Giełda Bitmex – rejestracja krok po kroku oraz opinie i poradnik

Giełda Bitmex powstała w 2014 roku. Założycielami jest trzech byłych bankierów: Ben Delo, Samuel Reed i Artur Hayes. W ciągu kilku lat działalności platforma zdobyła sporą rzeszę fanów. Dzienny wolumen obrotów kryptowalutowymi kontraktami CFD grubo przekracza jeden miliard dolarów.

Spółka nazywa się HDR Global Trading Limited i jest zarejestrowana na Seszelach. Jest to spowodowane korzyściami podatkowymi i uniknięciem represji ze strony władz, które są minimalne w krajach oferujących offshore.

Rejestracja na Bitmex jest darmowa. Niestety niedawno została wprowadzona przymusowa weryfikacja użytkowników. Platforma przyjmuje wpłaty i realizuje wypłaty tylko w bitcoinie (BTC). Masz możliwość handlu z dźwignią nawet x 100.

Jeśli szukasz alternatywnego rozwiązania, które oferuje większy lewar, zobacz poradnik: jak grać na kontraktach Binance Futures.

Podstawowe dane

Nazwa firmyHDR Global Trading Limited
Rok założenia2014
Kraj rejestracjiSeszele
Waluty FIATNie
Waluta PLNNie
WpłatyBTC
WypłatyBTC
Minimalny depozyt0,0001 BTC
Maksymalna dźwignia1 x 100
Rejestracja kontaBezpłatne
Weryfikacja KYCTak
Obsługa po polskuNie
ProwizjeMaker od – 0.025% do – 0.05%
Taker od 0.25% do 0.75%

Giełda Bitmex

Bitmex nie jest typową giełdą kryptowalut. Przedmiotem handlu na platformie są instrumenty pochodne – kontrakty CFD oparte na kursach kryptowalut. Nie kupujesz na własność aktywa w postaci coinów. Kontrakty umożliwiają jedynie spekulację na cenie. Nie przedstawiają żadnej wartości użytkowej.

Na klasycznej giełdzie możesz kupić na przykład Monero (XMR) i wypłacić coiny na swój portfel stając się ich jedynym właścicielem. Kontraktów kupionych na Bitmex nie można wypłacać. Operacje na nich zachodzą tylko w obrębie platformy. Wypłacasz ewentualny zysk przeliczony na bitcoina (BTC).

Nie jest to broker forexowy, który zarabia na Twojej stracie. Transakcje odbywają się między dwoma użytkownikami. Otwierając pozycję grasz przeciwko innemu użytkownikowi. Jeśli Twoja pozycja skutecznie się zamknie zarabiasz, a traci druga strona kontraktu i odwrotnie.

Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:

Rejestracja na Bitmex

Proces rejestracji na Bitmex jest standardowy. Podaj adres email, ustaw hasło, wybierz kraj, przeczytaj regulamin i zaznacz wymagane zgody. Kliknij register, aby zaakceptować. Sprawdź skrzynkę pocztową i potwierdź rejestrację klikając w link zawarty w wiadomości.

bitmex rejestracja
Formularz rejestracji na giełdzie Bitmex

Ze względów bezpieczeństwa podaj nie używany wcześniej adres mailowy i wybierz unikalne hasło składające się z wielu różnych symboli. Świeży email i skomplikowane hasło utrudniają zhakowanie konta.

Czy rejestracja na Bitmex wymaga weryfikacji?

Niestety tak. Bitmex wprowadził obowiązkową weryfikację pod koniec sierpnia 2020 roku.

Jaki jest minimalny kontrakt na Bitmex?

Najmniejszy możliwy kontrakt może mieć wartość 1 USD.

Czy Bitmex to bezpieczna giełda?

Serwis nie został nigdy zhakowany. Skuteczność zabezpieczeń stoi na wysokim poziomie. Pamiętaj jednak, że giełda nie służy do przechowywania środków. Na koncie trzymaj tylko kryptowaluty niezbędne do handlu. Resztę wypłać.

