Ledger Nano S – jaka jest cena i opinie? Który sklep wybrać? – recenzja

Ledger Nano S to portfel sprzętowy służący do przechowywania bitcoina i wielu innych kryptowalut. Jest to rozwiązanie typu cold storage – kryptowaluty pozostają offline czyli poza internetem.

Masz możliwość dokonywania bezpiecznych przelewów co odróżnia ten portfel od bardziej tradycyjnego paper wallet. O tym w dalszej części.

Recenzja zawiera odpowiedzi na najważniejsze pytania o cenę i wybór sklepu oraz opinie na temat portfela. Jest też opis mechanizmów zapewniających bezpieczeństwo oraz instrukcja obsługi, uruchomienia i konfiguracji. Na końcu recenzji umieściłem wady i zalety urządzenia.

Ledger Nano S jest produkowany we Francji przez firmę Ledger SAS. Jeśli zdecydujesz się kupić ze sklepu producenta, stamtąd jest nadawana przesyłka kurierska.

Urządzenia używam od trzech lat. W mojej opinii jest to jeden z najlepszych portfeli sprzętowych dostępnych obecnie na rynku.

Ledger Nano S – portfel sprzętowy

Rynek portfeli sprzętowych urósł wraz z rozwojem kryptowalut. Obecnie kilka firm oferuje urządzenia do bezpiecznego przechowywania coinów i tokenów.

Producent portfela sprzętowego Ledger Nano S nie był pierwszą firmą tego rodzaju. Na rynku istniała już konkurencja o ugruntowanej pozycji. Produkt zdobył uznanie klientów i dobrą opinię, co pozwoliło dogonić konkurencję i szybko znaleźć się w gronie najlepszych firm w tej branży.

Cena portfela Ledger Nano S

W chwili pisania tej recenzji cena portfela Ledger to 59 euro z VAT. Do Polski bezpłatna wysyłka kurierem DHL lub UPS. Jeśli posiadasz niewielkie ilości kryptowalut to zakup portfela Ledger Nano S jest niepotrzebny. Gdy masz ich więcej cena 59 euro za solidną ochronę środków nie jest wygórowana.

ledger nano s cena

Atrakcyjna cena i niezawodność portfela sprzętowego Ledger Nano S spowodowały, że cieszy się dużym wzięciem wśród entuzjastów kryptowalut w Polsce i na świecie. To bezawaryjny produkt zapewniający pełne bezpieczeństwo i wygodę.

Zakup najwyższej jakości sprzętu do przechowywania kryptowalut o większej wartości wydaje się rozsądnym rozwiązaniem.

Uwaga: Internetowy sklep producenta czasem wolno się ładuje. Poczekaj kilka sekund aż całość wyświetli się poprawnie.

Cena portfela Ledger Nano S w Polsce

W przeliczeniu na rodzimą walutę cena oscyluje w okolicach 260 zł. Zależy oczywiście od aktualnego kursu EU/PLN.

Podczas składania zamówienia w sklepie producenta, cena jest podana w walucie kraju do którego ma być wysłany zamówiony portfel.

Gdzie kupić Ledger Nano S?

Najlepiej zamówić u źródła. Przejdź na stronę producenta. Wybierz ilość sztuk quantity i kliknij zielony przycisk add to cart, aby kupić portfel Ledger Nano S.

Pokarze się formularz z zamówieniem, ilość produktów i cena. Kliknij checkuot aby kontynuować zakup.

gdzie kupić ledger nano s

Zobaczysz formularz z miejscem na podanie danych. Wpisz dokładny adres wysyłki wypełniając żądane pola. Jako kraj dostawy wybierz Polska (ewentualnie inny) i wpisz kod pocztowy swojej miejscowości.

Wysyłka do Polski i metody płatności

Kliknij continue to shipping method, aby wybrać sposób dostawy. Opcja standard jest bezpłatna. Czas wysyłki to 5-6 dni roboczych. Cena opcji express to 45 złotych, a czas wysyłki jeden dzień.

Kliknij continue i wybierz metodę płatności. Do dyspozycji masz kartę Visa lub MasterCard, procesor płatniczy PayPal lub DotPay oraz Bitcoin. Zdecyduj, zatwierdź regulamin i kliknij complete order aby zakończyć proces zakupu.

Z powodu olbrzymiej ilości zakupów czas oczekiwania na portfel Ledger Nano S może się odrobinę wydłużyć. Nie jest to kwestia wysyłki do Polski lecz braków magazynowych.ledger nano s sklep

Dlaczego najrozsądniej jest wybrać sklep producenta?

