Binance – poradnik jak zacząć? Przewodnik dla początkujących

Na tej giełdzie kupisz ponad sto różnych kryptowalut. Jest to platforma godna uwagi dlatego warto mieć tu konto. Poradnik dotyczący Binance składa się z trzech części. Opisałem jak kupować i sprzedawać, wpłaty i wypłaty oraz panel użytkownika.

Założenie konta jest bezpłatne. Jeśli nie wiesz jak to zrobić zobacz osobny poradnik opisujący proces rejestracji na Binance.  Dostępna jest obsługa w języku polskim, co świadczy o sporej liczbie użytkowników z naszego kraju.

Nie ma obowiązku weryfikacji w przypadku wypłat i obrotu kryptowalutami. Weryfikacja jest wymagana w przypadku chęci skorzystania z walut FIAT.

Poradnik zaktualizowałem ponieważ giełda Binance przeszła solidny lifting interfejsu. Teraz całość wygląda bardziej nowocześnie.

Zostały też wprowadzone nowe funkcje: handel z dźwignią x 3 (margin), zlecenie OCO, możliwość zakupu kryptowalut kartą kredytową, pożyczki (lending) oferujące niewielki stały profit, dodatkowa para walutowa (XRP) oraz nowe stable coiny (PAX, USDC, USDS, TUSD)

Binance – poradnik jak zacząć

Poradnik jest przeznaczony dla osób początkujących. W ramach uzupełnienia przeczytaj recenzję giełdy Binance.

Jako użytkownik platformy masz do wyboru dwa obszary pozwalające zarządzać kontem giełdowym:

 • Panel transakcyjny – kupno, sprzedaż, wykresy, narzędzia
 • Konto użytkownika – ustawienia, wysokość sald, bezpieczeństwo

Panel transakcyjny

Aby kupować i sprzedawać kryptowaluty na Binance wybierz zakładkę Spot znajdującej się w lewym górnym rogu.

Panel giełdowy dostępny jest w dwóch opcjach Podstawowa i Zaawansowana. Ta druga jest zdecydowanie milsza dla oka. Po wybraniu Advanced zobaczysz ekran umożliwiający trading.

W centralnej części widoczny jest wykres prezentujący zachowanie kursu. Do wyboru kilkanaście narzędzi ułatwiających analizę techniczną. Pod wykresem Twoje otwarte zlecenia, historia oraz dostępne fundusze.

Po prawej stronie widać arkusz zleceń oraz zamykane w czasie rzeczywistym transakcje. Na górze możesz wybrać pary walutowe i przejść do swojego konta użytkownika. Poniżej formularz służący do zawierania transakcji.

binance panel giełdy

1. Wykres kursu
2. Interwał czasowy
3. Narzędzia i wskaźniki
4. Wykres wskaźników

5. Wielkość obrotu
6. Wybór zleceń
7. Otwarte zlecenia
8. Panel użytkownika

9. Ostatnie transakcje
10. Formularz kupna
11. Formularz sprzedaży
12. Powiększenie wykresu


Giełda Binance udostępnia 5 rynków kryptowalutowych oraz 12 opartych na walutach FIAT i stable coinach. Na każdym z nich ceny są trochę inne. Inaczej też zachowują się uczestnicy, co przekłada się na warunki i zarobki z tradingu.

Poradnik jak kupować na Binance

Najpierw z menu górnego wybierz która para walutowa Cię interesuje. Następnie wypełnij formularz. Binance udostępnia trzy rodzaje zleceń: Limit, Market, OCO i Stop Limit. Uzupełnij dane i zatwierdź klikając Buy lub Sell.

binance poradnik jak kupować
Wybór par walutowych

W każdym formularzu jest procentowy kalkulator. Zamiast ręcznie wypełniać pole ilość możesz przeliczyć jaki procent posiadanych monet ma być wykorzystany do transakcji kupna lub sprzedaży. Nie ma potrzeby liczenia tego na kalkulatorze zewnętrznym. Spore ułatwienie i oszczędność czasu.

