Bitcoin

Bitcoin jak zacząć?

Poradnik krok po kroku dla osób początkujących

Całość podzieliłem na cztery artykuły. Znajdziesz je w poniższej tabeli.
Rozwinięcie tematu w dalszej części.

Poradnik na skróty

Z tego poradnika dowiesz się jak zacząć korzystać z bitcoina. Znajdziesz tu niezbędne na początku podstawy i garść ciekawych informacji.

Całość napisałem z pominięciem szczegółów technicznych, abyś mógł wszystko łatwo zrozumieć.

Przy odrobinie chęci początkująca osoba opanuje poniższe kroki bez większych problemów. Powodzenia.

1. PODSTAWY BITCOINA

Zacznij od poznania podstaw, na których opiera się bitcoin. Dowiedz się jak działa, kto go stworzył i dlaczego powstał. To pierwszy krok.

Przesyłanie bitmonet różni się od tradycyjnych przelewów pieniężnych. Bardziej przypomina gotówkową wymianę niż obrót z udziałem pośrednika.

bitcoin jak zacząć podstawy

Bitcoin (BTC) jest pierwszą w historii i najważniejszą kryptowalutą

bitcoin jak zacząć ilość

Ilość bitmonet została dokładnie określona przez twórców i zapisana w protokole. Ma ich być tylko 21 milionów sztuk.

W roku 2018 w obiegu jest 16 milionów sztuk, czyli ponad 80% całkowitej podaży.

2. ZAKUP BITCOINÓW

Pierwsze bitcoiny możesz kupić w bitomacie, na giełdzie, w kantorze lub bezpośrednio od osoby prywatnej.

Najszybciej i najtaniej wychodzi giełda. Jeśli zależy Ci na czasie i niskiej prowizji bitmonety warto kupić w taki właśnie sposób.

Możesz wybrać wystawioną przez kogoś ofertę lub wystawić swoją z ceną zakupu jaka Cię interesuje. Wszystkie transakcje bez limitów.

bitcoin jak zacząć zakup

Panel zarządzania kontem na giełdzie kryptowalutowej jest intuicyjny oraz dostępny w języku polskim

Zakup Bitcoina na Giełdzie 

 • Rejestracja na giełdzie

 • Zakup krok po kroku

 • Opis funkcji panelu

 • Wysokość prowizji

 • Wskazówki

 • Dodatkowe informacje

Nie polecam kantorów z uwagi na niekorzystny kurs i wysokie prowizje. Najtańszym sposobem zakupu bitcoina jest polska giełda kryptowalut. Płatności w złotówkach oraz niskie w porównaniu do kantoru prowizje to mocne argumenty za tym, aby w taki sposób zakupić swoje pierwsze bitcoiny.

Bitomaty pozwalają kupić bitcoina lub zamienić go na gotówkę (sprzedać). Urządzenie działa jak bankomat i wpłatomat w jednym. Na podany w bitomacie adres przelewasz bitcoiny ze swojego portfela. Po kilku minutach wypłacasz gotówkę. Analogicznie w przypadku zakupu.

Najwięcej takich urządzeń znajdziesz w hipermarketach. Można je też spotkać w restauracjach i mniejszych sklepach. W Polsce jest 20 bitomatów i cały czas dochodzą nowe. Na świecie jest ich dużo więcej. Oprócz wartości użytkowej są znakomitą reklamą bitcoina.

bitomat bitcoin

3. PRZECHOWYWANIE

Papierowy portfel pozwoli Ci przechowywać bitcoiny poza internetem (offline), czyli w najbezpieczniejszy możliwy sposób.

Jest to darmowa, łatwa w zastosowaniu i skuteczna metoda ochrony bitmonet. Wystarczy zapisać klucz prywaty i schować w bezpiecznym miejscu.

