Kryptowaluta Ripple (XRP)

Pod wieloma względami, kryptowaluta Ripple znacznie różni się od pozostałych. Jest to projekt scentraliziwany i skierowany do tradycyjnych instytucji finansowych. Nie przeszkodziło to w zdobyciu rozpoznawalności i osiągnięciu wysokiej kapitalizacji rynkowej.

Innowacyjny model realizacji transakcji zainteresował banki, które chętnie angażują się w rozwój tego projektu. Co wiemy o XRP? Jaka stoi przed nim przyszłość?

Spis treści:

CEOBrad Garlinghouse
Data powstania2013
ICONie
Otwarty kodTak
PortfelLedger Nano X
GiełdaBinance

Od początku projektu, twórcy byli ukierunkowani na stworzenie alternatywnego systemu bankowego, w którym transakcje będą przeprowadzane w czasie rzeczywistym, bez sesji przychodzących oraz wychodzących.

Nie wyróżniamy tu bowiem pośrednika (banku centralnego) odpowiedzialnego za rozliczenia pomiędzy bankami. Wiele banków amerykańskich, szwajcarskich, a także z krajów arabskich, chętnie współpracuje z deweloperami.

Istnieją spore szanse, że w przyszłości kryptowaluta Ripple zostanie zintegrowana z systemem bankowości, stanowiąc alternatywę dla platformy SWIFT wykorzystywanej na dzień dzisiejszy.

Opis kryptowaluty Ripple

Pomysł platformy narodził się na wiele lat przed Bitcoinem. Już w roku 2004, kanadyjski deweloper, Ryan Fugger zaprojektował pierwszy model innowacyjnej sieci transakcyjnej. Działająca wersja zaistniała w roku 2005 pod nazwą Ripple Pay. Jak już wspomnieliśmy, celem było stworzenie przestrzeni do błyskawicznych transakcji w czasie rzeczywistym.

Platforma jest kompatybilna nie tylko z innymi kryptowalutami, ale również z pieniędzmi fiducjarnymi, dzięki czemu, banki mogą swobodnie korzystać z niej już dzisiaj. W drugiej połowie 2012 roku powstała spółka OpenCoin Inc odpowiedzialna za stworzenie kryptowaluty Ripple.

Wiele banków współpracuje ze spółką OpenCoin Inc. Bardzo istotna jest współpraca ze spółką Earthport, która dostarcza rozwiązania dla kilkudziesięciu banków na całym świecie. Protokołem odpowiedzialnym za szybkie przelewy (odpowiednikiem tradycyjnego SWIFT) jest w sieci Ripple protokół xRapid.

Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:

Protokół transakcyjny xRapid

Na początek warto powiedzieć kilka słów o działaniu tradycyjnego systemu SWIFT. Wyróżniamy tu sesje wychodzące oraz przychodzące, w których księgowane są przelewy. Pośrednikiem między tymi sesjami jest komisja nadzorowana przez bank centralny.

To tutaj zachodzi rozliczanie i przekazywanie płatności do dalszej realizacji. Co za tym idzie, przelewy SWIFT wymagają przynajmniej kilku godzin, aby dotrzeć do adresata. Istnieją oczywiście systemy transakcji błyskawicznych, takie jak ELIXIR, w których wykorzystuje się sieci wewnętrzne banków do natychmiastowego rozliczenia.

kryptowaluta ripple

Takie przelewy w zdecydowanej większości przypadków są płatne. Protokół xRapid, oparty na technologii blockchain, eliminuje rolę pośrednika. W tym systemie, banki mogą się rozliczać bezpośrednio, co umożliwia przeprowadzania płatności w czasie rzeczywistym.

W praktyce, przelew dociera do odbiorcy w przeciągu kilku sekund. Zestawiając to z siecią Bitcoin, w której czas realizacji może sięgać kilkunastu godzin, jest to ogromny przełom w rozwijaniu kryptowalut jako szybkiego środka płatniczego.

