Kryptowaluty

Jak zacząć na rynku kryptowalut?

W poradniku opisałem jak zacząć handel oraz jak posługiwać się aplikacjami
umożliwiającymi kupno i sprzedaż kryptowalut

Poradnik zawiera informacje, które pomogą Ci poznać kryptowaluty

kryptowaluty poradnik

Kryptowaluty wychodzą z cienia i docierają do coraz szerszego grona odbiorców. Z każdym rokiem ten trend zauważalnie przybiera na sile.

W chwili obecnej istnieje ponad 2000 różnych altcoinów. Cały czas powstają kolejne, coraz bardziej innowacyjne.

 

  • Altcoiny - kryptowaluty alternetywne (inne niż bitcoin)
  • Waluty FIAT (fiducjarne) - dolar, euro, złotówka
  • Hossa - rynek byków (przewaga kupujących)
  • Bessa - rynek niedźwiedzi (przewaga sprzedających)

Zanim zaczniesz handel kryptowalutami

Nie jestem doradcą finansowym. Nie udzielam porad inwestycyjnych jakie konkretnie kryptowaluty zakupić. Pokażę Ci podstawy. Co trzeba zrobić, aby samemu zacząć handel. Przedstawię godne uwagi giełdy, portfele i aplikacje, które pozwolą dokonać pierwszych zakupów.

W  internecie piszą, że to łatwe pieniądze. W pewnych momentach być może tak. Miej na uwadze, że rynek kryptowalutowy jest kapryśny. Nie zawsze panuje hossa podczas której pewnie i łatwo się zarabia.

kryptowaluty jak zacząć handel

Bywają okresy długotrwałych spadków. Bessa może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Wtedy zarobki wypracowane w czasie wzrostów znikają, a salda portfeli topnieją równie szybko jak rosły.

W sposób długofalowy na kryptowalutach zarabiają osoby które akceptują ryzyko, potrafią panować nad emocjami oraz poświęcają czas na edukację. Z pozostałymi bywa różnie - raz mają szczęście, innym razem pecha.

Ryzyko


Branża kryptowalut jest w początkowej fazie rozwoju. Stwarza to możliwość wysokich zarobków i równie wysokich strat. Ruchy cenowe altcoinów bywają bardzo duże. Zdarza się kilkadziesiąt procent dziennie w jedną lub w drugą stronę.

Jesteś gotowy zaakceptować takie ryzyko?

Emocje


Strach i chciwość determinują wybory większości uczestników kryptowalutowego rynku. Podejmowanie decyzji pod wpływem emocji (zamiast trzymania się planu) właściwie zawsze kończy się dużymi stratami kapitału.

Potrafisz zapanować nad emocjami?

Edukacja


Kupno altcoinów w ciemno to zły pomysł. Najpierw należy zdobyć podstawowe informacje. Dowiedzieć się jakie problemy rozwiązuje projekt. Poznać zespół, który go tworzy. Przeczytać white paper (opis) oraz road map (plan działania). To minimum.

Jesteś w stanie się zaangażować?

kryptowaluty zakup bitcoina

1. Kup bitcoina za złotówki

Waluty FIAT zapewne znasz bardzo dobrze. To dolar, euro, złotówka itd. Największe giełdy oferują możliwość kupna kryptowalut, nie za FIAT tylko za bitcoiny (BTC). Dlatego najpierw trzeba zakupić bitcoiny. Możesz to zrobić korzystając z polskiej giełdy kryptowalutowej, która umożliwia szybką wymianę złotówek na bitcoiny. Od tego należy zacząć.

Jak Kupić Bitcoina za Złotówki 

Najpopularniejsze kryptowaluty alternatywne - altcoiny

Licetoin (LTC)

Litecoin to młodszy brat bitcoina stworzony w 2011 roku przez Charles'a Lee. Pod względem technicznym jest bardzo podobny do swojego pierwowzoru.

Dzięki niewielkim zmianom w sposobie działania sieć litecoina jest w stanie sprawniej potwierdzać wewnętrzne procesy kryptograficzne co przekłada się na szybkość przechodzenia przelewów. Całkowita podaż (ilość monet) litecoina jest czterokrotnie większa niż ma to miejsce w przypadku bitcoina.

