Revshare

W ostatnich miesiącach w mediach społecznościowych nastąpił prawdziwy wysyp programów revshare. Na tablicy Facebooka dziennie miga mi przed oczami kilkadziesiąt reklam. Z pewnością i Ty natknąłeś się na taką propozycję. Oferta jest równoznaczna z wejściem w system reklamowy lub inny oparty na podobnej zasadzie.

Temat revshare (ang. revenue share) znam od dwóch lat. Przez ten czas obserwuję jak się rozwijają i zwijają internetowe programy zarobkowe. Obraz który tu nakreślę jest moją opinią poza jednym stwierdzeniem, które pozostaje bezspornym faktem.

Spis treści:

revshare

Co to jest revshare?

Wikipedia, owszem przedstawia pewną definicję, jednak nie jest ona adekwatna do omawianego tu zagadnienia. W teorii program revshare dzieli się z użytkownikami zyskiem. Może to być zysk z wyświetlania reklam lub generowania ruchu na stronę.

Jeśli użytkownik chce partycypować w zyskach musi spełnić określone wymogi. Jednym z takich wymogów jest zakup adPacków, czyli wyświetleń własnej strony internetowej.

W najbardziej popularnym ostatnio systemie, jeden AdPack, kosztuje 50$ i w ciągu 55 dni generuje 55$. Pod warunkiem, że firma osiąga zysk. W przeciwnym razie pozostają tylko wyświetlenia strony. Inaczej mówiąc, możesz stracić wszystkie wpłacone środki.

Jest oczywiście więcej opcji, ale dla uproszczenia przedstawiłem jedną z nich. W większości programów revshare schemat działania jest podobny zmieniają się tylko wartości liczbowe.

Najbezpieczniejszy portfel, w którym możesz przechowywać ponad 1000 różnych kryptowalut:

Gwoli ścisłości dodam, że programy typu revshare to nie marketing sieciowy mimo, że właśnie tak są reklamowane. Zazwyczaj istnieje w nich jeden poziom poleconych, dlatego bardziej przypominają program partnerski niż multi level.Są oczywiście programy gdzie poziomów za które otrzymujesz wynagrodzenie jest kilka, ale to raczej wyjątek niż reguła.

Wzrost popularności revshare

Do tej pory była to nisza, znana tylko nielicznym pasjonatom zarabiania w internecie. Jednak w ostatnim czasie programy tego typu wypływają na szerokie wody i stają się coraz bardziej popularne. Wystarczy zerknąć na wzrost popularności wyszukiwań frazy „revshare” w Google:

google revshare
Popularność frazy revshare w wyszukiwarce Google

Wiele osób związanych do tej pory z marketingiem sieciowym postanawia zmienić barwy lub poszerzyć swoją ofertę o program typu revshare. Mam tutaj na myśli głównie liderów działających na Facebooku.

Kilka nazwisk mógłbym wymienić bez problemu. Są to ludzie, którzy mogą poszczycić się sukcesami w MLM, a mimo to zdecydowali się wejść w nowy i dość kontrowersyjny temat.

Zakładam, że spora część ludzi uczestniczących w marketingu wielopoziomowym, ale nie tak aktywnych i znanych jak liderzy również zmieniła front. Teraz promują programy revshare lub podobne metody umożliwiające zarabianie w internecie.

Pojawiają się bardzo negatywne opinie osób zajmujących się budowaniem struktur MLM przez internet. Ich wpisy zdecydowanie krytykują programy zarobkowe i delikatnie rzecz ujmując, są utrzymane w agresywnej tonacji.

Osoby te z pewnością czują odpływ ludzi ze struktur i tym właśnie są powodowane owe nieprzychylne wpisy. Dowodzi to, że skala zjawiska migracji jest duża.

Nie jest to laurka dla programów revshare. Wypada jednak w ramach obiektywnego podejścia opisać wyraźny trend wzrostu ich popularności, który mając na uwadze powyższe przesłanki jest niezaprzeczalny.

Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:

Czy programy revshare są bezpieczne?

Było trochę cukru, teraz będzie gorzko. Na samym początku wspomniałem o bezspornym fakcie, który mimo zaklinania rzeczywistości przez wielu, nadal faktem pozostaje.

Programy revshare to działalność bardzo niestabilna i powiązana z ryzykiem. Nie ma gwarancji zysku. Jeśli ilość reklamodawców spadnie, a tym samym wpływy do kasy, program przestaje działać i wypłacać zysk.

