Kryptowaluta Cosmos (ATOM)
Kryptowaluta Cosmos jest nazywana Internetem sieci Blockchain. Twórcy zajęli się trudnym zagadnieniem, który wraz z rozwojem technologii daje o sobie coraz bardziej znać. Mamy mnóstwo nowych sieci Blockchain, które nie mają możliwości komunikowania się między sobą.
Potrzebny jest pośrednik w postaci na przykład giełdy kryptowalut. To natomiast stanowi poważne zagrożenie dla dalszego, zdecentralizowanego charakteru. Kryptowaluta ATOM to projekt, który ma na celu znalezienie sposobu integracji wielu, niezależnych sieci.
Spis treści:
Twórca | Jae Kwon |
Data powstania | 2017 |
ICO | Tak |
Otwarty kod | Tak |
Portfel | Ledger Nano S |
Giełda | Binance |
Notowania | Kurs Cosmos |
Projekt narodził się już w 2016 roku. Twórcy dostrzegli problem błyskawicznie rozwijającego się świata blockchain, który wciąż pozostaje słabo zintegrowany.
W roku 2017 przeprowadzono zbiórkę ICO, w której na sprzedaż trafiły tokeny ATOM. Kilkutygodniowa zbiórka pozwolił uzyskać twórcom ponad 17 mln dolarów w kryptowalutach Ethereum oraz Bitcoin.
W zbiórce ICO wyprzedano 80% maksymalnej wówczas podaży. 10% przekazano zespołowi deweloperów All in Bits, który na potrzeby nowej sieci zaprojektował autorski algorytm konsensusu Tendermint. Wkrótce zadecydowano, że kryptowaluta nie będzie miała maksymalnego limitu podaży co nadaje jej charakter inflacyjny.
Kryptowaluta Cosmos jako jedna z nielicznych uniezależniła się zatem od sieci Ethereum i dysponuje niezależnymi tokenami nieopartymi o standard ERC20.
Pod koniec 2017 wystartowała pierwsza odsłona projektu. Sieć Cosmos tworzy ekosystem, który w przyszłości ma zapewnić większą integrację niezależnych sieci blockchain.
To właśnie ambicje stworzenia systemu, który połączy w jedną, spójną całość wiele projektów, nadał sieci przydomek Internetu sieci Blockchain. Jak dokładnie działa kryptowaluta Cosmos i jaką rolę pełnią coiny ATOM?
Najlepsza giełda do handlu z dźwignią. Brak weryfikacji, możliwość edytowania zleceń, duża płynność handlu:
Opis kryptowaluty Cosmos
Kryptowaluta Cosmos wykorzystuje połączenie licznych funkcji programistycznych. Deweloperzy działający w obrębie tej sieci mogą tworzyć zdecentralizowane aplikację w kilku językach: Java, C++ oraz Solidity.
Konsensus łączący kilka języków programowania to silna podstawa pod tworzenie ekosystemu dla wielu projektów działających w obrębie tej sieci. Już teraz istniałaby teoretyczna możliwość podłączenia blockchainu Ethereum pod główną siec Cosmos.
Każdy deweloper może tworzyć nowe łańcuchy bloków określane mianem zones. Wszystkie łańcuchy działające w blockchainie mogą się ze sobą komunikować za sprawą protokołu IBC czyli Inter Blockchain Communication. Protokół udostępnia huby, w których zachodzi wymiana danych oraz niezależnych tokenów.
Sieć ATOM
Już teraz sieć Cosmos oferuje wstępną integrację z blockchainem Ethereum. Platforma posiada peg-zones. Ich rolą jest symulowanie łańcuchów sieci, z którą łączy się główny łańcuch Cosmos.
Choć brzmi to skomplikowanie, nam wystarczy informacja, że sieć Cosmos umożliwia swobodne przekazywanie pewnych informacji oraz tokenów ATOM i ETH w obrębie tych dwóch sieci.
Nieco trudniejsze będzie zrealizowanie połączenia między siecią Cosmos i Bitcoin. Deweloperzy zarządzający już teraz prowadzą zaawansowane pracę nad realizacją tego pomysłu. Jakie możliwości ma to dać w przyszłości?
Wykorzystajmy tu pewną analogię, dzięki której możemy mówić o Internecie sieci Blockchain. Załóżmy, że oddzielne platformy to niezależne od siebie strony internetowe posiadające własną przeglądarkę. To sprawia, że korzystanie z wielu projektów jest czasochłonne, wymaga instalowania dodatkowych aplikacji oraz portfeli.
Kryptowaluta Cosmos ma być czymś w rodzaju przeglądarki łączącej wszystkie strony w jednym miejscu. Założeniem sieci jest stworzenie ekosystemu, w którym będziemy mogli korzystać z wielu platform blockchain wygodnie i z jednego miejsca.
Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:
Przychód pasywny i inwestycja
Na ten moment, coiny ATOM mogą być wykorzystywane do czerpania pasywnego dochodu z działania sieci Cosmos. Każdy użytkownik może oddelegować część swoich środków na jednego z wybranych przez siebie validatorów. W ten sposób otrzymuje udział w zyskach zdobytych za sprawą tworzenia nowych bloków transakcyjnych.
Kryptowalutę można również kupić i przechowywać w portfelu w celach inwestycyjnych. W połowie 2019 roku, cena za jeden token ATOM wynosi powyżej 6 dolarów amerykańskich. Projekt mieści się w czołowej dwudziestce najbardziej wartościowych sieci blockchain.
Platforma i kryptowaluta Cosmos
Trzeba przyznać, że kryptowaluta Cosmos stawia przed sobą bardzo ambitne cele. Stworzenie ogromnej sieci, która umożliwi komunikację między dowolnymi blockchainami to trudne wyzwanie. Szczególnie, że każdy autorski algorytm konsensusu będzie wymagał nieco innych działań.
Na ten moment sieć Cosmos udało się skomunikować z Ethereum. Trwają pracę nad integracją z siecią Bitcoin, jednak jest to zadanie dużo trudniejsze ze względu na ogromny rozwój blockchainu najpopularniejszej kryptowaluty na świecie.
Górnicy zwani Validatorami weryfikują i potwierdzają transakcję, a także tworzą nowe bloki transakcyjne wydobywając kolejne tokeny. Ich moc obliczeniowa może być zwiększana przez posiadaczy tokenów, którzy oddelegują swoje środki by zdobyć udział w zyskach. To przemyślana i imponująca struktura, którą warto obserwować w przyszłości.
Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:
Kopanie kryptowaluty ATOM
Deweloperzy kryptowaluty Cosmos jeszcze przed uruchomieniem pierwszej, stabilnej sieci, przekazałi część środków na zaprojektowanie autorskiego algorytmu Tendermint. W praktyce jest to ulepszony i usprawniony system Proof of Stake z wyeliminowanym ryzykiem forków, czyli podziałów.
Górnicy w sieci są określani mianem validatorów. Posiadacze tokenów ATOM odpowiadają za zatwierdzanie transakcji oraz tworzenie nowych bloków transakcyjnych. Pozycja i ranga danego validora w sieci zależy od liczby posiadanych przez niego tokenów.
Sieć jest dobrze chroniona przed centralizacją. Każdy łańcuch posiada swojego lidera wybranego na drodze głosowania. Jednocześnie, liderzy nie mogą powtarzać się w kolejnych rundach odpowiedzialnych za zatwierdzanie nowych bloków transakcyjnych.
Sieć w jednej chwili wykorzystuje pracę 100 wybranych validatorów. Co dekadę liczba ta będzie rosnąć o 13% aż do uzyskania maksymalnej liczby 300 aktywnych validatorów.
Górnicy za wykonywaną pracę są nagradzani tokenami ATOM, które są przydzielone po stworzeniu nowego bloku transakcyjnego. Czy w sieci zarabiają tylko aktywni validatorzy? Absolutnie nie. Każdy użytkownik może bowiem oddelegować część swoich środków na rzecz jednego z validatorów.
W ten sposób zwiększa jego moc obliczeniową i umożliwia szybsze tworzenie nowych bloków. Uzyskane środki są rozdzielane na użytkowników wspierających danego validatora. Tokeny ATOM nie mają górnego limitu podaży i są kryptowalutą inflacyjną.
Pytania dodatkowe
Jest to popularna kryptowaluta i możesz ją kupić na wielu giełdach. Najlepiej wybrać platformę, która nie wymaga weryfikacji oferuje niskie prowizje oraz wielu użytkowników zapewniających duży wolumen transakcyjny.
Wysoki wolumen gwarantuje płynność handlu. Można szybko kupić lub sprzedać nawet dużą ilość coinów. Wszystkie te wymogi spełnia największa obecnie giełda kryptowalut. Tutaj instrukcja rejestracji na Binance.
Bez weryfikacji możesz dokonywać dziennych wypłat w wysokości 2 BTC. Natomiast wartość transakcji jest nieograniczona. Niedawno ta platforma uruchomiła możliwość handlu z dźwignią.
Tokeny ATOM mogą być przechowywane w różnych portfelach do kryptowalut. Z poziomu przeglądarki internetowej możemy wykorzystać oficjalny portfel Lunie Wallet. Popularnym wyborem jest również portfel mobilny Cosmostation.
Nowe modele portfeli sprzętowych Ledger Nano X oraz Trezor T są kompatybilne z kryptowalutą Cosmos. Tokeny ATOM można zakupić na kilkudziesięciu giełdach i przechowywać bezpośrednio w portfelu użytkownika. Takie działanie nie jest bezpieczne. Wymaga wzmożonej ostrożności.
Jest co ciekawy i znany projekt. Spora kapitalizacja rynkowa i popularność mogą być przeszkodą w osiągnnięciu bardzo dużych wzrostów. Niemniej, może kryptowaluta Cosmos może okazać się udaną inwestycją.
Źródła:
https://cosmos.network/ibc/
nn https://github.com/cosmos/cosmos/blob/master/WHITEPAPER.md
https://tendermint.com/sdk/