BitBay – poradnik jak kupować i sprzedawać na polskiej giełdzie

Poradnik dotyczy obsługi konta na BitBay. Znajdziesz w nim instrukcję jak kupować i sprzedawać oraz opis najważniejszych funkcji panelu zarządzania.

Nie używam już tej giełdy, ponieważ nastąpiły niekorzystne zmiany w regulaminie. Również żądania powtórnej weryfikacji i blokowanie wypłat skutecznie mnie zniechęciły. Poradnik zostawiam informacyjnie, gdyby ktoś mimo to chciał z BitBay skorzystać.

Jako alternatywę polecam międzynarodową platformę na której dostępnych jest 150 kryptowalut: poradnik jak kupować na Binance

Spis treści:

BitBay poradnik

Poradnik jest zgodny z nową wersją Bitbay. Zawiera też informacje o niedawno dodanych narzędziach. Opisałem wewnętrzny kantor i panel PRO. W ramach uzupełnienia przeczytaj artykuł jak wybrać najlepszą giełdę ktyptowalut.

Treść poradnika aktualizuję na bieżąco, ale wartości prowizji, dostępne kryptowaluty i warunki wypłat sprawdzaj na stronie giełdy. Ponieważ tam znajdziesz najbardziej aktualne informacje i ewentualne zmiany w warunkach.

Bot do handlu na BitBay

Możesz skorzystać z aplikacji umożliwiającej zawieranie automatycznych transakcji. Wystarczy ustawić warunki na jakich ma się odbywać handel. Bot wykona operacje na koncie giełdowym według zadanych ustawień.

Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas i wyeliminować emocje, ponieważ transakcje na BitBay są zawierane automatycznie według narzuconego wcześniej wzorca. Aplikacja łączy się z giełdą przez API. Możesz ją dowolnie konfigurować.


Ważne:

Kryptowaluty możesz WYPŁACIĆ TYLKO PO ZWERYFIKOWANIU KONTA. Użytkownicy nie są o tym informowani, a depozyty są przyjmowane na niezweryfikowane konta.

Po zleceniu wypłaty transakcja jest blokowana i pojawia się żądanie wysłania dokumentów. Jeśli tego nie zrobisz, nie otrzymasz kryptowalut. Moim zdaniem łapanie użytkownika w taką pułapkę to wyjątkowo nieuczciwa praktyka.

To nie wszystko. Przy wypłacie może pojawić się żądanie ponownej weryfikacji już wcześniej zweryfikowanego konta – cyrk. Wypłata własnych pieniędzy z tej giełdy to wyjątkowo nieprzyjemna i niełatwa procedura. Dlatego właśnie zrezygnowałem z BitBay.

Wpłaty i wypłaty

W pierwszej kolejności należy zasilić konto giełdowe kryptowalutami lub walutami FIAT. Potem będziesz mógł kupować i sprzedawać. Czas zaksięgowania w przypadku walut tradycyjnych zależy od Twojego banku, a w przypadku krypto od uzyskania określonej liczby potwierdzeń z sieci.

Jak wpłacić złotówki na BitBay?

Z menu po lewej stronie wybierz zakładkę portfele. Następnie zaznacz PLN i wpłata. Do wyboru masz przelew bankowy i wpłatę przez Pocztę Polską.

Pokaże się numer konta na który trzeba zrobić przelew. Zwróć uwagę żeby w tytule było dokładnie to co masz podane. Przelewy księgowane są w dni robocze trzy razy na dobę.

Poczekaj aż środki dojdą. Dostępne saldo sprawdzisz klikając Portfele z menu po lewej stronie. Tam powinny być widoczne złotówki, które wpłaciłeś.

jak wpłacić złotówki

Jak wpłacić kryptowaluty na BitBay?

Zakładka Portfele następnie wybierz kryptowalutę i opcję wpłata. Zobaczysz formularz z adresem na który trzeba wysłać coiny.

Aby wpłacone kryptowaluty zaksięgowały się poprawnie na Twoim koncie giełdowym oprócz adresu portfela musisz wpisać dodatkowo ID lub tag. Dotyczy to kilku kryptowalut. Zobaczysz informujący o tym komunikat.

Jeśli tego nie zrobisz trzeba będzie prostować sprawę poprzez zgłoszenie do supportu, co wiąże się z długim czasem oczekiwania i komplikacjami.

wpłatajak wpłacić kryptowaluty

Jak wypłacić bitcoiny z BitBay?

Kliknij Portfele z lewego menu, zaznacz BTC potem wypłata. Zobaczysz formularz. W polu kwota wpisz ilość bitcoinów, które chcesz przelać. W polu wyślij do wpisz swój adres portfela i zatwierdź przyciskiem wypłać.

Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:

Bezpieczeństwo konta giełdowego

Kilka pomocniczych ustawień konta giełdowego. Poza zakładką bezpieczeństwo nie są szczególnie istotne. Tu możesz zmienić hasło, ustawić powiadomienia mailowe, zdefiniować odbiorców przelewów i podłączyć inną aplikację (na przykład bota) przez system API.

bitbay ustawienia konta

Giełda Bitbay posiada opcję dwustopniowego logowania i uwierzytelniania operacji. Gdy chcesz się zalogować lub zlecić przelew otrzymujesz na maila specjalny kod, który musisz wpisać, aby zatwierdzić daną operację.

Jest to bardzo dobre zabezpieczenie chroniące przed nieuprawnionym logowaniem i przejęciem Twojego konta.

bitbay bezpieczeństwo

Możesz ustawić zabezpieczenie 2FA za pomocą aplikacji Google Authenticator. Kliknij nazwę użytkownika w prawym górnym rogu i wybierz ustawienia bezpieczeństwa. Zaznacz opcję, która najbardziej Ci odpowiada.

Sprawdź też inne metody bezpiecznego korzystania z kryptowalut.

Jak kupować na BitBay?

Opcje związane z kupowaniem i sprzedawaniem kryptowalut dostępne są w zakładce Giełda w menu po lewej stronie. Panel BitBay jest przemyślany i zaprojektowany w sposób ułatwiający korzystanie z platformy.

Poszczególne elementy są dobrze rozmieszczone i widoczne, a kolorystyka przyjemna dla oka. Jeśli chodzi o wizualne aspekty, to moim zdaniem nie ma do czego się przyczepić. Layout jest dopracowany i zachęcający.

jak kupować na bitbay

1. Menu główne
2. Wykres kursu
3. Wysokość obrotu

4. Rodzaje zleceń
5. Dostępne środki
6. Interwał czasowy

7. Wybór par
8. Formularze
9. Edycja wyglądu


Mechanizm wystawiania ofert kupna i sprzedaży jest intuicyjny, a wykonywanie transakcji łatwe. Całość jest spójna i działa sprawnie. Kwoty możesz wpisywać w dowolne okienka. Wystarczy je odblokować klikając małą kłódkę. Automatyczny kalkulator przeliczy wprowadzone wartości.

Bezpośrednio pod wykresem masz do wyboru cztery rodzaje zleceń. Każde z nich działa w inny sposób. Zapoznaj się dobrze z tą instrukcją, ponieważ niektórych zleceń nie da się anulować.

zlecenia kupna i sprzedaży

Wystaw ofertę

Tutaj możesz ustalić ile bitcoinów chcesz sprzedać lub kupić i po jakim kursie. W polu ilość wpisujesz ilość monet, którą chcesz wymienić.

W polu kurs ustalasz kurs zakupu. System obliczy ile złotówek otrzymasz. Jest to widoczne w polu wartość.

oferty

Po wystawieniu Twoja oferta jest widoczna dla innych użytkowników Bitbay w sekcji BID (kupno) lub ASK (sprzedaż). Nie jest zrealizowana do momentu gdy któryś z użytkowników jej nie zaakceptuje.

Kiedy tak się stanie otrzymasz powiadomienie w pasku na górze strony. Póki oferta nie jest zrealizowana możesz ją w każdej chwili anulować.

Szybka transakcja

W sekcji szybka transakcja wpisujesz tylko ilość bitcoinów które chcesz kupić lub sprzedać. Po zaakceptowaniu system wykona transakcję po najbardziej korzystnym w danej chwili kursie. Operacja jest natychmiastowa i nieodwracalna. Nie musisz czekać aż ktoś ją zaakceptuje.

Opcja szybkiego zakupu przydaje się początkującym użytkownikom. Dzięki niej bardzo łatwo możesz kupować bitcoiny i pozostałe kryptowaluty.

Stop market

Możesz ustawić po jakim kursie ma zostać zrealizowana transakcja gdy cena osiąga ustawiony poziom. Możesz z niej skorzystać gdy obawiasz się, że cena spadnie. Ustawiasz poziom sprzedaży, aby uchronić się przed spadkiem.

Fill or kill

Tutaj możesz ustawić ofertę limitowaną, która będzie zrealizowana natychmiast i po ustawionym w zleceniu kursie. Korzystaj ostrożnie. Jeśli się pomylisz i źle wprowadzisz cenę oferta zostanie od razu zrealizowana i nie da się tego cofnąć.

Historia transakcji i aktywne oferty

Wszystkie wystawione oferty znajdziesz w sekcji moje oferty po prawej stronie. Natomiast oferty zrealizowane są obok, w zakładce historia.

historia

Wysokość prowizji

Prowizja od transakcji na BitBay wynosi od 0% do 0.43% – jej wysokość zależy od całości obrotu, który wykonamy w okresie 30 dni oraz rodzaju transakcji jaka była zawarta. Im większy obrót tym niższa prowizja.

 • Maker – jest naliczana jeśli umieszczasz zlecenie na giełdzie. W przypadku transakcji KRYPTO/FIAT maksymalna jej wysokość to 0.3% minimalna 0.17% w zależności od wielkości obrotu w danym miesiącu.
 • Taker – jest naliczana jeśli korzystasz z ofert wystawionych na giełdzie przez innych użytkowników. W przypadku transakcji KRYPTO/FIAT wynosi odpowiednio 0.43% oraz 0.25% w zależności od obrotu.

Transakcje KRYPTO/KRYPTO:

 • Maker – 0%
 • Taker – 0.1%

Kryptowaluty dostępne na BitBay

Giełda BitBay udostępnia 3 waluty FIAT oraz 16 kryptowalut. Nowe pozycje cały czas są dodawane. Czasem odbywa się to na drodze głosowania dlatego nie zawsze są to sensowne kryptowaluty.

Użytkownicy wybierają. W ostatnim głosowaniu największą ilość głosów zdobył Futuro Coin (FTO) i mimo kontrowersji został dodany do listingu.

W zestawieniu prym wiodą znane kryptowaluty z dużą społecznością i zapleczem. Są też pozycje bardziej egzotyczne: KZC, BTG, XIN, FTO.

Mimo dostępności kilkunastu pozycji (w parach z trzema tradycyjnymi walutami) handel na części z nich praktycznie nie istnieje. Wolumeny są bardzo niskie. Dlatego trudno kupić lub sprzedać większą ilość coinów po bieżącym kursie. Handel z dźwignią również nie jest możliwy.

Nowe narzędzia na giełdzie BitBay

W połowie lipca 2018 roku na giełda Bitbay udostępniła dwa nowe narzędzia, które mogą być przydatne dla użytkowników: kantor FIAT i tryb PRO.

Wewnętrzny kantor walut FIAT

Funkcjonalność ta działa jak klasyczny kantor. Umożliwia wymianę jednej waluty FIAT na inną. Możesz wymienić złotówki na dolary czy euro i odwrotnie.

Można by powiedzieć, że to nic nadzwyczajnego. Jednak przydaje się, ponieważ aby przewalutować środki nie musisz ich nigdzie wysyłać. Możesz to zrobić od razu i bardzo szybko. Całkowity koszt przewalutowania wynosi 0% i jak zapowiada giełda to się nie zmieni. Jak będzie zobaczymy.

Giełda Bitbay umożliwia handel na trzech parach walutowych. Kryptowaluty możesz kupować za PLN, EU i USD. Na każdym z tych rynków sytuacja może wyglądać bardziej lub niej korzystnie.

Posiadając możliwość darmowego przewalutowania możesz błyskawicznie zmienić rynek niezależnie od tego w jakiej walucie dokonałeś depozytu. Opcja darmowej wymiany jest atrakcyjna nawet jeśli nie chcesz kupować i sprzedawać kryptowalut. Wpłacasz złotówki, zamieniasz na dolary i wypłacasz na konto dolarowe. Możliwe dowolne wymiany walut FIAT.

Bitbay jest jedyną giełdą kryptowalut udostępniającą tego rodzaju użyteczne rozwiązanie. Nie testowałem, czy działa ono zgodnie z zapewnieniami.

Jak kupować i sprzedawać w kantorze BitBay?

Wybierz zakładkę kantor FIAT z menu giełdy. Przeczytaj i zatwierdź regulamin. Kliknij aktywuj, aby uruchomić usługę.

Panel jest intuicyjny. Wpisujesz kwotę i wybierasz waluty. Przycisk wymień akceptuje transakcję.

Giełda Bitbay umożliwia korzystanie z kantoru FIAT użytkownikom, którzy przeszli weryfikację. Minimalne kwoty wymiany to: 10 USD, 10 EU, 25 PLN.

Transakcje wymiany w kantorze FIAT są rozliczane przez firmę partnerską Igoria Trade S.A. posiadającą status Europejskiej Instytucji Płatniczej.

BitBay PRO dla traderów – poradnik

Tryb Pro to wersja dla użytkowników z doświadczeniem w handlu kryptowalutami. Zawiera narzędzia ułatwiające wyznaczanie poziomów kupna i sprzedaży pomocne głównie przy codziennym tradingu.

Obecny stan jest zadowalający, ale ten moduł cały czas jest w fazie testowej. Z pewnością będzie modyfikowany i udoskonalany. Aby uruchomić kliknij tryb PRO w menu po lewej stronie. Zostaniesz przeniesiony do ekranu głównego.

 • ekran główny – wpłaty i wypłaty, oraz ustawienia
 • panel giełdowy – zakup i sprzedaż, wykresy i narzędzia

Ekran główny

W tym miejscu wyszczególnione rynki dostępne na giełdzie Bitbay. Możesz wybrać ulubione oznaczając gwiazdką. Po lewej stronie wartość wszystkich portfeli oraz wpłaty i wypłaty (nie widać na screenie). W górnej części ustawienia, wszystkie oferty i salda z podziałem na konkretne kryptowaluty.

bitbay pro


Panel giełdowy PRO

Bardziej rozbudowana wersja giełdy Bitbay. Posiada więcej zaawansowanych opcji pozwalających kupować i sprzedawać kryptowaluty. Możesz w dowolny sposób przestawiać poszczególne elementy. Na monitorze możesz jednocześnie obserwować wykresy ośmiu rynków.

Panel bitbay

W prawym górnym rogu ekranu głównego obok oferty kliknij okrągły element. Zobaczysz widget pozwalający dostosować wygląd panelu giełdowego. W pierwszej zakładce do wyboru cztery różne układy. Możliwość zmiany położenia menu oraz kolejności wyświetlanych kolumn.

giełda bitbay pro

W zakładce wersja kolorystyczna możesz zmienić kolor całej szaty graficznej panelu. Do wyboru motyw ciemny lub jasny. Przejdźmy do zakładki numer trzy.

tryb pro

Tutaj zmienisz kolejność formularzy transakcji, kolumn oraz list ofert. Jest też opcja zmiany czcionki, wartości i typu słupków oraz powiększenie ich widoku.

Jak widzisz możliwość edycji wyglądu panelu w wersji BitBay PRO jest mocno rozbudowana. Ustawisz dowolną konfigurację według własnych potrzeb. W wersji podstawowej tego nie zrobisz.

Giełdowe narzędzia do analizy technicznej

Giełda Bitbay PRO udostępnia szereg narzędzi wykorzystywanych do analizy technicznej i prognozowania korekt na Bitcoinie. Są klasyczne rysiki do wykresu, wskaźniki oraz zaawansowany edytor wyglądu samego wykresu.

