Bitcoin jak zacząć? – poradnik dla początkujących

Poradnik zawiera łatwe do przyswojenia podstawy. Dowiesz się z niego jak zacząć korzystać z bitcoina krok po kroku. Całość podzieliłem na dwie sekcje. W pierwszej znajdziesz cztery najważniejsze kroki. W drugiej zamieściłem informacje dotyczące portfeli, giełd i płatności. Poradnik jest przeznaczony dla osób początkujących dlatego pominąłem kwestie techniczne. Nawigację ułatwia spis treści. Kliknij i przejdź do informacji, których szukałeś.

bitcoin jak zacząć

Jak zacząć używać Bitcoina?

Do sprawnego poruszania się w tym niezrozumiałym na początku środowisku niezbędna jest podstawowa wiedza na temat bitcoina. Jeśli jesteś osobą zupełnie początkującą powinieneś zacząć od przeczytania osobnych artykułów, które zamieściłem w czterech krokach poniżej. Nie zaczynaj od zakupu bitcoina. W pierwszej kolejności dowiedz się jak go zabezpieczyć i jak nim płacić. To jest odpowiedni kierunek.


1. Poznaj podstawy bitcoina

Bitcoin (BTC) jest pierwszą w historii i najważniejszą kryptowalutą. Ilość jednostek została określona przez twórców i zapisana w protokole. Ma ich być tylko 21 milionów sztuk. W roku 2020 w obiegu jest 18 milionów BTC, czyli ponad 80% całkowitej podaży. Płatności BTC różnią się od tradycyjnych przelewów pieniężnych. Bardziej przypominają gotówkową wymianę niż obrót z udziałem pośrednika. Rozproszona sieć działa globalnie. Przelewy przechodzą bezpośrednio. Bez banków i zewnętrznych firm. Zacznij od poznania podstaw, na których opiera się bitcoin. Dowiedz się jak działa, kto go stworzył i dlaczego powstał. To pierwszy krok. 

2. Załóż portfel

Listę darmowych portfeli do bitcoina oraz instrukcję ich zakładania przedstawię w dalszej części poradnika. Moim zdaniem, na start najlepszym wyborem będzie portfel sprzętowy, czyli niewielkie urządzenie z zainstalowanym dedykowanym oprogramowaniem. Najwyższy poziom bezpieczeństwa, wygoda użytkowania i łatwa konfiguracja, sprawiają że znakomicie nadaje się dla osób początkujących. Urządzenie jest wielokrotnego użytku. Nie trzeba każdorazowego tworzyć nowych kluczy prywatnych, aby utrzymać poziom bezpieczeństwa. Dodatkowym atutem jest obsługa ponad 1000 różnych kryptowalut.

3. Poznaj podstawy bezpieczeństwa

Bagatelizowanie kwestii związanych z bezpieczeństwem to duży błąd. Zanim zaczniesz używać giełd i innych narzędzi dowiedz się jak bezpiecznie korzystać z bitcoina. Dzięki temu unikniesz kradzieży środków. Przelewy w BTC są nieodwracalne. Jeśli nieupoważniona osoba przeleje środki nie da się ich odzyskać. Bitcoin to sieć bezpośrednia. Nie ma administratora, ani zarządcy. Dlatego nie można złożyć reklamacji tak jak w banku. Utrata bitcoinów najczęściej jest spowodowana nie przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa. Złodzieje stosują też wymyślne metody wymuszeń. Zanim zaczniesz korzystać z bitcoinów sprawdź jak się przed tym bronić.

4. Kup pierwsze bitcoiny

Pierwsze bitcoiny możesz kupić w bitomacie, na giełdzie, w kantorze lub bezpośrednio od osoby prywatnej. Najtaniej wychodzi polska giełda kryptowalut. Płatności w złotówkach oraz niskie w porównaniu do kantoru prowizje to mocne argumenty za tym, aby w taki sposób zakupić swoje pierwsze bitcoiny. Możesz wybrać wystawioną przez kogoś ofertę lub wystawić swoją z ceną zakupu jaka Cię interesuje. Transakcje bez limitów. Panel zarządzania kontem jest intuicyjny i dostępny w języku polskim. Jeśli zależy Ci na niskiej prowizji bitcoiny warto kupić w taki sposób. 

