Kryptowaluta Lisk (LSK)

Opis kryptowaluty Lisk

Lisk z całą pewnością należy do grona bardzo istotnych kryptowalut. Za intensywne pracę nad jego dalszym rozwojem odpowiada wykwalifikowany sztab kilkudziesięciu deweloperów. Nie brakuje w tym gronie polskich programistów. Lisk jest jedną z głównych, zdecentralizowanych platform, które umożliwiają tworzenie i zarabianie na autorskich aplikacjach.

Ważnym aspektem prac prowadzonych wokół platformy jest również rozwój wysokiej skalowalności sieci blockchain. Tokeny LSK cieszą się również dużą popularnością wśród inwestorów pozyskujących aktywa w formie kryptowalut.

Kryptowaluta Lisk to bez wątpienia jedna z najbardziej innowacyjnych altcoinów na świecie. W zagranicznym internecie można spotkać się nawet z twierdzeniami, że wraz z jej powstanie, rozpoczęła się "nowa era" w historii walut alternatywnych. Czy nie są to opinie trochę na wyrost? Jakim dokładnie właściwościom Lisk zawdzięcza aż tak entuzjastyczne recenzje?

Gdzie kupić Lisk?

Coin LSK jest notowany na 20 światowych giełdach kryptowalut, w tym między innymi Binance, YoBit, HitBTC, CoinDeal czy Bittrex. Co ważne, na dwóch giełdach, BitBay można nabywać za polską złotówkę. Oprócz tego, dostępne są oczywiście wymiany na parach z bitcoinem, euro i dolerem. Warto wybrać giełdę z niską prowizją, taką jak Binance. Przed rejestracją i dokonaniem zakupu przeczytaj opinie na jej temat.

Najważniejsze informacje

Założenia tej platformy są w zasadzie bardzo proste. Zachowano strukturę modularnej sieci z główną łańcuchem bloków oraz z łańcuchami pobocznymi. To właśnie na pobocznych łańcuchach aplikacje mogą tworzyć programiści. Zachowanie takiej struktury sprawia, że platforma zachowuje lekkość i w miarę wysoką skalowalność, ponieważ łańcuchy poboczne nie obciążają głównej sieci.

Zdecentralizowane aplikacje są programowane w języku JavaScript powszechnie znanym wśród deweloperów. Wydanie ukończonego oprogramowania Lisk Core w wersji 1.0 znacznie usprawniło pracę i pozwoliło jeszcze bardziej zwiększyć popularność projektu.

kryptowaluta lisk lsk
źródło: lisk.io

Przede wszystkim, mechanizm działania tej kryptowaluty opiera się na nowoczesnym i jednocześnie prostym systemie blockchain poszerzonym o wciąż rozwijaną serię łańcuchów bocznych (sidechains).

Dzięki temu lisk ewoluuje, oferując użytkownikom coraz to nowe możliwości. Kolejna istotna cecha tej waluty alternatywnej to jej wysoce zdecentralizowany charakter.

W odróżnieniu od na przykład bitcoina, nie istnieje wąskie grono inwestorów, którzy dysponowaliby ogromnymi zasobami tej kryptowaluty.

System, na którym opiera się działanie LSK jest wciąż rozwijany, co sukcesywnie czyni tę walutę coraz bardziej stabilną. Jednocześnie ułatwia użytkownikom realizowanie działań w zakresie między innymi transakcji, śledzenia aktualnego kursu waluty, śledzenia statusu delegatów czy też stanu bloków.

Historia i początki projektu

Początki projektu Lisk sięgają 2016 roku, kiedy to Max Kordek we współpracy z Oliverem Beddowsem postanowili stworzyć odrębny i niezależny projekt oparty na technologii blockchain. Pierwsza wersja platformy powstała na bazie nierozwijanego już języka źródłowego Crypti. Obecnie, Lisk bazuje na własnych rozwiązaniach programowania.

W 2016 roku przeprowadzono zbiórkę ICO trwającą dwa miesiące. W ten sposób udało się zebrać prawie 6,5 miliona dolarów na stworzenie i rozwój platformy, która miała umożliwić programistom tworzenie, zdecentralizowanych aplikacji.

Pierwsza, stabilna wersja projektu zadebiutowała 22 sierpnia 2017 roku. Dalszymi pracami w obrębie platformy zajmują się pracownicy niemieckiej spółki Lightcurve. Na przełomie 2017 i 2018 roku łączna wartość kapitalizacji rynkowej projektu LSK przekroczyła miliard dolarów, co umieściło kryptowalutę w gronie najbardziej drogocennych projektów.

W lutym ubiegłego roku przeprowadzono rebranding, a także wprowadzono Lisk Academy – platformę edukacyjną poświęconą technologii Blockchain. Niedawno zadebiutowała długo wyczekiwana wersja oprogramowania Lisk Core, z której mogą korzystać wszyscy programiści do tworzenia aplikacji oraz łańcuchów pobocznych. Aktualny kurs Lisk.

Cechy i elementy kryptowaluty Lisk

Platforma Lisk jest adresowana do wszystkich programistów, którzy pragną tworzyć własne, zdecentralizowane aplikacje. Inni użytkownicy mogą wspierać pracę poprzez przekazywanie dowolnych darowizn w formie kryptowalut. Oczywiście programiści mogą następnie zarabiać na stworzonej przez siebie aplikacji.

