Jak zrobić papierowy portfel bitcoin? Tworzenie paper wallet

Papierowy portfel bitcoin (paper wallet) to najlepsza metoda przechowywania bitmonet (BTC). Jest darmowy i łatwy do zrobienia dla każdego.

papierowy portfel bitcoin

Papierowy portfel bitcoin cały czas pozostaje odłączony od internetu. Na tym opiera się wysokie bezpieczeństwo tego rozwiązania. Brak połączenia z siecią siłą rzeczy skutecznie zabezpiecza przed kradzieżą przechowywane BTC.

Papierowy portfel bitcoin

To najlepsza metoda przechowywania bitcoina i innych kryptowalut. Oczywiście pod warunkiem jej poprawnego zastosowania. Najczęściej popełniane błędy to ujawnienie lub zagubienie klucza prywatnego.

Na papierowym portfelu opisanym w tym artykule można przechowywać tylko bitcoiny (BTC). Zamiast niego możesz skorzystać z gotowego rozwiązania łączącego bezpieczeństwo i wygodne przelewy.

Alternatywnym rozwiązaniem jest portfel sprzętowy Ledger Nano S. Charakteryzuje się równie wysokim poziomem bezpieczeństwa i jest dużo bardziej wygodny w użytkowaniu. Obsługuje też więcej kryptowalut.

Istnieją też aplikacje oferujące profit w zamian za przechowywanie bitcoinów. Nie są one bezpieczne, ale pozwalają osiągać niewielki zysk. ➙ Sprawdź jak działa portfel zarabiający 9% miesięcznie

Co to jest papierowy portfel bitcoin?

Papierowy portfel bitcoin jest to klucz prywatny zapisany na kartce papieru. Długi ciąg losowych znaków, w którym zakodowana jest ilość posiadanych coinów. Nie wygląda on specjalnie imponująco. Poniżej przykład takiego klucza:

co to jest papierowy portfel bitcoin

Klucz prywatny możesz zapisać również na dowolnym innym nośniku danych. Na pendrivie USB lub przenośnym dysku twardym. Wtedy jest to portfel offline (cold wallet).

Jak zrobić papierowy portfel bitcoin?

Jeśli chcesz zrobić papierowy portfel bitcoin w pierwszej kolejności upewnij się, że Twój system operacyjny jest wolny od wirusów przechwytujących dane. Jeśli nie jesteś tego pewien profilaktycznie wykonaj botowanie Linuxa z USB.

Polega to na uruchomieniu czystego Linuxa bez konieczności kasowania systemu operacyjnego z którego obecnie korzystasz. Szczegółową instrukcję jak to zrobić bez problemu znajdziesz w internecie.

jak zrobić papierowy portfel bitcoin
Papierowy portfel możesz wydrukować korzystając z różnych grafik

System Llinux posiada otwarty kod źródłowy – open source. Jest dużo bezpieczniejszy od zamkniętego i dziurawego jak sito Windowsa.

Nawet gdy antywirus niczego nie wykrywa nie oznacza to, że Twój komputer jest wolny od szpiegujacego oprogramowania

To opcja dla osób ceniących sobie wysoki poziom bezpieczeństwa. Jeśli jesteś pewien, że Twój system operacyjny jest w porządku możesz pominąć botowanie Linuxa i przejść od razu do tworzenia papierowego portfela bitcoin.

1. Pobierz odpowiednie pliki

pobierz papierowy portfel bitcoin

Otwórz repozytorium GitHub i pobierz skrypt do generowania portfela. Kliknij zielony przycisk clone or download.

Następnie wybierz opcję download zip. Pobierz i rozpakuj pliki na swoim komputerze.

2. Odłącz komputer od internetu i innych sieci

To bardzo ważny element. Nawet na świeżo zainstalowanym systemie operacyjnym istnieje możliwość przechwycenia danych i przekazania ich osobom trzecim poprzez połączenie internetowe.

Tryb offline skutecznie temu zapobiega co wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa procesu generowania papierowego portfela bitcoin.

3. Uruchom generator paper wallet

Znajdź plik bitaddress.org i otwórz go za pomocą przeglądarki internetowej. Najedź na plik, potem prawy przycisk myszy otwórz za pomocą i wybierz konkretną przeglądarkę.bitaddress Po otworzeniu pliku poruszaj kursorem myszki aż licznik dobije do 100%. Wykonuj ruchy w sposób bardzo chaotyczny, aby uzyskać wysoki poziom entropii w powstającym zbiorze.

generator

Ten zabieg ma na celu stworzenie maksymalnie losowej bazy znaków z których będą generowane pary kluczy.

