Giełdy kryptowalut

Ranking prezentuje giełdy kryptowalut. Jest to zestawienie polskich i zagranicznych platform, które wybrałem. Konkurencja na tym rynku jest olbrzymia. Istnieje kilkaset podmiotów umożliwiających obrót bitcoinem i altcoinami. Nie sposób ich wszystkich umieścić w rankingu, zwłaszcza że część działa lokalnie i nie ma panelu przetłumaczonego na język angielski.

Jeśli nie chce Ci się przeglądać całego zestawienia sprawdź trzy poniższe platformy. Kliknij i przejdź do opisu:

Giełdy kryptowalut - Ranking

Mój subiektywny ranking giełd kryptowalut zawiera platformy przyjazne dla Europejczyka, czyli dostępne w języku polskim lub angielskim. Całość podzieliłem na trzy grupy. Giełdy polskie, zagraniczne oraz obsługujące tylko bitcoina i altcoiny. Znajdziesz w nim podstawowe informacje na temat każdej platformy:

  • Rok założenia - kiedy giełda została uruchomiona

  • StableCoiny - Obsługa stablecoinów, czyli tokenów trzymających wartość dolara amerykańskiego (USD). W przypadku chęci chwilowego wyjścia z rynku, nie musisz wymieniać kryptowalut na waluty FIAT. Zamiast tego możesz skorzystać ze stablecoinów. Rodzi to szereg korzyści podatkowych.

  • Waluty FIAT - Obsługa tradycyjnych środków płatniczych emitowanych przez instytucje państwowe (złotówka, dolar, euro, itd)

  • Złotówki - Obsługa polskiej waluty narodowej (PLN).

  • Prowizje - Wysokość prowizji od każdej zrealizowanej transakcji. Podałem wartość maksymalną obowiązującą na danej platformie. Giełdy kryptowalut posiadają kilka stawek prowizji. Są one uzależnione od tego czy sam zamieszczasz zlecenie (maker), czy korzystasz ze zleceń zamieszczonych przez innych użytkowników (taker) oraz od wysokości Twojego obrotu w danym miesiącu. Platformy emitujące własne tokeny dają możliwość znacznego obniżenia prowizji. Wystarczy kupić token oraz w panelu użytkownika zaznaczyć, że opłaty mają być pobierane w tym tokenie. Oszczędność może sięgać nawet 50%. Dokładne stawki prowizji oraz warunki uzyskania rabatu znajdziesz na stronach giełd w zakładce fees.

  • Kryptowaluty - ilość listowanych altcoinów, czyli kryptowalut innych niż bitcoin

Oprócz prowizji od transakcji giełdy kryptowalut pobierają opłaty dodatkowe. Wpłaty w kryptowalutach są darmowe, a wypłaty bardzo tanie. To koszt niezauważalny. W przypadku walut FIAT opłata za złożenie depozytu może sięgać nawet kilku procent. Dotyczy to zwłaszcza kart kredytowych i procesorów płatniczych. Wypłaty przelewem bankowym też nie należą do tanich. Zanim zdecydujesz się na operację finansową z wykorzystaniem tradycyjnych metod płatności sprawdź ile kosztuje taka przyjemność.

Giełdy kryptowalut (altcoinów)

W tej grupie znajdziesz giełdy kryptowalut listujące tylko coiny i tokeny. Tego rodzaju platformy nie obsługują tradycyjnych walut FIAT. Dlatego część z nich nie wymaga weryfikacji dokumentami. W chwili obecnej Binance, KuCoin, CoinBene i BiBox posiadają dzienny limit wypłat w wysokości 2 BTC bez weryfikacji. Mój ranking giełd kryptowalut nie zawiera tej informacji ponieważ warunki weryfikacji mogą ulec zmianie, a ja nie jestem w stanie na bieżąco aktualizować danych. Tak ważne szczegóły sprawdzaj na stronach giełd.