Jak zacząć? – podstawy bitcoina

Na początku korzystanie z bitcoina było skomplikowane. Tematem zajmowali się głównie komputerowi maniacy obeznani z zasadami programowania. Z biegiem czasu społeczność urosła, a infrastruktura mocno się rozwinęła. Obecnie narzędzia są łatwe w obsłudze i przyjazne dla przeciętnych użytkowników internetu.

Bitcoin stał się bardziej rozpoznawalny. Na przestrzeni lat przeszedł kilka gruntownych zmian mających na celu usprawnienie jego funkcjonowania oraz poprawę wydajności. Punktów akceptujących bitcoina przybywa. Ta nowoczesna technologia pozwala dokonywać szybkich, tanich i międzynarodowych płatności w internecie. Na wzroście kursu można też nieźle zarobić.

Bitcoinem i stojącą za nim technologią blockchain zainteresowały się duże firmy, dostrzegając tu potencjał wzrostowy. Bitcoin jako środek płatniczy działa zupełnie inaczej niż pieniądz tradycyjny. Został opracowany pod kątem korzyści dla użytkowników, a nie organizatora. Czyli odwrotnie niż obecny system monetarny.

bitcoin poradnik
Bitcoin nazywany jest internetowym złotem

Jednym z większych atutów bitcoina jest pełne bezpieczeństwo środków. Mam na myśli zabezpieczenie przed kradzieżą i konfiskatą. Pieniądze zgromadzone na koncie mogą być skonfiskowane przez bank lub inną instytucję, często bezprawnie. Inaczej jest w przypadku bitcoinów. Monety przypisane do klucza prywatnego nie mogą zostać zabrane lub zablokowane. Dostęp do nich ma tylko i wyłącznie właściciel.

Rodzaje portfeli do BTC

Istnieje wiele rodzajów portfeli do bitcoina na których możesz trzymać swoje środki. Większe ilości BTC najbezpieczniej jest przechowywać w miejscu odłączonym od internetu (offline). Dzięki temu w dużym stopniu ograniczamy ryzyko ataku hakerskiego, a w konsekwencji kradzieży.

  • Pełny – aplikacja zainstalowana na dysku komputera
  • Online – logowanie przez zewnętrzną stronę internetową
  • Sprzętowy – urządzenie przypominające pendrive USB
  • Papierowy – klucz prywatny zapisany na kartce papieru

Do bezpiecznego przechowywania bitcoinów poza internetem najlepiej nadaje się papierowy portfel. Jest to klucz prywatny wydrukowany na kartce papieru lub zapisany na nośniku pamięci. Jest to darmowa, łatwa w zastosowaniu i skuteczna metoda ochrony BTC. Napisałem na ten temat osobny poradnik: jak zrobić papierowy portfel bitcoin?

Wystarczy zapisać klucz prywaty i schować w bezpiecznym miejscu. Papierowy portfel ma istotną wadę. Nie pozwala w łatwy sposób płacić bitcoinem. Portfel sprzętowy jest równie bezpieczny i umożliwia wykonywanie płatności bez konieczności importowania klucza prywatnego. To spore ułatwienie dla osób początkujących. Dlatego poleciłem go w pierwszej części poradnika.

Portfele oferujące dużą wygodę użytkowania charakteryzują się niskim poziomem bezpieczeństwa. Portfel papierowy i sprzętowy są najbezpieczniejsze ponieważ cały czas pozostają poza internetem.

Jak płacić bitcoinem?

W chwili obecnej infrastruktura największej kryptowaluty jest bardzo dobrze rozwinięta. Istnieje wiele narzędzi pozwalających płacić bitcoinem. Najbardziej wygodnym z nich jest portfel online (przeglądarkowy). Działa jak internetowe konto bankowe. Nie wymaga szczególnych umiejętności. Wystarczy założyć konto, a potem się zalogować. Tak niewiele potrzeba, aby płacić bitcoinem. Zobacz osobny poradnik: jak założyć portfel bitcoin?

jak płacić bitcoinem
Portfel online pozwala płacić bitcoinem

W mobilnej wersji obsługa jest jeszcze łatwiejsza. Zamiast wklejać lub wpisywać adres klucza publicznego można zeskanować QR kod. Największą zaletą tego rozwiązania jest intuicyjna obsługa. Nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza. Inne portfele są odrobinę bardziej skomplikowane. Wymagają minimalnego pojęcia w zakresie zasad funkcjonowania bitcoina.

