Giełdy kryptowalut

Ranking prezentuje giełdy kryptowalut. Jest to zestawienie dwudziestu polskich i zagranicznych serwisów, które wybrałem. Istnieje kilkaset podmiotów umożliwiających obrót bitcoinem i altcoinami. Nie sposób wszystkich umieścić w rankingu. Jeśli nie chce Ci się przeglądać całego zestawienia sprawdź dwie największe platformy:

Ranking giełd kryptowalut

Mój subiektywny ranking giełd kryptowalut zawiera serwisy dostępne w języku polskim lub angielskim. Całość podzieliłem na trzy grupy. Platformy polskie, zagraniczne oraz obsługujące tylko bitcoina i altcoiny. Poniżej odpowiednie sekcje.

Spis treści:

Legenda:

Rok założenia – kiedy giełda została uruchomiona

Stable coiny – Obsługa stable coinów, czyli tokenów trzymających wartość dolara amerykańskiego (USD). W przypadku chęci chwilowego wyjścia z rynku, nie musisz wymieniać kryptowalut na waluty FIAT. Zamiast tego możesz skorzystać ze stable coinów. Rodzi to szereg korzyści podatkowych.

Waluty FIAT – Obsługa tradycyjnych środków płatniczych emitowanych przez instytucje państwowe (złotówka, dolar, euro, itd)

Złotówki – Obsługa polskiej waluty narodowej (PLN).

Prowizje – Wysokość prowizji od każdej zrealizowanej transakcji. Podałem wartość maksymalną obowiązującą na danej platformie. Giełdy kryptowalut posiadają kilka stawek prowizji. Są one uzależnione od tego czy sam zamieszczasz zlecenie (maker), czy korzystasz ze zleceń zamieszczonych przez innych użytkowników (taker) oraz od wysokości Twojego obrotu w danym miesiącu.

Platformy emitujące własne tokeny dają możliwość znacznego obniżenia prowizji. Wystarczy kupić token oraz w panelu użytkownika zaznaczyć, że opłaty mają być pobierane w tym tokenie. Oszczędność może sięgać nawet 50%.

Kryptowaluty – ilość listowanych altcoinów, czyli kryptowalut innych niż bitcoin

Giełdy kryptowalut – altcoinów

W tej grupie znajdziesz giełdy kryptowalut listujące tylko bitcoina i altcoiny. Tego rodzaju platformy nie obsługują tradycyjnych walut FIAT. Dlatego część z nich nie wymaga weryfikacji dokumentami. Binance, KuCoin, CoinBene i BiBox posiadają dobowy limit wypłat w wysokości 2 bitcoinów bez weryfikacji. Mój ranking giełd kryptowalut nie zawiera tej informacji ponieważ warunki weryfikacji mogą ulec zmianie, a ja nie jestem w stanie na bieżąco aktualizować danych. Tak ważne szczegóły sprawdzaj na stronach giełd.

Binance

giełdy kryptowalut binance

Poradnik

Rok założenia: 2017

Stable coiny: TAK

Waluty FIAT: TAK

Złotówki: NIE

Prowizje: 0.01%

Kryptowaluty: 200

Największa i najbardziej popularna platforma. 10 milionów zarejestrowanych użytkowników. Wysokie wolumeny. Dobrze zabezpieczona. Działa bez większych problemów technicznych. Możliwość wystawiania zleceń stop loss i take profit na raz. Kontrakty futures i handel z dźwignią. W ofercie giełdy znajdziesz szeroki wybór par walutowych. Bardzo dynamiczny rozwój. Grupa Binance to szereg podmiotów funkcjonujących w branży kryptowalut. Własny token BNB charakteryzujący się dużą kapitalizacją rynkową. Zarejestrowana na Malcie. Panel po polsku. Możliwość łatwego obniżenia prowizji. Przydatne narzędzia oraz szczegółowe dane na temat wybranych coinów. Od 2020 roku Binance umożliwia płatności w walutach FIAT. Proces jest niestandardowy ponieważ odbywa się za pośrednictwem firmy zewnętrznej. Moim zdaniem najlepsza w rankingu giełda.