giełdy kryptowalut binance

Binance

Największa i najbardziej popularna platforma. 10 milionów zarejestrowanych użytkowników. Wysokie wolumeny. Dobrze zabezpieczona. Działa bez większych problemów technicznych. Możliwość wystawiania rożnego rodzaju zleceń, w tym stop loss i take profit na raz. Kontrakty futures i handel z dźwignią. W ofercie giełdy znajdziesz szeroki wybór par walutowych. Bardzo dynamiczny rozwój. Aplikacja mobilna. Grupa Binance to szereg podmiotów funkcjonujących w branży kryptowalut. Własny token BNB charakteryzujący się dużą kapitalizacją rynkową. Zarejestrowana na Malcie. Panel po polsku. Możliwość łatwego obniżenia prowizji. Przydatne narzędzia oraz szczegółowe dane na temat wybranych coinów. Od 2020 roku Binance umożliwia płatności w walutach FIAT. Proces jest niestandardowy ponieważ odbywa się za pośrednictwem firmy zewnętrznej.

Zwróć uwagę

Rok założenia: 2017

Stable Coiny: TAK

Waluty FIAT: NIE

Złotówki: NIE

Prowizje: 0.1%

Kryptowaluty: 150

ranking giełd coibene

CoinBene

CoinBene emituje token CONI. Możliwość łatwego obniżenia prowizji. Dostępnych kilka języków, głównie egzotycznych. Przyzwoicie przetłumaczona wersja angielska i hiszpańska. Wysokie wolumeny pozwalają zachować dobrą płynność handlu. Mail do kontaktu z supportem podany na głównej stronie. Konkursy i dodatkowe nagrody dla najlepszych traderów. CoinBene oferuje dwa podstawowe rodzaje zleceń kupna i sprzedaży.

Rok założenia: 2017

Stable Coiny: TAK

Waluty FIAT: NIE

Złotówki: NIE

Prowizje: 0.1%

Kryptowaluty: 150

giełdy kryptowalut bibox

BiBox

Spora ilość ciekawych altcoinów, których nie ma na dużych giełdach. Własny token BIX. Posiadaczom przysługuje dywidenda wypłacana raz w tygodniu. Środki na jej wypłatę pochodzą z opłat transakcyjnych, które platforma pobiera od użytkowników. Możliwość obniżenia prowizji. Bibox dość szybko awansowała do czołówki giełd charakteryzujących się wysokim wolumenem. Przejrzysty panel zarządzania. Dobrze dobrana kolorystyka. Dostępne zaawansowane i ciekawe rodzaje zleceń niespotykane na innych platformach. Możesz handlować z dźwignią x 3. Opcja udzielania pożyczek innym użytkownikom. Bardzo rozbudowana giełda kryptowalut z wieloma oryginalnymi funkcjami.

Zwróć uwagę

Rok założenia: 2017

Stable Coiny: TAK

Waluty FIAT: NIE

Złotówki: NIE

Prowizje: 0.1%

Kryptowaluty: 100

Osobne artykuły: 

ranking giełd kryptowalut bit-z

Bit-Z

Bit-Z to jedna z większych platform umieszczonych w tym rankingu giełd kryptowalutowych. Przy rejestracji wymaga podania numeru telefonu na który przychodzi sms z aktywacyjnym kodem PIN. Serwis jest skierowany głównie do klientów azjatyckich co widać po dostępnych wersjach językowych. Wersja angielska funkcjonujew pełnym zakresie. Całość jest dobrze dopracowana. Własny token Bit-Z (BZ).

Rok założenia: 2016

Stable Coiny: TAK

Waluty FIAT: NIE

Złotówki: NIE

Prowizje: 0.2%

Kryptowaluty: 130

ranking bitmex

BitMex

Prawdziwy rodzynek w całym rankingu. Bitmex nie jest przykładem typowej giełdy kryptowalut. Platforma umożliwia handel kontraktami z wykorzystaniem dźwigni nawet x 100. Kontrakty bazują na prawdziwych kursach kryptowalut. Wpłaty i wypłaty tylko w bitcoinie. Rozliczanie zysków i strat odbywa się w XBT. Jest to odpowiednik bitcoina. Po rejestracji z linka partnerskiego prowizja jest zmniejszana o max 20% na okres 6 miesięcy. Transakcje maker w niektórych przypadkach mają dodatnią prowizję - otrzymujesz bonus. Handel z dźwignią niesie ze sobą możliwość dużo wyższych zarobków oraz dużo większych i szybszych strat. Bitmex to rozwiązanie dla zaawansowanych użytkowników.

