Binance – poradnik jak zacząć? Przewodnik dla początkujących

Na tej giełdzie kupisz ponad sto różnych kryptowalut. Jest to platforma godna uwagi dlatego warto mieć tu konto. Poradnik dotyczący Binance składa się z trzech części. Opisałem jak kupować i sprzedawać, wpłaty i wypłaty oraz panel użytkownika.

Założenie konta jest bezpłatne i nie wymaga weryfikacji. Jeśli nie wiesz jak to zrobić zobacz osobny poradnik opisujący proces rejestracji na Binance.  Dostępna jest obsługa w języku polskim, co świadczy o sporej liczbie użytkowników z naszego kraju.

Poradnik zaktualizowałem ponieważ giełda Binance przeszła solidny lifting interfejsu. Teraz całość wygląda bardziej nowocześnie. Zostały też wprowadzone nowe funkcje:

 • handel z dźwignią x 3 (margin)
 • zlecenie OCO
 • możliwość zakupu kryptowalut kartą kredytową
 • pożyczki (lending) oferujące niewielki stały profit
 • dodatkowa para walutowa (XRP)
 • nowe stable coiny (PAX, USDC, USDS, TUSD)

Binance – poradnik jak zacząć

Poradnik jest przeznaczony dla osób początkujących. W ramach uzupełnienia przeczytaj recenzję giełdy Binance.

Jako użytkownik platformy masz do wyboru dwa obszary pozwalające zarządzać kontem giełdowym:

 • Panel transakcyjny – kupno, sprzedaż, wykresy, narzędzia
 • Konto użytkownika – ustawienia, wysokość sald, bezpieczeństwo

Panel transakcyjny

Aby kupować i sprzedawać kryptowaluty na Binance wybierz zakładkę Spot znajdującej się w lewym górnym rogu.

Panel giełdowy dostępny jest w dwóch opcjach Podstawowa i Zaawansowana. Ta druga jest zdecydowanie milsza dla oka. Po wybraniu Advanced zobaczysz ekran umożliwiający trading.

W centralnej części widoczny jest wykres prezentujący zachowanie kursu. Do wyboru kilkanaście narzędzi ułatwiających analizę techniczną. Pod wykresem Twoje otwarte zlecenia, historia oraz dostępne fundusze.

Po prawej stronie widać arkusz zleceń oraz zamykane w czasie rzeczywistym transakcje. Na górze możesz wybrać pary walutowe i przejść do swojego konta użytkownika. Poniżej formularz służący do zawierania transakcji.

binance panel giełdy

1. Wykres kursu
2. Interwał czasowy
3. Narzędzia i wskaźniki
4. Wykres wskaźników

5. Wielkość obrotu
6. Wybór zleceń
7. Otwarte zlecenia
8. Panel użytkownika

9. Ostatnie transakcje
10. Formularz kupna
11. Formularz sprzedaży
12. Powiększenie wykresu


Giełda Binance udostępnia 5 rynków kryptowalutowych oraz 12 opartych na walutach FIAT i stable coinach. Na każdym z nich ceny są trochę inne. Inaczej też zachowują się uczestnicy, co przekłada się na warunki i zarobki z tradingu.

Poradnik jak kupować na Binance

Najpierw z menu górnego wybierz która para walutowa Cię interesuje. Następnie wypełnij formularz. Binance udostpnia trzy rodzaje zleceń: Limit, Market, OCO i Stop Limit. Uzupełnij dane i zatwierdź klikając Buy lub Sell.

binance poradnik jak kupować
Wybór par walutowych

W każdym formularzu jest procentowy kalkulator. Zamiast ręcznie wypełniać pole ilość możesz przeliczyć jaki procent posiadanych monet ma być wykorzystany do transakcji kupna lub sprzedaży. Nie ma potrzeby liczenia tego na kalkulatorze zewnętrznym. Spore ułatwienie i oszczędność czasu.

