Giełda Binance – Najważniejsze informacje

giełda binance informacje

Giełda Binance działa od połowy 2017 roku. Pierwotną siedzibą był Shanghaj. Potem giełda przeniosła się do Hongkongu, by finalnie osiąść na europejskiej Malcie. Ta wędrówka podyktowana była poszukiwaniem najbardziej korzystnej jurysdykcji prawnej.

Po niecałym półroczu działalności Binance weszła do czołówki światowych giełd kryptowalutowych. Po kilku kolejnych miesiącach stała się liderem branży z dziennym wolumenem przekraczającym półtora miliarda dolarów.

Trzeba przyznać, że to naprawdę imponujące osiągnięcie. Tym bardziej, że konkurencja na rynku giełd kryptowalutowych jest bardzo duża.

W tym artykule zebrałem najważniejsze informacje na temat samej giełdy Binance oraz powiązanych projektów:

 • Changpeng Zhao - twórca giełdy
 • Przeniesienie siedziby na Maltę
 • Binance Coin - kryptowaluta giełdy
 • Giełda Binance vs Deutsche Bank
 • Zdecentralizowana giełda DEX
 • Binance LXC - wymiana walut FIAT
 • Własny Bank
 • Trust wallet - portfel giełdy
 • Mechanizmy zabezpieczające
 • Fundusz gwarancyjny

Jeśli jeszcze nie masz tu konta, zobacz ➙ instrukcję rejestracji na Binance oraz ➙ szczegółowy poradnik jak kupować.

Giełda Binance

Giełda Binance to jeden z najszybciej rozwijających się startupów oraz jeden z niewielu, które osiągnęły wartość ponad miliarda dolarów. Mam na myśli ogólne ujęcie, a nie tylko branżę kryptowalut.

Szybki rozwój był spowodowany bezproblemowym funkcjonowaniem oraz bardzo mądrymi posunięciami marketingowymi.

Nagrody dla najlepszych traderów, brak weryfikacji oraz przydzielanie należnych bonusów zachęciło wiele osób do otworzenia konta.

Wieść o nowej, bardzo profesjonalnej giełdzie błyskawicznie rozniosła się w środowisku, a Binance zyskała duże grono użytkowników.

Mimo kryptowalutowych zawirowań w Chinach, giełda działa bez problemów ponieważ większość jej użytkowników pochodzi spoza Chin.

Giełda Binance w liczbach

giełda binance liczby

Według danych dostępnych na stronie giełdy Binance, jest tam zarejestrowanych już osiem milionów użytkowników z całego świata.

Wśród nich liczna grupa Polaków. Świadczy o tym możliwość wyboru języka polskiego w panelu giełdy. Jest to jeden z 12 języków dostępnych na Binance.

000
Ilość dostępnych kryptowalut
0000000
Liczba zarejestrowanych użytkowników
0000000000
USD - Średni dzienny wolumen

Giełda Binance oferuje około 150 kryptowalut. Ta liczba jest ruchoma, bo cały czas dochodzą nowe. Na liście znajdziesz najbardziej znane altcoiny oraz pozycje odrobinę bardziej niszowe.

Możesz handlować na czterech rynkach: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), BinanceCoin (BNB) i Tether (USDT). Prowizja od transakcji wynosi 0.1% z możliwością obniżenia do 0.075%. Brak weryfikacji.

Changpeng Zhao - Założyciel Binance

giełda binance changpeng zhao
źródło: forbes.com

Założycielem i CEO giełdy Binance jest Changpeng Zhao. Postać z dużym doświadczeniem w zarządzaniu projektami działającymi w branży kryptowalut.

Współtworzył blockchain.com, największego dostawcę portfeli online oraz giełdę OKCoin.

Urodzony w Chinach. W latach osiemdziesiątych przeprowadził się do Kanady, gdzie zdobył wykształcenie informatyczne.

Po ukończeniu studiów pracował dla Tokijskiej Giełdy Papierów Wartościowych oraz tworzył oprogramowanie giełdowe dla brokera Bloomberg Tradebook.

Changpeng Zhao jest zwolennikiem pierwotnej wizji kryptowalut. W przeciwieństwie do wielu pseudo ekspertów, przyszłość branży widzi w decentralizacji, a nie coraz to nowych regulacjach.

Silnik giełdy

Rdzeniem jest bardzo wydajny silnik. Dzięki niemu giełda Binance może przetwarzać blisko dwa miliony transakcji na sekundę. Narzędzia oraz wykresy nie zacinają się, a zlecenia kupna i sprzedaży działają płynnie.

