Kursy kryptowalut

Aktualne kursy kryptowalut online i najważniejsze dane liczbowe. Ceny w czasie rzeczywistym. Notowania altcoinów prezentowane w amerykańskim dolarze (USD). Ranking zawiera następujące pozycje: nazwa, cena, kapitalizacja rynkowa i wolumen, który możesz rozszerzyć na cztery rozpiętości czasowe: 1 godzina, 24 godziny, 7 dni i 30 dni.

  • Market cap  (kapitalizacja rynkowa) – wartość wszystkich monet przeliczona na USD
  • Volume (wolumen) – wysokość obrotu na wszystkich giełdach kryptowalut

Większość z przedstawionych w zestawieniu kryptowalut kupisz bez weryfikacji na największej giełdzie Binance.

 

Czy można przewidzieć kursy kryptowalut?

Nie jest łatwo przewidzieć kursy kryptowalut. Możemy jedynie snuć przypuszczenia i na ich podstawie podejmować decyzje. Nawet jeśli istnieją uzasadnione przesłanki wskazujące na prawdopodobne wybicie lub spadek, kurs może się zachować odwrotnie. Takie sytuacje częściej mają miejsce w okresie konsolidacji lub bessy.

Najłatwiej przewidywać kursy kryptowalut w okresie hossy. Wtedy wszystko idzie w górę. W takim momencie na Facebooku pojawia się masa pseudo specjalistów oferujących sygnały kupna i sprzedaży. Za niewielką opłatą proponują wysyłanie prognoz cen altcoinów. Kiedy trend się odwraca magicy z Facebooka znikają.

Jeśli chcesz korzystać z sygnałów dobrze wybierz ich źródło. Z dużym dystansem traktuj informacje od osób, które jeszcze trzy miesiące wcześniej zajmowały się czymś innym. Gdy rynek jest w fazie wzrostowej generowanie znakomitych wyników nie stanowi problemu.

Inaczej jest w momencie długiej korekty na Bitcoinie gdy cały rynek jest fazie spadkowej. W takim okresie potrafi zarabiać nieliczna grupa osób posiadająca doświadczenie i wyczucie. Początkujący radzą sobie słabo.

Analiza techniczna, a kursy kryptowalut

Analiza techniczna to próba przewidzenia kursów kryptowalut na podstawie przeszłych zachowań inwestorów. Tutaj podstawy: Jak wyznaczyć wsparcie i opór? Wykresy przedstawiające ruchy cen są odzwierciedleniem emocji wszystkich uczestników rynku. Można z nich wyczytać w jaki sposób reagowali i na tej podstawie próbować przewidywać jak zachowa się kurs.

kursy kryptowalut
Kurs BTC/USD – Autor analizy Radek Rygielski Klub Tradera

Powszechne są opinie, jakoby w przypadku kryptowalut, ta metoda sprawdzała się słabo. Kursy kryptowalut często reagują niezgodnie z przewidywaniami analizy technicznej, ponieważ jest to specyficzny rynek. Płytki i podatny na plotki.

Niemniej, analiza techniczna przeprowadzona przez doświadczoną osobę może skutecznie wskazać kierunek kursu. Mam na myśli kogoś z wyczuciem w tradingu kryptowalutowym, a nie człowieka który właśnie ukończył dwa szkolenia. Wyczucia nabiera się latami podejmując trafne i nie trafne decyzje, a nie czytając książki. Oczywiście nie ma możliwości stu procentowego przewidzenia jak w przyszłości będą wyglądać kursy kryptowalut.

Notowania altcoinów

Altcoiny, czyli kryptowaluty inne niż bitcoin rosną w siłę. Wraz z rozwojem branży ich znaczenie staje się coraz bardziej widoczne. Altcoiny mają zdecydowanie większy potencjał wzrostowy niż ich pierwowzór, którego notowania są już solidnie wywindowane. Jest też druga strona medalu.

Ryzyko utraty kapitału jest adekwatne do potencjalnej możliwości zysku. Większość z altcoinów nie przetrwa próby czasu. Tego nas uczy przeszłość. Mówię tutaj nawet o popularnych dziś projektach charakteryzujących się dużą kapitalizacją rynkową. Nie mam na myśli okresowego spadku notowań tylko zaprzestanie rozwijania kryptowaluty przez zespół deweloperów.