Limit – Zlecenie z wyborem ceny

Ustawiasz cenę za jaką chcesz kupić lub sprzedać coina. Wybierasz ilość monet. Po zaakceptowaniu zlecenie Limit jest dostępne dla innych użytkowników Binnce. Jeśli ktoś skorzysta z oferty transakcja zostanie zamknięta.

binance limit
Zlecenie Limit

Market – Zlecenie natychmiastowe

Zlecenie Market pozwala na automatyczne zrealizowanie transakcji po obecnie obowiązującej cenie. Ustawiasz tylko ilość monet, którą chcesz kupić lub sprzedać i zatwierdzasz. Transakcja od razu zostaje zrealizowana.

W formularzu domyślnie jest ustawiona obecna cena rynkowa – Market price. Zatwierdzonej transakcji nie da się anulować. Dlatego przed skorzystaniem z tej opcji sprawdź wszystko dwa razy.

binance market
Zlecenie Market

Stop Limit – Zlecenie warunkowe

Zlecenie Stop Limit nie jest widoczne dla innych. Zostanie aktywowane i dodane do widocznej listy dopiero w momencie gdy kurs osiągnie ustawiony przez Ciebie poziom Stop. Następnie zostanie zrealizowane po cenie ustawionej w polu Limit.

binance stop limit
Zlecenie Stop Limit

Jak ustawić Stop Loss na Binance?

Stop loss (stop strata) to opcja sprzedaży w zleceniu Stop Limit. Ustawia się je po to, aby chronić kapitał przed dużą utratą wartości. Jak ustawić Stop Loss na Binance omówię na przykładzie, abyś łatwiej zrozumiał w czym rzecz.

Załóżmy, że kupiłeś coina ETH w cenie 1 BTC za sztukę. Akceptowalny poziom straty to 10%, czyli cena 0,9. Aby zlecenie zostało wykonane na takich warunkach należy ustawić stop loss. Jak to zrobić?

Wybierz Stop Limit i wypełnij formularz sprzedaży w następujący sposób:

jak ustawić stop loss
Zlecenie Stop Loss

Gdy poziom ceny zejdzie do 0,92 (Stop) zlecenie zostanie dodane do listy z kursem wykonania 0,9 (Limit). Jeśli zostanie zrealizowane otrzymasz 1 ETH (Amount) o wartości 0,9 BTC (Total).

Tym sposobem unikniesz większych strat, gdyby kurs dalej spadał. Nie musisz pilnować giełdy. Zlecenie wejdzie automatycznie.

Zlecenie jest aktywowane dopiero kurs osiąga zadany pułap Stop. Gdybyś zrobił to samo korzystając ze zwykłego zlecenia Limit kryptowaluty zostały by sprzedane od razu czyli w cenie gorszej niż obowiązująca cena rynkowa.

Czy warto ustawiać Stop Loss?
Wszędzie doradzają, aby ustawiać Stop Loss zawsze. Jest w tym sporo prawdy. Jedak każdy kij ma dwa końce. Tak też jest w tym przypadku. Kursy kryptowalut ulegają dużym wahaniom. Są to wahania naturalne lub spowodowane działaniem grup spekulacyjnych.

Gdy cena danej kryptowaluty chwilowo spadnie, a Ty masz ustawiony Stop Loss, zlecenie się aktywuje i coiny zostaną sprzedane. Spadek ceny może być krótkotrwały i przypadkowy. W związku z tym po chwili kurs zaczyna rosnąć.

Jednak Twój Stop Loss został „zerwany”. W konsekwencji coiny zostały sprzedane na dołku czyli w najgorszym możliwym momencie.

Jest to narzędzie pozwalające minimalizować straty i chronić kapitał. W opisanej sytuacji może działać na naszą niekorzyść.