W internecie (głównie na portalach Allegro i Ceneo) znajdziesz oferty sprzedaży z innych źródeł również od polskich dystrybutorów. Zalecam zakup tylko bezpośrednio ze sklepu producenta. Wtedy masz pewność, że sprzęt i oprogramowanie nie zostały w żaden sposób zmodyfikowane.

Cena za nowy Ledger Nano S u pośrednika jest zazwyczaj wyższa (musi przecież zarobić). Pośrednicy oferują krótszy czas dostawy i wysyłkę z Polski.

Na polskich i zagranicznych portalach aukcyjnych, taniej możesz kupić urządzenie używane. Zdecydowanie odradzam.

Na portfelu Ledger Nano S będziesz przechowywał kryptowauty za które niemało zapłaciłeś. Zastanów się czy jest sens przepłacać u pośrednika lub ryzykować kupując urządzenie z niezaufanego źródła.

Co odróżnia portfel kupiony w oficjalnym sklepie od innych?

Wszystkie portfele są oryginalne. To nie podróbki. Problem w tym, że trudno jest sprawdzić czy po drodze ktoś nie ingerował w zainstalowane oprogramowanie.

Aby nie zaprzątać sobie tym głowy i spać spokojnie warto wybrać oficjalny sklep i tam kupić portfel Ledger Nano S.

Po co zamawiać urządzenie od pośrednika skoro można kupić bezpośrednio ze sklepu producenta i w dodatku taniej?

Czy istnieje portfel bezpieczniejszy niż Ledger Nano S?

Nie. Konkurencyjne portfele sprzętowe zapewniają porównywalny stopień ochrony, ale bezpieczniejsze rozwiązanie nie istnieje.

Recenzja portfela Ledger Nano S

Portfel na pierwszy rzut oka wygląda niepozornie. Przypomina niewielki pendrive USB. Jest to mały prostokąt o wadze 16.2g i wymiarach 98mm x 18mm x 9mm. Obudowa wykonana jest ze stali nierdzewnej i dobrej jakości tworzyw sztucznych.

ledger nano s recenzja

Waga16.2g
Wymiary56.95mm x 17.4mm x 9.1mm
ŁącznośćUSB Micro-B
CertyfikatCC EAL5+
ChipST31H320 (secure) + STM32F042
Zgodność64-bits (Windows 8+, macOS 10.10+, Linux) z wyłączeniem procesorów ARM. Android 7+

W zestawie dodatkowo znajdują się akcesoria. Kabel USB, instrukcja obsługi, brelok i smycz oraz formularz do zapisania kopii bezpieczeństwa portfela.

Kiedyś każde pudełko było zabezpieczone naklejką. W starych poradnikach i recenzjach ta informacja nie jest aktualizowana. Obecnie nie ma naklejki. Oryginalny portfel przychodzi w opakowaniu, które możesz od razu otworzyć.

W sklepie producenta dostępnych jest sześć wersji kolorystycznych obudowy. Czarna, pomarańczowa, różowa, zielona, niebieska oraz przeźroczysta. Wszystkie możesz kupić w tej samej cenie. Co jakiś czas pojawiają się edycje limitowane, związane z ważnymi wydarzeniami ze świata kryptowalut.

Najwyższy standard bezpieczeństwa

W celu pełnego bezpieczeństwa transakcji i przechowywania coinów portfel sprzętowy Ledger Nano S został wyposażony w szereg mechanizmów zapewniających ochronę.

To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż tradycyjne portfele do kryptowalut udostępniane w formie usługi czy aplikacji przeznaczonej do zainstalowania na komputerze lub telefonie.

Inteligentny chip i system BOLOS

Portfel Ledger Nano S wyposażony jest w układ karty inteligentnej. Takie rozwiązanie jest znacznie bezpieczniejsze od standardowych układów.

Poprawność działania procesów zastosowanych w inteligentnym chipie potwierdza certyfikat Common Criteria oraz EMVCo. Firma opracowała własny system operacyjny BOLOS, który jest rdzeniem portfela i korzystnie wpływa na jego bezpieczne funkcjonowanie.

ledger nano s bezpieczeństwo

Odizolowane środowisko

Klasyczny paper wallet, czyli zapisany poza internetem klucz prywatny zapewnia duże bezpieczeństwo kryptowalut. Problem pojawia się gdy trzeba te kryptowaluty przelać.

W momencie importu lub podpisania transakcji kluczem prywatnym przestaje on być w 100% bezpieczny, ponieważ cała operacja odbywa się na komputerze, a wtedy może dojść do przejęcia klucza.