Panel pozwala ustawić widok pełnoekranowy, aby inne elementy monitora nie przeszkadzały w tradingu.

 • Style wykresu – pozwala wybrać w jaki sposób ma być prezentowany wykres kursu. Do wyboru jedenaście wariantów. Wśród nich linie wsparcia i oporu, obszar oraz świece japońskie. Do edytowania wyglądu każdego ze styli wykresów jest osobny edytor. Możesz wybrać dowolny kolor, ustawić skalę i strefę czasową oraz dopasować inne elementy według własnego uznania.

wykresy

 • Wskaźniki – do wyboru 78 wskaźników ułatwiających trading. Są te najbardziej popularne: wskaźnik siły względnej (RSI) i wolumen (Volume). Są też mniej znane na przykład skumulowany indeks wahań (ASI).

wskaźniki

Podsumowanie poradnika

Ogólnie rzecz biorąc platforma BitBay funkcjonuje sprawnie. Niestety zdarzają się problemy techniczne oraz kłopoty z księgowaniem wpłat i akceptowaniem wypłat. Problemem są też zmiany regulaminu bez wcześniejszej zapowiedzi. Dlatego między innymi zrezygnowałem z tej giełdy.

Bitbay nadaje się dla osób, które chcą kupić bitcoina za złotówki i nie mają innej opcji do wyboru. Jest to propozycja dla tych, którym nieszczególnie zależy na zachowaniu prywatności.

Bezustanne żądania skanów dokumentów i informacji tak szczegółowych jak przynależność do partii politycznej czy aktualna forma zatrudnienia zniechęcają na dobre.

Niegdyś najlepsza polska giełda kryptowalut dziś straszy procedurami i blokuje wypłaty bez powodu.

Mimo wszystko, mam nadzieję że przedstawiony w tym wpisie poradnik był dla Ciebie przydatny i dowiedziałeś się jak kupować na Bitbay.

16 komentarzy do wpisu „BitBay – poradnik jak kupować i sprzedawać na polskiej giełdzie”

 1. Witam! Mam 100 euro w portfelu na Bitby i chciałem za to kupić ETH -pojawia się info że nie mam wystarczająco środków na koncie.Myślałem że chodzi o dodatkowe pieniądze na prowizje,spróbowałem więc kupić za 50 euro ,dalej to samo.

  Odpowiedz
  • W sprawach technicznych musisz pisać na support giełdy BitBay. Jeśli są jakieś nieprawidłowości w działaniu, ja w tej kwestii nic nie poradzę. Zanim to zrobisz zobacz czy wybrałeś odpowiednią parę walutową czyli ETH/EU.

 2. Dziękuję za szybką odpowiedź. Po kilkunastu próbach wciąż odpowiada że za mało środków na koncie, choć zgodnie z wpłatą saldo wynosi 100 euro. Zaczynam cieszyć się że tylko tyle wpłaciłem. Niezła zachęta dla początkujących. Czy to norma na giełdach, czy tylko ja mam szczęście? Gdzie próbować dalej, wybrałem Bitbay bo dopiero się uczę crypto, myślałem że będzie łatwiej na polskiej. Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • To nie jest norma na giełdach, ale czasem wszędzie zdarzają się problemy techniczne. Czy na pewno wybrałeś dobrą parę walutową? Jak dla mnie wygląda to tak jakbyś chciał kupić ETH za euro na parze z PLN lub USD. W takiej sytuacji normalny jest komunikat o braku środków.

   Sprawdź to, sprawdź też czy masz zweryfikowane konto. Jeśli wybrałeś odpowiednią parę i masz zweryfikowane konto, a problem nadal występuje, pisz na support BitBay.

