Giełda Bitmex – Poradnik i opinie oraz rejestracja krok po kroku

giełda bitmex

Giełda Bitmex powstała w 2014 roku. Założycielami jest trzech byłych bankierów: Ben Delo, Samuel Reed i Artur Hayes. W ciągu kilku lat działalności platforma zdobyła sporą rzeszę fanów. Dzienny wolumen obrotów kryptowalutowymi kontraktami CFD grubo przekracza jeden miliard dolarów.

Jeśli posiadasz Bitcoina lub kryptowaluty sprawdź zestawienie najlepszych giełd, portfeli i innych przydatnych aplikacji ➙ otwórz listę

Spółka nazywa się HDR Global Trading Limited i jest zarejestrowana na Seszelach. Jest to spowodowane korzyściami podatkowymi i uniknięciem represji ze strony władz państwowych, które są minimalne w krajach oferujących offshore.

Rejestracja na Bitmex jest darmowa. Nie ma obowiązku weryfikacji dokumentami. Platforma przyjmuje wpłaty i realizuje wypłaty tylko i wyłącznie w bitcoinie (BTC). Masz możliwość handlu z dźwignią nawet x 100.

Przejście z tradycyjnej giełdy na Bitmex to jak przesiadka z roweru do bolidu formuły jeden. Nie zaczynaj od tej platformy przygody z kryptowalutami. Jest to narzędzie przeznaczone dla zaawansowanych osób.

Giełda Bitmex

Bitmex nie jest typową giełdą kryptowalut. Przedmiotem handlu na platformie są instrumenty pochodne - kontrakty CFD oparte na kursach kryptowalut. Nie kupujesz na własność aktywa w postaci coinów. Kontrakty umożliwiają jedynie spekulację na cenie. Nie przedstawiają żadnej wartości użytkowej.

Kontrakty CFD na bitcoina i kryptowaluty

Tego rodzaju forma inwestowania to żadna nowość. Contract's for Difference, czyli kontrakty CFD to bardzo popularne narzędzie spekulacyjne w świecie finansów. Bazują na różnicach cenowych. Ich przedmiotem mogą być ceny popularnych instrumentów inwestycyjnych takich jak akcje, waluty czy towary.

Nie musisz fizycznie kupować ropy, czy kukurydzy aby zarabiać na wahaniach cen tych surowców. Zakup odpowiedniego kontraktu różnicy kursowej to umożliwia.

Polega to na trafnym przewidywaniu ruchu ceny. Najprościej rzecz ujmując: obstawiasz, że cena danego instrumentu wzrośnie, jeśli trafiłeś zarabiasz. Obstawiasz, że cena danego instrumentu spadnie, jeśli trafiłeś zarabiasz. W przypadku pomyłki tracisz środki.

Na klasycznej giełdzie kryptowalut możesz kupić na przykład Monero i wypłacić coiny na swój portfel stając się ich jedynym właścicielem. Kontraktów dostępnych na Bitmex nie można wypłacać. Operacje na nich zachodzą tylko w obrębie platformy.

Możesz zarabiać na wzrostach i spadkach kursów. Wystarczy kupić odpowiedni kontrakt. Zysk lub strata rozliczane są w XBT (przelicznik odpowiadający wartości bitcoina 1XBT = 1BTC).

Kontrakt jest zawierany między dwoma użytkownikami i dotyczy cen kryptowalut. Bitmex jest pośrednikiem łączącym kupującego i sprzedającego.

Bitmex rejestracja

Proces rejestracji na Bitmex jest standardowy kliknij i przejdź do formularza. Podaj adres email, ustaw hasło, wybierz kraj, przeczytaj regulamin i zaznacz wymagane zgody. Kliknij register, aby zaakceptować. Sprawdź skrzynkę pocztową i potwierdź rejestrację klikając w link zawarty w przysłanej wiadomości.

bitmex rejestracja
Formularz rejestracji na giełdzie Bitmex

Ze względów bezpieczeństwa podaj nie używany wcześniej adres mailowy i wybierz unikalne hasło składające się z wielu różnych symboli. Świeży email i skomplikowane hasło utrudniają zhakowanie konta.

Bitmex nie wymaga weryfikacji dokumentami. Jednak w regulaminie możemy znaleźć adnotację, że giełda w każdej chwili może weryfikacji zażądać.

Rejestrując się na Bitmex z linków w tym artykule otrzymasz 10% rabatu na prowizje od każdej transakcji. Zniżka obowiązuje przez 6 miesięcy od dnia rejestracji na platformie.

Bitmex poradnik

W tym poradniku opiszę tylko podstawowe funkcje pltformy Bitmex. Sposoby zawierania transakcji oraz opłaty są skomplikowane. Istnieje niewiele osób, które wiedzą dokładnie jak to wszystko działa.

Zalecam, aby przed rejestracją i podjęciem kroków inwestycyjnych zapoznać się z poradnikami zawartymi na Bitmex. Są tam szczegółowe informacje na temat rodzajów i działania zleceń oraz sposobu i warunków ich realizacji.

Przed zawarciem transakcji skorzystaj z kalkulatora dostępnego na stronie. Pozwoli Ci on obliczyć wszystkie koszty wynikające z zamknięcia oraz utrzymywania otwartej pozycji.

Bitmex to nie jest forexowy broker. Transakcje odbywają się między dwoma użytkownikami. Otwierając pozycję grasz przeciwko innemu użytkownikowi. Jeśli Twoja pozycja skutecznie się zamknie zarabiasz, a traci druga strona kontraktu i odwrotnie.

Wpłaty i wypłaty

Wpłacać i wypłacać można tylko w bitcoinie. Platforma nie pobiera dodatkowych opłat poza standardowymi, wymaganymi przez sieć BTC. Minimalny depozyt wynosi 0,001 BTC. Depozyty można wpłacać przez całą dobę.

Wypłaty są zatwierdzane ręcznie raz dziennie. Ma to na celu poprawę bezpieczeństwa użytkowników. Ręczna kontrola jest pewniejsza oraz daje czas potrzebny do ewentualnego cofnięcia nieuprawnionej wypłaty.

Jeśli zlecenie wyjdzie z giełdy i zostanie zaksięgowane w sieci blockchain, nie ma żadnej szansy na odwrócenie tego procesu.

Panel giełdy Bitmex

Panel wygląda dość archaicznie. Widoczne w centralnej części widgety możesz zamieniać miejscami i ustawiać ich wielkość. Jest też opcja zmiany kolorystyki na ciemną. Po lewej stronie najważniejsze elementy, służące do otwierania i zamykania pozycji.

Serwis jest dobrze przetłumaczony na pięć języków: angielski, rosyjski, japoński, chiński i koreański.

bitmex poradnik

1. Formularz zleceń
2. Wybór dźwigni
3. Szczegóły kontraktu
4. Kalkulator kosztów

5. Rodzaj kryptowaluty
6. Dostępne oferty
7. Wykres kursu
8. Czas i wysokość fundingu

9. Zrealizowane zlecenia
10. Trollbox (chat)
11. Panel użytkownika
12. Saldo konta


Kontrakty i rodzaje zleceń

Giełda Bitmex oferuje 4 rodzaje kontraktów: Futures, Perpetual Contracts, Upside Profit Contracts, Downside Profit Contracts.

Do wyboru osiem kryptowalut: Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), Bitcoin Cash (BCH), EOS, Ethereum (ETH), Cardano (ADA), Tron (TRX), Ripple (XRP).

Masz możliwość grania na wzrosty lub na spadki. Jednocześnie można mieć otwarty jeden rodzaj pozycji.

 • Short - pozycja na spadki
 • Long - pozycja na wzrosty

Wartość kontraktów przeliczana jest na amerykańskiego dolara. Zakładając brak dźwigni:  1000 kontraktów XBT = 1000 USD. Zakładając dźwignię  x 100, 1000 kontraktów XBT = 10USD.

Zlecenia

 • Limit - Zlecenie realizowane po zadanym kursie
 • Market - Zlecenie realizowane po aktualnym kursie
 • Stop Limit - Zlecenie dostępne dla innych w momencie osiągnięcia ustawionego poziomu
 • Stop Market - Zamykanie pozycji po najlepszym aktualnie kursie, który może być różny
 • Trailing Stop  - Realizacja przesuwa się wraz z ceną o ustalony poziom
 • Take Profit Limit - Zamykanie części lub całej pozycji po zadanym kursie
 • Take Profit Market - Zamykanie pozycji po obecnym kursie

Giełda Bitmex umożliwia handel z dźwignią

Dźwignia (lewar) pozwala na handel z wykorzystaniem środków znacznie przewyższających te zdeponowane na Twoim koncie użytkownika.

Bitmex oferuje maksymalną dźwignię x 100. Posiadając 1 BTC możesz handlować tak jakbyś miał 100 BTC. Inaczej mówiąc, lewar pozwala osiągnąć zysk 100% gdy cena wzrośnie o 1%. Analogicznie w drugą stronę.

Dźwignia pozwala na ponadprzeciętne zyski. Może również spowodować dotkliwe i bardzo szybkie straty kapitału oraz zupełne wyzerowanie konta. Lewar jest narzędziem niebezpiecznym i przeznaczonym dla doświadczonych osób.

Ostrzeżenie o wysokim ryzyku

Według statystyk ponad 80% klientów indywidualnych inwestujących z wykorzystaniem dźwigni w kontrakty CFD lub inne ponosi stratę. Dotyczy to rynków tradycyjnych. W przypadku kontraktów na kursy kryptowalut współczynnik strat z pewnością wygląda podobnie.

Opanowanie obsługi platformy i handlu z dźwignią może być kosztowne. Jest wielce prawdopodobne, że utracisz cały pierwszy depozyt. Rejestrujesz się na Bitmex na własną odpowiedzialność będąc w pełni świadomym dużego ryzyka.

Prowizje - Wysokość i rodzaje

Bitmex posiada dwa rodzaje prowizji Taker i Maker. Ich wysokość jest uzależniona od rodzaju kryptowaluty. Prowizje zmieniają się w zależności od zastosowanej dźwigni. Jeśli grasz z lewarem x 20 wysokość prowizji również rośnie x 20.

Część kontraktów jest zwolniona z prowizji, inne generują niewielki bonus (te z minusem w tabelce poniżej). Otrzymujesz wynagrodzenie za otwarcie pozycji.

 • Taker - Wybierasz ze zleceń wystawionych przez innych - 0,075%
 • Maker - Sam tworzysz zlecenia, które są dostępne na giełdzie - 0,025%
prowizje
Tabela prowizji dla tradycyjnych kontraktów na Bitmex

Nie ma prowizji od depozytów. Wypłaty są darmowe. Obowiązuje jedynie standardowa prowizja dla górników za potwierdzenie transakcji w sieci bitcoin.

Cena likwidacji

Handel z dźwignią wymaga pożyczenia kapitału. Środki pożyczasz od Bitmexa. Pożyczka jest zabezpieczona kwotą, która zostaje zablokowana na Twoim saldzie. Jeśli otwarta pozycja zamknie się na ustalonym przez Ciebie poziomie środki zostaną odblokowane i pomniejszone o prowizję. Otrzymasz również zysk.

Jeśli kurs danego waloru będzie poruszał się odwrotnie niż założyłeś, a Ty nie zareagujesz poprzez zamknięcie pozycji odpowiednio wcześnie, utracisz zablokowane środki. To jest cena likwidacji.

Cena likwidacji jest zależna od wielkości dźwigni, wysokości salda oraz samej pozycji. Wszystkie wskaźniki znajdziesz w panelu zarządzania.

Funding

Jest to opłata pobierana od otwartych pozycji niezależnie od ich rodzaju. Naliczana jest trzy razy na dobę, czyli co osiem godzin. W prawym górnym rogu ekranu masz zegar odmierzający ile pozostało do naliczenia najbliższego fundingu. Od aktualnego trendu zależy, która strona kontraktu ponosi opłatę.

 • Trend wzrostowy - longi płacą shortom
 • Trend spadkowy - shorty płacą longom

Zestawienie narzędzi przydatnych w handlu kryptowalutami

Giełda Bitmex bezpieczeństwo

Giełda Bitmex operuje dużymi kwotami pieniędzy, dlatego jest narażona na ataki. Wpłaty i wypłaty realizowane są w bitcoinie. Odpowiednie zabezpieczenie środków to najważniejsze zadanie serwisu.

Konto użytkownika

Jest możliwość ustawienia dwustopniowego uwierzytelniania za pomocą Google Authenticator. Do logowania i zatwierdzania operacji niezbędny jest sześciocyfrowy PIN otrzymywany na aplikację zainstalowaną na smartfonie. Po rejestracji na Bitmex od razu włącz to zabezpieczenie.

Biała lista adresów IP. Pozwala na logowanie tylko z wcześniej wpisanych na listę adresów. Włącz jeśli korzystasz ze stałego IP.

Opcjonalnie możesz ustawić szyfrowanie maili otrzymywanych z platformy. To dodatkowe zabezpieczenie korespondencji, która może zawierać poufne dane.

Zabezpieczenie platformy

Bitmex posiada unikalny silnik napisany w kdb+, technologii wykorzystywanej  przez banki w celu sprawnego przetwarzania wielu transakcji w krótkim czasie. Dzięki temu giełda osiąga przepustowość miliona operacji na sekundę.

Klucze prywatne są przechowywane offline, a portfele zabezpieczone multi podpisem. Aby zrobić przelew trzeba wprowadzić kilka różnych haseł.

Oprócz tego giełda wykorzystuje zabezpieczenia Amazon Web Serwices stosowane przez dbające o bezpieczeństwo serwisy internetowe z różnych branż.

Support

Platforma posiada kilka kanałów poprzez które udziela pomocy użytkownikom. Możesz napisać maila, skorzystać z zewnętrznego systemu biletów, kontaktować się poprzez komunikator Telegram lub profile w mediach społecznościowych.

giełda support

Wsparcie działa bardzo dobrze. Osobiście nie miałem okazji korzystać, jest to opinia znaleziona w internecie. Pracownicy znają język angielski, a dział supportu pracuje przez całą dobę.

Bitrex posiada dużą liczbę poradników opisujących w jaki sposób handlować na platformie. Znajdziesz w nich opis najważniejszych funkcji. Polecam zapoznanie się z tym materiałem.

Wersja testowa giełdy Bitmex

Giełda Bitmex udostępnia wersję testową serwisu. Dzięki niej masz okazję nauczyć się obsługi platformy bez ryzyka finansowego. Wersja demo wymaga osobnej rejestracji. Transakcje na koncie demo są dużo bardziej zyskowne.

W przypadku prawdziwych środków w grę wchodzą emocje, które utrudniają podejmowanie słusznych decyzji i prowadzą do strat. Umysł targany emocjami popełnia wiele prostych błędów.

Dlatego wersja testowa służy jedynie do nauki sprawnego poruszania się po serwisie. Mam na myśli obsługę techniczną. Obracanie nic nie wartymi cyframi to zupełnie coś innego niż inwestowanie prawdziwych środków finansowych.

Bitmex opinie

Opinie o Bitmex są natury mieszanej. Platforma jest dobrze oceniana pod kątem funkcjonalności, bezpieczeństwa i płynności handlu. W ciągu kilku lat działalności nie było ani jednego przypadku zhakowania serwisu.

Pojawiają się też niepochlebne opinie w związku z mało klarownym sposobem działania zleceń oraz rzekomymi manipulacjami, które miały miejsce według niektórych użytkowników.

Kontrowersyjne opinie o Bitmex

W środowisku kryptowalutowym wypłynęła informacja jakoby serwis stosował nieuczciwe praktyki, faworyzujące wybranych klientów.

