Jak zrobić papierowy portfel bitcoin? Tworzenie paper wallet

Papierowy portfel bitcoin cały czas pozostaje odłączony od internetu. Na tym opiera się wysokie bezpieczeństwo tego rozwiązania. Brak połączenia z siecią siłą rzeczy skutecznie zabezpiecza przed kradzieżą przechowywane BTC. Poniżej najważniejsze zagadnienia. Kliknij i przejdź do odpowiedniej sekcji:

Papierowy portfel bitcoin

To najlepsza metoda przechowywania bitcoina i innych kryptowalut. Oczywiście pod warunkiem jej poprawnego zastosowania. Najczęściej popełniane błędy to ujawnienie lub zagubienie klucza prywatnego.

Na papierowym portfelu opisanym w tym artykule można przechowywać tylko bitcoiny (BTC). Zamiast niego możesz skorzystać z gotowego rozwiązania łączącego bezpieczeństwo i wygodne przelewy.

Alternatywnym rozwiązaniem jest portfel sprzętowy Ledger Nano S. Charakteryzuje się równie wysokim poziomem bezpieczeństwa i jest wygodniejszy w użytkowaniu. Obsługuje ponad 100 kryptowalut.

Co to jest papierowy portfel bitcoin?

Papierowy portfel bitcoin jest to klucz prywatny zapisany na kartce papieru. Długi ciąg losowych znaków, w którym zakodowana jest ilość posiadanych coinów. Nie wygląda on specjalnie imponująco. Poniżej przykład klucza:

co to jest papierowy portfel bitcoin

Klucz prywatny możesz zapisać również na dowolnym innym nośniku danych. Na pendrivie USB lub przenośnym dysku twardym. Wtedy jest to portfel offline (cold wallet).

Jak zrobić papierowy portfel bitcoin?

Jeśli chcesz zrobić papierowy portfel bitcoin w pierwszej kolejności upewnij się, że Twój system operacyjny jest wolny od wirusów przechwytujących dane. Jeśli nie jesteś tego pewien profilaktycznie wykonaj botowanie Linuxa z USB.

Polega to na uruchomieniu czystego Linuxa bez konieczności kasowania systemu operacyjnego z którego obecnie korzystasz. Szczegółową instrukcję jak to zrobić bez problemu znajdziesz w internecie.

jak zrobić papierowy portfel bitcoin
Papierowy portfel możesz wydrukować korzystając z różnych grafik

System Llinux posiada otwarty kod źródłowy – open source. Jest dużo bezpieczniejszy od zamkniętego i dziurawego jak sito Windowsa.

Nawet gdy antywirus niczego nie wykrywa nie oznacza to, że Twój komputer jest wolny od szpiegującego oprogramowania.

To opcja dla osób ceniących sobie wysoki poziom bezpieczeństwa. Jeśli jesteś pewien, że Twój system operacyjny jest w porządku możesz pominąć botowanie Linuxa i przejść od razu do tworzenia papierowego portfela bitcoin.

1. Pobierz odpowiednie pliki

Otwórz repozytorium GitHub i pobierz skrypt do generowania portfela. Kliknij zielony przycisk clone or download. Następnie wybierz opcję download zip. Pobierz i rozpakuj pliki na swoim komputerze.

pobierz papierowy portfel bitcoin

2. Odłącz komputer od internetu i innych sieci

To bardzo ważny element. Nawet na świeżo zainstalowanym systemie operacyjnym istnieje możliwość przechwycenia danych i przekazania ich osobom trzecim poprzez połączenie internetowe.

Tryb offline skutecznie temu zapobiega co wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa procesu generowania papierowego portfela bitcoin.

3. Uruchom generator paper wallet

Znajdź plik bitaddress.org i otwórz go za pomocą przeglądarki internetowej. Najedź na plik, potem prawy przycisk myszy otwórz za pomocą i wybierz konkretną przeglądarkę.

papierowy portfel bitcoin paper wallet

Po otworzeniu pliku poruszaj kursorem myszki aż licznik dobije do 100%. Wykonuj ruchy w sposób bardzo chaotyczny, aby uzyskać wysoki poziom entropii w powstającym zbiorze.

papierowy portfel bitcoin generator

Ten zabieg ma na celu stworzenie maksymalnie losowej bazy znaków z których będą generowane pary kluczy. Opcjonalnie można wpisać tekst w podane okienko. Lepiej jednak pozostać przy ruchach myszką.

4. Wybierz opcje papierowego portfela bitcoin

Gotowe. Twój papierowy portfel bitcoin został utworzony. Możesz na tym poprzestać lub wybrać dodatkowe opcje. Powstały dwa ciągi znaków. Te dwa elementy są najważniejsze i właściwie wystarczające.

klucz prywatny i publiczny

  • Private Key (SECRET) – klucz prywatny, o którym wspominałem na wstępie artykułu. Nikomu go nie pokazuj. Jest potrzebny jeśli chcesz zlecić przelew bitcoinów. Służy do podpisania i tym samym zatwierdzenia transakcji.
  • Bitcoin Adress (SHARE) – klucz publiczny. Podajesz go i ktoś przesyła bitcoiny do Ciebie. Ujawnienie tego kodu jest konieczne do otrzymania przelewu i bezpieczne. Podając go nie narażasz się na utratę BTC.

Opis dodatkowych opcji

Możesz wybrać opcje drukowania, możesz wygenerować więcej niż jeden zestaw kluczy. Możesz również zaszyfrować portfel. Kliknij w zakładkę paper wallet i skonfiguruj całość wedle uznania i potrzeb.

paper wallet opis

  • Hide Art – usunięcie dołączonych grafik, klucze pokazują się w formie listy
  • Addresses to generate – ilość generowanych zestawów kluczy
  • BIP38 Encrypt – pozwala zaszyfrować portfel
  • Passphrase – tworzy hasło potrzebne do zaszyfrowania portfela
  • Addresses per page – ilość zestawów kluczy drukowanych na jednej stronie

Po zaznaczeniu interesujących Cię opcji kliknij Generate, aby zatwierdzić.

5. Zapisz papierowy portfel bitcoin

Kliknij Print i rozpocznij drukowanie. Oczywiście drukarka powinna być odłączona od internetu i innych sieci. Klucz prywatny i publiczny możesz też zapisać na pendrive lub przepisać na kartkę papieru.

Niektóre drukarki zapamiętują dokumenty. Po użyciu wyczyść pamięć, a najlepiej nie korzystaj z takiego sprzętu drukując papierowy portfel bitcoin.

Przedstawiony w tym wpisie proces tworzenia adresów paper wallet wymaga zastosowania skryptu generującego pary kluczy prywatnych i publicznych (pobierałeś go z repozytorium github).

Jeśli posiadasz odpowiednie umiejętności programistyczne sam możesz napisać tego rodzaju skrypt.

Instrukcję jak to zrobić krok po kroku znajdziesz na blogu Mikoleusza: http://mikoleusz.pl/protokol-bitcoina-od-srodka-generujemy-adresy-kont/

Polecam też inne artykuły Mikoleusza przedstawiające techniczną stronę działania bitcoina. Zawiłe technikalia opisane w zrozumiały sposób.

Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:

Jak przelać bitcoiny z paper wallet?

Otrzymywanie bitcoinów jest bardzo proste. Wystarczy przelać BTC na klucz publiczny, który można porównać do numeru konta bankowego. Jeśli sam chcesz przelać bitcoiny z paper wallet będziesz musiał zaimportować swój klucz prywatny za pomocą dodatkowej aplikacji. Innego sposobu nie ma.

Import klucza prywatnego

Tego rodzaju operację możesz przeprowadzić na każdym portfelu BTC posiadającym opcję importu klucza prywatnego.

Pokażę Ci jak to zrobić korzystając z najpopularniejszego portfela online, zewnętrznej aplikacji udostępnianej przez operatora blockchain.

1. Załóż portfel bitcoin na portalu blockchain

2. W zakładkach po lewej stronie kliknij ustawienia następnie adresy

3. Znajdź i kliknij + Importuj adres. Pokaże się okno z polem do wypełnienia. Wpisz tam swój klucz prywatny i kliknij niebieski przycisk importuj.

import klucza prywatnego btc

Bitcoiny zgromadzone na importowanym kluczu prywatnym powinny być od razu widoczne. Trzeba chwilę poczekać abyś mógł dokonywać przelewów.

WAŻNE: Ze względów bezpieczeństwa odradzam ponowne używanie raz zaimportowanego klucza prywatnego.