Wydaje się to oczywiste, ale problemy techniczne to duża bolączka giełd kryptowalutowych. Wiele z nich, zwłaszcza tych starszych nie wytrzymuje obciążeń co może skutkować nie realizowaniem ustawionych zleceń.

Nie są to odosobnione przypadki tylko norma. W okresach długotrwałych wzrostów, gdy kursy kryptowalut osiągają szczyty cenowe, na niektóre giełdy nie da się nawet zalogować. Według opinii ekspertów Binance jest platformą godną plecenia, nie tylko z powodów technicznych.

Giełda Binance przenosi się na Maltę

Malta wprowadziła szereg przepisów mających na celu przyciągnięcie inwestorów działających w obszarze nowych technologii. Przenoszenie firm do maltańskiej jurysdykcji niesie ze sobą same korzyści dla obu stron.

Malta to państwo przyjazne przedsiębiorcom. Rządzący rozumieją nadchodzące zmiany i współpracują z firmami kryptowalutowymi takimi jak giełda Binance.

Nie jest to podejście bezinteresowne. Malta chce przejąć duże przedsiębiorstwa kryptowalutowe po to by czerpać zyski z podatków. Mowa o sporych kwotach, które dzięki mądrej polityce zasilą państwowy budżet.

Giełda Binance skorzystała z maltańskiej gościnności. Joseph Muscat, premier Malty na Twiterze powitał nowego gracza:

giełda binance malta
twitt premiera Malty

W chwili obecnej branża kryptowalut jeszcze na dobre nie wystartowała. Dopiero gdy całość się rozwinie rząd Malty zbierze owoce obecnej polityki w postaci znacznego powiększenia wpływów podatkowych.

Nasz rząd mógłby się wiele nauczyć na tym przykładzie. U nas praktyka prowadzenia mądrej polityki fiskalnej pozostaje w sferze marzeń.

Binance Coin (BNB) - Kryptowaluta giełdy

Fundusze na rozwój projektu zebrano w formie ICO (Initial Coin Offering). W czerwcu 2017 roku opublikowano white paper. Zostały w nim wymienione problemy występujące na współczesnych platformach wymiany kryptowalut.

Zaprezentowane zostały też wytyczne według, których ma działać giełda Binance. ICO odbyło się miesiąc później. Wszystkie tokeny rozeszły się w mgnieniu oka.

Od startu coin BNB zanotował znaczny wzrost wartości. Można było na nim zarobić kilkaset procent. Raz na kwartał tokeny BNB są skupowane z rynku i "palone". Giełda Binance przeznacza na ten cel 20% wartości zysków z opłat transakcyjnych.

giełda binance coin bnb
Wzrost wartości Binance Coina

Systematyczne niszczenie coinów powoduje obniżenie całkowitej ich podaży. Wpływa to na umocnienie wartości, a w perspektywie na wzrost kursu. Ten proceder będzie trwał do osiągnięcia 100 milionów sztuk, czyli połowy początkowej podaży.

Giełda Binance wypłaca pensje w kryptowalutach

Większość pracowników giełdy Binance otrzymuje wypłaty w coinie BNB. Jest to dobre posunięcie marketingowe oraz dodatkowa korzyść dla pracowników. Kryptowalutę można od razu zamienić na dolara lub jeśli ktoś woli, poczekać na wzrost jej wartości i powiększyć swoją wypłatę.

Binance bardziej rentowna niż Deutsche Bank

Brzmi absurdalnie, ale to prawda. Za pierwszy kwartał 2018 roku giełda Binance odnotowała większy zysk (200 mlm USD) niż Deutsche Bank (146 mln USD).

To prawdziwe starcie Dawida z Goliatem. Giełda Binance zatrudnia 200 pracowników i działa nieco ponad rok. Natomiast Deutsche Bank zatrudnia 100 tysięcy osób i funkcjonuje 150 lat.

Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby (przy dobrej koniunkturze) giełda kryptowalut przynosiła większy zysk niż niewielki bank komercyjny.

Natomiast Deutsche Bank to olbrzymia instytucja finansowa. Jedna z pięciu najbardziej znaczących na świecie. Ma duży wpływ na cały sektor finansowy. Każdy właściwie bank jest w mniejszym lub większym stopniu z nią powiązany.

Ten przykład pokazuje jak szybko zmienia się świat i w którym kierunku podąża kapitał.

Changpeng Zhao w jednym z udzielonych wywiadów powiedział, że przewidywany zysk netto za cały 2018 rok może wynieść nawet miliard dolarów. To oczywiście optymistyczna prognoza. Nawet połowa tej kwoty była by imponującym wynikiem.

Giełda Binance - Plan ekspansji

Giełda Binance odniosła spektakularny sukces, który jest motorem dalszego rozwoju. Platforma wymiany kryptowalut jest wciąż udoskonalana, a na jej bazie powstają powiązane projekty.