Jak Zrobić Papierowy Portfel 

 • Poradnik jak zrobić

 • Dodatkowe opcje

 • Import kluczy prywatnych

 • Sprawdzanie salda

 • Wady i zalety

bitcoin jak zacząć przechowywanie

Papierowy portfel najlepiej zabezpieczy Twoje bitcoiny

Możesz go wydrukować lub zapisać na nośniku pamięci przenośnej

Większe ilości bitcoina najbezpieczniej jest przechowywać w miejscu odłączonym od internetu. Dzięki temu w dużym stopniu ograniczamy ryzyko ataku hakerskiego, a w konsekwencji kradzieży bitcoinów.

Do bezpiecznego przechowywania bitcoinów poza internetem najlepiej nadaje się papierowy portfel. Jest to klucz prywatny wydrukowany na zwykłej kartce papieru lub zapisany na pendrive.

Ewentualnie  portfel sprzętowy Ledger, czyli niewielkie urządzenie z zainstalowanym dedykowanym oprogramowaniem. Najwyższy poziom bezpieczeństwa plus względna wygoda użytkowania.

Portfel sprzętowy Ledger pozwala przechowywać też inne kryptowaluty. Łatwa obsługa sprawia, że znakomicie nadaje się dla osób początkujących. Urządzenie jest wielokrotnego użytku. Nie trzeba każdorazowego tworzyć nowych kluczy prywatnych, aby utrzymać poziom bezpieczeństwa.


 

Podstawowe rodzaje portfeli do bitcoina

Pełny

Aplikacja zainstalowana na twardym dysku komputera

  Online

Logowanie przez zewnętrzną stronę internetową

  Sprzętowy

Urządzenie przypominające pendrive USB

  Papierowy

Klucz prywatny wydrukowany na kartce papieru

Istnieje wiele rodzajów portfeli do bitcoina na których możesz przechowywać swoje środki. Portfele oferujące dużą wygodę użytkowania charakteryzują się niskim poziomem bezpieczeństwa. Portfel papierowy i sprzętowy są najbezpieczniejsze ponieważ cały czas pozostają poza internetem.

4. WYSYŁANIE

Posiadając portfel online możesz wysyłać i odbierać płatności w kryptowalucie bitcoin.

To narzędzie obsługuje też inne kryptowaluty: Ethereum i Bitcoin Cash.

Wystarczy dowolna przeglądarka internetowa. Portfel online nie wymaga instalacji na dysku twardym.

bitcoin jak zacząć wysyłanie odbieranie

To dobry wybór na start, jednak z czasem możesz pokusić się o bardziej zaawansowane rozwiązania

Jak Założyć Portfel BTC 

W chwili obecnej infrastruktura bitcoina jest bardzo dobrze rozwinięta. Istnieje wiele narzędzi pozwalających na dokonywanie płatności w tej kryptowalucie.

Najbardziej wygodnym z nich jest portfel online. Działa jak internetowe konto bankowe. Nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności.

Wystarczy założyć konto, a potem się zalogować. Tak niewiele potrzeba, aby wysyłać i odbierać bitcoiny. W mobilnej wersji obsługa jest jeszcze łatwiejsza. Zamiast wklejać lub wpisywać adres klucza publicznego można zeskanować QR kod.

Największą zaletą tego rozwiązania jest intuicyjna obsługa. Nie jest potrzebna żadna specjalistyczna wiedza. Inne portfele są odrobinę bardziej skomplikowane. Wymagają minimalnego pojęcia w zakresie zasad funkcjonowania bitcoina.


 

Bitcoin od podstaw

Na początku korzystanie z bitcoina było skomplikowane. Tematem zajmowali się głównie komputerowi maniacy obeznani z zasadami programowania. Z biegiem czasu społeczność urosła, a infrastruktura bitcoinowa mocno się rozwinęła.

Obecnie narzędzia są łatwe w obsłudze i przyjazne dla przeciętnych użytkowników internetu. Bitcoin stał się bardziej rozpoznawalny.