Przeglądarkowy portfel do bitcoina charakteryzuje się niskim poziomem bezpieczeństwa. Jest darmowy i wygodny, ale jesteś uzależniony od operatora serwisu. Autonomiczne są tylko portfele papierowe, sprzętowe i pełne. Dlatego warto pokusić się o bardziej zaawansowane rozwiązania takie jak wspomniany na wstępie poradnika Ledger Nano S lub jego konkurent Trezor T.

Posiadając portfel online możesz wysyłać i odbierać płatności w bitcoinie oraz innych kryptowalutach: Ethereum, Bitcoin Cash i Stellar. Wystarczy dowolna przeglądarka internetowa. Nie wymaga instalacji na dysku twardym. Można używać go do mobilnych płatności smartfonem.

Gdzie można płacić bitcoinem?

W chwili obecnej istnieje 13.000 punktów na świecie gdzie można płacić bitcoinem. Najwięcej w Europie i USA. Nie są to tylko usługi internetowe, ale także sklepy stacjonarne, linie lotnicze oraz restauracje i hotele.

bitcoin jak zacząć płacić
Zagęszczenie punktów gdzie można płacić bitcoinem

Taką możliwość udostępniają zarówno duże przedsiębiorstwa (Dell, Owerstock) jak i niewielkie firmy działające lokalnie. Powstaje coraz więcej procesorów płatniczych ułatwiających firmom implementację i rozliczanie mikropłatności w bitcoinie.

Kopanie bitcoina

Operacje wewnątrz sieci, które umożliwiają jej działanie i zapewniają bezpieczeństwo nazywa się kopaniem bitcoina. Skutkiem tego procesu jest też generowanie nowych monet BTC. Zobacz na czym polega kopanie bitcoinów.

Hard fork

Przyszłość bitcoina oraz ewentualne zmiany w sposobie jego działania zależą od społeczności, czyli zaangażowanych użytkowników. Decyzje zapadają większością głosów. W przypadku braku porozumienia może dojść do hard forka (twarde rozwidlenie). Powstaje wtedy nowa kryptowaluta o wspólnej z bitcoinem historii. Najbardziej znany hard fork nastąpił w 2017 roku. W jego wyniku powstał bitcoin cash (BCH).

Bitomaty

Urządzenie działa jak bankomat i wpłatomat w jednym. Bitomaty pozwalają kupić bitcoina lub zamienić go na gotówkę. Na podany w bitomacie adres przelewasz bitcoiny ze swojego portfela. Po kilku minutach wypłacasz gotówkę. Analogicznie w przypadku zakupu.

poradnik bitomaty
Mapa bitomatów

Najwięcej takich urządzeń znajdziesz w centrach handlowych. Można je też spotkać w restauracjach i mniejszych sklepach. W Polsce jest 20 bitomatów i cały czas dochodzą nowe. Na świecie kilka tysięcy. Oprócz wartości użytkowej są znakomitą reklamą bitcoina.

Inwestowanie w bitcoina

Kryptowaluta bitcoin posiada też walory inwestycyjne. Z racji na niewielką głębokość rynku cena bitcoina jest podatna na spekulacje. Wpływa to na wysokość potencjalnego zysku i przyciąga inwestorów. Z biegiem czasu, gdy na giełdy bitcoinowe napłynie więcej dolarów kurs powinien się uspokoić. Nie stanie się to od razu. Ten rynek musi dojrzeć i okrzepnąć.

Bitcoin zaczął być notowany na giełdzie w 2010 roku. Wtedy cena wynosiła 0,063 USD/BTC. Jednego bitcoina można było kupić za 0,063 amerykańskie centy. Na przestrzeni 8 lat jego cena wzrosła o kilka milionów procent. W styczniu 2018 roku w kulminacyjnym momencie ostatniej bańki cena bitcoina dotykała poziomu 19000 USD/BTC. Jedną bitmonetę wyceniano na 19000 dolarów.

