Kryptowaluta Lisk (LSK)

Kryptowaluta Lisk to bez wątpienia jeden z najbardziej innowacyjnych altcoinów na świecie. W zagranicznym internecie można spotkać się nawet z twierdzeniami, że wraz z jej powstanie, rozpoczęła się „nowa era” w historii walut alternatywnych. Czy nie są to opinie na wyrost? Jakim właściwościom coin LSK zawdzięcza aż tak entuzjastyczne recenzje?

Za pracę nad rozwojem odpowiada wykwalifikowany sztab kilkudziesięciu deweloperów. Nie brakuje w tym gronie polskich programistów. To jedna z ważniejszych platform, które umożliwiają tworzenie i zarabianie na autorskich aplikacjach.

Spis treści:

TwórcaMax Kordek, Oliver Beddows
Data powstania2016
ICOTak
Otwarty kodTak
PortfelTrezor T
GiełdaBinance
NotowaniaKurs Lisk

Kryptowaluta Lisk z całą pewnością należy do grona istotnych projektów. Ważnym aspektem prac prowadzonych wokół platformy jest rozwój wysokiej skalowalności sieci blockchain. Coiny LSK cieszą się również dużą popularnością wśród inwestorów.

System, na którym opiera się działanie całości jest wciąż rozwijany, co sukcesywnie czyni tę walutę coraz bardziej stabilną. Jednocześnie ułatwia użytkownikom realizowanie działań w zakresie między innymi transakcji, śledzenia aktualnego kursu waluty, śledzenia statusu delegatów czy też stanu bloków.

kryptowaluta lisk
Symbol

Opis kryptowaluty Lisk

Założenia są w zasadzie bardzo proste. Zachowano strukturę modularnej sieci z główną łańcuchem bloków oraz z łańcuchami pobocznymi. To właśnie na pobocznych łańcuchach aplikacje mogą tworzyć programiści.

Zastosowanie takiej struktury sprawia, że kryptowaluta Lisk zachowuje lekkość i w miarę wysoką skalowalność, ponieważ łańcuchy poboczne nie obciążają głównej sieci. Zdecentralizowane aplikacje są programowane w języku JavaScript powszechnie znanym wśród deweloperów.

Wydanie ukończonego oprogramowania Lisk Core w wersji 1.0 znacznie usprawniło pracę i pozwoliło jeszcze bardziej zwiększyć popularność projektu. Mechanizm działania tej kryptowaluty LSK opiera się na nowoczesnym i jednocześnie prostym systemie blockchain poszerzonym o wciąż rozwijaną serię łańcuchów bocznych (sidechains).

Dzięki temu kryptowaluta Lisk ewoluuje, oferując użytkownikom coraz to nowe możliwości. Kolejna istotna cecha tej waluty alternatywnej to jej wysoce zdecentralizowany charakter. W odróżnieniu od na przykład bitcoina, nie istnieje wąskie grono inwestorów, którzy dysponowaliby ogromnymi jej zasobami.

Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:

Historia i start

Początki sięgają 2016 roku, kiedy Max Kordek we współpracy z Oliverem Beddowsem postanowili stworzyć odrębny i niezależny projekt oparty na technologii blockchain. Kryptowluta Lisk, a w zasadzie jej pierwsza wersja powstała na bazie nierozwijanego już języka Crypti. Obecnie,  bazuje na własnych rozwiązaniach programowania.

W 2016 roku przeprowadzono zbiórkę ICO trwającą dwa miesiące. W ten sposób udało się zebrać prawie 6,5 miliona dolarów na stworzenie i rozwój platformy, która miała umożliwić programistom tworzenie, zdecentralizowanych aplikacji.

Pierwsza, stabilna wersja kryptowaluty Lisk zadebiutowała 22 sierpnia 2017 roku. Dalszymi pracami w obrębie platformy zajmują się pracownicy niemieckiej spółki Lightcurve. Na przełomie 2017 i 2018 roku łączna wartość kapitalizacji rynkowej przekroczyła miliard dolarów, co umieściło kryptowalutę w gronie najbardziej drogocennych projektów.

W lutym ubiegłego roku przeprowadzono rebranding, a także uruchomiono Lisk Academy,  platformę edukacyjną poświęconą technologii blockchain. Niedawno zadebiutowała długo wyczekiwana wersja oprogramowania Lisk Core, z której mogą korzystać wszyscy programiści do tworzenia aplikacji oraz łańcuchów pobocznych.

Najlepsza giełda do handlu z dźwignią. Brak weryfikacji, możliwość edytowania zleceń, duża płynność handlu:

Platforma Lisk

Kryptowaluta Lisk jest adresowana do wszystkich programistów, którzy pragną tworzyć własne, zdecentralizowane aplikacje. Inni użytkownicy mogą wspierać pracę poprzez przekazywanie dowolnych darowizn w formie kryptowalut. Oczywiście programiści mogą następnie zarabiać na stworzonej przez siebie aplikacji.

Z kolei Academy to świetne miejsce dla początkujących użytkowników zafascynowanych technologią blockchain. Platforma w przystępny sposób tłumaczy podstawowe zagadnienia oraz uczy w jaki sposób przeciętny użytkownik sieci może wykorzystać technologię do swoich potrzeb.

