Kryptowaluta BitShares (BTS)

opis bitshares

BitShares to obecnie jedna z najważniejszych, zdecentralizowanych platform działających w sieci blockchain. To giełda inwestycyjna, która umożliwiła dokonywanie operacji finansowych na rynku inwestycyjnym bez udziału pośredników. Jednocześnie, jako jedna z nielicznych platform została zaprojektowana od absolutnych podstaw bez wzorowania się na innych sieciach. W związku z tym, BitShares cieszy się ogromną popularnością szczególnie wśród inwestorów, którzy chcą gromadzić swoje aktywa w bezpiecznym miejscu bez nadzoru serwisu pośredniczącego. W jaki sposób powstała platforma i kryptowaluta BitShares?

 

Gdzie kupić BitShares?

Możesz kupić bezpośrednio na platformie lub skorzystać z tradycyjnej  giełdy kryptowalut. Z tradycyjnych serwisów na uwagę zasługuje  Binance. Coin BTS dostępny jest też na innych giełdach zdecentralizowanych na przykład OpenLedger.

Historia kryptowaluty i zdecentralizowanej giełdy

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że BitShares to jeden z pierwszych projektów opartych na technologii blockchain. Pomysłodawcą projektu jest Daniel Larimer, amerykański programista, który był aktywny w rozwoju kryptografii od samego początku jej istnienia. Pomysł narodził się w roku 2013. Larimer jako pierwszy chciał stworzyć zdecentralizowaną, w pełni funkcjonalną i  najlepszą giełdę kryptowalut oraz walut fiducjarnych. Jego zdaniem, wadą dotychczasowych rozwiązań była konieczność zawierzenia swoich środków zewnętrznemu operatorowi, który nadzorował aktywa inwestora. Larimer jako jedna z pierwszych osób zapoczątkował tym samym stablecoiny, które odzwierciedlały faktyczną wartość instrumentu.

kryptowaluta bitshares bts
Rozkład węzłów w sieci BitShares

Platforma została zaprezentowana po raz pierwszy w 2013 roku. Początkowa wersja projektu wystartowała w połowie 2014 roku po zdobyciu odpowiednich funduszy. Początkowo, w platformie wykorzystywano kryptowalutę ProtoShares działającą na algorytmie Proof of Work. W ten sposób, minerzy mogli zdobywać tokeny, które później mogły zostać wymienione na pełnoprawną kryptowalutę BitShares.

Ostatecznie, tokeny zaprojektowane przez Daniela Larimera funkcjonują na zmodyfikowanym algorytmie Proof od Stake. Pod koniec maja 2017 roku wydana została zaktualizowana wersja sieci 2.0, która funkcjonuje do dzisiaj. Platforma od roku 2016 nie jest już rozwijana przez Daniela Larimera, który zdecydował się opuścić projekt ze względu na brak porozumienia z innymi deweloperami. Larimer zajął się nowym projektem pod nazwą  Steemit.

Podstawowe informacje

Innowacyjna sieć BitShares działa na zasadzie giełdy, w której użytkownicy mogą dokonywać transakcji przy pomocy walut cyfrowych i fiducjarnych, a także inwestować w aktywa w postaci papierów wartościowych oraz towarów i surowców. Sama kryptowaluta BTS służy do regulowania opłat transakcyjnych. Działa na zmodernizowanym algorytmie Delegated Proof of Stake. Zdaniem Larimera, klasyczne rozwiązanie jest ryzykowne, ponieważ większość tokenów zostaje wydobyta przesz minerów dysponujących największą mocą obliczeniową.

W przypadku zdecentralizowanej giełdy inwestycyjnej nie można było na to pozwolić. W przypadku Delegated Proof od Stake za potwierdzanie i weryfikowanie transakcji odpowiadają węzły, które zamrażają odpowiednią liczbę środków w jednym „staku”. Węzły stakujące należą natomiast do użytkowników, którzy zostaną wybrani na drodze głosowania. W systemie DPoS węzły nie rywalizują ze sobą lecz działają na zasadzie kolejkowania.

Takie rozwiązanie oznacza nieco dłuższy czas potwierdzenia transakcji (ok. 3 sekund), ale zmniejsza ryzyko dużej lokacji tokenów BTS w rękach minerów dysponujących większą mocą obliczeniową od innych użytkowników.

Sieć odznacza się natomiast ogromną skalowalnością i umożliwia przetwarzanie nawet 100 tysięcy transakcji w ciągu jednej sekundy! To jeden z najlepszych wyników w nowoczesnej kryptografii.