Zdecentralizowana giełda Binance?

W chwili obecnej całość jest zcentralizowana. Aby dokonywać transakcji trzeba przelać kryptowaluty na giełdę. Właściciele mają w planie wdrożenie technologi pozwalającej na decentralizację procesów. Prace w tym kierunki trwają.

Zespół stworzył testową wersję giełdy zdecentralizowanej (DEX). Chanpeng Zhao opublikował krótki film prezentujący demo:

Na filmie zostały przedstawione podstawowe funkcje. Tworzenie oraz handel tokenami. Jak widać całość nie ma nawet graficznego interfejsu. Projekt jest w fazie początkowej i na razie nie wiadomo kiedy zostanie ukończony.

Giełdy zdecentralizowane już działają. Jednak ich funkcjonalność jest bardzo ograniczona z powodu przeszkód technicznych. Pokonanie ich i wdrożenie tej technologii na szeroką skalę będzie prawdziwym przełomem dla całej branży.

Uruchomienie w pełni funkcjonalnej i zdecentralizowanej platformy uczyni z giełdy Binance absolutnego lidera w dziedzinie bezpiecznego obrotu kryptowalutami.

Giełda Binance LXC - waluty FIAT

Giełda Binance umożliwia handel kryptowalutami. Nie można obracać tradycyjnymi walutami FIAT. Aby poszerzyć ofertę została utworzona spółka typu joint venture z Liechtenstein Cryptoassets Exchange (LCX).

giełda binance lcx fiat

Współpraca została nawiązana w celu uruchomienia platformy obsługującej także waluty FIAT. W pierwszej kolejności ma być dostępne euro i frank szwajcarski. Potem kolejne waluty fiducjarne.

Binance ma zapewnić sprawne działanie i obsługę techniczną, natomiast LCX zajmie się formalnościami i obsługą prawną.

Lichtenstein podobnie jak inne rozwinięte państwa wprowadził szereg przepisów korzystnych dla firm kryptowalutowych.

Giełda Binance LCX będzie kolejnym podmiotem wchodzącym w skład szybko rosnącej grupy Binance.

Portfel giełdy Binance - Trust wallet

Giełda Binance kupiła Trust wallet, portfel obsługujący kryptowaluty zgodne ze standardem ERC20 i ERC223. Na portfelu można trzymać tokeny działające na blockchainie ethereum, ethereum classic i callisto.

W przyszłości możliwości portfela mają być rozszerzone. Dojdzie obsługa kryptowalut ➙ bitcoin, NEO i EOS.

giełda binance trust wallet

Giełda Binance nie chce zbytnio ingerować w projekt. Partnerstwo ma zapewnić zaplecze finansowe pozwalające developerom spokojnie rozwijać portfel.

Trust wallet ma być elementem zdecentralizowanej giełdy Binance, która jak wspomniałem, w chwili obecnej jest w fazie budowy.

Własny Bank

Founders Bank, tak nazywa się to innowacyjne przedsięwzięcie, powstanie za pośrednictwem platformy Neufund. Giełda Binance nie jest jedynym inwestorem Funders Banku.

Według zapewnień projekt ma wystartować w 2019 roku. Instytucja będzie oferować usługi bankowe dostosowane do firm działających w branży kryptowalut.

Co w tym nadzwyczajnego? Otóż, będzie można zostać współwłaścicielem Faunders Banku i wpływać na kierunek jego rozwoju.

Funders Bank wyemituje własny token na zasadach ETO (Equity Token Offering). To połączenie dwóch rodzajów finansowania inwestycji: ICO oraz venture capital. Sprzedaż tokenów będzie się odbywać według przepisów niemieckiego prawa.

Na razie Funders Bank czeka na otrzymanie wymaganej licencji bankowej. Wszystko wskazuje na to, że zostanie ona przyznana i przedsięwzięcie będzie mogło wystartować bez przeszkód.

Aplikacja Mobilna

Giełda Binance udostępnia w pełni funkcjonalną aplikację, którą możesz zainstalować na urządzeniach mobilnych. Do pobrania z Google Play.

giełda binance aplikacja mobilnaJest to jedna z porządniej zaprojektowanych aplikacji giełdowych dostępnych na rynku, a co najważniejsze działa sprawnie. Dodatkowo możesz pobrać aplikację informacyjną Binance Info prezentującą podstawowe dane dotyczące kryptowalut oraz zmiany kursu.

Zabezpieczenie konta giełdowego

Giełda Binance umożliwia zabezpieczenie konta poprzez cały szereg mechanizmów ochronnych:

giełda binance konto

Anti phishing code
Pozwala ustawić kod który będzie dołączany do wiadomości email. Dzięki temu będziesz wiedział, że nikt nie podszywa się pod pracownika giełdy.