Mimo licznych zawirowań i niepewnych momentów trend wzrostowy jest zauważalny. Kapitalizacja rynkowa bitcoina i innych kryptowalut rośnie w szybkim tempie. Wahania kursu są dość duże. Od początku istnienia byliśmy świadkami 4 baniek spekulacyjnych, które kończyła długa korekta na bitcoinie.

jak zacząć inwestowanie
Wzrost ceny bitcoina

W ogólnym ujęciu nie przeszkodziło to w osiągnięciu bardzo przyzwoitej rocznej stopy zwrotu. Oczywiście pod warunkiem, że ktoś zachował zimną krew i nie sprzedawał w panice. Bitcoin to inwestycja dla cierpliwych. Na ewentualne zyski być może przyjdzie poczekać kilka lat. Tym bardziej jeśli zakup był dokonany na górce cenowej.

Bitcoin jest walutą deflacyjną. Z czasem pozyskanie kolejnych monet będzie coraz trudniejsze co powinno pozytywnie wpłynąć na ich wartość. Jest to dobry moment, aby bliżej zainteresować się tym tematem. Branża dopiero startuje. Jej dalszy rozwój może przynieść przyjemne korzyści osobom, które zdecydują się zacząć.

Giełdy bitcoin

Możemy wyróżnić dwa rodzje giełd bitcoinowych:

  • KRYPTO/FIAT – możesz na nich kupić bitcoina za złotówki lub inne waluty fiducjarne. Przyjmują przelewy bankowe. Wymagają weryfikacji dokumentami. Przykład: BitBay
  • KRYPTO/KRYPTO – przyjmują depozyty w kryptowalutach. Niektóre obsługują karty lub procesory płatnicze. Przykład: Binance

Dla inwestora indywidualnego zakup bitcoinów jest banalnie prosty. Łatwiejszy niż zakup papierów wartościowych, czy surowców. Sytuacja wygląda inaczej z punktu widzenia inwestorów instytucjonalnych, funduszy i firm zarządzających powierzonym kapitałem.

Giełdy bitcoinowe (poza nielicznymi wyjątkami) nie są regulowane żadnymi przepisami. Tradycyjne giełdy papierów wartościowych i instrumentów pochodnych działają wedle ściśle określonych zasad. Są też na bieżąco kontrolowane i audytowane. Fizyczny zakup BTC na nieregulowanej przepisami giełdzie znacząco zwiększa ryzyko (w teorii) co odstrasza dużych instytucjonalnych inwestorów.

Inwestycyjne kontrakty futures na BTC

Kontrakt futures jest to rodzaj instrumentu pochodnego. Umowa na zakup lub sprzedaż danych aktywów po ustalonej cenie w określonym terminie. Inwestor nie musi dokonywać fizycznego zakupu danego aktywa aby mógł zarabiać na wzroście jego ceny. Więcej na ten temat w osobnym wpisie: kontrakty Binance Futures.

Handel tego rodzaju instrumentami odbywa się na giełdach terminowych regulowanych przez instytucja państwowe. Pierwsze w historii kontrakty futures na bitcoina wprowadziła giełda CBOE (Chicago Board Options Exchange) pod koniec grudnia 2017 roku. Inne giełdy też podążają w tym kierunku.

Brak konieczności fizycznego zakupu bitcoina i możliwość operowania na regulowanych giełdach pozwala inwestorom instytucjonalnym wejść do gry i uczestniczyć w niedostępnym dotąd rynku. Kolejnym krokiem będzie uruchomienie funduszy inwestycyjnych ETF (Exchange Traded Funds). Wall Street otwiera się na nowe możliwości.

Instrumenty pochodne nie mają nic wspólnego ze sposobem działania i ideą bitcoina. Są wręcz jej zaprzeczeniem. Nie zmienia to faktu, że otwarcie rynku dla nowych graczy może przynieść efekt w postaci wzrostu wartości BTC.

Bitcoin w różnych krajach

W krajach zachodnich powoli zaczyna się moda na korzystanie z bitcoina jako formy płatności. Staje się on też częścią portfeli inwestycyjnych instytucji i osób prywatnych.

Szwajcarskie miasta Zug oraz Chiasso umożliwiają płacenie podatków i opłat komunalnych w bitcoinie. Podobnie jest w Arizonie oraz Hrabstwie Seminole w Kalifornii. Inne stany USA również pracują nad wprowadzeniem regulacji umożliwiających pobór podatków w BTC.