Zwróć uwagę

Rok założenia: 2014

Stable Coiny: NIE

Waluty FIAT: NIE

Złotówki: NIE

Prowizje: 0.25%

Kryptowaluty: 8

Osobne artykuły: 

giełdy kucoin

KuCoin

Własny token KCS. KuCoin posiada wewnętrzny system oceny kryptowalut. Te z najlepszą reputacją są umieszczone w zakładce Kucoin Plus. Reszta dostępna w Main Market. Symbol ST oznacza, że dana kryptowaluta nie spełnia wszystkich warunków stawianych przez giełdę. Jest dopuszczona do handlu, ale warunkowo. Cały czas pozostaje pod obserwacją. ST oznacza podwyższone ryzyko i możliwość usunięcia z listy.

Rok założenia: 2017

Stable Coiny: TAK

Waluty FIAT: NIE

Złotówki: NIE

Prowizje: 0.1%

Kryptowaluty: 170

hitbtc

HitBTC

Wyposażona w system Health, który umożliwia śledzenie wewnętrznych procesów. Możesz zobaczyć ile depozytów i wypłat czeka na potwierdzenie. HitBTC jest w czołówce platform pod względem wolumenu. Dlatego umieściłem ją w rankingu giełd kryptowalutowych. Niestety zdarzało się, że HitBTC blokowała wypłaty bez podania przyczyny. To niepokojący sygnał. Zastanów się, czy jest sens narażać się na takie ryzyko.

Rok założenia: 2014

Stable Coiny: TAK

Waluty FIAT: NIE

Złotówki: NIE

Prowizje: 0.1%

Kryptowaluty: 300

Polskie giełdy kryptowalut - Zestawienie

Sformułowanie polskie giełdy kryptowalut to duże uproszczenie. Większość z tych platform jest prowadzona przez Polaków, ale zarejestrowana poza Polską. Zazwyczaj w przyjaznej przedsiębiorcom jurysdykcji prawnej. Polska niestety do takich nie należy, więc podmioty prowadzące niestacjonarną działalność wybierają inne kraje jako miejsce rejestracji. W rankingu znajdziesz giełdy kryptowalut obsługujące polską złotówkę. Część z nich ma w ofercie również inne waluty FIAT.

giełdy kryptowalut coindeal

CoinDeal

Bardzo szybko zdobyła popularność wśród polskich użytkowników. Dobrze przygotowana wizualnie i marketingowo. CoinDeal jest sponsorem angielskiej drużyny piłkarskiej Wolverhampton Wanderers. Możliwość zakupu bitcoinów kartą kredytową. Obsługa funta brytyjskiego (GBP). Użytkownicy wybierają, które kryptowaluty mają być dodane do listingu. Co cztery tygodnie jest dodawana pozycja z największą liczbą głosów.

Rok założenia: 2018

Stable Coiny: NIE

Waluty FIAT: TAK

Złotówki: TAK

Prowizje: 0.4%

Kryptowaluty: 29

giełdy kryptowalut exmo

Exmo

Ponad 1,6 miliona założonych kont. Wbudowany trollbox. Możliwość bezpłatnego przesyłania środków innym użytkownikom. Program Cashback umożliwiający zwrot części opłat transakcyjnych. Exmo oferuje kredytowanie części transakcji. Pod pewnymi warunkami i oczywiście z uwzględnieniem dodatkowej opłaty możesz otwierać pozycje nie posiadając wystarczającej ilości środków na koncie.