Na przestrzeni lat przeszedł kilka gruntownych zmian mających na celu usprawnienie jego funkcjonowania oraz poprawę wydajności.

Punktów akceptujących bitcoina przybywa. Ta nowoczesna technologia pozwala dokonywać szybkich, tanich i międzynarodowych płatności w internecie. Na wzroście kursu można też nieźle zarobić.

bitcoin jak zacząć od podstawbitcoin jak zacząć płatności

Wszystko to przyczyniło się do wzrostu popularności tej formy płatności w ostatnim czasie. Bitcoinem i stojącą za nim technologią blockchain zainteresowały się duże firmy, dostrzegając tu potencjał wzrostowy.

Bitcoin jako środek płatniczy działa zupełnie inaczej niż pieniądz tradycyjny. Został opracowany pod kątem korzyści dla użytkowników, a nie organizatora. Czyli odwrotnie niż obecny system monetarny.

Jednym z większych atutów bitcoina jest pełne bezpieczeństwo środków. Nie chodzi tu o zabezpieczenie przed kradzieżą tylko przed konfiskatą. Pieniądze zgromadzone na koncie mogą być skonfiskowane przez bank lub inną instytucję, często bezprawnie.

Inaczej jest w przypadku bitcoinów. Monety przypisane do klucza prywatnego nie mogą zostać zabrane lub zablokowane. Dostęp do nich ma tylko i wyłącznie właściciel.

Operacje wewnątrz sieci, które umożliwiają jej działanie i zapewniają bezpieczeństwo nazywa się wydobywaniem. Skutkiem tego procesu jest też generowanie nowych monet BTC. Zobacz  na czym dokładnie polega kopanie bitcoinów.

Hard fork

Przyszłość bitcoina oraz ewentualne zmiany w sposobie jego działania zależą od społeczności, czyli zaangażowanych użytkowników. Decyzje zapadają większością głosów.

W przypadku braku porozumienia może dojść do hard forka (twarde rozwidlenie). Powstaje wtedy nowa kryptowaluta o wspólnej z bitcoinem historii.

Najbardziej znany hard fork nastąpił w 2017 roku. W jego wyniku powstał bitcoin cash (BCH).

INWESTOWANIE W BITCOINY


Kryptowaluta bitcoin posiada też walory inwestycyjne. Z racji na niewielką głębokość rynku cena bitcoina jest podatna na spekulacje. Wpływa to na wysokość potencjalnego zysku i przyciąga inwestorów.

Z biegiem czasu, gdy na giełdy bitcoinowe napłynie więcej dolarów kurs powinien się uspokoić. Nie stanie się to od razu. Ten rynek musi dojrzeć i okrzepnąć.

bitcoin jak zacząć inwestowanie
Inwestycyjne złoto internetu

 

bitcoin jak zacząć giełda
Bańka na bitcoinie rok 2013
bitcoin jak zacząć bańka
Ostatnia bańka bitcoinowa rok 2018

Wejście na giełdę i wzrost ceny

Bitcoin zaczął być notowany na giełdzie w 2010 roku. Wtedy cena wynosiła 0,063 USD/BTC. Jednego bitcoina można było kupić za 0,063 amerykańskie centy. Na przestrzeni 8 lat jego cena wzrosła o kilka milionów procent.

W styczniu 2018 roku w kulminacyjnym momencie ostatniej bańki cena bitcoina dotykała poziomu 19000 USD/BTC. Jedną bitmonetę wyceniano na 19000 dolarów.

Mimo licznych zawirowań i niepewnych momentów trend wzrostowy jest zauważalny. Kapitalizacja rynkowa bitcoina i innych kryptowalut rośnie w szybkim tempie.

Na bitcoinie można również stracić. Wahania kursu są dość duże. Od początku jego istnienia byliśmy świadkami 4 baniek spekulacyjnych.