Bitmex

ranking giełd bitmex

Recenzja

Rok założenia: 2014

Stable coiny: NIE

Waluty FIAT: NIE

Złotówki: NIE

Prowizje: 0.25%

Kryptowaluty: 8

Prawdziwy rodzynek w całym rankingu. Bitmex nie jest przykładem typowej giełdy kryptowalut. Platforma umożliwia handel kontraktami z wykorzystaniem dźwigni nawet x 100. Kontrakty bazują na kursach kryptowalut. Wpłaty i wypłaty tylko w bitcoinie. Rozliczanie zysków i strat odbywa się w XBT. Jest to odpowiednik bitcoina. Po rejestracji z linka partnerskiego prowizja jest zmniejszana o max 20% na okres 6 miesięcy. Transakcje maker w niektórych przypadkach mają dodatnią prowizję – otrzymujesz bonus. Handel z dźwignią niesie ze sobą możliwość dużo wyższych zarobków oraz dużo większych i szybszych strat. Bitmex to profesjonalne rozwiązanie dla osób zainteresowanych zarabianiem bitcoinów. Posiada możliwość edycji już wystawionych zleceń, nie spotykaną nigdzie indziej. Jest to opcja bardzo przydatna w tradingu.

Rok założenia: 2017

Stable coiny: TAK

Waluty FIAT: NIE

Złotówki: NIE

Prowizje: 0.1%

Kryptowaluty: 150

Spora ilość ciekawych altcoinów, których nie listują największe giełdy kryptowalut. Własny token BIX. Posiadaczom przysługuje dywidenda wypłacana raz w tygodniu. Środki na jej wypłatę pochodzą z opłat transakcyjnych, które platforma pobiera od użytkowników. Możliwość obniżenia prowizji. Bibox dość szybko awansowała do czołówki giełd charakteryzujących się wysokim wolumenem. Przejrzysty panel zarządzania. Dobrze dobrana kolorystyka. Dostępne zaawansowane i ciekawe rodzaje zleceń niespotykane na innych platformach. Możesz handlować z dźwignią x 3. Opcja udzielania pożyczek innym użytkownikom i generowania dochodów pasywnych. Konkursy z nagrodami dla najlepszych traderów. Brak weryfikacji KYC. Bardzo rozbudowany serwis z wieloma oryginalnymi funkcjami.

CoinBene

ranking giełd coinbene

Rok założenia: 2017

Stable coiny: TAK

Waluty FIAT: NIE

Złotówki: NIE

Prowizje: 0.1%

Kryptowaluty: 150

CoinBene emituje token CONI. Możliwość łatwego obniżenia prowizji. Dostępnych kilka języków, głównie egzotycznych. Przyzwoicie przetłumaczona wersja angielska i hiszpańska. Wysokie wolumeny pozwalają zachować dobrą płynność handlu. Mail do kontaktu z supportem podany na głównej stronie. Konkursy i dodatkowe nagrody dla najlepszych traderów. CoinBene oferuje dwa podstawowe rodzaje zleceń kupna i sprzedaży.

KuCoin

giełdy kucoin

Rok założenia: 2017

Stable coiny: TAK

Waluty FIAT: NIE

Złotówki: NIE

Prowizje: 0.1%

Kryptowaluty: 170

Własny token KCS. KuCoin posiada wewnętrzny system oceny kryptowalut. Te z najlepszą reputacją są umieszczone w zakładce Kucoin Plus. Reszta dostępna w Main Market. Symbol ST oznacza, że dana kryptowaluta nie spełnia wszystkich warunków stawianych przez giełdę. Jest dopuszczona do handlu, ale warunkowo. Cały czas pozostaje pod obserwacją. ST oznacza podwyższone ryzyko i możliwość usunięcia z listy.

