Portfele do bitcoina i kryptowalut – Jak wybrać najlepszy?

Czy istnieją uniwersalne portfele kryptowalutowe? Które urządzenie lub aplikację wybrać?

portfele do bitcoina i kryptowalut

Osobie początkującej trudno dokonać wyboru ponieważ poszczególne portfele do bitcoina (BTC) i kryptowalut charakteryzują się różnym sposobem działania, poziomem bezpieczeństwa i funkcjami.

Jeśli posiadasz Bitcoina lub kryptowaluty sprawdź zestawienie najlepszych narzędzi i przydatnych aplikacji ➙ otwórz listę

W tym artykule dokonałem podziału na grupy oraz omówiłem do czego najlepiej wykorzystać każdą z nich. Podałem też przykłady dziewiętnastu konkretnych aplikacji oraz ich krótki opis. Ranking zawiera wszystkie rodzaje portfeli do BTC i kryptowalut. Znajdziesz w nim rozwiązania anonimowe, bezpieczne i wygodne.

Portfele do bitcoina i kryptowalut

Są to urządzenia lub aplikacje pozwalające zapisać i przechowywać klucz prywatny, czyli ciąg znaków uprawniający do wysyłania coinów.

Kryptowaluty nie posiadają fizycznego ekwiwalentu. Są to dane liczbowe zapisane w chronologicznej bazie danych zwanej blockchain (łańcuch bloków).

Transakcja wychodząca musi być podpisana kluczem prywatnym, aby zmieniła miejsce w łańcuchu bloków. Do tego celu służy portfel kryptowalut.

Każdy kto zna klucz prywatny ma nieograniczony dostęp do "przypisanych" do niego coinów. Może nimi w pełni dysponować.

Portfel do wszystkich kryptowalut

Czy istnieje portfel do wszystkich kryptowalut? Takie rozwiązanie byłoby bardzo wygodne. Niestety na tą chwilę nie jest możliwe ze względów technicznych, ponieważ mimo wielu podobieństw poszczególne waluty kryptograficzne działają inaczej. Są osobnymi, autonomicznymi systemami.

Uniwersalny portfel kryptowalut

Kilka projektów z branży blockchain pracuje nad wdrożeniem rozwiązań pozwalających by uniwersalny portfel kryptowalut mógł działać. Stworzenie takiej aplikacji lub urządzenia nie jest prostym zadaniem. Podobnie jak zbudowanie pojazdu, który równocześnie byłby napędzany benzyną, ropą, gazem i prądem.

Dlatego portfel do wszystkich kryptowalut prawdopodobnie nigdy nie powstanie. Natomiast istnieją aplikacje obsługujące naprawdę szeroki wachlarz coinów i tokenów. Kilkanaście przykładów znajdziesz w tym artykule:

Portfele do kryptowalut offline - cold wallet


Jest to najbardziej bezpieczna grupa ponieważ przechowywane na nich kryptowaluty cały czas pozostają odłączone od internetu. Utrudnia to przejęcie środków osobom trzecim. Ta grupa dzieli się na dwie kategorie:

Portfele sprzętowe - hardware wallet

Portfel sprzętowy to urządzenie przypominające pendrive USB. Jest tam zainstalowane dedykowane oprogramowanie pozwalające zarządzać zgromadzonymi kryptowalutami.

W celu wykonania przelewu, urządzenie wymaga podłączenia do komputera lub laptopa. Podpisywanie transakcji odbywa się w odizolowanym środowisku wewnątrz portfela. Następnie podpisana i zaszyfrowana transakcja zostaje przekazana dalej.

Klucze prywatne nie opuszczają urządzenia. Tego rodzaju mechanizm jest skuteczną ochroną. Dlatego portfeli sprzętowych możesz używać nawet na zainfekowanym wirusami komputerze.

Sprzęt umożliwia tworzenie kopii zapasowych. Zawartość można odzyskać w przypadku zgubienia lub zniszczenia urządzenia. Każdy przelew wymaga też dodatkowej autoryzacji kodem PIN wpisywanym ręcznie.

Portfele sprzętowe są najlepsze do długoterminowego przechowywania kryptowalut ponieważ cechują się najwyższym poziomem bezpieczeństwa. Nadają się też do codziennych przelewów. Są średnio wygodne w użyciu, ale najbezpieczniejsze.

Sprzętowe portfele do bitcoina i kryptowalut zapewniają pełną kontrolę nad kuczem prywatnym, ponieważ znajduje się on w urządzeniu i tylko Ty masz do niego dostęp.