W ciągu jednej sekundy, kryptowaluta Ripple obsługuje do 1500 transakcji, jednak w jednej chwili może przyjąć nawet do 50 tysięcy zleceń, które są realizowane natychmiast w ciągu nadchodzących sekund.

Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:

Kopanie Ripple

Sieć wykorzystuje własny, innowacyjny algorytm konsensusu, w którym nie występuje tradycyjne kopanie kryptowalut. Transakcje są przeprowadzane na bazie tzw. krzywych eliptycznych, a komunikują się między sobą przez specjalne bramy sieciowe

Użytkownicy nie udostępniają tu własnej mocy obliczeniowej. Za działanie sieci odpowiadają deweloperzy. Maksymalna podaż kryptowaluty Ripple wynosi 100 miliardów. O liczbie coinó dostępnych w obiegu również decyduje spółka nadzorująca projekt.

Kryptowaluta Ripple w ogniu krytyki

Kryptowaluta Ripple jest powszechnie krytykowana przez radykalne środowisko. Ich zdaniem, głównym celem powinno być rozwijanie zdecentralizowanych środków płatniczych, niezależnych od komisji nadzoru oraz banków.

Tymczasem, Ripple już u samych podstaw łamie tę zasadę, ponieważ jest tworzony jako system dla banków. Już dziś, ponad 90 banków na świecie zintegrowało xRapid. Ponadto, nie można powiedzieć, że jest to kryptowaluta zdecentralizowana.

Spółka OpenCoin odpowiedzialna zarozwój tego projektu, decyduje o sposobie działania sieci, a nawet reguluje podaż, aby uniknąć wysokiej inflacji lub deflacji. Użytkownicy mogą jedynie zarejestrować się w programie GateHub Gateway, dzięki czemu, ich adres będzie stanowił jedną z bram transakcyjnych w sieci.

Automatyczny bot. Obsługuje cztery najpopularniejsze giełdy. Możesz ustawić 80 kryptowalut. Obsługa po polsku:

Kryptowaluta Ripple posiada ugruntowaną pozycję i stanowi trzecią siłę pod względem kapitalizacji na rynku. Ustępuje tylko Bitcoinowi oraz Ethereum. Nie brakuje opinii, że może w przyszłości znacznie osłabić dominację Bitcoina.

Najwyższa cena za jednostkę wyniosła ponad 3,60 USD, a miało to miejsce pod koniec 2018 roku, w trakcie wielkiego boomu na rynku kryptowalut. Obecnie, wartość stabilnie oscyluje w granicy 0,2 – 0,3 USD.

Podsumowanie i pytania pomocnicze

Mimo kontrowersji jest to jeden z najbardziej perspektywicznych projektów na rynku. Kryptowaluta Ripple już teraz jest wdrażana przez banki, które doceniają możliwość błyskawicznego przeprowadzania operacji w czasie rzeczywistym.

Dalsza adopcja systemu xRapid, będzie stale postępować. Szczególnie, że system obsługuje również waluty tradycyjne. Sama kryptowaluta Ripple cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem ze strony inwestorów.

Gdzie kupić Ripple?

Sprawdź ranking giełd kryptowalut. Każda z nich obsługuje XRP. Instrukcję obsługi najlepszego serwisu zawarłem w osobnym artykule: poradnik jak kupować na Binance.

W jakim portfelu przechowywać XRP?

XRP jest obsługiwany przez wiele portfeli. Powszechnym wyborem jest Toast Wallet dostępny w wersji przeglądarkowej, desktopowej oraz mobilnej. Kryptowalutę Ripple obsługuje także większość multiwalletów, takich jak Exodus. Maksymalne bezpieczeństwo oferują natomiast portfele sprzętowe, takie jak Ledger Nano S lub Trezor T.

Czy warto zainwestować?

W przypadku XRP ryzyko upadku projektu jest znikome. System już działa i jest stale modyfikowany. Korporacje finansowe zainwestowały tu sporo kapitału i będą dbać, aby nie były to stracone pieniądze.


Źródła:

https://ripple.com/

https://www.investopedia.com/tech/whats-difference-between-bitcoin-and-ripple/