Kryptowaluta Tezos (XTZ)

Kryptowaluta Tezos - Recenzja

Kryptowaluta Tezos to zdecentralizowana sieć blockchain, która stara się stworzyć pierwszy ekosystem działający na zasadzie self-amending crypto ledger. W dużym uproszczeniu, platforma ma samoistnie poprawiać swój kod źródłowy i eliminować zauważone błędy. W innych aspektach i założeniach jest bardzo zbliżona do sieci Ethereum.

Również umożliwia tworzenie własnych aplikacji oraz zawieranie smart kontraktów. W odróżnieniu od Ethereum ma gwarantować większy poziom skalowalności. Jak dotąd, platforma Tezos jest lepiej znana z licznych kontrowersji i w świecie kryptografii nie cieszy się dobrą sławą.

kryptowaluta tezos xtz

Kontrowersyjna historia

White paper projektu został opublikowany już w lipcu 2014 roku. Pomysłodawcami platformy i kryptowaluty Tezos jest Arthur i Kathleen Breitman.

Małżeństwo założyło spółkę Dynamic Ledger Solutions, które odpowiada za stworzenie i dalszy rozwój kodu źródłowego. Pierwsze problemy zaczynają się wraz z ogłoszeniem zbiórki ICO.

Odpowiedzialny za nią jest Johann Gevers, prezes fundacji Tezos Foundation założonej wyłącznie w celu szukania dofinansowania dla projektu. Oparte na standardzie ERC20 tokeny TEZ były sprzedawane w dniach 1-14 lipca. Zbiórka pozwoliła pozyskać aż 232 mln dolarów! To jeden z najlepszych wyników w historii.

Po zakończonej zbiórce pojawiło się mnóstwo problemów. Tokeny przez długi czas nie pojawiały się na giełdach kryptowalut i nie posiadały charakteru spekulacyjnego. To pierwsza z obietnic złamanych przez fundację Tezos.

Sieć, która miała się pojawić jeszcze trakcie zbiórki ICO w wersji BETA ostatecznie pojawiła się prawie rok później, w czerwcu 2018 roku. Kilka miesięcy później wydano pierwszą wersję głównej sieci. W przeszłości dochodziło do wielu konfliktów na linii fundacji Tezos i spółki Dynamic Ledger Solutions. Projekt ma również problemy prawne związane z pozwem grupowym niezadowolonych inwestorów.

Platforma całkowicie pogrążyła się w czerwcu 2018 roku. Inwestorzy zostali bowiem zmuszeni do przejścia procedury KYC (Know Your Customer). To kardynalne naruszenie charakteru sieci kryptograficznej oraz celowe utrudnianie działań inwestorom. W trakcie zbiórki nie było oczywiście mowy o tym, że w przyszłości pojawi się konieczność przejścia weryfikacji.

Najważniejsze informacje

Projekt Tezos powstał na bazie autorskiego kodu źródłowego, jednak w praktyce, twórcy w dużej mierze bazowali na rozwiązaniach znanych z sieci Ethereum. Innowacja platformy polega na ambitnej próbie stworzenia ekosystemu self-amending crypto ledger, który będzie posiadał zdolność do samoistnego naprawiania i udoskonalania kodu źródłowego.

W ten sposób zmniejsza się ryzyko hard forków czyli podziału głównego łańcucha w przyszłości. Jak na ironię, autorom projektu przyświecało stworzenie protokołu zdolnego do ewoluowania i korzystnych zmian, by zachować jedność i zgodność użytkowników. To pokłosie wielu podziałów i kłótni, które miały miejsce w przypadku wielkich sieci Ethereum czy Bitcoin.

Już na starcie Tezos zasłynął właśnie z konfliktów na linii twórców oraz fundacji pozyskującej środki. Ponadto, jeszcze przed startem sieci część użytkowników chciała się oddzielić od głównego projektu próbując blokować weryfikację KYC. No cóż, nawet najlepsze plany zawodzą.

Co możemy obecnie powiedzieć o Tezos? Główna sieć działa i faktycznie oferuje spore innowacje. Platforma wykorzystuje popularny język programowania Caml, w którym stworzono komunikator Facebook Messenger na aplikację mobilne.

Podobnie jak w przypadku Ethereum, deweloperzy mogą w tym ekosystemie tworzyć w pełni zdecentralizowane aplikacje oraz zawierać smart kontrakty. Tezos znacznie przewyższył Ethereum pod względem skalowalności i na bieżąco realizuje założenie o tworzeniu samodoskonalącego się kodu źródłowego. Możemy zatem śmiało stwierdzić, że jest to ambitny i solidny projekt z trudną historią i po przejściach.