Dlatego przy korzystaniu z papierowego portfela zaleca się, aby jeden klucz prywatny wykorzystywać tylko jeden raz.

W przypadku portfela Ledger Nano S podpisywanie transakcji odbywa się w odizolowanym i szyfrowanym środowisku na urządzeniu, a nie na komputerze do którego jest ono podłączone.

Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania portfela Ledger Nano S możesz używać nawet na zainfekowanym wirusami komputerze.

Kod PIN

Czterocyfrowy kod PIN jest niezbędny, aby zacząć korzystać z urządzenia. Nawet jeśli zgubisz portfel sprzętowy nikt nie ukradnie zgromadzonych tam kryptowalut, bo nie będzie znał pinu.

Ostatnia aktualizacja oprogramowania wyeliminowała możliwość przejęcia środków nawet gdy ktoś niepowołany ma dostęp do portfela. Tak, w każdym razie zapewnia producent.

Moim zdaniem w przypadku utraty kontroli nad urządzeniem, należy założyć że poziom bezpieczeństwa jest obniżony. W takiej sytuacji jak najszybciej odzyskaj zgromadzone na portfelu kryptowaluty za pomocą importu kopii zapasowej seed.

Konieczność fizycznej ingerencji

Zatwierdzanie transakcji wymaga ręcznego naciśnięcia dwóch przycisków. Dzięki temu nie możliwe jest zrobienie przelewu zdalnie, bez fizycznego kontaktu z portfelem sprzętowym.

portfel ledger nano s

Tworzenie kopii bezpieczeństwa

Masz możliwość utworzenia kopii bezpieczeństwa portfela składającej się z tak zwanych nasion seed czyli 24 losowo wybranych słów.

Pamiętaj aby zapisać PIN i seed (24 słowa) bez tego korzystanie z urządzenia nie będzie bezpieczne.

Posiadanie nasion umożliwia odtworzenie zawartości portfela Ledger jeśli na przykład ulegnie on zniszczeniu. Wystarczy wpisać nasiona na nowym urządzeniu i salda kryptowalut zostaną przywrócone.

Ogólna ocena portfela Ledger Nano S

Ledger jest jednym z dwóch liderów rynku portfeli sprzętowych. Dobre opinie i oceny zbiera nie bez powodu ponieważ oferuje szereg zalet.

ledger nano s ocena

Wysoki poziom bezpieczeństwa

Połączenie wielu wymienionych w tej recenzji elementów powoduje, że portfel Ledger zapewnia naprawdę solidną ochronę kryptowalut.

Atrakcyjna cena

Na większości blogów kryptowalutowych piszą, że cena portfela Ledger Nano S jest jego wadą. Otóż, jest dokładnie odwrotnie.

Stosunek ceny do jakość i tego co otrzymujemy w zamian jest bardziej niż zadowalający. Poza tym, jest to urządzenie na każdą kieszeń.

Jak ktoś ma kryptowaluty o symbolicznej wartości to portfel sprzętowy nie jest przeznaczony dla niego i nie powinien go kupować.

Duża ilość kryptowalut

Portfolio obsługiwanych coinów i tokenów jest konkretne. W tym aspekcie Ledger Nano S mocno wyprzedza konkurencję.

Kompatybilność z popularnymi portfelami

Portfel możesz połączyć z innymi portfelami i aplikacjami kryptowalutowymi. Może on też pełnić funkcję urządzenia uwierzytelniającego, które pozwala na dwuetapową weryfikację.

Łatwa obsługa

Obsługa odbywa się za pomocą dwóch przycisków i niewielkiego ekranu znajdującego się w centralnej części urządzenia.

Wady portfela

Trudno się do czegoś przyczepić, bo to na prawdę przyzwoity i funkcjonalny sprzęt. Nie ma jednak idealnych urządzeń bez wad. Zbyt mały odstęp między przyciskami. Osobom o grubych palcach może to utrudnić użytkowanie.

Chcąc odzyskać zawartość portfela należy wpisać seed, czyli 24 słowa z których generowane są klucze. Trzeba to zrobić ręcznie, korzystając z dwóch przycisków. Wprowadzanie każdego słowa literka po literce jest dość czasochłonne.

Na szczęście zabieg ten wykonujemy niezbyt często, zazwyczaj w przypadku zniszczenia lub zgubienia portfela.

ledger nano s wady

Z racji na ograniczoną pojemność pamięci, na portfelu Ledger Nano S równocześnie możemy zainstalować kilka (8-10) aplikacji kryptowalutowych. Usunięcie danej aplikacji nie powoduje utraty danych. Po ponownej instalacji wszystko jest ponownie dostępne.

