Najlepsze portfele do bitcoina i kryptowalut – 19 urządzeń i aplikacji

Osobie początkującej trudno dokonać wyboru ponieważ portfele do bitcoina i kryptowalut charakteryzują się różnym sposobem działania, poziomem bezpieczeństwa i funkcjami.

W tym artykule dokonałem podziału na grupy oraz omówiłem do czego wykorzystać każdą z nich. Podałem 19 konkretnych przykładów. Znajdziesz tu rozwiązania anonimowe, bezpieczne i wygodne.

Portfele do bitcoina i kryptowalut to urządzenia lub aplikacje pozwalające zapisać i przechowywać klucz prywatny, czyli ciąg znaków uprawniający do wysyłania coinów.

Kryptowaluty nie posiadają fizycznego ekwiwalentu. Są to dane liczbowe zapisane w chronologicznej bazie danych blockchain (łańcuch bloków). Transakcja wychodząca musi być podpisana kluczem prywatnym, aby zmieniła miejsce w łańcuchu bloków. To właśnie umożliwiają portfele.

Każdy kto zna klucz prywatny ma nieograniczony dostęp do „przypisanych” do niego coinów. Może nimi w pełni dysponować.

Portfele do bitcoina i kryptowalut offline

Zwane cold wallet’s (zimne). Jest to najbardziej bezpieczna grupa ponieważ przechowywane na nich kryptowaluty cały czas pozostają odłączone od internetu. Utrudnia to przejęcie środków osobom trzecim. Ta grupa dzieli się na dwie kategorie:

Sprzętowe

Portfel sprzętowy to urządzenie przypominające pendrive USB. Jest tam zainstalowane dedykowane oprogramowanie pozwalające zarządzać zgromadzonymi kryptowalutami.

W celu wykonania przelewu, urządzenie wymaga podłączenia do komputera lub laptopa. Podpisywanie transakcji odbywa się w odizolowanym środowisku wewnątrz portfela. Następnie podpisana i zaszyfrowana transakcja zostaje przekazana dalej.

Klucze prywatne nie opuszczają urządzenia. Tego rodzaju mechanizm jest skuteczną ochroną. Dlatego portfeli sprzętowych możesz używać nawet na zainfekowanym wirusami komputerze.

Sprzęt umożliwia tworzenie kopii zapasowych. Zawartość można odzyskać w przypadku zgubienia lub zniszczenia urządzenia. Każdy przelew wymaga dodatkowej autoryzacji kodem PIN wpisywanym ręcznie.

Portfele sprzętowe są najlepsze do długoterminowego przechowywania kryptowalut ponieważ cechują się najwyższym poziomem bezpieczeństwa. Nadają się też do codziennych przelewów. Są średnio wygodne w użyciu, ale najbezpieczniejsze.

Sprzętowe portfele do kryptowalut zapewniają pełną kontrolę nad kluczem prywatnym, ponieważ znajduje się on w urządzeniu i tylko Ty masz do niego dostęp.

Ledger Nano S

To jeden z najlepszych obecnie portfeli sprzętowych. Obsługa dużej ilości kryptowalut oraz szereg innych funkcji zdecydowanie przypadły użytkownikom do gustu. Sprzedano ponad blisko 1,5 miliona sztuk na całym świecie. Przeczytaj recenzję portfela sprzętowego Ledger Nano S.

portfele do bitcoina ledger


Trezor

Pierwszy wyprodukowany portfel sprzętowy. Jest równie bezpieczny jak Ledger Nano S. Obsługuje mniej kryptowalut i jest odrobinę droższy. Druga generacja urządzeń (Trezor T) została ulepszona o nowe zabezpieczenia. Dodany został ekran dotykowy i wejście USB typu C. Najnowszy model trezora obsługuje ponad 1000 kryptowalut. Przeczytaj recenzję portfela Trezor T.

portfele do kryptowalut trezor


KeepKey

Mniej popularny od poprzedników. Również został wykonany w technologii pozwalającej na funkcjonowanie w odizolowanym środowisku. Wyróżnia go nowoczesny design i bardziej czytelny wyświetlacz.