HitBtc

hitbtc

Rok założenia: 2014

Stable coiny: TAK

Waluty FIAT: NIE

Złotówki: NIE

Prowizje: 0.1%

Kryptowaluty: 300

Wyposażona w system Health, który umożliwia śledzenie wewnętrznych procesów. Możesz zobaczyć ile depozytów i wypłat czeka na potwierdzenie. HitBTC jest w czołówce platform największych pod względem wolumenu. Dlatego umieściłem ją w rankingu giełd kryptowalutowych. Niestety zdarzało się, że HitBTC blokowała wypłaty bez podania przyczyny. To niepokojący sygnał. Zastanów się, czy jest sens narażać się na takie ryzyko.

Bit-Z

ranking giełd kryptowalut bit-z

Rok założenia: 2016

Stable coiny: TAK

Waluty FIAT: NIE

Złotówki: NIE

Prowizje: 0.2%

Kryptowaluty: 130

Bit-Z to jedna z większych platform umieszczonych w tym rankingu giełd kryptowalutowych. Przy rejestracji wymaga podania numeru telefonu na który przychodzi sms z aktywacyjnym kodem PIN. Serwis jest skierowany głównie do klientów azjatyckich co widać po dostępnych wersjach językowych. Wersja angielska funkcjonujew pełnym zakresie. Całość jest dobrze dopracowana. Własny token Bit-Z (BZ).

Polskie giełdy kryptowalut

Sformułowanie polskie giełdy kryptowalut to duże uproszczenie. Większość z tych platform jest prowadzona przez Polaków, ale zarejestrowana poza Polską. Zazwyczaj w przyjaznej przedsiębiorcom jurysdykcji prawnej. Polska niestety do takich nie należy, więc podmioty prowadzące niestacjonarną działalność wybierają inne kraje jako miejsce rejestracji. W rankingu znajdziesz giełdy kryptowalut obsługujące polską złotówkę. Część z nich ma w ofercie również inne waluty FIAT.

CoinDeal

giełdy kryptowalut coindeal

Rok założenia: 2018

Stable coiny: TAK

Waluty FIAT: TAK

Złotówki: TAK

Prowizje: 0.4%

Kryptowaluty: 29

Bardzo szybko zdobyła popularność wśród polskich użytkowników. Dobrze przygotowana wizualnie i marketingowo. CoinDeal jest sponsorem angielskiej drużyny piłkarskiej Wolverhampton Wanderers. Możliwość zakupu bitcoinów kartą kredytową. Obsługa funta brytyjskiego (GBP). Użytkownicy wybierają, które kryptowaluty mają być dodane do listingu. Co cztery tygodnie jest dodawana pozycja z największą liczbą głosów.

BitBay

ranking giełd bitbay

Rok założenia: 2014

Stable coiny: TAK

Waluty FIAT: TAK

Złotówki: TAK

Prowizje: 0.43%

Kryptowaluty: 26

Prowizja naliczana w zależności od rodzaju transakcji i wysokości obrotu w danym miesiącu. Prowizja na parach z kryptowalutami maker 0%, taker 0.1%. Cztery rodzaje zleceń. Wewnętrzny kantor wymiany. Tryb PRO dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Największa polska giełda kryptowalut. Obecnie zarejestrowana na Malcie. Swego czasu lider na polskim rynku. Niedawno dodany stable coin USDC.

ExMo

giełdy kryptowalut exmo

Rok założenia: 2015

Stable coiny: TAK

Waluty FIAT: TAK

Złotówki: TAK

Prowizje: 0.2%

Kryptowaluty: 37

Ponad 1,6 miliona założonych kont. Wbudowany trollbox. Możliwość bezpłatnego przesyłania środków innym użytkownikom. Program Cashback umożliwiający zwrot części opłat transakcyjnych. Exmo oferuje kredytowanie części transakcji. Pod pewnymi warunkami i oczywiście z uwzględnieniem dodatkowej opłaty możesz otwierać pozycje nie posiadając wystarczającej ilości środków na koncie. Obsługuje złotówkę (PLN) i funta brytyjskiego (GPB).

