Kryptowaluta BitShares (BTS)

Kryptowaluta BitShares to obecnie jedna z najważniejszych, zdecentralizowanych platform działających w sieci blockchain. To giełda inwestycyjna, która umożliwiła dokonywanie operacji finansowych na rynku bez udziału pośredników.

Jednocześnie, jako jedna z nielicznych platform została zaprojektowana od absolutnych podstaw bez wzorowania się na innych sieciach.

W związku z tym, BTS cieszy się ogromną popularnością szczególnie wśród inwestorów, którzy chcą gromadzić swoje aktywa w bezpiecznym miejscu bez nadzoru serwisu pośredniczącego. W jaki sposób powstała platforma i kryptowaluta BitShares?

Spis treści:

TwórcaDaniel Larimer
Data powstania2014
ICONie
Otwarty kodTak
PortfelDedykowany lub Guarda Wallet
GiełdaBinance
NotowaniaKurs BitShares

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kryptowaluta BitShares to jeden z pierwszych projektów opartych na technologii blockchain.

Pomysłodawcą projektu jest Daniel Larimer, amerykański programista. Pomysł narodził się w roku 2013. Larimer jako pierwszy chciał stworzyć zdecentralizowaną, w pełni funkcjonalną giełdę kryptowalut oraz walut fiducjarnych.

Jego zdaniem, wadą dotychczasowych rozwiązań była konieczność powierzania swoich środków zewnętrznemu operatorowi, który nadzorował aktywa inwestora. Larimer jako jedna z pierwszych nakreślił obraz stablecoina, który odzwierciedla faktyczną wartość danej waluty FIAT.

kryptowaluta bitshares

Opis kryptowaluty BitShares

Kryptowaluta BitShares została zaprezentowana po raz pierwszy w 2013 roku. Początkowa wersja projektu wystartowała w połowie 2014 roku po zdobyciu odpowiednich funduszy.

Początkowo, w platformie wykorzystywano kryptowalutę ProtoShares działającą na algorytmie Proof of Work. W ten sposób, minerzy mogli zdobywać tokeny, które później mogły zostać wymienione na pełnoprawną kryptowalutę BitShares.

Ostatecznie, tokeny zaprojektowane przez Daniela Larimera funkcjonują na zmodyfikowanym algorytmie Proof od Stake. Pod koniec maja 2017 roku wydana została zaktualizowana wersja sieci 2.0, która funkcjonuje do dzisiaj.

Platforma od roku 2016 nie jest już rozwijana przez Daniela Larimera, który zdecydował się opuścić projekt ze względu na brak porozumienia z innymi deweloperami. Larimer zajął się nowym projektem pod nazwą Steemit.

Najbezpieczniejszy portfel, w którym możesz przechowywać ponad 1000 różnych kryptowalut:

Zdecentralizowana giełda

Kryptowaluta BitShares to w pełni zdecentralizowana giełda i platforma inwestycyjna. Obecnie można tu gromadzić aktywa w postaci kryptowalut oraz innych instrumentów inwestycyjnych.

W odróżnieniu innych platform, nie ma pośrednika do którego użytkownik musiałby mieć zaufanie. Jednocześnie, platforma umożliwia w pełni anonimowe i bezpieczne transakcje.

giełda bitshares bts
Giełda BitShares

Wysoki poziom zabezpieczeń sprawia, że aktywa zlokalizowane na platformie BitShares są odporne na próby ataków. Na uwagę zasługuje fakt, że każdego dnia w dokonywane jest ponad milion transakcji co stawia BTS w piątce najpopularniejszych sieci blockchain.

Jednocześnie, wysoka skalowalność sieci sprawia, że platforma BitShares jest gotowa do przetwarzania znacznie większej liczby dziennych transakcji.

Kopanie coinów BTS

Podaż kryptowaluty BitShares jest z góry ograniczona do poziomu 3,600,570,502 jednostek. W obiegu dostępne jest ponad 75% całego nakładu. Jej wydobywanie jest mało opłacalne.

Szczególnie, że zaimplementowane rozwiązanie Delegated Proof of Work wyklucza możliwość zdobycia dużej liczby tokenów. To celowe działanie, które chroni przed centralizacją giełdy.

Nowe tokeny mogą natomiast pozyskać użytkownicy, którzy posiadają węzły stakujące odpowiedzialne za potwierdzanie i weryfikowanie transakcji dokonywanych w obrębie giełdy. Stosunkowo niskie opłaty transakcyjne sprawiają, że większość coinów w obiegu zwyczajnie nie jest wykorzystywana.

Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:

W jaki sposób wykorzystuje się kryptowalutę BTS?