Opcjonalnie można wpisać tekst w podane okienko. Lepiej jednak pozostać przy ruchach myszką.

4. Wybierz opcje papierowego portfela bitcoin

Gotowe. Twój papierowy portfel bitcoin został utworzony. Możesz na tym poprzestać lub wybrać dodatkowe opcje.

Powstały dwa ciągi znaków. Te dwa elementy są najważniejsze i właściwie wystarczające.

papierowy portfel bitcoin opcje

Private Key (SECRET) – to klucz prywatny, o którym wspominałem na wstępie artykułu. Nikomu go nie pokazuj. Jest potrzebny jeśli chcesz zlecić przelew bitcoinów. Służy do podpisania i tym samym zatwierdzenia transakcji.

Bitcoin Adress (SHARE) – to klucz publiczny. Podajesz go komuś i ta osoba przesyła bitcoiny do Ciebie. Ujawnienie tego kodu jest konieczne do otrzymania przelewu i bezpieczne. Podając go nie narażasz się na utratę BTC.

Opis dodatkowych opcji

Możesz wybrać opcje drukowania, możesz wygenerować więcej niż jeden zestaw kluczy. Możesz również zaszyfrować portfel. Kliknij w zakładkę paper wallet i skonfiguruj całość wedle uznania i potrzeb.

papierowy portfel bitcoin opis

 • Hide Art – usunięcie dołączonych grafik, klucze pokazują się w formie listy
 • Addresses to generate – ilość zestawów kluczy, które chcesz wygenerować
 • BIP38 Encrypt – pozwala zaszyfrować portfel
 • Passphrase – tworzy hasło potrzebne do zaszyfrowania portfela
 • Addresses per page – ilość zestawów kluczy drukowanych na jednej stronie

Po zaznaczeniu interesujących Cię opcji kliknij Generate, aby zatwierdzić.

5. Zapisz papierowy portfel bitcoin

Kliknij Print i rozpocznij drukowanie. Oczywiście drukarka powinna być odłączona od internetu i innych sieci. Klucz prywatny i publiczny możesz też zapisać na pendrive lub przepisać na kartkę papieru.

Niektóre drukarki zapamiętują drukowane dokumenty. Po użyciu wyczyść pamięć, a najlepiej nie korzystaj z takiego sprzętu drukując papierowy portfel bitcoin.

Informacje o najpopularniejszych altcoinach oraz notowania i wykresy


Przedstawiony w tym wpisie proces tworzenia adresów paper wallet wymaga zastosowania skryptu generującego pary kluczy prywatnych i publicznych (pobierałeś go z repozytorium github).

Jeśli posiadasz odpowiednie umiejętności programistyczne sam możesz napisać tego rodzaju skrypt.

Instrukcję jak to zrobić krok po kroku znajdziesz na blogu Mikoleusza: http://mikoleusz.pl/protokol-bitcoina-od-srodka-generujemy-adresy-kont/

Polecam też inne artykuły Mikoleusza przedstawiające techniczną stronę działania bitcoina. Zawiłe technikalia opisane w zrozumiały sposób.

Jak otrzymać i przelać bitcoiny z paper wallet?

Otrzymywanie bitcoinów jest bardzo proste. Wystarczy przelać BTC na klucz publiczny, który można porównać do numeru konta bankowego.

Jeśli sam chcesz przelać bitcoiny z paper wallet będziesz musiał zaimportować swój klucz prywatny za pomocą dodatkowej aplikacji. Innego sposobu nie ma.

Import klucza prywatnego

Tego rodzaju operację możesz przeprowadzić na każdym portfelu BTC posiadającym opcję importu klucza prywatnego.

Pokażę Ci jak to zrobić korzystając z najpopularniejszego portfela online (zewnętrznej aplikacji udostępnianej przez operatora blockchain).

1. Załóż portfel bitcoin na portalu blockchain

2. W zakładkach po lewej stronie kliknij ustawienia następnie adresy

3. Znajdź i kliknij + Importuj adres. Pokaże się okno z polem do wypełnienia. Wpisz tam swój klucz prywatny i kliknij niebieski przycisk importuj.

import klucza prywatnego btc

Bitcoiny zgromadzone na importowanym kluczu prywatnym powinny być od razu widoczne. Trzeba chwilę poczekać abyś mógł dokonywać przelewów.

WAŻNE: Ze względów bezpieczeństwa odradzam ponowne używanie raz zaimportowanego klucza prywatnego.

