Kryptowaluta Monero (XMR)

Kryptowaluta Monero - Recenzja

Monero jest kryptowalutą o otwartym kodzie źródłowym utworzoną w kwietniu 2014 roku. Zapewnia to transparentność. Pomysł na nazwę został zaczerpnięty z języka esperanto, zgodnie z którym monero oznacza pieniądz. Liczba mnoga to moneroj, bardzo często zresztą spotykana wśród sympatyków XMR.

Głównym celem i nowością jaką projekt wprowadza w świecie kryptowalut jest pełna anonimowość. Transakcje, które odbywają się wewnątrz sieci nie są jawne tak jak ma to miejsce w przypadku bitcoina. XMR posiada white paper, który jest spisem możliwości, cech i ogólnego zamysłu. Zespół kontynuuje program określony podczas tworzenia tej kryptowaluty.

Z jednej strony XMR zapewnia swoim użytkownikom anonimowość transakcji. Jednocześnie cechuje się dużą decentralizacją. Węzły są rozsiane po całym świecie. Monero wykazuje wysoką odporność na wahania kursów wynikające ze zorganizowanych działań o charakterze spekulacyjnym. Jest to jedna z nielicznych kryptowalut, które w miarę przyzwoicie zniosły pęknięcie bańki spekulacyjnej.

kryptowaluta monero

XMR stawia na prywatność

Monero bywa nazywana najbardziej prywatną krytpowalutą na świecie i nie ma w tego rodzaju określeniach ani cienia przesady. Jednym z podstawowych celów, jakie stawiali sobie jej twórcy, było stworzenie środka płatniczego, który w odróżnieniu od bitcoina zapewniałby użytkownikom niemal całkowitą anonimowość.

Żeby zrozumieć intencje twórców, którzy postawili na anonimowość należałoby zapoznać się z opracowaniami wolnościowców tworzonymi jeszcze w latach osiemdziesiątych. Na ich podstawie powstał bitcoin i osiągnął niesamowity sukces.

Niestety liczne regulacje i opatrzne rozumienie technologii sprawiło, że zaczął rozmijać się z intencjami osób zaangażowanych w stworzenie systemu, który będzie całkowicie zdecentralizowany oraz w pełni anonimowy.

Gdzie kupić Monero?

Kryptowalutę monero możesz kupić na każdej dużej giełdzie. Moim zdaniem najlepiej dokonać zakupu na platformie nie wymagającej weryfikacji dokumentami i oferującej niską prowizję. Im mniej formalności i kosztów tym lepiej. Najlepszą platformą jest Binance, na której bez problemu zakupisz coiny Monero na preferencyjnych warunkach.

W pełni anonimowe transakcje

W przypadku bitcoina wszystkie transakcje jakie mają miejsce wewnątrz sieci są zapisywane w tzw. public ledger. Nnazwijmy go publicznym dziennikiem na potrzeby spolszczenia. Każda transakcja pomiędzy jednym a drugim adresem jest zapisywana, a następnie potwierdzana przez górników dbających o bezpieczeństwo sieci. Jeśli chodzi XMR blockchain jest niejako zaciemniony.

Odbywa się to na zasadzie tak zwanych ring signatures. Wyobraź sobie sytuacje, w której chcesz anonimowo zapłacić za jakąś usługę. Akurat się złożyło, że nie jesteś jedyny. Grupka osób zbiera swoje pieniądze i przekazuje je do zaufanej osoby, jakiegoś pośrednika.

anonimowa xmr

W tym systemie pośrednikiem i osobą zaufaną jest algorytm CryptoNight. Pośrednik następnie miesza pieniądze, po drodze zbiera jeszcze od innych osób i na końcu płaci za każdą z zamówionych usług przez te osoby. W momencie gdy pośrednik zostanie zapytany kto konkretnie zapłacił za jedną z usług, możemy mieć pewność, że będzie to niemożliwe do odtworzenia.

opis monero

Kopanie Monero

Wydobywanie XMR odbywa się podobnie, jak ma to miejsce w przypadku bitcoina. Dzięki zastosowaniu Proof of Work. Istotny czynnik różnicujący stanowi zastosowanie algorytmu CryptoNight. Dzięki temu wydobywanie XMR przy pomocy koparek staje się znacznie bardziej efektywne.

