Giełda Binance – Opis i najważniejsze informacje

Giełda Binance działa od połowy 2017 roku. Obecnie w skład grupy wchodzi około 20 spółek zarejestrowanych w różnych krajach. Korzystanie z różnych jurysdykcji podyktowane jest względami prawnymi.

Po niecałym półroczu działalności giełda Binance weszła do czołówki. W okresie kilku kolejnych miesięcy stała się liderem branży z dziennym wolumenem przekraczającym półtora miliarda dolarów.

Trzeba przyznać, że to naprawdę imponujące osiągnięcie. Tym bardziej, że konkurencja na tym rynku jest bardzo duża.

W tym materiale zebrałem najważniejsze informacje na temat platformy oraz powiązanych z nią projektów. Bardziej szczegółowe treści znajdziesz w osobnych artykułach:

Nazwa firmyBinance Holdings Limited
Kraj rejestracjiChiny, Szwajcaria, Malta, Seszele
Rok założenia2017
Waluty FIATTylko karta
Waluta PLNTylko karta
Stable CoinyTak
Ilość kryptowalut200
Obsługa po polskuTak
Handel z dźwigniąTak
Weryfikacja KYCNie
Prowizjeod 0.01% do 0.1%

Giełda Binance

Giełda Binance to jeden z najszybciej rozwijających się startupów oraz jeden z niewielu, które osiągnęły wartość ponad miliarda dolarów. Mam na myśli ogólne ujęcie, a nie tylko branżę kryptowalut.

Szybki rozwój był spowodowany bezproblemowym funkcjonowaniem oraz bardzo mądrymi posunięciami marketingowymi. Nagrody dla najlepszych traderów, brak weryfikacji oraz przydzielanie należnych bonusów zachęciło wiele osób do otworzenia konta.

Wieść o nowej, bardzo profesjonalnej giełdzie błyskawicznie rozniosła się w środowisku, a platforma zyskała duże grono użytkowników. Mimo kryptowalutowych zawirowań w Chinach, giełda działa bez problemów ponieważ większość jej użytkowników pochodzi spoza Chin.

giełda binance liczby

Według danych dostępnych na stronie, giełda Binance posiada osiem milionów użytkowników z całego świata. Wśród nich liczna grupa Polaków. Świadczy o tym możliwość wyboru języka polskiego w panelu giełdy.

Na język polski zostały też przetłumaczone materiały szkoleniowe i informacyjne. Jest to jeden z 12 języków dostępnych na platformie. Giełda Binance oferuje około 200 kryptowalut. Ta liczba jest ruchoma, bo cały czas dochodzą nowe.

Na liście znajdziesz najbardziej znane altcoiny oraz pozycje odrobinę bardziej niszowe. Możesz handlować na czterech rynkach: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Binance Coin (BNB) i Tether (USDT). Prowizja od transakcji wynosi 0.1% z możliwością obniżenia do 0.05%. Brak weryfikacji.

Changpeng Zhao – założyciel

Założycielem i CEO giełdy Binance jest Changpeng Zhao. Postać z dużym doświadczeniem w zarządzaniu projektami działającymi w branży kryptowalut. Współtworzył blockchain.com (serwis oferujący przeglądarkowy portfel bitcoin), oraz giełdę OKCoin.

Urodzony w Chinach. W latach osiemdziesiątych przeprowadził się do Kanady, gdzie zdobył wykształcenie informatyczne. Po ukończeniu studiów pracował dla Tokijskiej Giełdy Papierów Wartościowych oraz tworzył oprogramowanie giełdowe dla brokera Bloomberg Tradebook.

Changpeng Zhao jest zwolennikiem pierwotnej wizji kryptowalut. W przeciwieństwie do wielu pseudo ekspertów, przyszłość branży widzi w decentralizacji, a nie coraz to nowych regulacjach.

Giełda Binance emituje coina BNB

Fundusze na rozwój projektu zebrano w formie ICO (Initial Coin Offering). W czerwcu 2017 roku opublikowano white paper. Zostały w nim wymienione problemy występujące na współczesnych platformach wymiany kryptowalut.

Zaprezentowane zostały też wytyczne według, których ma działać giełda Binance. ICO odbyło się miesiąc później. Wszystkie tokeny rozeszły się w mgnieniu oka.

Od startu coin BNB zanotował znaczny wzrost wartości. Można było na nim zarobić kilkaset procent. Raz na kwartał tokeny BNB są skupowane z rynku i „palone”. Na ten cel platforma przeznacza 20% wartości zysków z opłat transakcyjnych.

giełda binance coin bnb
Wzrost wartości Binance Coin

Systematyczne niszczenie coinów powoduje obniżenie całkowitej ich podaży. Wpływa to na umocnienie wartości, a w perspektywie na wzrost kursu. Ten proceder będzie trwał do osiągnięcia 100 milionów sztuk, czyli połowy początkowej podaży.

W przeciwieństwie do wielu innych kryptowalut, BNB ma solidne zaplecze. Giełda Binance jest firmą już działającą i przynoszącej spore zyski. Nie jest to tylko projekt, który dopiero w przyszłości ma być zrealizowany.

SAFU – fundusz gwarancyjny

Giełda Binance zdecydowała się na utworzenie funduszu gwarancyjnego SAFU (Secure Asset Fund for Users). Środki na nim deponowane posłużą do zrekompensowania strat wynikłych z winy giełdy.

Od lipca 2018 roku 10% zysków z opłat transakcyjnych jest przeznaczane na zasilenie funduszu gwarancyjnego ochraniającego użytkowników.

Platformy kryptowalutowe często padają ofiarą ataków hakerskich. Nie inaczej jest w przypadku giełdy Binance. 7 marca 2018 roku nastąpił jeden z poważniejszych ataków tego typu.

Od początku roku miały miejsce próby przechwytywania kont użytkowników (pishing). Przejęto około 30 kont z których nie wypłacano kryptowalut. Zostały natomiast zmienione klucze API. Właściciele kont nic o tym nie wiedzieli.

Przejęte konta posłużyły do wywindowania kursu kryptowaluty VIA. Proceder został w porę wykryty, a nieautoryzowane transakcje z użyciem API cofnięte.

Hakerów do tej pory nie udało się schwytać, ale stracili oni środki „zainwestowane” w próbę wyłudzenia. Giełda Binance wyznaczyła nagrodę w wysokości 250 tysięcy dolarów za informacje, które pozwolą namierzyć sprawców ataku.

Kolejny podobny atak miał miejsce niecały miesiąc później. Dotyczył kryptowaluty SYS i również został udaremniony.

Nie da się w stu procentach uniknąć szkodliwych działań, które mogą narażać użytkowników na straty. Na taką okoliczność gieła Binance utworzyła fundusz gwarancyjny SAFU.

Giełda Binance jest pośrednikiem, który kontroluje Twoje środki. Z powodu zdarzeń losowych lub błędów możesz utracić do nich dostęp. Dlatego stosuj zasadę ograniczonego zaufania.

Na giełdzie trzymaj kryptowaluty do bieżącego handlu. Jeśli nie zamierzasz handlować wypłać coiny na nośnik odłączony od internetu. Najlepiej na portfel papierowy lub portfel sprzętowy Ledger Nano S.

Giełda Binance bardziej rentowna niż Deutsche Bank

Brzmi absurdalnie, ale to prawda. Za pierwszy kwartał 2018 roku giełda Binance odnotowała zysk (200 mln USD), a Deutsche Bank (146 mln USD).

To prawdziwe starcie Dawida z Goliatem. Giełda Binance zatrudnia 200 pracowników i działa nieco ponad rok. Natomiast Deutsche Bank zatrudnia 100 tysięcy osób i funkcjonuje 150 lat.

Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby (przy dobrej koniunkturze) giełda kryptowalut przynosiła większy zysk niż niewielki bank komercyjny.

Natomiast Deutsche Bank to olbrzymia instytucja finansowa. Jedna z pięciu najbardziej znaczących na świecie. Ma duży wpływ na cały sektor finansowy. Każdy właściwie bank jest w mniejszym lub większym stopniu z nią powiązany. Ten przykład pokazuje jak szybko zmienia się świat i w którym kierunku podąża kapitał.

Changpeng Zhao w jednym z udzielonych wywiadów powiedział, że przewidywany zysk netto za cały 2018 rok może wynieść nawet miliard dolarów. To oczywiście optymistyczna prognoza. Nawet połowa tej kwoty była by imponującym wynikiem.

Silnik, czyli zaplecze techniczne

Rdzeniem jest bardzo wydajny silnik. Dzięki niemu giełda Binance może przetwarzać blisko dwa miliony transakcji na sekundę. Narzędzia oraz wykresy nie zacinają się, a zlecenia kupna i sprzedaży działają płynnie.

Wydaje się to oczywiste, ale problemy techniczne to duża bolączka giełd kryptowalutowych. Wiele z nich, zwłaszcza tych starszych nie wytrzymuje obciążeń co może skutkować nie realizowaniem ustawionych zleceń.

