Giełda Bitfinex

To jedna z najlepiej rozpoznawalnych platform transakcyjnych umożliwiających handel kryptowalutami. Kilkuletnie doświadczenie oraz ciągła praca nad doskonaleniem jakości usług sprawiają, że giełda Bitfinex zdobyła zaufanie wielu klientów na całym świecie.

Serwis jest szczególnie popularny w krajach azjatyckich. W Polsce nie brakuje osób, które korzystały bądź nadal korzystają z jego usług. Prezentujemy obszerny opis giełdy Bitfinex. Czy jest to odpowiednie miejsce do inwestowania w kryptowaluty? Jako uzupełnienie zobacz ranking giełd kryptowalut oraz opis konkurencyjnej platformy Binance.

Spis treści:

Podstawowe dane:

Kraj rejestracjiBrytyjskie Wyspy Dziewicze
Rok założenia2012
Waluty FIATTak
Waluta PLNNie
Stable coinyTak
Ilość kryptowalut150
Obsługa po polskuNie
Handel z dźwigniąTak
Weryfikacja KYCTak
Prowizjemax 0.2%

Recenzja giełdy Bitfinex

Giełda Bitfinex została utworzona w 2012 roku w Hongkongu. Jej założycielami są: Giancarlo Devasini oraz Raphael Nicolle. W opinii wielu klientów serwis zasługuje na miano jednej z najbardziej zaawansowanych platform z wielkimi możliwościami.

Samo korzystanie z platformy nie nastręcza problemów i jest wygodnym sposobem handlu w przypadku początkujących i zaawansowanych traderów. W ostatnich latach popularność giełdy gwałtownie spadła. Ma to związek z ustawieniem wysokiego progu transakcyjnego, który wykluczył dużą liczbę inwestorów.

giełda bitfinex
Panel transakcyjny giełdy Bitfinex

Do roku 2017 wszyscy mogli korzystać z usług oferowanych przez giełdę Bitfinex. Hossa panująca na rynku doprowadziła do masowego napływu nowych użytkowników. Giełda chcąc uchodzić za w pełni profesjonalną i zaawansowaną zdecydowała się w naturalny sposób ograniczyć liczbę nowych klientów.

Wprowadzono próg transakcyjny w wysokości 10,000 dolarów. Innymi słowy, na giełdzie mogli inwestować wyłącznie użytkownicy, którzy po założeniu konta wpłacili do swojego portfela przynajmniej 10 tysięcy USD. Bitfinex dopiero w kwietniu 2019 roku zdecydował się znieść kłopotliwy dla wielu klientów próg transakcyjny.

Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:

Spadek popularności w ostatnich latach miał związek również z atakami hackerskimi. Tam gdzie duży wolumen, tam również oszuści, którzy próbują dokonać ataku i kradzieży kryptowalut. Giełda Bitfinex bardzo często padała ofiarą ataków, a co gorsza, w wielu sytuacjach były to ataki udane.

W skutek ataków skradziono miliony dolarów w różnych kryptowalutach. W roku 2018 giełdzie udało się odzyskać część skradzionych tokenów i oddać je swoim użytkownikom. Obecnie poziom bezpieczeństwa giełdy wydaje się dużo wyższy. Czy Bitfinex odbuduje renomę, którą cieszył się jeszcze kilka lat temu?

Jakie możliwości oferuje giełda Bitfinex?

Z całą pewnością giełdzie Bitfinex nie można zarzucić braku profesjonalizmu. Na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z zestawem narzędzi dla wymagających inwestorów. Platforma początkowo może wydawać się nieco problematyczna w obsłudze ale w praktyce, dokonywanie transakcji jest niezwykle proste.

Podstawową funkcją oferowaną przez serwis jest oczywiście wymiana i handel kryptowalutami. Platforma obsługuje kilka walut tradycyjnych, dzięki czemu, dokonywanie inwestycji jest możliwe także w przypadku osób, które nie posiadają jeszcze na swoim koncie żadnych walut wirtualnych.

Zaawansowanych inwestorów najbardziej zainteresuje Margin Trading, czyli handel kryptowalutami z dźwignią finansową (przeczytaj recenzję Bitmex – najlepszej giełdy do handlu z dźwignią).

Dopuszczalna dźwignia to 3,3. Oczywiście inwestorzy tworzący rynek i napędzający płynność transakcji z dźwigną są nagradzani odpowiednią prowizją. To umożliwia bierne zarabianie na otwartej pozycji długiej. Inwestorzy mogą ustawić liczne parametry handlu , takie jak: progi cenowe czy automatyczne zamknięcie pozycji.

