Kryptowaluta ChainLink (LINK)

Opis ChainLink

ChainLink to kolejna z kryptowalut, która została oparta na blockchainie Ethereum, a jej głównym założeniem jest stworzenie bardziej funkcjonalnych smart kontraktów z zewnętrznymi źródłami danych, które nie należą do głównego łańcucha. Dalszy rozwój takiej technologii umożliwiłby globalną płatność kryptowalutami w codziennych sytuacjach. W odróżnieniu od większości coinów zajmujących się podobną tematyką, ChainLink skupia się na klientach biznesowych oraz instytucjach, które wyrażają chęć dołączenia do globalnej platformy.

Pomysłodawca i uruchomienie

Pomysłodawcą projektu jest Siergiej Nazarov, który w roku 2014 zapoczątkował start-up Smart Contracts zarejestrowany w San Francisco. ChainLink to z kolej nazwa firmy, platformy oraz kryptowaluty, które są własnością Smart Contracts. Firma jest zarejestrowana na Kajmanach ze względu na kwestie prawne oraz podatkowe. Poważne pracę nad rozwojem platformy wystartowały dopiero w 2017 roku. Wtedy również zdecydowano się na zbiórkę ICO.

Autorzy projektu ChainLink już w fazie zbiórki postanowili pokazać, że projekt jest adresowany do większych odbiorców w postaci przedsiębiorców oraz instytucji. Pełny nakład tokenów został ograniczony do jednego miliarda. Aż 350 milionów było natomiast dostępnych w przedsprzedaży. Początkowo, ChainLink miał dostarczać rozwiązania w blockchainie Ethereum.

Kryptowalutę LINK można było kupić za coiny Ethereum. Minimalną wpłatą na rzecz projektu była kwota 100 Ethereum. W zamian, inwestor otrzymywał 260,000 tokenów LINK. Założony próg 32 milionów dolarów udało się osiągnąć w niecałą dobę. To wskazywało na ogromną potrzebę dalszego rozwoju smart kontraktów z myślą o większych odbiorcach.

Kryptowaluta ChainLink

Podstawowym problemem, który w ostatnich latach mocno uwypuklił się w świecie kryptowalut jest ograniczona możliwość płacenia wirtualnymi tokenami poza platformami stworzonymi w tym celu. W związku z tym, wiele stron internetowych, firm czy instytucji nie może przetwarzać podobnych transakcji, nawet, gdyby wyraziło chęć wdrożenia takiego rozwiązania. ChainLink to platforma, która ma na celu upowszechnić płatności kryptowalutą, tak, aby były one dostępne praktycznie wszędzie. W tym celu, firma prowadzi pracę nad integracją platformy ChainLink z zewnętrznymi sieciami płatności, które nie są częścią łańcucha kryptograficznego.

kryptowaluta chainlink
Schemat działania platformy ChainLink

W roku 2017 udało się pomyślnie zintegrować system z niektórymi usługami organizacji SWIFT, która jak wiadomo, zajmuje się obsługą międzynarodowych przelewów bankowych. Firma współpracuje także z jednym z największych światowych ubezpieczycieli, AXA, a także z producentem procesorów INTEL. Kolejnymi sukcesami platformy ChainLink jest pomyślna integracja platformy z sieciami Ethereum, Bitcoina oraz Hyperledgera. Platforma wciąż się rozwija i planuje wprowadzenie kolejnych innowacji, które pozwolą na zrewolucjonizowanie obecnego kształtu smart kontraktów.

Jaki portfel do LINK?

LINK jest tokenem działający w standardzie ERC20 wprowadzonym przez sieć Ethereum. To sprawia, że kryptowalutę możemy wygodnie i bez problemów przechowywać w licznych portfelach sieciowych, mobilnych oraz sprzętowych. Najpopularniejszy portfel przeglądarkowy, MyEtherWallet, należy powiązać z wtyczką MetaMask, która zapewnia większe bezpieczeństwo zgromadzonych aktywów. Do przechowywania na komputerze lub laptopie wykorzystuje się portfele desktopowe takie jak Exodus.

Tokeny ERC20 są obsługiwane przez znane portfele mobilne imToken oraz Trust Wallet. Z kolei inwestorzy, którzy chcą bezpiecznie przechowywać znaczne ilości tej kryptowaluty, mogą skorzystać z portfela sprzętowego dostarczanego przez firmę Ledger lub Trezor.

Gdzie kupić ChainLink?

Najlepiej skorzystaj z giełdy kryptowalut która oferuje niskie prowizje i nie wymaga przesyłania dokumentów tożsamości. Największą platformą oferującą tego rodzaju korzyści jest Binance. Panel zarządzania w całości przetłumaczony na język polski. Rejestracja wymaga podania jedynie adresu email.

Wykorzystanie

Kryptowaluta LINK pełni rolę tradycyjnego środka płatniczego w sieci blockchain. Może być wykorzystywana również w sieciach Ethereum. Mimo, że rozwiązania proponowane przez ChainLink dotyczą przede wszystkim dużych firm i instytucji, waluta może być swobodnie używana przez zwykłych konsumentów. Jednocześnie, posiadanie coinów LINK jest potrzebne do opłacenia usługi zewnętrznego transferu. Dokładne objaśnienie sposobu działania znajdziesz tutaj.chainlink link

Innymi słowy, jeśli chcesz dokonać transakcji przy użyciu kryptowalut Ethereum, Bitcoin lub ChainLink do jednego z zewnętrznych odbiorców nie związanych z siecią, opłacasz prowizję, a platforma zajmuje się realizacją Twojej dyspozycji. Ponadto, token LINK jest niezbędny dla minerów, którzy chcą wydobywać kolejne coiny. Posiadanie tej kryptowaluty daje możliwość stworzenia węzłów wykorzystywanych do realizowania transakcji.

Kopanie tokenów

ChainLink działa jako pośrednik. Łącznik, który pozwala przetransferować kryptowaluty do organizacji, które nie posługują się na co dzień siecią Blockchain. Do tego potrzebne są oczywiście węzły dysponujące odpowiednią mocą obliczeniową. Jest to zadanie minerów, którzy mogą zakupić dowolną ilość coinów i tworzyć własne węzły, które weryfikują oraz zabezpieczają płatność. W zamian za włożoną pracę, kopacze otrzymują wynagrodzenie w postaci tokenów LINK. Ich nakład został z góry ograniczony do jednego miliarda. Obecnie w obiegu rynkowym znajduje się niespełna połowa tokenów. Kurs ChainLink oscyluje w granicach 0,5 dolara amerykańskiego.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że platforma ChainLink ma duże szanse by odnieść niewyobrażalny sukces. Przesłanką jest chociażby pomyślna integracja z usługami organizacji SWIFT, która każdego dnia transferuje miliardy dolarów. Nawet niewielka część tych środków obsługiwana przez platformę ChainLink prowadziłaby do olbrzymich zysków. Ponadto, projekt jest wspierany przez znaczących potentatów w postaci AXA oraz Intel. Być może, ChainLink będzie pierwszym projektem, który w realny sposób przyczyni się do upowszechnienia płatności kryptowalutami w codziennym życiu.


Źródła:

https://chain.link/features/

https://link.smartcontract.com/whitepaper