Kontrakty CFD na bitcoina i kryptowaluty

Tego rodzaju forma inwestowania to żadna nowość. Contract’s for Difference, czyli kontrakty CFD to popularne narzędzie spekulacyjne w świecie finansów. Bazują na różnicach cenowych. Ich przedmiotem mogą być ceny instrumentów inwestycyjnych takich jak akcje, waluty czy towary.

Nie musisz fizycznie kupować ropy, złota, dolarów, akcji, kukurydzy czy innych surowców aby zarabiać na wahaniach cen. Zakup odpowiedniego kontraktu CFD to umożliwia.

Najprościej rzecz ujmując: obstawiasz, że cena danego instrumentu wzrośnie, jeśli trafiłeś zarabiasz. Obstawiasz, że cena danego instrumentu spadnie, jeśli trafiłeś zarabiasz. W przypadku pomyłki tracisz środki.

Giełda Bitmex pozwala na tego rodzaju spekulację na kursach kryptowalut. Możesz zarabiać na wzrostach i spadkach. Wystarczy kupić odpowiedni kontrakt. Zysk lub strata rozliczane są w XBT (przelicznik odpowiadający wartości bitcoina 1XBT = 1BTC).

Kontrakt jest zawierany między dwoma użytkownikami i dotyczy cen kryptowalut. Bitmex jest pośrednikiem łączącym kupującego i sprzedającego.

Najbezpieczniejszy portfel, w którym możesz przechowywać ponad 1000 różnych kryptowalut:

Bitmex poradnik

W tym poradniku opiszę tylko podstawowe funkcje pltformy Bitmex. Sposoby zawierania transakcji oraz opłaty są skomplikowane.

Przed rejestracją i podjęciem kroków inwestycyjnych zapoznaj się z poradnikami zawartymi na stronie Bitmex. Są tam szczegółowe informacje na temat rodzajów i działania zleceń oraz sposobu i warunków ich realizacji.

Przed zawarciem transakcji skorzystaj z kalkulatora dostępnego na stronie. Pozwoli Ci on obliczyć wszystkie koszty wynikające z zamknięcia oraz utrzymywania otwartej pozycji.

Wpłaty i wypłaty

Wpłacać i wypłacać można tylko w bitcoinie. Platforma nie pobiera dodatkowych opłat poza standardowymi, wymaganymi przez sieć BTC. Minimalny depozyt wynosi 0,0001 BTC.

Depozyty możliwe przez całą dobę. Wypłaty są zatwierdzane ręcznie raz dziennie. Ma to na celu poprawę bezpieczeństwa użytkowników. Ręczna kontrola jest pewniejsza oraz daje czas potrzebny do ewentualnego cofnięcia nieuprawnionej wypłaty.

Jeśli zlecenie wyjdzie z giełdy i zostanie zaksięgowane w sieci blockchain, nie ma żadnej szansy na odwrócenie tego procesu.

Panel giełdy Bitmex

Panel wygląda dość archaicznie. Widoczne w centralnej części widgety możesz zamieniać miejscami i ustawiać ich wielkość. Jest też opcja zmiany kolorystyki na ciemną. Po lewej stronie najważniejsze elementy, służące do otwierania i zamykania pozycji.

Serwis jest dobrze przetłumaczony na pięć języków: angielski, rosyjski, japoński, chiński i koreański.

bitmex poradnik

1. Formularz zleceń
2. Wybór dźwigni
3. Szczegóły kontraktu
4. Kalkulator kosztów

5. Rodzaj kryptowaluty
6. Dostępne oferty
7. Wykres kursu
8. Funding

9. Zrealizowane
10. Trollbox (chat)
11. Panel użytkownika
12. Saldo konta

Kontrakty i rodzaje zleceń

Giełda Bitmex oferuje 4 rodzaje kontraktów: Futures, Perpetual Contracts, Upside Profit Contracts, Downside Profit Contracts.

Do wyboru osiem kryptowalut: Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), Bitcoin Cash (BCH), EOS, Ethereum (ETH), Cardano (ADA), Tron (TRX), Ripple (XRP).

Masz możliwość grania na wzrosty lub na spadki. Jednocześnie można mieć otwarty jeden rodzaj pozycji.