Nie istotne czy importujesz go do proponowanej powyżej aplikacji czy do pełnego klienta zainstalowanego na własnym komputerze.

Raz wpisany (gdziekolwiek) jest na zawsze "spalony". Nie nadaje się już do długoterminowego przechowywania bitcoinów.

Oczywiście nie dosłownie. Klucz prywatny się nie zużywa. Cały czas jest aktywny i można z niego korzystać nieskończoną ilość razy. Jednak w momencie wpisywania zachodzi możliwość jego przejęcia.

Potem nie można jednoznacznie stwierdzić czy dalsze przechowywanie na nim bitcoinów jest w 100% bezpieczne. Z tego właśnie powodu nie należy wykorzystywać go ponownie w charakterze sejfu offline. To nie wszystko. 

Import kluczy prywatnych do jakiegokolwiek portfela czy aplikacji może w przyszłości spowodować dodatkowe komplikacje, których nie będę tu rozwijał.

Dlatego nie używaj ponownie raz zaimportowanych kluczy prywatnych i wyczyść je ze WSZYSTKICH bitcoinów. Nie przesyłaj na nie ponownie bitcoinów i nikomu ich nie zdradzaj.

Niektóre portfele (na przykład electrum) mają oprócz importu opcję sweep. Nie importuje ona kluczy tylko przenosi bitcoiny. Jeśli wiesz jak obsługiwać portfel electrum skorzystaj z opcji sweep.

Alternatywa dla paper wallet

Paper wallet służy do przechowywania BTC. Korzystanie z niego nie jest zbyt wygodne. Do bieżących płatności najlepsza będzie aplikacja online lub desktop wallet - pełny klient pobierany na komputer. Zobacz  inne portfele do bitcoina.

Jeśli posiadasz dużą ilość bitcoinów możesz je podzielić i trzymać na kilku papierowych portfelach. Gdy będziesz chciał uzyskać dostęp do części środków nie będzie trzeba “rozmrażać” całości.

Papierowy portfel bitcoin - Jak sprawdzać stan konta i wykonane przelewy?

Możesz to zrobić korzystając z dowolnej przeglądarki internetowej. Wejdź na https://www.blockchain.com/explorer - jest to eksplorator bloków.

Znajdziesz w nim wszystkie transakcje od początku istnienia sieci bitcoin. Stan konta Twojego paper wallet też tu jest.

Eksplorator bloków to graficzne przedstawienie przelewów bitcoinowych. Historię wszystkich transakcji możesz też pobrać jako bazę danych (łańcuch bloków). Zobacz  jak działa bitcoin i łańcuch bloków oraz na czym polega kopanie BTC.

W prawym górnym rogu masz okno wyszukiwania. Wpisz tam swój klucz publiczny i zatwierdź klikając enter. Zobaczysz stronę z informacjami podzieloną na kilka segmentów:

Najlepsze giełdy, portfele oraz przydatne aplikacje

Podsumowanie

btc podsumowanie

Na samej górze jest adres portfela, który sprawdzasz oraz hash transakcji.

Transakcje

Tutaj znajdziesz całkowitą ilość transakcji oraz całkowitą ilość otrzymanych bitcoinów. Ostateczny stan wskazuje ilość środków w chwili obecnej. Możesz utworzyć żądanie płatności i wysłać do kogoś w formie linku lub kodu QR.

transakcje w papierowym portfelu

Historia transakcji

Poniżej znajduje się historia wszystkich transakcji. Na zielono zaznaczone są kwoty otrzymane, a na czerwono kwoty wysłane. Jest możliwość filtrowania.

papierowy portfel bitcoin historia

Papierowy portfel bitcoin, a bezpieczeństwo

Większość kryptowalut posiada opcję generowania portfela papierowego offline. Naucz się z niej korzystać bo paper wallet to najbezpieczniejsza metoda przechowywania coinów.

Każdy kto ma dostęp do KLUCZA PRYWATNEGO ma też dostęp dowszystkich zgromadzonych na nim bitcoinów. Nie pokazuj go osobom trzecim. Nie zapisuj na dysku komputera. Nie przesyłaj mailem.

Nieważne czy drukujesz klucz prywatny na kartce w formie papierowego portfela, czy zapisujesz go na pendrivie USB, zawsze wykonaj kilka kopii zapasowych. Każdą z nich przechowuj w osobnym i dobrze chronionym miejscu.

KLUCZ PUBLICZNY jest jak numer konta bankowego. Możesz go udostępniać każdemu bez obaw i bez ryzyka utraty bitcoinów.