Ethereum (ETH)

Koncept zupełnie inny niż bitcoin. Twórcą Ethereum jest Rosjanin Vitalik Buterin. Projekt wystartował w 2015 roku, a środki na jego organizację zostały zebrane w przedsprzedaży od indywidualnych inwestorów.

Ethereum umożliwia tworzenie smart kontraktów (inteligentnych umów) oraz zdecentralizowanych aplikacji. Bazując na platformie ethereum można tworzyć inne kryptowaluty, a właściwie tokeny zgodne ze standardem ERC20.

Ripple (XRP)

Ripple to projekt kierowany do instytucji finansowych o zasięgu międzynarodowym. Pozwala na bardzo tanie i niemal błyskawiczne transferowanie środków bez konieczności ponoszenia kosztów przewalutowania. Łatwo go zintegrować z systemami płatności tradycyjnych.

Ripple nie jest zdecentralizowany. Całość jest kontrolowana przez korporacje i banki, które za nim stoją. Ripple w pewnych aspektach różni się od klasycznych kryptowalut. Z tego powodu jest krytykowany i bojkotowany przez środowiskowych radykałów.

kryptowaluty kupno

2. Kup kryptowaluty

Z polskiej giełdy (lub portfela) należy przelać bitcoiny na większą giełdę kryptowalutową. Warto wybrać taką, która działa płynnie, oferuje duży wybór altcoinów oraz niskie prowizje. Na giełdzie Binance jest dostępnych ponad 150 altcoinów oraz cztery pary walutowe. Jest to profesjonalna platforma umożliwiająca kupno i sprzedaż kryptowalut.

Instrukcja Rejestracji na Binance 

Różne kryptowaluty

Rynek kryptowalut przeżywa w ostatnim czasie prawdziwy rozkwit. Nowe altcoiny powstają jak grzyby po deszczu. Część z nich jest oparta na zupełnie nowej technologii, a część to tylko odrobinę ulepszone wersje coinów wcześniej istniejących lub ich kopie. Nie istnieje sztywna klasyfikacja. Według mnie waluty kryptograficzne można podzielić na cztery grupy.

kryptowaluty rodzaje

Algorytm SHA-256

Jednymi z bardziej popularnych są kryptowaluty działające w oparciu o algorytm haszowania SHA-256 (Secure Hash Algorithm). W ten sposób funkcjonuje bitcoin i litecoin. Ta technologia jest stosowana także przy szyfrowaniu danych certyfikatem SSL.

Standard ERC20

Kolejna popularna grupa to tokeny zgodne ze standardem ERC20. Pierwowzorem jest ethereumu (ETH). Wszystkie pochodne to klony zmienione w minimalnym stopniu bądź wcale. Utworzone na bazie ethereum tokeny można trzymać na jednym portfelu.

Hybrydy i nowości

Altcoiny w których zastosowano rozwiązania zupełnie inne niż SHA-256 oraz ERC20. Protokół i wszystkie operacje w łańcuchu bloków zachodzą według nowych zasad. Liczna i złożona grupa coinów z których każdy ma własne podstawy i działa inaczej.

Różnice techniczne w funkcjonowaniu wymienionych powyżej grup kryptowalut są olbrzymie. Mimo to wszystkie możemy włożyć do jednego zbioru zwanego blockchain (łańcuch bloków), ponieważ w oparciu o tę główną technologię działają.

Tangle

Tangle (sploty, węzły) to również technologia zdecentralizowana, ale inna niż blockchain. Charakteryzuje się nieograniczoną właściwie skalowalnością - może obsłużyć bardzo dużą ilość transakcji bez utraty wydajności. Nie ma wydobycia, łańcucha bloków i opłat transakcyjnych. W oparciu o tangle działa kryptowaluta IOTA (Internet of Thinks).

kryptowaluty płatności

3. Przechowywanie i płatności

Kryptowaluty najlepiej przechowywać na portfelu sprzętowym. Jest to niewielkie urządzenie, które w odpowiedni sposób je zabezpieczy. Oprócz tego portfel sprzętowy zapewnia wygodę użytkowania. Możesz wysyłać i odbierać przelewy bez obaw o utratę kluczy prywatnych. Ledger Nano S plasuje się w ścisłej czołówce portfeli sprzętowych.