 • Short – pozycja na spadki
 • Long – pozycja na wzrosty

Wartość kontraktów przeliczana jest na amerykańskiego dolara. Zakładając brak dźwigni:  1000 kontraktów XBT = 1000 USD. Zakładając dźwignię  x 100, 1000 kontraktów XBT = 10USD.

Zlecenia

 • Limit – Zlecenie realizowane po zadanym kursie
 • Market – Zlecenie realizowane po aktualnym kursie
 • Stop Limit – Zlecenie dostępne dla innych w momencie osiągnięcia ustawionego poziomu
 • Stop Market – Zamykanie pozycji po najlepszym aktualnie kursie, który może być różny
 • Trailing Stop  – Realizacja przesuwa się wraz z ceną o ustalony poziom
 • Take Profit Limit – Zamykanie części lub całej pozycji po zadanym kursie
 • Take Profit Market – Zamykanie pozycji po obecnym kursie

Giełda Bitmex oferuje handel z dźwignią

Handel z dźwignią pozwala na wykorzystanie środków znacznie przewyższających te zdeponowane na Twoim koncie użytkownika.

Bitmex oferuje maksymalną dźwignię x 100. Posiadając 1 BTC możesz handlować tak jakbyś miał 100 BTC. Inaczej mówiąc, lewar pozwala osiągnąć zysk 100% gdy cena wzrośnie o 1%. Analogicznie w drugą stronę.

Dźwignia pozwala na ponadprzeciętne zyski z niewielkiego kapitału. Może również spowodować dotkliwe i bardzo szybkie straty oraz wyzerowanie konta. Lewar jest narzędziem niebezpiecznym i przeznaczonym dla doświadczonych osób.

Ostrzeżenie o wysokim ryzyku

Według statystyk ponad 80% klientów indywidualnych inwestujących z wykorzystaniem dźwigni w kontrakty CFD lub inne ponosi stratę. Dotyczy to rynków tradycyjnych. W przypadku kontraktów na kursy kryptowalut współczynnik strat z pewnością wygląda podobnie. Opanowanie obsługi platformy i handlu z dźwignią wymaga nauki. Rejestrujesz się na Bitmex na własną odpowiedzialność będąc w pełni świadomym dużego ryzyka.

Prowizje – wysokość i rodzaje

Bitmex posiada dwa rodzaje prowizji Taker i Maker. Ich wysokość jest uzależniona od rodzaju kryptowaluty. Prowizje zmieniają się w zależności od zastosowanej dźwigni. Jeśli grasz z lewarem x 20 wysokość prowizji również rośnie x 20.

Część kontraktów jest zwolniona z prowizji, inne generują niewielki bonus (te z minusem w tabelce poniżej). Otrzymujesz wynagrodzenie za otwarcie pozycji.

 • Taker – Wybierasz ze zleceń wystawionych przez innych
 • Maker – Sam tworzysz zlecenia, które są dostępne na giełdzie
prowizje
Tabela prowizji dla tradycyjnych kontraktów na Bitmex

Nie ma prowizji od depozytów i wypłat. Obowiązuje standardowa opłata dla górników za potwierdzenie transakcji w sieci bitcoin.

Co to jest cena likwidacji i funding?

Handel z dźwignią wymaga pożyczenia kapitału. Środki pożyczasz od Bitmexa. Pożyczka jest zabezpieczona kwotą, która zostaje zablokowana na Twoim saldzie. Jeśli otwarta pozycja zamknie się na ustalonym przez Ciebie poziomie środki zostaną odblokowane i pomniejszone o prowizję. Otrzymasz też zysk.

Cena likwidacji

Jeśli kurs danego waloru będzie poruszał się odwrotnie niż założyłeś, a Ty nie zareagujesz poprzez zamknięcie pozycji odpowiednio wcześnie, utracisz zablokowane środki. To jest cena likwidacji.

Cena likwidacji jest zależna od wielkości dźwigni, wysokości salda oraz samej pozycji. Wszystkie wskaźniki znajdziesz w panelu zarządzania.

