Kryptowaluta Stellar (XLM)
Kryptowaluta Stellar to ogromny projekt z dużym bagażem doświadczeń. Niedawno coin przeszedł rebranding w ramach którego usunięto drugi człon nazwy – Lumens. Wydaje się, że na chwilę obecną XLM jest głównym kandydatem do stworzenia zdecentralizowanej sieci usług finansowych, które doskonale symulowałyby banki w świecie kryptografii.
Spis treści:
Twórca | Jed McCaleb |
Data powstania | 2013 |
ICO | Nie |
Otwarty kod | Tak |
Portfel | Ledger Nano X |
Giełda | Binance |
Notowania | Kurs Stellar |
Kryptowaluta Stellar korzysta z autorskich rozwiązań, ma wsparcie zewnętrzne oraz sztab aktywnie działających twórców. W związku z tym, platforma już teraz uchodzi za dostawcę zdecentralizowanych i bezpiecznych rozwiązań kryptowalutowcyh.
Ideą jest zagwarantowanie takich usług ludziom na całym świecie, także w regionach, które borykają się z cenzurą i ekonomicznym wykluczeniem.
Opis kryptowaluty Stellar
Kryptowaluta Stellar podąża za ideą stworzenia globalnej, zdecentralizowanej sieci usług finansowych na skalę banków. Użytkownicy nie muszą podawać danych osobowych i mogą liczyć na bezpieczne i szybkie płatności.
Projekt od wielu lat dąży do wprowadzania takowych usług w krajach, których obywatele mają ograniczony dostęp do usług bankowości. Zajmuje się tym fundacja założona w 2014 roku. W obrębie projektu pracuje kilkadziesiąt osób.
Jest on aktywnie wspierany przez międzynarodowe koncerny. W 2016 roku opracował globalną sieć rozliczeniową na potrzeby koncernu Deloitte. Platforma wykorzystuje również własną kryptowalutę ze skrótem rynkowym XLM. To niezbędne paliwo, które umożliwia działanie sieci.
Każdy użytkownik musi dysponować na starcie niewielką ilością XLM aby móc przeprowadzać transakcję. Płatność niesie ze sobą konieczność poniesienia opłaty w wysokości 100 stroops czyli 0,00001 XLM. Transakcje są praktycznie darmowe.
Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:
Twórca Stellar – Jed Caleb
Kryptowaluta Stellar zaczyna funkcjonować w 2013 roku. Twórcą jest Jed McCaleb, który wcześniej angażował się we współtworzenie projektu Ripple. Miał także przykre doświadczenia z giełda Mt.Gox, która początkowo stała się liderem na rynku bitcoina, a następnie upadła zabierając środki użytkowników.
Jako ciekawostkę możemy dodać, że McCaleb w roku 2000 stworzył bardzo popularne oprogramowanie eDonkey bazujące na protokole peer-to-peer. Platforma służyła do wymiany plików między użytkownikami sieci.
Twórca projektu od początku współpracował z Patrickiem Collisonem, prezesem platformy Stripe umożliwiającej szybkie płatności internetowe.
Obaj panowie założyli fundację mającą na celu pozyskiwanie dofinansowań na projekt, a także finansowanie działalności polegającej na wprowadzaniu zdecentralizowanej sieci Stellar do krajów nieposiadających wolnego dostępu do usług bankowych.
Start XLM
W 2013 roku wystartowała pierwsza sieć oparta na kodzie źródłowym Ripple, który był doskonale znany Jedowi Calebowi. Kilka miesięcy później pojawiły się jednak poważne problemy z algorytmem konsensu, które doprowadziły do podziału łańcucha głównego.
W kwietniu 2015 roku społeczność postanowiła przejść na własny kod źródłowy z algorytmem Stellar Consensus Protocol opracowany przez profesora Davida Mezeriesa.
W 2017 roku uruchomiono lightyear.io, który dzisiaj funkcjonuje pod nazwą InterStellar. Częścią tego projektu jest zdecentralizowana giełda StellarX.
W 2019 roku zaimplementowany został protokół Lightning Network, który przyczynia się do znacznego skracania czasu dokonywanych mikropłatności. Platforma nie wyklucza wydania własnych kart płatniczych do kont z kryptowalutą XLM.
Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:
Kryptowaluta Stellar jako system finansowy
Kryptowaluta Stellar to duża sieć finansowa, w której każdy użytkownik może przeprowadzić szybkie płatności. Możemy to porównać do konta bankowego, z którego wykonujemy przelewy oraz opłacamy codzienne wydatki.
Każdy zarejestrowany użytkownik musi posiadać na swoim koncie przynajmniej 0,5 XLM aby przeprowadzać płatności. Jest to związane z opłatami transakcyjnymi na poziomie 0,00001 XLM. W sieci występują również uprzywilejowani użytkownicy, którzy pomyślnie przeszli proces weryfikacji KYC.
Są to tzw. kotwice, które mają możliwość tokenizacji dowolnych instrumentów finansowych. Kryptowaluta Stellar umożliwia handel aktywami, które na potrzeby sieci zostają stokenizowane.
Po kupieniu danego instrumentu finansowego, powstałe tokeny zostają wypalone. Możliwości sieci są przez cały czas udoskonalane. Według kryterium kapitalizacji rynkowej, Kryptowaluta Stellar jest w czołowej dziesiątce największych projektów.
Kopanie i podaż coinów XLM
Autorski protokół Stellar Consensus Protocol jest dosyć skomplikowany w swoim działaniu. Użytkownicy nie są tu potrzebni do napędzania sieci i weryfikowania transakcji. Nie mamy zatem ani górników, ani delegatów. To oznacza, że klasyczne kopanie kryptowalut jest po prostu niemożliwe.
Podaż jest nieograniczona. Na chwilę obecną wynosi ona ponad 100 mld jednostek. W obiegu znajduje się jednak niespełna 20 mld. Nieograniczona podaż oznacza, że XLM ma charakter inflacyjny. Inflacja wynosi ok. 1% rocznie. Pula inflacyjna odpowiada za stopniowy wzrost podaży na rynku.
Twórcy stworzyli własną, zdecentralizowaną giełdę kryptowalut. Możemy na niej zakupić Lumeny potrzebne do przeprowadzania transakcji w głównej sieci. Nie jest to oczywiście jedyny sposób umożliwiający zdobycie coinów XLM.
Automatyczny bot. Obsługuje cztery najpopularniejsze giełdy. Możesz ustawić 80 kryptowalut. Obsługa po polsku:
Najczęściej zadawane pytania
Kryptowalut Stellar to jedna z największych, zdecentralizowanych sieci umożliwiających szybkie płatności, a także tokenizację instrumentów finansowych oraz przeprowadzanie zbiórek ICO.
Twórcom przyświeca idea stworzenia swoistego systemu finansowego, który będzie wykorzystywany także w krajach z ograniczonym dostępem do banków. Projekt jest wspierany przez korporacje i z całą pewnością warto śledzić jego dalsze poczynania.
Jest to popularny coin listowany przez największe giełdy kryptowalut. Jeśli szukasz serwisu z niskimi prowizjami, który nie wymaga weryfikacji zobacz instrukcję zakładania konta na najlepszej obecnie platformie: Binance rejestracja.
XLM jest obsługiwany przez szereg najlepsze portfele do kryptowalut. W wersji desktopowej można wykorzystać Foxlet Stellar Wallet. Coiny XLM mogą być przechowywane na portfelach sprzętowych takich jak Ledger czy Trezor.
W wersji mobilnej najlepszą propozycją wydaje się Lobstr Wallet dostępny zarówno na iOS, jak również systemy Android. Dedykowane portfele dla użytkowników posiada również giełda Interstellar.
Twórcy wydali skrypt umożliwoający stworzenie papierowego portfela. Możesz skorzystać z generatora służącego do tworzenie kluczy prywatnych. Klucz możesz zapisać lub wydrukować na kartce. Jest to jedna z bezpieczniejszych metod przechowywania kryptowalut.
Projekt o mocnych fundamentach i dużej społeczności. Zdecydowanie warto mieć kilka coinów XLM w portfolio.
Źródła:
https://en.wikipedia.org/wiki/Jed_McCaleb
https://www.stellar.org/blog/lightyear-announcement/
https://www.stellar.org/developers/guides/concepts/scp.html