Recenzja Portfela Ledger Nano S 

KRYPTOGRAFIA


Kryptografia to zbiór metod umożliwiających szyfrowanie danych. Tworzenie, przesyłanie oraz wszystkie procesy wewnętrzne w walutach kryptograficznych zachodzą zgodnie z jej zasadami. Stąd też wzięła się nazwa kryptowaluty.

Tego rodzaju budowa pozwala na pełną przejrzystość i pewność zawieranych transakcji. Ingerencja z zewnątrz w celu cofnięcia lub zmiany raz zapisanych danych jest dość trudna.

kryptowaluty kryptografia

SPOŁECZNOŚĆ


Społeczność tworzą użytkownicy, inwestorzy, programiści, producenci koparek, właściciele infrastruktury internetowej oraz osoby zajmujące się kopaniem kryptowalut. Dzięki zaangażowaniu wielu pasjonatów powszechna adopcja staje się coraz bardziej realna.

Świadoma społeczność to oprócz kryptografii koło zamachowe napędzające branżę kryptowalut oraz jedna z głównych przyczyn jej błyskawicznego rozwoju.

Kryptowaluty zapewniają

Międzynarodowy zasięg

Kryptowaluty można przesyłać nie zważając na granice państw

Duże bezpieczeństwo

Skutecznie chronią przed niepożądaną ingerencją osób trzecich

Szybkie przelewy

Pozwalają na wykonywanie błyskawicznych płatności

kryptowaluty podstawy handlu

4. Podstawy bezpiecznego handlu

Skoro już zdecydowałeś się wejść w świat kryptowalut warto by było o nie odpowiednio zadbać. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pozwoli uniknąć błędów, które najczęściej są powodem utraty altcoinów. Zabezpieczenie giełd, portfeli online i płatności. Sprawdzanie siły haseł oraz podstawowe informacje na temat bezpiecznego i handlu.

Jak Zabezpieczyć Altcoiny 

Uważaj na pseudo kryptowaluty

Na fali rosnącej popularności technologii blockchain chcą zarobić ludzie nieuczciwi. Tworzą oni dziwne twory udające prawdziwe kryptowaluty. To są zapisy w zwykłej bazie danych, którą można edytować w dowolny sposób. Takie wynalazki z  kryptografią nie mają nic wspólnego.

Organizatorzy tego rodzaju procederów wykorzystują brak wiedzy osób początkujących. Sprzedają im bezwartościowe cyferki na koncie, których nie zabezpiecza ani zdecentralizowana sieć ani matematyka. Wszystko okraszone wizją niebotycznych zysków w przyszłości.

Sprzedaż zazwyczaj odbywa się w formie licencji. Połączona jest z rozbudowanym planem wynagrodzeń i solidną pompą marketingową. Eventy, spotkania, historie sukcesu, panowie w garniturach na scenie oraz znane twarze i nazwiska.


 

kryptowaluty icokryptowaluty przedsprzedaż

ICO - przedsprzedaż altcoinów

ICO (Initial Coin Offering) to możliwość zakupu altcoinów przed wejściem na giełdę. Wiele wartościowych projektów zostało sfinansowanych w ten właśnie sposób. Problem pojawia się w momencie, gdy organizator jest nie uczciwy. Po zebraniu funduszy zamiast przekazać inwestorom obiecane tokeny po prostu znika.

Aby odróżnić rzetelny projekt ICO od zwykłego oszustwa potrzeba odrobinę doświadczenia w świecie kryptowalut. Nawet w takim przypadku można się pomylić.

Dlatego jeśli dopiero zaczynasz odpuść sobie inwestowanie w ICO. Kryptowaluty dostępne w powszechnym obiegu giełdowym i tak dają bardzo przyzwoitą możliwość zarobku. Nie ma sensu zwiększać ryzyka, które i tak jest duże. Zobacz ranking giełd kryptowalut, na których możesz handlować od razu.

