Kryptowaluta Monero (XMR)

Kryptowalyuta Monero charakterywuje się otwartym kodem źródłowym, co zapewnia transparentność. Została utworzona w kwietniu 2014 roku. Pomysł na nazwę został zaczerpnięty z języka esperanto, zgodnie z którym oznacza pieniądz. Liczba mnoga to moneroj, bardzo często zresztą spotykana wśród sympatyków XMR.

Głównym celem i nowością jaką projekt wprowadza jest pełna anonimowość. Transakcje, które odbywają się wewnątrz sieci nie są jawne tak jak ma to miejsce w przypadku bitcoina. Zespół kontynuuje program nakreślony podczas tworzenia tej kryptowaluty.

Spis treści:

DeweloperzyRiccardo Spagni, Francisco Cabañas
Data powstania2014
ICONie
Otwarty kodTak
PortfelTrezor T
GiełdaBinance
NotowaniaKurs Monero

Kryptowaluta monero zapewnia swoim użytkownikom anonimowość transakcji. Jednocześnie cechuje się dużą decentralizacją. Węzły są rozsiane po całym świecie.

XMR wykazuje wysoką odporność na wahania kursów wynikające ze zorganizowanych działań o charakterze spekulacyjnym. Jest to jedna z nielicznych kryptowalut, które w miarę przyzwoicie zniosły pęknięcie bańki spekulacyjnej.

kryptowaluta monero

Opis kryptowaluty Monero

Kryptowaluta Monero bywa nazywana najbardziej prywatnym coinem na świecie. Nie ma w tego rodzaju określeniach ani cienia przesady. Jednym z podstawowych celów, jakie stawiali sobie jej twórcy, było stworzenie środka płatniczego, który w odróżnieniu od bitcoina zapewniałby użytkownikom niemal całkowitą anonimowość.

Żeby zrozumieć intencje twórców XMR, którzy postawili na anonimowość należałoby zapoznać się z opracowaniami wolnościowców tworzonymi jeszcze w latach osiemdziesiątych. Na ich podstawie powstał bitcoin i osiągnął niesamowity sukces.

Niestety liczne regulacje i opatrzne rozumienie technologii sprawiło, że zaczął rozmijać się z intencjami osób zaangażowanych w stworzenie systemu, który będzie całkowicie zdecentralizowany oraz w pełni anonimowy.

Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:

Anonimowe transakcje dzięki XMR

W przypadku bitcoina wszystkie transakcje jakie mają miejsce wewnątrz sieci są zapisywane w tzw. public ledger. Nazwijmy go publicznym dziennikiem na potrzeby spolszczenia. Każda transakcja pomiędzy jednym a drugim adresem jest zapisywana, a następnie potwierdzana przez górników dbających o bezpieczeństwo sieci.

Jeśli chodzi kryptowalutę Monero to blok jest zaciemniony. Odbywa się to na zasadzie tak zwanych ring signatures. Wyobraź sobie sytuacje, w której chcesz anonimowo zapłacić za jakąś usługę. Akurat się złożyło, że nie jesteś jedyny. Grupka osób zbiera swoje pieniądze i przekazuje je do zaufanej osoby, jakiegoś pośrednika.

opis xmr

W tym systemie pośrednikiem i osobą zaufaną jest algorytm CryptoNight. Pośrednik następnie miesza pieniądze, po drodze zbiera jeszcze od innych osób i na końcu płaci za każdą z zamówionych usług przez te osoby.

W momencie gdy pośrednik zostanie zapytany kto konkretnie zapłacił za jedną z usług, możemy mieć pewność, że będzie to niemożliwe do odtworzenia. Na takiej zasadzie działa kryptowaluta Monero.

Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:

Kopanie Monero

Kopanie Monero odbywa się podobnie, jak ma to miejsce w przypadku bitcoina. Dzięki zastosowaniu Proof of Work. Istotny czynnik różnicujący stanowi zastosowanie algorytmu CryptoNight. Dzięki temu wydobywanie XMR przy pomocy koparek staje się znacznie bardziej efektywne.

Średni czas pomiędzy blokami wynosi mniej dwie minuty, wiele jednak zależy od charakteru poszczególnej transakcji. Również wysokość opłat transakcyjnych jest każdorazowo obliczana przez mechanizmy algorytmu.

Kryptowaluta Monero oferuje użytkownikom możliwość nieskrępowanego dokonywania dużej liczby transakcji. Wynika to przede wszystkim ze średniego czasu pomiędzy blokami, który wynosi jedynie 120 sekund.

