Portfel electrum

Lekki portfel Electrum do bitcoina nie wymaga dużo wolnego miejsca na dysku, ponieważ zapisuje i przechowuje łańcuchy transakcyjne na zewnętrznych serwerach. W związku z tym, potrzebujesz jedynie aplikacji, z poziomu której będziesz mógł zarządzać swoimi środkami. Jakie opinie zbiera Electrum i czy warto z niego korzystać?

Jeśli szukasz rozwiązań zapewniających blisko stu procentową ochronę bitcoina i innych kryptowalut zobacz recenzję portfeli sprzętowych Trezor T oraz Ledger Nano S.

Spis treści:

portfel electrum

Portfel Electrum na komputer

Electrum to portfel desktopowy, który zapisujemy na dysku twardym komputera. Posiada funkcję portable czyli zapis na dysku przenośnym. Wallet obsługuje najważniejsze systemy operacyjne: Windows, Linus, Python, a także iOS oraz Android.

Jego najważniejszą cechą jest lekka struktura. Co to dokładnie oznacza? Pełne portfele, zwane ciężkimi, zapisują na dysku cały łańcuch transakcyjny, czyli wszystkie transakcje wykonane od początku istnienia bitcoina.

Takie oprogramowanie zwykle dużo miejsca na dysku i jest trudniejsze obsłudze. Lekki portfel Electrum na komputer przetrzymuje łańcuchy na zewnętrznym serwerze. Użytkownik korzysta wyłącznie z klienta dającego dostęp do płatności.

Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:

Electrum to portfel typu deterministycznego. Pod tą trudną nazwą kryje się po prostu funkcjonalność. W starszych typach walletów, użytkownik musiał po każdej dokonanej transakcji tworzyć kopię zapasową, która pozwoliła zachować adresy, na które realizowane były transakcje.

Portfel typu deterministycznego wymaga stworzenia kopii zapasowej tylko raz poprzez zapisanie fraz seed. Plik do wglądu będzie na bieżąco aktualizowany o nowe adresy oraz historię transakcji. Dzięki temu, portfel Electrum jest łatwiejszy w obsłudze.

Jakie kryptowaluty obsługuje Electrum?

Portfel został stworzony wyłącznie do przechowywania bitcoina (BTC). Jest to jeden z pierwszych portfeli do bitcoina, z którego mogliśmy korzystać już w 2011 roku.

Jego specyficzną cechą jest prosty wygląd. Nie ma tu żadnych fajerwerków graficznych, łatek czy innych form personalizacji wyglądu portfela. Dysponujemy wyłącznie okienkami do wykonywania poszczególnych operacji. Electrum przez wiele lat uchodził za najpopularniejszy lekki portfel do bitcoina.

Najlepsza giełda do handlu z dźwignią. Brak weryfikacji, możliwość edytowania zleceń, duża płynność handlu:

Najważniejsze funkcje

Portfel Electrum stawia na minimalizm i prostą obsługę. Aplikacja przypomina starodawne okienko komend. Wyróżniamy pięć najważniejszych funkcji, do których mamy dostęp po zalogowaniu.

History

W tej zakładce znajdziesz wszystkie transakcje z rozróżnieniem na płatności wychodzące, a także płatności przychodzące na nasz adres.

Send

Po przejściu do tej zakładki będziesz miał możliwość dokonania przelewu. W tym celu wpisujemy adres odbiorcy, tytuł przelewu oraz wartość. Użytkownik własnoręcznie ustawia również wysokość prowizji. Im większa, tym szybciej zrealizowana zostanie płatność. W zależności od wyboru prowizji wyświetla nam się przewidywany czas realizacji.

Portfel Electrum obsługuje również wysyłanie płatności za pośrednictwem kodu QR. Nie ma potrzeby przepisywania adresu. Wystarczy zeskanować kod.

Receive

Odbiór zleceń przychodzących. Tutaj wybieramy adres, na który chcemy otrzymać przelew. Możemy również tworzyć oczekujące żądania. Po wpisaniu wszystkich danych wygenerowany zostanie kod QR, który możemy przesłać płatnikowi. Dzięki temu, będzie on w stanie szybciej zrealizować transakcję.

Contacts

Książka adresowa gdzie zapisywane są adresy, na które wysyłaliśmy bitcoiny, a także te z których otrzymaliśmy wpłaty.

Console

Dostęp do okienka komend. Opcja zarezerwowana dla deweloperów. Portfel Electrum jest dostępny wyłącznie w wersji anglojęzycznej.

Wystarczy jednak znajomość podstaw tego języka, by bez trudu poradzić sobie z obsługą. W sieci znajdzieszporadniki, które tłumaczą wszystkie funkcje i opcje dostępne w portfelu.

electrum portfel btc

Zabezpieczenia portfela

Przy tworzeniu nowego portfela należy zwrócić uwagę na kilka istotnych funkcji. W pierwszej kolejności musisz zapisać 12 słów wyświetlonych nam przez konsolę. Są one wykorzystywane przy tworzeniu kopii zapasowej.

Z ich pomocą będziesz mógł odzyskać dostęp do portfela w sytuacji, gdy np. zapomnisz hasła. Zamiast słów możemy również zapisać wygenerowany kod QR.

Mocne hasło

Podstawowym zabezpieczeniem konta jest oczywiście hasło. Biorąc pod uwagę przeciętny poziom zabezpieczeń oraz liczne ataki hackerskie, warto tutaj wysilić się ze stworzeniem wyjątkowo trudnego hasła.

Dobrą opcją jest otworzenie notatnika i zapisanie ciągu przypadkowych znaków, w których znajdą się liczby, małe i duże litery, a także znaki specjalne. Takie hasła są najtrudniejsze do złamania. Należy je zapisać w bezpiecznym miejscu. Przy logowaniu wystarczy skopiować i wkleić taki ciąg co oszczędzi mozolnego przepisywania.

Weryfikacja duetapowa

Portfel Electrum oferuje weryfikację dwuetapową. W tym celu możesz wykorzystać numer telefonu. Przy każdym logowaniu otrzymasz SMS z kodem potrzebnym do uzyskania dostępu. W ten sposób minimalizujemy ryzyko utraty kontroli nad portfelem, nawet, jeśli hasło zostanie złamane. Przeczytaj też artykuł na temat bezpieczeństwa kryptowalut.

Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:

Jakie opinie zbiera Electrum?

Electrum przez wiele lat był uważany za jednen z najlepszych lekkich portfeli bitcoin. Trzeba jednak przyznać, że jego zabezpieczenia zawsze pozostawiały wiele do życzenia. Niestety, jest to bolączka wszystkich portfeli desktopowych, przeglądarkowych oraz mobilnych.

Ustawienie silnego hasła oraz dwuetapowej weryfikacji znacznie zwiększa bezpieczeństwo naszego konta, ale nigdy nie daje 100% gwarancji bezpieczeństwa. Portfel mógł liczyć na pozytywne opinie, ponieważ przez wiele lat nie mieliśmy dostępu do lepszych alternatyw.

Obecnie, Electrum nie cieszy się tak dużą popularnością. Wszystko za sprawą rozwoju konkurencji oraz licznych ataków. Szacuje się, że przez pełen okres istnienia tego portfela, łupem oszustów padło nawet do 5 mln dolarów.

Trzeba przyznać, że zwykle były to ataki dokonane na użytkownikach, którzy nie zadbali o podstawowe środki ostrożności lub pobierali portfel z nieautoryzowanych źródeł. Oficjalna strona tutaj.

Trzeba przyznać, że portfel Electrum to legenda w świecie kryptowalut. To jeden z pierwszych portfeli lekkich stworzonych z myślą o przechowywaniu bitcoina. Przez te wszystkie lata korzystało z niego kilka milionów użytkowników. Portfel był częstym wyborem minerów, którzy właśnie na adresy Electrum przekazywali urobek z kopania bitcoinów.

Pytania dodatkowe

Portfel Electrum imponuje prostotą i funkcjonalnością. Użytkownicy nie muszą dysponować wszechstronną wiedzą na temat kryptowalut by móc bez trudu przeprowadzać płatności. Niestety, ostatnie lata to stopniowy spadek popularności Electrum, który borykał się z wieloma problemami oraz padał ofiarą hackerów.

Czy jest to anonimowa aplikacja?

Tak, nie musisz potwierdzać tożsamości poprzez wysłanie skanu dokumentów. Jeśli cenisz anonimowość przeczytaj: giełda kryptowalut bez weryfikacji.

Z jakiego źródła pobrać portfel Electrum?

Oprogramowanie pobierz z oficjalnej strony. Wtedy masz pewność, że nie zostało zmodyfikowane.

Czy Electrum pozwala korzystać z wielu kryptowalut?

Nie. Możliwa jest tylko obsługa bitcoina.