Giełda Bitbay – Poradnik jak kupować i sprzedawać

Poradnik zawiera szczegółowy opis funkcji i narzędzi dostępnych na polskiej giełdzie Bitbay

bitbay poradnik

Ten poradnik w całości dotyczy technicznej obsługi panelu giełdy BitBay. Znajdziesz w nim opis najważniejszych funkcji i przydane informacje.

Jeśli posiadasz Bitcoina lub kryptowaluty sprawdź zestawienie najlepszych giełd, portfeli i innych przydatnych aplikacji ➙ otwórz listę

Nie korzystam ani nie polecam giełdy Bitbay, ponieważ nastąpiły niekorzystne zmiany w regulaminie. Poradnik zostawiam informacyjnie, gdyby ktoś mimo to chciał korzystać z platformy.

Sprawdź międzynarodową platformę na której dostępnych jest ponad 150 kryptowalut  poradnik jak kupować na Binance

Polska Giełda BitBay - Poradnik


Poradnik został napisany od nowa. W chwili obecnej jest w pełni zgodny z wersją giełdy Bitbay 3.0 Dodatkowo zawiera informacje o niedawno dodanych narzędziach. Opisałem wewnętrzny kantor i panel PRO. W ramach uzupełnienia przeczytaj artykuł jak wybrać najlepszą giełdę ktyptowalut.

Treść artykułu aktualizuję na bieżąco, ale wartości prowizji, dostępne kryptowaluty i warunki wypłat sprawdzaj na stronie giełdy. Ponieważ tam znajdziesz najbardziej aktualne informacje i ewentualne zmiany w warunkach.

Bot do handlu na BitBay

Możesz skorzystać z aplikacji umożliwiającej zawieranie automatycznych transakcji. Wystarczy ustawić warunki na jakich ma się odbywać handel. Bot wykona operacje na koncie giełdowym według zadanych ustawień.

Jeśli chcesz sprawdzić jak działa bot kliknij przycisk i przetestuj za darmo

Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas i wyeliminować emocje, ponieważ transakcje są zawierane automatycznie według narzuconego wcześniej wzorca. Aplikacja łączy się z giełdą przez API. Możesz ją dowolnie konfigurować.

Wpłaty i Wypłaty

W pierwszej kolejności należy zasilić konto giełdowe kryptowalutami lub walutami FIAT. Potem będziesz mógł kupować i sprzedawać do woli.

Gieła Bitbay umożliwia wypłaty we wszystkich listowanych walutach i kryptowalutach tylko po weryfikacji konta. Dlatego jest to opcja dla osób, którym nieszczególnie zależy na zachowaniu prywatności.

Czas realizacji w przypadku walut tradycyjnych zależy od procedur Twojego banku natomiast w przypadku krypto od uzyskania określonej liczby potwierdzeń z sieci.

Jak wpłacić złotówki na Bitbay?

jak wpłacić

Z menu po lewej stronie wybierz zakładkę portfele. Następnie zaznacz PLN i wpłata. Do wyboru masz przelew bankowy i wpłatę przez Pocztę Polską.

jak wpłacić złotówki

Pokaże się numer konta na który trzeba zrobić przelew. Zwróć uwagę żeby w tytule było dokładnie to co masz podane. Przelewy księgowane są w dni robocze trzy razy na dobę.

Poczekaj aż środki dojdą. Dostępne saldo sprawdzisz klikając portfele z menu giełdy po lewej stronie. Tam powinny być widoczne złotówki, które wpłaciłeś.

Jak wpłacić kryptowaluty na giełdę Bitbay?

Portfele następnie wybierz kryptowalutę i opcję wpłata. Zobaczysz formularz z adresem na który trzeba wysłać coiny.

Aby wpłacone kryptowaluty zaksięgowały się poprawnie na Twoim koncie giełdowym oprócz adresu portfela musisz wpisać dodatkowo ID lub tag.

