Jak kupować na Binance? Poradnik krok po kroku

W poradniku znajdziesz opis panelu i instrukcję obsługi kryptowalutowej giełdy Binance

binance poradnik

Na międzynarodowej giełdzie Binance kupisz ponad sto różnych kryptowalut. Jest to platforma godna uwagi i z pewnością warto mieć tu konto. Poradnik składa się z trzech części. Opisałem mechanizm składania zleceń kupna i sprzedaży, wpłaty i wypłaty oraz panel użytkownika.

Założenie konta jest bezpłatne i nie wymaga weryfikacji. Mailowe potwierdzenie wystarczy, abyś mógł korzystać ze wszystkich funkcji giełdy Binance.

W 2019 roku giełda przeszła solidny lifting interfejsu. Teraz całość wygląda bardziej nowocześnie. Zostały też wprowadzone nowe funkcje.

Zmienił się panel użytkownika. Kupno i sprzedaż kryptowalut wygląda tak samo dlatego poradnik cały czas jest aktualny. Możesz przywrócić starą wersję strony klikając Old Website w prawym górnym rogu.

Binance poradnik

Poradnik jest przeznaczony dla osób początkujących. W związku z tym oprócz funkcji pozwalających kupować i sprzedawać kryptowaluty omówię także panel użytkownika oraz dodatkowe zakładki w menu (pod koniec artykułu). Jeśli trafiłeś tu bo szukasz platformy dla siebie, przeczytaj opinie ekspertów na temat Binance.

Jako użytkownik platformy masz do wyboru dwa obszary pozwalające zarządzać kontem giełdowym:

 • Panel giełdy - kupno, sprzedaż, wykresy, narzędzia
 • Konto użytkownika - ustawienia, wysokość sald, bezpieczeństwo

Panel giełdy

Aby kupować i sprzedawać kryptowaluty na Binance wybierz dowolną opcję z zakładki Giełda znajdującej się w lewym górnym rogu.

Panel giełdy dostępny jest w dwóch opcjach Podstawowa i Zaawansowana. Ta druga jest zdecydowanie milsza dla oka. Po wybraniu Zaawansowana zobaczysz ekran umożliwiający trading.

W centralnej części widoczny jest wykres prezentujący zachowanie kursu. Do wyboru kilkanaście narzędzi ułatwiających analizę techniczną. Pod wykresem Twoje otwarte zlecenia, historia oraz dostępne fundusze.

Po prawej stronie widać arkusz zleceń oraz zamykane w czasie rzeczywistym transakcje. Na górze możesz wybrać pary walutowe i przejść do swojego konta użytkownika. Poniżej formularz służący do zawierania transakcji.

binance panel giełdy

1. Wykres kursu
2. Interwał czasowy
3. Narzędzia i wskaźniki
4. Wykres wskaźników

5. Wielkość obrotu
6. Wybór zleceń
7. Otwarte zlecenia
8. Panel użytkownika

9. Ostatnie transakcje
10. Formularz kupna
11. Formularz sprzedaży
12. Powiększenie wykresu


Giełda Binance udostępnia cztery pary walutowe. Na każdym z tych rynków ceny są trochę inne. Inaczej też zachowują się uczestnicy, co przekłada się na warunki i tym samym zarobki z tradingu.

 • BTC (Bitcoin) - największy rynek
 • ETH (Ethereum)
 • USDT (Tether) -  kryptowaluta trzymająca cenę dolara amerykańskiego
 • BNB (BinanceCoin) -  kryptowaluta giełdy

Poradnik jak kupować na Binance

Najpierw z menu górnego wybierz która para walutowa Cię interesuje. Następnie wypełnij formularz. Do wyboru masz trzy rodzaje zleceń: Limit, Market i Stop Limit. Uzupełnij wszystkie dane i zatwierdź klikając kup lub sprzedaż.

binance poradnik jak kupować

W każdym formularzu jest procentowy kalkulator. Zamiast ręcznie wypełniać pole ilość możesz przeliczyć jaki procent posiadanych monet ma być wykorzystany do transakcji kupna lub sprzedaży. Nie ma potrzeby liczenia tego na kalkulatorze zewnętrznym. Spore ułatwienie i oszczędność czasu.

