Kryptowaluta NEO

Kryptowaluta Neo– Recenzja

Kryptowaluta Neo to zdecentralizowana i otwartoźródłowa sieć oparta na technologii Blockchain. To przyjazny dla deweloperów ekosystem umożliwiających tworzenie zdecentralizowanych aplikacji oraz smart kontraktów. W odróżnieniu od wielu innych kryptowalut, coin jest niepodzielny co ma go upodobnić do giełdowych instrumentów finansowych.

Nieodłącznym elementem tego systemu jest zatem kryptowaluta GAS, która służy pokrywaniu opłat transakcyjnych. Na platformie możemy przechowywać aktywa cyfrowe z przypisanym prawem własności. Prezentujemy recenzje i opis najważniejszych funkcji.

Początek i ICO

Projekt wydał swój white paper w roku 2014 w Chinach. Początkowo, kryptowaluta funkcjonowała pod nazwą AntShares i była nazywana chińskim Ethereum ze względu na liczne podobieństwa. Pomysłodawcami tego projektu byli deweloperzy: Da Hongfei oraz Erik Zhang. W październiku 2016 roku do obiegu trafiło 100 mln jednostek NEO.

Zostały one rozdzielone na udziałowców (m.in. Venture Capital), prywatnych inwestorów w formie dwóch zbiórek ICO oraz na rzecz pracowników biorących udział we współtworzeniu platformy Neo.

Dopiero 22 czerwca 2017 roku przeprowadzony został rebranding, w którym markę AntShares przekształcono w Neo. Skrót pochodzi od pojęcia New Economic Order. Wtedy pojawiły się informacje na temat dalszego kierunku rozwoju tej markia, deweloperzy zaprezentowali nowych parterów biznesowych, którzy podjęli współpracę z platformą.

Twórcom i deweloperom od początku przyświeca idea rozwijania Inteligentnej Ekonomii umożliwiającej przechowywanie cyfrowych aktywów w całkowicie zdecentralizowanym i niezależnym systemie.

Gdzie kupić Neo?

Popularność tej kryptowaluty powoduje, że można ją kupić na wielu giełdach. Najrozsądniej wybrać taką, która oferuje niskie prowizje, nie wymaga weryfikacji oraz umożliwia dużą płynność handlu. Przykładem platformy spełniającej te wymagania jest Binance. Poniżej znajdziesz osobne artykuły na jej temat:

Jaki portfel wybrać?

Platforma dostarcza autorskie portfele przystosowane do przechowywania zarówno tokenów NEO, jak również Gas. Powszechnie wykorzystywany jest portfel desktopowy Neo-Gui. Jest to jednak fullnode wallet i w związku z tym, jego uruchomienie może zabierać sporo czasu. Lekką wersją portfela desktopowego jest Neon Wallet.

Z poziomu przeglądarki online możemy wykorzystać portfel Tracker. Użytkownicy mobilni mogą wykorzystać przede wszystkim O3 Wallet dostępny na urządzenia iOS oraz Android. Tokeny są obsługiwane przez portfel sprzętowy Ledger. Pamiętajmy, że platforma wykorzystuje standard programowania tokenów NEP5. Powyższe portfele obsługują zatem także inne tokeny zachowane w tym standardzie np. Ontology.

Ekosystem i języki programowania

Ekosystem został stworzony z myślą o programistach, którzy mogą tu tworzyć własne, zdecentralizowane aplikacje oraz smart kontrakty. Grupa deweloperów zaimplementowała popularne języki programowania takie jak: JavaScirpt, C++ czy Python. W związku z tym, platforma jest wyjątkowo przyjazna użytkownikom i nie wymaga podejmowania nauki języka Solidity, który był wykorzystywany w przypadku Ethereum.

W obrębie projektu powstała niezależna kryptowaluta Ontology, która wykorzystuje standard programowania NEP5 udostępniany przez NEO. Podobnie jak standard ERC20 w przypadku Ethereum.

kryptowaluta neo
Kryptowaluta Neo na konferencjach branżowych

Na pierwszy rzut oka widać, że podobieństwa między kryptowalutami są bardzo duże i nieprzypadkowo określa się NEO chińskim Etherum. Znajdziemy jednak istotne różnice, które zupełnie zmieniają naszą optykę na tą platformę. Przede wszystkim, tokeny są niepodzielne co ma je upodobnić do cyfrowych instrumentów finansowych przyjaznym inwestorom.

Na platformie trzeba dodatkowo korzystać z kryptowaluty GAS, która służy pokrywaniu kosztów transakcyjnych. W sieci wdrożono certyfikat X.509, który odpowiada za weryfikację twórców aplikacji i smart kontraktów oraz zapewniają użytkownikom platformy znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa.