Średni czas pomiędzy blokami wynosi mniej dwie minuty, wiele jednak zależy od charakteru poszczególnej transakcji. Również wysokość opłat transakcyjnych jest każdorazowo obliczana przez mechanizmy algorytmu.

XMR oferuje swoim użytkownikom możliwość nieskrępowanego dokonywania dużej liczby transakcji. Wynika to przede wszystkim ze średniego czasu pomiędzy blokami, który wynosi jedynie 120 sekund. Nie istnieje maksymalny limit podaży monet. Jest to kolejna istotna różnica w porównaniu do bitcoina. Do przechowywania jednostek monety znakomicie nadają się najpopularniejsze portfele do kryptowalut.

Zalety XMR

XMR jest jedną z najprężniej rozwijanych kryptowalut. Chociaż projekt cechuje się dość skomplikowanym mechanizmem działania, to bardzo szybko zdobył dużą popularność. Przypisuje się to przede wszystkim licznym zaletom. Zwłaszcza tym dotyczącym prywatności. Intuicyjność portfela oraz duża ilość poradników ułatwiły początkującym naukę posługiwania się coinami monero. Zobacz ranking giełd kryptowalut, na których możesz kupić monero.

Warto dodać, że od pewnego czasu XMR stanowi również niezwykle ciekawą opcję inwestycyjną. W odróżnieniu od wielu innych kryptowalut nadal wydaje się mieć apogeum popularności dopiero przed sobą (sprawdź kursy i notowania). Na dodatek specyfikacja sprawia, że prawdopodobieństwo dalszego wzrostu kursu wydaje się bardzo wysokie.

Coin XMR plasuje się w pierwszej dziesiątce wszystkich kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. Jest to najlepszy wynik spośród altcoinów zorientowanych na pełną anonimowość użytkowników. Aktualny kurs Monero.

Prywatność transakcji

Algorytm XMR chroni zarówno informację o wysyłce środków, jak i ich przyjęciu. Dzięki temu transakcje są praktycznie niemożliwe do wyśledzenia. Kryptowaluta doskonale nadaje się do zakupów w internecie oraz długoterminowego przechowywania środków.

Elastyczność sieci

Monero umożliwia dokonywanie bardzo dużej ilości transakcji w niewielkich odstępach czasowych. Oferuje także elastyczną wielkość bloku oraz dostosowanie opłat do warunków poszczególnej transakcji. Te elementy umożliwiają płynne korzystanie z przelewów.

Dwie strony anonimowości

Trzeba pamiętać, że istnieje również druga strona medalu pełnej anonimowości. Grono hakerów atakujących komputery tak zwanym ransomware swój okup pobierało właśnie w XMR. Rozwijające się rynki z nielegalnymi towarami w anonimowej sieci TOR również obsługują płatności w XMR. Ponadto złośliwe oprogramowanie wykorzystujące moc obliczeniową komputerów bez pozwolenia ich właścicieli najczęściej wydobywa Monero.

Mimo wspomnianych problemów należy spojrzeć na temat szerzej. W czasach gdy kwitł przemyt narkotyków przy użyciu samochodów, nikt nie myślał negatywnie o funkcjonalności i zastosowaniu samochodów. Najwięcej nielegalnych transakcji odbywa się za pośrednictwem gotówki. W porównaniu do całego obiegu gotówkowego jest to zaledwie ułamek. Ten stosunek wygląda podobnie w przypadku monero, więc nie widzę tu dużego zagrożenia.


Źródła:

https://www.getmonero.org/

https://web.getmonero.org/resources/user-guides/

https://en.bitcoinwiki.org/wiki/CryptoNight

http://cryptowiki.net/index.php?title=Ring_signatures_and_their_applications