Kapitalizacja rynkowa

Kapitalizacja rynkowa to wartość wszystkich kryptowalut przeliczona na amerykańskiego dolara (USD). W kulminacyjnym momencie wynosiła ona ponad 750 miliardów dolarów.

W porównaniu do innych rynków jest to bardzo mało, mamy zatem jeszcze sporo miejsca na wzrosty.

Dominacja bitcoina

41% kapitalizacji rynkowej wszystkich kryptowalut stanowi  bitcoin. Z każdym kolejnym rokiem ten współczynnik się zmniejsza. Jednak na razie to bitcoin jest królem i nadaje ton całej branży.

Altcoiny są z nim ściśle skorelowane. Ich  kurs zależy od kursu bitcoina. Jest to ogólna tendencja.

  • W chwili obecnej rynek kryptowalutowy jest płytki - jego sumaryczna wartość jest mała. Dlatego wystarczy niewielki kapitał aby handlujący spekulanci mogli wpływać na zachowanie kursów
  • Dostęp do altcoinów jest łatwy dla każdego. Działa tu wiele osób początkujących, które wykonują nerwowe ruchy powodowane emocjami. Wystarczy negatywny lub pozytywny news i zaczyna się paniczna sprzedaż lub impulsywne kupno

Kryptowaluty jako inwestycja

Najrozsądniej zacząć od zakupu długoterminowego. Kup i trzymaj minimum rok najlepiej dłużej. Dokupuj na dołkach uśredniając cenę. Krótkoterminowa spekulacja na giełdzie wymaga wiedzy, opanowania, wyczucia i przede wszystkim doświadczenia. Tych przymiotów brakuje początkującym inwestorom. Dlatego nie ma sensu zaczynać od tej strony. Możesz popróbować codziennego handlu na mikroskopijnych kwotach, aby przyzwyczaić się do rynku. Zobacz  jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut.

kryptowaluty kupno inwestycyjne

Potencjał altcoinów

Cztery najbardziej zyskowne altcoiny. Podane wartości obejmują cały 2017 rok. Procentowy wzrost w stosunku do dolara (USD). Po tak spektakularnych wzrostach nastąpiły równie solidne korekty. Niemniej jednak zysk jaki można było zrealizować jest olbrzymi. Pamiętaj, że przeszłe wyniki nigdy nie gwarantują przyszłych. To zestawienie umieściłem dla zobrazowania potencjału.

  • Analiza techniczna - kierowanie się wykresem odzwierciedlającym przeszłe emocje uczestników rynku
  • Analiza fundamentalna - ocena na podstawie danych liczbowych i ogólnej kondycji danego podmiotu oraz całego rynku

Kryptowaluty posiadają zaplecze

Z inwestycyjnego punktu widzenia długoterminowy zakup altcoinów bardziej przypomina zakup akcji spółek niż handel walutowy. Technicznie rzecz biorąc to oczywiście zupełnie co innego. Mam na myśli mechanizmy kierujące inwestorami.

Każdy z topowych altcoinów reprezentuje projekt, który za nim stoi. Nie są to tylko nie powiązane z niczym cyfry na ekranie monitora służące do spekulacyjnego handlu i przekazywania wartości. Spora część rozwiązuje problemy z poza branży walut kryptograficznych.

Jeśli inwestor uzna, że dany projekt ma sens oraz uwierzy, że pracujący nad nim zespół jest w stanie skutecznie go zrealizować może zdecydować się na kupno powiązanej z tym projektem kryptowaluty.

Tego rodzaju podejście przypomina analizę fundamentalną stosowaną podczas wyboru na długi termin akcji spółek kapitałowych.

kryptowaluty altcoiny

Oczywiście w uproszczeniu ponieważ prześwietlanie altcoinów opiera się o zebrane głównie w internecie informacje. Siłą rzeczy analizy nie da się zacząć od przeglądania audytów, sprawozdań finansowych czy uczestnictwa w zebraniach akcjonariuszy.