Rok założenia: 2015

Stable Coiny: TAK

Waluty FIAT: TAK

Złotówki: TAK

Prowizje: 0.2%

Kryptowaluty: 37

ranking giełd coinquista

Coinquista

To zupełna nowość na polskim rynku. Platforma posiada status małej instytucji płatniczej. Jest to swego rodzaju licencja KNF. Podmioty wpisane do rejestru małych instytucji płatniczych mogą przyjmować depozyty w walutach FIAT. Są też zobowiązane przestrzegać regulacji prawnych w tym zakresie. Czy to chwyci za serce klientów? Czas pokaże. Niestety na stronie nie ma informacji o wysokości prowizji. Być może są dostępne dopiero po rejestracji.

Rok założenia: 2019

Stable Coiny: NIE

Waluty FIAT: TAK

Złotówki: TAK

Prowizje: ?

Kryptowaluty: 8

ranking giełd bitclude

BitClude

Kolejna nowa giełda z licencją małej instytucji płatniczej. Firma jest zarejestrowana w Polsce. Jak wynika z informacji na stronie, współpracuje z operatorem portfeli BitGo, który ubezpiecza zdeponowane środki na kwotę 100 milionów dolarów. Bitclude umożliwia wpłaty tradycyjnym przelewem i za pomocą kart. Bardzo mały wolumen praktycznie uniemożliwia handel na platformie. Nieźle rozbudowany dział pomocy.

Rok założenia: 2019

Stable Coiny: NIE

Waluty FIAT: TAK

Złotówki: TAK

Prowizje: 0.2%

Kryptowaluty: 3

ranking giełd bitbay

BitBay

Prowizja naliczana w zależności od rodzaju transakcji i wysokości obrotu w danym miesiącu. Prowizja na parach z kryptowalutami maker 0%, taker 0.1%. Cztery rodzaje zleceń. Wewnętrzny kantor wymiany. Tryb PRO dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Jedna ze starszych polskich giełd kryptowalutowych. Obecnie zarejestrowana na Malcie. Swego czasu lider na polskim rynku. Niedawno dodany stable coin USDC.

Rok założenia: 2014

Stable Coiny: TAK

Waluty FIAT: TAK

Złotówki: TAK

Prowizje: 0.43%

Kryptowaluty: 26

giełdy kryptowalut gdmarket

DgMarket

Płynność handlu na giełdzie DgMarket jest praktycznie zerowa z powodu małej liczby użytkowników. Wystawione zlecenia mają ceny z przed pół rok. Jest to spowodowane długotrwałą bessą i coraz większą popularnością większych platform. Umieściłem ją w rankingu giełd kryptowalut ponieważ obsługuje polską złotówkę. Gdy sytuacja rynkowa się poprawi być może będzie można dokonywać transakcji na DgMarket. W chwili obecnej jest to niemożliwe.

Rok założenia: 2016

Stable Coiny: NIE

Waluty FIAT: TAK

Złotówki: TAK

Prowizje: 0.35%

Kryptowaluty: 2

Zagraniczne giełdy kryptowalut - Porównanie

Ranking giełd kryptowalut prezentuje zagraniczne platformy obsługujące waluty FIAT. Zazwyczaj są to dolary amerykańskie (USD) oraz euro (EU). Spora część z nich umożliwia również płatności w funtach brytyjskich (GBP) i rublach rosyjskich (RUB, RUR). Oprócz przelewów bankowych dostępne są karty kredytowe oraz procesory płatnicze. Metody płatności tradycyjnych i opłaty z nimi związane często są aktualizowane. Dlatego sprawdzaj te informacje na bieżąco. Ranking giełd kryptowalut zawiera informacje, które nie powinny często ulegać zmianom.

giełdy kryptowalut livecoin

LiveCoin

Duża ilość alternatywnych sposobów płatności. LiveCoin obsługuje popularne procesory płatnicze: Payeer, perfect Money, AdvCash oraz karty Visa i Mastercard. Brak możliwości wpłat i wypłat za pomocą tradycyjnych przelewów bankowych SEPA i SWIFT. Spory wybór niszowych altcoinów. Możesz kupić wynalazki typu PutinCoin. Platforma popularna na rynku rosyjskim. Support odpowiada w językau angielskim, rosyjskim i chińskim.

