Kryptowaluta Neo

Kryptowaluta Neo to przyjazny dla deweloperów ekosystem umożliwiających tworzenie zdecentralizowanych aplikacji oraz smart kontraktów. W odróżnieniu od wielu innych, coin jest niepodzielny co ma go upodobnić do giełdowych instrumentów finansowych.

Nieodłącznym elementem tego systemu jest kryptowaluta GAS, która służy pokrywaniu opłat transakcyjnych. Na platformie możemy przechowywać aktywa cyfrowe z przypisanym prawem własności. Prezentujemy recenzje i opis najważniejszych funkcji.

Spis treści:

TwórcyHongfei Da, Erik Zhang
Data powstania2016
ICOTak
Otwarty kodTak
PortfelTrezor T
GiełdaBinance
NotowaniaKurs Neo

White paper został opublikowany w roku 2014 w Chinach. Początkowo, kryptowaluta Neo funkcjonowała pod nazwą AntShares i była nazywana chińskim Ethereum ze względu na liczne podobieństwa.

Pomysłodawcami tego projektu byli deweloperzy: Da Hongfei oraz Erik Zhang. W październiku 2016 roku do obiegu trafiło 100 mln jednostek. Zostały one rozdzielone na udziałowców (m.in. Venture Capital), prywatnych inwestorów w formie dwóch zbiórek ICO oraz na rzecz pracowników biorących udział we współtworzeniu platformy.

kryptowaluta neo

Dopiero 22 czerwca 2017 roku przeprowadzony został rebranding, w którym markę AntShares przekształcono w Neo. Skrót pochodzi od pojęcia New Economic Order. Wtedy pojawiły się informacje na temat dalszego kierunku rozwoju. Deweloperzy zaprezentowali nowych parterów biznesowych, którzy podjęli współpracę z platformą.

Twórcom od początku przyświeca idea rozwijania Inteligentnej Ekonomii umożliwiającej przechowywanie cyfrowych aktywów w zdecentralizowanym i niezależnym systemie.

Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:

Opis kryptowaluty Neo

Ekosystem został stworzony z myślą o programistach, którzy mogą tu tworzyć własne, zdecentralizowane aplikacje oraz smart kontrakty. Grupa deweloperów zaimplementowała popularne języki programowania takie jak: JavaScirpt, C++ czy Python.

W związku z tym, kryptowaluta Neo nie wymaga podejmowania nauki języka Solidity. W obrębie projektu powstała niezależna kryptowaluta Ontology, która wykorzystuje standard programowania NEP5. Podobnie jak standard ERC20 w przypadku Ethereum.

Na pierwszy rzut oka widać, że podobieństwa są bardzo duże. Znajdziemy jednak istotne różnice, które zupełnie zmieniają naszą optykę na tą platformę.

Przede wszystkim, tokeny są niepodzielne co ma je upodobnić do cyfrowych instrumentów finansowych przyjaznym inwestorom. Na platformie trzeba dodatkowo korzystać z GAS, która służy pokrywaniu kosztów transakcyjnych.

W sieci wdrożono certyfikat X.509, który odpowiada za weryfikację twórców aplikacji i smart kontraktów i zapewniają użytkownikom znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa.

Sposób wykorzystania Neo

Kryptowaluta Neo to zaawansowany i dobrze rozwinięty ekosystem adresowany do wszystkich programistów, którzy pragną tworzyć własne, zdecentralizowane aplikacje oraz smart kontrakty. Ich praca może być wynagradzana w tokenach przez innych użytkowników sieci.

W obrębie tej platformy powstała niezależna dzisiaj sieć Ontology. W gruncie rzeczy, kryptowaluta Neo oferuje bardzo zbliżone możliwości do Ethereum, ale pod względem innowacyjnych rozwiązań pozostaje zdecydowanie z tyłu.

Ogromnym plusem jest zastosowanie popularnych języków programowania, co znacznie ułatwiło pracę deweloperom działającym w obrębie sieci. Coin jest często wybierany przez inwestorów dokonujących transakcji krótkoterminowych na giełdach kryptowalut.

Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:

Kopanie i ilość coinów

Kopanie kryptowaluty NEO nie wymaga zakupu koparki. Nowe bloki transakcyjne są zatwierdzane na podstawie algorytmu Proof of Stake. W odróżnieniu od klasycznego algorytmu PoS nie wyróżniamy tu węzłów tworzonych przez użytkowników. Transakcje są weryfikowane i potwierdzane przez 7 węzłów należących do Rady.

