Portfel Electrum

electrum btcLekki portfel do BTC Electrum jest bardziej przyjazny użytkownikom, ponieważ zapisuje i przechowuje łańcuchy transakcyjne na zewnętrznych serwerach. W związku z tym, potrzebujesz jedynie aplikacji, z poziomu której będziesz mógł zarządzać swoimi środkami.  W jakich sytuacjach warto korzystać z tego walleta?

Jeśli szukasz rozwiązań zapewniających blisko stu procentową ochronę BTC i innych kryptowalut zobacz recenzję portfeli sprzętowych Trezor T oraz Ledger Nano S.

Portfel Electrum na komputer

Electrum to portfel desktopowy, który zapisujemy na dysku twardym komputera. Umożliwia również funkcję portable czyli zapis na dysku przenośnym.

Wallet obsługuje najważniejsze systemy operacyjne: Windows, Linus, Python, a także iOS oraz Android. Jego najważniejszą cechą jest lekka struktura. Co to dokładnie oznacza?

Pełne portfele, zwane ciężkimi, zapisują na Twoim dysku cały łańcuch transakcyjny, czyli wszystkie transakcje wykonane od początku istnienia Bitcoina. Takie oprogramowanie zwykle zajmuje bardzo dużo miejsca, a co gorsza, jest trudniejsze w prawidłowej obsłudze.

Lekki portfel na koputer przetrzymuje łańcuchy na zewnętrznym serwerze. Użytkownik korzysta wyłącznie z klienta dającego dostęp do płatności.

Deterministyczny portfel BTC

Electrum to portfel typu deterministycznego. Pod tą trudną nazwą kryje się po prostu funkcjonalność. W starszych typach walletów, użytkownik musiał po każdej dokonanej transakcji tworzyć kopię zapasową, która pozwoliła zachować adresy, na które realizowane były transakcje.

Portfel typu deterministycznego wymaga stworzenia kopii zapasowej tylko raz poprzez zapisanie fraz seed. Plik do wglądu będzie na bieżąco aktualizowany o nowe adresy oraz historię transakcji. Dzięki temu, portfel Electrum jest po prostu dużo łatwiejszy w obsłudze.

Jakie kryptowaluty obsługuje portfel Electrum?

Portfel został stworzony wyłącznie do przechowywania Bitcoina (BTC). Jest to jeden z pierwszych portfeli kryptowalutowych, z którego mogliśmy korzystać już w 2011 roku. Jego specyficzną cechą jest prosty wygląd.

Nie ma tu żadnych fajerwerków graficznych, łatek czy innych form personalizacji wyglądu portfela. Dysponujemy wyłącznie okienkami do wykonywania poszczególnych operacji. Electrum przez wiele lat uchodził za najpopularniejszy lekki portfel do Bitcoina.

Najważniejsze funkcje

Tak jak już wspomnieliśmy, Electrum stawia na minimalizm i prostą obsługę. Aplikacja przypomina poniekąd starodawne okienko komend.

Wyróżniamy pięć najważniejszych funkcji, do których mamy dostęp po zalogowaniu się do naszego portfela:

History

W tej zakładce znajdziesz wszystkie transakcje z rozróżnieniem na płatności wychodzące, a także płatności przychodzące na nasz adres.

Send

Po przejściu do tej zakładki będziesz miał możliwość dokonania przelewu. W tym celu wpisujemy adres odbiorcy, tytuł przelewu oraz wartość.

Użytkownik własnoręcznie ustawia również wysokość prowizji. Im większa, tym szybciej zrealizowana zostanie płatność. W zależności od wyboru prowizji wyświetla nam się przewidywany czas realizacji.

Portfel Electrum obsługuje również wysyłanie płatności za pośrednictwem kodu QR. Nie ma potrzeby przepisywania adresu. Wystarczy zeskanować kod.

Receive

Odbiór zleceń przychodzących. Tutaj wybieramy adres, na który chcemy otrzymać przelew. Możemy również tworzyć oczekujące żądania. Po wpisaniu wszystkich danych wygenerowany zostanie kod QR, który możemy przesłać płatnikowi. Dzięki temu, będzie on w stanie szybciej zrealizować transakcję.

Contacts

Książka adresowa, w której zapisywane są adresy, na które wysyłaliśmy Bitcoiny, a także te, z których otrzymaliśmy wpłaty.

Console

Dostęp do okienka komend. Opcja zarezerwowana dla deweloperów, którzy chcą przeprowadzić określone operacje w obrębie portfela Electrum.
Portfel Electrum jest dostępny wyłącznie w wersji anglojęzycznej.

electrum portfel btc

Wystarczy jednak znajomość podstaw tego języka, by bez trudu poradzić sobie z obsługą. W sieci znajdziemy również liczne poradniki, które tłumaczą wszystkie funkcje i opcje dostępne w portfelu.

Kopia bezpieczeństwa

Przy tworzeniu nowego portfela należy zwrócić uwagę na kilka istotnych funkcji. W pierwszej kolejności musisz zapisać 12 słów wyświetlonych nam przez konsolę. Są one wykorzystywane przy tworzeniu kopii zapasowej. Przeczytaj też artykuł na temat bezpieczeństwa kryptowalut.

Z ich pomocą będziesz mógł odzyskać dostęp do portfela w sytuacji, gdy np. zapomnisz hasła. Zamiast słów możemy również zapisać wygenerowany kod QR.

Mocne hasło

Podstawowym zabezpieczeniem konta jest oczywiście hasło. Biorąc pod uwagę przeciętny poziom zabezpieczeń oraz liczne ataki hackerskie, warto tutaj wysilić się ze stworzeniem wyjątkowo trudnego hasła.

Dobrą opcją jest otworzenie notatnika i zapisanie ciągu przypadkowych znaków, w których znajdą się liczby, małe i duże litery, a także znaki specjalne. Takie hasła są najtrudniejsze do złamania.

Należy je zapisać w bezpiecznym miejscu. Przy logowaniu wystarczy skopiować i wkleić taki ciąg co oszczędzi mozolnego przepisywania.

  • topowa giełda
  • brak weryfikacji
  • kilkaset altcoinów
  • dźwignia x 3
  • zlecenie OCO
  • dobra płynność handlu

Weryfikacja duetapowa

Portfel Electrum oferuje również uaktywnienie weryfikacji dwuetapowej. W tym celu możesz wykorzystać numer telefonu. Przy każdym logowaniu otrzymasz SMS z kodem potrzebnym do uzyskania dostępu. W ten sposób minimalizujemy ryzyko utraty kontroli nad portfelem, nawet, jeśli hasło zostanie złamane przez hackerów.

Portfel Electrum i opinie użytkowników

Electrum przez wiele lat był uważany za jedną z najlepszych propozycji lekkich portfeli Bitcoina. Trzeba jednak przyznać, że jego zabezpieczenia zawsze pozostawiały wiele do życzenia. Niestety, jest to bolączka wszystkich portfeli desktopowych, przeglądarkowych oraz mobilnych.

Ustawienie bardzo silnego hasła oraz dwuetapowej weryfikacji znacznie zwiększa bezpieczeństwo naszego konta, ale nigdy nie daje 100% gwarancji bezpieczeństwa. Portfel zwykle mógł liczyć na pozytywne opinie, ponieważ przez wiele lat nie mieliśmy dostępu do lepszych alternatyw.

Obecnie, Electrum nie cieszy się tak dużą popularnością. Wszystko za sprawą rozwoju konkurencji oraz licznych ataków. Szacuje się, że przez pełen okres istnienia tego portfela, łupem oszustów padło nawet do 5 mln dolarów.

Trzeba przyznać, że zwykle były to ataki dokonane na użytkownikach, którzy nie zadbali o podstawowe środki ostrożności. Pobierali portfel z nieautoryzowanych źródeł. Oprogramowanie zawsze pobieraj z oficjalnej strony.

Podsumowanie recenzji

Trzeba przyznać, że Electrum to swoista legenda w świecie kryptowalut. To jeden z pierwszych portfeli lekkich stworzonych z myślą o przechowywaniu BTC.

Przez te wszystkie lata korzystało z niego kilka milionów użytkowników. Portfel był częstym wyborem minerów, którzy właśnie na adresy Electrum przekazywali wykopane Bitcoiny.

Portfel zawsze imponował prostotą i funkcjonalnością. Użytkownicy nie musieli dysponować wszechstronną wiedzą na temat kryptowalut by móc bez trudu przeprowadzać płatności.

Niestety, ostatnie lata to stopniowy spadek popularności portfela Electrum, który borykał się z wieloma problemami oraz padał ofiarą hackerów.