Najbezpieczniejszy portfel, w którym możesz przechowywać ponad 1000 różnych kryptowalut:

Rejestracja oraz wpłaty i wypłaty

Obecność walut fiducjarnych sprawia, że na giełdzie Bitfinex wymagana jest pełna weryfikacja nowo utworzonego konta. W tym celu musimy oczywiście wykorzystać dane osobowe oraz skany dokumentów tożsamości. Po zarejestrowaniu konta warto zadbać o bezpieczeństwo kryptowalut, które zamierzamy zdeponować na platformie.

W tym celu warto ustawić dwuetapowe uwierzytelnienie przy logowaniu. Dodatkowo  użytkownik jest informowany o niepokojących aktywnościach, które mogą świadczyć, że na konto zalogował się ktoś nieupoważniony. W wiadomości zawarty jest link umożliwiający natychmiastowe zamrożenie dostępu do giełdy.

Bitfinex umożliwia wpłaty i wypłaty walut tradycyjnych: USD, EUR, GBP, JPY. Giełda obsługuje kilkadziesiąt dostępnych par walutowych zapewniając wygodny handel. Serwis oferuje korzystne stawki prowizji. Ich wysokość sprawdzisz tutaj.

W 2017 roku do kwietnia 2019 zablokowano przyjmowanie inwestorów, którzy nie dysponowali kapitałem w wysokości przynajmniej 10.000 dolarów amerykańskich. Próg transakcyjny został jednak zniesiony, dzięki czemu, teraz także mniej majętni traderzy mogą korzystać z giełdy.

Jakie opinie zbiera Bitfinex?

W pierwszych latach działalności, giełda Bitfinex zbierała niemal wyłącznie pozytywne opinie klientów. Recenzje wskazywały na to, że mamy do czynienia z bardzo zaawansowaną i profesjonalną platformą. Giełda nie zadbała jednak o dostatecznie dobre zabezpieczenia co doprowadziło do kradzieży kryptowalut.

Platforma straciła bardzo dużo w roku 2016. Wiele nieprzychylnych opinii pojawiło się również w roku 2017, kiedy serwis ustawił wysoki próg depozytu.

Giełda Bitfinex wciąż prężnie działa na rynku i obecnie może pochwalić się pozytywnymi opiniami zarówno na temat jakości usług, jak również bezpieczeństwa. Klienci doceniają dużą liczbę par kryptowalutowych oraz wysoką funkcjonalność platformy.

Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:

Na pochwałę zasługuje również wiele dostępnych opcji zleceń, w tym dźwignia finansowa. Aktualnie giełda Bitfinex może nieco wolniej weryfikować nowe konta oraz odpowiadać na nadesłane pytania. Ma to związek ze zniesieniem progu transakcyjnego i otworzeniem giełdy na większą liczbę użytkowników.

Obecnie giełda Bitfinex zasługuje na zaufanie. Szczególnie po wprowadzeniu procedur poprawiających poziom bezpieczeństwa. Obecnie, większość zdeponowanych środków jest przechowywana na tzw. zimnych portfelach w trybie offline.

Zalety

  • duży wybór par kryptowalutowych
  • profesjonalny panel transakcyjny
  • niskie prowizje
  • możliwość handlowania z dźwignią

Wady

  • przeszłość naznaczona atakami
  • skomplikowany panel
  • obowiązkowa weryfikacja

Mimo negatywnych wydarzeń w historii giełdy, Bitfinex wciąż działa i rozwija swoje możliwości. Na wzrost pozytywnych opinii wpłynęło zwiększenie poziomu bezpieczeństwa giełdy. Obecnie, klienci mogą liczyć na liczne możliwości inwestycyjne oraz zaawansowaną i profesjonalną platformę.

W ostatnim czasie liczba klientów wzrosła po zniesieniu progu transakcyjnego. Aktualnie serwis powinien sprostać oczekiwaniom początkujących i zaawansowanych inwestorów.

Czy giełda Bitfinex wymaga KYC?

Tak. Musisz wysłać skany dokumentów tożsamości. Jeśli wolisz anonimową platformę przeczytaj artykuł: giełda kryptowalut bez weryfikacji.

Czy jest to dobra giełda kryptowalut?

Tak. Panel transakcyjny i funkcje są przygotowane w sposób profesjonalny.

Czy poziom bezpieczeństwa jest wysoki?

Niestety Bitfinex został już zhakowany. Pozostaje mieć nadzieję, że właściciele wyciągnęli wnioski i poprawili luki w systemie zabezpieczeń.

Recenzje innych giełd