Aktualne kursy kryptowalut w czasie rzeczywistym. Wartości prezentowane w polskiej złotówce (PLN). Możesz segregować pozycje klikając w nagłówki tabeli. Po prawej stronie link z opisem danej kryptowaluty i szczegółowym wykresem przedstawiającym zachowanie kursu na przestrzeni czasu. Większość z prezentowanych w rankingu coinów kupisz bez weryfikacji na giełdzie Binance:

Aktualne kursy kryptowalut

Różnice kursów na giełdach

Prezentowane w powyższym rankingu ceny kryptowalut to uśredniona wartość kursów z wielu giełd. Ceny mogą być różne w zależności od platformy. Taki stan rzeczy stwarza możliwość zarobkową, którą nazywana jest arbitrażem. Na giełdzie A kurs ethereum wynosi 750 zł. Na giełdzie B kurs ethereum wynosi 760 zł. Wystarczy kupić taniej, przelać na giełdę B i od razu sprzedać. Istotnym czynnikiem jest czas. Operację należy przeprowadzić jak najszybciej, aby różnica kursowa nie zniknęła.

Różnica kursowa kupna i sprzedaży

Różnicę między ceną kupna i sprzedaży nazywa się spread. Tę wartość możesz obliczyć odejmując kurs sprzedaży (BID) od kursu kupna (ASK). Duży spread często występuje w przypadku kryptowalut charakteryzujących się małą popularnością oraz zależy od sytuacji na giełdzie w danym momencie.

Kapitalizacja rynkowa

Kapitalizacja rynkowa to wartość wszystkich coinów przeliczana po aktualnym kursie. Wykres kołowy przedstawia aktualny rozkład kapitalizacji rynkowej trzech największych kryptowalut. Bitcoin zdecydowanie dominuje. Na drugim miejscu ethereum. Stawkę zamyka ripple.

Można też mówić o kapitalizacji całego rynku, która jest sumą wartości wszystkich kryptowalut. Obserwując ten parametr możemy stwierdzić w jakim momencie znajduje się rynek.

Czynniki wpływające na kursy kryptowalut

Kursy kryptowalut są niestabilne ponieważ w przeciwieństwie do walut FIAT, nie są ustalane odgórnie przez nadzorców zarządzających systemem. Nie ma banków centralnych, sterujących kursem jak w przypadku walut narodowych. Ten fakt oraz niskie wolumeny są powodem dużych zawirowań na rynku. Jest więcej czynników wpływających na wahania cen.

Rozdawane bonusy

Czynnik ten wymieniłem na pierwszym miejscu bowiem w mojej ocenie ma on bardzo duży wpływ na wzrosty kursów. W wyniku korzystnych zdarzeń za samo posiadanie coinów jednego rodzaju można za darmo otrzymać coiny innego rodzaju. Taki wabik przyciąga masę kupujących co skutkuje gigantycznym wzrostem kursu i równie spektakularnym spadkiem.

Mogliśmy oglądać ten mechanizm w przypadku najsłynniejszego forka bitcoina. Wtedy inwestorzy masowo sprzedawali altcoiny i kupowali bitcoina, aby po forku otrzymać taką samą ilość bitcoin cash.

Mechanizm był jeszcze bardziej widoczny gdy za posiadanie NXT przysługiwała proporcjonalna ilość nowo powstałych coinów ARDR. To było prawdziwe szaleństwo.

kursy kryptowalut
kurs NXT - źródło: coinmarketcap.com

Inwestorzy mający w perspektywie darmowy bonus zaczęli kupować NXT co przyczyniło się do wystrzału ceny. Do rajdu dołączyli też spekulanci, których celem nie były darmowe coiny ARDR, a sprzedaż NXT po jak najwyższym kursie. Cały proces trwał miesiąc. Przez ten czas można było osiągnąć przyzwoitą stopę zwrotu nawet wchodząc w połowie wzrostów.

Wypowiedzi znanych osób

Rynek kryptowalut żywo reaguje na wypowiedzi znanych osób powiązanych bezpośrednio z branżą lub z szerszym światem finansów. Niejednokrotnie mogliśmy obserwować znaczące wzrosty cen coinów, które na swoich profilach społecznościowych promował John Mcafee twórca znanego antywirusa.

Odwrotna sytuacja miała miejsce po serii negatywnych wypowiedzi na temat bitcoina, których udzielił prezes JP Morgan Jamie Dimon. Kurs bitcoina odrobinę spadł. W środowisku krążyła plotka jakoby Dimon zrobił to celowo, aby dokonać zakupu w korzystniejszej cenie. Ostatecznie okazało się to nieprawdą.

Powiązane wydarzenia

Na notowania kryptowalut mają wpływ ważne wydarzenia branżowe lub dotyczące poszczególnych coinów. Eventy w trakcie których ogłaszane jest osiągnięcie jednego z istotnych punktów road map. Nawiązanie współpracy ze znaną firmą. Zmiany w składzie zespołu deweloperów. Problemy natury technicznej. Usunięcie lub dodanie do listingu giełdowego. Wszystko co wiąże się z danym projektem ma większe lub mniejsze przełożenie na kurs.