OCO – Zlecenie jednoczesne

Ten rodzaj zlecenia został wprowadzony na Binance dopiero w sierpniu 2019 roku. Korzystałem z wielu giełd, ale na żadnej nie widziałem czegoś podobnego. Zlecenie OCO (One Cancels Other) pozwala zwiększyć zarobki i jednocześnie zmniejszyć ryzyko.

W standardowym przypadku ilość kryptowalut będąca przedmiotem handlu zostaje zablokowana w momencie aktywowania zlecenia.

Chcesz zabezpieczyć 1 ETH i ustawiasz Stop Loss. Kwota 1 ETH zostaje zablokowana i nie możesz jednocześnie na niej ustawić innego zlecenia.

Jeśli się pomyliłeś i cena idzie w górę nie możesz automatycznie zrealizować zysku. Musisz odblokować środki poprzez ręczne zamknięcie Stop Loss by móc otworzyć nowe zlecenie. OCO pozwala na realizację zysku i zabezpieczenie przed stratą jednocześnie tej samej kwoty.

Jednocześnie możesz zarabiać i ochronić kapitał. Takie rozwiązanie ułatwia trading oraz pozwala na szybsze i bezpieczniejsze pomnażanie kryptowalut.

Pomijając inne korzyści, opcja OCO jest wystarczającym argumentem, aby kupować i sprzedawać kryptowaluty właśnie na giełdzie Binance.

Jak ustawić OCO na Binance?

Załóżmy, że posiadasz 1 LTC. Na tej kwocie możesz równocześnie ustawić zlecenie Stop Loss i Take Profit. Wybierz OCO. Zobaczysz formularz zlecenia. Jest to Stop Loss z dodatkową rubryką Price

binance poradnik oco
Zlecenie OCO

Gdy rynek pójdzie w dół zlecenie sprzedaży pojawi się z kursem zamknięcia 68.50 (Limit) w momencie gdy cena osiągnie poziom 68.65 (Stop). Jeśli rynek pójdzie w górę, zlecenie zostanie zamknięte po cenie 75 (Price).

Równocześnie są wystawiane dwa zlecenia i to samo widzisz w panelu. Jeśli któreś wejdzie jako pierwsze, to drugie jest automatycznie anulowane.

Konto użytkownika na Binance

Po zalogoaniu na Binance zobaczysz panel użytkownika. Dostępnych jest czternaście wersji językowych, w tym polska. Menu główne znajdujące się w górnej części ekranu zawiera szereg zakładek.

 • Buy Crypto – możesz kupić kryptowaluty korzystając z płatności kartą kredytową lub przez pośrednika obsługującego płatności.
 • Markets – przegląd wszystich rynków dostępnych na Binance.
 • Spot – wybór paneli transakcyjnych oraz innych opcji kupna i sprzedaży.
 • Derivatives – kontrakty Futures i handel z dźwignią. Jest to opcja dla zaawansowanych.

 • Finance – Binance umożliwia kilka opcji pasywnego zarabiania z posiadanych coinów. Możesz również uzyskać pożyczkę w kryptowalutach.
 • Wallet – środki zgromadzone na koncie podzielone na salda oraz wpłaty i wypłaty.

 • Orders – lista otwartych i zrealizowanych transakcji oraz historia wypłat i zamówień.

Wpłaty i wypłaty

Proces jest intuicyjny. Kilka prostych ruchów wystarczy aby zasilić konto giełdowe. To samo przy wypłacie.

Jak wpłacić kryptowaluty na Binance?

W panelu użytkownika z zakładki Wallet w menu górnym wybierz Spot Wallet następnie z menu po lewej stronie Deposit. Wybierz kryptowalutę, którą chcesz wpłacić.

jak wpłacić i wypłacić

Pokaże się adres. Zaloguj się na swój portfel i wykonaj przelew na podany adres. Coiny powinny pojawić się na saldzie po otrzymaniu wymaganej liczby potwierdzeń z sieci. Trwa to od kilku minut do kilku godzin.