Ledger Nano S

To jeden z najlepszych obecnie portfeli sprzętowych. Obsługa dużej ilości kryptowalut oraz szereg innych funkcji zdecydowanie przypadły użytkownikom do gustu. Sprzedano ponad blisko 1,5 miliona sztuk na całym świecie. Przeczytaj pełną  recenzję portfela sprzętowego Ledger Nano S.portfele do bitcoina i kryptowalut ledger

Trezor

Pierwszy wyprodukowany portfel sprzętowy. Jest równie bezpieczny jak Ledger Nano S. Obsługuje mniej kryptowalut i jest odrobinę droższy. Druga generacja urządzeń (Trezor T) została ulepszona o nowe zabezpieczenia. Dodany został ekran dotykowy i wejście USB typu C. Najnowszy model trezora obsługuje ponad 1000 kryptowalut. Przeczytaj recenzję portfela Trezor T.portfele do bitcoina i kryptowalut trezor

KeepKey

Mniej popularny od poprzedników. Również został wykonany w technologii pozwalającej na funkcjonowanie w odizolowanym środowisku. Wyróżnia go nowoczesny design i bardziej czytelny wyświetlacz.

portfele do bitcoina i kryptowalut keepkey

BitBox

W przeciwieństwie do poprzedników nie posiada wyświetlacza. Jest bardzo mały. Umożliwia tworzenie kopii zapasowej w dowolnym momencie. Bitbox ma wbudowane gniazdo karty micro SD. Obudowa z żywicy epoksydowej. Deweloperem jest firma zarejestrowana w Szwajcarii.

portfele do bitcoina i kryptowalut bitbox

Portfele sprzętowe oprócz bitcoina obsługują inne kryptowaluty. Lista często się powiększa. Aktualne informacje znajdziesz na stronach producentów.

Portfele papierowe - paper wallet

Papierowy portfel to zapisany lub wydrukowany na kartce klucz prywatny. Kartkę możesz dobrze schować lub zamknąć w sejfie.

Plusem jest wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ kryptowaluty pozostają w strefie offline. Minusem mała wygoda użytkowania. Aby wykonać przelew wychodzący najpierw trzeba zaimportować klucz prywatny do aplikacji lub portfela sprzętowego.

Portfele papierowe nadają się do przechowywania jednego rodzaju kryptowaluty. Ich wykonanie jest łatwe i darmowe. Polega na losowym wygenerowaniu ciągu znaków. Zobacz  poradnik jak zrobić papierowy portfel bitcoin.

Portfele do kryptowalut online - hot wallet


W tej grupie znajdziesz portfele do bitcoina i kryptowalut, które pozostają podłączone do internetu. Jest to bardzo istotny minus, ponieważ zachodzi prawdopodobieństwo włamania i przejęcia kluczy prywatnych.

Nie oznacza to, że nie można z nich korzystać. Można, tylko należy to robić z uwzględnieniem dodatkowych ➙ zasad bezpieczeństwa.

Tego rodzaju rozwiązania są darmowe i nie wymagają weryfikacji dokumentami. Dlatego są często wybierane przez użytkowników. W niektórych przypadkach niezbędne jest podanie adresu mailowego.

W tym segmencie wybór jest naprawdę duży. Jest to najbardziej liczna grupa portfeli nie tylko do BTC. Dzieli się na trzy kategorie:

Portfele desktopowe - na komputer lub laptop

Są to programy przeznaczone do zainstalowania na komputerze stacjonarnym lub laptopie. Istnieją aplikacje pełne (pobierasz cały łańcuch bloków) oraz lekkie.

Pobranie pełnego łańcucha bloków wymaga posiadania dużej ilości miejsca na dysku. W przypadku bitcoina to ponad 200 GB. Tego rodzaju aplikacje są zasobożerne i potrzebują długiego czasu synchronizacji. Czasem nawet kilku dni.

Desktopowe portfele lekkie korzystają z łańcucha bloków przechowywanego na zewnętrznym serwerze. Dlatego synchronizują się dość szybko i nie obciążają dysku twardego komputera.

Jeśli chcesz korzystać z tego rozwiązania zaszyfruj pliki z zapisanym kluczem prywatnym i pilnuj, aby komputer pozostawał wolny od wirusów. Aplikacje pobieraj tylko z oficjalnych stron.

Dodatkowe zabezpieczenie zapewni zaszyfrowanie odpowiedniej partycji oraz korzystanie z otwartego systemu operacyjnego Linux, który utrudnia dostęp do niektórych plików.

Desktopowe portfele do bitcoina i kryptowalut zapisują klucz prywatny na Twoim komputerze. Pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia, nikt inny nie ma do niego dostępu.