Regulacje

Regulacje i zakazy nakładane przez instytucje państwowe lub firmy prywatne bardzo źle wpływają na kursy kryptowalut. Regulacje są bezpośrednią przyczyną recesji, którą trwa od początku 2018 roku.

W państwach Azjatyckich, głównie Chinach i Korei Południowej nastąpiło zdecydowane zaostrzenie polityki w stosunku do firm kryptowalutowych i osób zaangażowanych w rozwój branży. Zakaz ICO, obowiązek weryfikacji na giełdach to tylko niektóre z restrykcji zastosowanych przez instytucje państwowe.

Dołączyły też korporacje prywatne. Google i Facebook zakazały reklam kryptowalut. Firmy finansowe obsługujące karty płatnicze umożliwiające przewalutowanie zablokowały taką możliwość.

Wszystko to przyczyniło się do systematycznego stygnięcia rynku. Notowania topowych kryptowalut uległy obniżeniu. Projekty mniej znane znacznie bardziej straciły na wartości.

 

Manipulowanie kursami kryptowalut

Z racji na niewielkie wolumeny, czyli wysokość obrotu, dość łatwo jest manipulować kursami. Stosunkowo niewielkie środki wystarczą aby wpływać na ceny poszczególnych coinów, zwłaszcza niszowych. Na regulowanych rynkach papierów wartościowych lub instrumentów pochodnych tego rodzaju działanie jest zabronione. W przypadku kryptowalut nie.

Skrajna odmiana opisanego zjawiska nosi nazwę pump and dump. Polega na sztucznym zawyżaniu ceny i sprzedaży w momencie gdy kurs osiąga punkt kulminacyjny. W mediach społecznościowych i na komunikatorach internetowych funkcjonują grupy, które parają się tym procederem. Dostęp do części z nich jest bezpłatny, inne z kolei pobierają opłatę.

Jeśli już chcesz korzystać z tego rodzaju "usług" kieruj się zdrowym rozsądkiem. Gdy sygnał dociera na grupę może być za późno na wejście. Obserwacja kursu pomoże w podjęciu decyzji. Nagły wzrost ceny oznacza, że pociąg odjechał, a gracze którzy weszli wcześniej za chwilę będą realizować zysk.

Notowania i wykresy popularnych kryptowalut

Altcoiny, czyli kryptowaluty inne niż bitcoin rosną w siłę. Wraz z rozwojem branży ich znaczenie staje się coraz bardziej widoczne. Altcoiny mają zdecydowanie większy potencjał wzrostowy niż ich pierwowzór, którego cena jest już solidnie wywindowana. Jest też druga strona medalu. Ryzyko utraty kapitału jest adekwatne do potencjalnej możliwości zysku.

Większość z altcoinów nie przetrwa próby czasu. Tego nas uczy przeszłość. Mówię tutaj nawet o popularnych dziś projektach charakteryzujących się dużą kapitalizacją rynkową. Nie mam na myśli okresowego spadku notowań tylko zaprzestanie rozwijania kryptowaluty przez zespół deweloperów.


Notowania monero


Notowania ripple


Notowania litecoin


Notowania lisk

Znaczne spadki ceny dotyczą nawet wartościowych altcoinów. Taka jest specyfika tego rynku. Jeśli projekt się rozwija, zaangażowana w niego społeczność rośnie, jest prawdopodobne że kurs odbije i cena osiągnie nowe maksimium. Natomiast w przypadku porzucenia kryptowaluty szansa na ponowny szczyt cenowy jest bliska zeru. Taka kryptowaluta odchodzi w niepamięć, a zainwestowane w nią środki są bezpowrotnie utracone.

Notowania bitcoina na żywo

Poniższa tabela prezentuje kurs bitcoina oraz ostatnie transakcje w czasie rzeczywistym. Widoczna jest cena, ilość, wartość wyrażona w dolarach (USD) oraz giełda na której transakcja została zawarta. Jeśli widget sie nie wczytuje odśwież stronę.

Czy można przewidzieć kursy kryptowalut?

Nie jest to łatwe zadanie. Możemy jedynie snuć przypuszczenia i na ich podstawie podejmować decyzje. Nawet jeśli istnieją uzasadnione przesłanki wskazujące na prawdopodobne wybicie lub spadek, kurs może się zachować odwrotnie. Takie sytuacje częściej mają miejsce w okresie konsolidacji lub bessy. Najłatwiej przewidywać kursy w okresie hossy. Wtedy wszystko idzie w górę.

Gdy rynek jest w fazie wzrostowej generowanie dobrych wyników nie stanowi większego problemu. Inaczej jest w fazie spadkowej. W takim okresie potrafi zarabiać nieliczna grupa osób posiadająca doświadczenie i wyczucie. Początkujący radzą sobie słabo.

Próbując przewidzieć kursy kryptowalut warto kierować się połączeniem analizy technicznej i fundamentalnej. Ważne wydarzenie lub pozytywna informacja poparte odpowiednią formacją na wykresie może być zestawem sugerującym wzrost ceny. Działanie według tego schematu nie daje oczywiście gwarancji zarobku. Jest jednak zdecydowanie lepszym wyjściem niż podejmowanie decyzji na oślep lub pod wpływem emocji.

[Głosów:17    Średnia:4.9/5]