keepkey


BitBox

W przeciwieństwie do poprzedników nie posiada wyświetlacza. Jest bardzo mały. Umożliwia tworzenie kopii zapasowej w dowolnym momencie. Bitbox ma wbudowane gniazdo karty micro SD. Obudowa z żywicy epoksydowej. Deweloperem jest firma zarejestrowana w Szwajcarii.

portfele do bitcoina bitbox


Papierowe

Papierowy portfel to zapisany lub wydrukowany na kartce klucz prywatny. Kartkę możesz dobrze schować lub zamknąć w sejfie.

Plusem jest wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ kryptowaluty pozostają w strefie offline. Minusem mała wygoda użytkowania. Aby wykonać przelew wychodzący najpierw trzeba zaimportować klucz prywatny do aplikacji lub portfela sprzętowego.

Nadają się do przechowywania jednego rodzaju kryptowaluty. Ich wykonanie jest łatwe i darmowe. Polega na losowym wygenerowaniu ciągu znaków. Zobacz poradnik jak zrobić papierowy portfel bitcoin.

Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:

Portfele do bitcoina i kryptowalut online

Zwane hot wallet’s (gorące). W tej grupie znajdziesz portfele do bitcoina i kryptowalut, które pozostają podłączone do internetu. To istotny minus, ponieważ istnieje możliwość włamania i przejęcia kluczy prywatnych.

Nie oznacza to, że nie można z nich korzystać. Można, tylko należy to robić z uwzględnieniem dodatkowych zasad bezpieczeństwa.

Są darmowe i nie wymagają weryfikacji dokumentami. W niektórych przypadkach niezbędne jest podanie adresu mailowego.

W tym segmencie wybór jest naprawdę duży. To najbardziej liczna grupa portfeli do kryptowalut. Dzieli się na trzy kategorie:

Na komputer lub laptop

Są to programy przeznaczone do zainstalowania na komputerze stacjonarnym lub laptopie (desktop). Istnieją aplikacje pełne (pobierasz cały łańcuch bloków) oraz lekkie.

Pobranie pełnego łańcucha bloków wymaga posiadania dużej ilości miejsca na dysku. W przypadku bitcoina to ponad 200 GB. Tego rodzaju aplikacje są zasobożerne i potrzebują długiego czasu synchronizacji. Czasem kilku dni.

Lekkie portfele do kryptowalut korzystają z łańcucha bloków przechowywanego na zewnętrznym serwerze. Dlatego synchronizują się dość szybko i nie obciążają dysku twardego komputera.

Desktopowe portfele do bitcoina i kryptowalut zapisują klucz prywatny na Twoim komputerze. Pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia, nikt inny nie ma do niego dostępu.

Desktopowe portfele kryptowalut

Jeśli chcesz korzystać z tego rozwiązania zaszyfruj pliki z zapisanym kluczem prywatnym i pilnuj, aby komputer pozostawał wolny od wirusów. Aplikacje pobieraj tylko z oficjalnych stron.

Desktopowe portfele kryptowalut dodatkowo zabezpieczy zaszyfrowanie odpowiedniej partycji oraz korzystanie z otwartego systemu operacyjnego Linux, który utrudnia dostęp do niektórych plików.


Electrum

Łatwy w obsłudze. Dobrze nadaje się dla początkujących. Jest to jedna z pierwszych aplikacji tego typu. Powstała w 2011 roku. Projekt działa na licencji open source, kod oprogramowania jest otwarty.

Posiada funkcję importu i eksportu kluczy prywatnych, multi podpisów oraz możliwość zrobienia kopii zapasowej za pomocą frazy seed. Można go połączyć z portfelami sprzętowymi.

Electrum to portfel do bitcoina. Możesz go pobrać również w wersji dla kryptowaluty DASH, ale wtedy będzie to osobna aplikacja.