Dotyczy to kilku kryptowalut. W giełdowym panelu wpłat zobaczysz informujący o tym komunikat.

wpłata jak wpłacić kryptowaluty

Pamiętaj aby wysyłając coiny z portfela wpisać ID lub tag, niezbędne do przypisania Twojej wpłaty do Twojego konta giełdowego. Jeśli tego nie zrobisz stracisz wpłacone kryptowaluty.

Jak wypłacić bitcoiny?

Zakupione bitcoiny lub inne kryptowaluty możesz WYPŁACIĆ TYLKO PO ZWERYFIKOWANIU KONTA. Niestety użytkownicy nie są informowani o tym fakcie, a wpłaty w krypto są przyjmowane na niezweryfikowane konta.

Przy próbie wypłaty transakcja jest blokowana i pojawia się żądanie wysłania dokumentów. Moim zdaniem łapanie użytkownika w taką pułapkę to bardzo nieuczciwa praktyka. Spodziewałbym się wyższych standardów obsługi klienta.

Wypłata BTC

Kliknij portfele z lewego menu, zaznacz BTC potem wypłata. Zobaczysz formularz. W polu kwota wpisz ilość bitcoinów, które chcesz przelać. W polu wyślij do wpisz swój adres portfela i zatwierdź przyciskiem wypłać.

Do długoterminowego i bezpiecznego przechowywania bitcoinów służy paper wallet lub portfel sprzętowy Ledger Nano S. Jeśli kupiłeś kryptowaluty z zamiarem długoterminowym wypłać je z giełdy, ponieważ nie ma sensu niepotrzebnie ryzykować utraty środków.

Jak kupować na giełdzie Bitbay?

Opcje związane z kupowaniem i sprzedawaniem kryptowalut dostępne są w zakładce giełda w menu po lewej stronie.

Panel jest przemyślany i zaprojektowany w sposób ułatwiający korzystanie z giełdy. Poszczególne elementy są dobrze rozmieszczone i widoczne, a kolorystyka przyjemna dla oka.

Jeśli chodzi o wizualne aspekty, to moim zdaniem nie ma do czego się przyczepić. Layout jest dopracowany i zachęcający.

jak kupować na giełdzie bitbay

1. Menu główne
2. Wykres kursu
3. Wysokość obrotu

4. Rodzaje zleceń
5. Dostępne środki
6. Interwał czasowy

7. Wybór par walutowych
8. Formularze zamówień
9. Dostosowanie wyglądu


Mechanizm wystawiania ofert kupna i sprzedaży jest intuicyjny, a wykonywanie transakcji łatwe. Całość jest spójna i działa sprawnie.

Kwoty możesz wpisywać w dowolne okienka. Wystarczy je odblokować klikając małą kłódkę. Automatyczny kalkulator od razu przeliczy wprowadzone wartości.

Bezpośrednio pod wykresem masz do wyboru cztery rodzaje zleceń. Każde z nich działa w inny sposób. Zapoznaj się dobrze z tą instrukcją, ponieważ niektórych zleceń nie da się anulować.

zlecenia jak kupować

Wystaw ofertę

Tutaj możesz ustalić ile bitcoinów  (sprawdź co to jest bitcoin) chcesz sprzedać lub kupić i po jakim kursie. W polu ilość wpisujesz ilość monet, którą chcesz wymienić.

oferty jak kupować

W polu kurs ustalasz kurs zakupu. System obliczy ile złotówek otrzymasz. Jest to widoczne w polu wartość.

Po wystawieniu Twoja oferta jest widoczna dla innych użytkowników Bitbay w sekcji BID (kupno) lub ASK (sprzedaż). Nie jest zrealizowana do momentu gdy któryś z użytkowników jej nie zaakceptuje.

Kiedy tak się stanie otrzymasz powiadomienie w pasku na górze strony. Póki oferta nie jest zrealizowana możesz ją w każdej chwili anulować.

Szybka transakcja

W sekcji szybka transakcja wpisujesz tylko ilość botcoinów które chcesz kupić lub sprzedać. Po zaakceptowaniu system wykona transakcję po najbardziej korzystnym w danej chwili kursie. Operacja jest natychmiastowa i nieodwracalna. Nie musisz czekać aż ktoś ją zaakceptuje.

