właścicielem chińskiego komunikatora PEIWO, a w przeszłości należał do grona deweloperów zarządzających rozwojem Ripple. Sun zasłynął wygraną w licytacji, którą co roku organizuje Warren Buffett, który nie ma najlepszego zdania o kryptowalutach.

Przedmiotem wygranej była kolacja z organizatorem. Sun przelicytował konkurentów kwotą 4,57 miliona dolarów. Cała kwota została przekazana na cele charytatywne.

W czerwcu 2018 roku Sun przejął największą platformę działającą na zasadzie peer-to-peer, BitTorrent. Już ta informacja wiele mówi nam o założeniach Justina Suna i jego ewentualnych planach związanych z platformą Tron.

Zbiórkę ICO przeprowadzono w roku 2017. Do sprzedaży trafiło 40 mld tokenów TRX. Każdy z nich można było zakupić w cenie 0,0019 USD.

W ciągu miesiąca sprzedano całą pulę tokenów i uzbierano 70 mld dolarów w kryptowalutach Bitcoin oraz Ethereum.

kryptowaluta tron
Justin Sun twórca kryptowaluty Tron i Warren Buffett

Początkowo, tokeny TRX były zachowane w standardzie ERC20 opartym o blockchain Ethereum. W maju 2018 roku rozpoczęto proces konwertowania tokenów na autorski standard zaprojektowany na potrzeby sieci. White paper projektu pojawił się w sieci na początku 2018 roku. Niedługo później doczekaliśmy się opublikowania platformy, która na chwilę obecną nie funkcjonuje jeszcze jako obiecana platforma rozrywkowa.

Podstawowe informacje

Założenia projektu Tron są niezwykle proste. Twórcy planują w przyszłości stworzyć całkowicie zdecentralizowaną platformę rozrywkową, na której znajdziemy gry, seriale, filmy oraz muzykę. Każdy twórca będzie mógł podzielić się swoimi utworami i otrzymać w związku z tym wynagrodzenie.

Kryptowaluta TRX będzie typowym środkiem płatniczym potrzebnym do uzyskania dostępu do określonych funkcji oraz materiałów. Twórcy już teraz chwalą się wysoką skalowalnością umożliwiającą szybkie i wygodne transakcje. Według autorów projektu, możliwości Tron w tym względzie są ponad stukrotnie większe od Ethereum i Bitcoin.

Twórcy projektu zadbali o szereg nominowanych portfeli przystosowanych do przechowywania kryptowaluty. W tym miejscu można również oddawać głosy na delegatów, którzy zarządzają transakcjami w sieci.

Ważność głosu zależy od liczby posiadanych tokenów. Od pewnego czasu z poziomu platformy możemy przejść do aplikacji DApp, która oferuje nam dostęp do różnorodnych gier.

Dominując tu przede wszystkim tytuły znane z kasyn. To właśnie w tym miejscu pojawiają się również filmy, seriale oraz muzyka. Projekt TRX wzbudza duże kontrowersje nie tylko w branży kryptowalut.

Zacznijmy od tego, że opublikowany white paper okazał się plagiatem kilku innych platform o charakterze rozrywkowym. Twórcy tłumaczyli się złym tłumaczeniem z języka chińskiego. Justin Sun jest właścicielem oprogramowania BitTorrent, które umożliwia wymianę plików między użytkownikami w sieci peer-to-peer.

Program w głównej mierze jest wykorzystywany przez piratów, którzy udostępniają materiały objęte prawem autorskim. Pojawiają się obawy, że zdecentralizowana platforma Tron będzie narażać twórców na ogromne straty.

Delegaci i podaż coinów

Maksymalna podaż kryptowaluty została ograniczona do 100 mln jednostek. W obiegu znajduje się obecnie ponad 66 mln tokenów. Sieć wykorzystuje algorytm konsensusu Delegated Proof of Stake. Nie wyróżniamy zatem górników, ale delegatów, którzy są wybierani w drodze głosowania przez innych posiadaczy tokenów. Delegaci są nazywani super reprezentantami.