Exodus

Projekt powstał w 2015 roku. Jest dopracowany i rozbudowany pod względem funkcji oraz wizualnie. Deweloperzy wykonali kawał dobrej roboty. Exodus to portfel do bitcoina i 100 innych kryptowalut.

portfele exodus
Portfel Exodus – Wygląd panelu użytkownika

Panel został zaprojektowany ergonomicznie dlatego bsługa jest intuicyjna. Nowoczesny design zachęca do korzystania z aplikacji. W centralnej części wykres prezentujący procentowy udział przechowywanych kryptowalut.

Posiada wewnętrzną giełdę umożliwiającą wymianę coinów i tokenów. Stworzenie kopii zapasowej umożliwiającej szybkie odzyskanie zawartości portfela wymaga podania adresu email.

Exodus znakomicie nadaje się dla początkujących. Ponieważ techniczne kwestie zostały ograniczone do minimum. Dodatkowo całodobowy support pomagający rozwiązywać ewentualne problemy z obsługą.


Armory

Pełny portfel do bitcoina. Posiada funkcję umożliwiającą ustawienie sieci TOR jako proxy. Poprawia to prywatność transakcji. Armory daje możliwość ręcznego wyboru wysokości prowizji za przelew. Jest wyposażony w szereg innych funkcji.

Jego obsługa wymaga odrobiny wiedzy i zaangażowania dlatego jest to portfel przeznaczony dla osób zaawansowanych.


Bitcoin Core

Wymaga pobrania całego łańcucha bloków. Posiada funkcje poprawiające prywatność oraz możliwość korygowania opłat transakcyjnych. Nadaje się tylko do bitcoina.


Green Address

Ciekawe rozwiązanie. Posiada możliwość uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA). Możesz ustawić limity transakcji. Posiada opcje zwiększające bezpieczeństwo i prywatność. Green Address obsługuje tylko bitcoina.


Wasabi

Twórcy postawili na zachowanie pełnej anonimowości użytkowników. Portfel korzysta z sieci TOR. Dodatkowo ma wbudowany mikser monet. Przed wydaniem kwota przelewu jest mieszana z monetami innych osób. Uniemożliwia to identyfikację uczestników transakcji poprzez adresy IP.

Wasabi obsługuje tylko bitcoina. Jest pobierana dodatkowa, niewielka prowizja od każdego przelewu wychodzącego. W zamian otrzymujesz pełną anonimowość.


Jaxx

Umieszczam go w zestawieniu z racji na dużą popularność. Jaxx obsługuje bitcoina i 20 kryptowalut.

Odradzam korzystanie z tej aplikacji ponieważ została wykryta luka w zabezpieczeniach pozwalająca na odszyfrowanie fraz seed. Osoby trzecie mogą uzyskać dostęp do zgromadzonych środków.

Tego rodzaju problem powinien być natychmiast naprawiony. Deweloperzy projektu oświadczyli, że nie zamierzają nic z tym zrobić, bowiem jest to hot wallet, a kwestia bezpieczeństwa nie jest priorytetem.


Dedykowane

Każda kryptowaluta udostępnia jeden lub kilka własnych portfeli dedykowanych. Zazwyczaj obsługują tylko jeden rodzaj coinów. Możesz je pobrać z oficjalnej strony.

Dostępne są wersje kompatybilne z najbardziej popularnymi systemami operacyjnymi (Windows, Linux, Mac). Często również aplikacje mobilne.

Logowanie na stronie internetowej

W tej grupie znajdziesz portfele do kryptowalut i bitcoina dostępne po zalogowaniu na stronie internetowej (przeglądarkowe).

Zasada działania jest podobna jak w przypadku internetowego konta bankowego. Występuje trzecia strona, czyli operator zewnętrzny, który zarządza witryną umożliwiającą dostęp do usługi.

Nie jesteś jedynym dysponentem kluczy prywatnych. Ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że dostęp do nich ma również operator serwisu na którym się logujesz.


Blockchain

Najbardziej popularny portfel przeglądarkowy. 32 miliony założonych kont to imponująca liczba. Blockchain obsługuje bitcoina oraz trzy kryptowaluty: ethereum, bitcoin cash i stellar lumens. Zobacz szczegółowy opis funkcji oraz instrukcję jak założyć ten portfel.