Limit - Zlecenie z wyborem ceny

Ustawiasz cenę za jaką chcesz kupić lub sprzedać coina. Wybierasz ilość monet. Po zaakceptowaniu zlecenie jest widoczne i dostępne dla innych graczy. Jeśli któryś z nich skorzysta z Twojej oferty transakcja zostanie zamknięta.

binance zlecenie limit

Market - Zlecenie natychmiastowe

Automatyczne zrealizowanie transakcji po obecnie obowiązującej cenie. Ustawiasz tylko ilość monet, którą chcesz kupić lub sprzedać i zatwierdzasz. Transakcja od razu zostaje zrealizowana. W formularzu domyślnie jest ustawiona obecna cena rynkowa - Market price. Zatwierdzonej transakcji nie da się anulować. Dlatego przed skorzystaniem z tej opcji sprawdź wszystko dwa razy.

binance jak kupować market

Stop Limit - Zlecenie warunkowe

Zlecenie nie jest widoczne dla innych. Zostanie aktywowane i dodane do widocznej listy dopiero w momencie gdy kurs osiągnie ustawiony przez Ciebie poziom (stop). Następnie zostanie zrealizowane po cenie ustawionej w polu limit.

binance stop limit

Poradnik jak ustawić stop loss na Binance

Stop loss (stop strata) to opcja sprzedaży w zleceniu stop limit. Ustawia się je po to, aby chronić kapitał przed dużą i szybką utratą wartości. Jak ustawić stop loss omówię na przykładzie, abyś łatwiej zrozumiał w czym rzecz.

Kiedy ustawić zlecenie stop loss?

Załóżmy, że kupiłeś coina ETH w cenie 1 BTC za sztukę. Akceptowalny poziom straty to 10%, czyli cena 0,9. Aby zlecenie zostało wykonane na takich warunkach należy ustawić stop loss. Jak to zrobić?

Wybierz stop limit i wypełnij pola w formularzu sprzedaży w następujący sposób:

poradnik jak ustawić stop loss

Gdy poziom ceny zejdzie do 0,92 (stop) zlecenie zostanie dodane do listy z kursem wykonania 0,9 (limit). Jeśli zostanie zrealizowane otrzymasz 1 ETH (ilość) o wartości 0,9 BTC (całkowite).

Tym sposobem unikniesz większych strat, gdyby kurs dalej spadał. Nie musisz pilnować giełdy. Zlecenie wejdzie automatycznie.

Najbardziej istotnym elementem jest fakt, że zlecenie jest aktywowane dopiero gdy cena osiąga zadany pułap (stop). Gdybyś zrobił to samo korzystając ze zwykłego zlecenia limit kryptowaluty zostały by sprzedane od razu czyli w cenie gorszej niż obowiązująca cena rynkowa.

Czy warto ustawiać stop loss?

Wszędzie piszą o tym, aby ustawiać stop loss zawsze i jest w tym sporo prawdy. Jedak każdy kij ma dwa końce. Tak też jest w tym przypadku. Kursy kryptowalut na giełdzie Binance (i każdej innej) ulegają dużym wahaniom. Są to wahania naturalne lub spowodowane działaniem grup spekulacyjnych.

Gdy cena danej kryptowaluty chwilowo spadnie, a Ty masz ustawiony stop loss, zlecenie się aktywuje i coiny zostaną sprzedane. Spadek ceny może być krótkotrwały i przypadkowy. W związku z tym po chwili kurs zaczyna rosnąć.

Jednak Twój stop loss został "zerwany". W konsekwencji coiny zostały sprzedane na dołku czyli w najgorszym możliwym momencie.

Stop loss to narzędzie pozwalające minimalizować straty i chronić kapitał. W opisanej powyżej sytuacji może ono działać na naszą niekorzyść.

Poradnik jak ustawić zlecenie OCO na Binance - Ważne!

Ten rodzaj zlecenia został wprowadzony na Binance dopiero w sierpniu 2019 roku. Korzystałem z wielu giełd, ale na żadnej nie widziałem czegoś podobnego. Zlecenie OCO (One Cancels Other) pozwala zwiększyć zarobki i jednocześnie zmniejszyć ryzyko.

OCO - Stop loss i take profit w jednym

W standardowym przypadku ilość kryptowalut będąca przedmiotem handlu zostaje zablokowana w momencie aktywowania zlecenia.

Chcesz zabezpieczyć 1 ETH i ustawiasz stop loss. Kwota 1ETH zostaje zablokowana i nie możesz jednocześnie na niej ustawić innego zlecenia.

Jeśli się pomyliłeś i cena idzie w górę nie możesz automatycznie zrealizować zysku. Musisz odblokować środki poprzez ręczne zamknięcie stop loss by móc otworzyć nowe zlecenie take profit.