Coinquista

ranking giełd coinquista

Rok założenia: 2019

Stable coiny: NIE

Waluty FIAT: TAK

Złotówki: TAK

Prowizje: ?

Kryptowaluty: 8

To zupełna nowość na polskim rynku. Platforma posiada status małej instytucji płatniczej. Jest to swego rodzaju licencja KNF. Podmioty wpisane do rejestru małych instytucji płatniczych mogą przyjmować depozyty w walutach FIAT. Są też zobowiązane przestrzegać regulacji prawnych w tym zakresie. Czy to chwyci za serce klientów? Czas pokaże. Niestety na stronie nie ma informacji o wysokości prowizji. Być może są dostępne dopiero po rejestracji.

BitClude

ranking giełd bitclude

Rok założenia: 2019

Stable coiny: NIE

Waluty FIAT: TAK

Złotówki: TAK

Prowizje: 4.9%

Kryptowaluty: 2

Kolejna nowa giełda z licencją małej instytucji płatniczej. Firma jest zarejestrowana w Polsce. Jak wynika z informacji na stronie, współpracuje z operatorem portfeli BitGo, który ubezpiecza zdeponowane środki na kwotę 100 milionów dolarów. Bitclude umożliwia wpłaty tradycyjnym przelewem i za pomocą kart. Bardzo mały wolumen praktycznie uniemożliwia handel na platformie. Nieźle rozbudowany dział pomocy.

DgMarket

dgmarket

Rok założenia: 2016

Stable coiny: NIE

Waluty FIAT: NIE

Złotówki: TAK

Prowizje: 0.35%

Kryptowaluty: 2

Płynność handlu na giełdzie DgMarket jest praktycznie zerowa z powodu małej liczby użytkowników. Wystawione zlecenia mają ceny z przed pół roku. Jest to spowodowane długotrwałą bessą i coraz większą popularnością konkurencyjnych platform. Umieściłem ją w rankingu giełd kryptowalut ponieważ obsługuje polską złotówkę. Gdy sytuacja rynkowa się poprawi być może będzie można dokonywać transakcji na DgMarket. W chwili obecnej jest to niemożliwe.

Zagraniczne giełdy kryptowalut

Poniżej znajdziesz zagraniczne giełdy obsługujące waluty FIAT. Zazwyczaj są to dolary amerykańskie (USD) i euro (EU). Spora część z nich umożliwia płatności w funtach brytyjskich (GBP) i rublach rosyjskich (RUB, RUR). Oprócz przelewów bankowych dostępne są karty kredytowe oraz procesory płatnicze. Metody płatności tradycyjnych i opłaty z nimi związane często są aktualizowane. Dlatego sprawdzaj te informacje na bieżąco. Ranking giełd kryptowalut zawiera informacje, które rzadko ulegają zmianom.

LiveCoin

giełdy kryptowalut livecoin

Rok założenia: 2014

Stable coiny: TAK

Waluty FIAT: TAK

Złotówki: NIE

Prowizje: 0.18%

Kryptowaluty: 180

Duża ilość alternatywnych sposobów płatności. LiveCoin obsługuje popularne procesory płatnicze: Payeer, perfect Money, AdvCash oraz karty Visa i Mastercard. Brak możliwości wpłat i wypłat za pomocą tradycyjnych przelewów bankowych SEPA i SWIFT. Spory wybór niszowych altcoinów. Możesz kupić wynalazki typu PutinCoin. Platforma popularna na rynku rosyjskim. Support odpowiada w języku angielskim, rosyjskim i chińskim.