Freewallet

Posiada standardowe funkcje portfela przeglądarkowego. Masz możliwość korzystania z ponad 30 coinów. Freewallet oferuje przyjemny i przejrzysty wygląd panelu. Wbudowana opcja wymiany kryptowalut.


CoinBase

Obsługuje bitcoina i wiele kryptowalut. Jest prowadzony i utrzymywany przez giełdę CoinBase dlatego daje możliwość wymiany.


Rahakott

Rozwiązanie zapewnia dużą prywatność poprzez stosowanie miksera oraz możliwość wykorzystania sieci TOR. Usługa miksowania jest dodatkowo płatna. Portfel Rahakott obsługuje: bitcoin, bitcoin cash, monero, dash, litecoin, zcash i ethereum. Jego założenie nie wymaga nawet podania adresu email.

Przeglądarkowe portfele do bitcoina i kryptowalut nadają się do wykonywania niewielkich płatności. Nigdy nie trzymaj na nich dużych kwot czy oszczędności.

Mobilne portfele kryptowalut

Poniżej mobilne portfele kryptowalut, które możesz zainstalować na smartfonie lub tablecie. Są przystosowane do skanowania kodów QR. Nie musisz wpisywać danych, wystarczy zeskanować kod smartfonem.

Nie jest to rozwiązanie zapewniające anonimowość. Poziom bezpieczeństwa jest średni, ale wygoda użytkowania duża.

W większości przypadków mobilne portfele kryptowalut posiadają opcje związane z walutami FIAT. Zakup, karty płatnicze, salda w walutach FIAT itd. W związku z tym zapewne jest wymagana weryfikacja dokumentami.

Trudno powiedzieć czy weryfikacja jest wymagana do korzystania z kryptowalut, czy tylko w celu odblokowania opcji związanych z walutami FIAT. Nie korzystam z takich portfeli, a informacji na oficjalnych stronach nie ma. Jeśli jesteś użytkownikiem, napisz w komentarzu jak temat wygląda.

Deweloperzy portfeli przeglądarkowych, desktopowych oraz konkretnych kryptowalut również oferują mobilne wersje swoich aplikacji.

Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:

Na smartfona

Portfele do bitcoina i kryptowalut na smartfona sprawdzą się w przypadku wypłaty gotówki w bitomatach, płatności w sklepie, punkcie usługowym, restauracji czy hotelu. Przechowuj na nich coiny o niewielkiej wartości ponieważ są łatwe do zhakowania.


Xapo

Xapo jest przeznaczony do bitcoina. Obsługuje też waluty FIAT. Daje możliwość zakupu BTC oraz wyrobienia karty płatniczej.


Breadwallet

Obsługa wielu kryptowalut, głównie tokenów ERC20 (pochodne ethereum). Aplikacja Breadwallet umożliwia branie udziału w ICO (przedsprzedaż) oczywiście po weryfikacji dokumentami.


Mycelium

Aplikacja Mycelium umożliwia korzystanie z bitcoina. Posiada ponad sto tysięcy pobrań w sklepie Google Play.

portfele do kryptowalut mycelium
Aplikacja mobilna Mycelium

Coinomi

Coinomi obsługuje kilkaset kryptowalut. Możesz je wymieniać za pośrednictwem serwisów zewnętrznych (ShapeShift i Changelly). Możliwość własnoręcznego dodawania tokenów działających w standardzie ERC20.


Edge

Edge umożliwia logowanie za pomocą wielu urządzeń. Łatwy dostęp po wpisaniu kodu PIN lub Touch ID. Dostępna opcja sweep, dzięki której możesz przenieść środki z jednego klucza prywatnego na drugi.