Zarzut w głównej mierze dotyczył sytuacji, w której w handel na Bitmexie była zaangażowana spółka zależna, działająca na preferencyjnych warunkach. Opis całej sytuacji w tym artykule.

bitmex opinie
Jedna z kontrowersyjnych opinii o Bitmex

Opinie użytkowników

Negatywne opinie o Bitmex w dużej mierze są spowodowane niezrozumieniem zasad według, których działa serwis. Przyczynia się to do szybkiego zerowania kont i powoduje burzę w internecie.

Przyznać trzeba, że bywały momenty gdy platforma nie wytrzymywała dużego obciążenia. Sytuacje gdy otwarte pozycje nie zamykają się z powodu kłopotów technicznych mogą być w pełni uzasadnionym powodem do negatywnych opinii.

Mam niewielkie doświadczenie w używaniu giełdy Bitmex. Nie jestem też biegły w zasadach według, których są zamykane pozycje. Dlatego moja opinia  w tym temacie będzie pało profesjonalna.

Jeśli jesteś obeznany w handlu kontraktami na Bitmex napisz swoją opinię w komentarzu. Czy pozycje zamykają się w sposób poprawny? Czy zauważyłeś nadużycia? Czytelnicy będą wdzięczni za takie informacje.

Chcę aby opinie zawarte w komentarzach miały charakter merytoryczny, a nie wynikały z rozżalenia po stracie pieniędzy. Jeśli coś poszło nie tak ponieważ nie znasz zasad działania giełdy Bitmex nie wylewaj łez w komentarzach.

Giełda Bitmex - Podsumowanie

Bitmex to giełda udostępniająca handel instrumentami pochodnymi więc nie powinna wpływać na ceny prawdziwych kryptowalut. Tak to wygląda tylko z teoretycznego punktu widzenia.

W praktyce jest inaczej. Bitmex generuje olbrzymie wolumeny (porównywalne do największych giełd kryptowalut) dlatego wielu inwestorów sugeruje się tym co dzieje się na tej platformie, a to pośrednio wpływa na prawdziwe kursy.

Wady

 • trudna w obsłudze
 • mieszane opinie użytkowniów
 • kłopoty techniczne

Zalety

 • wysoka dźwignia
 • brak weryfikacji
 • duża płynność handlu
 • dobrze zabezpieczona
 • brak limitu wypłat
 • sprawny support
 • wersja testowa (demo)
 • niewielkie lub zerowe prowizje
 • profesjonalne rodzaje zleceń
 • rejestracja w przyjaznej jurysdykcji

Jest to unikalny serwis oferujący niekonwencjonalne sposoby inwestowania w kryptowaluty z wykorzystaniem dźwigni i bez konieczności fizycznego dokonywania zakupu.

Giełda Bitmex oferuje niesamowite stopy zwrotu okraszone równie niesamowitym poziomem ryzyka. Możesz szybko i dużo zarobić. Możesz również wszystko stracić. Opinie na temat serwisu są podzielone.

Jest to rozwiązanie przeznaczone dla wąskiej grupy specjalistów posiadających doświadczenie w handlu z dźwignią. Początkujący nie poradzą sobie z obsługą i zrozumieniem całości.

Możesz spróbować swoich sił jeśli wiesz jak działają tradycyjne giełdy oraz znasz się dobrze na tradingu. Najrozsądniej zaczynać od bardzo małych kwot. Najmniejszy możliwy kontrakt może mieć wartość 1 USD.

Giełdy Polecam

Comments

 • MarginMan ,

  Jestem użytkownikiem giełdy Bitmex. W pełni podzielam opinie zawarte w tym artykule. Bitmex to bardzo dobra giełda, ale dla osób zaawansowanych. Każdy jednak kiedyś zaczynał. Można powoli wdrażać się w temat operując minimalnymi kwotami. Nie zauważyłem nieprawidłowości w zamykaniu zleceń. Wpłaty i wypłaty też bez zarzutów.

 • Leave a Comment

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Previous reading
  Licencja na obrót kryptowalutami w Estonii – Kantor i portfel
  Next reading
  Jak zarabiać bitcoiny? – Najbardziej zyskowne sposoby zarabiania BTC