OCO pozwala na realizację zysku i zabezpieczenie przed stratą (co najważniejsze) jednocześnie tej samej kwoty.

binance poradnik oco

Wybierz OCO. Zobaczysz formularz zlecenia. Jest to stop loss z dodatkową rubryką Price. Załóżmy, że posiadasz 1 LTC. Na tej kwocie możesz równocześnie ustawić zlecenie stop loss i take profit.

Gdy rynek pójdzie w dół zlecenie sprzedaży pojawi się z kursem zamknięcia 68.50 (Limit) w momencie gdy cena osiągnie poziom 68.65 (Stop). Jeśli rynek pójdzie w górę, zlecenie zostanie zamknięte po cenie 75 (Price).

Równocześnie są wystawiane dwa zlecenia i to samo widzisz w panelu. Jeśli któreś wejdzie jako pierwsze, to drugie jest automatycznie anulowane.

Jednocześnie możesz zarabiać i ochronić kapitał. Takie rozwiązanie naprawdę ułatwia trading oraz pozwala na szybsze i bezpieczniejsze pomnażanie kryptowalut.

Pomijając inne korzyści, ta jedna opcja jest moim zdaniem wystarczającym argumentem, aby kupować i sprzedawać kryptowaluty właśnie na giełdzie Binance, a nie gdzie indziej.

Jak pozbyć się resztek kryptowalut na giełdzie Binance?

Na niektórych coinach występuje zjawisko zwane dust (kurz). Po transakcji pozostaje reszta, której trudno się pozbyć. Dotyczy to niewielkiej ilości coinów dostępnych na platformie Binance. Zjawisko kurzu dotyczy także innych giełd kryptowalutowych.

W tym przypadku problem można rozwiązać zamieniając groszową resztę na giełdowego coina BNB (BinanceCoin). Potem sumaryczną wartość można bez problemu zamienić na BTC lub kupić coś bezpośrednio za BNB.

Aby pozbyć się resztek kliknij fundusze > salda> zmień na BNB. Pokaże się lista coinów. Zaznacz te które chcesz wymienić na i w prawym dolnym rogu kliknij żółty przycisk zmień na BNB.

Możesz zamienić kryptowaluty o wartości mniejszej niż 0.001 BTC raz na 24 godziny. Taka wymiana jest obarczona prowizją w wysokości 2%.

Konto użytkownika

Po rejestracji na Binance i logowaniu zobaczysz panel użytkownika. Dostępnych jest czternaście wersji językowych, w tym polska. Menu główne znajdujące się w górnej części ekranu składa się z dwóch części: lewej i prawej. Każda z nich zawiera szereg zakładek.

Prawa strona menu

binance menu

 • Fundusze - Wysokość sald, czyli wszystkie Twoje kryptowaluty znajdujące się aktualnie na koncie giełdowym. Historia wpłat i wypłat.
 • Zlecenia - Otwarte i zrealizowane zlecenia oraz historia transakcji wykonanych i nie wykonanych.
 • Praca - Oferty pracy, które proponuje Binance. Opis stanowiska, wymagania i możliwość zgłoszenia swojej kandydatury.
 • Pomoc - Spis najczęściej zadawanych pytań i kontakt z suportem. Informacje o nowościach na giełdzie.
 • Ikona ludzika - Ustawienia i zabezpieczenie konta. Zmiana hasła. Informacje o logowaniach i bonusach w postaci przyznawanych coinów.
 • Okrągła ikona - Wybór wersji językowej. Panel giełdowy dostępny jest w języku polskim co świadczy o sporej liczbie użytkowników z naszego kraju.

Zawartość większości zakładek jest intuicyjna. Skupię się na przedostatniej, zawierającej funkcje bezpieczeństwa i główne ustawienia konta.

Ustawienia konta na giełdzie Binance

Kliknij ikonę ludzika. W centralnej części masz dane Twojego konta giełdowego. Adres email, IP ostatniego logowania, stopień weryfikacji i limit wypłat.

binance ustawienia konta

Przestawiając zielony przycisk na pozycję ON obniżysz wysokość prowizji o 50%. Prowizja będzie pobierana w giełdowym coinie BNB. Oszczędność jest spora więc kup od razu kilka monet BNB i trzymaj na giełdzie.

Lewa strona menu

binance menu giełdy

 • Giełda - Binance udostępnia dwie wersje panelu transakcyjnego. Podstawową i zaawansowaną. W wersji zaawansowanej do dyspozycji masz wskaźniki i narzędzia ułatwiające analizę techniczną.
 • Labs - Binance wspiera nowo powstające projekty kryptowalutowe. Startupy biorące udział w programie Labs mogą liczyć na wsparcie techniczne i marketingowe.
 • LaunchPad - Platforma umożliwiająca wyemitowanie własnego ICO. Oferta inwestycyjna jest dostępna tylko dla użytkowników giełdy. Patronat Binance zmniejsza ryzyko nieścisłości tak powszechnych w świecie ICO. Jest to korzystne dla inwestorów.
 • Info - Informacje zbiorcze o kryptowalutach dostępnych na Binance. Ranking procentowego wzrostu oraz podstawowe dane liczbowe.
 • Academy - Filmy szkoleniowe prezentujące idę kryptowalut i działanie technologii blockchain.

Opcje wprowadzone po aktualizacji Binance

 • handel z dźwignią x 3 (margin)
 • zlecenie OCO
 • możliwość zakupu kryptowalut kartą kredytową
 • pożyczki (lending) oferujące niewielki stały profit
 • dodatkowa para walutowa (XRP)
 • nowe stable coiny (PAX, USDC, USDS, TUSD)
 • największa giełda na świecie
 • bez weryfikacji
 • ponad 100 kryptowalut

Binance - Wpłaty i wypłaty

Proces jest intuicyjny. Kilka prostych ruchów wystarczy aby zasilić konto giełdowe. To samo przy wypłacie.

Jak wpłacić kryptowaluty na Binance?

W panelu użytkownika z zakładki fundusze w menu górnym wybierz salda. Zobaczysz pełną listę kryptowalut dostępnych na Binance. Przy każdym conie po prawej stronie są dwa przyciski: wpłata i wypłata. Wybierz wpłata.

binance wpłaty wypłaty

Po kliknięciu pokaże się adres na który musisz wpłacić coiny. Zaloguj się na swój portfel i wykonaj przelew na podany adres. Coiny powinny pojawić się na saldzie po otrzymaniu wymaganej liczby potwierdzeń z sieci. Trwa to od kilku minut do kilku godzin.

Jak wypłacić kryptowaluty?

Wybierz wypłata. Zobaczysz formularz z miejscem na podanie adresu portfela. Wpisz swój adres, sprawdź 3 razy czy jest poprawny i zatwierdź.

Jeśli przy danym coinie jest mały wykrzyknij i informacja: Network Congestion, Withdrawal delay znaczy to, że portfel jest w konserwacji i w chwili obecnej nie możesz wpłacać ani wypłacać tego coina.

Giełda Binance obsługuje tylko kryptowaluty. W związku z tym nie można wpłacić i wypłacić walut FIAT (PLN, USD, EU)

Platforma wymiany kryptowalut to główny element większej grupy. W przyszłości odrębny podmiot będzie obsługiwał płatności w walutach tradycyjnych.

Ważne wskazówki

 • Zawsze czytaj komunikaty oraz dodatkowe informacje, które mogą się wyświetlić podczas robienia wpłaty lub wypłaty.
 • Przy wpłacie niektóre coiny oprócz wpisania adresu klucza publicznego wymagają dodatkowego kodu pozwalającego przypisać Twoją transakcję do Twojego konta na giełdzie. Dlatego pamiętaj o wpisaniu tego kodu.
 • Obowiązkowo ustaw dwuetapową weryfikację 2FA. To zabezpieczenie pozwoli chronić Twoje konto przed logowaniem nieuprawnionych osób. Tą funkcję znajdziesz klikając w ikonkę ludzika w menu głównym. Temat bezpieczeństwa omówiłem tutaj jak zabezpieczyć kryptowaluty?
 • Przed zaakceptowaniem dokładnie sprawdzaj czy adres portfela jest prawidłowy. Jeśli się pomylisz zrobisz komuś prezent.
 • Pierwszą transakcję potraktuj jako próbę. Przelej minimalną kwotę i sprawdź czy dojdzie. Jeśli nie będzie problemów przelej całość.
 • Nie kupuj kryptowalut w przedsprzedaży ICO płacąc z konta giełdowego. Jeśli to zrobisz z pewnością bezpowrotnie stracisz środki.

Podsumowanie poradnika

Skorzystanie z tego poradnika może być pomocne, ale nie wystarczające. Ważne jest nabranie wprawy w korzystaniu z opisanych tu funkcji. Poświęć chwilę czasu na naukę obsługi giełdy. Wystaw kilka próbnych zleceń na minimalne kwoty, aby samemu przekonać się jak one działają.