Notowania popularnych altcoinów:

Znaczne spadki notowań dotyczą nawet wartościowych altcoinów. Taka jest specyfika tego rynku. Jeśli projekt się rozwija, zaangażowana w niego społeczność rośnie, jest prawdopodobne że kurs odbije i cena osiągnie nowe maksimium. Natomiast w przypadku porzucenia kryptowaluty szansa na ponowny szczyt jest bliska zeru. Taka kryptowaluta odchodzi w niepamięć, a zainwestowane w nią środki są bezpowrotnie utracone.

Czynniki wpływające na kursy kryptowalut

Analiza tego typu sprawdza się w dłuższych odcinkach czasu. Jeśli kryptowaluta posiada solidne podstawy fundamentalne jest duża szansa, że jej cena będzie systematycznie szła do góry, a projekt dobrze zniesie nawet okresy bessy na rynku. Kursy kryptowalut po części wynikają z czynników fundamentalnych. Chodzi o zaplecze i bazę projektu:

  • Czy sam pomysł rozwiązuje problemy?
  • Istnieje zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania?
  • Kto za nim stoi? Twórcy mają doświadczenie branżowe i biznesowe?
  • Czy po starcie projekt przebiega zgodnie z planem?
  • Kolejne etapy planu są realizowane?
  • Czy istnieje konkurencja i w jaki stopniu jest rozwinięta?

Kursy kryptowalut są niestabilne ponieważ w przeciwieństwie do walut FIAT, nie są ustalane odgórnie przez nadzorców zarządzających systemem. Nie ma banków centralnych, sterujących kursem jak w przypadku walut narodowych. Ten fakt oraz niskie wolumeny są powodem dużych zawirowań na rynku. Jest więcej czynników, powodujących że kursy kryptowalut ulegają znacznym wahaniom.

Rozdawane bonusy windują kursy kryptowalut

Czynnik ten wymieniłem na pierwszym miejscu bowiem w mojej ocenie ma on bardzo duży wpływ na kursy kryptowalut. W wyniku korzystnych zdarzeń za samo posiadanie coinów jednego rodzaju można za darmo otrzymać coiny innego rodzaju. Taki wabik przyciąga kupujących co skutkuje gigantycznym wzrostem kursu i równie spektakularnym spadkiem.

Mogliśmy oglądać ten mechanizm w przypadku najsłynniejszego forka bitcoina. Wtedy inwestorzy masowo sprzedawali altcoiny i kupowali bitcoina, aby po forku otrzymać taką samą ilość bitcoin cash. Mechanizm był jeszcze bardziej widoczny gdy za posiadanie NXT przysługiwała proporcjonalna ilość nowo powstałych coinów Ardor. To było prawdziwe cenowe szaleństwo.

kursy i notowania kryptowalut
Kurs kryptowaluty NXT

Inwestorzy mający w perspektywie darmowy bonus zaczęli kupować NXT co przyczyniło się do wystrzału ceny. Do rajdu dołączyli też spekulanci, których celem nie były darmowe coiny ARDR, a sprzedaż NXT po jak najwyższym kursie. Cały proces trwał miesiąc. Przez ten czas można było osiągnąć przyzwoitą stopę zwrotu nawet wchodząc w połowie wzrostów.

Wypowiedzi znanych osób potrafią zmienić notowania altcoinów

Rynek kryptowalut żywo reaguje na wypowiedzi znanych osób powiązanych bezpośrednio z branżą lub z szerszym światem finansów. Niejednokrotnie mogliśmy obserwować znaczące wzrosty notowań altcoinów, które na swoich profilach społecznościowych promował John Mcafee, twórca znanego antywirusa.

Odwrotna sytuacja miała miejsce po serii negatywnych wypowiedzi na temat bitcoina, których udzielił prezes JP Morgan Jamie Dimon. Kurs bitcoina odrobinę spadł. W środowisku krążyła plotka jakoby Dimon zrobił to celowo, aby dokonać zakupu w korzystniejszej cenie. Ostatecznie okazało się to nieprawdą.

Wydarzenia wpływają na kursy kryptowalut

Na kursy kryptowalut mają wpływ ważne wydarzenia branżowe lub dotyczące poszczególnych coinów. Eventy w trakcie których ogłaszane jest osiągnięcie jednego z istotnych punktów road map. Nawiązanie współpracy ze znaną firmą. Zmiany w składzie zespołu deweloperów. Problemy techniczne. Usunięcie lub dodanie do listingu giełdowego. Wszystko co wiąże się z danym projektem ma większe lub mniejsze przełożenie na kurs.

Regulacje zabijają wzrosty cen kryptowalut

Regulacje i zakazy nakładane przez instytucje państwowe lub firmy prywatne bardzo źle wpływają na ceny kryptowalut. Ograniczenia prawne lub wynikające z interesów korporacji są przyczyną recesji, która trwa od początku 2018 roku.