Funding

Jest to opłata pobierana od otwartych pozycji niezależnie od ich rodzaju. Naliczana jest trzy razy na dobę, co osiem godzin. W prawym górnym rogu ekranu masz zegar odmierzający ile pozostało do naliczenia najbliższego fundingu. Od aktualnego trendu zależy, która strona kontraktu ponosi opłatę.

 • Trend wzrostowy – longi płacą shortom
 • Trend spadkowy – shorty płacą longom

Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:

Bezpieczeństwo i support

Giełda Bitmex operuje dużymi kwotami pieniędzy, dlatego jest narażona na ataki. Wpłaty i wypłaty realizowane są w bitcoinie. Odpowiednie zabezpieczenie środków to najważniejsze zadanie serwisu.

Konto użytkownika

Jest możliwość ustawienia dwustopniowego uwierzytelniania za pomocą Google Authenticator. Do logowania i zatwierdzania operacji niezbędny jest sześciocyfrowy PIN otrzymywany na aplikację zainstalowaną na smartfonie. Po rejestracji na Bitmex od razu włącz to zabezpieczenie.

Biała lista adresów IP. Pozwala na logowanie tylko z wcześniej wpisanych na listę adresów. Włącz jeśli korzystasz ze stałego IP.

Możesz ustawić szyfrowanie maili otrzymywanych z platformy. To dodatkowe zabezpieczenie korespondencji, która może zawierać poufne dane.

Zabezpieczenie platformy

Bitmex posiada unikalny silnik napisany w kdb+, technologii wykorzystywanej przez banki w celu sprawnego przetwarzania wielu transakcji w krótkim czasie. Dzięki temu giełda osiąga przepustowość miliona operacji na sekundę.

Klucze prywatne są przechowywane offline, a portfele zabezpieczone multi podpisem. Aby zrobić przelew trzeba wprowadzić kilka różnych haseł.

Giełda Bitmex wykorzystuje zabezpieczenia Amazon Web Serwices stosowane przez dbające o bezpieczeństwo serwisy internetowe z różnych branż.

Support

Platforma posiada kilka kanałów poprzez które udziela pomocy użytkownikom. Możesz napisać maila, skorzystać z zewnętrznego systemu biletów, kontaktować się poprzez komunikator Telegram lub profile w mediach społecznościowych.

support

Wsparcie działa bardzo dobrze. Osobiście nie miałem okazji korzystać, jest to opinia znaleziona w internecie. Pracownicy znają język angielski, a dział supportu pracuje przez całą dobę.

Bitrex posiada dużą liczbę poradników opisujących w jaki sposób handlować na platformie. Znajdziesz w nich opis najważniejszych funkcji. Polecam zapoznanie się z tym materiałem.

Giełda Bitmex udostępnia wersję demo

Giełda Bitmex udostępnia wersję demo. Dzięki niej masz okazję nauczyć się obsługi platformy bez ryzyka finansowego. Wersja demo wymaga osobnej rejestracji. Transakcje na koncie testowym są dużo bardziej zyskowne.

W przypadku prawdziwych środków w grę wchodzą emocje, które utrudniają podejmowanie słusznych decyzji i prowadzą do strat. Umysł targany emocjami popełnia wiele prostych błędów.

Dlatego wersja demo służy jedynie do nauki sprawnego poruszania się po serwisie. Mam na myśli obsługę techniczną. Obracanie nic nie wartymi cyframi to zupełnie coś innego niż inwestowanie prawdziwych środków.

Bitmex – opinie użytkowników

Opinie o Bitmex są natury mieszanej. Platforma jest dobrze oceniana pod kątem funkcjonalności, bezpieczeństwa i płynności handlu. W ciągu kilku lat działalności nie było ani jednego przypadku zhakowania serwisu.

Pojawiają się też niepochlebne opinie w związku z mało klarownym sposobem działania zleceń oraz rzekomymi manipulacjami, które miały miejsce według niektórych użytkowników.