Limit – zlecenie z wyborem ceny

Ustawiasz cenę za jaką chcesz kupić lub sprzedać coina. Wybierasz ilość monet. Po zaakceptowaniu zlecenie Limit jest dostępne dla innych użytkowników Binnce. Jeśli ktoś skorzysta z oferty transakcja zostanie zamknięta.

binance limit
Zlecenie Limit

Market – zlecenie natychmiastowe

Zlecenie Market pozwala na automatyczne zrealizowanie transakcji po obecnie obowiązującej cenie. Ustawiasz tylko ilość monet, którą chcesz kupić lub sprzedać i zatwierdzasz. Transakcja od razu zostaje zrealizowana.

W formularzu domyślnie jest ustawiona obecna cena rynkowa – Market price. Zatwierdzonej transakcji nie da się anulować. Dlatego przed skorzystaniem z tej opcji sprawdź wszystko dwa razy.

binance market
Zlecenie Market

Stop Limit – zlecenie warunkowe

Zlecenie Stop Limit nie jest widoczne dla innych. Zostanie aktywowane i dodane do widocznej listy dopiero w momencie gdy kurs osiągnie ustawiony przez Ciebie poziom Stop. Następnie zostanie zrealizowane po cenie ustawionej w polu Limit.

binance stop limit
Zlecenie Stop Limit

Jak ustawić Stop Loss na Binance?

Stop loss (stop strata) to opcja sprzedaży w zleceniu Stop Limit. Ustawia się je po to, aby chronić kapitał przed dużą utratą wartości. Jak ustawić Stop Loss na Binance omówię na przykładzie, abyś łatwiej zrozumiał w czym rzecz.

Załóżmy, że kupiłeś coina ETH w cenie 1 BTC za sztukę. Akceptowalny poziom straty to 10%, czyli cena 0,9. Aby zlecenie zostało wykonane na takich warunkach należy ustawić stop loss. Jak to zrobić?

Wybierz Stop Limit i wypełnij formularz sprzedaży w następujący sposób:

jak ustawić stop loss
Zlecenie Stop Loss

Gdy poziom ceny zejdzie do 0,92 (Stop) zlecenie zostanie dodane do listy z kursem wykonania 0,9 (Limit). Jeśli zostanie zrealizowane otrzymasz 1 ETH (Amount) o wartości 0,9 BTC (Total).

Tym sposobem unikniesz większych strat, gdyby kurs dalej spadał. Nie musisz pilnować giełdy. Zlecenie wejdzie automatycznie.

Zlecenie jest aktywowane dopiero kurs osiąga zadany pułap Stop. Gdybyś zrobił to samo korzystając ze zwykłego zlecenia Limit kryptowaluty zostały by sprzedane od razu czyli w cenie gorszej niż obowiązująca cena rynkowa.

Czy warto ustawiać Stop Loss?
Wszędzie doradzają, aby ustawiać Stop Loss zawsze. Jest w tym sporo prawdy. Jedak każdy kij ma dwa końce. Tak też jest w tym przypadku. Kursy kryptowalut ulegają dużym wahaniom. Są to wahania naturalne lub spowodowane działaniem grup spekulacyjnych.

Gdy cena danej kryptowaluty chwilowo spadnie, a Ty masz ustawiony Stop Loss, zlecenie się aktywuje i coiny zostaną sprzedane. Spadek ceny może być krótkotrwały i przypadkowy. W związku z tym po chwili kurs zaczyna rosnąć.

Jednak Twój Stop Loss został „zerwany”. W konsekwencji coiny zostały sprzedane na dołku czyli w najgorszym możliwym momencie.

Jest to narzędzie pozwalające minimalizować straty i chronić kapitał. W opisanej sytuacji może działać na naszą niekorzyść.

OCO – zlecenie jednoczesne

Ten rodzaj zlecenia został wprowadzony na Binance dopiero w sierpniu 2019 roku. Korzystałem z wielu giełd, ale na żadnej nie widziałem czegoś podobnego. Zlecenie OCO (One Cancels Other) pozwala zwiększyć zarobki i jednocześnie zmniejszyć ryzyko.