 3. Mój błąd! Jak zakładałem konto nieumyślnie utworzyłem dwa rachunki w euro. Środki były tylko na jednym. Trzeba zaznaczyć który rachunek ma być użyty do transakcji. Dalej wszystko ok. Nie ukrywam ze trochę spanikowałem. Jak już pisałem, dopiero zaczynam z krypto i od paru tygodni śledzę co tylko mogę na ten temat. I śmiało mogę powiedzieć że dla początkujących nic lepszego niż tutaj nie znalazłem. Dużo bardzo przystępnie podanej wiedzy. Dzięki raz jeszcze i pozdrawiam!

  Odpowiedz
 4. Witam, czy jest jakaś możliwość zablokowania cofnięcia pub zatrzymania transakcji gdyż okazało się ze to oszuści po drugiej stronie. Przelew tkwi w blockchain jak na razie nie dotarł czy możesz jakoś pomoc? Oczywiście zapłacę nie MA problemu. Pozdrawiam czekam na kontakt

  Odpowiedz
  • Jeśli transakcja jest w mempolu to teoretycznie jest możliwość cofnięcia. Jeśli transakcja została potwierdzona i zapisana w łańcuchu bloków to nie ma możliwości cofnięcia.

 5. Witam. Jak długo trwa weryfikacja konta. Pierwszy stopień weryfikacji nastąpił po kilku minutach, a drugi stopień weryfikacji czekam 24 godziny. Czy tak to trwa długo?

  Odpowiedz
  • Bitbay to giełda, której specjalnością jest dokładne i skrupulatne weryfikowanie klientów. Nawet jak Cię raz zweryfikują skutecznie to uwielbiają powtarzać tę procedurę przy każdym przelewie. To był jeden z powodów dla których przestałem korzystać z tej giełdy. Rozumiem, że czasem nie ma innego wyjścia i dla tego założyłeś tam konto.

   Weryfikacja na Bitbay to prawdziwe wyzwanie, więc Twój przypadek nie jest wyjątkiem. W razie kłopotów polecam bezpośredni kontakt z supportem giełdy. Może to być trudne bo pracownicy uwielbiają korzystać z formułek kopiuj/wklej. Najlepiej zadzwonić. Nie zazdroszczę i życzę powodzenia w walce z weryfikacją 🙂

 6. Witam, czy kiedy wystawiam ofertę kupna w opcji limit na bitbayu, a następnie ją anuluje ponieważ cena odbiegła od wyznaczonego poziomu, to pobierana jest prowizja za wystawienie oferty bez zrealizowania?

  Odpowiedz
 7. Witaj.

  Jak wygląda wypłata PLN na konto bankowe? Czy jest jak na 4coin, że wypłaty dokonywać można jedynie środków które zakupiłem bezpośrednio tam, czy po przesłaniu BTC z innego portfela na BitBay i po sprzedaniu ich nie będzie problemu z przelewem bankowym? Dodatkowo, w przypadku przelewu środków na konto bankowe czy są limity pojedyńczych transakcji (10tys pln, 20 tyś itd)?

  Odpowiedz
  • Nie korzystam z giełdy BitBay. Nie korzystam też z walut FIAT. Jeśli ktoś zna odpowiedzi na powyższe pytania proszę o napisanie ich w komentarzu.

 8. Prosze o łopatologiczne wyjaśnienie początkującemu jak działa na bitbayu obecnie Zonda „STOP LIMIT, STOP MARKET”?
  Co mam wpisać i gdzie by wyznaczyć cenę maksymalnego spadku na jaki mogę sobie pozwolić, kupna, sprzedaży z jak najlepszą ceną?
  Na tą chwilę trudno mi to zrozumieć.
  Prosze o pomoc.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Zlikwidowałem konto na BitBay obecnie Zonda z powodów wymienionych w artykule. Nie wiem jakie konkretnie rodzaje zleceń udostępnia teraz Zonda i jak dokładnie one działają. Wydaje mi się, że STOP LIMIT to wersja klasyczna, na każdej giełdzie działająca tak samo.

   Tutaj poradnik dotyczący zlecenia STOP LIMIT: https://kryptopan.pl/binance-poradnik-jak-kupowac/#stop-limit-zlecenie-warunkowe

   Jest to poradnik na temat innej giełdy, ale zlecenie STOP LIMIT powinno działać tak samo.

Dodaj komentarz