Opinie o Ledger Nano S

Jest to popularne urządzenie dlatego dostępnych jest masa recenzji w internecie. Większość z nich zawiera pochlebne opinie na temat portfela Ledger. Wcale mnie to nie dziwi ponieważ produkt broni się sam.

Użytkownikom przypadła do gustu kompaktowa obudowa oraz nowoczesny, ale odrobinę surowy design. Jednak nie wygląd jest w tym przypadku najważniejszy. Walory użytkowe są zdecydowanie bardziej istotne.

Wśród wszystkich dostępnych na rynku portfeli sprzętowych tylko urządzenia marki Ledger posiadają certyfikat bezpieczeństwa CSPN wydawany przez ANSSI (National Agency for Information Systems Security).

opinie o ledger nano s

Przed wydaniem certyfikatu urządzenie było testowane pod kątem poziomu ochrony, którą zapewnia. Sprawdzona została zapora ogniowa, identyfikacja, uwierzytelnianie oraz zainstalowane oprogramowanie.

Wysoki poziom bezpieczeństwa sprawił, że produkt zakupiło ponad milion osób. Portfel Ledger sprawdził się jako sejf na kryptowaluty i to jest główny powód jego dużego sukcesu.

Posiadane certyfikaty owszem są istotne, ale nie pomogą jeśli klienci będą niezadowoleni z zakupu. Przeważająca ilość pozytywnych opinii w sieci jest najlepszą rekomendacją.

Jako użytkownik również mam dobrą opinię na temat portfela Ledger. Urządzenie spełnia moje oczekiwania i działa zgodnie z zapewnieniami.

Firma i zespół

Firma Ledger została założona w 2014 roku przez osiem osób zaangażowanych w branżę kryptowalut. Od tego momentu przedsiębiorstwo znacznie się rozrosło. W chwili obecnej posiada biura w Paryżu, Nowym Jorku i San Francisco oraz zatrudnia ponad 140 osób z całego świata.

Oprócz portfela sprzętowego przedstawionego w tej recenzji, w sprzedaży dostępny jest również model Blue, czyli wersja premium. Jest to urządzenie podobne do smartfona. Duży, dotykowy wyświetlacz wyposażony we wszystkie funkcje bezpieczeństwa portfela Ledger Nano S.

opinie o firmie ledger
Osoby zarządzające projektem. Źródło: ledger.fr

Jeśli masz odpowiednie kwalifikacje możesz dołączyć do zespołu. Zakładam jednak, że nie jest to łatwe zadanie z powodu dużej ilości chętnych. Firma poszukuje głównie specjalistów od programowania, ale też projektantów oraz osób znających się na marketingu. Szczegółowy opis stanowisk i możliwość aplikowania na stronie internetowej.

Jak uruchomić portfel sprzętowy?

Procedura uruchomienia i konfiguracji portfela Ledger jest bardzo prosta. Każdy sobie z nią poradzi. Wystarczy kilka kroków i będziesz mógł w pełni korzystać z urządzenia. Poniżej opis jak to zrobić.

ledger nano s portfel sprzętowy

  1. Podłącz portfel do komputera za pomocą kabla USB. Możesz zaimportować posiadane klucze prywatne lub utworzyć nowe. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na wyświetlaczu portfela operując dwoma przyciskami nad wyświetlaczem.

  2. Ustaw czterocyfrowy PIN niezbędny przy każdorazowym korzystaniu z portfela. Zostaniesz poproszony o jego potwierdzenie. Zapisz lub zapamiętaj PIN. Trzy błędne próby wpisania pinu zresetują portfel.

  3. Zrób kopię bezpieczeństwa. Zapisz na kartce słowa, które będą pojawiać się na wyświetlaczu. Zapisz je zgodnie z kolejnością. Słowa będą pojawiać się pojedynczo. Kliknij prawy przycisk aby zobaczyć kolejne słowo.

    W celu sprawdzenia czy na pewno zapisałeś zostaniesz poproszony o ustawienie kilku wyrywkowych słów. Przewijaj przyciskami u góry.

Zapisanie ciągu słów w odpowiedniej kolejności to najważniejszy punkt konfiguracji portfela Ledger Nano S. Dzięki temu będziesz mógł odzyskać zawartość w przypadku zgubienia czy kradzieży urządzenia.

Po poprawnej konfiguracji zobaczysz na wyświetlaczu komunikat: Your device is now ready. Zobacz film:


Zainstaluj w przeglądarce Chrome aplikacje Ledger, abyś mógł zarządzać swoimi kryptowalutami. Jest to bezpieczne. Podpisywanie transakcji zawsze odbywa się w odizolowanym środowisku na portfelu Ledger.