Jak wypłacić pryptowaluty?

Wybierz Spot Wallet następnie Withdraw. Zobaczysz formularz z miejscem na podanie adresu portfela. Wpisz swój adres, sprawdź czy jest poprawny i zatwierdź przyciskiem Submit.

Jeśli przy danym coinie jest mały wykrzyknij i informacja: Network Congestion, Withdrawal delay znaczy to, że portfel jest w konserwacji i w chwili obecnej nie możesz wpłacać ani wypłacać tego coina.

Jak pozbyć się resztek kryptowalut na Binance?

Na niektórych coinach występuje zjawisko zwane dust (kurz). Po transakcji pozostaje reszta, której trudno się pozbyć. Dotyczy to kilku coinów dostępnych na Binance. Zjawisko kurzu dotyczy też innych giełd kryptowalutowych.

W tym przypadku problem można rozwiązać zamieniając groszową resztę na giełdowego coina BNB (Binance Coin). Potem sumaryczną wartość można bez problemu zamienić na BTC lub kupić coś bezpośrednio za BNB.

Aby pozbyć się resztek kliknij fundusze > salda> zmień na BNB. Pokaże się lista coinów. Zaznacz te które chcesz wymienić i w prawym dolnym rogu kliknij żółty przycisk zmień na BNB.

Możesz zamienić kryptowaluty o wartości mniejszej niż 0.001 BTC raz na 24 godziny. Taka wymiana jest obarczona prowizją w wysokości 2%.

Ważne wskazówki

 • Zawsze czytaj komunikaty oraz dodatkowe informacje, które mogą się wyświetlić podczas robienia wpłaty lub wypłaty.
 • Przy wpłacie niektóre coiny oprócz wpisania adresu klucza publicznego wymagają dodatkowego kodu pozwalającego przypisać Twoją transakcję do Twojego konta na Binance. Dlatego pamiętaj o wpisaniu tego kodu.
 • Obowiązkowo ustaw dwuetapową weryfikację 2FA. To zabezpieczenie pozwoli chronić Twoje konto przed logowaniem nieuprawnionych osób. Tą funkcję znajdziesz klikając w ikonkę ludzika w menu głównym. Temat bezpieczeństwa omówiłem w artykule jak zabezpieczyć kryptowaluty?
 • Przed zaakceptowaniem dokładnie sprawdzaj czy adres portfela jest prawidłowy. Jeśli się pomylisz zrobisz komuś prezent. Pierwszą transakcję potraktuj jako próbę. Przelej minimalną kwotę i sprawdź czy dojdzie. Jeśli nie będzie problemów przelej całość.
 • Nie kupuj kryptowalut w przedsprzedaży ICO płacąc z konta giełdowego. Jeśli to zrobisz bezpowrotnie stracisz środki.

Podsumowanie poradnika

Skorzystanie z tego poradnika może być pomocne, ale nie wystarczające. Ważne jest nabranie wprawy w korzystaniu z opisanych tu funkcji. Poświęć chwilę czasu na naukę obsługi giełdy. Wystaw kilka próbnych zleceń na minimalne kwoty, aby samemu przekonać się jak one działają.

W przeciwieństwie do wielu giełd, Biance charakteryzuje się dużą płynnością handlu. Dlatego wymienisz na niej praktycznie każdą ilość coinów.

Jest możliwość handlu z dźwignią oraz bardzo przydatne zlecenie OCO niedostępne na innych platformach.

Binance oferuje swoim użytkownikom zwrot bonusów przysługujących za samo posiadanie niektórych kryptowalut. Jest to platforma działająca płynnie, szybko i bez większych problemów. W związku z tym warto założyć tu konto.

