Kryptowaluta Tezos (XTZ)

Kryptowaluta Tezos to zdecentralizowana sieć blockchain, która stara się stworzyć pierwszy ekosystem działający na zasadzie self-amending crypto ledger. W dużym uproszczeniu, platforma ma samoistnie poprawiać swój kod źródłowy i eliminować zauważone błędy.

Spis treści:

TwórcaArthur i Kathleen Breitman
Data powstania2017
ICOTak
Otwarty kodTak
PortfelLedger Nano X
GiełdaBinance
NotowaniaKurs Tezos

W innych aspektach i założeniach jest bardzo zbliżona do sieci Ethereum. Również umożliwia tworzenie własnych aplikacji oraz zawieranie smart kontraktów. W odróżnieniu, XTZ ma gwarantować większy poziom skalowalności. Kryptowaluta Tezos jest znana z licznych kontrowersji dlatego opinie na jej temat są podzielone.

Opis kryptowaluty Tezos

White paper projektu został opublikowany w lipcu 2014 roku. Pomysłodawcami platformy i kryptowaluty Tezos są Arthur i Kathleen Breitman. Małżeństwo założyło spółkę Dynamic Ledger Solutions, która odpowiada za stworzenie i dalszy rozwój kodu źródłowego.

Pierwsze problemy zaczynają się wraz z ogłoszeniem zbiórki ICO. Odpowiedzialny za nią jest Johann Gevers, prezes fundacji Tezos Foundation założonej wyłącznie w celu szukania dofinansowania dla projektu.

Oparte na standardzie ERC20 tokeny były sprzedawane w dniach 1-14 lipca. Zbiórka pozwoliła pozyskać aż 232 mln dolarów! To jeden z najlepszych wyników w historii.

Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:

Kontroersyjna historia

Po zakończonej zbiórce pojawiło się mnóstwo problemów. Kryptowaluta Tezos przez długi czas nie pojawiała się na giełdach kryptowalut i nie posiadała charakteru spekulacyjnego. To pierwsza z obietnic złamanych przez fundację.

Sieć, która miała się pojawić jeszcze trakcie zbiórki ICO w wersji BETA ostatecznie pojawiła się prawie rok później, w czerwcu 2018 roku. Kilka miesięcy później wydano pierwszą wersję głównej sieci. W przeszłości dochodziło do wielu konfliktów na linii fundacja – spółka Dynamic Ledger Solutions.

Kryptowaluta Tezos ma również problemy prawne związane z pozwem grupowym niezadowolonych inwestorów. Platforma całkowicie pogrążyła się w czerwcu 2018 roku. Inwestorzy zostali bowiem zmuszeni do przejścia procedury KYC (Know Your Customer).

To kardynalne naruszenie jednej z podstaw na których opierają się kryptowaluty oraz celowe utrudnianie działań inwestorom. W trakcie zbiórki nie było oczywiście mowy o tym, że w przyszłości pojawi się konieczność przejścia weryfikacji.

Kopanie i maksymalny nakład XTZ

Pełny nakład kryptowaluty XTZ wynosi nieco ponad 795 miliony. W aktualnym obiegu znajduje się już ponad 659 milionów jednostek. W sieci zaimplementowano algorytm konsensusu Proof of Stake, w którym przeprowadzanie transakcji jest możliwe za sprawą mocy obliczeniowej udostępnianej przez posiadaczy tokenów XTZ.

Każda osoba posiadająca tokeny może brać udział w rozwoju oraz należeć do grona stakeholders czyli użytkowników napędzających transakcje w obrębie sieci.

Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:

Jak działa kryptowaluta Tezos?

Kryptowaluta Tezos powstała na bazie autorskiego kodu źródłowego, jednak w praktyce, twórcy w dużej mierze bazowali na rozwiązaniach znanych z sieci Ethereum.

Innowacja platformy polega na ambitnej próbie stworzenia ekosystemu self-amending crypto ledger, który będzie posiadał zdolność do samoistnego naprawiania i udoskonalania kodu źródłowego. W ten sposób zmniejsza się ryzyko hard forków czyli podziału głównego łańcucha w przyszłości.

Jak na ironię, autorom projektu przyświecało stworzenie protokołu zdolnego do ewoluowania i korzystnych zmian, by zachować jedność i zgodność użytkowników. To pokłosie wielu podziałów i kłótni, które miały miejsce w przypadku innych kryptowalut.

Już na starcie kryptowaluta Tezos zasłynęła właśnie z konfliktów na linii twórców oraz fundacji pozyskującej środki. Ponadto, jeszcze przed startem sieci część użytkowników chciała się oddzielić od głównego projektu próbując blokować weryfikację KYC.

kryptowaluta tezos

No cóż, nawet najlepsze plany zawodzą. Co możemy obecnie powiedzieć na temat kryptowaluty Tezos? Główna sieć działa i faktycznie oferuje spore innowacje. Platforma wykorzystuje popularny język programowania Caml, w którym stworzono komunikator Facebook Messenger na aplikację mobilne.

Deweloperzy mogą w tym systemie tworzyć w pełni zdecentralizowane aplikacje oraz zawierać smart kontrakty. Kryptowaluta Tezos znacznie przewyższa konkurentów pod względem skalowalności i na bieżąco realizuje założenie o tworzeniu samodoskonalącego się kodu źródłowego. Możemy zatem śmiało stwierdzić, że jest to ambitny i solidny projekt.

Fundacja Tezos

Kryptowaluta Tezos to rozbudowana platforma transakcyjna, która umożliwia dokonywanie szybkich i bezpiecznych płatności za pośrednictwem tokenów XTZ. To również wygodny ekosystem do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji oraz zawierania smart kontraktów.

Twórcy aplikacji mogą dotrzeć bezpośrednio do klientów i otrzymywać wynagrodzenie za swoją pracę. Funkcjonalny język programowania, samodoskonalący się kod źródłowy, duża skalowalność oraz lekkość pełnej konstrukcji. To główne zalety, które czynią Tezos solidnym i godnym pochwały projektem.

Twórcy mogą żałować złej decyzji z uruchomieniem fundacji, która przyniosła więcej szkód niż pożytku. Kryptowaluta Tezos przez wielu jest kojarzona głównie ze względu na kontrowersje i spory prawne z inwestorami.

Pod tym kryje się jednak solidna i dopracowana platforma wykorzystująca autorski kod źródłowy, który zaprojektowano w taki sposób, aby samodzielnie naprawiał błędy i wprowadzał zmiany zgodne z oczekiwaniami posiadaczy tokenów XTZ.

Automatyczny bot. Obsługuje cztery najpopularniejsze giełdy. Możesz ustawić 80 kryptowalut. Obsługa po polsku:

Podsumowanie i pytania pomocnicze

Możemy jedynie żałować, że tak ambitny projekt ma za sobą konflikty i wciąż boryka się z problemami natury prawnej, które są pokłosiem skandalicznej zbiórki ICO i łamania obietnic danych inwestorom przez fundację.

Przypomnijmy, że kod źródłowy i rozwój platformy są nadzorowane przez spółkę Dynamic Ledger Solutions. Fundacja była założona wyłącznie w celu szybkiego i wygodnego pozyskania środków w ramach ICO.

Mimo wielu kontrowersji, nie należy przekreślać projektu założonego przez małżeństwo Arthura i Kathleen Breitman. Warto przyglądać się dalszym losom.

Gdzie kupić Tezos?

Najlepiej wybrać platformę szanującą prywatność użytkowników, która oferuje niskie prowizje: giełda kryptowalut bez weryfikacji.

Jaki portfel do XTZ?

Oficjalnym portfelem do przechowywania tokenów XTZ jest TezBox dostępny w wersji przeglądarkowej, desktopowej oraz na aplikację mobilne z systemem Android. Na urządzenia z iOS przystosowano natomiast nieoficjalny portfel Wetez.

Jedną z alternatyw jest portfel Galleon Tezos Wallet na systemy operacyjne Windows, MacOS oraz Linux.

Na początku tokeny XTZ działały pod nazwą TEZ i były oparte na standardzie ERC20. Konwersji dokonano po przejściu na autonomiczną sieć.

Taka decyzja miała swoje plusy i minusy. Jednym z minusów było to, że generacje portfeli sprzętowych Ledger i Trezor przez jakiś czas nie obsługiwały kryptowaluty Tezos. Teraz wymienione portfele obsługują coiny XTZ.

Czy warto zainwestować?

Mimo wielu problemów, projekt nie traci zaufania społeczności. Świadczy o tym znikomy spadek wartości w wyniku pęknięcia ostatniej bańki na kryptowalutach.


Źródła:

https://tezos.com/static/position_paper-841a0a56b573afb28da16f6650152fb4.pdf

https://cointelegraph.com/news/the-history-of-tezos-the-infamous-ico-trying-to-rebound-amidst-lawsuits-and-disputes