Możesz też połączyć portfel z innymi popularnymi aplikacjami: Electrum, Mycelium, MyEtherWallet. Pełna lista na stronie producenta.

Teraz możesz w pełni korzystać z portfela. Transakcje wychodzące będą zatwierdzane przyciskami na górze urządzenia – portfel musi być podłączony. Natomiast przelewy przychodzące na przykład z giełdy kryptowalut możesz odbierać bez podłączania.

Obsługiwane kryptowaluty

Na chwilę obecną portfel Ledger Nano S obsługuje ponad 40 mniej lub bardziej popularnych kryptowalut plus tokeny ERC20, których jest ponad 100. Co jakiś czas dochodzą nowe pozycje. Aktualną listę polecam sprawdzać na stronie producenta.

ledger nano s jakie kryptowaluty

BTC, BCH, BTG, ETH, ETC, LTC, IOTA, DOGE, ZEC, XRP, DASH, STRAT, KMD, ARK, EXP, UBQ, VTC, VIA, NEO, XST, XLM, HSR, DGB, QTUM, PIVX, oraz wszystkie tokeny zgodne ze standardem ERC20 (pochodne ethereum).

Warto dodać, że urządzenie obsługuje kryptowalutę IOTA. Portfel sprzętowy jest zintegrowany z aplikacją Trinity służącą do przechowywania i przelewania coinów IOTA.

Jeśli do tego portfolio zostanie dodana nowa kryptowaluta będzie dostępna na Twoim portfelu sprzętowym nawet jeśli kupiłeś go przed jej dodaniem.

Czy warto kupić Ledger Nano S?

Portfel sprzętowy Ledger Nano S to nie kolejny niepotrzebny gadżet, tylko urządzenie z gatunku you must have (musisz mieć).

Łączy bezpieczeństwo portfela papierowego i wygodę portfela pobieranego na komputer. Jest bezpieczniejszy niż standardowy komputerowy portfel z racji na w pełni odizolowane środowisko wewnętrzne.

Klucze prywatne nie są znane firmie Ledger. Jesteś jedynym dysponentem i masz pełną kontrolę nad zgromadzonymi na portfelu kryptowalutami.

kupić ledger nano s

Cena Ledger Nano S w porównaniu do korzyści jest bardzo atrakcyjna. W zamian za kilkadziesiąt euro otrzymujesz pełną ochronę swoich coinów. Ten produkt pozwala na wygodne i zarazem bezpieczne korzystanie z kryptowalut. Moim zdaniem zdecydowanie warto go mieć i używać.

Korzystasz z portfela Ledger Nano S? Jaka jest Twoja opinia na temat tego sprzętu? Jest przydatny i wygodny? Sprawdza się, jesteś zadowolony? Napisz w komentarzu jak sprawuje się to urządzenie.

34 komentarze do wpisu „Ledger Nano S – jaka jest cena i opinie? Który sklep wybrać? – recenzja”

  1. Korzystam z portfela Ledger Nano S od dwóch lat więc mam już wyrobioną opinię. Nigdy nie było z nim najmniejszego problemu. Na początku obsługa może wydawać się skomplikowana. Po konfiguracji i wykonaniu kilku pierwszych transakcji wszystko staje się łatwe. Portfel obsługuje teraz więcej kryptowalut. Powstał też nowy model X. Ma więcej pamięci i nie wymaga podłączenia kablem. Jest dwa razy droższy.

    Odpowiedz
  2. Ledger Nano S to bardzo dobry portfel sprzętowy. Producent to renomowana firma, istniejąca na rynku od lat. Powinny się nim zainteresować zwłaszcza osoby, które dopiero zaczynają z kryptowalutami. Urządzenie rozwiązuje większość problemów dotyczących bezpieczeństwa. Nie słyszałem aby ktoś utracił kryptowaluty przechowywane na Ledgerze.

    Odpowiedz
  3. Podczas tworzenia portfela na blockchain. com generowany jest seed, który użytkownik drukuje sobie i może wykorzystać go do odtworzenia portfela. Uruchamiając pierwszy raz Ledger Nano S użytkownik otrzymuje również seed. Rozumiem, że do wszystkich portfeli, które potem na nim utworzy. Zatem, czy można wykorzystać seed z Ledger Nano S do odtworzenia poszczególnych portfeli, ale poza Ledger Nano S- np. portfel BTC odtworzyłbym na blockchain.com albo któryś inny portfel z Ledger Nano S na innym portfelu online/ desktop. Czy jest to możliwe?