Electrum

Lekki portfel desktopowy. Łatwy w obsłudze. Dobrze nadaje się dla początkujących. Jest to jedna z pierwszych aplikacji tego typu. Powstała w 2011 roku. Projekt działa na licencji open source, kod oprogramowania jest otwarty.

Posiada funkcję importu i eksportu kluczy prywatnych, multi podpisów oraz możliwość zrobienia kopii zapasowej za pomocą frazy seed. Można go połączyć z portfelami sprzętowymi.

Electrum obsługuje tylko ➙ bitcoina. Możesz go pobrać w wersji dla kryptowaluty DASH, ale wtedy będzie to osobna aplikacja.

Exodus

Projekt powstał w 2015 roku. Jest dopracowany i rozbudowany pod względem funkcji oraz wizualnie. Deweloperzy wykonali kawał dobrej roboty. Portfel Exodus obsługuje bitcoina i 100 innych kryptowalut.

portfel kryptowalut exodus
Portfel Exodus - Panel użytkownika

Panel zaprojektowany bardzo ergonomicznie dlatego bsługa jest intuicyjna. Nowoczesny design zachęca do korzystania z aplikacji. W centralnej części widoczny wykres kołowy prezentujący procentowy udział przechowywanych kryptowalut.

Posiada wewnętrzną giełdę umożliwiającą wymianę coinów i tokenów. Stworzenie kopii zapasowej umożliwiającej szybkie odzyskanie zawartości portfela wymaga podania adresu email.

Exodus znakomicie nadaje się dla początkujących. Ponieważ techniczne kwestie zostały ograniczone do minimum. Dodatkowo całodobowy support pomagający rozwiązywać ewentualne problemy z obsługą.

Armory

Pełny portfel do bitcoina. Posiada funkcję umożliwiającą ustawienie sieci TOR jako proxy. Poprawia to prywatność transakcji. Armory daje możliwość ręcznego wyboru wysokości prowizji za przelew. Jest wyposażony w szereg innych funkcji.

Jego obsługa wymaga odrobiny wiedzy i zaangażowania dlatego jest to portfel przeznaczony dla osób zaawansowanych.

Bitcoin Core

Podstawowy portfel do bitcoina. Wymaga pobrania całego łańcucha bloków. Posiada funkcje poprawiające prywatność oraz możliwość korygowania opłat transakcyjnych.

Green Address

Ciekawe rozwiązanie. Posiada możliwość uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA). Możesz ustawić limity transakcji. Posiada opcje zwiększające bezpieczeństwo i prywatność. Green Address obsługuje tylko bitcoina.

Profesjonalna Giełda Kryptowalut

 • brak weryfikacji
 • najniższe prowizje
 • dostępny język polski
 • wysokie wolumeny
 • 150 coinów do wyboru
 • nagrody dodatkowe

Wasabi

Twórcy postawili na zachowanie pełnej anonimowości użytkowników. Portfel korzysta z sieci TOR. Dodatkowo ma wbudowany mikser monet. Przed wydaniem kwota przelewu jest mieszana z monetami innych osób. Uniemożliwia to identyfikację uczestników transakcji poprzez adresy IP.

Wasabi obsługuje tylko bitcoina. Jest pobierana dodatkowa, niewielka prowizja od każdego przelewu wychodzącego. W zamian otrzymujesz pełną anonimowość.

Jaxx

Umieszczam go w zestawieniu z racji na dużą popularność. Jaxx obsługuje bitcoina i około 20 kryptowalut.

Odradzam korzystanie z tej aplikacji ponieważ została wykryta luka w zabezpieczeniach pozwalająca na odszyfrowanie fraz seed. Osoby trzecie mogą uzyskać dostęp do zgromadzonych środków.

Tego rodzaju problem powinien być natychmiast naprawiony. Deweloperzy projektu oświadczyli, że nie zamierzają nic z tym zrobić, bowiem jest to hot wallet, a kwestia bezpieczeństwa nie jest priorytetem.

Dedykowane

Każda kryptowaluta udostępnia jeden lub kilka własnych portfeli dedykowanych. Zazwyczaj obsługują tylko jeden rodzaj coinów. Możesz je pobrać z oficjalnej strony. Dostępne są wersje kompatybilne z najbardziej popularnymi systemami operacyjnymi (Windows, Linux, Mac). Często również aplikacje mobilne.

Portfele przeglądarkowe - logowanie na stronie


W tej grupie znajdziesz portfele do kryptowalut i bitcoina dostępne po zalogowaniu na stronie internetowej.