Rok założenia: 2014

Stable Coiny: NIE

Waluty FIAT: TAK

Złotówki: NIE

Prowizje: 0.18%

Kryptowaluty: 180

ranking giełd kryptowalut cex

Cex

Możliwy handel z dźwignią x 3. Długa obecność na rynku. Obsługuje przelewy bankowe oraz karty płatnicze. Realizacja przelewów może potrwać nawet 14 dni. Przelewem nie można wypłacać dolarów (USD). Zarejestrowana w Wielkiej Brytanii. Udostępnia technologie WebSocket i REST API. Opcja szybkiego zakupu kryptowalut po cenie rynkowej. Na giełdzie Cex zarejestrowanych jest 2,7 miliona użytkowników.

Rok założenia: 2013

Stable Coiny: NIE

Waluty FIAT: TAK

Złotówki: NIE

Prowizje: 0.25%

Kryptowaluty: 10

bitstamp

BitStamp

BitStamp posiada licencję Komisji Nadzoru Sektora Finansowego w Luksemburgu honorowaną we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Możesz skorzystać z funkcji wymiany euro na dolary oraz utworzyć wiele subkont na jednym koncie. Użytkownicy BitStamp mogą aktywować powiadomienia SMS informujące o zmianach cen wybranych coinów. Obowiązkowe zabezpieczenie konta za pomocą 2FA (Google Authenticator lub DUO).

Rok założenia: 2011

Stable Coiny: NIE

Waluty FIAT: TAK

Złotówki: NIE

Prowizje: 0.25%

Kryptowaluty: 5

giełdy kryptowalut coinbase

CoinBase

Największa amerykańska platforma wymiany. Posiada kilka produktów zaprojektowanych z uwzględnieniem różnego poziomu zaawansowania klientów. CoinBase zobligowana wyrokiem sądu, musiała ujawnić dane osobowe części swoich klientów amerykańskim instytucjom rządowym. Obsługuje karty kredytowe i tradycyjne przelewy bankowe. Posiada funkcję udostępnienia konta innej osobie bez podawania danych niezbędnych do logowania.

Rok założenia: 2014

Stable Coiny: TAK

Waluty FIAT: TAK

Złotówki: NIE

Prowizje: 0.3%

Kryptowaluty: 12

ranking giełd kraken

Kraken

Jedna z najstarszych i najbardziej regulowanych giełd kryptowalut. Zarejestrowana w USA. Kraken udostępnia kilka rodzajów zleceń. Jest możliwość handlu z dźwignią. Rozbudowany dział z odpowiedziami na najważniejsze pytania. Live chat z działem obsługi klienta dostępny bez logowania. Podczas ostatniej bańki, platforma nie wytrzymywała obciążenia generowanego przez zwiększoną ilość użytkowników.

Rok założenia: 2011

Stable Coiny: NIE

Waluty FIAT: TAK

Złotówki: NIE

Prowizje: 0.26%

Kryptowaluty: 18

giełdy kryptowalut bittrex

Bittrex

Bittrex posiada funkcję automatycznej sprzedaży coinów Auto Sell. Po jej aktywowaniu system sprawdza co 10 sekund saldo konta. Jeśli znajduje się na nim nadwyżka zostanie ona od razu sprzedana po aktualnym kursie. Ta funkcja może być przydatna dla osób zajmujących się kopaniem kryptowalut. Zamiana na waluty FIAT następuje w najszybszym możliwym czasie. Obszerny zestaw coinów i tokenów.

Rok założenia: 2014

Stable Coiny: TAK

Waluty FIAT: TAK

Złotówki: NIE

Prowizje: 0.25%

Kryptowaluty: 210

simex

Simex

Platforma umożliwia właścicielom firm pozyskiwanie funduszy na start lub dalszy rozwój poprzez sprzedaż tokenów. Inwestorzy, w zamian za przeznaczony kapitał, mogą otrzymywać dywidendę. Simex łączy osoby szukające finansowania z osobami szukającymi sposobów na inwestycje. Przed dopuszczeniem do obrotu projekty są poddawane wstępnej ocenie. Muszą spełnić określone warunki, aby zostały udostępnione użytkownikom.