BitFinex

bitfinex

Rok założenia: 2012

Stable coiny: TAK

Waluty FIAT: TAK

Złotówki: NIE

Prowizje: 0.2%

Kryptowaluty: 150

Bitfinex posiada czytelny panel transakcyjny, który można dopasować do własnych potrzeb. Serwis umożliwia handel z dźwignią i oferuje duży wybór par tradingowych. W trakcie ostatniej bańki kryptowalutowej Bitfinex wprowadził minimalny depozyt w wysokości dziesięciu tysięcy USD. Zabieg miał na celu wyeliminowanie dużej liczby małych transakcji, które obciążały serwery. Wymóg został cofnięty dopiero po dwóch latach.

BitStamp

bitstamp

Rok założenia: 2011

Stable coiny: TAK

Waluty FIAT: TAK

Złotówki: NIE

Prowizje: 0.25%

Kryptowaluty: 5

BitStamp posiada licencję Komisji Nadzoru Sektora Finansowego w Luksemburgu honorowaną we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Możesz skorzystać z funkcji wymiany euro na dolary oraz utworzyć wiele subkont na jednym koncie. Użytkownicy giełdy kryptowalut BitStamp mogą aktywować powiadomienia SMS informujące o zmianach cen coinów. Obowiązkowe zabezpieczenie konta za pomocą 2FA (Google Authenticator lub DUO).

CoinBase

giełdy kryptowalut coinbase

Rok założenia: 2014

Stable coiny: TAK

Waluty FIAT: TAK

Złotówki: NIE

Prowizje: 0.3%

Kryptowaluty: 12

Największa amerykańska platforma wymiany. Posiada kilka produktów zaprojektowanych z uwzględnieniem różnego poziomu zaawansowania klientów. CoinBase zobligowana wyrokiem sądu, musiała ujawnić dane osobowe części swoich klientów amerykańskim instytucjom rządowym. Obsługuje karty kredytowe i tradycyjne przelewy bankowe. Posiada funkcję udostępnienia konta innej osobie bez podawania danych niezbędnych do logowania.

Bittrex

giełdy kryptowalut bittrex

Rok założenia: 2014

Stable coiny: TAK

Waluty FIAT: TAK

Złotówki: NIE

Prowizje: 0.25%

Kryptowaluty: 210

Bittrex posiada funkcję automatycznej sprzedaży coinów Auto Sell. Po jej aktywowaniu system sprawdza co 10 sekund saldo. Jeśli znajduje się na nim nadwyżka zostanie ona od razu sprzedana po aktualnym kursie. Ta funkcja może być przydatna dla osób zajmujących się kopaniem. Zamiana na waluty FIAT następuje w najszybszym możliwym czasie. Użytkownicy tej giełdy kryptowalutowej mają do dyspozycji obszerny zestaw coinów i tokenów.

Kraken

ranking giełd kraken

Rok założenia: 2011

Stable coiny: NIE

Waluty FIAT: TAK

Złotówki: NIE

Prowizje: 0.26%

Kryptowaluty: 18

Jedna z najstarszych i najbardziej regulowanych giełd kryptowalut. Zarejestrowana w USA. Kraken udostępnia kilka rodzajów zleceń. Jest możliwość handlu z dźwignią. Rozbudowany dział z odpowiedziami na najważniejsze pytania. Live chat z działem obsługi klienta dostępny bez logowania. Podczas ostatniej bańki, platforma nie wytrzymywała obciążenia generowanego przez zwiększoną ilość użytkowników.

Cex

ranking giełd kryptowalut cex

Rok założenia: 2013

Stable coiny: NIE

Waluty FIAT: TAK

Złotówki: NIE

Prowizje: 0.25%

Kryptowaluty: 10

Możliwy handel z dźwignią x 3. Długa obecność na rynku. Obsługuje przelewy bankowe oraz karty płatnicze. Realizacja przelewów może potrwać nawet 14 dni. Przelewem nie można wypłacać dolarów (USD). Zarejestrowana w Wielkiej Brytanii. Udostępnia technologie WebSocket i REST API. Opcja szybkiego zakupu kryptowalut po cenie rynkowej. Na giełdzie Cex zarejestrowanych jest 2,7 miliona użytkowników.

