Giełda Bitbay – Poradnik jak kupować i sprzedawać

Poradnik zawiera szczegółowy opis funkcji i narzędzi dostępnych na polskiej giełdzie Bitbay

bitbay poradnik

Ten poradnik w całości dotyczy technicznej obsługi panelu giełdowego. Znajdziesz w nim opis najważniejszych funkcji i przydane informacje:

 • wpłata /wypłata złotówek oraz kryptowalut
 • jak kupować na Bitbay
 • wysokość prowizji od transakcji
 • dostępne (listowane) kryptowaluty
 • dwuetapowe zabezpieczenie logowania
 • jak korzystać z kantoru FIAT
 • opis giełdowego trybu PRO
 • podsumowanie poradnika

Z powodu niekorzystnych zmian w regulaminie nie korzystam ani nie polecam giełdy Bitbay. Poradnik zostawiam informacyjnie, gdyby ktoś jeszcze posiadał konto na tej giełdzie.

Sprawdź międzynarodową giełdę na której dostępnych jest ponad 150 kryptowalut  poradnik jak kupować na Binance.

Polska Giełda BitBay - Poradnik


Poradnik został napisany od nowa i w chwili obecnej jest w pełni zgodny z aktualną wersją giełdy Bitbay 3.0 Dodatkowo zawiera informacje o niedawno dodanych narzędziach.

Giełda Bitbay - Wpłaty

W pierwszej kolejności należy zasilić konto giełdowe kryptowalutami lub walutami FIAT. Potem będziesz mógł kupować i sprzedawać do woli.

Gieła Bitbay umożliwia wypłaty we wszystkich listowanych walutach i kryptowalutach tylko po weryfikacji konta.

Czas realizacji w przypadku walut tradycyjnych zależy od procedur Twojego banku natomiast w przypadku krypto od uzyskania określonej liczby potwierdzeń z sieci.

Jak wpłacić złotówki na Bitbay?

jak wpłacić bitbay

Z menu po lewej stronie wybierz zakładkę portfele. Następnie zaznacz PLN i wpłata. Do wyboru masz przelew bankowy i wpłatę przez Pocztę Polską.

jak wpłacić złotówki na bitbay

Pokaże się numer konta na który trzeba zrobić przelew. Zwróć uwagę żeby w tytule było dokładnie to co masz podane. Przelewy księgowane są w dni robocze trzy razy na dobę.

Poczekaj aż środki dojdą. Dostępne saldo sprawdzisz klikając portfele z menu giełdy po lewej stronie. Tam powinny być widoczne złotówki, które wpłaciłeś.

Jak wpłacić kryptowaluty na giełdę Bitbay?

Portfele następnie wybierz kryptowalutę i opcję wpłata. Zobaczysz formularz z adresem na który trzeba wysłać coiny.

Aby wpłacone kryptowaluty zaksięgowały się poprawnie na Twoim koncie giełdowym oprócz adresu portfela musisz wpisać dodatkowo ID lub tag.

Dotyczy to kilku kryptowalut. W giełdowym panelu wpłat zobaczysz informujący o tym komunikat.

wpłata na bitbayjak wpłacić kryptowaluty bitbay

Pamiętaj aby wysyłając coiny z portfela wpisać ID lub tag, niezbędne do przypisania Twojej wpłaty do Twojego konta giełdowego. Jeśli tego nie zrobisz stracisz wpłacone kryptowaluty.

Jak kupować na giełdzie Bitbay?

Opcje związane z kupowaniem i sprzedawaniem kryptowalut dostępne są w zakładce giełda w menu po lewej stronie.

Panel jest zaprojektowany w sposób ułatwiający korzystanie z giełdy. Poszczególne elementy są dobrze widoczne.

jak kupować na giełdzie bitbay

1. Menu główne
2. Wykres kursu
3. Wysokość obrotu

4. Rodzaje zleceń
5. Dostępne środki
6. Interwał czasowy

7. Wybór par walutowych
8. Formularze zamówień
9. Dostosowanie wyglądu


 

Mechanizm wystawiania ofert kupna i sprzedaży jest intuicyjny, a wykonywanie transakcji łatwe. Całość jest spójna i działa sprawnie.