W standardowym przypadku ilość kryptowalut będąca przedmiotem handlu zostaje zablokowana w momencie aktywowania zlecenia.

Chcesz zabezpieczyć 1 ETH i ustawiasz Stop Loss. Kwota 1 ETH zostaje zablokowana i nie możesz jednocześnie na niej ustawić innego zlecenia.

Jeśli się pomyliłeś i cena idzie w górę nie możesz automatycznie zrealizować zysku. Musisz odblokować środki poprzez ręczne zamknięcie Stop Loss by móc otworzyć nowe zlecenie. OCO pozwala na realizację zysku i zabezpieczenie przed stratą jednocześnie tej samej kwoty.

Jednocześnie możesz zarabiać i ochronić kapitał. Takie rozwiązanie ułatwia trading oraz pozwala na szybsze i bezpieczniejsze pomnażanie kryptowalut.

Pomijając inne korzyści, opcja OCO jest wystarczającym argumentem, aby kupować i sprzedawać kryptowaluty właśnie na giełdzie Binance.

Jak ustawić OCO na Binance?

Załóżmy, że posiadasz 1 LTC. Na tej kwocie możesz równocześnie ustawić zlecenie Stop Loss i Take Profit. Wybierz OCO. Zobaczysz formularz zlecenia. Jest to Stop Loss z dodatkową rubryką Price

binance poradnik oco
Zlecenie OCO

Gdy rynek pójdzie w dół zlecenie sprzedaży pojawi się z kursem zamknięcia 68.50 (Limit) w momencie gdy cena osiągnie poziom 68.65 (Stop). Jeśli rynek pójdzie w górę, zlecenie zostanie zamknięte po cenie 75 (Price).

Równocześnie są wystawiane dwa zlecenia i to samo widzisz w panelu. Jeśli któreś wejdzie jako pierwsze, to drugie jest automatycznie anulowane.

Konto użytkownika na Binance

Po zalogoaniu na Binance zobaczysz panel użytkownika. Dostępnych jest czternaście wersji językowych, w tym polska. Menu główne znajdujące się w górnej części ekranu zawiera szereg zakładek.

 • Buy Crypto – możesz kupić kryptowaluty korzystając z płatności kartą kredytową lub przez pośrednika obsługującego płatności.

 • Markets – przegląd wszystich rynków dostępnych na Binance.

 • Spot – wybór paneli transakcyjnych oraz innych opcji kupna i sprzedaży.

 • Derivatives – kontrakty Futures i handel z dźwignią. Jest to opcja dla zaawansowanych.

 • Finance – Binance umożliwia kilka opcji pasywnego zarabiania z posiadanych coinów. Możesz również uzyskać pożyczkę w kryptowalutach.

 • Wallet – środki zgromadzone na koncie podzielone na salda oraz wpłaty i wypłaty.

 • Orders – lista otwartych i zrealizowanych transakcji oraz historia wypłat i zamówień.

Wpłaty i wypłaty

Proces jest intuicyjny. Kilka prostych ruchów wystarczy aby zasilić konto giełdowe. To samo przy wypłacie.

Jak wpłacić kryptowaluty na Binance?

W panelu użytkownika z zakładki Wallet w menu górnym wybierz Spot Wallet następnie z menu po lewej stronie Deposit. Wybierz kryptowalutę, którą chcesz wpłacić.

jak wpłacić i wypłacić

Pokaże się adres. Zaloguj się na swój portfel i wykonaj przelew na podany adres. Coiny powinny pojawić się na saldzie po otrzymaniu wymaganej liczby potwierdzeń z sieci. Trwa to od kilku minut do kilku godzin.

Jak wypłacić pryptowaluty?

Wybierz Spot Wallet następnie Withdraw. Zobaczysz formularz z miejscem na podanie adresu portfela. Wpisz swój adres, sprawdź czy jest poprawny i zatwierdź przyciskiem Submit.

Jeśli przy danym coinie jest mały wykrzyknij i informacja: Network Congestion, Withdrawal delay znaczy to, że portfel jest w konserwacji i w chwili obecnej nie możesz wpłacać ani wypłacać tego coina.

Jak pozbyć się resztek kryptowalut na Binance?

Na niektórych coinach występuje zjawisko zwane dust (kurz). Po transakcji pozostaje reszta, której trudno się pozbyć. Dotyczy to kilku coinów dostępnych na Binance. Zjawisko kurzu dotyczy też innych giełd kryptowalutowych.

W tym przypadku problem można rozwiązać zamieniając groszową resztę na giełdowego coina BNB (Binance Coin). Potem sumaryczną wartość można bez problemu zamienić na BTC lub kupić coś bezpośrednio za BNB.

Aby pozbyć się resztek kliknij fundusze > salda> zmień na BNB. Pokaże się lista coinów. Zaznacz te które chcesz wymienić i w prawym dolnym rogu kliknij żółty przycisk zmień na BNB.

Możesz zamienić kryptowaluty o wartości mniejszej niż 0.001 BTC raz na 24 godziny. Taka wymiana jest obarczona prowizją w wysokości 2%.

Ważne wskazówki

 • Zawsze czytaj komunikaty oraz dodatkowe informacje, które mogą się wyświetlić podczas robienia wpłaty lub wypłaty.

 • Przy wpłacie niektóre coiny oprócz wpisania adresu klucza publicznego wymagają dodatkowego kodu pozwalającego przypisać Twoją transakcję do Twojego konta na Binance. Dlatego pamiętaj o wpisaniu tego kodu.

 • Obowiązkowo ustaw dwuetapową weryfikację 2FA. To zabezpieczenie pozwoli chronić Twoje konto przed logowaniem nieuprawnionych osób. Tą funkcję znajdziesz klikając w ikonkę ludzika w menu głównym. Temat bezpieczeństwa omówiłem w artykule jak zabezpieczyć kryptowaluty?

 • Przed zaakceptowaniem dokładnie sprawdzaj czy adres portfela jest prawidłowy. Jeśli się pomylisz zrobisz komuś prezent. Pierwszą transakcję potraktuj jako próbę. Przelej minimalną kwotę i sprawdź czy dojdzie. Jeśli nie będzie problemów przelej całość.

 • Nie kupuj kryptowalut w przedsprzedaży ICO płacąc z konta giełdowego. Jeśli to zrobisz bezpowrotnie stracisz środki.

Podsumowanie poradnika

Skorzystanie z tego poradnika może być pomocne, ale nie wystarczające. Ważne jest nabranie wprawy w korzystaniu z opisanych tu funkcji. Poświęć chwilę czasu na naukę obsługi giełdy. Wystaw kilka próbnych zleceń na minimalne kwoty, aby samemu przekonać się jak one działają.

W przeciwieństwie do wielu giełd, Biance charakteryzuje się dużą płynnością handlu. Dlatego wymienisz na niej praktycznie każdą ilość coinów.

Jest możliwość handlu z dźwignią oraz bardzo przydatne zlecenie OCO niedostępne na innych platformach.

Binance oferuje swoim użytkownikom zwrot bonusów przysługujących za samo posiadanie niektórych kryptowalut. Jest to platforma działająca płynnie, szybko i bez większych problemów. W związku z tym warto założyć tu konto.

25 komentarzy do wpisu „Binance – poradnik jak zacząć? Przewodnik dla początkujących”

 1. Cieszę się, że poradnik o Binance się przydał. W mojej ocenie jest to najlepsza obecnie giełda kryptowalut.

 2. Witam, czy chcąc przelać środki na Binance – i robiąc to przelewając złotówki na Bit Bay i kupując okresloną walutę do przesłania na Binance jest jakaś konkretna waluta, przy której – ze względu na róznice kursowe opłaca się to najbardziej? Rozumiem, że chcąc to obecnie zrobić bezpośrednio w grę wchodzi tylko BTC i Etherum? A przy ewentualnych innych trzeba by potem dwukrotnie przewalutowywać na Binance? (docelowo chciałbym kupić Binance Coin).

 3. Jeśli chcesz kupić BNB w grę wchodzą wszystkie kryptowaluty dostępne na Bitbay oraz listowane na Binance w parze z BNB.

  Na przykład BAT, GNT, LSK i kilka innych. Przelewasz z BitBay i na Binance możesz je wymienić bezpośrednio na BNB.

  Jeśli chodzi o różnice kursowe to są one tak niewielkie, że moim zdaniem nie warto zawracać sobie tym głowy. Szkoda tracić czas by zaoszczędzić na tym 2 zł. Chyba, że dysponujesz dużą kwotą. Wtedy warto poszukać różnic kursowych i dodatkowo zarobić.

 4. Hej Krypto Panie,

  nie uważasz że to dziwne że na giełdę krypto nie mogę wpłacić euro lub usd? Wychodzi na to ze za każdym razem jak chcę dokupić muszę i tak skorzystać z innej giełdy. Hm. I na tych innych za wypłatę są prowizje. Więc w sumie po co przechodzić z BitBay na Binance?

 5. Binance to giełda służąca do tradingu. Handluje się tam na parach z kryptowalutami lub ze stable coinami typu USDT. Binance bezpośrednio nie udostępnia przelewów w walutach FIAT. Od niedawna możesz kupić kryptowaluty kartą kredytową przez współpracujących pośredników. Z tego co się orientuję ta opcja jest dostępna także dla kart PLN.

  Binance posiada też własną giełdę krypto/FIAT, która obsługuje przelewy w walutach tradycyjnych i umożliwia handel na parach z nimi. Nazywa się Binance Jersey. Z racji na obowiązujące przepisy wymaga weryfikacji KYC, w przeciwieństwie do opisanej w tym artykule platformy głównej.

  Prowizje od wypłat są minimalne. Idą głównie na opłatę transakcyjną dla górników. Owszem, niektóre giełdy na tym przycinają, ale i tak są to bardzo mała kwoty.

  Po co przechodzić z BitBay na Binance? Z tych samych powodów dla których warto przejść z osiedlowego bazaru do największej galerii handlowej na świecie.

  BitBay to mała lokalna giełda z bardzo ograniczonym zakresem funkcjonalności i małą liczbą coinów. Służy do zakupu Bitcoina dla osób dopiero startujących oraz do realizacji ostatecznego zysku w PLN. Wolumeny są bardzo małe, a prowizje wysokie. W przypadku tradingu wysokość prowizji ma znaczenie bowiem tą samą kwotą możesz obrócić nawet kilkaset razy dziennie, a prowizję płacisz od całego obrotu.

 6. Dziękuję za poradnik.

  Interesują mnie zupełne podstawy. Chciałbym zapytać co technicznie się dzieje w momencie wystawienia kryptowaluty (powiedzmy XRP) na giełdzie Binance.
  Wystawiam zlecenie sprzedaży XRP/USDT, transakcja się wykonuje i co się wówczas dzieje? moje XRP się sprzedają i co mam w zamian?
  Czy na Binanace za sprzedaną kryptowalutę otrzymuję np. USD? (na parze XRP/USDT). Jak to dalej najkorzystniej wypłacić aby finalnie mieć kwotę na swoim polskim koncie, jak zrobić to najtaniej?
  A może nie wpłacać na konto bankowe polskiego banku, tylko jakąś inną drogą? będę wdzięczny za odpowiedź.

 7. W zamian masz USDT – bo na takiej parze została zrealizowana transakcja.

  Binance obecnie nie listuje USD więc tej waluty na pewno nie otrzymasz.

  Listuje za to EUR (euro), więc jeśli transakcja odbyłaby się na parze XRP/EUR otrzymałbyś EUR.

  Wpłaty i wypłaty walut FIAT Binance realizuje przez pośredników np, AdvCash. Nie mam możliwości bezpośredniej płatności na konto bankowe. Nie korzystam z walut FIAT więc nie orientuję się jak dokładnie wygląda ta procedura. Prawdopodobnie trzeba zweryfikować konto giełdowe.

  Jak chcesz wypłacić na polskie konto, to kryptowaluty trzeba przelać na giełdę która listuje PLN – to będzie najtańsza pod kątem prowizji opcja.

  Możesz też skorzystać z kantoru z prowizją kilku procent. Drobne kwoty możesz wymienić na gotówkę w bitomacie, również prowizja kilka procent.

 8. dziękuję za odpowiedź, jestem już krok dalej 🙂
  mamy parę XRP/EUR – dokonuję wymiany XRP i po wymianie euro mam fizycznie do dyspozycji na Binance? tzn. mogę w każdej chwili dysponować środkami? np. kupując inną kryptowalutę lub przelewając na konto bankowe?

  Zaciekawiłeś mnie pisząc, że nie korzystasz z walut FIAT, czy to oznacza, że zainwestowanych środków nie wypłacasz? tylko cały czas je reinwestujesz? Czy jest jakiś inny sposób na realizowanie zysków z handlu kryptowalutami niż przelew na konto?

 9. Na konto bankowe nie przelejesz. Można wypłacić przez procesor płatniczy. Możesz handlować na giełdzie, ale nie wiem czy w takim przypadku nie jest koniczna weryfikacja – prawdopodobnie nie, ale musisz to sprawdzić.

  Każda wymiana krypto/fiat powoduje obowiązek podatkowy – nawet jeśli nie wypłacasz z giełdy. Natomiast wymiana krypto/krypto nie. Polskie, chore prawo nie reguluje tego w jasny sposób, ale są takie interpretacje. Dlatego zamiast handlować do USD handluję do USDT, innych stable coinów lub kryptowalut.

  Zysk w FIAT wypłacaj na polskiej giełdzie. Jedna, dwie transakcje w roku. Wtedy obliczenie podatku to pestka. Co innego w sytuacji gdy masz tysiące mikrotransakcji krypto/fiat.

  Zamiast przelewu na konto możesz skorzystać z kantoru internetowego, stacjonarnego lub z bitomatu. Dodatkowe koszty w postaci prowizji i niekorzystnych kursów to około 5%.

 10. dziękuje bardzo, Twoja pomoc jest nieoceniona.

  Inwestuję na GPW od lat, ale chcę dywersyfikować inwestycje więc stąd zainteresowanie kryptowalutami, muszę przyznać, że próg wejścia w crypto jest bardzo wysoki. Komplikacja formalności bardzo zniechęca, dlatego myślę że szczyt zainteresowania crypto jeszcze przed nami 🙂 do momentu kiedy uda się uprościć procedury.

  wracając do pytań 🙂

  co myślisz o modelu wpłacania PLN i kupowaniu crypto w bitomacie, i wypłacaniu tą samą drogą. Wiadomo, że jest prowizja, ale unika się rejestracji itd. Czy to ma sens?

  myślę, że inwestować będę w XRP, już mnie wyprostowałeś, że należy wymieniać crypto/crypto czy uważasz, że para XRP/USDT jest optymalna, czy np. do BTC czy np. waluty Binance? wiem, że należy prześledzić ruchy tych krypto i trudno coś zaproponować, ale liczę na Twoje doświadczenie i kolejną cenną radę 🙂

 11. Cześć. Na chwilę obecną Binance nie udostępnia zleceń Trailing Stop Loss. Mam nadzieję, że w przyszłości to się zmieni. Można spróbować ustawić tego rodzaju zlecenie za pomocą narzędzi zewnętrznych takich jak Signal. Jest to darmowe rozwiązanie rozszerzające standardowe opcje giełd. Nie testowałem dlatego nie wiem jak to dokładnie zrobić. Poradnik powinien być na stronie Signal.

 12. Witam.
  Piszesz, ze nie trzeba weryfikacji na Binance….rejestracja ok ale chciałem kupić BTC i niestety wymagają pełnej weryfikacji – dowód itp

 13. Witam!Mam kilka pytań czytając Twoje odpowiedzi na komentarze. Piszesz że nie korzystasz z walut FIAT(domyślam się że chodzi o giełdę Binance i o anonimowość) następnie że żeby uniknąć kłopotów z rozliczeniem podatkowym robisz dwie wypłaty w roku w FIAT na polskiej giełdzie (więc jednak masz zweryfikowane konto na jakiejś polskiej giełdzie?. A jeśli chcesz dokupić za FIAT to jak to robisz, też przez inną giełdę?

  No i sprawa podatków, bardzo mało jest na ten temat informacji, jest wielu ekspertów i znawców którzy świetnie tłumaczą jak dzieła świat kryptowalut, a mało kto wspomina że trzeba jeszcze rozliczać się ze skarbówką z wymiany na FIAT.

  Kolejne pytanie:co w przypadku jak ktoś ma konto za granicą np. w euro, prowadzi transakcje na Bitbay z tego konta, a rozlicza się z podatku w Polsce? I ostatnie, jak działa Bitomat? Można tam wypłacać swoje krypto w walucie FIAT? Wiem że dużo różnych zagadnień ale dopiero poznaje krypto.Dzięki za wcześniejszą pomoc.Pozdrawiam!

 14. Część informacji zawartych w komentarzach może być już nie aktualna, bo giełda Binance wprowadza dużo zmian.

  Z Binance korzystam, bo uważam że jest to obecnie najlepsza giełda. Panel mógłby być czytelniejszy, można by też wprowadzić możliwość edytowania już wystawionych zleceń. Poza tym niczego jej nie brakuje.

  W ogóle nie wymieniam kryptowalut na FIAT, nie mam takiej potrzeby. Jestem w temacie od dawna, dlatego nie mam też potrzeby dokupowania większej ilości coinów za FIAT. Handluję tylko na parach z kryptowalutami lub stable coinami, by pomnażać ilość kryptowalut.

  Mam zweryfikowane konto na giełdzie, ale nie jest to żadna z polskich giełd bo nie mieszkam w Polsce.

  W komentarzu doradziłem, by robić dwie, trzy zamiany na FIAT ze względu na podatkową wygodę takiego rozwiązania – bo zakładam, ze większość z czytelników zechce zrealizować zysk w PLN, EU, czy USD.

  Jeśli dochód został wygenerowany na terenie Polski to podatki należy płacić w Polsce. Nie ważne czy konto jest w PLN czy w innej walucie. Jeśli jest w innej, trzeba przewalutować i zapłacić podatek w PLN.

  Kwestie opodatkowania dochodów osiągniętych w różnych krajach rozstrzygają zapisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarte między państwami. Polska ma podpisaną taką umowę z każdym cywilizowanym państwem.

  Jedynym legalnym sposobem nie płacenia podatków w Polsce jest zmiana rezydencji podatkowej lub udokumentowana obecność w innym kraju w celu wykonywania działalności zarobkowej. W drugim przypadku tylko za ten okres płacisz podatek w kraju gdzie został wygenerowany dochód.

  Bitomat działa jak bankomat. Przelewasz krypto wypłacasz gotówkę (banknoty). Wpłacasz gotówkę otrzymujesz na podany adres portfela krypto.

  Kilka tysięcy przejdzie bez weryfikacji, ale jak byś chciał wyjąć z 50K to pewnie weryfikacji zarządają. Tylko głośno myślę, nigdy 50k nie wypłacałem 😉

 15. Dzięki za wyczerpującą odpowiedź! Jeszce tylko jedna rzecz, załóżmy że pracuję i mieszkam za granicą, jestem tam zameldowany, płacę tam podatek itd. jednocześnie rozliczam się też w PL ponieważ jestem tu rezydentem podatkowym. Ale wszystkie czynności które przyczyniły się do wygenerowania dochodu dokonuje za granicą,z drugiej strony na polskiej giełdzie zarejestrowanej w Estonii to gdzie ja w w właściwie generuje ten dochód?🤔🤪

 16. Według mojej wiedzy podatek płaci się zgodnie z rezydencją podatkową poza wyjątkami zawartymi w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, o których wspomniałem wcześniej. Nie ważne gdzie jest zarejestrowana giełda.

  Rezydentem podatkowym danego kraju jesteś jeśli przebywasz w nim dłużej niż 183 dni lub masz w nim centrum interesów życiowych, a najlepiej jeśli spełniasz oba te warunki.

  Sytuacja każdej osoby jest inna dlatego zaistniałe wątpliwości najlepiej konsultować z doradcą podatkowym. U niego uzyskasz aktualną wiedzę i fachową poradę.

 17. Dzięki za wszelkie info-bardzo pomocne. Wracając do wątku anonimowego zakupu/obrotu kryptowalutami. Jeśli chcemy zacząć handlować to i tak musimy podać wszelkie nasze dane pierwszy raz ją kupując (z wyjątkiem bitomatu) ? Zakładając ,że nie mamy wcześniej kupionych kryptowalut . Czy istnieje jeszcze jakakolwiek możliwość zakupu bez podawania swoich pełnych danych?

 18. Kantor stacjonarny lub zakup bezpośrednio od kogoś. Możesz poszukać osób na localbitcoins. com lub ccpriv. com

  W przypadku zakupu od osób, których nie znamy należy uważać na oszustwa.

 19. Cześć,
  właśnie rozpoczynam swoją przygodę z kryptowalutami. Nigdy nie miałem konta na takiej giełdzie jak binance i nie wiem jak się na niej poruszać. Czy mógłbyś przeprowadzić przykładowy zakup np. polkadot (nie posiadam innych krytowalut na żadnych innych giełdach), ponieważ nie mogę sobie poradzić z zakupem.
  Z góry dziękuję za pomoc.

 20. Masz to w artykule. Z menu górnego wybierasz panel transakcyjny i potem kupujesz zgodnie z instrukcją zawartą w poradniku.

 21. @KryptoPan

  Mega robota bo do tej pory temat krypto byl dla mnie masakrycznie niezrozumiałym:)
  Chyba juz wiem jak kupić , wybieram co chce,potem kartakredytowa i leci ale nadal nie rozumiem jak moglbym sprzedac zeby dostac z powrotem kase na koncie???
  Zalozmy kupuje 1btc za 60tys nagle kurs rosnie i moge sprzedac za 64 tys zpelnej przykladowo i ja teraz te 64tys znow miec na koncie i jakie sa oplaty ktore musze poniesc ??

 22. Dzięki za dobre słowo 🙂

  Nie korzystam z płatności w walutach FIAT. Z tego co się orientuję na ten moment Binance nie obsługuje przelewów w PLN (tylko karty). Trzeba takie info na bieżąco sprawdzać bo to się szybko zmienia.

  Aby zamienić na złotówki trzeba środki przelać na giełdę która obsługuje przelewy w PLN (Bitbay, Coindeal itd.)

  Jeśli nie chcesz ryzykować wahań kursu zamień na Binance BTC na USDT i przelej USDT na giełdę obsługującą PLN.

  USDT to stable coin trzymający wartość dolara amerykańskiego USD.

  Koszt całej operacji to opłaty standardowe za transakcję i wypłatę – jakieś grosze.

  Giełda Binance służy do tradingu. Wymiana na FIAT to ostateczność. Zwłaszcza jeśli chodzi o polskie prawo ponieważ wymiana KRYPTO/ FIAT rodzi obowiązek podatkowy, a wymiana KRYPTO/KRYPTO nie.

  Dlatego trading warto robić na parach ze stable coinami, Binance udostępnia ich chyba z 7. Dopiero ostateczna realizacja zysku może być w PLN lub innej walucie FIAT.

Dodaj komentarz