Jak działają giełdy kryptowalutowe?

Tradycyjne giełdy funkcjonują w godzinach pracy, między dziewiątą i siedemnastą. Jest też kilka dni w których sesje w ogóle się nie odbywają. Giełdy kryptowalut działają bez przestojów. Handel odbywa się całą dobę we wszystkie dni bez wyjątków.

Transakcje kupna i sprzedaży są zawierane między użytkownikami. Giełdy kryptowalut kontaktują obie strony i umożliwiają przeprowadzenie wymiany. Na tym polega ich rola i za to pobierają opłaty. Nie handlujesz z giełdą tylko za jej pośrednictwem.

Cyferki, które widzisz w panelu giełdowym oraz saldo Twoich środków są zapisywane w edytowalnej bazie danych. Nie są to operacje na prawdziwych kryptowalutach. Te zapisy można w dowolny sposób zmienić.

giełdy kryptowalut
Panel transakcyjny giełdy kryptowalut Bibox

Jedyne operacje na kryptowalutach zachodzą w momencie wpłaty lub wypłaty na portfele giełdowe. Te transakcje muszą być policzone i potwierdzone zanim na stałe trafią do łańcucha bloków. Nie da się ich cofnąć, ani wymazać.

Centralizacja

Giełdy kryptowalut to podmioty ściśle zcentralizowane (jak banki). Środki wielu użytkowników są zdeponowane w jednej instytucji, która może nimi w pełni dysponować oraz w dużym stopniu odpowiada za ich bezpieczeństwo. Jest to bardzo ryzykowny schemat. W przypadku kłopotów poszkodowani są wszyscy klienci.

Jeśli zdecydowałeś się na codzienny handel, nie ma innego wyboru. Wtedy najlepiej rozłożyć duży depozyt na kilka serwisów. Platformy wymiany służą do handlu. Trzymaj na nich środki niezbędne do bieżącego tradingu. Nadwyżki lub długoterminowe inwestycje wypłać na jeden z portfeli kryptowalutowych.

Giełdy kryptowalutowe oferują szereg zabezpieczeń mających na celu ochronę środków swoich klientów. Włącz wszystkie możliwe opcje. Znajdziesz je w panelu użytkownika. Przeczytaj też artykuł na temat bezpieczeństwa kryptowalut.

Największa nie znaczy najlepsza

Miejsce w rankingu największych giełd kryptowalutowych na świecie zależy od wolumenu. Wolumen to obrót handlowy, czyli wartość wszystkich zawartych transakcji. Tego rodzaju zestawienia dokonuje się w ujęciu dwudziestoczterogodzinnym lub miesięcznym.

Wolumen owszem jest ważny, ale największa giełda kryptowalut wcale nie musi okazać się najlepszą. Dostępne w internecie porównania i zestawienia wolumenów często są sztucznie pompowane dlatego nie ma sensu zbytnio przywiązywać do nich wagi. Nie jest to wina analitycznych portali które je publikują lecz samych giełd fałszujących wysokość obrotu. Przeczytaj wpis jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut.

Polskie giełdy kryptowalut na liście KNF

Brzmi groźnie, ale o co tak naprawdę chodzi? Polskie giełdy kryptowalut znalazły się na liście ostrzeżeń KNF w ramach szeroko zakrojonej kampanii antykryptowalutowej, prowadzonej z gorliwością godną średniowiecznych krucjat.

Jako podstawa prawna został podany art. 150 ustawy o usługach płatniczych. Zarzut dotyczy przyjmowania i przechowywania depozytów w walutach FIAT bez stosownych zezwoleń. Z resztą ogólnikowość tego przepisu pozwala na postawienie dowolnego zarzutu. Pamiętajmy również, że giełdy kryptowalut nie obciążają depozytów ryzykiem ponieważ nie inwestują środków klientów.

