Giełda BitPanda

BitPanda to popularny broker umożliwiający szybki handel kryptowalutami z poziomu serwisu internetowego oraz aplikacji mobilnej. Austriacka marka jest popularna szczególnie w zachodniej Europie, ale zyskała zainteresowanie także na innych kontynentach. Wszystko za sprawą akcji promocyjnej, w której nowi użytkownicy mogą otrzymać niewielki bonus pieniężny na start w wysokości 10 USD.

Spis treści:

Kraj rejestracjiAustria
Rok założenia2014
Waluty FIATTak
Waluta PLNNie
Stable coinyNie
Ilość kryptowalut40
Obsługa po polskuNie
Handel z dźwigniąNie
Weryfikacja KYCTak
Prowizjemax 3.6%

Opis giełdy Bitpanda

Austriacka firma rozpoczęła działalność w roku 2014. Celem było umożliwienie użytkownikom wygodnego pozyskiwania walut cyfrowych, które w tym okresie przeżywały bujny rozkwit. Broker szybko zyskał duże zainteresowanie pośród tysięcy użytkowników z zachodniej Europy. Z czasem, także w innych krajach giełda BitPanda zaczęła pojawiać się w gronie popularnych brokerów.

W odróżnieniu od klasycznej giełdy, nie ma tu możliwości handlowania na linii użytkownik – użytkownik. Transakcjom pośredniczy broker, który może odkupić od nas kryptowaluty lub pozyskać dla nas wybrane waluty cyfrowe po oficjalnym kursie.

Opcje handlu bezpośrednio między użytkownikami umożliwia niedawno uruchomiony serwis Bitpanda  Pro. Na dzień dzisiejszy ruch na tej platformie jest zerowy. Z czasem powinno się to zmienić.

giełda bitpanda

Broker umożliwia zakup oraz sprzedaż kilkudziesięciu walut cyfrowych, na czele z najważniejszymi: Bitcoin, Ethereum, Dash, Ripple czy Litecoin. Lista ta jest stale rozwijana, dlatego możemy liczyć, że możliwości oferowane przez BitPanda będą coraz większe.

Platforma w ostatnich latach duży nacisk położyła na rozwój aplikacji mobilnej. Broker jest wymieniany w gronie najlepszych platform mobilnych oferujących waluty cyfrowe. Giełda BitPanda posiada również własny portfel przeglądarkowy i mobilny.

Dużym plusem jest obecność najważniejszych walut fiducjarnych, takich jak: Dolar amerykański, Euro oraz Funt brytyjski. Dzięki temu, użytkownicy, którzy nie dysponują jeszcze kryptowalutami, mogą tu dokonać swojej pierwszej transakcji za walutę tradycyjną. Ma to również swoje słabe strony.

BitPanda, jako giełda obsługująca waluty FIAT, podlega międzynarodowym regulacjom i musi weryfikować tożsamość swoich użytkowników zgodnie z procedurą KYC. Jeśli wolisz zachować odrobinę prywatności przeczytaj wpis: giełda kryptowalut bez weryfikacji.

Zarejestrowanie konta i proces weryfikacji na BitPanda

Aby rozpocząć handel na giełdzie BitPanda, użytkownik musi najpierw założyć konto. Podczas rejestracji musimy podać dane osobowe oraz teleadresowe. Niezbędna jest również weryfikacja konta.

W tym celu należy załączyć skan lub fotokopie dokumentu tożsamości, a także dokument, który potwierdzi aktualny adres zamieszkania, np. wyciąg z konta bankowego z ostatnich trzech miesięcy.

Czas oczekiwania na weryfikację powinien zająć kilkudziesiąt minut. W skrajnych przypadkach należy poczekać do kilku dni roboczych. W razie jakichkolwiek problemów, możemy skonsultować się z działem obsługi klienta, który chętnie odpowie na pytania.

Po zatwierdzeniu konta uzyskasz możliwość rozpoczęcia handlu walutami cyfrowymi. Obecnie, nowi użytkownicy mogą otrzymać bonus powitalny w wysokości 1 Euro.

Prowizje związane z handlem kryptowalutami i metody płatności

Jak każdy broker, BitPanda zarabia w głównej mierze na prowizjach oraz opłatach transakcyjnych. Minusem jest niestety konieczność poniesienia opłaty za wpłatę na konto. W zależności od wybranej metody, prowizja wynosi od 1,50% do 3,60% kwoty transakcji. Podobnie jest w przypadku wypłaty środków.

Ponadto, zarówno zakup, jak również sprzedaż kryptowalut wiąże się z poniesieniem prowizji w wysokości 1,49%. W porównaniu z innymi brokerami jest to przeciętna opłata – spotkamy się zarówno z wyższym progiem prowizji, jak również z brokerami o dużo niższych opłatach transakcyjnych.

Jak już mówiliśmy, platforma BitPanda obsługuje waluty fiducjarne, takie jak: Euro, Dolar amerykański oraz Funt Brytyjski. Dzięki temu, użytkownicy, którzy nie posiadają jeszcze kryptowalut, mogą dokonać wpłaty w tradycyjnej walucie i rozpocząć handel. Swoje konto możemy zasilić jedną z dostępnych metod płatności online:

 • Szybkie przelewy bankowe
 • Płatność z portfeli wirtualnych Skrill, Neteller, GiroPay
 • Płatność kartą kredytową lub debetową Visa / Mastercard
 • Wpłata z portfela kryptowalutowego
 • Tradycyjny przelew bankowy (czas oczekiwania 1-3 dni robocze)

Pamiętajmy, że każda z metod płatności posiada inny poziom prowizji. Najtańsze są tradycyjne przelewy bankowe, a także płatność kartą obciążona prowizją 1,50%. Najwięcej zapłacimy za wpłaty z portfeli wirtualnych (3,60%).

płatności opis
Metody wpłat i wypłat dostępne na Bitpanda

Opinie na temat BitPanda

Austriacki broker działa na rynku od 2014 roku. W tym czasie zdołał zbudować dużą popularność wśród użytkowników, główne z Europy. Pozytywne opinie przekonują, że BitPanda to bezpieczna giełda oferująca bogaty wybór dostępnych kryptowalut.

Sama procedura handlu również jest prosta i nie nastręcza dodatkowych trudności. Użytkownicy jako wadę wskazują dość długą procedurę weryfikacji, ale jest to normalne dla wszystkich brokerów wymagających przejścia procedury KYC.

bitpanda opinie
Opinie na temat Bitpanda zamieszczone w serwisie TrustPilot

Jako minus można również wymienić stosunkowo wysokie prowizje oraz opłaty transakcyjne. W porównaniu z innymi brokerami, BitPanda nie wymaga jednak najgorzej.

Biorąc pod uwagę liczne udogodnienia, wygodną platformę internetową oraz aplikacją mobilną, a także bonus przy rejestracji konta, na temat BitPanda dominują pozytywne opinie, które wskazują, że to odpowiednie miejsce do zakupu pierwszych walut cyfrowych.

Główne wady i zalety

Czy BitPanda to dobre miejsce do inwestowania w kryptowaluty? Obszerna lista zalet daje nam twierdzącą odpowiedź, choć należy zwrócić uwagę również na słabsze strony tego brokera. Zacznijmy jednak od pozytywnych stron platformy:

 • Bogaty wybór ponad 40 różnych kryptowalut
 • Obsługa walut FIAT: USD, Euro oraz GBP
 • Platforma posiada dobre zabezpieczenia
 • Portfel do przechowywania walut cyfrowych
 • Bardzo nowoczesna i wygodna aplikacja mobilna
 • Rzetelny i sprawnie działający dział obsługi klienta
 • Działalność platformy jest regulowana przez międzynarodowe instytucje
 • Szeroki wybór dostępnych metod wpłaty oraz wypłaty

Co ogranicza satysfakcję użytkowników podczas korzystania z platformy BitPanda? Oto najważniejsze wady, które często przewijają się w opiniach wyrażanych w internecie:

 • Konieczność weryfikacji konta
 • Platforma nie jest dostępna w języku polskim
 • Wysokie prowizje oraz opłaty transakcyjne

Czy giełda Bitpanda to bezpieczny broker kryptowalutowy?

Pozytywne opinie klientów z całego świata przekonują, że BitPanda to zaufana i solidna giełda, na której nie musimy martwić się o bezpieczeństwo danych osobowych. Austriacka firma podlega międzynarodowym regulacjom finansowym, co dodatkowo wpływa na poziom stosowanych zabezpieczeń

Oczywiście każdy użytkownik musi również we własnym zakresie zadbać o bezpieczeństwo. Pamiętajmy o tym, aby przy rejestracji ustawić silne hasło zawierające wielkie i małe litery, znaki specjalne oraz liczby. Warto także ustawić procedurę weryfikacji dwuetapowej, dzięki czemu, przy każdym logowaniu konieczne będzie wpisanie kodu wysłanego na podany numer telefonu.

Na portfelu przeglądarkowym i mobilnym nie powinniśmy również trzymać dużej ilości waluty cyfrowej. Większe aktywa warto zdeponować na portfelu sprzętowym takim jak Trezor T czy Ledger Nano S.

Podsumowanie recenzji i pytania dodatkowe

Austriacki broker Bitpanda cieszy się dużym uznaniem na rynku kryptowalutowym. Oferuje bogaty wybór walut cyfrowych, kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo, a także stale rozwija swoją aplikację mobilną.

Minusami z perspektywy polskich użytkowników jest brak polskiej wersji językowej oraz brak waluty PLN. Warto także wskazać na relatywnie wysokie prowizje i opłaty transakcyjne.

Jeśli jednak nie zamierzasz realizować częstych transakcji, a jedynie raz na jakiś czas pozyskać określoną ilość kryptowalut, platforma BitPanda sprosta Twoim oczekiwaniom.

Czy BitPanda umożliwia handel peer-2-peer?

Od niedawna tak. Powstała dodatkowa platforma umożliwiająca handel bezpośrednio między użytkownikami. Jednak główny przedmiot działalności polega na świadczeniu usługi brokerskiej – jedną ze stron transakcji jest BitPanda.

Czy ta giełda nadaje się to tradingu?

Nie, ponieważ bezpośredni handel praktycznie nie istnieje. Platforma działa jak kantor wymiany. Jeśli szukasz giełdy do tradingu zobacz poradnik jak kupować na Binance.

Jak zarabiać na spadkach cen kryptowalut?

Giełda BitPanda nie oferuje takiej możliwości. Generowanie profitu, nawet w przypadku spadku kursów umożliwiają giełdy kontraktów takie jak Bitmex.

Recenzje innych giełd