Zdecentralizowana giełda

BitShares to w pełni zdecentralizowana giełda i platforma inwestycyjna. Obecnie można tu gromadzić aktywa w postaci kryptowalut, walut fiducjarnych, towarów, surowców oraz papierów wartościowych. W odróżnieniu innych platform, nie ma tu pośrednika, do którego użytkownik musiałby mieć zaufanie. Jednocześnie, platforma umożliwia w pełni anonimowe i bezpieczne transakcje.

Wysoki poziom zabezpieczeń sprawia, że aktywa zlokalizowane na platformie BitShares są odporne na próby ataków hackerskich. Na uwagę zasługuje fakt, że każdego dnia w obrębie sieci dokonywane jest ponad milion transakcji co stawia sieć w piątce najpopularniejszych technologii blockchain. Jednocześnie, wysoka skalowalność sieci sprawia, że platforma BitShares jest gotowa do przetwarzania znacznie większej liczby dziennych transakcji.

giełda bitshares
Giełda BitShares

W jaki sposób wykorzystuje się natomiast samą kryptowalutę BTS? To jeden z pierwszych projektów, który próbuje nadawać prawdziwą i realną wartość tokenom (stablecoiny). Kryptowalutę wykorzystuje się do opłat transakcyjnych za przeprowadzone operacje finansowe. Można inwestować w dowolne instrumenty finansowe, a następnie deponować je w bezpiecznej sieci. Nigdy wcześniej nie powstał tak rozbudowany projekt zdecentralizowanej giełdy.

Co szczególnie istotne, BitShares rozwinął nowatorskie rozwiązanie Decentralized Autonomous Companies. Umożliwia ono zakładanie autonomicznych i niezależnych przedsiębiorstw w sieci blockchain oraz tworzenie własnych aktywów cyfrowych. Podobne przedsiębiorstwa działają niejako na zasadzie spółki giełdowej. Inni uczestnicy mają możliwość pozyskania aktywów na podobnej zasadzie co inwestycja w papiery wartościowe. BitShares pozostaje również jedną z nielicznych platform, która od początku była tworzona na podstawie autorskiego kodu źródłowego.

Jaki portfel do BitShares?

Kryptowaluta BitShares nie jest wykorzystywana do codziennych płatności internetowych. Tokenów używa się wyłącznie w obrębie giełdy do opłacania transakcji. Oczywiście istnieje możliwość inwestowania w tą kryptowalutę, aczkolwiek nie jest to specjalnie opłacalne.

Mówimy bowiem o tokenach działających na zasadzie stablecoinów, których wartość w zamyśle ma się utrzymywać na zbliżonym poziomie. To sprawia, że kryptowalutę wykorzystują w głównej mierze osoby przechowujące swoje aktywa w sieci BitShares.

Mobilnym odpowiednikiem aplikacji jest BitShares Wallet. Jednym z nielicznych portfeli zewnętrznych, które mogą być wykorzystywane do przechowywania tokenów BTS jest Guarda Wallet.

Kopanie i podaż cionów BTS

Podaż kryptowaluty BitShares jest z góry ograniczona do poziomu 3,600,570,502 jednostek. Aktualnie, w obiegu dostępne jest ponad 75% całego nakładu. Z racji, że kryptowaluta nie służy do standardowych płatności cyfrowych, jej wydobywanie jest średnio opłacalne. Szczególnie, że zaimplementowane rozwiązanie Delegated Proof of Work wyklucza możliwość zdobycia dużej liczby tokenów.

To celowe działanie, które chroni przed centralizacją giełdy. Nowe tokeny mogą natomiast pozyskać użytkownicy, którzy posiadają węzły stakujące odpowiedzialne za potwierdzanie i weryfikowanie transakcji dokonywanych w obrębie giełdy. Stosunkowo niskie opłaty transakcyjne sprawiają, że większość coinów w obiegu zwyczajnie nie jest wykorzystywana. W tym momencie kurs BitShares oscyluje w granicach 0,03 – 0,05 dolara amerykańskiego.

Podsumowanie

Platforma BitShares to bez wątpienia jeden z najbardziej innowacyjnych projektów dostępnych aktualnie w sieci blockchain. Jest to rozwiązanie adresowane do osób, które chcą inwestować w dowolne instrumenty finansowego bez udziału pośrednika. Platforma umożliwia również tworzenie własnych aktywów cyfrowych przedsiębiorstwom autonomicznym działającym w technologii blockchain. Pamiętajmy również, że BTS nie jest klasyczną kryptowalutą służącą do płatności internetowych. Tokeny są wykorzystywane głównie w obrębie giełdy.


Źródła:

https://bitshares.org/technology/decentralized-asset-exchange/

https://how.bitshares.works/en/master/technology/history_bitshares.html

https://github.com/bitshares-foundation/.pdf