Nie istotne czy importujesz go do proponowanej powyżej aplikacji czy do pełnego klienta zainstalowanego na własnym komputerze.

Raz wpisany (gdziekolwiek) jest na zawsze „spalony”. Nie nadaje się już do długoterminowego przechowywania bitcoinów.

Oczywiście nie dosłownie. Klucz prywatny się nie zużywa. Cały czas jest aktywny i można z niego korzystać nieskończoną ilość razy. Jednak w momencie wpisywania zachodzi możliwość jego przejęcia.

Potem nie można jednoznacznie stwierdzić czy dalsze przechowywanie na nim bitcoinów jest w 100% bezpieczne. Z tego właśnie powodu nie należy wykorzystywać go ponownie w charakterze sejfu offline. To nie wszystko.

Import kluczy prywatnych do jakiegokolwiek portfela czy aplikacji może w przyszłości spowodować dodatkowe komplikacje, których nie będę tu rozwijał.

Dlatego nie używaj ponownie raz zaimportowanych kluczy prywatnych i wyczyść je ze WSZYSTKICH bitcoinów. Nie przesyłaj na nie ponownie bitcoinów i nikomu ich nie zdradzaj.

Niektóre portfele (na przykład electrum) mają oprócz importu opcję sweep. Nie importuje ona kluczy tylko przenosi bitcoiny. Jeśli wiesz jak obsługiwać portfel electrum skorzystaj z opcji sweep.

Alternatywa dla papierowego portfela bitcoin

Papierowy portfel bitcoin służy do przechowywania BTC. Korzystanie z niego nie jest wygodne. Do płatności najlepsza będzie aplikacja online lub desktop wallet (pełny klient pobierany na komputer). Zobacz inne portfele do bitcoina.

Jeśli posiadasz dużą ilość bitcoinów możesz je podzielić i trzymać na kilku papierowych portfelach. Gdy będziesz chciał uzyskać dostęp do części środków nie będzie trzeba “rozmrażać” całości.

Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:

Jak sprawdzić stan konta i wykonane przelewy?

Możesz to zrobić korzystając z dowolnej przeglądarki internetowej. Wejdź na https://www.blockchain.com/explorer – jest to eksplorator bloków.

Znajdziesz w nim wszystkie transakcje od początku istnienia sieci BTC. Stan konta Twojego papierowego portfela bitcoin też tu jest.

Eksplorator bloków to graficzne przedstawienie przelewów bitcoinowych. Historię transakcji możesz też pobrać jako bazę danych (łańcuch bloków).

W prawym górnym rogu masz okno wyszukiwania. Wpisz tam swój klucz publiczny i zatwierdź klikając enter. Zobaczysz stronę z informacjami podzieloną na kilka segmentów:

Podsumowanie

Na samej górze jest adres portfela, który sprawdzasz oraz hash transakcji.

podsumowanie

Transakcje

Tutaj znajdziesz całkowitą ilość transakcji oraz całkowitą ilość otrzymanych bitcoinów. Ostateczny stan wskazuje ilość środków w chwili obecnej. Możesz utworzyć żądanie płatności i wysłać do kogoś w formie linku lub kodu QR.

papierowy portfel bitcoin transakcje

Historia transakcji

Poniżej znajduje się historia wszystkich transakcji. Na zielono zaznaczone są kwoty otrzymane, a na czerwono kwoty wysłane. Jest możliwość filtrowania.

papierowy portfel bitcoin historia

Papierowy portfel bitcoin, a bezpieczeństwo

Większość kryptowalut posiada opcję generowania portfela papierowego offline. Naucz się z niej korzystać bo paper wallet to najbezpieczniejsza metoda przechowywania coinów.

Każdy kto ma dostęp do KLUCZA PRYWATNEGO ma też dostęp do zgromadzonych na nim bitcoinów. Nie pokazuj go osobom trzecim. Nie zapisuj na dysku komputera i nie przesyłaj mailem.

Nieważne czy drukujesz klucz prywatny na kartce w formie papierowego portfela, czy zapisujesz go na pendrivie USB, zawsze wykonaj kilka kopii zapasowych. Każdą przechowuj w osobnym i dobrze chronionym miejscu.

KLUCZ PUBLICZNY jest jak numer konta bankowego. Możesz go udostępniać każdemu bez obaw i bez ryzyka utraty bitcoinów.

Papier to delikatny materiał i łatwo może ulec zniszczeniu. Kartkę z danymi warto zalaminować. Nie wystawiaj jej na działanie słońca. Tusz wyblaknie co uniemożliwi odczytanie danych.

WAŻNE: Zgubienie lub zniszczenie nośnika z zapisanym kluczem prywatnym jest równoznaczne z utratą środków. Nie da się ich odzyskać w żaden sposób.

Wady

  • mało odporny na zniszczenie
  • nie nadaje się do wykonywania codziennych płatności

Zalety

  • w pełni darmowy
  • łatwy w utworzeniu
  • łatwo go transportować i przechowywać
  • zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa

Najczęściej zadawane pytania:

Czy papierowy portfel bitcoin gwarantuje 100% bezpieczeństwa?

Tak, jeśli wykonasz go prawidłowo i nikt nie pozna klucza prywatnego, który pozwala zarządzać bitcoinami.

Czy strona bitaddress.org ma dobre opinie?

Na bitaddress.org możesz wygenerować papierowy portfel bitcoin. Jest to jedna ze starszych stron służących do tego celu. Złych opinii nie znalazłem. Pamiętaj jednak, aby paper wallet generować zawsze offline bez udziału pośredników, nawet najbardziej zaufanych.

Czy istnieje metoda zapewniająca lepszą ochronę niż paper wallet?

Nie. Portfele sprzętowe zapewniają porównywalny stopień ochrony. Jednak bezpieczniejszego rozwiązania niż papierowy portfel nie ma.

Jeśli nadal nie wiesz jak zrobić papierowy portfel bitcoin lub masz pytania zadaj je w komentarzu. Dzięki temu inni czytelnicy również poznają odpowiedzi. Odpisuję dość szybko. Nie będziesz musiał długo czekać.

69 komentarzy do wpisu „Jak zrobić papierowy portfel bitcoin? Tworzenie paper wallet”

  1. Dzięki za bardzo przydatny artykuł. Może mógłbyś powiedzieć coś więcej o opcji sweep? Na czym ona polega? Czy mogę np. za pomocą opcji sweep przenieść swoje bitcoiny bezpośrednio na swoje konto na giełdzie bitbay? Jak wygląda kwestia opłat za takowe przeniesienie?

    Odpowiedz
    • Dzięki za pozytywny komentarz. Ciesze się, że skorzystałeś.

      Nie można przenosić bitcoinów ani importować kluczy na Bitbay, ponieważ nie jest to w pełni funkcjonalny portfel. To zwykła usługa giełdowa pełniąca funkcję portfela.

      BitBay ma dostęp do klucza prywatnego i może Ci nie wypłacić bitcoinów.

      Import kluczy oraz sweep jest bezpłatny. Potrzebny jest do tego portfel, który takie opcje udostępnia. Import możesz wykonać w każdym praktycznie portfelu. Sweep o ile kojarzę na przykład na electrum lub mobilnym egde.

      Import – kontrola nad nowym kluczem

      Sweep – przeniesienie bitcoinów z jednego klucza na drugi

  2. Hej,
    mam jeszcze kilka pytań:
    – czy pobieranie skryptu do generowania portfela jest bezpieczne, czy może lepiej zapisać jako plik stronę internetową (bitadress.org)? Pytam, ponieważ podczas czytania na temat tworzenia papierowego portfela spotykałem się właśnie albo z pobraniem skryptu z githuba albo zapisywania strony bitadress.org i nie wiem, co jest bezpieczniejsze/lepsze, czy też po prostu nie ma różnicy
    -czy punkt 1 realizujemy już na linuxie z usb, czy na windowsie, a plik później przerzucamy na linuxa? (dla bezpieczeństwa chcę wykonać ów botowanie linuxa z usb, choć trochę się boję czy sobie poradzę, czy tylko tym pogorszę sytuację. Głównie boje się, że coś uszkodzę, pomieszam w biosie, gdy będę chciał uruchomić swojego linuxa z usb, jestem zupełnym laikiem w tej sferze)
    -może to głupie pytanie ale czy korzystanie z Internetu w telefonie (komórkowa transmisja danych od swojego operatora komórkowego) podczas tworzenia paper walletu w celu przeglądania stron internetowych, gdzie zawarte są instrukcje krok po kroku co i jak zrobić jest bezpieczne?
    Jeszcze raz dzięki za świetny artykuł, w sumie najlepszy na jaki się natknąłem w poszukiwaniu informacji 🙂

    Odpowiedz
    • Moim zdaniem lepiej pobrać. Jeśli pobierasz z oficjalnego i sprawdzonego źródła to wszystko powinno być ok.