Ich rolą jest weryfikowanie i zatwierdzanie transakcji. W jednej chwili w sieci pracuje 27 delegatów. Każdy z nich ma szansę otrzymać nagrodę za nowy, zatwierdzony blok. Obecnie, bloki są zatwierdzane co pół sekundy, a nagroda wynosi 32 TRX.

Gdzie kupić Tron?

Zostanie super reprezentantem jest bardzo trudne i zwykle wymaga posiadania dużej liczby tokenów. Inną formą pozyskania tokenów TRX są oczywiście liczne giełdy kryptowalut. Także platforma TRON daje możliwość zakupienia coinów. Jest to duże prostsze niż próba uzyskania funkcji delegata.

Tokeny TRX służą do opłacania usług oraz do brania udziału w grach hazardowych dostępnych w aplikacji. Platforma od niedawna obsługuje również kilka innych kryptowalut. Osoby, które zainwestowały w zbiórkę ICO mogły liczyć na kilkunastokrotny zysk.

Ograniczona podaż sprawia, że tokeny TRX mają charakter deflacyjny, a ich wartość powinna rosnąć w długoterminowej perspektywie. Aktualnie kurs Tron oscyluje w granicach 0,04 dolara amerykańskiego.

Zastosowanie kryptowaluty Tron

Użytkownicy platformy TRX mają uzyskać dostęp do licznych filmów, muzyki oraz gier zaprojektowanych przez deweloperów pracujących w sieci. Udział w grach może przyjmować charakter hazardowy. Środkiem płatniczym są tokeny TRX, które można zakupić zarówno w obrębie platformy, jak również giełd kryptowalut.

Projekt wpisuje się w globalną ideę stworzenia w pełni zdecentralizowanego Internetu trzeciej generacji. Twórcy będą mogli łączyć się z widzami bez żadnych pośredników i otrzymywać za swoją pracę wynagrodzenie. Zamysł proponowany przez Tron przywodzi na myśl deep web czyli czarną stronę Internetu.

W rzeczywistości, na tej platformie użytkownicy nie będą mogli liczyć na taki poziom anonimowości. Mimo to, twórcy obawiają się, że produkowane przez nich materiały mogą trafiać na platformę Tron bez ich wiedzy i zgody.

Właściciel projektu wszedł w posiadanie oprogramowania BitTorrent, dlatego żytkownicy spekulują, że będzie ono wykorzystane w obrębie platformy.

Jaki portfel do Tron?

W pierwszych miesiącach działalności sieci, tokeny TRX można było przechowywać we wszystkich portfelach kompatybilnych z Ethereum. W maju 2018 roku opracowano jednak autorski standard i zrezygnowano z tokenów ERC20.

Wraz z konwersją tokenów platforma wydała portfel Tron Wallet do przechowywania nowych tokenów TRX. Jest on dostępny z poziomu przeglądarki internetowej, ale może być także ściągnięty na pulpit naszego komputera lub w formie aplikacji mobilnej. Kryptowaluta jest obsługiwana przez aktualną generację portfeli sprzętowych Ledger oraz Trezor.

Podsumowanie opisu

TRX ambitna próba stworzenia zdecentralizowanej platformy rozrywkowej z muzyką, filmami oraz grami. Platforma pomija problem pośredników i pozwala na bezpośrednią interakcję twórców z widzami. Kryptowaluta TRX służy korzystaniu z dostępnych materiałów, a także płaceniu za dodatkowe usługi oferowane przez platformę Tron.

Na chwilę obecną w aplikacji przynależnej do platformy dominują gry tworzone przez deweloperów. Niebawem oferta ma jednak zostać powiększona o filmy i muzykę. Niewątpliwie jest to jeden z tych projektów, których rozwój warto obserwować.


Źródła:

https://en.wikipedia.org/wiki/Justin_Sun

https://tron.network/static/doc/white_paper_v_2_0.pdf

https://www.bittorrent.com/btt/