    Odpowiedz
    • Tak, jest to możliwe jednak należy przy tym uważać. Istnieją różne standardy SEED. Sentencja potrzebna do odzyskania zawartości może się składać z dwunastu lub maksymalnie 24 słów – w zależności od portfela i standardu BIP z którego on korzysta. Ledger Nano S korzysta ze standardu BIP39 i BIP44.

      Istnieją konwertery pozwalające odpowiednio dopasować standardy SEED: iancoleman.io
      Ze względów bezpieczeństwa należy je odpalać offline.

      Aby uniknąć komplikacji najlepiej odzyskiwać zawartość portfela na pierwotnej wersji. Wtedy na pewno uda się bez problemów. Jak ktoś się na tym dobrze zna może pokusić się o kombinacje.

  4. Witam
    Dlaczego Nano S nie powinny kupować osoby posiadające niewielkie ilości kryptowalut? Czy sukcesywne dokupywanie coinów celem przechowywania ich na na tym portfelu powoduje zapychanie pamięci urządzenia?

    Odpowiedz
    • Miałem na myśli, że może to być nieuzasadnione ekonomicznie podobnie jak zakup sejfu by trzymać w nim 500 zł.

      Jeśli mimo małej ilości kryptowalut kogoś stać na zakup portfela powinien to zrobić zwłaszcza jeśli planuje kolejne zakupy.

      Ilość coinów nie powoduje zapychania pamięci. Możesz trzymać 0,1 BTC lub 1000 BTC. Pamięć zapycha instalowanie aplikacji służących do obsługi kryptowalut. Nawet jeśli odinstalowujesz jedną aplikację by zainstalować inną saldo cały czas jest w pamięci portfela. Po ponownej instalacji coiny są do dyspozycji.

  5. No dobrze.
    (Może głupie pytanie, ale dopiero „raczkuje” w tym temacie.)

    Tylko nie znalazłem info jak wpłacić pieniądze na portfel w celu kupna kryptowalut?

    Odpowiedz
    • Kryptowaluty kupujesz na giełdzie. Portfel Ledger Nano S nie udostępnia opcji zakupu/sprzedaży/handlu. Służy do bezpiecznego przechowywania i przelewów.

  6. Mam pytanie., czy mogę bezpiecznie przelać BTC z giełdy na Ledger Nana S zakupiony ok dwóch lat temu, uruchomiony, ale nie był do tej pory aktualizowany.

    Odpowiedz
    • Upewnij się, że masz zapisany seed – frazy umożliwiające odzyskanie kopii bezpieczeństwa. Zaktualizuj oprogramowanie – nie wiem dlaczego tego nie robić. Przelej małą kwotę testowo. Najpierw na Ledgera, a potem z Ledgera na inny portfel. Jeśli wszystko zadziała bez problemów wtedy przelej całość.

  7. A czy po zakupie BTC lub ETH na bitbay.pl będę widział kod wskazujący ilości kryptowalut? Jak rozumiem, po podłączeniu tego urządzenia do laptopa będę mógł przekazać kod wskazujący na moje kryptowaluty na Ledger s?

    Odpowiedz
  8. Nie wiem o jakim kodzie mówisz. Po zakupie będziesz widział ilość posiadanych monet. Z giełdy będziesz mógł przelać kryptowaluty na portfel Ledger Nano S lub inny.

    Odpowiedz
  9. Jeszcze jedno pytanie: czy przelew BTC lub ETH z giełdy np. z bitbay na portfel Ledger S i ponowny przelew z portfela na giełdę jest płatny ?

    Odpowiedz
  10. Tak. Sieci Bitcoin i Ethereum wymagają prowizji za przesłanie transakcji. Jest to w przeliczeniu kilkadziesiąt groszy lub mniej. To standardowa opłata dla wszystkich. Nie ważne skąd i dokąd wysyłasz przelew. Możesz próbować wysłać za darmo, ale wtedy transakcja prawdopodobnie utknie i będzie trzeba kombinować.

    Niektóre giełdy naliczają dodatkową prowizję za wypłatę. Inne pobierają tylko tyle ile trzeba, aby sieć skutecznie potwierdziła transakcję. Trzeba to sprawdzać na stronie z prowizjami danej giełdy – zazwyczaj zakładka fees.

    Odpowiedz
  11. Dzień dobry,
    czy bezpieczne jest kupowanie portfela od oficjalnego polskiego partnera? Konkretnie chodzi mi o ….. Ich sklep widnieje na oficjalnej stronie producenta jako oficjalny partner.