      Punkt 1 na linuxie. Najpierw odpalasz, a potem robisz wszystko w kolejności. Za pierwszym razem botowanie może być rzeczywiście problematyczne. Dlatego to opcja dodatkowa. Z resztą, jest masa szczegółowych poradników jak to poprawnie zrobić.

      Nie ma znaczenia na jakim internecie przeglądasz. Przecież urządzenia nie są połączone ze sobą. Natomiast komputer na którym generujesz klucze powinien być całkowicie odłączony od internetu.

      Jeśli już uda Ci się przeprowadzić całą procedurę wygeneruj kilkadziesiąt papierowych portfeli. Zapisz i schowaj. Będziesz miał gotowce. W razie potrzeby nie będzie konieczne powtarzanie wszystkich czynności.

      Dzięki za dobre słowo. Należę do gatunku takiego jak Ty – muszę co najmniej 10 razy coś sprawdzić, zanim wykonam ruch. Pamiętam jak sam szukałem informacji jak zrobić papierowy portfel do bitcoina. Niby są artykuły na ten temat, ale napisane w niejasny sposób. Sam starałem się przygotować poradnik zrozumiały dla osoby która dopiero zaczyna.

  3. Witam mam pytanie odnośnie generowania papierowego portfela. Podczas tworzenia możemy stworzyć kilka adresów do seeda tzn że np stworzymy 10 papierowych portfeli?

    Jeśli jestem w błędzie proszę o sprostowanie. Klucza prywatnego używamy gdy chcemy przesłać btc na inny adres i wtedy ten papierowy prywatny klucz jest spalony?

    Odpowiedz
    • Opisany w poradniku generator nie tworzy seeda tylko gotowe pary kluczy (prywatny+publiczny). Za jego pomocą możesz stworzyć dowolną ilość takich par.

      Prywatny klucz służy do podpisywania transakcji (po zaimportowaniu klucza prywatnego dzieje się to automatycznie). Jest jak hasło do konta w banku. Aby wysłać kasę musisz zatwierdzić transakcję hasłem.

      Jeśli raz gdzieś wpisałeś klucz prywatny (mail, portfel, sms, strona internetowa, itp,) należy założyć, że ktoś mógł go przejąć, mimo iż nie koniecznie musiało tak być.

      Zachodzi niebezpieczeństwo przejęcia klucza przez kogoś, dlatego należy założyć że jest on spalony (zdekonspirowany). Nawet jeśli tak się stało, klucz cały czas działa.

  4. Proszę o wytłumaczenie mi jako poznającemu te zagadnienia. Załóżmy, że posiadam pewne BTC w pewnym kantorze.
    Przechodzę na zakładkę Portfel papierowy i wyświetla się informacja:
    „Jeżeli chcesz w bezpieczny sposób przenieść Bitcoin’y z portfela papierowego na portfel w 4coins pobierz najpierw kod SMS, który wyślemy na Twój telefon: ”
    Moje pytanie: skąd mam wiedzieć ile BTC znajduje się na portelu papierowym ?
    Czy dobrze rozumiem, że jest tam tyle BTC ile ktoś mi przekaże po odpowiednim wygenerowaniu np. na kartce papieru ?
    Proszę o wyjaśnienie

    Odpowiedz
    • Nie korzystałem nigdy z kantoru 4coins. Jeśli jest tam opcja importu klucza prywatnego (czyli odzyskiwania bitcoinów z portfela papierowego) należy postępować zgodnie z instrukcją.

      Aby sprawdzić ile bitcoinów znajduje się w papierowym portfelu trzeba klucz publiczny wkleić w dowolny eksplorator bloków. W artykule jest dokładnie opisane jak to zrobić.

      Na papierowym portfelu znajduje się tyle bitcoinów ile wcześniej było na niego przelane. Można przechowywać dowolną ilość BTC.

  5. hej
    mam ok 25 kryptowalut. Jak bys je trzymal? Nie musze teraz z nich korzystac, alechcialbym aby byly bezpieczne. Papierowy wallet dla kazdej krypto? Jakbys to widzial?

    Odpowiedz
    • Najbezpieczniej trzymać na papierowym portfelu. Niestety nie każda kryptowaluta ma łatwy w obsłudze generator. Czasem trzeba trochę pokombinować i poszukać w internecie instrukcji.

      Jeśli część z tych kryptowalut to tokeny w standardzie ERC20 oparte na blockchainie ethereum to nie ma problemu. Dla nich łatwo zrobić paper wallet.

      Jeśli chcesz całość trzymać na jednym urządzeniu i posiadasz środki na jego zakup to skorzystaj z portfela sprzętowego:

      https://kryptopan.pl/ledger-nano-s-cena-sklep-polska-recenzja/

      Obsługuje on większość kryptowalut. Jest bezpieczny i w miarę wygodny.

      Ewentualnie możesz pobrać portfele desktopowe z oficjalnych stron i zainstalować na wolnym od wirusów komputerze. To jest mniej bezpieczne niż portfel papierowy lub sprzętowy, ale bezpieczniejsze niż trzymanie na giełdach.

  6. Czyli rozumiem że przelewanie BTC z papierowego portfela jest możliwe tylko poprzez zewnętrzny portfel w tym przypadku blockchain i dopiero z niego następny przelew na docelowy adres?
    Dobre to zrozumiałem? Jeśli nie – proszę o sprostowanie

    Odpowiedz
    • Można bezpiecznie przelać z papierowego portfela posiadając dwa osobne komputery. Na jednym generujesz transakcję, a na drugim (offline) ją podpisujesz. Import klucza ma wady, ale jest łatwiejszy niż samodzielne podpisanie transakcji offline. Możesz się posłużyć dowolnym portfelem pozwalającym na import klucza prywatnego. Większość ma taką opcję.

  7. Dzień dobry.
    Jeżeli pary kluczy są generowane offline, to skąd cały blockchain zna klucz publiczny, aby na niego można było przelać BTC?
    Prywatny, aby użyć, musimy zaimportować. Co z kluczem publicznym? Skąd cały system BTC dowiaduje się o istnieniu tego klucza?

    Odpowiedz
    • Dobre pytanie : )

      Sieć dowiaduje się o istnieniu klucza publicznego dopiero w momencie gdy robisz na niego przelew. Każda transakcja, zanim zostanie potwierdzona jest rozgłaszana i oczekuje w tak zwanym mempool.

      Jest to lista wszystkich transakcji oczekujących przechowywana przez pełne węzły sieci. Stamtąd transakcja jest pobierana w kolejności odpowiadającej wysokości prowizji i dopiero wtedy trafia na stałe do łańcucha bloków.

      Transakcje oczekujące w mempoolu można cofnąć. Dopiero te potwierdzone i zapisane w łańcuchu bloków są niezmienne.

    • Też nurtuje mnie temat publikacji klucza prywatnego w blockchainie, bez dostępu do sieci.
      Piszesz, że w momencie przelania BTC na klucz publiczny, blockchain dowiaduje się o jego istnieniu, ale nie rozumiem, skąd blockchain wie, czy numer jest poprawny i czy w ogóle został wygenerowany, skoro nigdy nie wyszedł z mojego odłączonego od sieci komputera? Przecież przelewający mógł się pomylić i podać klucz, który jeszcze nie został wygenerowany. Czyżby w blockchainie były już wszystkie klucze publiczne, a generowanie polegało jedynie na przypisaniu klucza prywatnego do niego? Tylko wtedy zaś rodzi się pytanie, skąd blockchain wie, do którego klucza publicznego został wygenerowany prywatny klucz? Czy nie ma ryzyka, że kiedyś wygeneruje kolejny prywatny do tego samego publicznego nie wiedząc, że ktoś inny już ma tę parę na kawałku papieru?
      Mam nadzieję, że nie zakręciłem za bardzo albo nie popełniam jakiegoś błędu wynikającego z niewiedzy. Zaczynam z krypto do spraw bezpieczeństwa, a w internecie są głównie ogólniki.