Bezpośrednio pod wykresem masz do wyboru cztery rodzaje zleceń. Każde z nich działa w inny sposób.

zlecenia bitbay jak kupować

Wystaw ofertę

W tej sekcji możesz ustalić ile bitcoinów  (sprawdź co to jest bitcoin) chcesz sprzedać lub kupić i po jakim kursie. W polu ilość wpisujesz ilość monet, którą chcesz wymienić.

oferty bitbay jak kupować

W polu kurs ustalasz kurs zakupu. System obliczy ile złotówek otrzymasz. Jest to widoczne w polu wartość.

Po wystawieniu Twoja oferta jest widoczna dla innych użytkowników Bitbay w sekcji BID (kupno) lub ASK (sprzedaż). Nie jest zrealizowana do momentu gdy któryś z użytkowników jej nie zaakceptuje.

Kiedy tak się stanie otrzymasz powiadomienie w pasku na górze strony. Póki oferta nie jest zrealizowana możesz ją w każdej chwili anulować.

Szybka transakcja

W sekcji szybka transakcja wpisujesz tylko ilość botcoinów które chcesz kupić lub sprzedać. Po zaakceptowaniu system wykona transakcję po najbardziej korzystnym w danej chwili kursie. Operacja jest natychmiastowa i nieodwracalna. Nie musisz czekać aż ktoś ją zaakceptuje.

Opcja szybkiego zakupu przydaje się początkującym użytkownikom. Dzięki niej bardzo łatwo możesz kupować bitcoiny i pozostałe kryptowaluty.

Stop market

Możesz ustawić po jakim kursie ma zostać zrealizowana transakcja gdy cena osiąga ustawiony poziom. Możesz z niej skorzystać gdy obawiasz się, że cena spadnie. Ustawiasz poziom sprzedaży, aby uchronić się przed spadkiem.

Fill or kill

Tutaj możesz ustawić ofertę limitowaną, która będzie zrealizowana natychmiast i po ustawionym w zleceniu kursie. Korzystaj ostrożnie. Jeśli się pomylisz i źle wprowadzisz cenę oferta zostanie od razu zrealizowana i nie da się tego cofnąć.

Historia transakcji i aktywne oferty

Wszystkie wystawione oferty znajdziesz w sekcji moje oferty po prawej stronie. Natomiast oferty zrealizowane są obok, w zakładce historia.

giełda bitbay historia

Jakie prowizje obowiązują na giełdzie Bitbay?

Prowizja od transakcji wynosi od 0% do 0.43% - jej wysokość zależy od całości obrotu, który wykonamy w okresie 30 dni oraz rodzaju transakcji jaka była zawarta. Im większy obrót tym niższa prowizja. Znaczenie ma też para walutowa.

Poniższa tabela dotyczy transakcji KRYPTO/FIAT. Na przykład jeśli kupujesz bitcoina za złotówkę.

Maker

Jest naliczana jeśli umieszczasz zlecenie na giełdzie. Maksymalna jej wysokość to 0.3% minimalna 0.17% w zależności od wielkości obrotu w danym miesiącu.

Taker

Jest naliczana jeśli korzystasz z ofert wystawionych na giełdzie przez innych użytkowników. Wynosi odpowiednio 0.43% oraz 0.25% w zależności od obrotu.

W przypadku transakcji KRYPTO/KRYPTO prowizja wynosi:

 • Maker - 0%
 • Taker - 0.1%

 Jak wypłacić bitcoiny na portfel?

Zakupione bitcoiny lub inne kryptowaluty możesz WYPŁACIĆ TYLKO PO ZWERYFIKOWANIU KONTA. Do przechowywania bitcoinów służy paper wallet lub portfel sprzętowy Ledger Nano S.

Kliknij portfele z lewego menu, zaznacz BTC potem wypłata. Zobaczysz formularz. W polu kwota wpisz ilość bitcoinów, które chcesz przelać. W polu wyślij do wpisz swój adres portfela i zatwierdź przyciskiem wypłać.

Kryptowaluty dostępne na Bitbay

Giełda Bitbay udostępnia 3 waluty FIAT oraz 16 kryptowalut. Nowe pozycje cały czas są dodawane. Czasem odbywa się to na drodze głosowania.

Użytkownicy wybierają. W ostatnim głosowaniu największą ilość głosów zdobył Futuro Coin (FTO) i mimo kontrowersji został dodany do listingu.


 • PLN - Złotówka
 • USD - Dolar
 • EU - Euro
 • DASH - Dash
 • ZEC - Zcash
 • REP - Augur

W zestawieniu prym wiodą znane i topowe kryptowaluty. Z dużą społecznością i zapleczem. Jest też kilka pozycji nieco bardziej egzotycznych: KZC, BTG, XIN, FTO.