Kolejne pomniejsze węzły od lipca 2018 roku są wybierane przez użytkowników w drodze głosowania. Jedyny węzeł niezależny od rady należy do organizacji City of Zion tworzonej przez deweloperów oraz osoby związane z projektem. Powyższe rozwiązanie zapewnia wysoką skalowalność, ale oznacza również wysoki poziom centralizacji.

Liczbę jednostek ograniczono do 100 mln. To oznacza, że kryptowaluta Neo ma charakter deflacyjny. Kapitalizacja rynkowa na poziomie ponad 600 mln dolarów plasuje ją w drugiej dziesiątce najbardziej wartościowych projektów według notowań CoinMarketCap.

Kryptowaluta Neo jako środek płatniczy

Kryptowaluta Neo nie służy do przeprowadzania szybkich płatności. Coin jest niepodzielny na mniejsze jednostki i w związku z tym, jego zastosowanie w codziennych płatnościach jest uciążliwe. Posiadacze mogą natomiast zainwestować w nowe aplikacje i smart kontrakty tworzone przez deweloperów w obrębie sieci.

Niepodzielność to jeden z elementów Smart Economy. W ten sposób, aktywa mają przypominać papiery wartościowe oraz inne instrumenty finansowe.

Istnieje platformy byłoby niemożliwe bez kryptowaluty GAS, która służy do pokrywania wszelkich kosztów transakcyjnych.

Token GAS

Z powodu na niepodzielność jednostki zdecydowano się zaimplementować niezależną kryptowalutę GAS, która służy właśnie do płacenia za operacje związane z tokenami, smart kontraktami czy aplikacjami. Prowizje są pobierane także za przesyłanie coinów.

Liczbę jednostek ograniczono do 100 mln. Z biegiem lat do obiegu będzie trafiać kolejna pula GAS aż do uzyskania maksymalnej podaży.

Najlepsza giełda do handlu z dźwignią. Brak weryfikacji, możliwość edytowania zleceń, duża płynność handlu:

Pytania dodatkowe i podsumowanie

Projekt w pełni zasługuje na miano chińskiego Ethereum. Nie tylko ze względu na podobne funkcje, ale również wysoki poziom usług. Kryptowaluta Neo jest uważana za doskonałą alternatywę ze względu na obsługę popularnych języków programowania.

Platforma jest bardzo dobrze przemyślana i od początku swojego istnienia dąży do rozwijania projektu w zgodzie z założeniami Smart Economic. Dlatego warto dołączyć Neo do listy dobrze prosperujących i ciekawych projektów blockchain.

Gdzie kupić Neo?

Popularność tej kryptowaluty powoduje, że można ją kupić na wielu giełdach. Najrozsądniej wybrać taką, która oferuje niskie prowizje, nie wymaga weryfikacji oraz umożliwia dużą płynność handlu. Zobacz jak założyć konto: Binance rejestracja.

Jaki portfel będzie najlepszy?

Platforma dostarcza autorskie portfele przystosowane do przechowywania zarówno NEO, jak również Gas. Powszechnie wykorzystywany jest portfel desktopowy Neo-Gui. Jest to fullnode wallet i w związku z tym, jego uruchomienie może zabierać sporo czasu. Lekką wersją portfela desktopowego jest Neon Wallet.

Z poziomu przeglądarki online możemy wykorzystać portfel Tracker. Użytkownicy mobilni mogą wykorzystać przede wszystkim O3 Wallet dostępny na urządzenia iOS oraz Android.

Kryptowaluta Neo jest obsługiwana przez portfel sprzętowy Ledger. Pamiętajmy, że platforma wykorzystuje standard programowania tokenów NEP5. Powyższe portfele obsługują zatem także inne tokeny zachowane w tym standardzie.

Czy warto zainwestować w Neo?

Kryptowaluta Neo to projekt z solidnymi podstawami. Posiada duży zespół deweloperski i liczne grono sympatyków. Moim zdaniem warto posiadać kilka coinów. Pamiętaj by ewentualną inwestycję poprzedzić własną analizą opartą o informacje z różnych źródeł.


Źródła:

https://neotogas.com/

https://neo.org/eco

https://cityofzion.io/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Certyfikat_X.509