    • W ramach uściślenia: najpierw powstaje klucz prywatny, a z niego w drodze matematycznych obliczeń można utworzyć nieskończoną ilość kluczy publicznych.

      Przeprowadzenie tej operacji w drugą stronę jest niemożliwe. Posiadając klucz publiczny nie da się utworzyć prywatnego. Na tym między innymi polega magia bitcoina.

      Napisałeś trochę nie jasno, ale chyba rozumiem co miałeś na myśli. Chodzi o sytuację w której można wygenerować POWTÓRNIE już istniejący klucz prywatny co dawałoby dostęp do bitcoinów kogoś innego, które są na nim zgromadzone.

      Taka sytuacja w istocie może mieć miejsce. Nazywa się to kolizja adresów bitcoin. Jest możliwa tylko teoretycznie ponieważ prawdopodobieństwo jej wystąpienia jest niewyobrażalnie małe. Tutaj wyjaśnienie dlaczego: https://www.miguelmoreno.net/bitcoin-address-collision/

      Wygenerowany klucz publiczny na którym nie ma bitcoinów nie jest widoczny w sieci – nie istnieje w łańcuchu bloków. Sieć dowiaduje się o jego istnieniu w momencie gdy zlecasz na niego przelew. Sam ją o tym informujesz zlecając przelew.

      Poprawność obu kluczy i samego przelewu weryfikują górnicy w procesie zwanym kopaniem bitcoina. W uproszczeniu są to operacje kryptograficzne mające na celu potwierdzenie, że wszystko działa tak jak należy.

      Przez ponad 10 lat istnienia bitcoina nie nastąpiła ani jedna pomyłka. Można zatem przyjąć, że system działa zgodnie z założeniami, a ryzyko że coś nagle pójdzie nie tak jest znikome.

    • Ponieważ wszystkie możliwe adresy/klucze publiczne istnieją od chwili powstania kryptowaluty. Po prostu jeśli dany adres był nieużywany to po prostu nigdzie nie widnieje.
      Generując/losując klucz prywatny obliczasz potem do którego klucza publicznego on pasuje i to jest twój adres. Możesz przelać krypto na dowolny ciąg znaków/wymyślony adres i wtedy ten adres się pojawi na blockchain, a że nikt nie wie jaki jest do niego klucz prywatny to nikt tych środków nie ruszy. Chyba że ktoś wylosuje klucz prywatny który prowadzi do tego adresu. Prawdopodobieństwo jest takie samo, że wylosujesz klucz prywatny do jakiegokolwiek innego adresu np takiego na którym jest 50tyś BTC i sobie przelejesz wtedy całą kasę Satoshiego Nakamoto na inny adres.

  8. Jeżeli użycie klucza prywatnego eliminuje go z bezpiecznego korzystania, to jak obracać krypto? Po przelaniu na giełdę, mam generować nowy klucz i tam wpłacić monety?

    Odpowiedz
    • Jeżeli chcesz mieć pewność, że bitcoiny są bezpieczne zawsze generuj offline świeży klucz. Mam tu na myśli długoterminowe przechowywanie. Wykonywanie takiej operacji po każdym przelewie byłoby bardzo kłopotliwe.

      Papierowy portfel ma pełnić funkcje sejfu. Trzymamy na nim bitcoiny z których nie korzystamy na co dzień. Wtedy ma to sens.

      Papierowy – przechowywanie – duże kwoty – niewygodny i bezpieczny

      Desktopowy/mobilny – płatności – małe kwoty – wygodny i mało bezpieczny

      Sprzętowy – połączenie względnej wygody i bezpieczeństwa

      Do codziennych płatności przeznaczone są portfele które zapisują klucz prywatny na dysku komputera zazwyczaj w pliku wallet.dat. Stamtąd można go wykraść jeśli komputer zostanie zainfekowany wirusem. Dlatego nie są one w pełni bezpieczne, a trzymanie na nich dużych kwot to słaby pomysł.

      Twój portfel z którym chodzisz na zakupy do sklepu spożywczego też nie jest w pełni bezpieczny. Jednak z powodu wygody korzystasz z niego zamiast na codzienne zakupy zabierać sejf, który jest przecież o wiele bardziej bezpieczny.

      Dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o płatności są portfele sprzętowe. Klucze prywatne są „przechowywane” na osobnym urządzeniu w zaszyfrowanym środowisku. W momencie podpisywania transakcji nie opuszczają urządzenia, co wyklucza możliwość ich przejęcia.

      Portfel sprzętowy podłącza się do komputera lub smartfona. Nawet jeśli komputer jest zawirusowany, klucze są bezpieczne ponieważ pozostają od niego odizolowane (są na portfelu sprzętowym). Można na nich przechowywać duże kwoty i wykonywać bezpieczne przelewy.

    • Dzięki wielkie. Teraz już rozumiem. W takim razie muszę uzbroić się z portfel sprzętowy, bo do trzymania wartości mam złoto, a w krypto chciałbym sprawdzić swoje możliwości spekulacyjne.

  9. Krypto Panie 🙂

    czytałem dużo artykułów i już mi się w głowie dymi… Powiedz mi zatem jedno, bo trapi mnie to niezmiernie…

    1. Pobieramy na pendrive generator naszego papierowego portfela (klucz publiczny) oraz hasło do niego (klucz prywatny)
    2. Przenosimy owy pendrive na bezpieczne zasoby (czysta instalka, kompuer odpięty od sieci/bootowalny system z pendrive (na drugim pendrive)/etc)
    3. GENERUJEMY klucz publiczny i prywatny – ALARM! Dobra, super, mamy wygenerowany „numer konta” oraz hasło do niego, totalnie losowy – skoro stacja nigdy nie miała i nie będzie mieć kontaktu z zasobami sieciowymi to jak to jest możliwe, że ktoś na drugim końcu globu ktoś obcy nie wygeneruje losowo drugiego identycznego klucza prywatnego?
    4. Jak chcemy zasilić nasz papierowy portfel to po prostu na klucz publiczny wysyłamy bitcoiny prosto z giełdy (np z bitbay itp)

    Odpowiedz
    • Pamiętam jak sam zgłębiałem ten temat – również miałem niesamowity mętlik w głowie. Poniżej wszystko co opisałem w poradniku w telegraficznym skrócie:

      1) Instalujesz czysty system operacyjny z pendriva – jest to opcja dodatkowa. Możesz ją pominąć jeśli masz pewność, że Twój obecny system jest czysty.

      2) Pobierasz generator kluczy z linka który podałem.

      3) Odłączasz komputer od internetu i tworzysz pary kluczy.

      4) Zapisujesz klucze na pendrive lub kartce papieru.

      Teoretycznie jest możliwe, że ktoś inny zupełnie przypadkiem wygeneruje identyczne pary kluczy. Taka sytuacja jest niezwykle mało prawdopodobna i nazywa się kolizją adresów bitcoin. Opisywałem to już we wcześniejszych komentarzach. Podałem też link do matematycznego wyliczenia takiego prawdopodobieństwa.

      Tak jak piszesz – do zasilenia papierowego portfela wystarczy przelew na klucz publiczny z dowolnego źródła. Może być z giełdy lub z innego portfela.

    • Hey, jednak czegoś do końca nie rozumiem… Uruchomiłem ten generator, poruszałem myszką i wygenerowałem klucz publiczny i klucz prywatny. Następnie kliknąłem w „paper wallet” a tam miałem wygenerowane trzy dodatkowe różne klucze razy dwa (różne QR code) – czym to się różni?

  10. Właśnie walczę z generatorem, wszystko wyglada super ale jednej rzeczy wciąż nie jestem pewien a warto zapytać…
    Odpaliłem i wygenerowało mi się public i private, kliknąłem następnie na „papier Wallet” i tam domyślnie generują się trzy „bony” z dwoma QRami… nie rozumiem tej drugiej części, do czego one akurat służą? Bo za każdym razem mogę kliknąć „generate” i tworzy mi inne QRy.

    Dla pewności zapytam trzeci raz 🙂 public key to mój portfel, na niego przelewam, secret key to on akceptuje transakcje”. Po spaleniu klucza secret powinienem wygenerować nowy public & secret dla bezpieczeństwa?

    Odpowiedz
    • Te bony to po prostu forma graficzna, by lepiej wyglądało. Moim zdaniem nie wygląda, ale to kwestia gustu. Możesz usunąć grafikę odhaczając: hide art.