Z kolei Academy to świetne miejsce dla początkujących użytkowników zafascynowanych technologią Blockchain. Platforma w przystępny sposób tłumaczy podstawowe zagadnienia oraz uczy w jaki sposób przeciętny użytkownik sieci może wykorzystać technologię do swoich potrzeb.

Cechy

Podstawowy mechanizm działania został już zarysowany powyżej. Można wyróżnić kilka najważniejszych cech konstytutywnych dla projektu, którego autorami są Max Kordek i Oliver Beddows. Cechy te to przede wszystkim:

1. Otwarty kod umożliwiający:

  • Nieograniczoną liczbę monet, jakie mogą znajdować się w obiegu
  • Możliwość ciągłego dopisywania do już istniejącego systemu kolejnych rozwiązań modyfikujących sposób jego działania i oferujących użytkownikom nowe możliwość

2. Wysoce zdecentralizowany charakter

3. Brak tradycyjnej technologii kopania, zamiast którego użytkowany jest system Delegatet Proof Of Stake. Kolejne bloki są tworzone przez delegatów wybieranych na zasadzie głosowanie przez użytkowników

opis lisk

4. Bezpieczeństwo i stabilność transakcji. Za dysponowanie środkami odpowiada działająca w Szwajcarii Lisk Foundation. Ponadto, możliwość tworzenia nowych rozwiązań polega na rozwijaniu jedynie łańcuchów bocznych, pozostając bez jakiegokolwiek wpływu na działanie platformy głównej. Dzięki temu, system odznacza się stabilnością oraz wysoką odpornością na awarie czy problemy techniczne.

5. Użytkownicy mogą korzystać z całego szeregu dodatkowych rozwiązań, które znacząco ułatwiają między innymi procesy dokonywania transakcji. Można tutaj wymienić między innymi takie narzędzia, jak:

Academy - całkowicie bezpłatna platforma edukacyjna. Dzięki niej użytkownik pozna dokładny sposób działania kryptowaluty LSK, zapozna się z terminologią używaną w dziedzinie walut alternatywnych oraz dowie się, w jaki sposób używać platformy.

Elements - jest to biblioteka JavaScript, przy pomocy której użytkownik może w łatwy sposób realizować takie czynności, jak szyfrowanie tekstów, tworzenie nowych transakcji czy pobieranie danych z API Core.

Explorer - kompleksowe narzędzie pozwalające śledzić w czasie bieżącym bloki, umożliwiające wgląd w zawartość portfeli, historię transakcji a także status delegatów.

6. Cała platforma LSK opiera się na systemie JavaScript, zapewniającym łatwą aplikację kolejnych rozwiązań zarówno w dużej jak i małej skali. Dzięki czemu system jest coraz chętniej użytkowany przez przedsiębiorców i deweloporów z niemal całego świata.

Kopanie/Mining

Całość opiera się na algorytmie Dpos (Delegatet Proof Of Stake). Nie występuje kopanie koparkami. Zamiast tego bloki potwierdzane są przez wybieranych delegatów, jak w przypadku innych walut alternatywnych o podobnej specyfikacji.

Nakład tokenów LSK jest nieograniczony i zwiększa się z czasem. To oznacza, że kryptowaluta ma charakter inflacyjny. Nie wyróżniamy tu również standardowego protokołu wydobywania. W przypadku platformy Lisk wykorzystywany jest algorytm konsensusu Delegated Proof of Stake.

Wybrani górnicy mogą wydobywać kolejne bloki, a ich moc obliczeniowa odpowiada za weryfikowanie transakcji. Aktywni minerzy są wybierani przez społeczność w ramach głosowania.

W jednym momencie, nad działaniem sieci czuwa 101 wyodrębnionych delegatów. Z upływem czasu, nagroda dla delegatów zostaje stopniowo zmniejszona. Początkowo było to 5 LSK. W roku 2019 nagroda za stworzenie nowego bloku wynosi 3 LSK.

W jakim portfelu można przechowywać coiny LSK?

Platforma Lisk samodzielnie dostarcza portfele przeznaczone do przechowywania tej kryptowaluty. To jedyny sposób by móc dysponować coinami LSK. Oficjalny portfel Hub jest dostępny za pośrednictwem przejrzystej aplikacji desktopowej zsynchronizowanej z giełdą, na której można zakupić tokeny.

Jednocześnie, programiści mogą wykorzystać Core oraz Commander do stworzenia portfela na urządzeniu przenośnym. W tym celu potrzebna jest zaawansowana wiedza z zakresu programowania. Użytkownicy mogą również przechowywać coiny na urządzeniu Ledger Nano S lub wielu innych portfelach do bitcoina i kryptowalut.

Podsumowanie

Istnieje kilka ważnych czynników, które wyróżniają Lisk pośród innych kryptowalut. Przede wszystkim, platforma w dużej mierze wykorzystuje własne rozwiązania i kod źródłowy, nie bazując na działaniu innych sieci Blockchain. Odrębny protokół, własne portfele, zestaw narzędzi udostępnianych programistom do pracy. Nad całością czuwa sztab wykwalifikowanych deweloperów, którzy starają się ciągle ulepszać platformę aby ułatwić pracę programistom. To wszystko sprawia, że LSK należy do grona najważniejszych i najpopularniejszych kryptowalut na rynku.


Źródła:

https://lisk.io/roadmap

https://lisk.io/documentation/lisk-sdk/index.html

https://en.bitcoinwiki.org/wiki/DPoS