Nie istnieje maksymalny limit podaży monet XMR. Jest to kolejna istotna różnica w porównaniu do bitcoina.

Kryptowaluta Monero i prywatność

XMR jest jedną z najprężniej rozwijanych kryptowalut. Chociaż projekt cechuje się dość skomplikowanym mechanizmem działania, to bardzo szybko zdobył dużą popularność. Przypisuje się to przede wszystkim licznym zaletom.

Zwłaszcza tym dotyczącym prywatności. Intuicyjność portfela oraz duża ilość poradników ułatwiły początkującym naukę posługiwania się kryptowalutą Monero.

Warto dodać, że od pewnego czasu XMR stanowi również niezwykle ciekawą opcję inwestycyjną. W odróżnieniu od wielu innych kryptowalut nadal wydaje się mieć apogeum popularności dopiero przed sobą.

Na dodatek specyfikacja sprawia, że prawdopodobieństwo dalszego wzrostu kursu wydaje się bardzo wysokie. Kryptowaluta Monero plasuje się w pierwszej dziesiątce pod względem kapitalizacji rynkowej. Jest to najlepszy wynik spośród altcoinów zorientowanych na pełną anonimowość użytkowników.

Najbezpieczniejszy portfel, w którym możesz przechowywać ponad 1000 różnych kryptowalut:

Anonimowość transakcji i elastyczna sieć

Algorytm chroni zarówno informację o wysyłce środków, jak i ich przyjęciu. Dzięki temu transakcje są praktycznie niemożliwe do wyśledzenia. Kryptowaluta Monero doskonale nadaje się do zakupów w internecie oraz długoterminowego przechowywania środków.

Trzeba pamiętać, że istnieje również druga strona medalu pełnej anonimowości. Grono hakerów atakujących komputery tak zwanym ransomware swój okup pobierało w XMR.

Rozwijające się rynki z nielegalnymi towarami w anonimowej sieci TOR również obsługują płatności w XMR. Ponadto złośliwe oprogramowanie wykorzystujące moc obliczeniową komputerów bez pozwolenia ich właścicieli najczęściej wydobywa Monero.

Elastyczność sieci kryptowaluty Monero umożliwia dokonywanie bardzo dużej ilości transakcji w niewielkich odstępach czasowych. Oferuje także elastyczną wielkość bloku oraz dostosowanie opłat do warunków poszczególnej transakcji. Te elementy umożliwiają płynne korzystanie z przelewów.

Kontrowersje i pytania dodatkowe

Mimo wspomnianych problemów należy spojrzeć na temat szerzej. W czasach gdy kwitł przemyt narkotyków przy użyciu samochodów, nikt nie myślał negatywnie o funkcjonalności i zastosowaniu samochodów.

Najwięcej nielegalnych transakcji odbywa się za pośrednictwem gotówki. W porównaniu do całego obiegu gotówkowego jest to zaledwie ułamek. Ten stosunek wygląda podobnie w przypadku kryptowaluty Monero, więc nie widzę tu dużego zagrożenia.

Gdzie kupić Monero?

Kryptowalutę Monero możesz kupić na każdej dużej giełdzie. Moim zdaniem najlepiej dokonać zakupu na anonimowej platformie nie wymagającej weryfikacji dokumentami i oferującej niską prowizję. Im mniej formalności i kosztów tym lepiej. Przeczytaj osobny wpis: giełda kryptowalut bez weryfikacji.

Jaki portfel do XMR?

Do przechowywania XMR nadają się najpopularniejsze portfele do kryptowalut. Jeśli cenisz wysoki poziom bezpieczeństwa skorzystaj z urządzenia Ledger Nano X.

Czy warto zainwestować w Monero?

Jest to najbardziej anonimowa kryptowaluta. Stoi za nią silna społeczność, rozwijająca projekt nie dla zysku, lecz z powodu chęci propagowania idei wolnego pieniądza. W przyszłości kryptowaluta Monero będzie obiektem ataków ze strony instytucji.

Mimo to uważam, że jest to dobra iwestycja. XMR posiadam w swoim portfelu. Czy będzie to opłacalne? Tego nie wiem. Wiem natomiast, że warto wspierać projekty propagujące wolnościowe wartości.


Źródła:

https://www.getmonero.org/

https://web.getmonero.org/resources/user-guides/

https://en.bitcoinwiki.org/wiki/CryptoNight

http://cryptowiki.net/index.php?title=Ring_signatures_and_their_applications