Zabezpiecz portfele kryptowalut

  • Wykonuj kopie zapasowe, ponieważ w razie zgubienia lub zniszczenia portfela, będziesz mógł bez problemu odzyskać środki.
  • Kopie bezpieczeństwa trzymaj poza internetem. Zapisz je na czystym pendrivie i dobrze schowaj.
  • Korzystając z portfeli desktopowych, przeglądarkowych i mobilnych pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczństwa. Nie przechowuj na nich kryptowalut o dużej wartości. Utraconych coinów nie da się w żaden sposób odzyskać.
  • Portfele do kryptowalut zawsze pobieraj z oficjalnych stron. Unikaj pośredników i portali umożliwiających pobieranie programów.

Pytania dodatkowe

Zaprezentowane portfele do bitcoina i kryptowalut to tylko cześć możliwości z których możesz skorzystać. Nie sposób wymienić i opisać wszystkich. Aplikacje są modernizowane i rozbudowywane. Dlatego szczegółowych i aktualnych informacji szukaj na oficjalnych stronach. Pytania powiązane z tematem:

Czy istnieją portfele do wszystkich kryptowalut?

Takie rozwiązanie byłoby bardzo wygodne. Obecnie nie jest możliwe ze względów technicznych, ponieważ mimo podobieństw poszczególne waluty kryptograficzne działają inaczej. Są osobnymi, autonomicznymi systemami.

Stworzenie takiej aplikacji lub urządzenia nie jest prostym zadaniem. Podobnie jak zbudowanie pojazdu, który równocześnie byłby napędzany benzyną, ropą, gazem i prądem.

Które portfele do bitcoina i kryptowalut są najlepsze?

W ogólnym rankingu najlepiej wypadają portfele sprzętowe. Są względnie anonimowe, najbezpieczniejsze i w przeciwieństwie do portfeli papierowych dają możliwość wykonywania przelewów.

Jak wybrać?

Nie istnieje jedno idealne rozwiązanie. Każde ma wady i zalety. Możesz korzystać z więcej niż jednego portfela i ten pomysł wydaje się najbardziej rozsądny. Wybierz pod kątem tego na czym najbardziej Ci zależy:

Anonimowy
Wysoki poziom anonimowości zapewniają portfele nie wymagające weryfikacji. Anonimowość transakcji umożliwiają aplikacje wyposażone w mikser oraz pozwalające na korzystanie z sieci TOR.

Bezpieczny
Do przechowywania większych środków wybierz portfel sprzętowy (na przykład Ledger) lub papierowy. Jest to najbezpieczniejsza opcja ponieważ coiny pozostają odizolowane od internetu.

Wygodny
Do bieżących, niewielkich płatności najwygodniejszym rozwiązaniem będzie portfel desktopowy lub przeglądarkowy.

24 komentarze do wpisu „Najlepsze portfele do bitcoina i kryptowalut – 19 urządzeń i aplikacji”

  1. Z tego zestawienia wybrałbym portfele sprzętowe. Mają wszystko co powinien posiadać najlepszy portfel kryptowalut. Korzystam z Trezora i jestem zadowolony. Ma swoją cenę, ale warto ją zapłacić. Lepiej zainwestować w bezpieczeństwo niż ryzykować utratę kryptowalut.

    Odpowiedz
  2. Jeśli przyjąć, że brak konieczności podawania danych osobowych i wysyłania skanu dokumentów jest wyznacznikiem anonimowości to każdy praktycznie portfel kryptowalut jest anonimowy. Z wyjątkiem oczywiście portfeli giełdowych. Aby jeszcze bardziej zadbać o prywatność można korzystać z sieci TOR lub choćby VPN.

    Odpowiedz
  3. Z góry przepraszam za pytanie, jestem laikiem: Czy dokupowanie kryptowalut powoduje ich sumowanie się i bilans, tak aby móc np. wykorzystać następnie ich sumaryczną wartość do jednego przelewu, czy też możemy sprzedawać tylko w takich ilościach w jakich były one na poszczególnych etapach kupowane?

    Odpowiedz
    • Dokupując kryptowaluty sumaryczne saldo sumuje się. Dokładnie tak jak na koncie bankowym. Przelewy możesz robić na dowolną kwotę. Może być sumaryczna wartość tak jak piszesz. Ze sprzedażą jest tak samo.