Więcej poradników:

Ustawienia konta giełdowego

giełda bitbay ustawienia konta

Kilka pomocniczych ustawień konta giełdowego. Poza zakładką bezpieczeństwo nie są szczególnie istotne.

Tu możesz zmienić hasło, ustawić powiadomienia mailowe, zdefiniować odbiorców przelewów i podłączyć inną aplikację (na przykład bota) przez system API.

Bezpieczeństwo - dwustopniowe logowanie

Giełda Bitbay posiada opcję dwustopniowego logowania i uwierzytelniania operacji.

Gdy chcesz się zalogować lub zlecić przelew otrzymujesz na maila specjalny kod, który musisz wpisać, aby zatwierdzić daną operację.

giełda bitbay bezpieczeństwo

Jest to bardzo dobre zabezpieczenie chroniące przed nieuprawnionym logowaniem i przejęciem Twojego konta przez osoby trzecie.

Możesz również ustawić zabezpieczenie 2FA korzystając z aplikacji Google Authenticator.

Aby to zrobić kliknij w Twoją nazwę użytkownika w prawym górnym rogu i wybierz ustawienia bezpieczeństwa. Zaznacz opcję, która najbardziej Ci odpowiada.

Sprawdź też inne  metody bezpiecznego korzystania z kryptowalut.

Nowości na giełdzie Bitbay

giełda bitbay nowości

W połowie lipca 2018 roku na giełda Bitbay udostępniła dwa nowe narzędzia, które są bardzo przydatne dla użytkowników: kantor FIAT i tryb PRO. Opis poniżej.

Wewnętrzny kantor walut FIAT

Funkcjonalność ta działa jak klasyczny kantor. Umożliwia wymianę jednej waluty FIAT na inną. Możesz wymienić złotówki na dolary czy euro i odwrotnie.

Można by powiedzieć, że to nic nadzwyczajnego. Jednak przydaje się, ponieważ aby przewalutować środki nie musisz ich nigdzie wysyłać. Możesz to zrobić od razu i bardzo szybko.

Całkowity koszt przewalutowania wynosi 0% i jak zapowiada giełda to się nie zmieni. Jak będzie zobaczymy.

Giełda Bitbay umożliwia handel na trzech parach walutowych. Kryptowaluty możesz kupować za PLN, EU i USD. Na każdym z tych rynków sytuacja może wyglądać bardziej lub niej korzystnie.

bitbay kantor fiat

Posiadając możliwość darmowego przewalutowania możesz błyskawicznie zmienić rynek niezależnie od tego w jakiej walucie dokonałeś depozytu.

Opcja darmowej wymiany jest atrakcyjna nawet jeśli nie chcesz kupować i sprzedawać kryptowalut. Wpłacasz złotówki, zamieniasz na dolary i wypłacasz na konto dolarowe. Możliwe dowolne wymiany walut FIAT.

Bitbay jest jedyną na świecie giełdą kryptowalut udostępniającą tego rodzaju użyteczne rozwiązanie. Nigdy nie testowałem, czy ten system działa zgodnie z zapewnieniami giełdy.

Transakcje wymiany w kantorze FIAT są rozliczane przez firmę partnerską Igoria Trade S.A. która posiada status Europejskiej Instytucji Płatniczej.

Jak korzystać z kantoru na giełdzie Bitbay?

Wybierz zakładkę kantor FIAT z menu giełdy. Przeczytaj i zatwierdź regulamin. Kliknij aktywuj, aby uruchomić usługę.

Panel jest intuicyjny. Wpisujesz kwotę i wybierasz waluty. Przycisk wymień akceptuje transakcję.

Giełda Bitbay umożliwia korzystanie z kantoru FIAT użytkownikom, którzy przeszli weryfikację. Minimalne kwoty wymiany to: 10 USD, 10 EU, 25 PLN.

Giełda Bitbay - Tryb PRO dla traderów

Tryb Pro to wersja dla użytkowników z doświadczeniem w handlu kryptowalutami. Zawiera narzędzia ułatwiające wyznaczanie poziomów kupna i sprzedaży pomocne głównie przy codziennym tradingu.

Obecny stan jest zadowalający, ale ten moduł cały czas jest w fazie testowej. Z pewnością będzie modyfikowany i udoskonalany.

Aby uruchomić kliknij tryb PRO w menu po lewej stronie. Zostaniesz przeniesiony do ekranu głównego.

 

 • ekran główny - wpłaty i wypłaty, oraz ustawienia
 • panel giełdowy - zakup i sprzedaż, wykresy i narzędzia

Ekran główny

W tym miejscu wyszczególnione rynki dostępne na giełdzie Bitbay. Możesz wybrać ulubione oznaczając gwiazdką.

Po lewej stronie wartość wszystkich portfeli oraz wpłaty i wypłaty (nie widać na screenie). W górnej części ustawienia, wszystkie oferty oraz salda z podziałem na konkretne kryptowaluty.bitbay pro ekran

Panel giełdowy Bitbay PRO

Bardziej rozbudowana wersja giełdy Bitbay. Posiada więcej zaawansowanych opcji pozwalających kupować i sprzedawać kryptowaluty.

Możesz w dowolny sposób przestawiać poszczególne elementy. Na monitorze możesz jednocześnie obserwować wykresy ośmiu rynków. Panel giełdowy bitbay

Dostosowanie wygląd panelu giełdowego

W prawym górnym rogu ekranu głównego obok oferty kliknij okrągły element. Zobaczysz widget pozwalający dostosować wygląd panelu giełdowego.

W pierwszej zakładce do wyboru cztery różne układy. Możliwość zmiany położenia menu oraz kolejności wyświetlanych kolumn.

giełda bitbay pro wygląd

W zakładce wersja kolorystyczna możesz zmienić kolor całej szaty graficznej panelu. Do wyboru motyw ciemny lub jasny. Przejdźmy do zakładki numer trzy.

bitbay tryb pro

Tutaj zmienisz kolejność formularzy transakcji, kolumn oraz list ofert. Jest też opcja zmiany czcionki, wartości i typu słupków oraz powiększenie ich widoku.

Jak widzisz możliwość edycji wyglądu panelu giełdowego wersji PRO jest mocno rozbudowana. Ustawisz dowolną konfigurację według własnych potrzeb. W wersji podstawowej tego nie zrobisz.

Najczęściej czytane poradniki:

Giełdowe narzędzia do analizy technicznej

Giełda Bitbay PRO udostępnia szereg narzędzi wykorzystywanych do analizy technicznej. Są klasyczne rysiki do wykresu, wskaźniki oraz zaawansowany edytor wyglądu samego wykresu.

Panel pozwala ustawić widok pełnoekranowy, aby inne elementy monitora nie przeszkadzały w traddingu.

Style wykresu

Możesz wybrać w jaki sposób ma być prezentowany wykres kursu. Do wyboru jedenaście wariantów. Wśród nich linia bazowa, obszar oraz świece japońskie.

Do edytowania wyglądu każdego ze styli wykresów jest osobny edytor. Możesz wybrać dowolny kolor, ustawić skalę i strefę czasową oraz dopasować inne elementy według własnego uznania.giełda bitbay wykres

Wskaźniki

Do wyboru 78 wskaźników ułatwiających trading. Są te najbardziej popularne: wskaźnik siły względnej (RSI) i wolumen (Volume). Są też mniej znane na przykład skumulowany indeks wahań (ASI).

giełda bitbay wskaźniki

Giełda Bitbay - Podsumowanie poradnika

Ogólnie rzecz biorąc cała platforma funkcjonuje sprawnie. Niestety zdarzają się problemy techniczne oraz kłopoty z księgowaniem wpłat i akceptowaniem wypłat. Problemem są też zmiany regulaminu bez wcześniejszej zapowiedzi.

bitbay podsumowanie poradnika

Giełda Bitbay nadaje się dla osób, które chcą kupić bitcoina za złotówki i nie mają innej opcji do wyboru.

Osoby z doświadczeniem znajdą tu narzędzia do tradingu oraz zaawansowany edytor panelu giełdowego. Funkcje przydatne pod warunkiem, że komuś się chce przechodzić skomplikowany proces weryfikacji użytkowników.

Mam nadzieję, że przedstawiony w tym wpisie poradnik był dla Ciebie przydatny i dowiedziałeś się jak kupować na Bitbay.

[Głosów:48    Średnia:4.7/5]

Giełdy Kryptowaluty Poradniki

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Previous reading
Co to jest bitcoin? Jak działa BTC i blockchain?
Next reading
Jak zrobić papierowy portfel bitcoin? Tworzenie paper wallet