Papier to delikatny materiał i łatwo może ulec zniszczeniu. Kartkę z danymi warto zalaminować. Nie wystawiaj jej na działanie słońca. Tusz wyblaknie co uniemożliwi odczytanie danych.

WAŻNE: Zgubienie lub zniszczenie nośnika z zapisanym kluczem prywatnym jest równoznaczne z utratą środków. Nie da się ich odzyskać.

Wady papierowego portfela bitcoin

 • łatwo może ulec zniszczeniu
 • nie nadaje się do wykonywania codziennych płatności

Zalety papierowego portfela

 • w pełni darmowy
 • łatwo go wygenerować
 • łatwo go transportować i przechowywać
 • zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa

Jeśli nadal nie wiesz jak zrobić papierowy portfel bitcoin lub masz pytania zadaj je w komentarzu. Dzięki temu inni czytelnicy również poznają odpowiedzi. Odpisuję dość szybko. Nie będziesz musiał długo czekać.

[Głosów:85    Średnia:4.8/5]

Bitcoin Poradniki

Comments

 • Michal ,

  Dzięki za bardzo przydatny artykuł. Może mógłbyś powiedzieć coś więcej o opcji sweep? Na czym ona polega? Czy mogę np. za pomocą opcji sweep przenieść swoje bitcoiny bezpośrednio na swoje konto na giełdzie bitbay? Jak wygląda kwestia opłat za takowe przeniesienie?

  • Krypto Pan ,

   Dzięki za pozytywny komentarz. Ciesze się, że skorzystałeś.

   Nie można przenosić bitcoinów ani importować kluczy na Bitbay, ponieważ nie jest to w pełni funkcjonalny portfel. To zwykła usługa giełdowa pełniąca funkcję portfela.

   BitBay ma dostęp do klucza prywatnego i może Ci nie wypłacić bitcoinów.

   Import kluczy oraz sweep jest bezpłatny. Potrzebny jest do tego portfel, który takie opcje udostępnia. Import możesz wykonać w każdym praktycznie portfelu. Sweep o ile kojarzę na przykład na electrum lub mobilnym egde.

   Import – kontrola nad nowym kluczem

   Sweep – przeniesienie bitcoinów z jednego klucza na drugi

 • Michal ,

  Hej,
  mam jeszcze kilka pytań:
  – czy pobieranie skryptu do generowania portfela jest bezpieczne, czy może lepiej zapisać jako plik stronę internetową (bitadress.org)? Pytam, ponieważ podczas czytania na temat tworzenia papierowego portfela spotykałem się właśnie albo z pobraniem skryptu z githuba albo zapisywania strony bitadress.org i nie wiem, co jest bezpieczniejsze/lepsze, czy też po prostu nie ma różnicy
  -czy punkt 1 realizujemy już na linuxie z usb, czy na windowsie, a plik później przerzucamy na linuxa? (dla bezpieczeństwa chcę wykonać ów botowanie linuxa z usb, choć trochę się boję czy sobie poradzę, czy tylko tym pogorszę sytuację. Głównie boje się, że coś uszkodzę, pomieszam w biosie, gdy będę chciał uruchomić swojego linuxa z usb, jestem zupełnym laikiem w tej sferze)
  -może to głupie pytanie ale czy korzystanie z Internetu w telefonie (komórkowa transmisja danych od swojego operatora komórkowego) podczas tworzenia paper walletu w celu przeglądania stron internetowych, gdzie zawarte są instrukcje krok po kroku co i jak zrobić jest bezpieczne?
  Jeszcze raz dzięki za świetny artykuł, w sumie najlepszy na jaki się natknąłem w poszukiwaniu informacji 🙂

  • Krypto Pan ,

   Moim zdaniem lepiej pobrać. Jeśli pobierasz z oficjalnego i sprawdzonego źródła to wszystko powinno być ok.

   Punkt 1 na linuxie. Najpierw odpalasz, a potem robisz wszystko w kolejności. Za pierwszym razem botowanie może być rzeczywiście problematyczne. Dlatego to opcja dodatkowa. Z resztą, jest masa szczegółowych poradników jak to poprawnie zrobić.

   Nie ma znaczenia na jakim internecie przeglądasz. Przecież urządzenia nie są połączone ze sobą. Natomiast komputer na którym generujesz klucze powinien być całkowicie odłączony od internetu.

   Jeśli już uda Ci się przeprowadzić całą procedurę wygeneruj kilkadziesiąt papierowych portfeli. Zapisz i schowaj. Będziesz miał gotowce. W razie potrzeby nie będzie konieczne powtarzanie wszystkich czynności.