Zasada działania jest podobna jak w przypadku internetowego konta bankowego. Występuje trzecia strona, czyli operator zewnętrzny, który zarządza witryną umożliwiającą dostęp do usługi.

Nie jesteś jedynym dysponentem kluczy prywatnych. Ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że dostęp do nich ma również operator serwisu na którym się logujesz.

Dotyczy to wszystkich zcentralizowanych platform wymiany (panel giełdowy to rodzaj portfela). Nawet najlepsza giełda kryptowalut zna Twoje klucze prywatne.

Blockchain

Najbardziej popularny portfel przeglądarkowy. 32 miliony założonych kont to imponująca liczba. Blockchain obsługuje bitcoina oraz trzy kryptowaluty: ethereum, bitcoin cash i stellar lumens. Zobacz szczegółowy opis funkcji oraz instrukcję ➙ jak założyć portfel Blockchain.

Freewallet

Posiada standardowe funkcje portfela przeglądarkowego. Masz możliwość korzystania z ponad 30 coinów. Freewallet oferuje przyjemny i przejrzysty wygląd panelu. Wbudowana opcja wymiany kryptowalut.

CoinBase

Portfel CoinBase obsługuje wiele kryptowalut. Jest prowadzony i utrzymywany przez giełdę o tej samej nazwie dlatego daje możliwość ich wymiany.

Rahakott

Anonimowy portfel do kryptowalut. Rozwiązanie zapewnia dużą prywatność poprzez stosowanie miksera oraz możliwość wykorzystania sieci TOR. Usługa miksowania jest dodatkowo płatna.

Portfel Rahakott obsługuje: bitcoin, bitcoin cash, monero, dash, litecoin, zcash i ethereum. Jego założenie nie wymaga nawet podania adresu email.

Przeglądarkowe portfele do bitcoina i kryptowalut nadają się do wykonywania niewielkich płatności. Nigdy nie trzymaj na nich dużych kwot czy oszczędności.

Portfele mobilne - na smartfona


Poniżej portfele do kryptowalut i bitcoina, które możesz zainstalować na smartfonie lub tablecie. Są przystosowane do skanowania kodów QR. Nie musisz wpisywać danych do przelewu, wystarczy zeskanować kod smartfonem.

Nie jest to rozwiązanie zapewniające anonimowość. Poziom bezpieczeństwa średni, za to duża wygoda użytkowania.

W większości przypadków portfele mobilne dodatkowo posiadają opcje związane z walutami FIAT. Zakup kryptowalut, karty płatnicze, salda w walutach FIAT itd. W związku z tym zapewne jest wymagana weryfikacja dokumentami.

Trudno powiedzieć czy weryfikacja jest wymagana do korzystania z aplikacji kryptowalutowej, czy tylko w celu odblokowania opcji związanych z walutami FIAT.

Nie korzystam z takich portfeli, a informacji na oficjalnych stronach nie ma. Jeśli jesteś użytkownikiem któregoś z nich, napisz w komentarzu jak temat wygląda.

Deweloperzy portfeli przeglądarkowych, desktopowych oraz konkretnych kryptowalut również oferują mobilne wersje swoich aplikacji. Tam możesz poszukać alternatywy.

Zestawienie narzędzi przydatnych w handlu kryptowalutami

Xapo

Portfel Xapo jest przeznaczony do bitcoina. Obsługuje też waluty FIAT. Daje możliwość zakupu BTC oraz wyrobienia karty płatniczej.

Breadwallet

Obsługa wielu kryptowalut, głównie tokenów ERC20 (pochodne ethereum). Aplikacja Breadwallet umożliwia branie udziału w ICO (przedsprzedaż) oczywiście po weryfikacji dokumentami.

Mycelium

Aplikacja Mycelium umożliwia korzystanie z bitcoina. Posiada ponad sto tysięcy pobrań w sklepie Google Play.

portfel kryptowalut mycelium
Portfel mobilny Mycelium

Coinomi

Portfel Coinomi obsługuje kilkaset kryptowalut. Możesz je wymieniać za pośrednictwem serwisów zewnętrznych (ShapeShift i Changelly). Możliwość własnoręcznego dodawania tokenów działających w standardzie ERC20.

Edge

Umożliwia logowanie za pomocą wielu urządzeń. Łatwy dostęp po wpisaniu kodu PIN lub Touch ID. Dostępna opcja sweep, dzięki której możesz przenieść środki z jednego klucza prywatnego na drugi. Portfel Edge jest dostępny na Androida i iOS.