    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  12. Nie promuję na blogu sklepów dlatego nazwę wypunktowałem.

    Najbezpieczniej jest kupować prosto od producenta. Powody opisałem w artykule. Poza tym nie widzę potrzeby kupowania od pośrednika, skoro producent udostępnia różne formy płatności i realizuję wysyłkę do Polski bez problemów.

    Oczywiście nie wszystkie sklepy sprzedające Ledgera są nie uczciwe. Znaczna większość działa uczciwie i ma urządzenia w nienaruszonym stanie. Kupując wolałbym jednak nie ryzykować, że akurat trafię na kogoś nie uczciwego.

    Zwłaszcza, że sprzedaż nowych portfeli ze zmodyfikowanym softem już się zdarzała i kryptowaluty znikały. Jeszcze częściej znikały z portfeli kupionych jako używane.

    Odpowiedz
    • Nie wiem czy Microsoft Edge będzie kompatybilna. Wydaje mi się, że tak ale 100% pewności nie mam ponieważ nie korzystam z tej przeglądarki. Jeśli sprawdzisz czy jest ok daj znać w komentarzu.

  13. Odinstalowanie aplikacji nie powoduje utraty coinów. Rozumiem, że w praktyce oznacza to, że mogę przechowywać wiele różnych krypto i jak bede chciał jakiejś użyć, to instaluję aplikację i saldo wraca. Pytanie mam czy w przypadku zniszczenia portfela, kupnie nowego i użyciu 24 słów odzyskam tylko te coiny których aplikacje były w momencie zniszczenia, czy tez odzyskają sie wszystkie salda do których bede miał dostęp zaraz po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji.
    Reasumując: portfel daje możliwość przechowywania wielu krypto mimo, że aplikacje jednocześnie nie mogą być zainstalowane. Pytanie czy jest bezpieczne w przypadku utraty portfela i użycia seed.

    Odpowiedz
    • W przypadku przywrócenia kopii zapasowej za pomocą fraz seed wracają wszystkie salda. Cała zawartość jest ponownie dostępna, nie ważne ile aplikacji było zainstalowanych

    • Za pomocą Ledger Nano S można kopać metodą PoS lub podobnymi na przykład kryptowalutę Tezos XTZ.

  14. W jednej wideorecenzji na YT pojawiła się opinia o tym, że przy pierwszej konfiguracji Ledgera warto usunąć pierwszy backup, 3-krotnie podając zły pin i skonfigurować Ledgera ponownie jako nowe urządzenie z nowym backupem (pierwszy backup ponoć może być sfabrykowany).

    Co Pan o tym myśli? Brzmi to raczej jak jakaś teoria spiskowa, ale ciekaw jestem na jakiej zasadzie generowany jest klucz prywatny i na jakiej podstawie możemy być pewni, że nie został on nam wcześniej „wgrany” (np. przez producenta) i że nie jest on znany osobie trzeciej.

    Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Firma istnieje kilka dobrych lat. Mało prawdopodobne jest by była celowa luka w zabezpieczeniach umożliwiająca producentowi kradzież kryptowalut. Jeśli masz obawy możesz usunąć pierwszy backup i skonfigurować Ledger jako nowe urządzenie.

      Jeśli chodzi o metodę generowania klucza prywatnego to takich informacji trzeba szukać na stronie producenta lub na stronach o kryptografii.

  15. Przepraszam może to trywialne pytanie, ale jestem początkującym. Czy dobrze rozumeim że na tym portfelu mogę zainstalować oprogramowanie do max 3 kryptowalut? Rozumiem że jeśli mam oprogramowanie do Bitcoin i go skasowalem a ktoś przesłał mi Bitcoina to przelew do mnie dochodzi? Nie tarcę środkow itp.?

    Odpowiedz
    • Można zainstalować więcej niż 3 aplikacje. W opisanej sytuacji nie tracisz bitcoinów, będą one dostępne.

  16. Ledger Nano S a Nano X?!?!

    1. Oprócz większej pamięci jakie dodatkowe funkcje ma to nowsze i droższe urządzenie??

    2. Ponadto – do czego służą aplikacje, o których mowa powyżej? Do każdej crypto potrzebna jest odrębna?? Instaluje się je na Ledgerze?
    3. Z czym sugeruje Pan połączyć Ledgera?? Z telefonem czy z laptopem?? Do wykonywania przelewów ??

    Odpowiedz
    • Nowszy model Ledgera można połączyć za pomocą Bluetooth bez potrzeby używania kabla. Bateria trzyma kilka godzin. W przeciwieństwie do pośrednika posiada złącze USB typu C. Tutaj osobny wpis: https://kryptopan.pl/ledger-nano-x-opinie-cena-sklep/

      Do każdej kryptowaluty potrzebna jest odrębna aplikacja.