API
System API pozwala podłączyć do konta giełdowego zewnętrzne oprogramowanie, na przykład bota który automatycznie wykonuje transakcje. Podczas tworzenia nowego klucza API pamiętaj aby zablokować możliwość wypłat.

SMS Authentication
W celu zatwierdzania zmian ustawień i wypłat niezbędne jest wpisanie kodu otrzymywanego smsem.

Google Authentication
To samo co powyżej. Kod przychodzi na aplikację Google Authenticator zainstalowaną na smartfonie. Zdecydowanie wygodniejsze niż sms.

Withdrawal address managment
Możesz wpisać adresy portfeli na które można będzie zrobić wypłatę z giełdy. Wypłaty na inne adresy będą odrzucane.

Fundusz gwarancyjny

Giełda Binance zdecydowała się na utworzenie funduszu gwarancyjnego SAFU (Secure Asset Fund for Users). Środki na nim deponowane posłużą do zrekompensowania strat wynikłych z winy giełdy.

Od lipca 2018 roku 10% zysków z opłat transakcyjnych będzie przeznaczane na zasilenie funduszu gwarancyjnego ochraniającego użytkowników.

Ataki hakerów

Giełdy kryptowalutowe często padają ofiarą ataków hakerskich. Nie inaczej jest w przypadku giełdy Binance. 7 marca 2018 roku nastąpił jeden z poważniejszych ataków tego typu.

Od początku roku miały miejsce próby przechwytywania kont użytkowników (pishing). Przejęto około 30 kont z których nie wypłacano kryptowalut tylko tworzono na nich klucze API. Oczywiście właściciele kont nic o tym nie wiedzieli. Przejęte konta posłużyły do wywindowania kursu kryptowaluty VIA.

Proceder został w porę wykryty, a nieautoryzowane transakcje z użyciem API cofnięte. Hakerów do tej pory nie udało się schwytać, ale stracili oni środki "zainwestowane" w próbę wyłudzenia.

Giełda Binance wyznaczyła nagrodę w wysokości 250 tysięcy dolarów za informacje, które pozwolą namierzyć sprawców ataku.

Kolejny podobny atak miał miejsce niecały miesiąc później. Dotyczył kryptowaluty SYS i również został udaremniony.

Nie da się w stu procentach uniknąć szkodliwych działań, które mogą narażać użytkowników na straty. Na taką okoliczność powstał fundusz gwarancyjny.

Nawet w przypadku najlepszej giełdy, stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Giełda jest pośrednikiem, który kontroluje Twoje środki. Z powodu zdarzeń losowych lub błędów możesz utracić do nich dostęp.

Na giełdzie trzymaj kryptowaluty do bieżącego handlu. Jeśli nie zamierzasz handlować wypłać wszystko z giełdy na nośnik odłączony od internetu. Najlepiej na  portfel papierowy lub  portfel sprzętowy Ledger Nano S.

Giełda Binance wspiera rozwój

Powołany został program Binance Labs. Jego celem jest pomoc nowo powstającym firmom działających z wykorzystaniem technologii blockchain, zwiększanie świadomości społecznej oraz wspomaganie rozwoju ekosystemów kryptowalutowych.

Program ma pomagać w finansowaniu i zapewniać procedury wdrożeniowe dla produktów i usług opartych o kryptowaluty.

Giełda Binance - Podsumowanie

Niewielki startup osiągnął pozycję lidera na bardzo konkurencyjnym rynku i w dodatku w czasie krótszym niż rok. Kolejny raz potwierdza się powiedzenie, że w branży kryptowalut wszystko jest możliwe.

W mojej ocenie Binance to najlepsza w chwili obecnej giełda kryptowalutowa. Ma wszystko czego potrzeba:

 • jest dobrze zabezpieczona
 • działa sprawnie
 • zapewnia duży wybór altcoinów
 • zapewnia płynność handlu
 • nie wymaga weryfikacji
 • rozwija się nieustannie

Najbardziej cieszy fakt, że u steru stoi osoba rozumiejąca ideę wolnych walut i podzielająca wartości przyświecające jej twórcom.

Miejmy nadzieję, że giełda Binance pozostanie na obecnym kursie i nie da się zastraszyć regulatorom oraz obrońcom obecnego porządku finansowego.

[Głosów:26    Średnia:4.8/5]

Binance Giełdy Kryptowaluty Polecam

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Previous reading
Najlepsza giełda kryptowalut bez weryfikacji
Next reading
Jak kupować na Binance? Poradnik krok po kroku