Rok założenia: 2015

Stable Coiny: TAK

Waluty FIAT: TAK

Złotówki: NIE

Prowizje: 0.1%

Kryptowaluty: 30

Największe giełdy kryptowalut na świecie

Miejsce w rankingu największych giełd kryptowalutowych na świecie zależy od wolumenu. Wolumen to inaczej obrót handlowy, czyli wartość wszystkich zawartych transakcji. Tego rodzaju zestawienia dokonuje się zazwyczaj w ujęciu dwudziestoczterogodzinnym lub miesięcznym.

Największa nie znaczy najlepsza

Wolumen owszem jest ważny, ale największa giełda kryptowalut wcale nie musi okazać się najlepszą. Dostępne w internecie porównania i zestawienia wolumenów często są sztucznie pompowane dlatego nie ma sensu zbytnio przywiązywać do nich wagi. Nie jest to wina analitycznych portali które je publikują lecz samych giełd fałszujących wysokość obrotu. W rankingu nie wymieniałem platform z podejrzanie wyglądającym wolumenem. Przeczytaj wpis jak wybrać giełdę kryptowalut.

 

Jak działają giełdy kryptowalut?

Tradycyjne giełdy funkcjonują w godzinach pracy, między dziewiątą i siedemnastą. Jest też kilka dni w których sesje w ogóle się nie odbywają. Giełdy kryptowalut działają bez przestojów. Handel odbywa się całą dobę we wszystkie dni bez wyjątków.

Transakcje kupna i sprzedaży są zawierane między użytkownikami. Giełdy kryptowalut kontaktują obie strony i umożliwiają przeprowadzenie wymiany. Na tym polega ich rola i za to pobierają opłaty. Nie handlujesz z giełdą tylko za jej pośrednictwem.

Cyferki, które widzisz w panelu giełdowym oraz saldo Twoich środków są zapisywane w edytowalnej bazie danych. Nie są to operacje na prawdziwych kryptowalutach. Te zapisy można w dowolny sposób zmienić.

giełdy kryptowalut
Panel transakcyjny giełdy kryptowalut Bibox

Jedyne operacje na kryptowalutach zachodzą w momencie wpłaty lub wypłaty na portfele giełdowe. Te transakcje muszą być policzone i potwierdzone zanim na stałe trafią do łańcucha bloków. Nie da się ich cofnąć, ani wymazać.

Giełdy kryptowalut są zcentralizowane

Giełdy kryptowalut to podmioty ściśle zcentralizowane (jak banki). Środki wielu użytkowników są zdeponowane w jednej instytucji, która może nimi w pełni dysponować oraz w dużym stopniu odpowiada za ich bezpieczeństwo. Jest to bardzo ryzykowny schemat. W przypadku kłopotów poszkodowani są wszyscy klienci.

Jeśli zdecydowałeś się na codzienny handel, nie ma innego wyboru. Wtedy najlepiej rozłożyć duży depozyt na kilka platform. Giełdy kryptowalut służą do handlu. Trzymaj na nich środki niezbędne do bieżącego tradingu. Nadwyżki lub długoterminowe inwestycje wypłać na jeden z portfeli kryptowalutowych.

Giełdy kryptowalut oferują szereg zabezpieczeń mających na celu ochronę środków swoich klientów. Włącz wszystkie możliwe opcje. Znajdziesz je w panelu użytkownika. Przeczytaj też artykuł na temat bezpieczeństwa kryptowalut.

Przydatne wyrażenia

Otwarcie pozycji długiej (LONG) - Kupno z zamiarem sprzedaży po wyższej cenie. Kupiłem 1BTC po 5000zł. Czekam aż cena wzrośnie do 5500zł by sprzedać z zyskiem.

Otwarcie pozycji krótkiej (SHORT) - Sprzedaż z zamiarem odkupienia po niższej cenie. Sprzedałem 1BTC po 5000zł. Czekam aż cena spadnie do 4500zł by odkupić 1.1BTC.

Take profit - rodzaje zleceń pozwalających na automatyczną realizację zysku, po osiągnięciu przez kurs ustawionej wartości.

Podstawowe rodzaje zleceń giełdowych

Limit - Sprzedaż lub kupno po ustalonej cenie. Zlecenie jest widoczne dla innych użytkowników.

Market Price - Sprzedaż lub kupno po aktualnej cenie. Po zaakceptowaniu jest realizowane natychmiast.

Stop loss - Warunkowa sprzedaż po ustalonej cenie. Aktywacja w chwili osiągnięcia wymaganej wartości kursu.

Trailing Stop loss - Kroczący stop loss. Aktywacja przesuwa się automatycznie wraz z kursem.

Polskie giełdy kryptowalut na liście KNF

Brzmi groźnie, ale o co tak naprawdę chodzi? Polskie giełdy kryptowalut znalazły się na liście ostrzeżeń KNF w ramach szeroko zakrojonej kampanii antykryptowalutowej, prowadzonej z gorliwością godną średniowiecznych krucjat.

Jako podstawa prawna został podany art. 150 ustawy o usługach płatniczych. Zarzut dotyczy przyjmowania i przechowywania depozytów w walutach FIAT bez stosownych zezwoleń. Z resztą ogólnikowość tego przepisu pozwala na postawienie dowolnego zarzutu. Pamiętajmy również, że giełdy kryptowalut nie obciążają depozytów ryzykiem ponieważ nie inwestują środków klientów.

Google oraz wiele sklepów internetowych działa w identyczny sposób. Aby opłacić reklamę w Google Ads najpierw trzeba zdeponować środki na koncie użytkownika. Dopiero potem można opłacić usługę. Niewykorzystane pieniądze cały czas są przetrzymywane na koncie.

polskie giełdy kryptowalut

Jakoś nie słyszałem, aby Google lub inny podmiot przyjmujący i przechowujący depozyty w FIAT bez rzekomo wymaganych licencji miał z tego tytułu problemy. Natomiast polskie giełdy kryptowalut za tego rodzaju działanie zostały umieszczone na liście ostrzeżeń. Problem nie istniał kilka lat. Dopiero niedawno ktoś wpadł na pomysł, aby takie restrykcje uskutecznić.

Konsekwencje

Samo wpisanie na listę ostrzeżeń nie uniemożliwia prowadzenia działalności gospodarczej. Stało się jednak podstawą do wypowiedzenia przez banki umów o prowadzenie i obsługę rachunków. Giełda obsługująca złotówki czy dolary, której nagle zamyka się rachunek bankowy nie może wywiązać się ze zobowiązań wobec klientów, a jej dalsze funkcjonowanie jest dalece utrudnione.

W zaistniałej sytuacji giełda Bitbay przeniosła się na Maltę. Cały czas działa bezproblemowo płacąc podatki już gdzie indziej. Jest to spółka generująca duże dochody i bez problemu mogła sobie pozwolić na rewolucję w postaci zmiany kraju rejestracji. Mniejsze polskie giełdy kryptowalut, takie jak Abucoins czy BitMarket24 zamknęły swoją działalność.

Jeśli w grę wchodzą nieuczciwe praktyki, godzące w interesy klientów lub jeśli istnieją dowody oszustw, owszem należy podmiot wpisać na listę ostrzeżeń. W przypadku polskich giełd kryptowalut nic takiego nie miało miejsca. Jednym powodem sankcji było działanie bez rzekomo wymaganych zezwoleń.

Inna sprawa to wiarygodność samej instytucji. W świetle ostatnich wydarzeń (aresztowanie prezesa KNF) trudno wierzyć w czyste intencje Komisji Nadzoru Finansowego. Wiarygodność i zaufanie do tego organu zostały mocno nadszarpnięte.