      Kupiłeś 0,3 ETH następnie dokupiłeś 0,2 ETH potem kolejne 0,5 ETH. Sumaryczne saldo wynosi 1 ETH. Możesz to przelać na inny portfel jednym przelewem lub sprzedać na giełdzie w jednej transakcji. Możesz też podzielić na dowolną ilość transakcji.

  4. Hey! Albo nie znalazłem albo nie ma tego poradnika u Ciebie „Jak płacić portfelem papierowym”

    Nie chce popełnić błędu i wysłać w kosmos swoich pieniędzy, przydał by się fajny step-by-step poradnik jak płacić różnymi sposobami, a najbardziej interesujący temat to papierowy – bo tam zapewne wielu z nas trzyma bitcoiny w formie inwestycyjnej.

    Odpowiedz
    • Papierowym portfelem nie da się płacić w łatwy sposób. To jego największa wada. Najpierw trzeba zaimportować klucz prywatny. W treści jest podlinkowany osobny artykuł na temat papierowego portfela. Opisałem w nim import klucza prywatnego.

    • Trzeba utworzyć transakcję offline: youtube.com/watch?v=BrJy5zyxmaY, a następnie rozgłosić ją w danej sieci kryptowalutowej.

    • Można podpisać transakcję offline, ale to wymaga posiadania dwóch komputerów/telefonów. Z czego przynajmniej jeden musi być wolny od wirusów. Łatwo popełnić błąd i zdekonspirować klucz. Mam na myśli osoby, które dopiero zaczynają i nie są jeszcze z kryptowalutami obeznane.

      Import klucza prywatnego jest łatwiejszy. Tutaj też z góry zakładamy dekonspirację klucza, nawet jeśli importujemy go do własnego desktopowego portfela.

      Najlepszym rozwiązaniem tych problemów jest zakup portfela sprzętowego, który kosztuje 50 USD. Znów mam na myśli osoby początkujące i takie, których nie interesuje jak działają portfele do kryptowalut.

    • Aplikacja coinb działa też offline (kod dostępny na github: https://github.com/OutCast3k/coinbin/). Wygenerowanie kodu transakcji można zrobić online, kluczowe dla bezpieczeństwa jest samo jej podpisanie. Można taki niepodpisany kod przenieść na urządzenie które nigdy nie miało, nie ma i nie będzie miało dostępu do internetu i tam przy pomocy tej aplikacji podpisać transakcję, następnie podpisany już kod transakcji znowu przenieść na urządzenie online i rozgłosić w sieci krypto. Jak napisałeś wymaga to dwóch urządzeń, jest też trochę niewygody przy tym rozwiązaniu, ale to cena jaką płacimy za wysokie bezpieczeństwo i co najważniejsze da się. Przy tym rozwiązaniu uważam że bezpieczeństwo jest porównywalne z ledgerem nano który też tranzakcje podpisuje poza komputerem – wewnątrz chipa urządzenia ledger. Kompromitacja klucza prawie niemożliwa.

  5. Tak, da się płacić papierowym portfelem, ale nie jest on do tego przeznaczony. Napisałem, że to niewygodne, a nie niemożliwe.

    Jeśli samodzielne wygenerowanie i podpisanie transakcji odbędzie się w sposób prawidłowy, to tak jak mówisz, bezpieczeństwo jest bliskie 100%.

    Problem w tym, że osoby początkujące mogą coś pomieszać. Pamiętam jak sam zaczynałem i nawet najłatwiejsze czynności wydawały się dla mnie zupełnie nie jasne.

    Dodatkowo, raczej niespotykaną jest sytuacja, gdy ktoś dysponuje w pełni czystym komputerem lub urządzeniem.

    Jeśli jest ono tylko chwilowo odłączone od internetu, a wcześniej było używane na przykład do oglądania przyjemnych filmów lub pobierania piratów, o bezpieczeństwie nie może być mowy, bo prawie na pewno jakiś nieproszony gość się tam zadomowił.

    Reasumując, płacenie papierowym portfelem może być w pełni bezpieczne, ale niewiele początkujących osób jest w stanie te wymogi bezpieczeństwa spełnić. Dlatego o tej metodzie nie wspominam.