W przeciwieństwie do wielu giełd, Biance charakteryzuje się dużą płynnością handlu. Dlatego wymienisz na niej praktycznie każdą ilość coinów.

Jest możliwość handlu z dźwignią oraz bardzo przydatne zlecenie OCO niedostępne na innych platformach.

W przeciwieństwie do wielu innych giełd, Binance oferuje swoim użytkownikom zwrot bonusów przysługujących za samo posiadanie niektórych kryptowalut.

Jest to platforma działająca płynnie, szybko i bez większych problemów. W związku z tym warto założyć tu konto.

Binance Giełdy Kryptowaluty Polecam Poradniki

Comments

 • Lasmen ,

  Witam
  Dzięki za informacje. Bardzo mi się przydały. Pozdrawiam

  • Krypto Pan ,

   Cieszę się, że poradnik o Binance się przydał. W mojej ocenie jest to najlepsza obecnie giełda kryptowalut.

 • Andrzej ,

  Witam, czy chcąc przelać środki na Binance – i robiąc to przelewając złotówki na Bit Bay i kupując okresloną walutę do przesłania na Binance jest jakaś konkretna waluta, przy której – ze względu na róznice kursowe opłaca się to najbardziej? Rozumiem, że chcąc to obecnie zrobić bezpośrednio w grę wchodzi tylko BTC i Etherum? A przy ewentualnych innych trzeba by potem dwukrotnie przewalutowywać na Binance? (docelowo chciałbym kupić Binance Coin).

  • Krypto Pan ,

   Jeśli chcesz kupić BNB w grę wchodzą wszystkie kryptowaluty dostępne na Bitbay oraz listowane na Binance w parze z BNB.

   Na przykład BAT, GNT, LSK i kilka innych. Przelewasz z BitBay i na Binance możesz je wymienić bezpośrednio na BNB.

   Jeśli chodzi o różnice kursowe to są one tak niewielkie, że moim zdaniem nie warto zawracać sobie tym głowy. Szkoda tracić czas by zaoszczędzić na tym 2 zł. Chyba, że dysponujesz dużą kwotą. Wtedy warto poszukać różnic kursowych i dodatkowo zarobić.

 • Mxwx ,

  Hej Krypto Panie,

  nie uważasz że to dziwne że na giełdę krypto nie mogę wpłacić euro lub usd? Wychodzi na to ze za każdym razem jak chcę dokupić muszę i tak skorzystać z innej giełdy. Hm. I na tych innych za wypłatę są prowizje. Więc w sumie po co przechodzić z BitBay na Binance?

  • Krypto Pan ,

   Binance to giełda służąca do tradingu. Handluje się tam na parach z kryptowalutami lub ze stable coinami typu USDT. Binance bezpośrednio nie udostępnia przelewów w walutach FIAT. Od niedawna możesz kupić kryptowaluty kartą kredytową przez współpracujących pośredników. Z tego co się orientuję ta opcja jest dostępna także dla kart PLN.

   Binance posiada też własną giełdę krypto/FIAT, która obsługuje przelewy w walutach tradycyjnych i umożliwia handel na parach z nimi. Nazywa się Binance Jersey. Z racji na obowiązujące przepisy wymaga weryfikacji KYC, w przeciwieństwie do opisanej w tym artykule platformy głównej.

   Prowizje od wypłat są minimalne. Idą głównie na opłatę transakcyjną dla górników. Owszem, niektóre giełdy na tym przycinają, ale i tak są to bardzo mała kwoty.

   Po co przechodzić z BitBay na Binance? Z tych samych powodów dla których warto przejść z osiedlowego bazaru do największej galerii handlowej na świecie.

   BitBay to mała lokalna giełda z bardzo ograniczonym zakresem funkcjonalności i małą liczbą coinów. Służy do zakupu Bitcoina dla osób dopiero startujących oraz do realizacji ostatecznego zysku w PLN. Wolumeny są bardzo małe, a prowizje wysokie. W przypadku tradingu wysokość prowizji ma znaczenie bowiem tą samą kwotą możesz obrócić nawet kilkaset razy dziennie, a prowizję płacisz od całego obrotu.

 • Leave a Comment

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Previous reading
  Giełda Binance – Opis platformy i najważniejsze informacje
  Next reading
  Na czym polega kopanie kryptowalut? Metody miningu