Opcja szybkiego zakupu przydaje się początkującym użytkownikom. Dzięki niej bardzo łatwo możesz kupować bitcoiny i pozostałe kryptowaluty.

Stop market

Możesz ustawić po jakim kursie ma zostać zrealizowana transakcja gdy cena osiąga ustawiony poziom. Możesz z niej skorzystać gdy obawiasz się, że cena spadnie. Ustawiasz poziom sprzedaży, aby uchronić się przed spadkiem.

Fill or kill

Tutaj możesz ustawić ofertę limitowaną, która będzie zrealizowana natychmiast i po ustawionym w zleceniu kursie. Korzystaj ostrożnie. Jeśli się pomylisz i źle wprowadzisz cenę oferta zostanie od razu zrealizowana i nie da się tego cofnąć.

Historia transakcji i aktywne oferty

Wszystkie wystawione oferty znajdziesz w sekcji moje oferty po prawej stronie. Natomiast oferty zrealizowane są obok, w zakładce historia.

giełda historia

Wysokość prowizji

Prowizja od transakcji wynosi od 0% do 0.43% - jej wysokość zależy od całości obrotu, który wykonamy w okresie 30 dni oraz rodzaju transakcji jaka była zawarta. Im większy obrót tym niższa prowizja. Znaczenie ma też para walutowa.

Poniższa tabela dotyczy transakcji KRYPTO/FIAT. Na przykład jeśli kupujesz bitcoina za złotówkę.

Maker

Jest naliczana jeśli umieszczasz zlecenie na giełdzie. Maksymalna jej wysokość to 0.3% minimalna 0.17% w zależności od wielkości obrotu w danym miesiącu.

Taker

Jest naliczana jeśli korzystasz z ofert wystawionych na giełdzie przez innych użytkowników. Wynosi odpowiednio 0.43% oraz 0.25% w zależności od obrotu.

W przypadku transakcji KRYPTO/KRYPTO prowizja wynosi:

  • Maker - 0%
  • Taker - 0.1%

Jakie kryptowaluty są dostępne na Bitbay?

Giełda Bitbay udostępnia 3 waluty FIAT oraz 16 kryptowalut. Nowe pozycje cały czas są dodawane. Czasem odbywa się to na drodze głosowania dlatego nie zawsze są to sensowne kryptowaluty.

Użytkownicy wybierają. W ostatnim głosowaniu największą ilość głosów zdobył Futuro Coin (FTO) i mimo kontrowersji został dodany do listingu.


  • PLN - Złotówka
  • USD - Dolar
  • EU - Euro

W zestawieniu prym wiodą znane i topowe kryptowaluty. Z dużą społecznością i zapleczem. Jest też kilka pozycji nieco bardziej egzotycznych: KZC, BTG, XIN, FTO.

Mimo dostępności kilkunastu pozycji (w parach z trzema tradycyjnymi walutami) handel na części z nich praktycznie nie istnieje. Wolumeny są bardzo niskie. Dlatego trudno kupić lub sprzedać większą ilość coinów po bieżącym kursie.

Więcej poradników:

Ustawienia konta giełdowego

giełda bitbay ustawienia konta

Kilka pomocniczych ustawień konta giełdowego. Poza zakładką bezpieczeństwo nie są szczególnie istotne.

Tu możesz zmienić hasło, ustawić powiadomienia mailowe, zdefiniować odbiorców przelewów i podłączyć inną aplikację (na przykład bota) przez system API.

Bezpieczeństwo - dwustopniowe logowanie

Giełda Bitbay posiada opcję dwustopniowego logowania i uwierzytelniania operacji.

Gdy chcesz się zalogować lub zlecić przelew otrzymujesz na maila specjalny kod, który musisz wpisać, aby zatwierdzić daną operację.

giełda bitbay bezpieczeństwo

Jest to bardzo dobre zabezpieczenie chroniące przed nieuprawnionym logowaniem i przejęciem Twojego konta przez osoby trzecie.