    Odpowiedz
  6. Uprzejmie proszę o pomoc w utworzeniu portfela, poniewaz nie potrafię sama tego zrobić. Nadmieniam, że posiadam tylko BCH na kwotę 1300 zł i potrzebuje wypłacić tę kwotę, a potrzebny jest mi klucz, właściwie jego nr.
    Jeszcze raz proszę.

    Odpowiedz
  7. Witam 🙂
    Mam na wielu adresach blockchain.info drobne kwoty BTC. Chcąc przerzucić je na 1 adres mogę je przelać… ale opłaty zjedzą sporą część tej drobnicy 😉 Są inne – darmowe sposoby, czy nie mam innego wyjścia?
    Zastanawiałem się czy import kluczy prywatnych „zrzuca” nam krypto na nowy jeden „adres/numer”, czy jednak zachowuje wszystkie stare adresy? Miałbym wtedy na Electrum BTC i te same adresy – czyli tą samą sytuację, czy jednak BTC zbierze na jednym nowym adresie?

    Odpowiedz
    • Import klucza nie zbiera monet na ten sam adres. Możesz spróbować ustawić minimalną lub zerową prowizję i liczyć, że przelew przejdzie. Spróbuj przepchnąć transakcję za pomocą tego:

      viabtc.com/tools/txaccelerator

      lub podobnego narzędzia.

  8. Witam, czy jest możliwość kupna coinów na giełdzie np. Bitbay i poźniej ich zabezpieczenie w porteflu sprzętowym (offline) – ledger? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Tak, jest taka możliwość. Kupujesz na BitBay (lub gdziekolwiek indziej) następnie wypłacasz na Twój adres portfela Ledger lub dowolnego innego portfela sprzętowego.

  9. Witam,
    Panowie bo juz rece mi opadają albo szukać nie umiem. Jest jakiś generator adresów offline (paper wallet) dla tethera i innych stablecoinów??? Nie moge tego nigdzie znaleść.
    P.S jak juz stablecoiny, to jakie polecacie ? co jest w miare bezpieczne?

    Odpowiedz
    • Nie ma takich generatorów, przynajmniej ja o nich nie wiem. Stablecoiny traktuje się jak kryptowaluty, ale jest to dość solidne uproszczenie, by nie powiedzieć wprowadzanie w błąd.

      Wszystkie stablecoiny posiadają emitenta – nie są zdecentralizowane. W założeniu powinny mieć pokrycie w walucie fiducjarnej lub innych aktywach. W praktyce, mimo zapewnień emitentów, pokrycie jest tylko częściowe.

      Dlatego nie należy używać ich jako bezpiecznego nośnika wartości. Oczywiście pewną ilość stablecoinów warto mieć, lecz nie trzymałbym w nich większej części majątku.

      Do przechowywania najlepiej nadadzą się portfele sprzętowe lub desktopowe. Jak już koniecznie chcesz papierowy to możesz wykonać za pomocą portfeli obsługujących sieć ERC20. Odradzałbym to jednak ponieważ, te same stablecoiny działają w różnych sieciach. Kombinując samemu można narobić więcej szkód niż pożytku.

      Dla dywersyfikacji można rozłożyć kapitał w 4 stablecoiny USDT (Tether), BUSD (Binance USD), PAX (Paxos Standard) oraz USDC (USD Coin).

  10. Hej. W jaki sposob moge przenieść waluty ze smartfonowego portfela crypto.com na coś bardziej bezpiecznego.
    Z góry dzięki za radę
    Pzdr

    Odpowiedz
  11. a co jeżeli portfel sprzętowy ulegnie zniszczeniu? ujawni się jakaś wada i przestanie działać? podobnie z tymi desktopowymi / nakomputr, laptop (padnie np. dysk)

    Odpowiedz
    • Każdy portfel ma możliwość utworzenia kopii zapasowej. Jeśli ulegnie zniszczeniu, zawartość można odtworzyć na innym urządzeniu.

Dodaj komentarz