Cechy kryptowaluty Lisk

Podstawowy mechanizm działania został już zarysowany powyżej. Można wyróżnić kilka najważniejszych cech konstytutywnych dla projektu, którego autorami są Max Kordek i Oliver Beddows. Cechy te to przede wszystkim:

 1. Otwarty kod umożliwiający nieograniczoną liczbę monet, jakie mogą znajdować się w obiegu. Możliwość ciągłego dopisywania do już istniejącego systemu kolejnych rozwiązań modyfikujących sposób jego działania i oferujących nowe możliwość.
 2. Wysoce zdecentralizowany charakter.
 3. Brak tradycyjnej technologii kopania, zamiast którego użytkowany jest system Delegatet Proof Of Stake. Kolejne bloki są tworzone przez delegatów wybieranych przez użytkowników w ramach głosowania.
 4. Bezpieczeństwo i stabilność transakcji. Za dysponowanie środkami odpowiada działająca w Szwajcarii Lisk Foundation. Ponadto, możliwość tworzenia nowych rozwiązań polega na rozwijaniu jedynie łańcuchów bocznych, pozostając bez jakiegokolwiek wpływu na działanie platformy głównej. Dzięki temu, kryptowaluta odznacza się stabilnością i wysoką odpornością na awarie czy problemy techniczne.
 5. Użytkownicy mogą korzystać z całego szeregu dodatkowych rozwiązań, które znacząco ułatwiają między innymi procesy dokonywania transakcji. Można tutaj wymienić między innymi takie narzędzia, jak:

  Academy – całkowicie bezpłatna platforma edukacyjna. Dzięki niej użytkownik pozna dokładny sposób działania kryptowaluty Lisk, zapozna się z terminologią używaną w dziedzinie walut alternatywnych oraz dowie się, w jaki sposób używać platformy.

  Elements – jest to biblioteka JavaScript, przy pomocy której użytkownik może w łatwy sposób realizować takie czynności, jak szyfrowanie tekstów, tworzenie nowych transakcji czy pobieranie danych z API Core.

  Explorer – kompleksowe narzędzie pozwalające śledzić w czasie bieżącym bloki, umożliwiające wgląd w zawartość portfeli, historię transakcji a także status delegatów.
 6. Cała kryptowaluta Lisk opiera się na systemie JavaScript, zapewniającym łatwą aplikację kolejnych rozwiązań zarówno w dużej jak i małej skali. Dzięki czemu system jest coraz chętniej użytkowany przez przedsiębiorców i deweloporów z całego świata.

Automatyczny bot. Obsługuje cztery najpopularniejsze giełdy. Możesz ustawić 80 kryptowalut. Obsługa po polsku:

Kopanie

Kryptowaluta opiera się na algorytmie Dpos (Delegatet Proof Of Stake). Nie występuje kopanie kryptowalut za pomocą koparek. Zamiast tego bloki potwierdzane są przez wybieranych delegatów, jak w przypadku walut alternatywnych o podobnej specyfikacji.

Nakład coinó LSK jest nieograniczony i zwiększa się z czasem. To oznacza, że kryptowaluta ma charakter inflacyjny. Nie wyróżniamy tu również standardowego protokołu wydobywania. Wykorzystywany jest algorytm Delegated Proof of Stake.

opis kryptowaluty lsk

Wybrani górnicy mogą wydobywać kolejne bloki, a ich moc obliczeniowa odpowiada za weryfikowanie transakcji. Aktywni minerzy są wybierani przez społeczność w ramach głosowania. W jednym momencie, nad działaniem sieci czuwa 101 delegatów.

Z upływem czasu, nagroda dla delegatów zostaje stopniowo zmniejszona. Początkowo było to 5 LSK. W roku 2019 nagroda za stworzenie nowego bloku wynosi 3 LSK.

Pytania dodatkowe

Istnieje kilka ważnych czynników, które wyróżniają kryptowalutę Lisk. Przede wszystkim, platforma w dużej mierze wykorzystuje własne rozwiązania i kod źródłowy, nie bazując na działaniu innych sieci blockchain.

Odrębny protokół, własne portfele, zestaw narzędzi udostępnianych programistom do pracy. Nad całością czuwa sztab wykwalifikowanych deweloperów, którzy starają się ciągle ulepszać platformę aby ułatwić pracę programistom. To wszystko sprawia, że LSK należy do grona najważniejszych i najpopularniejszych kryptowalut na rynku.

Jaki portfel do Lisk?

Kryptowaluta Lisk samodzielnie dostarcza portfele przeznaczone do przechowywania coinów. Oficjalny portfel Hub jest dostępny za pośrednictwem przejrzystej aplikacji desktopowej zsynchronizowanej z giełdą, na której można dokonywac zakupów.

Programiści mogą wykorzystać Core oraz Commander do stworzenia portfela na urządzeniu przenośnym. W tym celu potrzebna jest zaawansowana wiedza z zakresu programowania. Użytkownicy mogą przechowywać coiny na urządzeniu Ledger Nano S lub wielu innych portfelach do bitcoina i kryptowalut.

Czy warto zainwestować w coiny LSK?

Jest to znana kryptowaluta, więc na efekt świeżości raczej nie można liczyć. Obecnie kapitalizacja rynkowa mocno spadła, dlatego jest to niezły moment by przymerzyć się do zakupu. Oczywiście jeśli ktoś dobrze prześwietlił projekt i na tej podstawie zdecydował się na inwestycje.

Gdzie kupić Lisk?

Coin LSK jest notowany na najważniejszych giełdach takich jak Binance, YoBit, HitBTC, CoinDeal czy Bittrex. Co ważne, na BitBay można kupić Lisk za polską złotówkę. Oprócz tego, dostępne są oczywiście wymiany na parach z bitcoinem, euro i dolerem.

Warto wybrać giełdę z niską prowizją, taką jak Binance, która obsługuje płatności kartą. Przed rejestracją i dokonaniem zakupu przeczytaj opinie na jej temat.


Źródła:

https://lisk.io/roadmap

https://lisk.io/documentation/lisk-sdk/index.html

https://en.bitcoinwiki.org/wiki/DPoS