Google oraz wiele sklepów internetowych działa w identyczny sposób. Aby opłacić reklamę w Google Ads najpierw trzeba zdeponować środki na koncie użytkownika. Dopiero potem można opłacić usługę. Niewykorzystane pieniądze cały czas są przetrzymywane na koncie.

polskie giełdy kryptowalut

Jakoś nie słyszałem, aby Google lub inny podmiot przyjmujący i przechowujący depozyty w FIAT bez rzekomo wymaganych licencji miał z tego tytułu problemy. Natomiast polskie giełdy kryptowalut za tego rodzaju działanie zostały umieszczone na liście ostrzeżeń. Problem nie istniał kilka lat. Dopiero niedawno ktoś wpadł na pomysł, aby takie restrykcje uskutecznić.

Konsekwencje

Samo wpisanie na listę ostrzeżeń nie uniemożliwia prowadzenia działalności gospodarczej. Stało się jednak podstawą do wypowiedzenia przez banki umów o prowadzenie i obsługę rachunków. Giełda obsługująca złotówki czy dolary, której nagle zamyka się rachunek bankowy nie może wywiązać się ze zobowiązań wobec klientów, a jej dalsze funkcjonowanie jest dalece utrudnione.

W zaistniałej sytuacji giełda Bitbay przeniosła się na Maltę. Cały czas działa bezproblemowo płacąc podatki już gdzie indziej. Jest to spółka generująca duże dochody dlatego mogła sobie pozwolić na rewolucję w postaci zmiany kraju rejestracji. Mniejsze polskie giełdy kryptowalut, takie jak Abucoins czy BitMarket24 zakończyły działalność.

Jeśli w grę wchodzą nieuczciwe praktyki, godzące w interesy klientów lub jeśli istnieją dowody oszustw, owszem należy podmiot wpisać na listę ostrzeżeń. W przypadku polskich giełd kryptowalut nic takiego nie miało miejsca. Jednym powodem sankcji było działanie bez rzekomo wymaganych zezwoleń.

Inna sprawa to wiarygodność samej instytucji. W świetle ostatnich wydarzeń (aresztowanie prezesa KNF) trudno wierzyć w czyste intencje Komisji Nadzoru Finansowego. Wiarygodność i zaufanie do tego organu zostały mocno nadszarpnięte.

Edit:

Nowo powstałe polskie giełdy kryptowalut ratują się uzyskaniem wydawanej prze KNF licencji małej instytucji płatniczej, która zezwala na depozyty w walutach FIAT. Startującym podmiotom kryptowalutowym życzę jak najlepiej. Niestety uzyskanie licencji nie powoduje by nowi użytkownicy masowo się rejestrowali. Dla nich to widać mało istotne.

Podsumowanie rankingu giełd kryptowalut

Ranking giełd kryptowalut prezentuje platformy różniące się wieloma elementami. Do codziennego tradingu wybieraj serwisy charakteryzujące się niskimi prowizjami oraz dużym wolumenem. Załóż konta na kilku giełdach i przetestuj, która najlepiej Ci odpowiada. Nie musisz ze wszystkich korzystać, ale w razie potrzeby będziesz miał szybki dostęp do wielu altcoinów.

Unikaj handlu na parach z walutami FIAT. Ogranicz je do minimum i traktuj jako ostatni etap realizacji zysku. Polskie prawo nie reguluje tego żadnymi przepisami, ale przyjęło się, że transakcje krypto/krypto nie są objęte podatkiem, natomiast krypto/FIAT tak.

Nie traktuj tego jako pewnej informacji. Nawet w istniejących polskich przepisach nie ma nic pewnego, a tutaj przepisów nie ma. Podałem tylko zwyczajowy model działania, który nie jest określony w żadnej ustawie. W celu rozliczenia skontaktuj się z doradcą podatkowym.