Kopanie i maksymalny nakład XTZ

Pełny nakład kryptowaluty XTZ wynosi nieco ponad 795 miliony tokenów. W aktualnym obiegu znajduje się już ponad 659 milionów jednostek. W sieci zaimplementowano algorytm konsensusu Proof of Stake, w którym przeprowadzanie transakcji jest możliwe za sprawą mocy obliczeniowej udostępnianej przez posiadaczy tokenów XTZ.

Każda osoba posiadająca tokeny na swoim koncie może brać udział w dalszym rozwoju sieci oraz należeć do grona stakeholders czyli użytkowników napędzających transakcje w obrębie sieci.

Nowy blok transakcyjny jest tworzony co 60 sekund. Użytkownicy stakeholders są nagradzani odpowiednią ilością tokenów XTZ. Innym sposobem na pozyskanie tokenów XTZ jest klasyczny handel na giełdzie kryptowalut.

Aktualnie, Tezos mieści się w czołówce dwudziestu kryptowalut o największej kapitalizacji rynku. Kurs Tezos oscyluje w granicach 1,60 USD.

W odróżnieniu od tokenów TEZ wykorzystywanych przy zbiórce ICO, XTZ bazuje na autorskim standardzie, a nie na ERC20.

Jak wykorzystać kryptowalutę Tezos?

Jest to rozbudowana platforma transakcyjna, która umożliwia dokonywanie szybkich i bezpiecznych płatności za pośrednictwem tokenów XTZ. To również wygodny ekosystem do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji oraz zawierania smart kontraktów. Twórcy aplikacji mogą dotrzeć bezpośrednio do klientów i otrzymywać wynagrodzenie za swoją pracę.

Funkcjonalny język programowania, samodoskonalący się kod źródłowy, duża skalowalność oraz lekkość pełnej konstrukcji. To główne zalety, które czynią Tezos solidnym i godnym pochwały projektem. Możemy jedynie żałować, że tak ambitny projekt ma za sobą konflikty i wciąż boryka się z problemami natury prawnej, które są pokłosiem skandalicznej zbiórki ICO i łamania obietnic danych inwestorom przez fundację Tezos.

Przypomnijmy, że kod źródłowy i rozwój platformy są nadzorowane przez spółkę Dynamic Ledger Solutions. Fundacja była założona wyłącznie w celu szybkiego i wygodnego pozyskania środków w ramach ICO. Dlatego, mimo wielu kontrowersji, nie należy przekreślać projektu założonego przez małżeństwo Arthura i Kathleen Breitman.

Jaki Portfel do Tezos?

Oficjalnym portfelem do przechowywania tokenów XTZ jest TezBox dostępny w wersji przeglądarkowej, desktopowej oraz na aplikację mobilne z systemem Android. Na urządzenia z iOS przystosowano natomiast nieoficjalny portfel Wetez.
Jedną z oficjalnych alternatyw jest portfel Galleon Tezos Wallet na systemy operacyjne Windows, MacOS oraz Linux.

Na początku tokeny XTZ działały pod nazwą TEZ i były oparte na standardzie ERC20. Konwersji dokonano po przejściu na główną sieć niezależną od blockchainu Ethereum.

Taka decyzja miała swoje plusy i minusy. Jednym z minusów było to, że generacje portfeli sprzętowych Ledger i Trezor przez jakiś czas nie obsługiwały kryptowaluty Tezos. Teraz wymienione portfele obsługują coiny XTZ.

Podsumowanie recenzji

Twórcy projektu mogą żałować złej decyzji z uruchomieniem fundacji, która przyniosła więcej szkód niż pożytku. Tezos przez wielu jest kojarzony głównie ze względu na kontrowersje i spory prawne z inwestorami.

Pod tym kryje się jednak solidna i dopracowana platforma wykorzystująca autorski kod źródłowy, który zaprojektowano w taki sposób, aby samodzielnie naprawiał błędy i wprowadzał zmiany zgodne z oczekiwaniami posiadaczy tokenów XTZ. Warto zatem bliżej przyglądać się dalszym losom tego projektu i dać mu szanse. Mimo wielu kontrowersji w przeszłości platforma przez cały czas jest rozwijana przez spółkę Dynamic Ledger Solutions.


Źródła:

https://tezos.com/static/position_paper-841a0a56b573afb28da16f6650152fb4.pdf

https://cointelegraph.com/news/the-history-of-tezos-the-infamous-ico-trying-to-rebound-amidst-lawsuits-and-disputes