Nie są to odosobnione przypadki tylko norma. W okresach długotrwałych wzrostów, gdy kursy osiągają szczyty cenowe, na niektóre giełdy kryptowalut nie da się nawet zalogować.

Giełda Binance jest liderem w branży

Giełda Binance odniosła spektakularny sukces, który jest motorem dalszego rozwoju. Platforma wymiany kryptowalut jest wciąż udoskonalana, a na jej bazie powstają powiązane projekty.

Powołany został program Binance Labs. Jego celem jest pomoc nowo powstającym firmom działających z wykorzystaniem technologii blockchain, zwiększanie świadomości społecznej oraz wspomaganie rozwoju ekosystemów kryptowalutowych.

Program ma pomagać w finansowaniu i zapewniać procedury wdrożeniowe dla produktów i usług opartych o kryptowaluty.

Giełda Binance przygotowuje bezpłatne raporty Research dla inwestorów Dział analityczny dostarcza szczegółowych i bezstronnych informacji na temat listowanych kryptowalut.

Nie są to rekomendacje tylko obszerne zbiory najważniejszych danych podane w czytelnej formie. Każdy z nich zawiera informacje takie jak:

  • czym jest i jak działa dany projekt
  • dystrybucja, procentowy podział i aktualna koncentracja tokenów
  • poszczególne punkty road map, ich realizacja i aktualizacje
  • lista oraz profile społecznościowe członków zespołu
  • deweloperskiego wykresy i dane liczbowe
  • ilość pobrań aplikacji
  • strategia rozwoju społeczności
  • ilość obserwujących osób w mediach społecznościowych
giełda binance research
Koncentracja tokenów Loom – źródło: Binance Research

Giełda Binance uruchomiła dział Research w listopadzie 2018 roku. Na razie dostępnych są dane na temat kilku kryptowalut. Dział ma być systematycznie rozwijany i uzupełniany o kolejne projekty.

Pensje w kryptowalutach i konkursy z nagrodami

Większość pracowników platformy otrzymuje wypłaty w coinie BNB. Jest to dobre posunięcie marketingowe oraz dodatkowa korzyść dla pracowników. Kryptowalutę można od razu zamienić na dolara lub jeśli ktoś woli, poczekać na wzrost jej wartości i powiększyć swoją wypłatę.

Giełda Binance organizuje konkursy dla najbardziej aktywnych traderów. Kryteria wyboru zwycięzców są różne. Może to być na przykład wygenerowanie największego wolumenu.

Premiowane są nie tylko czołowe miejsca. Drobne nagrody otrzymują też użytkownicy, którzy uplasowali się na dalszych pozycjach w rankingu konkursowym.

Można otrzymać cenne nagrody rzeczowe. Samochody Porsche, Maserati, BMW oraz innych luksusowych marek. Wycieczki dookoła świata. Sprzęt elektroniczny, Apple, Samsung, portfele sprzętowe, a także kryptowaluty o dużej wartości.

konkurs
giełda binance nagrody

Konkursy zazwyczaj są organizowane w porozumieniu i przy współudziale zespołu deweloperów odpowiadającego za rozwój danej kryptowaluty. Ich celem jest wypromowanie i reklama coina będącego przedmiotem konkursu.

Działalność charytatywna i dobra komunikacja

W zamian za listing, czyli dopuszczenie danego ciona lub tokena do obrotu, giełdy kryptowalut pobierają opłatę. Wysokość opłaty oraz sama procedura stała się przedmiotem ostrej krytyki.

W związku z tym zespół tworzący giełdę Binance postanowił na nowo ustalić zasady listowania kryptowalut. Deweloper zabiegający o dodatnie swojego projektu sam będzie proponował wysokość opłaty. Nie będzie obowiązywać minimalna cena.

Proponowana kwota zostanie podana do wiadomości publicznej, a następnie w całości przekazana na cele charytatywne.

Komunikacja ze społecznością

Złożoność ekosystemu giełdy oraz ilość klientów wymaga utworzenia kanałów sprawnie działającej komunikacji. W tym celu została powołana grupa Binance Agnels. Są to osoby odpowiedzialne za kontakt z użytkownikami w mediach społecznościowych i na forach internetowych.

Prowadzą tematyczne wątki, odpowiadają na pytania i komentarze użytkowników oraz przekazują aktualne informacje o działaniach i ewentualnych zmianach w funkcjonowaniu giełdy Binance.

To bardzo dobry pomysł, bo komunikacja z klientami jest ważnym elementem wpływającym na wizerunek i wiarygodność. Ten punkt często bywa zaniedbywany nie tylko w branży kryptowalut.

Aplikacja mobilna

Giełda Binance udostępnia w pełni funkcjonalną aplikację, którą możesz zainstalować na urządzeniach mobilnych. Do pobrania z Google Play.

giełda binance aplikacja mobilna

Jest to jedna z porządniej zaprojektowanych aplikacji giełdowych dostępnych na rynku, a co najważniejsze działa sprawnie. Dodatkowo możesz pobrać aplikację prezentującą dane liczbowe i zmiany kursów kryptowalut.

Giełda Binance przejmuje inne firmy

Ekspansja wymaga pozyskiwania nowych użytkowników. Giełda Binance kupiła Trust wallet, portfel obsługujący kryptowaluty zgodne ze standardem ERC20 i ERC223.

Na portfelu można trzymać tokeny działające na blockchainie ethereum, ethereum classic i callisto. W przyszłości możliwości portfela mają być rozszerzone. Dojdzie obsługa kryptowalut bitcoin, neo i eos.

trust wallet

Giełda Binance nie chce zbytnio ingerować w projekt. Partnerstwo ma zapewnić zaplecze finansowe pozwalające developerom spokojnie rozwijać portfel. Trust wallet ma być elementem zdecentralizowanej giełdy DEX.

Coinmarketcap.com – największy portal dostarczający dane na temat kryptowalut również zostal przejęty przez giełę Binance.

Binance DEX – zdecentralizowana giełda

Główna platforma Binance jest scentralizowana. Kryptowaluty deponujemy na portfelach należących do giełdy. DEX pozwala na handel bezpośrednio z naszego portfela. Nie ma potrzeby zakładania konta. Całość działa na BNB Chain dlatego musisz posiadać portfel działajacy w tej sieci.

Z pewnością jest to krok w stronę zdecentraliziwanego handlu kryptowalutami, ale Binance DEX w pełni zdecentralizowana nie jest. Owszem, nie deponujemy środków u pośrednika, ale cały system pozostaje od niego uzależniony.

Przenosiny na Maltę

Malta wprowadziła szereg przepisów mających na celu przyciągnięcie inwestorów działających w obszarze nowych technologii. Przenoszenie firm do maltańskiej jurysdykcji niesie ze sobą same korzyści dla obu stron.

Malta to państwo przyjazne przedsiębiorcom. Rządzący rozumieją nadchodzące zmiany i współpracują z firmami kryptowalutowymi.

Nie jest to podejście bezinteresowne. Malta chce przejąć duże przedsiębiorstwa kryptowalutowe po to by czerpać zyski z podatków. Mowa o sporych kwotach, które dzięki mądrej polityce zasilą państwowy budżet.

Giełda Binance skorzystała z maltańskiej gościnności. Joseph Muscat, premier Malty na Twiterze powitał nowego gracza:

malta

W chwili obecnej branża kryptowalut jeszcze na dobre nie wystartowała. Dopiero gdy całość się rozwinie rząd Malty zbierze owoce obecnej polityki w postaci znacznego powiększenia wpływów podatkowych.

Nasz rząd mógłby się wiele nauczyć na tym przykładzie. U nas praktyka prowadzenia mądrej polityki fiskalnej pozostaje w sferze marzeń.

Finalnie, giełda Binance nie przeniosła całej działalności na Maltę. Jest tam zarejestrowanych kilka spółek odpowiedzialnych za obsługę klienta.

Giełda Binance Jersey obsługuje waluty FIAT

Główna platforma umożliwia handel kryptowalutami. Nie można robić przelewów w walutach FIAT. Płatności w walutach tradycyjnych dostępne są kartą kredytową za pomocą pośredników. Aby poszerzyć ofertę, giedla Binance powołała osobny podmiot obsługujący tradycyjne środki płatnicze.

W chwili obecnej dostępne są funty brytyjskie (GBP) oraz euro (EU). Platforma ruszyła w styczniu 2019 roku. W miarę upływu czasu portfolio obsługiwanych walut będzie poszerzane.

Za zweryfikowanie konta, w pierwszym miesiącu istnienia każdy z użytkowników otrzymywał nagrodę w wysokości 20 euro. Kwota była przeznaczona na zakupy kryptowalut. Nie można było jej wypłacić.

Miejsce rejestracji to Jersey, niewielka wyspa leżąca między Anglią i Francją. Terytorium jest pod kontrolą brytyjską. Działa według własnych przepisów oraz posiada własną walutę – funt Jersey.

Taka lokalizacja została wybrana nie bez przyczyny. Wyspa Jersey posiada rozwiniętą infrastrukturę cyfrową, odpowiednie przepisy regulacyjne oraz korzystne stawki podatkowe.