To jeden z pierwszych projektów, który próbuje nadawać prawdziwą i realną wartość tokenom (stablecoiny). Kryptowalutę wykorzystuje się do opłat transakcyjnych za przeprowadzone operacje finansowe.

Można inwestować w dowolne instrumenty finansowe, a następnie deponować je w bezpiecznej sieci. Nigdy wcześniej nie powstał tak rozbudowany projekt zdecentralizowanej giełdy.

Co szczególnie istotne, BitShares rozwinął nowatorskie rozwiązanie Decentralized Autonomous Companies. Umożliwia ono zakładanie autonomicznych i niezależnych przedsiębiorstw w sieci blockchain oraz tworzenie własnych aktywów cyfrowych.

Podobne przedsiębiorstwa działają na zasadzie spółki giełdowej. Inni uczestnicy mają możliwość pozyskania aktywów na podobnej zasadzie co inwestycja w papiery wartościowe. Kryptowaluta BitShares pozostaje również jedną z nielicznych, która od początku była tworzona na podstawie autorskiego kodu źródłowego.

Kryptowaluta BitShares to innowacyjna sieć

Innowacyjna sieć BitShares działa na zasadzie giełdy, w której użytkownicy mogą dokonywać transakcji przy pomocy walut cyfrowych, a także inwestować w aktywa w postaci papierów wartościowych oraz towarów i surowców.

Sama kryptowaluta BTS służy do regulowania opłat transakcyjnych. Działa na zmodernizowanym algorytmie Delegated Proof of Stake. Zdaniem Larimera, klasyczne rozwiązanie jest ryzykowne, ponieważ większość tokenów zostaje wydobyta przesz minerów dysponujących największą mocą obliczeniową.

W przypadku zdecentralizowanej giełdy inwestycyjnej nie można było na to pozwolić. W przypadku Delegated Proof od Stake za potwierdzanie i weryfikowanie transakcji odpowiadają węzły, które zamrażają odpowiednią liczbę środków w jednym „staku”.

kryptowaluta bitshares bts
Rozkład węzłów w sieci BitShares

Węzły stakujące należą do użytkowników, którzy zostaną wybrani na drodze głosowania. W systemie DPoS węzły nie rywalizują ze sobą lecz działają na zasadzie kolejkowania.

Takie rozwiązanie oznacza nieco dłuższy czas potwierdzenia transakcji (ok. 3 sekund), ale zmniejsza ryzyko dużej lokacji tokenów BTS w rękach minerów dysponujących większą mocą obliczeniową od innych użytkowników.

Sieć odznacza się ogromną skalowalnością i umożliwia przetwarzanie nawet 100 tysięcy transakcji w ciągu jednej sekundy! To jeden z najlepszych wyników we współczesnych sieciach kryptowalutowych.

Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:

Zakup i najlepszy portfel

Kryptowaluta BitShares to bez wątpienia jeden z najbardziej innowacyjnych projektów dostępnych aktualnie na rynku kryptowalut. Jest to rozwiązanie adresowane do osób, które chcą inwestować w dowolne instrumenty finansowego bez udziału pośrednika.

Platforma umożliwia również tworzenie własnych aktywów cyfrowych przedsiębiorstwom autonomicznym działającym w technologii blockchain. Pamiętajmy również, że BTS nie jest klasyczną kryptowalutą służącą do płatności internetowych. Tokeny są wykorzystywane głównie w obrębie giełdy.

Gdzie kupić BitShares?

Możesz kupić bezpośrednio na platformie BitShares lub skorzystać z tradycyjnej giełdy kryptowalut. Coin BTS dostępny jest też na innych zdecentralizowanych serwisach na przykład OpenLedger. Z tradycyjnych serwisów na uwagę zasługuje najlepsza obecnie giełda. Zobacz osobny artykuł: rejestracja na Binance.

Jaki portfel do coinów BTS?

Kryptowaluta BitShares nie jest wykorzystywana do codziennych płatności internetowych. Tokenów używa się głównie w obrębie giełdy do opłacania transakcji.

Mobilnym odpowiednikiem aplikacji jest BitShares Wallet. Jednym z nielicznych portfeli zewnętrznych, które mogą być wykorzystywane do przechowywania tokenów BTS jest Guarda Wallet. Portfele sprzętowe takie jak Ledger Nano X nie obsługują coinów BTS.

Czy warto zainwestować w BitShares?

Duża społeczność i ugruntowana pozycja to mocne argumenty inwestycyjne. Czy wzrosty na poziomie kilku tysięcy procent są tu możliwe? Raczej nie, ponieważ projekt jest już dobrze znany w branży i nie wywoła efektu świeżości.


Źródła:

https://bitshares.org/technology/decentralized-asset-exchange/

https://github.com/bitshares-foundation/.pdf

https://how.bitshares.works/en/master/technology/history_bitshares.html