      Pierwszy etap (ruszanie myszką) generuje losową bazę znaków. Na jej podstawie tworzone są klucze. Po kliknięciu generate tworzą się nowe pary kluczy.

      Tak.

  11. Witam! Mam pytanie jeśli chciałbym zakupić kryptowaluty i trzymać je długo terminowo czy mogę po prostu włożyć środki na papierowy portfel?
    I czy na tej stronie jest bezpiecznie generować klucz: bitaddress.org

    Jeszcze w jaki sposób i czy można wrzucić środki z papierowego portfela na np Ledgera?

    Bardzo dziękuje i pozdrawiam.
    Maciej

    Odpowiedz
    • Tak, papierowy portfel służy do długoterminowego przechowywania bitcoina.

      Strona bitadress.org jest bezpieczna. Jednak zawsze gdy jesteś podłączony do internetu zachodzi obawa, że ktoś może przejąć dane. Dlatego klucze powinno się generować na urządzeniu bez dostępu do internetu.

      Ledger ma opcję importu kluczy prywatnych możesz z niej skorzystać. Lepiej moim zdaniem zaimportować klucz na dowolnym portfelu roboczym (tak jak jest w artykule) a potem dopiero bitcoiny przelać na Ledgera.

  12. Dzień dobry
    Nurtuje mnie takie oto pytanie.
    Kwestia bezpieczeństwa swoich zainwestowanych środków.
    Kiedy już zakupie na dowolnej giełdzie lub kantorze monety to w jaki sposób przenieść je na swój portfel ale w taki sposób aby z danej giełdy z mojego profilu one zostały usunięte.
    Czy one mimo wszystko będą tam widoczne? A jeśli tak to czy po zaimportowaniu ich do swojego prywatnego portfela będę je posiadał w postaci klucza prywatnego? A jeśli tak to wtedy mogę za pomocą generatora zmienić ten klucz prywatny na nowy klucz prywatny? I czy w tym momencie monety które miałem zakupione na moim profilu na danej giełdzie już są nie do wykorzystania przez hakerów lub gdy giełda przestanie istnieć?
    I ostatnie pytanie czy polskie giełdy kryptowalut są bezpieczne, ponieważ historia wskazała nam kilka przypadków zniknięcia niektórych z całym wkładem inwestorów i to nie małym, czy mają jakąś gwarancję w chwili przejęcia lub utraty płynności?
    Z wyrazami szacunku
    Robert

    Odpowiedz
    • Aby zabrać kryptowaluty z giełdy wystarczy zrobić przelew na swój portfel. Jak otrzymasz środki nie będą one dostępne na giełdzie.

      Jak kupiłeś bitcoiny na giełdzie i przelałeś na portfel do którego TYLKO TY masz dostęp to są one w pełni bezpieczne nawet jak giełda zniknie.

      Ani polska giełda, ani zagraniczna nie są w pełni bezpieczne ponieważ mają dostęp do Twoich środków i mogą je w każdej chwili zablokować lub utracić. Giełda działa jak bank – jest scentralizowana. Na giełdzie i na koncie bankowym trzymaj tylko tyle pieniędzy ile możesz stracić. Giełda służy do handlu, a nie do przechowywania środków.

      Jak chcesz mieć pewność i gwarancję to zrób papierowy portfel i tam przelej BTC. Po to wymyślono bitcoina abyś nie musiał być zależny od strony trzeciej w postaci giełdy, banku, czy jakiegokolwiek innego pośrednika.

  13. Witam.
    Bardzo dziękuje za łatwy do zrozumienia poradnik, mam kilka pytań by się upewnić:
    1. na BITCOIN ADRESS mogę wielokrotnie dokładać bitcoiny podając bitcoin adres ???
    2. jak uznam że chce uzbierane bitcoiny wykorzystać to je przelewam wszystkie używając PRIVATE KEY i zapominam o wygenerowanym portfelu bo stał się niebezpieczny ponieważ użyłem PRIVATE KEY ???
    3. jak najwygodniej i najbezpieczniej zmienić bitcoiny z papierowego portfela na gotówkę (PLNy) najlepiej w BITOMACIE ???

    Odpowiedz
    • Dzięki za dobre słowo.

      1. Tak – możesz przelewać tam dowolną ilość BTC w dowolnej ilości przelewów.

      2. Tak – importujesz private key, przelewasz BTC gdzie chcesz i zapominasz o kluczu prywatnym. Jak chcesz znowu „oszczędzać” to robisz nowy papierowy portfel.

      3. Może być bitomat, ale tam są spore prowizje 2%-5%. Możesz też zamienić w kantorze stacjonarnym, prowizja podobna jak w bitomacie. Jest jeszcze portal localbitcoins – tam możesz sprzedać prywatnej osobie, ale trochę z tym zabawy jest.

      Najtaniej jest przez polską giełdę prowizja około 0,4%. Sprzedajesz na giełdzie za PLN, przelewasz na konto bankowe i wypłacasz gotówkę. Minusem jest obowiązkowa weryfikacja KYC.

  14. Witam

    Jeżeli mam BTC na giełdzie to jak utworzę parę klucz publiczny i prywatny w ww. wskazanym systemie to rozumiem, że BTC z giełdy muszę przelać na utworzony adres publiczny? Czy się mylę?

    Odpowiedz
  15. Ogólnie dobry poradnik.
    Jestem początkujący ,więc chciałbym zadać kilka pytań dotyczących papierowego portfela:
    1. Czy ma to sens gdy chce zainwestować ok 2000pln w bitcoina?
    2. Jak mam komputer z win10 to czy na tym samym mogę zainstalować Linuxa i stworzyć paper wallet?
    3. Czy generowanych jest kilka par czy np. tylko 2 ?
    4. Rozumiem że „spalonego” klucza się nie usuwa tylko po prostu nie korzysta i używa nowego
    5. Jak np. 1.klucz wykorzystam do przelewu na giełdę ale zostanie mi w portfelu trochę btc to jak przelac na nowy portfel z innym kluczem?

    Odpowiedz
    • 1. Każdy inwestuje tyle ile może.
      2. Tak. Trzeba odpalić linuxa z USB.
      3. Kilka – sam ustalasz ile.
      4. Klucz cały czas działa. Nie korzysta się z niego ze względów bezpieczeństwa.
      5. Chcąc zrobić przelew z papierowego portfela najwygodniej jest zaimportować klucz do portfela online, desktopowego, czy innego który ma opcję importu lub sweep. Wtedy możesz zlecić dowolną ilość przelewów. Można też wykonać transakcję bezpośrednio z papierowego portfela, ale wtedy musisz sam podpisać i rozgłosić transakcję. Do tego potrzebne są dwa komputery.

  16. Panie kochany! Ten bitaddress.org to scam. Na githubie ludzie piszą, że ich portfele zostały wyczyszczone. Zresztą wygeneruj sobie adres i sprawdź go na eksploratorze bloków. Każdy niby nowy i bezpieczny adres już istnieje i czeka aż wpłacisz na nie monety…

    Odpowiedz
  17. @kruca

    Kolego chyba nie wiesz o czym piszesz 🙂 Podaj źródło tych rewelacji. Z resztą, nie należy generować papierowego portfela poprzez stronę tylko pobranie skryptu – tak jak jest w artykule.

    Odpowiedz
  18. Witam! Skutecznie przelałem BTC z giełdy na papierowy portfel. Dziękuję za poradnik. Pytanie czy taki portfel obsługuje sieć BEP2 do przelewania bitcoinów? Jest po prostu tańsza niż sieć BTC.

    Odpowiedz
  19. Witam,
    1. Co to znaczy żeby nie używać ponownie kluczy prywatnych i je wyczyścić?
    2. Dlaczego kluczy a nie klucza. Skąd tu liczba mnoga? Przecież generuje jeden adres czyli jeden klucz publiczni i jeden prywatny?

    Odpowiedz
    • Jeśli raz gdzieś wpisywałeś klucz prywatny nie używaj go ponieważ ktoś mógł go przechwycić. To oczywiście skrajny przypadek, ale możliwy. Wszystko jest w artykule. Liczba mnoga bo można generować dowolną ilość kluczy.

  20. Porządny artykuł, dzięki bardzo!
    Czy jesteś w stanie mniej więcej oszacować ile czasu trwa: 1.Przelanie bitcoina z paper wallet na online wallet? 2. przelew z online wallet na giełdę?
    Jak wspomniałeś paper wallet jest do inwestycji długoterminowej. Interesuje mnie jak ta forma trzymania BTC działa „czasowo” przy krytycznych momentach – jeśli chcielibyśmy szybko odsprzedać BTC.

    Odpowiedz
    • Przesłanie bitcoina z papierowego portfela, a potem na giełdę jest zależne od obciążenia sieci w danym momencie czyli ilości zleconych przelewów. Zazwyczaj czas realizacji przelewu trwa kilka minut. Bywały sytuacje gdy sieć się zapychała i wtedy trzeba było poczekać kilka godzin. Aby zwiększyć szansę szybkiego przesyłu można podnieść prowizję od transakcji. Wtedy przelew pójdzie szybciej.

  21. Witam
    1.W momencie gdy zarejestruję się na giełdzie np. na BitBay rozumiem, że giełda przypisze mi jakiś portfel z adresem publicznym po to abym mógł w ogóle zacząć kupować jakiekolwiek kryptowaluty.
    Załóżmy, że kupowałem i sprzedawałem na tej giełdzie różne kryptowaluty poprostu grając (trejdując) przez jakiś czas i uzbierało mi się zadowalająco dużo „zysku”. Teraz wszystkie krypto wymieniam na tej giełdzie na Bitcoiny i chcę je przelać na bezpieczny portfel papierowy. Zlecając taką operację z publicznego klucza jaki mam od giełdy potrzebuję klucz prywatny też z tej giełdy ? To by było bez sensu … chyba.
    A może raczej po zarejestrowaniu się na giełdzie wprowadzam swój klucz publiczny wygenerowany w parze z kluczem prywatnym za pomocą bitaddress.org i dopiero zaczynam grę ?
    Proszę o dokładną instrukcję jak to prawidłowo zrobić .
    Podobny problem był by w momencie gdybym chciał przenieść krypto z jednej giełdy na drugą …

    2.Czy można na tym samym portfelu przechowywać różne kryptowaluty ? Zdaje się, że nie. Więc czy są jakieś metody generowania potfela papierowego dla poszczególnych kryptowalut ? Bo nie zawsze opłaci się wszystko wymieniać na Bitcoina …

    Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Po zarejestrowaniu na giełdzie nie musisz robić nic. Przelewasz środki na podany adres i masz je na koncie giełdowym. Nie potrzebujesz klucza prywatnego do którego są przypisane jednostki zgromadzone na giełdzie. W odwrotną stronę wystarczy zlecenie przelewu z giełdy na Twój portfel.

      Każda kryptowaluta (poza tokenami działającymi w tym samym standardzie na przykład ERC20) to autonomiczny system. Jeśli chcesz przechowywać bitcoiny na papierowym portfelu do generujesz odpowiedni klucz prywatny. Jeśli chcesz przechowywać ethereum na papierowym portfelu to generujesz odpowiedni klucz prywatny. Nie da się przechowywać ethereum na kluczach wygenerowanych w sieci bitcoin i odwrotnie.

      Papierowe portfele muszą być wygenerowane w adekwatnej dla każdej kryptowaluty sieci.

      Istnieją oczywiście multi portfele, które pozwalają przechowywać różne kryptowaluty. Osobne artykuły znajdziesz na blogu. Ledger, Trezor czy chociażby darmowy Exodus. Wtedy robisz jedną kopię zapasową portfela na której są wszystkie zgromadzone tam kryptowaluty.

  22. Przepraszam bo chyba zbyt pośpieszyłem się z powyższym postem.
    Na giełdzie tworzą raczej coś w rodzaju konta bankowego na którym przeprowadza się różne operacje na dowolnych kryptowalutach .
    Zatem jak z tego konta można przenieść np. Bitcoiny na paper wallet ?
    Sorry, że trochę namieszałem ale jest to wszystko jakoś mocno zagmatwane … Coś mi świta a potem znów cisną mi się nowe wątpliwości i pytania …
    Chyba nie tylko ja tak mam . Niestety wszystko co można znaleźć na ten temat w internecie i na youtube jest niedopowiedziane do końca i podane w taki niezrozumiały, „cwaniacki” sposób … A ten „cwaniacki” sposób wywołuje wrażenie, że jest to kampania „naganiaczy” prowadzona celowo po to by „ulica” wpłacała pieniądze i zaraz je traciła na rzecz tych wtajemniczonych starych wyżeraczy … To przykre.
    Mam nadzieję, że Pan ma dobre intencje i pomoże takim jak ja laikom wejść w tę grę w bezpieczny sposób .

    Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Niestety jest to zagmatwane ponieważ od dziecka jesteśmy przyzwyczajani do możliwości przelewania pieniędzy tylko z pomocą pośrednika. Dlatego idea bezpośredniego przesyłu w głowie się nie mieści. Miałem tak samo na początku.

      Giełda nie ma nic wspólnego z papierowym portfelem. Na giełdzie wystarczy rejestracja na maila i już konto jest odstępne. Nie ma potrzeby tworzenia par kluczy.

      Jak chcesz przenieść bitcoiny z giełdy na papierowy portfel wystarczy zlecić wypłatę. Tworzysz papierowy portfel i wypłacasz na niego z giełdy – tyle.

  23. Czy mogę wypłacić z papierowego portfelu tylko część bitcoinów a następnie po jakimś czasie wypłacić resztę znajdujących się na nim bitcoinów? Rozumiem że muszę wtedy posługiwać się kilka razy tym samym kluczem prywatnym przy wysyłce?

    Odpowiedz
  24. Cześć, mam kilka pytań.

    1) Czy według Ciebie desktopowy portfel (Electrum) zainstalowany na Linuxie zainstalowanym na Pendrive i uruchamianym w maszynie wirtualnej jest bezpieczniejszy niż desktopowy portfel zainstalowany na Windowsie 7, który jest w codziennym użytku?

    Dodatkowo zaszyfrowałbym w Linuxie folder /home lub całą partycję systemową. Chociaż według mnie szyfrowanie całego systemu to już przegięcie i przy potencjalnych problemach z systemem dodatkowe utrudnienie w naprawie. Muszę tylko sprawdzić jak Electrum przechowuje pliki na Linuxie. Jeżeli kluczowe pliki przechowuje w folderze domowym to nie ma sensu szyfrować całości.

    2) Czy stan komputera, do którego podłączam i na którym używam portfela sprzętowego ma wpływ na bezpieczeństwo środków na tym portfelu?

    3) Co myślisz o poniższych zasadach postępowania?
    a) Wszelkie aktywności związane z własnymi środkami w kryptowalutach zawsze przeprowadzam na ww. Linuxie zainstalowanym na Pendrive.

    b) System Linux jest używany tylko do aktywności związanej z kryptowalutami i są na nim tylko niezbędne aplikacje, które są zawsze zaktualizowane (tak samo jak system)

    b) Posiadam portfel Electrum, na którym trzymam mniejsze kwoty

    d) Posiadam portfel sprzętowy, na którym trzymam większą część kapitału na dłuższy okres czasu

    e) Kopię portfeli przechowuję w formie cyfrowej na zaszyfrowanym zewnętrznym dysku

    f) Mam utworzone osobne adresy email (protonmail ?) do każdej giełdy oraz każdego innego konta związanego z moimi środkami w kryptowalutach, każdy adres email ma inne hasło

    g) jestem zalogowany do tych kont email w kliencie pocztowym zainstalowanym w zaszyfrowanym katalogu /home

    Nie wiem czy te pomysły nie są przesadą, a być może gdzieś jest luka?
    Zastanawiam się też nad tym czy potrzebny jest mi jednocześnie portfel sprzętowy i Electrum.

    Masz może jakieś wskazówki?

    Odpowiedz
    • Wymienione wskazówki bezpieczeństwa jak najbardziej są poprawne. Jest to dmuchanie na zimne, ale jak to mówią strzeżonego Pan Bóg strzeże 🙂

      Ja mam kilka portfeli papierowych do bitcoina, dwa sprzętowe, dwa desktopowe i dwa na smartfonach. Czy potrzebne są różne portfele pytasz? Pewnie wystarczyłby tylko sprzętowy i papierowy, ale jak jest ich więcej czasem się przydają.

  25. Mam calego 1 BTC, ktorego lata temu kupilem za „grosze” i za namowa kolegi (dobrze, ze dalem sie wtedy namowic 🙂 ) Mam zapisana w zwyczajnym pliku tekstowym (zaszyfrowanym RARem) pare kluczy, ktore wtedy gdzies wygenerowalem (nie pamietam kompletnie gdzie). Jak w transakcjach blockchaina sprawdzalem teraz to na tym kluczu publicznym transakcja jest widoczna, co mnie niezmiernie cieszy. Natomiast nieco martwi, czy aby na pewno mam dostep do tego BTC. Jak rozumiem Twoje tlumaczenie, to zeby sprawdzic, czy mam wlasciwy klucz prywatny, to najlepiej, zebym zalozyl jakis portfel, ktory mi wygeneruje nowa pare kluczy i przelac tego BTC na ten nowy klucz publiczny. Jak pojdzie, to wiadomo – klucz prywatny byl ok. Ale czy takie mnozenie par kluczy ma sens czy jest jakis inny sposob weryfikacji mojej obecnej pary kluczy (w sensie – czy pasuja do siebie).

    I inna kwestia – na ile faktycznie bezpieczne sa te elektoniczne portfele w postaci aplikacji (windows, android itd). Przeciez zakladajac taki portfel i generujac nowe klucze ta apka moze je gdzies wysylac. Czy nie lepiej po prostu sobie zapisac takie klucze w jakims VeraCrypt kontenerze i tyle? Bo ciagle trzymanie klucza prywatnego w porfelu, ktory ma dostep do sieci jakos nie wydaje mi sie do konca bezpiecznym rozwiazaniem.

    Jakbys sie odniosl do tych kwestii (zwlaszcza pierwszej) bym Ci niezmiernie wdzieczny.

    Pozdro

    Odpowiedz
    • Jeśli masz klucz prywatny to masz też dostęp do BTC. Wystarczy, że zaimportujesz klucz na portfelu oferującym taką opcję. Jeśli bitcoiny pojawią się na saldzie to znaczy, że możesz je dowolnie przelewać. Nie ma potrzeby generowania nowych kluczy.

      Najbezpieczniej jest dokonać importu na portfelu sprzętowym, ale nie jest on darmowy. Można też przesłać bitcoiny z klucza prywatnego offline, ale to wymaga dwóch urządzeń z których jedno powinno być nieskazitelnie czyste. W artykule podałem przykład importu w jednym z popularniejszych portfeli przeglądarkowych.

      Papierowy portfel tworzymy po to by bitcoiny były odłączone od internetu i tym samym bezpieczne. Trzymanie danych wrażliwych na urządzeniu podłączonym do sieci nie daje gwarancji bezpieczeństwa. Podkreśliłem to kilka razy w artykule. Aplikacje mobilne oraz portfele desktopowe nie są tak bezpieczne jak portfele papierowe czy sprzętowe.

  26. Czyli do jednego klucza publicznego można wygenerować tylko jeden kod prywatny? Generator tworzy pary kluczy i każda taka para to osobny portfel? Jest możliwość przelewania środków między takimi papierowymi portfelami?

    Odpowiedz
    • Z jednego klucza prywatnego można wygenerować wiele kluczy publicznych. Jeden klucz prywatny to osobny portfel. Środki można przelewać po uprzednim zaimportowaniu lub korzystając z dwóch komputerów.

  27. Moglbys doprecyzowac . czyli jak towrze sobie jeden klucz prywatny to mam mozliwosc stworzenia kilku klyuczy publicznych powiazancyh z tym jednym kluczem prywatnym.Czy to oznacza, ze na kazdym kluczu publicznym moge trzymac inna ilosc bitcoinow? (Czyli tk jakb bym mnial kilka kont bankowych z tym samym haslem dostepu – kluczem prywatnym?).
    Jesli tak jest jak napisalem to chcac przelac srodki z jednego klucza publicznego , musze i tak podac klucz prywatny i wtedy pozostale klucze publiczne obslugiwane przez ten sam klucz prywatny pozostaja dalej powiazane z tym kluczem prywatnym . Wiec po takiej transkacji i tak musze uzywac dalej klucza tego samego klucza prywatnego zeby miec mozliwosc obslugi pozostlych kluczy publicznych?

    Odpowiedz
    • Jest dokładnie jak opisałeś. Zabawa w papierowy portfel do bitcoina ma sens tylko wtedy jeśli nie chcesz ruszać środków przez długi czas. Jeśli chcesz robić częste przelewy zainwestuj w portfel sprzętowy, który kosztuje 200 pln.

  28. Odniosę się do odpowiedzi Krypto Pana z dn. 20 czerwca 2021. Czytałem gdzieś, że z takim portfelem sprzętowym są potworne kłopoty. Trzeba najpierw zainstalować jakieś sterowniki czy aplikacje, potem, że tylko obsługuje przeglądarka Chrome, potem jeszcze jakieś bzdurne utrudnienia, instrukcja po angielsku, potem urządzenie podaje 24 słowa, trzeba je zapisać, potem wypytuje o 2 słowa w odpowiedniej kolejności, i inne niekończące się bzdury- to praca na chyba 50 godzin! Przeszła tę procedurę pewna pani, a i tak okazało się że miała coś na koncie, a teraz NIE MA JUŻ NIC! To nie jest tak, że podłączasz go do komputera jak pendrajw, i masz już wszystko na ekranie. Te niepotrzebne utrudnienia, są po to, żeby ograbić z pieniędzy. Chciałem założyć portfel na blochchain.com- nic z tego nie wychodzi. Weryfikuję ich maila, a oni dalej pytają żeby zweryfikować i piszą, że błąd, że coś poszło nie tak. Spróbuję założyć papierowy.

    Odpowiedz
    • Mowa oczywiście o portfelu sprzętowym, nie papierowym.

      Masz rację, te utrudnienia są po to by żydomasoneria mogła ograbić z pieniędzy ciężko pracującego Polaka 🙂

      Te bzdurne utrudnienia w postaci 24 słów (seed) są po to abyś mógł odzyskać swoje środki jeśli zgubisz lub zniszczysz portfel lub jeśli ktoś Ci go ukradnie. Podczas uruchamiania, oprogramowanie wypytuje o słowa w odpowiedniej kolejności po to by upewnić się, że dobrze je zapisałeś.

      Te bzdurne utrudnienia zostały zaimplementowane z powodu osób nie potrafiących czytać instrukcji ze zrozumieniem – by z powodu swojego lenistwa/niedbalstwa nie pozbawiły się dostępu do kryptowalut przechowywanych na portfelu.

      Pani o której wspominasz byłaby pierwszą osobą w historii, która utraciła środki zdeponowane na portfelu sprzętowym pod warunkiem jego poprawnego użytkowania. Jeśli podała komuś lub zgubiła frazy seed to wiadomo, że środki zniknęły. To jak podać komuś hasło do sejfu i dziwić się że sejf został opróżniony 🙂

      Portfel sprzętowy potrzebuje oprogramowania. Jego instalacja jest banalnie prosta. Po uruchomieniu portfel dokładnie wskazuje co robić. Z resztą, w internecie można znaleźć masę poradników tekstowych lub filmów wideo w najróżniejszych językach – po polsku też, a nawet po mandaryńsku.

      Czynić z tego zarzut, to jak nie zainstalować aplikacji „klawiatura” na smartfonie i mieć pretensję że nie da się pisać.

      Portfel blockchain.com nie daje gwarancji własności środków, ponieważ dostęp do kluczy prywatnych mają też właściciele serwisu. Nie jest on bezpieczny. Można go potraktować jak formę zapoznania się z bitcoinem lub używać do niewielkich transakcji.

  29. Mam kilka pytań bo coś mi się tu nie klei:

    1. Jak to jest możliwe, że wykonuję przelew bitcoin z papierowego portfela za pomocą dwóch komputerów (aby nie ujawniać klucza prywatnego): jednego podłączonego do sieci (na którym „zlecam” przelew w sieci) a drugiego offline (na którym „podpisuję” transakcję)? Skąd sieć bitcoin wie że podpisana na komputerze offline transakcja zostala podpisana prawidłowo? Skoro komputer jest offline to przecież nie może wysłać informacji, że transakcja została zatwierdzona. Wiec skad moze ten przelew dojsc do skutku? Jak to jest możliwe bez przesyłania danych z komputera offline i nieujawniania klucza prywatnego? No i skoro tylko ja znam klucz prywatny (bo wygenerowałem go offline – skąd sieć wie że podałem prawidłowy klucz? Jeśli coś źle rozumiem – proszę o wytłumaczenie.

    2. Czy mógłbyś opisać proces jak to się robi wraz z przykładowym orzelewem?

    3. Jeśli za pomocą owych dwóch komputerów można wykonać przelew bez ujawniania klucza prywatnego to czy mozna go potem dalej bezpiecznie używać?

    4. Który z tych dwóch kompuerów musi być „nieskazitelnie czysty” i dlaczego? To znaczy rozumiem że najlepiej aby oba były bezpieczne ale jeśli na jednym tylko „zlecam” transakcję (bez podawania klucza) a drugi jest i tak offline to gdzie tu czają się zagrożenia?

    5. Jeśli tworzę portfel offline, skąd wiadomo, że mój klucz prywatny i publiczny jest prawidłowy? Rozumiem, że klucz publiczny jest generowany na podstawie klucza prywatnego a one są już stworzone w sieci od początku jej istnienia – my tylko „losujemy klucz” dostępny z puli? Co jeśli ktoś wylosuje ten sam klucz prywatny? Skoro sieć nie zna mojego klucza prywatnego i poznaje mój klucz publiczny dopiero po zleceniu na niego przelewu – skąd potem sieć będzie wiedziała w momencie gdy to ja wykonuję przelew z mojego papierowego portfela, że mój klucz prywatny jest prawidłowy i można nim zatwierdzić transakcję? To znaczy że sieć od początku wie jaki jest mój klucz prywatny aby zweryfikować czy był prawidłowy? To mnie rowniez bardzo nurtuje.

    6. Jak to się dzieje, że gdy używam portfela sprzętowego, to w momencie zlecania i podpisywania transkakcji mój klucz prywatny nie iest ujawniany i nie staje się „spalony”? Jak tutaj zapewniane jest bezpieczeństwo i nieujawnianie klucza prywatnego?

    7. Jak wykonuje się kopie bezpieczeństwa takiego portfela sprzetowego i jak sie go odzyskuje? To chyba jest jakoś zaszyfrowane?

    Bardzo proszę o ustosunkowanie się do każdego z punktów po kolei. Chcę wejść w krypto ale muszę to zrozumieć by móc spać spokojnie gdy zainwestuję poważne pieniądze.

    Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Zapewniam, że wszystko się klei. Przez 10 lat istnienia bitcoina nie było ani jednej pomyłki 🙂

      1. Było już w komentarzach.

      2. To jest temat na osobny wpis. Jeśli takowy powstanie podlinkuję go w tym komentarzu.

      3. Jeśli procedura jest przeprowadzona prawidłowo to można.

      4. Czysty musi być ten na którym podpisujesz transakcję kluczem prywatnym.

      5. Było już w komentarzach. Było też o kolizji adresów bitcoin – podlinkowałem nawet link z obliczeniem prawdopodobieństwa takiego zdarzenia.

      6. W przypadku portfela sprzętowego transakcja jest podpisywana w szyfrowanym środowisku w obrębie tego portfela – klucz nie opuszcza portfela.

      7. Kopia bezpieczeństwa portfela sprzętowego to 12 lub więcej słów seed. Wystarczy wpisać te słowa w odpowiedniej kolejności na nowym urządzeniu by odzyskać zawartość.

  30. Witam, bardzo fajny artykuł. Sporo rzeczowych informacji można z niego wynieść. Chciałam jeszcze dopytać:
    1. Czy jest sens i jak to zrobić – BTC przechowywać w portfelu papierowym i sprzętowym – Ledger Nano S?
    2. Przejrzałam również komentarze i odpowiedzi. Nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie dotyczące kluczy i klucza prywatnego już wykorzystanego. W takiej sytuacji należy wygenerować nowy klucz prywatny i publiczny – dwa równocześnie, ponieważ relacja między nimi jest unikatowa – tak to rozumiem. Jak w sytuacji nowego klucza prywatnego i publicznego wygląda sprzedaż BTC? Po tej drugiej stronie do tej pory jest znany mój „stary” klucz publiczny, ale teraz już mam nowy klucz publiczny. Brakuje mi tu spójności – stary klucz publiczny nie sparuje się z nowym kluczem prywatnym.
    Czy gdzieś się pogubiłam w rozumieniu informacji?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    Odpowiedz
    • 1. Na raz nie ma to sensu. Natomiast sensownym rozwiązaniem jest przechowywanie kopii zapasowej portfela Ledger Nano S w formie zapisu na kartce papieru. Wtedy będzie to również papierowy portfel.

      2. Nie do końca zrozumiałem co masz na myśli 🙂

      Jeśli sprzedajesz BTC znikają ona z Twojego adresu i pojawiają się na adresie kupującego.

  31. Witam,
    1. Czy tą kopią zapasową ledgera jest adres, na który wysyłane są kryptowaluty z giełdy po zakupie?
    2. Doczytałam o kluczach prywatnym i publicznych – wyjaśniło się, pytania nie mam 🙂
    Pojawiło się kolejne:
    3. Jakie działanie w kontekście zabezpieczenia kryptowalut np. z ledger wallet, może uchronić nas przed zniknięciem firmy ledger z rynku? A razem z nią (tak czy inaczej) zniknięciem naszych kryptowalut?
    Z pozdrowieniami,

    Odpowiedz
    • 1. Nie. Kopią portfela Ledger lub innego sprzętowego jest 12 (lub więcej) krótkich słów (seed) zapisanych w odpowiedniej kolejności. Te frazy bezpieczeństwa pozwalają na odzyskanie adresów wszystkich kryptowalut, które były na portfelu sprzętowym.

      2. Nie ma działań, które mogą nas uchronić przed zniknięciem firmy Ledger. Ta firma, podobnie jak każda inna może zbankrutować.

      Jeśli tak się stanie portfele wraz z oprogramowaniem będą dalej działać. Można będzie przesyłać bitcoiny.

      Poza tym jeśli masz kopię zapasową seed, można ją odzyskać na innym urządzeniu kompatybilnym ze standardem BIP39/BIP44.

      Posiadanie kopii zapasowej ZAWSZE I W KAŻDYM PRZYPADKU gwarantuje dostęp do kryptowalut.

  32. Dzięki za artykuł. Zaczynam i jak zwykle dużo pytań:
    1. zrobiłem mały przelew BTC (za ok 100 zł) z Zona na portfel papierowy który przu generowaniu zabezpieczyłem hasłem. Na Blockchain widzę te środki ale gdy chcę zrobić przelew zwrotny dostaję info że hasło jest błędne chociaż to dziwne ba zapisałem. Czy jest jakaś możliwość żeby tą stówkę odzyskać? Czy na przyszłość nie robić hasła przy generowaniu kluczy?
    2. nie rozumiem odpowiedzi na komentarz z 9.01.2021- tzn że portfele muszą być wygenerowane w adekwatnej sieci i nie da się przechowywać ethernum na kluczach wygenerowanych w sieci bitcoin. Przecież gdy generuję klucze na bitadress to nie ma tam podanej sieci, czego nie rozumiem?
    3. przy przelewaniu BTC na klucz papierowy trzeba wpisać ręcznie publiczny klucz tego portfela, można się pomylić bo jest długi. Co wtedy ze środkami? Czy można inaczej niż wpisywać ręcznie?
    4. przelew BTC na portfel jest drogi (80 zł) czy można to jakoś obniżyć?
    Dzięki i pozdrawiam

    Odpowiedz
    • 1. Jeśli środki są na portfelu papierowym do którego masz dostęp to jest możliwość aby je odzyskać. Z papierowego portfela nie da się w łatwy sposób zrobić przelewu zwrotnego. Trzeba importować klucz prywatny lub skorzystać z dwóch komputerów.

      2. Nie da się przechowywać ethereum na portfelu papierowym do bitcoina ponieważ są to kryptowaluty działające na innych zasadach. Podobnie jak silnik benzynowy nie będzie działał jeśli nalejesz do niego ropy.

      3. Klucze publiczne można kopiować i przesyłać jest to bezpieczne. Odradzam wpisywanie ręczne bo, jak piszesz, można się pomylić.

      4. Opłaty transakcyjne są wysokie w momencie gdy jest dużo chętnych by wysyłać bitcoiny. Ustawiają oni coraz wyższą prowizję by ich transakcja poszła jak najszybciej.

      Istnieje technologia Lightning Network, która pozwala znacznie zmniejszyć opłaty transakcyjne. Niestety jest ona skomplikowana i nie zawsze można ją stosować. Więcej tutaj: https://kryptopan.pl/czym-jest-lightning-network-zalety-wady-adresy-multisignature/

Dodaj komentarz