Kryptowaluta Stellar (XLM)

Opis Stellar Lumens

Kryptowaluta Stellar to ogromny projekt z dużym bagażem doświadczeń. Niedawno coin przeszedł rebranding w ramach którego usunięto drugi człon nazwy - Lumens. Wydaje się, że na chwilę obecną projekt jest głównym kandydatem do stworzenia zdecentralizowanej sieci usług finansowych, które doskonale symulowałyby banki w świecie kryptografii. Platforma korzysta z autorskich rozwiązań, ma  wsparcie zewnętrzne oraz sztab aktywnie działających twórców.

W związku z tym, Stellar już teraz uchodzi za dostawcę zdecentralizowanych i bezpiecznych rozwiązań kryptowalutowcyh. Ideą jest zagwarantowanie takich usług ludziom na całym świecie, także w regionach, które borykają się z cenzurą i ekonomicznym wykluczeniem.

Kryptowaluta XLM

Kryptowaluta Stellar podąża za ideą stworzenia globalnej, zdecentralizowanej sieci usług finansowych na skalę banków. Użytkownicy nie muszą podawać danych osobowych i mogą liczyć na bezpieczne i szybkie płatności.

Projekt od wielu lat dąży do wprowadzania takowych usług w krajach, które nie posiadają wolnego systemu bankowego.

Zajmuje się tym fundacja założona w 2014 roku. W obrębie projektu pracuje kilkadziesiąt osób.

kryptowaluta stellar xlm

Jest on aktywnie wspierany przez międzynarodowe koncerny. W 2016 roku opracował globalną sieć rozliczeniową na potrzeby koncernu Deloitte. Platforma wykorzystuje również własną kryptowalutę ze skrótem rynkowym XLM. To niezbędne paliwo, które umożliwia działanie sieci.

Każdy użytkownik musi dysponować na starcie niewielką ilością XLM aby móc przeprowadzać transakcję. Każda płatność niesie ze sobą konieczność poniesienia opłaty transakcyjnej w wysokości 100 stroops czyli 0,00001 XLM. Biorąc pod uwagę aktualny kurs Stellar (w granicach 0,1 USD), transakcje są praktycznie darmowe.

Start i twórca

Historia rozpoczyna się w 2014 roku. Jej twórcą jest Jed Caleb, który wcześniej angażował się we współtworzenie projektu Ripple. Miał także przykre doświadczenia z giełda Mt.Gox, która początkowo stała się liderem na rynku Bitcoina, a następnie upadła ze względu na ogromne długi.

Jako ciekawostkę możemy dodać, że Caleb w roku 2000 stworzył bardzo popularne oprogramowanie eDonkey bazujące na protokole peer-to-peer. Platforma służyła do wymiany plików między użytkownikami sieci.

Twórca projektu od początku współpracował z Patrickiem Collisonem, prezesem platformy Stripe umożliwiającej szybkie płatności internetowe. Obaj panowie założyli fundację mającą na celu pozyskiwanie dofinansowań na projekt, a także finansowanie działalności polegającej na wprowadzaniu zdecentralizowanej sieci Stellar do krajów nieposiadających wolnego dostępu do usług bankowych.

31 lipca 2014 roku wystartowała pierwsza sieć oparta na kodzie źródłowym Ripple, który był doskonale znany Jedowi Calebowi. Kilka miesięcy później pojawiły się jednak poważne problemy z algorytmem konsensu, które doprowadziły do podziału łańcucha głównego. W kwietniu 2015 roku społeczność postanowiła przejść na własny kod źródłowy z algorytmem Stellar Consensus Protocol opracowany przez profesora Davida Mezeriesa.

W 2017 roku uruchomiono lightyear.io, który dzisiaj funkcjonuje pod nazwą InterStellar. Częścią tego projektu jest zdecentralizowana giełda StellarX. W 2019 roku zaimplementowany został protokół Lightning Network, który przyczynia się do znacznego skracania czasu dokonywanych mikropłatności. Platforma nie wyklucza wydania własnych kart płatniczych do kont z kryptowalutą XLM.

Kopanie i podaż

Autorski protokół Stellar Consensus Protocol jest dosyć skomplikowany w swoim działaniu. Użytkownicy nie są tu potrzebni do napędzania sieci i weryfikowania transakcji. Nie mamy zatem ani górników, ani delegatów.

To oznacza, że klasyczne wydobywanie kryptowaluty jest po prostu niemożliwe. Podaż jest nieograniczona. Na chwilę obecną wynosi ona ponad 100 mld jednostek. W obiegu znajduje się jednak niespełna 20 mld.

Nieograniczona podaż oznacza, że waluta wirtualna ma charakter inflacyjny. Inflacja wynosi ok. 1% rocznie. Pula inflacyjna odpowiada za stopniowy wzrost podaży na rynku. Twórcy stworzyli własną, zdecentralizowaną giełdę kryptowalut.

Możemy na niej zakupić Lumeny potrzebne do przeprowadzania transakcji w głównej sieci. Nie jest to oczywiście jedyny sposób umożliwiający zdobycie kryptowaluty XLM. Można ją kupić na zwykłych giełdach.

Kryptowaluta Stellar stwarza wiele możliwości

Stellar to olbrzyma sieć finansowa, w której każdy użytkownik może przeprowadzić szybkie płatności przy użyciu różnych kryptowalut. Możemy to porównać do konta bankowego, z którego wykonujemy przelewy oraz opłacamy codzienne wydatki.

Niewykluczone, że w przyszłości Stellar pomyśli o wydaniu własnych kart płatniczych. Każdy zarejestrowany użytkownik musi posiadać na swoim koncie przynajmniej 0,5 XLM aby przeprowadzać płatności. Jest to związane z opłatami transakcyjnymi na poziomie 0,00001 XLM.

W sieci występują również uprzywilejowani użytkownicy, którzy pomyślnie przeszli proces weryfikacji KYC. Są to tzw. kotwice, które mają możliwość tokenizacji dowolnych instrumentów finansowych.

Sieć Stellar umożliwia handel papierami wartościowymi oraz innymi aktywami, które na potrzeby sieci zostają stokenizowane. Po kupieniu danego instrumentu finansowego, powstałe tokeny zostają wypalone. Możliwości sieci są przez cały czas udoskonalane. XLM według kryterium kapitalizacji rynkowej jest w czołowej dziesiątce największych projektów.

Jaki portfel wybrać do coinów XLM?

Stellar jako jedna z większych kryptowalut na świecie jest obsługiwana przez szereg dostępnych multiwalletów oraz portfeli dedykowanych. W wersji desktopowej można wykorzystać Foxlet Stellar Wallet. Coiny XLM mogą być przechowywane na portfelach sprzętowych takich jak Ledger czy Trezor.

W wersji mobilnej najlepszą propozycją wydaje się Lobstr Wallet dostępny zarówno na iOS, jak również systemy Android. Dedykowane portfele dla użytkowników posiada również giełda Interstellar.

Twórcy wydali także oficjalną stronę internetową umożliwiającą stworzenie kodu potrzebnego przy portfelu papierowym. Możesz skorzystać z generatora służącego do tworzenie kluczy prywatnych. Klucz możesz zapisać lub wydrukować na kartce. Jest to jedna z bezpieczniejszych metod przechowywania kryptowalut.

Gdzie kupić Stellar?

Jest to bardzo popularny coin i możesz go kupić na wielu giełdach kryptowalutowych. Jeśli szukasz platformy z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji sprawdź giełdę Binance. W tym serwisie bez problemu możesz kupić XLM.

Stellar to jedna z największych, zdecentralizowanych sieci umożliwiających szybkie płatności, a także tokenizację instrumentów finansowych oraz przeprowadzanie zbiórek ICO.

Twórcom przyświeca idea stworzenia swoistego systemu bankowego, który będzie wykorzystywany także w krajach z ograniczonym dostępem do banków. Projekt jest wspierany przez korporacje i z całą pewnością warto śledzić dalsze poczynania platformy.


Źródła:

https://www.stellar.org/developers/guides/concepts/scp.html

https://www.stellar.org/blog/lightyear-announcement/

https://en.wikipedia.org/wiki/Jed_McCaleb