Edit: Nowo powstałe polskie giełdy kryptowalut ratują się uzyskaniem wydawanej prze KNF licencji małej instytucji płatniczej, która zezwala na depozyty w walutach FIAT. Wszystkim startującym podmiotom kryptowalutowym życzę jak najlepiej. Niestety uzyskanie licencji nie powoduje by nowi użytkownicy masowo się rejestrowali. Dla nich to widać mało istotne.

Giełdy kryptowalut - Podsumowanie rankingu

Ranking giełd kryptowalut prezentuje platformy różniące się wieloma elementami. Do codziennego tradingu wybieraj serwisy charakteryzujące się niskimi prowizjami oraz dużym wolumenem. Załóż konta na kilku giełdach i przetestuj, która najlepiej Ci odpowiada. Nie musisz ze wszystkich korzystać, ale w razie potrzeby będziesz miał szybki dostęp do wielu altcoinów.

Unikaj handlu na parach z walutami FIAT. Ogranicz je do minimum i traktuj jako ostatni etap realizacji zysku. Polskie prawo nie reguluje tego żadnymi przepisami, ale przyjęło się, że transakcje krypto/krypto nie są objęte podatkiem, natomiast krypto/FIAT tak.

Nie traktuj tego jako pewnej informacji. Nawet w istniejących polskich przepisach nie ma nic pewnego, a tutaj przepisów nie ma. Podałem tylko zwyczajowy model działania, który nie jest określony w żadnej ustawie. W celu rozliczenia skontaktuj się z doradcą podatkowym.

Ranking giełd kryptowalut zawiera 21 pozycji, po to abyś miał w czym wybierać. Jeśli umieściłem w nim dana platformę nie oznacza, że gwarantuję za jej reputację. Pamiętaj, że wpłacając środki możesz ich nie odzyskać. Różne mogą być tego przyczyny i zdarza się to rzadko, ale taka możliwość istnieje.

Opinie o  giełdach kryptowalutowych

W internecie znajdziesz różne opinie na temat giełd kryptowalut. Czytaj je według odpowiedniego klucza, aby wyciągnąć odpowiednie wnioski. Wiele nieprzychylnych wpisów na forach, czy w mediach społecznościowych umieszczają rozżaleni stratą pieniędzy użytkownicy.

Osoby początkujące nie potrafią korzystać z giełd. Nie rozumieją jak działają zlecenia. Często robią wpłatę lub wypłatę na adresy dwóch różnych kryptowalut. Własne błędy powodują utratę środków i frustrację. Tego rodzaju negatywne opinie w żaden sposób nie rzutują na rzetelność platformy.

Inaczej rzecz się ma jeśli wpisy dotyczą blokowania kont i wypłat oraz bezpodstawnych żądań weryfikacji dokumentami (często wielokrotnej). Jedna polska giełda jest absolutnym liderem jeśli chodzi o powtórną weryfikację. Możesz ją przechodzić nawet kilka razy. Użytkownik nie zawinił, a ma poważne problemy z odzyskaniem własnych środków. Takie opinie zazwyczaj są prawdziwe i powinny zapalić czerwoną lampkę.

Korzystanie z giełd kryptowalut jest obarczone ryzykiem

Platforma może zostać zhakowana i okradziona, może ulec awarii, może zostać zablokowana przez instytucje państwowe. Wymieniłem tylko kilka przykładowych zagrożeń. W takich okolicznościach stracisz przechowywane tam środki, a odzyskanie ich będzie bardzo trudne lub niemożliwe.

W przeszłości zdarzały się upadki giełd kryptowalutowych. Były spowodowane kradzieżą coinów przez osoby trzecie lub nieuczciwością samych właścicieli. Skutkowało to utratą płynności finansowej i zakończeniem działalności. Upadki banków i firm z tradycyjnego sektora również się zdarzają. W przypadku inwestowania pieniędzy zawsze istnieje ryzyko, że coś pójdzie nie tak. Jeśli ktoś tego nie akceptuje powinien zająć się czymś innym.