Kontrowersyjne opinie o Bitmex

W środowisku kryptowalutowym wypłynęła informacja jakoby serwis stosował nieuczciwe praktyki, faworyzujące wybranych klientów. Zarzut w głównej mierze dotyczył sytuacji, w której w handel na Bitmexie była zaangażowana spółka zależna, działająca na preferencyjnych warunkach. Opis całej sytuacji w tym artykule.

bitmex opinie
Jedna z kontrowersyjnych opinii o Bitmex

Negatywne opinie o Bitmex w dużej mierze są spowodowane niezrozumieniem zasad według, których działa serwis. Przyczynia się to do szybkiego zerowania kont i powoduje burzę w internecie.

Przyznać trzeba, że bywały momenty gdy platforma nie wytrzymywała dużego obciążenia. Sytuacje gdy otwarte pozycje nie zamykają się z powodu kłopotów technicznych mogą być uzasadnionym powodem do negatywnych opinii.

Mam niewielkie doświadczenie w używaniu giełdy Bitmex. Nie jestem też biegły w zasadach według, których są zamykane pozycje.

Jeśli jesteś obeznany w handlu kontraktami na Bitmex napisz swoją opinię w komentarzu. Czy pozycje zamykają się w sposób poprawny? Czy zauważyłeś nadużycia? Czytelnicy będą wdzięczni za takie informacje.

Chcę aby opinie zawarte w komentarzach miały charakter merytoryczny, a nie wynikały z rozżalenia po stracie pieniędzy. Jeśli coś poszło nie tak ponieważ nie znasz zasad działania giełdy Bitmex nie wylewaj łez w komentarzach.

Automatyczny bot. Obsługuje cztery najpopularniejsze giełdy. Możesz ustawić 80 kryptowalut. Obsługa po polsku:

Plusy i minusy

Bitmex to giełda udostępniająca handel instrumentami pochodnymi więc nie powinna wpływać na ceny prawdziwych kryptowalut. Tak to wygląda tylko z teoretycznego punktu widzenia.

W praktyce jest inaczej. Bitmex generuje olbrzymie wolumeny (porównywalne do największych giełd kryptowalut) dlatego wielu inwestorów sugeruje się tym co dzieje się na tej platformie, a to pośrednio wpływa na prawdziwe kursy.

Plusy

 • wysoka dźwignia
 • duża płynność handlu
 • dobrze zabezpieczona
 • brak limitu wypłat
 • sprawny support
 • wersja testowa (demo)
 • niewielkie lub zerowe prowizje
 • profesjonalne rodzaje zleceń
 • rejestracja w przyjaznej jurysdykcji

Minusy

 • trudna w obsłudze
 • mieszane opinie
 • obowiązkowa weryfikacja

Jest to unikalny serwis oferujący niekonwencjonalne sposoby inwestowania w kryptowaluty z wykorzystaniem dźwigni i bez konieczności fizycznego dokonywania zakupu.

Giełda Bitmex oferuje niesamowite stopy zwrotu okraszone równie niesamowitym poziomem ryzyka. Możesz szybko i dużo zarobić. Możesz również wszystko stracić. Opinie na temat serwisu są podzielone.

Jest to rozwiązanie przeznaczone dla wąskiej grupy specjalistów posiadających doświadczenie w handlu z dźwignią. Początkujący nie poradzą sobie z obsługą i zrozumieniem całości.

Możesz spróbować swoich sił jeśli wiesz jak działają tradycyjne giełdy oraz znasz się dobrze na tradingu. Najrozsądniej zaczynać od bardzo małych kwot.

Przejście z tradycyjnej giełdy na Bitmex to jak przesiadka z roweru do bolidu formuły jeden. Nie zaczynaj od tej platformy przygody z kryptowalutami. Jest to narzędzie przeznaczone dla zaawansowanych osób, które miały już do czynienia z tradingiem.

1 komentarz do wpisu “Giełda Bitmex – rejestracja krok po kroku oraz opinie i poradnik”

 1. Jestem użytkownikiem giełdy Bitmex. W pełni podzielam opinie zawarte w tym artykule. Bitmex to bardzo dobra giełda, ale dla osób zaawansowanych. Każdy jednak kiedyś zaczynał. Można powoli wdrażać się w temat operując minimalnymi kwotami. Nie zauważyłem nieprawidłowości w zamykaniu zleceń. Wpłaty i wypłaty też bez zarzutów.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz