Kryptowaluta Waves

Recenzja kryptowaluty Waves

Opisywany system jest otwaroźródłową platformą opartą na zdecentralizowanej sieci. Na wstępie zaznaczam, że nazwa odnosi się zarówno do samej platformy jak i kryptowaluty, którą wykorzystuje się w celach transakcyjnych. To bardzo rozbudowany system, który umożliwia uczestnikom tworzenie, wymienianie oraz zarządzanie posiadanymi tokenami cyfrowymi. Platforma umożliwia łatwe i wygodne przeprowadzenie własnej kampanii crowdfundingowej. Prezentujemy najważniejsze informacje na temat platformy i opis kryptowaluty Waves.

waves opis
Alexander Sasha Ivanov Twórca Waves

Kryptowaluta Waves

Projektantem i twórcą platformy jest rosyjski deweloper Alexander Ivanov. Przedsiębiorca był wcześniej związany z wieloma projektami w obszarze sieci blockchain, dzięki czemu mógł wykorzystać zdobyte doświadczenie do stworzenia całkowicie odrębnego i nowego projektu. Osoby interesujące się branżą kryptowalut mogą go kojarzyć z rozwoju znanej i cenionej platformy Nxt. To właśnie wspomniana platforma Nxt była kamieniem węgielnym dla projektu Waves, który w założeniu od początku skupia się na rozwiązywaniu problemów związanych z dalszym rozwojem i adaptacją technologii blockchain.

Ivanov postawił przede wszystkim na szybkość transakcji oraz większą skalowalność, która pozwoliłaby odciążyć platformę. W pierwszej połowie 2016 roku przeprowadzono akcję crowdfoundigową mającą na celu pozyskanie funduszy na rozwój platformy. Udostępniono pierwsze tokeny Waves, które można było zakupić za  bitcoiny. Kampania pozwoliła na pozyskanie aż 16 milionów dolarów. Co w tamtych czasach było kwotą astronomiczną.

Platforma wystartowała 20 listopada 2016 roku, ale nie udało się na czas wprowadzić wszystkich zamierzonych funkcji. Dla przykładu, coiny były dostępne wyłącznie na giełdzie Bittrex. Dopiero w kwietniu 2017 roku uruchomiono zdecentralizowaną giełdę Waves DEX co umożliwiło dalszy, swobodny rozwój platformy. Obecnie, sieć jest wciąż rozwijana i wzbogacona o kolejne nowinki technologiczne, jak np. inteligentne kontrakty. Tutaj aktualny kurs Waves.

Podstawowe informacje

W przypadku kryptowaluty Waves nie wyróżniamy klasycznych kopalni i wydobycia na podstawie mechanizmu Proof of Work. Uczestnicy sieci udostępniają swoje węzły, które umożliwiają weryfikowanie i dodawanie kolejnych bloków transakcyjnych poprzez staking, czyli zamrożenie liczby tokenów Waves w przedziale do 1000 tokenów w jednym zbiorze. Użytkownik nie musi  posiadać własnego węzła by uczestniczyć w stakingu. W tym celu może zdecydować się na leasing swoich monet osobie, która posiada i prowadzi pełny węzeł sieci. W zamian otrzymuje wynagrodzenie płynące z uczestnictwa w stakingu.

Nakład kryptowaluty Waves od samego początku wynosił 100 mln, a zatem nie występuje tu możliwość dalszego wydobywania bloków. Alexander Ivanov oraz inni twórcy postawili przede wszystkim na funkcjonalność oraz wygodę. Platforma posiada bezpośredni dostęp do własnej giełdy, co znacznie ułatwia dokonywanie transakcji oraz zarządzanie swoim udziałem w sieci. Giełda Waves DEX jest kompatybilna z wieloma kryptowalutami.

Platforma posiada własny portfel Waves Client, dzięki czemu nie musimy szukać bezpiecznej alternatywy dla przechowywania swoich cennych tokenów. Portfel daje też dostęp do zdecentralizowanej giełdy. Niewątpliwie funkcjonalność i wielofunkcyjność to główne pojęcia, które przeświecają idei dalszego rozwoju opisywanej platformy.

Gdzie kupić Waves?

Kryptowalutę Waves możesz kupić na giełdzie Binance. Ta platforma działa sprawnie, ma niskie prowizje i nie wymaga weryfikacji. Tutaj opinie na jej temat. Możesz też przeczytać osobny artykuł jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut?

Proces kopania

Platforma wykorzystuje technologię Proof od Stake, w której użytkownicy są nagradzani za udostępnienie monet potrzebnych do weryfikowania i zatwierdzania kolejnych bloków transakcji.

Pełny nakład tej kryptowaluty wynosi 100 milionów sztuk i jest dostępny od samego początku istnienia sieci. Nie ma możliwości wydobywania nowych coinów. Można je zdobyć partycypując w zyskach z opłat transakcyjnych lub tradycyjnie poprzez zakup na  giełdach kryptowalut.

Zgodnie z zapowiedziami deweloperów zajmujących się giełdą Waves DEX, w kolejnych latach zostanie ona poszerzona o kolejne waluty.

Coiny można zdobywać również poprzez udostępnianie własnych węzłów oraz za przyjmowanie udziałów innych uczestników na zasadzie leasingu. Roczny zwrot z takiej usługi jest z góry określony na poziomie 5%.

Co ciekawe, w przypadku sieci Waves spotkamy się z tradycyjnymi pojęciami Miner oraz Mining, które dla początkujących użytkowników mogą być nieco mylące. Wyjaśniamy zatem, że określenia Miner używa się w odniesieniu do pełnych węzłów umożliwiających potwierdzanie bloków transakcji, z kolei pojęcie Mining oznacza stakowanie coinów.

Jaki portfel do Waves?

Do przechowywania tej kryptowaluty możesz wykorzystać autorski portfel zaprojektowany na potrzeby platformy – Waves Client. Możemy go używać jako aplikację kompatybilną z systemami operacyjnymi Windows, MacOS oraz Linux, a także aplikację mobilną IOS lub Android. Portfel umożliwia również przechowywanie innych monet: BTC, LTC, ETH oraz ZEC. Coiny możesz bezpiecznie przechowywać na najpopularniejszych portfelach sprzętowych takich jak  Ledger Nano S.

Wielofunkcyjna platforma i zdecentralizowana giełda

Opisywana platforma jest wielofunkcyjna i posiada szereg zastosowań. Przede wszystkim, wyróżnić należy giełdę Waves DEX, która umożliwia dowolne wymienianie kryptowalut, a także dokonywanie transakcji przy użyciu walut fiducjarnych takich jak USD oraz EUR. Użytkownik dysponuje również bezpiecznym portfelem, w którym może przechowywać swoje udziały także w innych tokenach:  Bitcoin, Litecoin, Zcash oraz  Ethereum.

Jednak najważniejszym zastosowaniem systemu Waves jest możliwość tworzenia własnych tokenów cyfrowych. Platforma jest niezwykle prosta w obsłudze, dzięki czemu nie potrzebna jest specjalistyczna wiedza do samodzielnego tworzenia tokenów. W jakim celu użytkownicy mogą tworzyć swoje autorskie tokeny? Na przykład w celu zbiórek crowdfoundingowych. Inni uczestnicy platformy mogą zakupić stworzony token za kryptowalutę WAVES lub inne waluty cyfrowe obsługiwane przez dedykowany portfel.

kryptowaluta waves
Waves Client - Panel użytkownika

Kryptowaluta WAVES jest potrzebna właśnie do tworzenia własnych tokenów oraz do opłacania niezbędnych kosztów transakcyjnych. Co szczególnie istotne, stworzenie własnego tokena nie wymaga programowania inteligentnych kontraktów. Platforma jest w pełni funkcjonalna i może być wykorzystana za pośrednictwem stworzonej w tym celu aplikacji mobilnej.

Głównie za sprawą prostej i szybkiej możliwości tworzenia własnych tokenów zyskała taką popularność i z roku na rok jest wzbogacana o kolejne możliwości i nowinki technologiczne. W roku 2018 wprowadzono możliwość zawierania inteligentnych kontraktów zapisywanych w języku RIDE.

Podsumowanie

Wszechstronna platforma Waves w pełnym wymiarze działa dopiero od dwóch lat. Mimo to, sieć posiada już rozbudowane zaplecze uczestników oraz staje się coraz chętniej wykorzystywana szczególnie do wygodnej wymiany i przechowywania kryptowalut. Nieco gorzej to wygląda jeśli chodzi o tworzenie własnych tokenów cyfrowych.

Mimo, ze sieć dysponuje bardzo nowoczesną technologią oraz jest prosta w obsłudze, zdecydowana większość użytkowników w tym celu wciąż wybiera platformę Ethereum. To właśnie w obrębie sieci ETH przeprowadzana jest zdecydowana większość zbiórek crowdfoundingowych w postaci sprzedaży autorskich tokenów.

Niemniej jednak, platforma wciąż się rozwija i oferuje użytkownikom dostęp do coraz nowocześniejszych rozwiązań. Platformę należy przede wszystkim pochwalić za wielofunkcyjność. To połączenie giełdy, portfela, a także miejsca do tworzenia własnych tokenów cyfrowych. Warto zatem dalej obserwować rozwój stworzonej w roku 2016 sieci.


Źródła:

https://wavesplatform.com/mining-and-leasing

https://en.wikipedia.org/wiki/Decentralized_exchange