Mobilne portfele do bitcoina i kryptowalut sprawdzą się w przypadku wypłaty gotówki w bitomacie, płatności w sklepie, punkcie usługowym, restauracji czy hotelu. Przechowuj na nich coiny o niewielkiej wartości ponieważ są łatwe do zhakowania.

Portfele do bitcoina i kryptowalut - Podsumowanie

Zaprezentowane portfele do bitcoina i kryptowalut to tylko cześć możliwości z których możesz skorzystać. Nie sposób wymienić i opisać wszystkich.

Aplikacje są modernizowane i rozbudowywane. Dlatego szczegółowych i  aktualnych informacji szukaj na oficjalnych stronach.

Jak wybrać najlepszy portfel do kryptowalut?

Nie istnieje jedno idealne rozwiązanie. Każde ma wady i zalety. Możesz korzystać z więcej niż jednego portfela i ten pomysł wydaje się najbardziej rozsądny.

Przetestuj kilka opcji i wybierz najlepszą dla siebie. Oprócz portfeli sprzętowych, wszystkie inne są darmowe.

W ogólnym rankingu najlepiej wypadają portfele sprzętowe. Ponieważ są najbezpieczniejsze, względnie anonimowe oraz w przeciwieństwie do portfeli papierowych, dają możliwość wykonywania przelewów.

Anonimowy

Wysoki poziom anonimowości zapewniają portfele nie wymagające weryfikacji. Anonimowość transakcji umożliwiają aplikacje wyposażone w mikser oraz pozwalające na korzystanie z sieci TOR.

Bezpieczny

Do przechowywania większych środków wybierz portfel sprzętowy (na przykład Ledger) lub papierowy. Jest to najbezpieczniejsza opcja ponieważ coiny pozostają odizolowane od internetu.

Wygodny

Do bieżących, niewielkich płatności najwygodniejszym rozwiązaniem będzie portfel desktopowy lub przeglądarkowy.

 • Wykorzystując portfele do bitcoina i kryptowalut powinieneś regularnie wykonywać kopie bezpieczeństwa. Ponieważ w razie zgubienia lub zniszczenia, portfela sprzętowego, telefonu, komputera będziesz mógł bez problemu odzyskać środki. Kopie bezpieczeństwa trzymaj poza internetem. Zapisz je na czystym pendrivie i dobrze schowaj.
 • Korzystając z portfeli desktopowych, przeglądarkowych i mobilnych pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczństwa. Nie przechowuj na nich kryptowalut o dużej wartości. Utraconych coinów nie da się w żaden sposób odzyskać.
 • Portfele zawsze pobieraj z oficjalnych stron. Unikaj pośredników i portali umożliwiających pobieranie programów.
Bitcoin Kryptowaluty

Comments

 • Kamil ,

  Z tego zestawienia wybrałbym portfele sprzętowe. Mają wszystko co powinien posiadać najlepszy portfel kryptowalut. Korzystam z Trezora i jestem zadowolony. Ma swoją cenę, ale warto ją zapłacić. Lepiej zainwestować w bezpieczeństwo niż ryzykować utratę kryptowalut.

 • Anonimowy ,

  Jeśli przyjąć, że brak konieczności podawania danych osobowych i wysyłania skanu dokumentów jest wyznacznikiem anonimowości to każdy praktycznie portfel kryptowalut jest anonimowy. Z wyjątkiem oczywiście portfeli giełdowych. Aby jeszcze bardziej zadbać o prywatność można korzystać z sieci TOR lub choćby VPN.

 • marcel ,

  Z góry przepraszam za pytanie, jestem laikiem: Czy dokupowanie kryptowalut powoduje ich sumowanie się i bilans, tak aby móc np. wykorzystać następnie ich sumaryczną wartość do jednego przelewu, czy też możemy sprzedawać tylko w takich ilościach w jakich były one na poszczególnych etapach kupowane?

  • Krypto Pan ,

   Dokupując kryptowaluty sumaryczne saldo sumuje się. Dokładnie tak jak na koncie bankowym. Przelewy możesz robić na dowolną kwotę. Może być sumaryczna wartość tak jak piszesz. Ze sprzedażą jest tak samo.

   Kupiłeś 0,3 ETH następnie dokupiłeś 0,2 ETH potem kolejne 0,5 ETH. Sumaryczne saldo wynosi 1 ETH. Możesz to przelać na inny portfel jednym przelewem lub sprzedać na giełdzie w jednej transakcji. Możesz też podzielić na dowolną ilość transakcji.

 • Leave a Comment

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Previous reading
  Bibox rejestracja i poradnik – Giełda oferująca udział w zyskach
  Next reading
  Najlepsza giełda kryptowalut – Jak wybrać stabilną platformę?