W państwach Azjatyckich, głównie Chinach i Korei Południowej nastąpiło zdecydowane zaostrzenie polityki w stosunku do firm kryptowalutowych i osób zaangażowanych w rozwój branży. Zakaz ICO, obowiązek weryfikacji na giełdach to tylko niektóre z restrykcji zastosowanych przez instytucje państwowe.

Dołączyły też korporacje prywatne. Google i Facebook zakazały reklam kryptowalut. Firmy obsługujące karty płatnicze umożliwiające przewalutowanie zablokowały taką możliwość.

Wszystko to przyczyniło się do systematycznego stygnięcia rynku. Kursy kryptowalut uległy obniżeniu. Projekty mniej znane znacznie bardziej straciły na wartości niż topowe altcoiny. Ich ceny spadły kilkadziesiąt razy.

Kursy kryptowalut są przedmiotem manipulacji

Z racji na nieskie wolumeny, czyli wysokość obrotu, dość łatwo jest manipulować kursami kryptowalut. Niewielkie środki wystarczą aby wpływać na ceny poszczególnych altcoinów, zwłaszcza niszowych.

Dlatego zawsze powinieneś zarządzać ryzykiem poprzez dobór odpowiednio niskiej wartości pozycji i zabezpieczenie jej zleceniem Stop Loss. Dotyczy to zwłaszcza osób zaangażowanych w handel z dźwignią i grę na kontraktach Binance Futures.

Na regulowanych rynkach papierów wartościowych lub instrumentów pochodnych manipulaje są zabronione. Co nie znaczy, że się nie odbywają. Odbywają się i to na porządku dziennym. Skrajna odmiana opisanego zjawiska nosi nazwę pump and dump. Polega na sztucznym zawyżaniu ceny i sprzedaży w momencie gdy kurs osiąga punkt kulminacyjny.

W mediach społecznościowych i na komunikatorach internetowych funkcjonują grupy, które parają się tym procederem. Dostęp do części z nich jest bezpłatny, inne z kolei pobierają opłatę.

Jeśli już chcesz korzystać z tego rodzaju „usług” kieruj się zdrowym rozsądkiem. Gdy sygnał dociera na grupę może być za późno na wejście. Obserwacja kursu pomoże w podjęciu decyzji. Nagły wzrost ceny oznacza, że pociąg odjechał, a gracze którzy weszli wcześniej za chwilę będą realizować zysk.

Próbując przewidzieć kursy kryptowalut warto kierować się połączeniem analizy technicznej i fundamentalnej oraz być na bieżąco z ważnymi wydarzeniami. Ważne wydarzenie lub pozytywna informacja poparte odpowiednią formacją na wykresie może być zestawem sugerującym wzrost ceny.

Działanie według tego schematu nie daje gwarancji zarobku. Jest jednak zdecydowanie lepszym wyjściem niż podejmowanie decyzji na oślep lub pod wpływem emocji.

Kursy kryptowalut online

Kursy kryptowalut prezentowane we wszystkich rankingach online to uśredniona wartość cen z wielu giełd. Ceny mogą być różne w zależności od platformy. Taki stan rzeczy stwarza możliwość zarobkową, którą nazywana jest arbitrażem.

Arbitraż

Na giełdzie A kurs ethereum wynosi 750 zł. Na giełdzie B kurs ethereum wynosi 760 zł. Wystarczy kupić taniej, przelać na giełdę B i od razu sprzedać. Istotnym czynnikiem jest czas. Operację należy przeprowadzić jak najszybciej, aby różnica kursowa nie zniknęła.

Spread

Różnicę między ceną kupna i sprzedaży nazywa się spread. Tę wartość możesz obliczyć odejmując kurs sprzedaży (BID) od kursu kupna (ASK). Duży spread często występuje w przypadku kryptowalut charakteryzujących się małą popularnością oraz zależy od sytuacji na giełdzie w danym momencie.

Kapitalizacja rynkowa

Kapitalizacja rynkowa to wartość coinów przeliczana po aktualnym kursie. Bitcoin zdecydowanie dominuje. Na drugim miejscu ethereum. Stawkę zamyka ripple. Można też mówić o kapitalizacji całego rynku, która jest sumą wartości wszystkich kryptowalut.

Obserwując ten parametr możemy stwierdzić w jakim momencie jest rynek. Rosnąca kapitalizacja świadczy o napływie świeżego kapitału i może spowodować, że kursy kryptowalut wzrosną.