Kryptowaluta Waves
Kryptowaluta Waves jest otwartoźródłowym mechanizmem opartym na zdecentralizowanej sieci. To bardzo rozbudowany system, który umożliwia uczestnikom tworzenie, wymienianie oraz zarządzanie posiadanymi aktywami cyfrowymi.
Platforma umożliwia łatwe i wygodne przeprowadzenie własnej kampanii crowdfundingowej. Prezentujemy najważniejsze informacje i opis.
Spis treści:
Twórca | Alexander Ivanov |
Data powstania | 2016 |
ICO | Tak |
Otwarty kod | Tak |
Portfel | Trezor T |
Giełda | Binance |
Notowania | Kurs Waves |
Projektantem i twórcą jest rosyjski deweloper Alexander Ivanov. Przedsiębiorca był związany z wieloma firmami działającymi w segmencie blockchain, dlatego mógł wykorzystać zdobyte doświadczenie do stworzenia odrębnego i nowego projektu.
Osoby interesujące się branżą kryptowalut mogą go kojarzyć z rozwoju znanej i cenionej platformy Nxt. To właśnie wspomniana platforma Nxt była kamieniem węgielnym dla kryptowaluty Waves, który w założeniu od początku skupia się na rozwiązywaniu problemów związanych z dalszym rozwojem i adaptacją technologii blockchain.
Ivanov postawił przede wszystkim na szybkość transakcji oraz większą skalowalność, która pozwoliłaby odciążyć platformę.
Opis kryptowaluty Waves
W pierwszej połowie 2016 roku przeprowadzono akcję crowdfoundigową mającą na celu pozyskanie funduszy na rozwój platformy. Udostępniono pierwsze tokeny, które można było zakupić za bitcoiny.
Kampania pozwoliła na pozyskanie aż 16 milionów dolarów. Co w tamtych czasach było kwotą astronomiczną. Kryptowaluta Waves wystartowała 20 listopada 2016 roku, ale nie udało się na czas wprowadzić wszystkich zamierzonych funkcji. Dla przykładu, coiny były dostępne wyłącznie na giełdzie Bittrex.
Dopiero w kwietniu 2017 roku uruchomiono zdecentralizowaną giełdę Waves DEX co umożliwiło dalszy, swobodny rozwój platformy. Obecnie, sieć jest wciąż rozwijana i wzbogacona o kolejne nowinki technologiczne, jak np. inteligentne kontrakty.
Pełny nakład tej kryptowaluty wynosi 100 milionów sztuk i jest dostępny od samego początku istnienia sieci. Nie ma możliwości wydobywania nowych coinów. Można je zdobyć partycypując w zyskach z opłat transakcyjnych lub tradycyjnie poprzez zakup na giełdach kryptowalut.
Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:
Podstawowe informacje
W przypadku kryptowaluty Waves nie występuje kopanie kryptowalut metodą Proof of Work. Uczestnicy sieci udostępniają swoje węzły, które umożliwiają weryfikowanie i dodawanie kolejnych bloków transakcyjnych poprzez staking, czyli zamrożenie liczby coinów Waves w przedziale do 1000 tokenów w jednym zbiorze.
Użytkownik nie musi posiadać własnego węzła by uczestniczyć w stakingu. W tym celu może zdecydować się na leasing swoich monet osobie, która posiada i prowadzi pełny węzeł sieci. W zamian otrzymuje wynagrodzenie płynące z uczestnictwa w stakingu.
Nakład kryptowaluty Waves od samego początku wynosił 100 mln, a zatem nie występuje tu możliwość dalszego wydobywania bloków. Alexander Ivanov oraz inni twórcy postawili przede wszystkim na funkcjonalność oraz wygodę.
Platforma posiada bezpośredni dostęp do własnej giełdy, co znacznie ułatwia dokonywanie transakcji oraz zarządzanie swoim udziałem w sieci. Giełda Waves DEX jest kompatybilna z wieloma kryptowalutami.
Platforma posiada własny portfel, dzięki czemu nie musimy szukać alternatywy dla przechowywania swoich coinów. Portfel daje też dostęp do zdecentralizowanej giełdy. Funkcjonalność i wielofunkcyjność to główne pojęcia, które przeświecają rozwojowi opisywanej platformy.
Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:
Kopanie i leasing Waves
Platforma wykorzystuje technologię Proof od Stake, w której użytkownicy są nagradzani za udostępnienie monet potrzebnych do weryfikowania i zatwierdzania kolejnych bloków.
Coiny można zdobywać również poprzez udostępnianie własnych węzłów oraz za przyjmowanie udziałów innych uczestników na zasadzie leasingu.