Jak może być wykorzystywana kryptowaluta Neo?

Platforma to zaawansowany i dobrze rozwinięty Ekosystem adresowany do wszystkich programistów, którzy pragną tworzyć własne, zdecentralizowane aplikacje oraz smart kontrakty. Ich praca może być wynagradzana w tokenach NEO przez innych użytkowników sieci.

W obrębie tej platformy powstała niezależna dzisiaj sieć Ontology. W gruncie rzeczy, Neo oferuje bardzo zbliżone możliwości do Ethereum, ale pod względem innowacyjnych rozwiązań pozostaje zdecydowanie z tyłu.

Ogromnym plusem jest jednak zastosowanie popularnych języków programowania, co znacznie ułatwiło pracę wszystkim deweloperom działającym w obrębie sieci. Coin jest popularny także wśród inwestorów dokonujących transakcji krótkoterminowych na ➙ giełdach kryptowalut.

Kopanie i ilość coinów

W przypadku kryptowaluty NEO nie wyróżniamy pojęcia górników. To kolejna różnica w odniesieniu do Ethereum. Nowe bloki transakcyjne są zatwierdzane na podstawie algorytmu konsensusu Proof of Stake. W odróżnieniu od klasycznego algorytmu PoS nie wyróżniamy tu węzłów tworzonych przez użytkowników. Transakcje są weryfikowane i potwierdzane przez 7 węzłów  należących do rady.

Kolejne pomniejsze węzły od lipca 2018 roku są wybierane przez użytkowników w drodze głosowania. Jedyny węzeł niezależny od rady należy do organizacji City of Zion tworzonej przez deweloperów oraz osoby związane z projektem. Powyższe rozwiązanie zapewnia wysoką skalowalność, ale oznacza również wysoki poziom centralizacji.

Liczbę tokenów ograniczono do 100 mln. To oznacza, że kryptowaluta ma charakter deflacyjny. Kapitalizacja rynkowa na poziomie ponad 600 mln dolarów plasuje ją w drugiej dziesiątce najbardziej wartościowych projektów Blockchain według notowań CoinMarketCap. Na chwilę obecną, cena jednego coina to 10 dolarów. W szczycie popularności na przełomie 2017 i 2018 roku cena tej kryptowaluty ocierała się o granicę 50 dolarów. Tutaj aktualny kurs Neo.

Czy kryptowaluta Neo to dobry środek płatniczy?

Nie, platforma nie służy do przeprowadzania szybkich płatności w walutach wirtualnych. Token Neo jest niepodzielny na mniejsze jednostki i w związku z tym, jego zastosowanie w codziennych płatnościach jest uciążliwe.

Posiadacze tego tokena mogą natomiast zainwestować w nowe aplikacje i smart kontrakty tworzone przez deweloperów w obrębie sieci. Niepodzielność to jeden z elementów Smart Economy. W ten sposób, aktywa mają bardziej upodabniać np. papiery wartościowe oraz inne instrumenty finansowe.

Istnieje platformy byłoby niemożliwe bez waluty wirtualnej GAS, która służy do pokrywania wszelkich kosztów transakcyjnych. Na giełdach kryptowalut możemy pozyskać coiny NEO płacąc innymi, popularnymi tokenami.

Token GAS

Niepodzielność sprawia, że w obrębie sieci ciężko byłoby wprowadzić prowizje i opłaty transakcyjne. W związku z tym zdecydowano się zaimplementować niezależną walutę wirtualną GAS, która służy właśnie do płacenia za operacje związane z tokenami, smart kontraktami czy aplikacjami. Prowizje GAS są pobierane także za przesyłanie tokenów.

Liczbę jednostek ograniczono do 100 mln. Z biegiem lat do obiegu będzie trafiać kolejna pula tokenów GAS aż do uzyskania maksymalnej podaży. Co ciekawe, w szczycie notowań kryptowaluta znacząco przebiła wartością tokeny NEO osiągając prawie 100 dolarów. Aktualnie, cena GAS oscyluje w granicy 3 dolarów.

Podsumowanie recenzji

Projekt w pełni zasługuje na miano chińskiego Ethereum. Nie tylko ze względu na podobne funkcje, ale również na bardzo wysoki poziom usług. Przez wielu deweloperów Neo jest uważane za doskonałą alternatywę dla Ethereum ze względu na obsługę popularnych języków programowania. Platforma jest bardzo dobrze przemyślana i od początku swojego istnienia dąży do rozwijania projektu w zgodzie z założeniami Smart Economic. Dlatego warto zapisać Neo na swojej prywatnej liście dobrze prosperujących i ciekawych projektów blockchain.


Źródła:

https://neotogas.com/

https://neo.org/eco

https://cityofzion.io/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Certyfikat_X.509