Dużą część uczestników rynku stanowią krótkoterminowi spekulanci, których zaplecze projektu w ogóle nie interesuje. Oni patrzą tylko na wykresy posługując się analizą techniczną. Jeśli z wykresu wynika aby sprzedawać sprzedają. Gdy wykres mówi aby kupować kupują.

Najbogatsi kupują kryptowaluty

Na początku kupno i sprzedaż kryptowalut były domeną drobnych ciułaczy zazwyczaj zafascynowanych technologią. Wraz z gigantycznymi stopami zwrotu, które przyniósł rozwój branży tematem zaczęli się interesować poważni gracze ze świata finansów. Bankierskie rodziny i podległe im instytucje finansowe, czyli ciemna strona mocy.

Natomiast bogaci wizjonerzy stojący po jasnej stronie mocy są obecni na tym rynku od dawna. Sir Richard Branson założyciel i twórca holdingu Virgin Group (4,9 mld USD) inwestuje w infrastrukturę kryptowalutową od 2014 roku. Jest właścicielem procesora mikropłatności BitPay oraz szeregu mniejszych serwisów.

Jeśli chodzi o rodzime podwórko zakupem kryptowalut pochwalili się Sebastian Kulczyk (syn Jana Kulczyka) oraz Robert Gryn najmłodsza postać w zestawieniu 100 najbogatszych Polaków przygotowywanym co roku przez magazyn Forbes.

Przydatne dla początkujących aplikacje i narzędzia

kryptowaluty podstawykryptowaluty jak zacząć

Jak zacząć w świecie kryptowalut?


Przeznacz kwotę, którą możesz zaryzykować bez konsekwencji dla budżetu domowego. Zacznij od kupna bitcoina, by za niego kupować altcoiny. Naucz się dobrze obsługi panelu giełdowego i portfeli. Poznaj podstawy bezpieczeństwa.

Określ cel inwestycyjny (co chcesz osiągnąć). Obserwuj własne reakcje na wzrosty i spadki. Nie ulegaj emocjom tylko trzymaj się celu. Nie ma sensu zaczynać od zakupu ICO - ryzyko jest zbyt duże. Codzienny spekulacyjny handel giełdowy to też kiepski pomysł na początek.

Zacznij od długoterminowych zakupów. Zrób solidny przegląd rynku. Poczytaj o projektach. Wybierz te które rozumiesz i w których widzisz potencjał. Nie wybieraj zbyt dużo na raz. Pięć kryptowalut na start w zupełności wystarczy. Pogubisz się przy większej ilości.

Uważaj na twory podszywające się pod kryptowaluty. Zazwyczaj towarzyszy im otoczka sukcesu, która ma na celu zakamuflowanie prawdziwej ich natury. Inwestycja w niczym nie poparte obietnice zazwyczaj kończy się źle.

Nie sprzedawaj w panice (gdy kurs mocno spada). W takim momencie dokupuj aby uśrednić cenę. Pamiętaj o realizacji zysków. Nie będzie rosło w nieskończoność. Gdy kurs jest na dużej górce sprzedaj część altcoinów zakupionych na długi termin. Ze zrealizowanym zyskiem będziesz spał spokojniej, a pozostała część może dać profit w przyszłości.

Ten rynek jak każdy inny działa cyklicznie. Po okresie wzrostów przychodzi okres spadków i odwrotnie. Cykle mogą trwać kilka tygodni lub kilkadziesiąt miesięcy. Bądź cierpliwy. Pozwól, aby zadziałała dźwignia czasu.

Czas na kryptowaluty

W mojej ocenie kryptowaluty to jedna z lepszych obecnie okazji inwestycyjnych. Łatwo je kupić i przechowywać, a stopa zwrotu może być naprawdę satysfakcjonująca. Prawdopodobnie dalsze regulacje uczynią ten rynek znacznie mniej atrakcyjny dlatego warto korzystać póki czas. Mam nadzieję, że przedstawione w tym poradniku podstawy pomogą Ci zacząć korzystać z krytpowalut.