W ogólnym ujęciu nie przeszkodziło to w osiągnięciu bardzo przyzwoitej rocznej stopy zwrotu. Oczywiście pod warunkiem, że ktoś zachował zimną krew i nie sprzedawał w panice.

Bitcoin to inwestycja dla cierpliwych. Na ewentualne zyski być może przyjdzie poczekać kilka lat. Tym bardziej jeśli zakup był dokonany na górce cenowej.

Procentowy wzrost ceny bitcoina w okresie ostatnich trzech lat

 

Bitcoin jest walutą deflacyjną. Z czasem pozyskanie kolejnych monet będzie coraz trudniejsze co powinno pozytywnie wpłynąć na ich wartość. Jest to dobry moment, aby bliżej zainteresować się tym tematem. Branża dopiero startuje. Jej dalszy rozwój może przynieść przyjemne korzyści osobom, które postanowią zaangażować się i  zacząć działać na rynku kryptowalut.

Zaczyna się moda na bitcoina


W krajach zachodnich powoli zaczyna się moda na korzystanie z bitcoina jako formy płatności. Staje się on też częścią portfeli inwestycyjnych instytucji i osób prywatnych.

Szwajcarskie miasta Zug oraz Chiasso umożliwiają płacenie podatków i opłat komunalnych w bitcoinie. Podobnie jest w Arizonie oraz Hrabstwie Seminole w Kalifornii.

Inne stany USA również pracują nad wprowadzeniem regulacji umożliwiających pobór podatków w BTC.

bitcoin jak zacząć moda

W ostatnich wyborach prezydenckich w USA kandydat Gary Johnson umożliwił dokonywanie wpłat w BTC na rzecz wsparcia kampanii wyborczej.

Z podobnego rozwiązania skorzystał Greg Abbott prokurator generalny Texasu.

Narodowa Izba Turystyki Niemiec, instytucja zachęcająca turystów do odwiedzania Niemiec oraz odpowiedzialna za budowanie pozytywnego wizerunku tego kraju za granicą niedawno zaczęła akceptować bitcoiny.

Od 1 kwietnia 2017 roku bitcoin jest pełnoprawnym środkiem płatniczym w Japonii


bitcoin jak zacząć btc

Instytucje zaczynają inwestować w BTC


Dla inwestora indywidualnego zakup BTC jest banalnie prosty. Łatwiejszy niż zakup papierów wartościowych, czy surowców. Sytuacja wygląda inaczej z punktu widzenia inwestorów instytucjonalnych, dużych funduszy i innych firm zarządzających powierzonym kapitałem.

Brak regulacji giełd

Giełdy bitcoinowe (poza nielicznymi wyjątkami) nie są regulowane żadnymi przepisami. Tradycyjne giełdy papierów wartościowych i instrumentów pochodnych działają wedle ściśle określonych zasad. Są też na bieżąco kontrolowane i audytowane.

Fizyczny zakup BTC na nieregulowanej przepisami giełdzie znacząco zwiększa ryzyko co odstrasza dużych instytucjonalnych inwestorów.

bitcoin jak zacząć kontrakty

Inwestycyjne kontrakty futures na BTC

Kontrakt futures jest to rodzaj instrumentu pochodnego. Umowa na zakup lub sprzedaż danych aktywów po ustalonej cenie w określonym terminie.

Inwestor nie musi dokonywać fizycznego zakupu danego aktywa aby mógł zarabiać na wzroście jego ceny.

Handel tego rodzaju instrumentami odbywa się na giełdach terminowych regulowanych przez instytucja państwowe.

Pierwsze w historii kontrakty futures na bitcoina wprowadziła giełda CBOE (Chicago Board Options Exchange) pod koniec grudnia 2017 roku. Inne giełdy też podążają w tym kierunku.

Brak konieczności fizycznego zakupu bitcoina i możliwość operowania na regulowanych giełdach pozwala inwestorom instytucjonalnym wejść do gry i uczestniczyć w niedostępnym dotąd rynku.