Roczny zwrot z takiej usługi jest z góry określony na poziomie 5%. Co ciekawe, w przypadku sieci Waves spotkamy się z tradycyjnymi pojęciami miner oraz mining, które dla początkujących użytkowników mogą być nieco mylące.
Wyjaśniamy zatem, że określenia miner używa się w odniesieniu do pełnych węzłów umożliwiających potwierdzanie bloków transakcji, z kolei pojęcie mining oznacza wydobywanie kryptowalut.
Kryptowaluta Waves i zdecentralizowana giełda
Opisywana platforma jest wielofunkcyjna i posiada szereg zastosowań. Przede wszystkim, wyróżnić należy giełdę Waves DEX, która umożliwia dowolne wymienianie kryptowalut.
Użytkownik dysponuje portfelem, w którym może przechowywać swoje udziały także w innych kryptowalutach: Bitcoin, Litecoin, Zcash oraz Ethereum. Jednak najważniejszym zastosowaniem jest możliwość tworzenia własnych tokenów cyfrowych.
Zgodnie z zapowiedziami deweloperów zajmujących się giełdą, w kolejnych latach zostanie ona poszerzona o kolejne waluty.
Kryptowaluta Waves jest niezwykle prosta w obsłudze, dzięki czemu nie potrzebna jest specjalistyczna wiedza do samodzielnego tworzenia tokenów. W jakim celu użytkownicy mogą tworzyć swoje autorskie tokeny? Na przykład w celu zbiórek crowdfoundingowych. Inni uczestnicy platformy mogą zakupić stworzony token za kryptowalutę Waves lub inne waluty cyfrowe obsługiwane przez dedykowany portfel.
Kryptowaluta Waves umożliwia stworzenie własnego tokena bez konieczności programowania inteligentnych kontraktów. Platforma jest w pełni funkcjonalna i może być wykorzystana za pośrednictwem stworzonej w tym celu aplikacji mobilnej
Głównie za sprawą prostej i szybkiej obsługi platforma zyskała popularność i z roku na rok jest wzbogacana o kolejne możliwości i nowinki technologiczne. W roku 2018 wprowadzono możliwość zawierania inteligentnych kontraktów zapisywanych w języku RIDE.
Automatyczny bot. Obsługuje cztery najpopularniejsze giełdy. Możesz ustawić 80 kryptowalut. Obsługa po polsku:
Podsumowanie i najważniejsze pytania
Kryptowaluta Waves w pełnym wymiarze działa dopiero od dwóch lat. Mimo to, sieć posiada już rozbudowane zaplecze uczestników oraz staje się coraz chętniej wykorzystywana szczególnie do wygodnej wymiany i przechowywania kryptowalut.
Nieco gorzej to wygląda jeśli chodzi o tworzenie własnych tokenów cyfrowych. Mimo, ze sieć dysponuje nowoczesną technologią oraz jest prosta w obsłudze, zdecydowana większość użytkowników w tym celu wciąż wybiera platformę Ethereum. To właśnie w obrębie tej sieci przeprowadzana jest zdecydowana większość zbiórek crowdfoundingowych w postaci sprzedaży autorskich tokenów.
Kryptowalutę Waves najlepiej kupić na solidnej platformie, która działa sprawnie, oferuje niskie prowizje i nie wymaga weryfikacji. Zobacz instrukcję zakładania konta w takim serwisie: Binance rejestracja.
Jako uzupełnienie przeczytaj osobny artykuł, z którego dowiesz się na co zwracać uwagę wybierając platformę wymiany: jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut?
Do przechowywania tej kryptowaluty możesz wykorzystać autorski portfel zaprojektowany na potrzeby platformy i dostępny na oficjalnej stronie.
Możemy go używać jako aplikację kompatybilną z systemami operacyjnymi Windows, MacOS oraz Linux, a także aplikację mobilną IOS lub Android. Portfel umożliwia również przechowywanie innych monet: BTC, LTC, ETH oraz ZEC.
Coiny możesz bezpiecznie przechowywać na najpopularniejszych portfelach sprzętowych takich jak Ledger Nano S.
Kryptowaluta Waves wciąż się rozwija i oferuje użytkownikom dostęp do coraz nowocześniejszych rozwiązań. Platformę należy pochwalić za wielofunkcyjność.
To połączenie giełdy, portfela, a także miejsca do tworzenia własnych tokenów cyfrowych. Warto zatem dalej obserwować jej rozwój. W mojej ocenie jest to jeden z mocniejszych coinów. Czy inwestycja okaże się trafiona przekonamy się z czasem.
Źródła:
https://wavesplatform.com/mining-and-leasing
https://en.wikipedia.org/wiki/Decentralized_exchange