W ostatnich wyborach prezydenckich w USA kandydat Gary Johnson umożliwił dokonywanie wpłat w BTC na rzecz wsparcia kampanii wyborczej. Z podobnego rozwiązania skorzystał Greg Abbott prokurator generalny Texasu.

Narodowa Izba Turystyki Niemiec, instytucja zachęcająca turystów do odwiedzania Niemiec oraz odpowiedzialna za budowanie pozytywnego wizerunku tego kraju za granicą niedawno zaczęła akceptować bitcoiny. Od 1 kwietnia 2017 roku bitcoin jest pełnoprawnym środkiem płatniczym w Japonii.

Zaczyna się proces powszechnej adopcji bitcoina

W krajach rozwijających się znaczna część populacji nie ma stałego zameldowania i utrzymuje się z pracy dorywczej. To kilkaset milionów ludzi głównie w Afryce, Azji i Ameryce Południowej, którzy nie mogą założyć konta i korzystać z usług bankowych. Większość z tych osób ma smartfona i dostęp do internetu.

jak zacząć z bitcoinem
Ilość transakcji w sieci bitcoin

Dzięki bitcoinowi mogą bezgotówkowo przesyłać środki czy płacić za zakupy. To bardzo duża grupa docelowa dla której bitcoin może okazać się rozwiązaniem problemów z elektronicznymi płatnościami. Powszechna adopcja BTC w tych kręgach dopiero się zaczyna. Coraz więcej osób wykluczonych z systemu bankowego poznaje i zaczyna korzystać z bitcoina. Dla nich ma on realną wartość użytkową, a nie tylko spekulacyjną.

Bitcoin jak zacząć? – podsumowanie poradnika

Jestem zdania, że należy zacząć od praktycznego używania bitcoina. Potem ewentualnie można zbadać jak funkcjonują kryptograficzne procesy w łańcuchu bloków. Znajdziesz wiele poradników na ten temat.

BTC możesz wysyłać bez ograniczeń w każde miejsce na świecie. Całość została zaprojektowana, aby chronić użytkowników przed konfiskatą środków, zablokowaniem przelewu czy cofnięciem transakcji. Masz pełną kontrolę nad bitmonetami i tylko Ty decydujesz co z nimi zrobić.

Pytania dodatkowe

Jak zacząć zarabiać bitcoiny?

Istnieje na to wiele sposobów. Musisz posiadać kapitał lub wiedzę. Na darmowe metody szkoda czasu. Temat szczegółowo opisałem w osobnym poradniku: jak zarabiać bitoiny?

Która giełda jest najlepsza?

Do codziennego tradingu najlepsza jest giełda Binance. Możesz tam kupić bitcoin płacąc kartą. Jeśli chcesz zwielokrotnić zyski i nie obawiasz się ryzyka dobrym wyborem może się okazać platforma Bitmex, która umożliwia handel z dźwignią.

Jak płacić bitcoinem w sposób bezpieczny?

Bitcoiny trzymaj na portfelu do którego nikt inny nie ma dostępu. Wykonaj kopię bezpieczeństwa portfela. Przed wysłaniem sprawdzaj adres przelewu. Zabezpiecz konto na giełdzie za pomocą dwuetapowej weryfikacji i mailowego potwierdzania wypłat.

Poradnik zawiera podstawowe informacje na temat bitcoina. Każdy z aspektów omówiłem tylko powierzchownie, a i tak powstał dość obszerny artykuł. Sposób działania, cechy i historię oraz zakup i płatności rozwinąłem w osobnych wpisach jako kwestie wymagające bardziej szczegółowej prezentacji.

Przez zaledwie dziesięć lat branża mocno się rozwinęła. W chwili obecnej przyszłość bitcoina zależy od wielu czynników. Rozwój społeczności i powszechna adopcja oraz zaangażowanie inwestycyjne to moim zdaniem najważniejsze z nich.

Bitcoin jest kolejnym krokiem na drodze ewolucji płatności. Miejmy nadzieję, że kierunek jego dalszego rozwoju będzie współgrał z pierwotnymi założeniami twórcy.


Źródła danych:

https://coinmap.org/

https://coinatmradar.com/

https://coinmarketcap.com/

https://www.blockchain.com/