7 komentarzy do wpisu „Binance – poradnik jak zacząć? Przewodnik dla początkujących”

 1. Witam, czy chcąc przelać środki na Binance – i robiąc to przelewając złotówki na Bit Bay i kupując okresloną walutę do przesłania na Binance jest jakaś konkretna waluta, przy której – ze względu na róznice kursowe opłaca się to najbardziej? Rozumiem, że chcąc to obecnie zrobić bezpośrednio w grę wchodzi tylko BTC i Etherum? A przy ewentualnych innych trzeba by potem dwukrotnie przewalutowywać na Binance? (docelowo chciałbym kupić Binance Coin).

  Odpowiedz
  • Jeśli chcesz kupić BNB w grę wchodzą wszystkie kryptowaluty dostępne na Bitbay oraz listowane na Binance w parze z BNB.

   Na przykład BAT, GNT, LSK i kilka innych. Przelewasz z BitBay i na Binance możesz je wymienić bezpośrednio na BNB.

   Jeśli chodzi o różnice kursowe to są one tak niewielkie, że moim zdaniem nie warto zawracać sobie tym głowy. Szkoda tracić czas by zaoszczędzić na tym 2 zł. Chyba, że dysponujesz dużą kwotą. Wtedy warto poszukać różnic kursowych i dodatkowo zarobić.

   Odpowiedz
 2. Hej Krypto Panie,

  nie uważasz że to dziwne że na giełdę krypto nie mogę wpłacić euro lub usd? Wychodzi na to ze za każdym razem jak chcę dokupić muszę i tak skorzystać z innej giełdy. Hm. I na tych innych za wypłatę są prowizje. Więc w sumie po co przechodzić z BitBay na Binance?

  Odpowiedz
  • Binance to giełda służąca do tradingu. Handluje się tam na parach z kryptowalutami lub ze stable coinami typu USDT. Binance bezpośrednio nie udostępnia przelewów w walutach FIAT. Od niedawna możesz kupić kryptowaluty kartą kredytową przez współpracujących pośredników. Z tego co się orientuję ta opcja jest dostępna także dla kart PLN.

   Binance posiada też własną giełdę krypto/FIAT, która obsługuje przelewy w walutach tradycyjnych i umożliwia handel na parach z nimi. Nazywa się Binance Jersey. Z racji na obowiązujące przepisy wymaga weryfikacji KYC, w przeciwieństwie do opisanej w tym artykule platformy głównej.

   Prowizje od wypłat są minimalne. Idą głównie na opłatę transakcyjną dla górników. Owszem, niektóre giełdy na tym przycinają, ale i tak są to bardzo mała kwoty.

   Po co przechodzić z BitBay na Binance? Z tych samych powodów dla których warto przejść z osiedlowego bazaru do największej galerii handlowej na świecie.

   BitBay to mała lokalna giełda z bardzo ograniczonym zakresem funkcjonalności i małą liczbą coinów. Służy do zakupu Bitcoina dla osób dopiero startujących oraz do realizacji ostatecznego zysku w PLN. Wolumeny są bardzo małe, a prowizje wysokie. W przypadku tradingu wysokość prowizji ma znaczenie bowiem tą samą kwotą możesz obrócić nawet kilkaset razy dziennie, a prowizję płacisz od całego obrotu.

   Odpowiedz
 3. Dziękuję za poradnik.

  Interesują mnie zupełne podstawy. Chciałbym zapytać co technicznie się dzieje w momencie wystawienia kryptowaluty (powiedzmy XRP) na giełdzie Binance.
  Wystawiam zlecenie sprzedaży XRP/USDT, transakcja się wykonuje i co się wówczas dzieje? moje XRP się sprzedają i co mam w zamian?
  Czy na Binanace za sprzedaną kryptowalutę otrzymuję np. USD? (na parze XRP/USDT). Jak to dalej najkorzystniej wypłacić aby finalnie mieć kwotę na swoim polskim koncie, jak zrobić to najtaniej?
  A może nie wpłacać na konto bankowe polskiego banku, tylko jakąś inną drogą? będę wdzięczny za odpowiedź.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz