Kryptowaluta Cardano (ADA)

Pod wieloma względami kryptowaluta Cardano jest rewolucyjna oraz innowacyjna. Przede wszystkim, przy jej rozwoju może pracować każdy za sprawą warstwowego schematu kodu źródłowego. Zespół zarządzający projektem składa się z ponad 30 deweloperów. Niektórzy z nich posiadają tytuły naukowe.

ADA narodziła się w Japonii i przez wielu była nazywana „pogromcą ethereum”. Miała bowiem ambicje prześcignąć ETH pod względem wygody i szybkości przetwarzania transakcji. Czy ten ambitny cel się uda?

Spis treści:

TwórcaCharles Hoskinson
Data powstania2017
ICOTak
Otwarty kodTak
PortfelLedger Nano S
GiełdaBinance
NotowaniaKurs Cardano

Pomysł narodził się już w 2015 roku. Twórcy chcieli stworzyć otwarto źródłową i zdecentralizowaną sieć, która umożliwiałaby szybsze i wygodniejsze płatności niż w przypadku ethereum. W październiku 2015 roku zapoczątkowano zbiórkę ICO, która miała na celu pozyskanie kapitału potrzebnego do otwarcia i dalszego rozwoju platformy.

Zbiórka trwała aż do 1 stycznia 2017 roku. Zebrane środki o wartości ok. 108 tysięcy BTC przeznaczono na trzy organizacje tworzące projekt: Cardano Foundation, Emurgo oraz Input/Output. Ponad 95% środków pozyskano w Japonii oraz Korei Południowej. Kryptowaluta Cardano zadebiutowała we wrześniu 2017 roku.

Opis Cardano

Projekt bardzo szybko zyskał zainteresowanie także poza krajami azjatyckimi. Deweloperzy z całego świata docenili innowacyjne rozwiązania wykorzystywane na tej platformie. Warto zwrócić uwagę, że sieć jest otwarta dla każdej osoby, która chce podzielić się swoją wiedzą i pomóc w udoskonalaniu projektu.

Kryptowaluta Cardano imponuje również przemyślanym planem dalszego rozwoju. Użytkownicy wiedzą, nad czym aktualnie pracują organizacje nadzorujące platformę. Charakterystyczne jest to, że nazwy nowych projektów pochodzą od nazwisk słynnych poetów i pisarzy.

kryptowaluta cardano ada

Sama nazwa platformy pochodzi od nazwiska wielkiego, włoskiego wynalazcy – Girolamo Cardano. Skrót określający tokeny ADA inspirowano na osobie Ady Lovelace, twórczyni pierwszej maszyny analitycznej. Dzięki temu, Lovelace jest nazywana pierwszą programistką w historii.

Najlepsza giełda do handlu z dźwignią. Brak weryfikacji, możliwość edytowania zleceń, duża płynność handlu:

Kryptowaluta ADA

Platforma Cardano składa się z dwóch najważniejszych warstw: Settlement Layer oraz Computional Layer. Pierwsza z wymienionych odpowiada za podstawowe działanie sieci, węzłów transakcyjnych oraz portfeli. W tej warstwie finalizowane są wszelkie płatności.

Druga z warstw odpowiada natomiast za smart kontrakty oraz zdecentralizowane aplikacje tworzone przez deweloperów współpracujących w obrębie kryptowaluty Cardano. Wykorzystywany jest autorski język programowania Plutus. Do programowania prostych smart kontraktów wykorzystywany jest także język Solidity.

W projekcie działa wielu pracowników naukowych inspirujących się technologią blockchain. Kyptowaluta ADA posiada ściśle ustalony plan działania oraz wdrażania nowych funkcji. Oto niektóre z prac prowadzonych w obrębie Cardano:

  • Byron – projekt na cześć Georga Byrona. Skupiał się na zwiększeniu stopnia decentralizacji platformy. Ten projekt został zakończony pomyślnie.

  • Shelley – ten projekt ma na celu zwiększenie skalowalności transakcji aby uzyskać jak największą przepustowość sieci. ADA chce osiągnąć pułap kilkudziesięciu tysięcy transakcji realizowanych w ciągu jednej sekundy. Projekt na cześć Percy’ego Shelleya.

  • Gougen – projekt na cześć programisty, Josepha A. Gougena. Skupia się na rozwoju łańcuchów pobocznych oraz smart kontraktów. Skupia się również na wprowadzaniu innych tokenów obsługiwanych przez kryptowalutę ADA.

  • Basho oraz Voltaire – na cześć Basho Matsuo oraz Voltaira. Te dwa równoległe projekty skupiają się na zwiększaniu skalowalności i na zwiększaniu bezpieczeństwa sieci.

Kryptowaluta Cardano w początkowym okresie była nazywana japońskim pogromcą ethereum. Twórcy aspirowali bowiem do stworzenia lepszej sieci transakcyjnej eliminując charakterystyczne problemy, z którymi zmagała się ETH.

Trzeba przyznać, że postęp prac dokonanych w obrębie platformy robi duże wrażenie. Niewątpliwie jest to na chwilę obecną jedna z najbardziej profesjonalnych oraz dopracowanych platform kryptowalutowych. Świadczy o tym fakt, że w obrębie projektu działa wielu cenionych pracowników naukowych.

Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:

Wykorzystanie Cardano

Kryptowaluta Cardano służy przede wszystkim użytkownikom, którzy oczekują szybkich i wygodnych transakcji. Na uwagę zasługuje fakt, że od pewnego czasu sieć wdraża obsługę innych kryptowalut.

Ponadto, środowisko Computional Layer może być wykorzystywane przez deweloperów tworzących własne aplikacje. Platforma dostarcza również bezpieczne portfele kryptowalutowe, w których można przechowywać ADA oraz kilkanaście innych kryptowalut.

Kryptowaluta Cardano od dawna przyciąga uwagę inwestorów. Kapitalizacja rynku powyżej miliarda dolarów plasuje projekt w czołówce 10 najbardziej drogocennych altcoinów. Projekt wciąż dąży do ulepszania oferowanych usług oraz wprowadzania nowych, ciekawych funkcji.

Kopanie kryptowaluty ADA

Wiele pracy poświęcono także stworzeniu bezpiecznego, a zarazem przyjaznego dla użytkowników algorytmu kopania Cardano. Opracowany został autorski projekt Ouroboros. Cykl tworzenia nowych bloków podzielono na dwie jednostki: epoki (epochs) oraz szczeliny (slots). Szczelina trwa 20 sekund, a epoka 5 dni.

Posiadacze tokenów ADA mają prawo głosu na tzw. Slot Leaderów, którzy w trakcie jednej szczeliny mają możliwość utworzenia nowego bloku transakcyjnego. Co jedną epokę przyznawane jest wynagrodzenie dla slot leaderów. Pochodzi ono z prowizji transakcyjnych pobieranych w obrębie sieci. Podstawowa operacja pobiera od użytkownika 0,2 ADA.

Twórcy stwierdzili, że zmodyfikowany w taki sposób algorytm Proof of Stake jest najbezpieczniejszy, a zarazem sprawiedliwy wobec wszystkich użytkowników. Wprowadzono nawet specjalne prawa określające proporcje rozdzielania nagród.

Liczba węzłów nie jest tu najważniejszym czynnikiem. Posiadacze większej liczby tokenów ADA dysponują jednak mocniejszym głosem w kontekście wybierania kolejnych slot leaderów. Algorytm Ouroboros zapewnia lekkość sieci i zapobiega zbytnim obciążeniom.

Nakład kryptowaluty Cardano został ograniczony do 45 mln jednostek. Na chwilę obecną w obiegu znajduje się dokładnie 58% wszystkich coinów.

Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:

Gdzie kupić Cardano? Jaki portfel wybrać?

Kryptowaluta Cardano należy do grona najważniejszych otwartoźródłowych sieci płatniczych wykorzystujących blockchain. Priorytetem twórców jest umożliwienie szybkich i wygodnych transakcji.

Jednym z priorytetów jest utrzymanie wysokiej skalowalności oraz lekkości całego schematu sieci. W ten sposób, Cardano chce unikać błędów innych kryptowalut.

Projekt jest na ogół chwalony i doceniany za swój profesjonalizm oraz nowatorskie podejście do technologii blockchain. Jako minus wymienia się przede wszystkim wysoki stopień centralizacji (duża część coinów jest w posiadaniu niewielkiej grupy inwestorów). Część deweloperów narzeka na funkcjonalność autorskiego języka programowania Plutus.

Gdzie kupić kryptowalutę Cardano?

Handel i wymianę ADA umożliwiają liczne giełdy kryptowalut. Najlepsze rozwiązanie to giełda bez weryfikacji, z niskimi prowizjami oraz stabilną pozycją na rynku.

Jaki portfel do ADA?

Coiny ADA możesz przechowywać na portfelu przygotowanym przez platformę Cardano. Oryginalna aplikacja Daedalus to fullnode wallet, który pobiera kopie pełnego łańcucha sieci. W związku z tym, jego uruchomienie bywa czasochłonne. Szczególnie przy pierwszym uruchomieniu może to zająć mnóstwo czasu.

Dadealus jest portfelem desktopowym przystosowanym do systemów operacyjnych Windows oraz MacOS. Deweloperzy nadzorujący rozwój projektu prowadzą pracę nad stworzeniem lekkiego portfela mobilnego.

Niedawno coiny ADA zostały dołączone do listy kryptowalut obsługiwanych przez portfel Ledger Nano X. W najbliższym czasie uruchomiony zostanie przeglądarkowy portfel Yorol.

Czy warto zainwestować w kryptowalutę Cardano?

Coin zbiera dobre opinie i ma ugruntowaną pozycję na rynku. W czasie hossy może okazać się dobrym wyborem. Ostateczną decyzję o ewentualnej inwestycji podejmij na podstawie informacji dostępnych w wielu źródłach.


Źródła:

https://cardanoroadmap.com/en/

https://www.cardano.org/en/what-is-cardano/

https://cardanodocs.com/cardano/proof-of-stake/

https://teacher.desmos.com/computation-layer/documentation