      Można podłączyć do telefonu lub laptopa. Nie wpływa to na poziom bezpieczeństwa ponieważ w obu przypadkach klucze nie opuszczają portfela Ledger.

    • Na portfelu Ledger Nano S zmieści się dowolna liczba jednostek. 1000 ETH oraz 1 000 000 BTC.

  17. Witam. Portfel nano s posiadam od roku. Jestem zadowolony z bezpieczeństwa lecz muszę sie doczepić do pamięci, aczkolwiek 3 apki w pamięci to max (btc, xrp,xlm)

    Odpowiedz
  18. KryptoPanie, prosiłbym o wyjaśnienie 'łopatologiczne’ nastepujących kwestii, bo jakoś tego nie moge objąć rozumem.
    1. Rozumiem że 'aplikacje’ wgrywa się w celu zapisania (włożenia) bądź wykasowania (wyciągnięcia) danej kryptowaluty z portfela i dlatego że każda kryptowaluta ma nieco inną 'konstrukcję’ każda z nich ma osobną 'aplikację’ tak?
    2. Czy w portfelu zapisywane są transakcje czy środki, czyli np. jak raz kupię 2 BTC i prześlę do portfela, a za drugim razem 5 BTC i znowu wrzucę do portfela to w portfelu będą 2 rekordy odpowiadające dwum wykonanym transakcjom, czy 1 rekord na sumę obu transakcji? Dlaczego pytam. Gdzieś jest granica, wynikająca z pojemności pamięci urządzenia i chciałbym wiedzieć gdzie, czyli ile rekordów mogę w nim zapisać. Producent niestety się tym nie chwali, a wydaje mi się że jest to dość istotne.
    3. Skoro jest tam pamięć to w przypadku gdybym chciał używać portfela sprzętowego zamiast papierowego czyli przechowywać dane/zawartość w długim okresie czasu to istotne jest ile komórki pamięci wytrzymają czasu w takim portfelu. Producent tym parametrem (retention time) też się nie chwali, a wynika on wprost z typu pamięci która została użyta i procesu produkcyjnego. Czy wiesz coś na ten temat?
    4. Niezbyt rozumiem ideę 'kopii zapasowej’. Jak to się dzieje że zawartość portfela jest odzyskana na innym 'świeżym’ urządzeniu po wpisaniu SEEDa? Czy nie jest tak że jednak zawartość portfela jest przechowywana na jakimś serwerze czyli właściwie nie jest to rozwiązanie całkowiecie offline?
    5. A co się stanie jeśli ktoś pozna mojego SEEDa i 'sklonuje’ mój portfel? Ten który pierwszy wyciągnie walutę z portfela staje się jej właścicielem, tak?
    Z góry dzięki za naświetlenie powyższych kwestii,
    Pozdrawiam, Mr.Q

    Odpowiedz
    • 1. Tak jak napisałeś.

      Kryptowaluty działające w obrębie jednej sieci można przechowywać na tej samej aplikacji. Na przykład wszystkie tokeny w standardzie ERC20 (sieć ethereum) można przechowywać na portfelu do ethereum. Wystarczy zainstalować na Ledger aplikację do ETH i można przechowywać na niej wszystkie tokeny z tej sieci – kilka tysięcy pozycji.

      Natomiast kryptowaluty działające w różnych sieciach, na przykład ethereum ERC20 i tron TRC20 wymagają różnych aplikacji.

      Ściślej rzecz biorąc, kryptowaluty nie są przechowywane na portfelu Ledger Nano S. Salda kont użytkowników oraz wszystkie operacje zapisane są w blockchain danej sieci – każdy ma do niej dostęp. Ledger Nano S to urządzenie przechowujące klucze prywatne niezbędne do określenia prawa własności poszczególnych monet oaz do zarządzania nimi poprzez autoryzację przelewów.

      2. W portfelu będzie saldo, czyli sumaryczna wartość wszystkich transakcji. Będzie też historia poszczególnych transakcji: wpłat, wypłat, daty, kwoty, adresy portfeli.

      3 i 4. Nie wiem jak działa pamięć portfela Ledger Nano S. Nie znam też dokładnego procesu odzyskiwania zawartości z faz seed.

      5. Dokładnie tak. Jeśli ktoś pozna frazy seed, następnie odzyska zawartość na innym urządzeniu i przeleje kryptowaluty, wtedy pierwszy właściciel utraci wszystko.

Dodaj komentarz