Możesz również ustawić zabezpieczenie 2FA korzystając z aplikacji Google Authenticator.

Aby to zrobić kliknij w Twoją nazwę użytkownika w prawym górnym rogu i wybierz ustawienia bezpieczeństwa. Zaznacz opcję, która najbardziej Ci odpowiada.

Sprawdź też inne  metody bezpiecznego korzystania z kryptowalut.

Giełda Bitbay - Nowe narzędzia

giełda bitbay nowości

W połowie lipca 2018 roku na giełda Bitbay udostępniła dwa nowe narzędzia, które są bardzo przydatne dla użytkowników: kantor FIAT i tryb PRO. Opis poniżej.

Wewnętrzny kantor walut FIAT

Funkcjonalność ta działa jak klasyczny kantor. Umożliwia wymianę jednej waluty FIAT na inną. Możesz wymienić złotówki na dolary czy euro i odwrotnie.

Można by powiedzieć, że to nic nadzwyczajnego. Jednak przydaje się, ponieważ aby przewalutować środki nie musisz ich nigdzie wysyłać. Możesz to zrobić od razu i bardzo szybko.

Całkowity koszt przewalutowania wynosi 0% i jak zapowiada giełda to się nie zmieni. Jak będzie zobaczymy.

Giełda Bitbay umożliwia handel na trzech parach walutowych. Kryptowaluty możesz kupować za PLN, EU i USD. Na każdym z tych rynków sytuacja może wyglądać bardziej lub niej korzystnie.

bitbay kantor fiat

Posiadając możliwość darmowego przewalutowania możesz błyskawicznie zmienić rynek niezależnie od tego w jakiej walucie dokonałeś depozytu.

Opcja darmowej wymiany jest atrakcyjna nawet jeśli nie chcesz kupować i sprzedawać kryptowalut. Wpłacasz złotówki, zamieniasz na dolary i wypłacasz na konto dolarowe. Możliwe dowolne wymiany walut FIAT.

Bitbay jest jedyną na świecie giełdą kryptowalut udostępniającą tego rodzaju użyteczne rozwiązanie. Nigdy nie testowałem, czy ten system działa zgodnie z zapewnieniami giełdy.

Transakcje wymiany w kantorze FIAT są rozliczane przez firmę partnerską Igoria Trade S.A. która posiada status Europejskiej Instytucji Płatniczej.

Jak korzystać z kantoru na giełdzie Bitbay?

Wybierz zakładkę kantor FIAT z menu giełdy. Przeczytaj i zatwierdź regulamin. Kliknij aktywuj, aby uruchomić usługę.

Panel jest intuicyjny. Wpisujesz kwotę i wybierasz waluty. Przycisk wymień akceptuje transakcję.

Giełda Bitbay umożliwia korzystanie z kantoru FIAT użytkownikom, którzy przeszli weryfikację. Minimalne kwoty wymiany to: 10 USD, 10 EU, 25 PLN.

Najlepsze giełdy, portfele oraz przydatne aplikacje

Tryb PRO dla traderów

Tryb Pro to wersja dla użytkowników z doświadczeniem w handlu kryptowalutami. Zawiera narzędzia ułatwiające wyznaczanie poziomów kupna i sprzedaży pomocne głównie przy codziennym tradingu.

Obecny stan jest zadowalający, ale ten moduł cały czas jest w fazie testowej. Z pewnością będzie modyfikowany i udoskonalany.

Aby uruchomić kliknij tryb PRO w menu po lewej stronie. Zostaniesz przeniesiony do ekranu głównego.

 

  • ekran główny - wpłaty i wypłaty, oraz ustawienia
  • panel giełdowy - zakup i sprzedaż, wykresy i narzędzia

Ekran główny

W tym miejscu wyszczególnione rynki dostępne na giełdzie Bitbay. Możesz wybrać ulubione oznaczając gwiazdką.

Po lewej stronie wartość wszystkich portfeli oraz wpłaty i wypłaty (nie widać na screenie). W górnej części ustawienia, wszystkie oferty oraz salda z podziałem na konkretne kryptowaluty.bitbay pro ekran

Panel giełdowy PRO

Bardziej rozbudowana wersja giełdy Bitbay. Posiada więcej zaawansowanych opcji pozwalających kupować i sprzedawać kryptowaluty.

Możesz w dowolny sposób przestawiać poszczególne elementy. Na monitorze możesz jednocześnie obserwować wykresy ośmiu rynków. Panel giełdowy bitbay

Dostosowanie wygląd panelu giełdowego

W prawym górnym rogu ekranu głównego obok oferty kliknij okrągły element. Zobaczysz widget pozwalający dostosować wygląd panelu giełdowego.

W pierwszej zakładce do wyboru cztery różne układy. Możliwość zmiany położenia menu oraz kolejności wyświetlanych kolumn.

giełda bitbay pro wygląd

W zakładce wersja kolorystyczna możesz zmienić kolor całej szaty graficznej panelu. Do wyboru motyw ciemny lub jasny. Przejdźmy do zakładki numer trzy.

bitbay tryb pro

Tutaj zmienisz kolejność formularzy transakcji, kolumn oraz list ofert. Jest też opcja zmiany czcionki, wartości i typu słupków oraz powiększenie ich widoku.

Jak widzisz możliwość edycji wyglądu panelu giełdowego wersji PRO jest mocno rozbudowana. Ustawisz dowolną konfigurację według własnych potrzeb. W wersji podstawowej tego nie zrobisz.

Najczęściej czytane poradniki:

Giełdowe narzędzia do analizy technicznej

Giełda Bitbay PRO udostępnia szereg narzędzi wykorzystywanych do analizy technicznej. Są klasyczne rysiki do wykresu, wskaźniki oraz zaawansowany edytor wyglądu samego wykresu.

Panel pozwala ustawić widok pełnoekranowy, aby inne elementy monitora nie przeszkadzały w traddingu.

Style wykresu

Możesz wybrać w jaki sposób ma być prezentowany wykres kursu. Do wyboru jedenaście wariantów. Wśród nich linia bazowa, obszar oraz świece japońskie.

Do edytowania wyglądu każdego ze styli wykresów jest osobny edytor. Możesz wybrać dowolny kolor, ustawić skalę i strefę czasową oraz dopasować inne elementy według własnego uznania.giełda bitbay wykres

Wskaźniki

Do wyboru 78 wskaźników ułatwiających trading. Są te najbardziej popularne: wskaźnik siły względnej (RSI) i wolumen (Volume). Są też mniej znane na przykład skumulowany indeks wahań (ASI).

giełda bitbay wskaźniki

Giełda Bitbay - Podsumowanie poradnika

Ogólnie rzecz biorąc cała platforma funkcjonuje sprawnie. Niestety zdarzają się problemy techniczne oraz kłopoty z księgowaniem wpłat i akceptowaniem wypłat. Problemem są też zmiany regulaminu bez wcześniejszej zapowiedzi. Dlatego między innymi zrezygnowałem z tej giełdy.

bitbay podsumowanie poradnika

Giełda Bitbay nadaje się dla osób, które chcą kupić bitcoina za złotówki i nie mają innej opcji do wyboru.

Osoby z doświadczeniem znajdą tu narzędzia do tradingu oraz zaawansowany edytor panelu giełdowego. Funkcje przydatne pod warunkiem, że komuś się chce przechodzić skomplikowany proces weryfikacji użytkowników.

Mam nadzieję, że przedstawiony w tym wpisie poradnik był dla Ciebie przydatny i dowiedziałeś się jak kupować na Bitbay.

Giełdy Kryptowaluty Poradniki

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Previous reading
Co to jest bitcoin? Jak działa kryptowaluta BTC? Opis i cechy
Next reading
Jak zrobić papierowy portfel bitcoin? Tworzenie paper wallet