Kolejnym krokiem będzie uruchomienie funduszy inwestycyjnych ETF (Exchange Traded Funds). Wall Street otwiera się na nowe możliwości.

Instrumenty pochodne nie mają nic wspólnego ze sposobem działania i ideą bitcoina. Są wręcz jej zaprzeczeniem. Nie zmienia to faktu, że otwarcie rynku dla nowych graczy może przynieść efekt w postaci wzrostu wartości BTC.

Gdzie można płacić bitcoinem?

W chwili obecnej istnieje 13.000 punktów na świecie gdzie można płacić bitcoinem. Najwięcej w Europie i USA. Nie są to tylko usługi internetowe, ale także sklepy stacjonarne, linie lotnicze oraz restauracje i hotele.

Taką możliwość udostępniają zarówno duże przedsiębiorstwa (Dell, Owerstock) jak i niewielkie firmy działające lokalnie.

b>Powstaje coraz więcej procesorów płatniczych ułatwiających firmom implementację i rozliczanie mikropłatności w bitcoinie.

bitcoin jak zacząć gdzie płacić
Zagęszczenie punktów akceptujących bitcoin (coinmap.org)

Zaczyna się proces powszechnej adopcji bitcoina

W krajach rozwijających się znaczna część populacji nie ma stałego zameldowania i utrzymuje się z pracy dorywczej. To kilkaset milionów ludzi głównie w Afryce, Azji i Ameryce Południowej, którzy nie mogą założyć konta i korzystać z usług bankowych.

Większość z tych osób ma smartfona i dostęp do internetu. Dzięki bitcoinowi mogą bezgotówkowo przesyłać środki czy płacić za zakupy. To bardzo duża grupa docelowa dla której bitcoin może okazać się rozwiązaniem problemów z elektronicznymi płatnościami.

Powszechna adopcja bitcoina w tych kręgach dopiero się zaczyna. Coraz więcej osób wykluczonych z systemu bankowego poznaje i zaczyna korzystać z bitmonet. Dla nich mają one realną wartość użytkową, a nie tylko spekulacyjną.

Przygotowałem zestawienie aplikacji, które pomogą Ci zacząć korzystać z kryptowalut

Jak zacząć korzystać z bitcoina?

Jestem zdania, że należy zacząć od praktycznego używania bitcoina. Potem ewentualnie można zbadać jak funkcjonują kryptograficzne procesy w łańcuchu bloków. Znajdziesz wiele poradników na ten temat.

Rozproszona sieć działa globalnie. Przelewy przechodzą bezpośrednio. Bez banków i pośredników. Masz pełną kontrolę nad bitmonetami i tylko Ty decydujesz co z nimi zrobić.

bitcoin jak zacząć korzystać

bitcoin jak zacząć

Podsumowanie poradnika

W poradniku zawarłem podstawowe informacje na temat bitcoina. Każdy z aspektów omówiłem tylko powierzchownie, a i tak powstał dość obszerny artykuł. Sposób działania, cechy i historię oraz zakup i płatności rozwinąłem w osobnych wpisach jako kwestie wymagające bardziej szczegółowej prezentacji.

Przez zaledwie dziesięć lat branża mocno się rozwinęła. W chwili obecnej przyszłość bitcoina zależy od wielu czynników. Rozwój społeczności i powszechna adopcja oraz zaangażowanie inwestycyjne to moim zdaniem najważniejsze z nich.

BTC możesz wysyłać bez ograniczeń w każde miejsce na świecie. Całość została zaprojektowana, aby chronić użytkowników przed konfiskatą środków, zablokowaniem przelewu czy cofnięciem transakcji. Bitcoin jest kolejnym krokiem na drodze ewolucji płatności. Miejmy nadzieję, że kierunek jego dalszego rozwoju będzie współgrał z pierwotnymi założeniami twórcy.