Obsługa walut FIAT rodzi obowiązek weryfikacji. Aby nie zniechęcać użytkowników głównej platformy, został utworzony odrębny serwis Binance Jersey. Ten ruch pozwolił uniknąć zamieszania i oszczędzić inwigilacji użytkownikom, którzy sobie tego nie życzą.

Podsumowanie i pytania

Niewielki startup osiągnął pozycję lidera na bardzo konkurencyjnym rynku i w dodatku w czasie krótszym niż rok. Kolejny raz potwierdza się powiedzenie, że w świecie kryptowalut wszystko jest możliwe.

W mojej ocenie jest to najlepsza w chwili obecnej giełda kryptowalutowa. Ma wszystko czego potrzeba:

  • dobre zabezpieczenia
  • działa sprawnie
  • duży wybór kryptowalut
  • zapewnia płynność handlu
  • nie wymaga weryfikacji
  • rozwija się nieustannie

Najbardziej cieszy fakt, że u steru stoi osoba rozumiejąca ideę wolnych walut i podzielająca wartości przyświecające jej twórcom. Miejmy nadzieję, że giełda Binance pozostanie na obecnym kursie i nie da się zastraszyć regulatorom oraz obrońcom obecnego porządku finansowego.

Czy giełda Binance nadaje się dla początkujących?

Panel jest bardzo rozbudowany. Początkujące osoby mogą się w nim pogubić, ponieważ posiada kilka subkont. Moim zdaniem warto poświęcić czas by go opanować ponieważ ta platforma to najlepszy możliwy wybór. Jako uzupełnienie przeczytaj artykuł: jak wybrać najlepszą giełdę?

Czy jest to dobra platforma do codziennego tradingu?

Tak. Posiada przydatne rodzaje zleceń, duże wolumeny oraz aplikację mobilną. Umożliwia handel z dźwignią. Oferuje handel na parach z kilkoma stable coinami i kryptowalutami. Tutaj więcej informacji: kontrakty Binance Futures.

Czy giełda Binance umożliwia zakup kryptowalut za złotówki?

W grę wchodzą płatności kartą. Nie ma możliwości wpłacenia złotówek na konto giełdy.

5 komentarzy do wpisu „Giełda Binance – Opis i najważniejsze informacje”

  1. Giełda Binance pomaga wystartować projektom opartym na kryptowalutach. Dzięki temu twórcy mają ułatwiony start, a potencjalni inwestorzy wiedzą, że nowo powstały coin wspierany przez największą giełdę nie jest scamem. Cały czas jest też rozwijany działa z opisami kryptowalut i danymi liczbowymi.

    Odpowiedz
    • Projekty wspierane przez giełdę Binance cieszą się sporym powodzeniem. Dodatkowo jest mało prawdopodobne, że zostaną usunięte z listingu.

  2. Bardzo dobrym pomysłem było rozdzielnie handlu na FIAT od handlu kryptowalutowego. Dzięki temu Binance utrzymała wielu klientów, którzy zmuszeni do weryfikacji z pewnością przenieśliby się gdzie indziej. Dostępne są aż 4 różne stable coiny, które trzymają cenę dolara. Handel z ich wykorzystaniem to bardzo dobre rozwiązanie ponieważ taka wymiana nie rodzi obowiązku podatkowego. W każdym razie według niedawno znowelizowanego polskiego prawa.

    Odpowiedz
  3. O giełdzie Binance mogę napisać tylko tyle , że jeśli zostanie okradziony portfel na tej platformie i to z najprawdopodobniej pomocą brokera Binance to nikt nie pomoże wam odzyskać straconej waluty , nie pomoże platforma i nawet firmy zajmujące się odzyskiwaniem skradzionych kryptowalut mogę podać brokera jak i nazwę firmy odmawiającej pomocy

    Odpowiedz
    • Nie znam Twojej sytuacji. Binance nie jest brokrem i z tego co się orientuję z żadnym brokerem nie współpracuje. Obecnie popularne są oszustwa kryptowalutowe. Oszust podaje się za brokera lub za przedstawiciela giełdy. Ofiara wpłaca pieniądze i kontakt się urywa. Prawdopodobnie padłeś ofiarą takiego oszustwa.

      Firmy zajmujące się odzyskiwaniem kryptowalut żerują na oszukanych. Ogłaszają się w internecie, oszukane osoby się do nich zgłaszają. Taka firma obiecuje pomoc w odzyskaniu środków, ale za opłatą z góry. Następnie kontakt się urywa.

      Opisz tu sytuację oraz podaj nazwy firm, które Cię oszukały.

Dodaj komentarz