Ranking giełd kryptowalut zawiera 20 pozycji, po to abyś miał w czym wybierać. Jeśli umieściłem w nim dana platformę nie oznacza, że gwarantuję za jej reputację. Pamiętaj, że wpłacając środki możesz ich nie odzyskać. Różne mogą być tego przyczyny i zdarza się to rzadko, ale taka możliwość istnieje.

Trzymanie środków na giełdach kryptowalut jest ryzykowne

Platforma może zostać zhakowana i okradziona, może ulec awarii, może zostać zablokowana przez instytucje państwowe. Wymieniłem tylko kilka przykładowych zagrożeń. W takich okolicznościach stracisz przechowywane tam środki, a odzyskanie ich będzie bardzo trudne lub niemożliwe.

W przeszłości zdarzały się upadki giełd kryptowalutowych. Były spowodowane kradzieżą coinów przez osoby trzecie lub nieuczciwością samych właścicieli. Skutkowało to utratą płynności finansowej i zakończeniem działalności. Upadki banków i firm z tradycyjnego sektora również się zdarzają. W przypadku inwestowania pieniędzy zawsze istnieje ryzyko, że coś pójdzie nie tak. Jeśli ktoś tego nie akceptuje powinien zająć się czymś innym.

Jak czytać opinie na temat giełd?

W internecie znajdziesz różne opinie na temat giełd kryptowalut. Czytaj je według odpowiedniego klucza, aby wyciągnąć właściwe wnioski. Wiele nieprzychylnych wpisów na forach umieszczają rozżaleni stratą pieniędzy użytkownicy.

Osoby początkujące nie potrafią korzystać z giełd. Nie rozumieją jak działają zlecenia. Często robią wpłatę lub wypłatę na adresy dwóch różnych kryptowalut. Własne błędy powodują utratę środków i frustrację. Tego rodzaju negatywne opinie w żaden sposób nie rzutują na rzetelność platformy.

Inaczej rzecz się ma jeśli wpisy dotyczą blokowania kont i wypłat oraz bezpodstawnych żądań weryfikacji dokumentami (często wielokrotnej). Jedna polska giełda jest absolutnym liderem jeśli chodzi o powtórną weryfikację. Możesz ją przechodzić nawet kilka razy. Użytkownik nie zawinił, a ma poważne problemy z odzyskaniem własnych środków. Takie opinie zazwyczaj są prawdziwe i powinny zapalić czerwoną lampkę.

Pytania uzupełniające ranking

Czy istnieją anonimowe giełdy kryptowalut?

Tak, jeszcze istnieją. Jest kilka platform nie wymagających KYC. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: giełda kryptowalut bez weryfikacji.

Czy przechowywanie środków na giełdach to dobry pomysł?

Nie. Giełdy służą do kupna i sprzedaży oraz tradingu. Nie trzymaj tam kryptowalut bo możesz je utracić. Jeśli nie zamierzasz handlować codziennie wypłać wszystkie coiny na portfel sprzętowy Ledger Nano S lub inny do którego tylko Ty masz dostęp.

Jakie prowizje i opłaty pobierają giełdy kryptowalut?

Zazwyczaj jest to od 0.1% do 0.4% od zrealizowanej transakcji. Oprócz tego giełdy kryptowalut pobierają opłaty dodatkowe. Wpłaty w kryptowalutach są darmowe, a wypłaty bardzo tanie. To koszt niezauważalny.

W przypadku walut FIAT opłata za złożenie depozytu może sięgać nawet kilku procent. Dotyczy to zwłaszcza kart kredytowych i procesorów płatniczych. Wypłaty przelewem bankowym też nie należą do tanich. Zanim zdecydujesz się na operację finansową z wykorzystaniem tradycyjnych metod płatności sprawdź ile kosztuje taka przyjemność.