   Dzięki za dobre słowo. Należę do gatunku takiego jak Ty – muszę co najmniej 10 razy coś sprawdzić, zanim wykonam ruch. Pamiętam jak sam szukałem informacji jak zrobić papierowy portfel do bitcoina. Niby są artykuły na ten temat, ale napisane w niejasny sposób. Sam starałem się przygotować poradnik zrozumiały dla osoby która dopiero zaczyna.

 • Mikołaj ,

  Witam mam pytanie odnośnie generowania papierowego portfela. Podczas tworzenia możemy stworzyć kilka adresów do seeda tzn że np stworzymy 10 papierowych portfeli?

  Jeśli jestem w błędzie proszę o sprostowanie. Klucza prywatnego używamy gdy chcemy przesłać btc na inny adres i wtedy ten papierowy prywatny klucz jest spalony?

  • Krypto Pan ,

   Opisany w poradniku generator nie tworzy seeda tylko gotowe pary kluczy (prywatny+publiczny). Za jego pomocą możesz stworzyć dowolną ilość takich par.

   Prywatny klucz służy do podpisywania transakcji (po zaimportowaniu klucza prywatnego dzieje się to automatycznie). Jest jak hasło do konta w banku. Aby wysłać kasę musisz zatwierdzić transakcję hasłem.

   Jeśli raz gdzieś wpisałeś klucz prywatny (mail, portfel, sms, strona internetowa, itp,) należy założyć, że ktoś mógł go przejąć, mimo iż nie koniecznie musiało tak być.

   Zachodzi niebezpieczeństwo przejęcia klucza przez kogoś, dlatego należy założyć że jest on spalony (zdekonspirowany). Nawet jeśli tak się stało, klucz cały czas działa.

 • Milena ,

  Proszę o wytłumaczenie mi jako poznającemu te zagadnienia. Załóżmy, że posiadam pewne BTC w pewnym kantorze.
  Przechodzę na zakładkę Portfel papierowy i wyświetla się informacja:
  „Jeżeli chcesz w bezpieczny sposób przenieść Bitcoin’y z portfela papierowego na portfel w 4coins pobierz najpierw kod SMS, który wyślemy na Twój telefon: ”
  Moje pytanie: skąd mam wiedzieć ile BTC znajduje się na portelu papierowym ?
  Czy dobrze rozumiem, że jest tam tyle BTC ile ktoś mi przekaże po odpowiednim wygenerowaniu np. na kartce papieru ?
  Proszę o wyjaśnienie

  • Krypto Pan ,

   Nie korzystałem nigdy z kantoru 4coins. Jeśli jest tam opcja importu klucza prywatnego (czyli odzyskiwania bitcoinów z portfela papierowego) należy postępować zgodnie z instrukcją.

   Aby sprawdzić ile bitcoinów znajduje się w papierowym portfelu trzeba klucz publiczny wkleić w dowolny eksplorator bloków. W artykule jest dokładnie opisane jak to zrobić.

   Na papierowym portfelu znajduje się tyle bitcoinów ile wcześniej było na niego przelane. Można przechowywać dowolną ilość BTC.

 • damianm ,

  hej
  mam ok 25 kryptowalut. Jak bys je trzymal? Nie musze teraz z nich korzystac, alechcialbym aby byly bezpieczne. Papierowy wallet dla kazdej krypto? Jakbys to widzial?

  • Krypto Pan ,

   Najbezpieczniej trzymać na papierowym portfelu. Niestety nie każda kryptowaluta ma łatwy w obsłudze generator. Czasem trzeba trochę pokombinować i poszukać w internecie instrukcji.

   Jeśli część z tych kryptowalut to tokeny w standardzie ERC20 oparte na blockchainie ethereum to nie ma problemu. Dla nich łatwo zrobić paper wallet.

   Jeśli chcesz całość trzymać na jednym urządzeniu i posiadasz środki na jego zakup to skorzystaj z portfela sprzętowego:

   https://kryptopan.pl/ledger-nano-s-cena-sklep-polska-recenzja/

   Obsługuje on większość kryptowalut. Jest bezpieczny i w miarę wygodny.

   Ewentualnie możesz pobrać portfele desktopowe z oficjalnych stron i zainstalować na wolnym od wirusów komputerze. To jest mniej bezpieczne niż portfel papierowy lub sprzętowy, ale bezpieczniejsze niż trzymanie na giełdach.

 • Leave a Comment

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Previous reading
  Giełda Bitbay – Poradnik jak kupować i sprzedawać
  Next reading
  Jak założyć portfel bitcoin? Opis portfela blockchain