Giełda Bitfinex

Giełda Bitfinex to jedna z najlepiej rozpoznawalnych platform transakcyjnych umożliwiających handel i wymianę walut wirtualnych. Kilkuletnie doświadczenie oraz ciągła praca nad doskonaleniem jakości usług sprawiają, że giełda Bitfinex zdobyła zaufanie wielu klientów na całym świecie. Platforma jest szczególnie popularna w krajach azjatyckich. W Polsce nie brakuje osób, które korzystały bądź nadal korzystają z możliwości tego serwisu. Prezentujemy obszerny opis giełdy kryptowalut Bitfinex. Czy jest to odpowiednie miejsce do inwestowania w kryptowaluty?

Poniżej znajdziesz opisy innych godnych uwagi platform:

Giełda Bitfinex - Opis serwisu i opinie użytkowników

Giełda walut wirtualnych Bitfinex została utworzona w 2012 roku w Hongkongu. Jej założycielami są: Giancarlo Devasini oraz Raphael Nicolle. W opinii wielu klientów serwis zasługuje na miano jednej z najbardziej zaawansowanych platform z wielkimi możliwościami. Samo korzystanie z platformy nie nastręcza problemów i jest wygodnym sposobem handlu w przypadku początkujących i zaawansowanych traderów.

W ostatnich latach popularność giełdy gwałtownie spadła. Ma to związek z ustawieniem wysokiego progu transakcyjnego, który wykluczył dużą liczbę inwestorów. Do roku 2017 wszyscy mogli korzystać z usług oferowanych przez giełdę Bitfinex. Hossa panująca na rynku doprowadziła do masowego napływu nowych użytkowników.

Giełda chcąc uchodzić za w pełni profesjonalną i zaawansowaną zdecydowała się w naturalny sposób ograniczyć liczbę nowych klientów. Wprowadzono próg transakcyjny w wysokości 10,000 dolarów. Innymi słowy, na giełdzie mogli inwestować wyłącznie użytkownicy, którzy po założeniu konta wpłacili do swojego portfela przynajmniej 10 tysięcy USD. Bitfinex dopiero w kwietniu 2019 roku zdecydował się znieść kłopotliwy dla wielu klientów próg transakcyjny.

Aplikacje ułatwiające handel kryptowalutami

Spadek popularności w ostatnich latach miał związek również z atakami hackerskimi. Tam gdzie duży wolumen, tam również oszuści, którzy próbują dokonać ataku i kradzieży kryptowalut. Giełda Bitfinex bardzo często padała ofiarą ataków, a co gorsza, w wielu sytuacjach były to ataki udane. W skutek ataków skradziono miliony dolarów w różnych kryptowalutach.

W roku 2018 giełdzie udało się odzyskać część skradzionych tokenów i oddać je swoim użytkownikom. Obecnie poziom bezpieczeństwa giełdy wydaje się dużo wyższy. Czy Bitfinex odbuduje renomę, którą cieszył się jeszcze kilka lat temu?

Jakie możliwości oferuje inwestorom giełda Bitfinex?

Z całą pewnością nie można zarzucić platformie Bitfinex braku profesjonalizmu. Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z zestawem narzędzi dla wymagających inwestorów. Platforma początkowo może wydawać się nieco problematyczna w obsłudze nowym klientom, ale w praktyce, dokonywanie transakcji jest niezwykle proste.

Podstawową funkcją oferowaną przez serwis jest oczywiście wymiana i handel kryptowalutami. Platforma obsługuje kilka walut tradycyjnych, dzięki czemu, dokonywanie inwestycji jest możliwe także w przypadku osób, które nie posiadają jeszcze na swoim koncie żadnych walut wirtualnych.

Zaawansowanych inwestorów najbardziej zainteresuje Margin Trading, czyli handel kryptowalutami z dźwignią finansową. Inwestorzy zlecający długie pozycje oczekujące stają się w ten sposób pożyczkodawcami. Środki te mogą zostać wykorzystane przez innych inwestorów pragnących wykorzystać lewar finansowy. Dopuszczalna dźwignia to 3,3.

Oczywiście inwestorzy tworzący rynek i napędzający płynność transakcji z dźwigną są nagradzani odpowiednią prowizją. To umożliwia bierne zarabianie na otwartej pozycji długiej. Inwestorzy mogą ustawić liczne parametry handlu , takie jak: progi cenowe czy automatyczne zamknięcie pozycji.

giełda bitfinex
Panel transakcyjny giełdy Bitfinex

Po wielu atakach, które dotknęły giełdę Bitfinex, twórcy dołożyli starań aby zadbać o dużo większe bezpieczeństwo swojej platformy. Obecnie, większość zdeponowanych środków jest przechowywana na tzw. zimnych portfelach w trybie offline. Zaledwie mała część kryptowalut jest na bieżąco wykorzystywana do aktywnego świadczenia usług przez platformę. Bitfinex oferuje szereg nowoczesnych rozwiązań. Pozytywne opinie na temat tej platformy wystawiają przede wszystkim zaawansowani traderzy. Serwis jest dostępny w języku angielskim i na ten moment nie obsługuje polskiej złotówki.

Rejestracja oraz wpłaty i wypłaty

Obecność walut fiducjarnych sprawia, że na giełdzie wymagana jest pełna weryfikacja nowo utworzonego konta. W tym celu musimy oczywiście wykorzystać dane osobowe oraz skany dokumentów tożsamości. Po zarejestrowaniu konta warto zadbać o większe bezpieczeństwo kryptowalut, które zamierzamy zdeponować na platformie.

W tym celu warto ustawić dwuetapowe uwierzytelnienie przy logowaniu lub skorzystać z fizycznego klubu bezpieczeństwa. Użytkownik jest również informowany o niepokojących aktywnościach, które mogą świadczyć, że na konto wszedł ktoś nieupoważniony. W wiadomości zawarty jest link umożliwiający natychmiastowe zamrożenie dostępu do giełdy.

Platforma dopuszcza zdeponowanie waluty tradycyjnej: USD, EUR, GBP, JPY. Giełda obsługuje kilkadziesiąt dostępnych par walutowych umożliwiających wygodny handel. Od 2017 roku do kwietnia 2019 zablokowano przyjmowanie inwestorów, którzy nie dysponowali kapitałem w wysokości przynajmniej 10,000 dolarów amerykańskich.

Próg transakcyjny został jednak zniesiony, dzięki czemu, teraz także mniej majętni traderzy mogą korzystać z możliwości giełdy. Opis Bitfinex wskazuje na to, że mamy do czynienia z bardzo zaawansowaną giełdą. Jednak osoby z podstawową wiedzą na temat inwestycji powinny poradzić sobie z jej obsługą.

Giełda Bitfinex opinie użytkowników

W pierwszych latach działalności, giełda Bitfinex zbierała niemal wyłącznie pozytywne opinie klientów. Recenzje wskazywały na to, że mamy do czynienia z bardzo zaawansowaną i profesjonalną platformą. Giełda nie zadbała jednak o dostatecznie dobre zabezpieczenia co doprowadziło do licznych ataków. Platforma straciła bardzo dużo w roku 2016. Wiele nieprzychylnych opinii pojawiło się również w roku 2017, kiedy to serwis ustawił bardzo wysoki próg transakcyjny.

Mimo tych burzliwych wydarzeń, giełda wciąż prężnie działa na rynku i obecnie może pochwalić się pozytywnymi opiniami zarówno na temat jakości usług, jak również bezpieczeństwa. Klienci doceniają dużą liczbę par kryptowalutowych oraz wysoką funkcjonalność platformy. Na pochwałę zasługuje również wiele dostępnych opcji zleceń, w tym dźwignia finansowa.

Aktualnie giełda Bitfinex może nieco wolniej weryfikować nowe konta oraz odpowiadać na nadesłane pytania. Ma to związek ze zniesieniem progu transakcyjnego i otworzeniem giełdy na większą liczbę użytkowników. Obecnie giełda Bitfinex zasługuje na zaufanie.

Szczególnie po wprowadzeniu procedur poprawiających poziom bezpieczeńestwa. Środki zdeponowane na platformie są w większości przechowywane na cold walletach co znacznie redukuje ryzyko ataków.

Zalety

  • bogaty wybór par kryptowalutowych
  • obsługa walut fiducjarnych
  • zaawansowane możliwości transakcyjne
  • stosunkowo niskie prowizje transakcyjne
  • obecnie wysoki poziom bezpieczeństwa
  • możliwość handlowania z dźwignią finansową
  • możliwość zarabiania na długich pozycjach oczekujących

Wady

  • burzliwa przeszłość naznaczona atakami
  • obsługa może sprawiać trudności nowym klientom
  • obowiązkowa weryfikacja

Giełda Bitfinex – podsumowanie

Mimo negatywnych wydarzeń w historii giełdy, Bitfinex wciąż działa i rozwija swoje możliwości. Na wzrost pozytywnych opinii wpłynęło zwiększenie poziomu bezpieczeństwa giełdy. Obecnie, klienci mogą liczyć na liczne możliwości inwestycyjne oraz zaawansowaną i profesjonalną platformę. W ostatnim czasie liczba klientów wzrosła po zniesieniu progu transakcyjnego. Aktualnie serwis powinien sprostać oczekiwaniom początkujących i zaawansowanych inwestorów. Początkowo, zaawansowany wygląd platformy może sprawiać pewne problemy, ale potem obsługa jest łatwa.

Recenzje innych giełd