Średni czas działania danego programu revshare wynosi około pół roku. Opieram to twierdzenie na własnych obserwacjach, ale każdy kto jest w temacie z pewnością potwierdzi. Są oczywiście wyjątki od tej reguły. Niektóre systemy funkcjonują już kilka lat.

Jest to kolejny element odróżniający programy revshare od klasycznych produktowych firm MLM, których żywotność można mierzyć w dziesiątkach lat.

Zarobki z revshare

Poniższa tabela obrazuje wysokość zarobków w programach revshare. Podane procenty trochę wprowadzają w błąd. Przyjęło się podawać ROI (procentowy zwrot z inwestycji) z uwzględnieniem zwrotu kapitału.

Tak więc rzeczywista stopa zwrotu to tylko końcówka całej liczby, czyli 10% w przypadku planu 1. Tabela nie podaje też czasu w jakim następuje zwrot. Regułą jest 90 – 120 dni. Są też systemy bardziej agresywne, które oferują szybszy zwrot kapitału.

revshare zarobki
Zarobki oferowane przez program revshare

Powiesz, że można na tym dużo zarobić – przecież wielu już zarobiło. Dodasz, że systemy revshare wypłacają zarobione pieniądze, więc o co chodzi?

Ależ oczywiście, że zarobić można i oczywiście że wypłacają, ale do czasu. W chwili gdy program przestaje być rentowny zarobki i wypłaty ustają. Czy nie potwierdza tego przeszłość? Ile już było „stabilnych” programów, które nagle przestały wypłacać? Padały te popularne jak również szerzej nie znane.

Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:

Przypomina mi się pewna historia. Dwóch kolegów ogląda w kinie film. Na ekranie scena: Grupa rewolwerowców ucieka przed pościgiem wąską górską drogą. Ucieczka jest niebezpieczna bo po jednej stronie drogi mają głęboką przepaść. Jeden z oglądających mówi: Mogę się założyć, że któryś z uciekających spadnie. Drugi przyjmuje zakład.

Film płynie dalej. Za chwilę jeden z rewolwerowców traci równowagę i rzeczywiście spada w przepaść. Widzisz, mówiłem że spadnie. Zakład jednak był nie uczciwy, bo ja już ten film oglądałem. Drugi na to: Ja też oglądałem, ale nie sądziłem że on to zrobi drugi raz.

Czy można oczekiwać, że ten sam film oglądany ponownie skończy się inaczej? Każdy program revshare działa tak samo i kończy się tak samo. Jeśli w porę się nie ewakuujesz stracisz cały wkład.

Etyczna prezentacja programów revshare

Pytanie jest zasadnicze: Czy można mówić o etyce w przypadku rekrutowania do działalności opartej o revshare? Zabrzmi to kontrowersyjnie, ale według mnie tak.

Jeśli potencjalny użytkownik dostanie rzetelne informacje wtedy może podjąć świadomą decyzję, czy w temat wchodzi, czy nie. Co to znaczy rzetelne?

Powinien być uświadomiony o ryzyku i o tym że może zaistnieć sytuacja w której zamiast zysku zostaną mu tylko zakupione wyświetlenia strony internetowej. Powinien również być poinformowany, że programy revshare wiążą się z dużo większym ryzykiem niż inwestycja w tradycyjną firmę, kryptowaluty czy akcje.

Jeśli taką wiedzę ma i ryzyko jest dla niego akceptowalne nie widzę najmniejszego problemu. Gorzej jeśli zamiast tego zostanie mu zaserwowana papka propagandowa.

Programy revshare, czyli stabilny biznes na lata

Z takim sloganem na ustach rekrutują osoby zaangażowane w promocję programów revshare. Etycznych promotorów można policzyć na palcach jednej ręki. Czytałem wpisy na Facebooku i rozmawiałem z osobami reklamującymi revshare. Byłem też na kilku webinarach. Za każdym razem to samo.

biznes na lata

Jeśli przedsięwzięcie ryzykowne i niestabilne, sprzedaje się osobie nieświadomej jako pewny i bezpieczny biznes na lata to coś chyba jest nie tak?

Cenzura na Facebooku

Na facebookowych grupach panuje ścisła cenzura. Osoby zadające niewygodne pytania są natychmiast banowane. Obowiązuje jedyna słuszna linia myślenia, zgodna tylko i wyłącznie z tym co mówi lider.

Daje to złudzenie jednomyślności i stwarza wrażenie jakoby dany system był w 100% bezpieczny. Czy może być inaczej skoro nikt nie zadaje pytań? – myśli nowy użytkownik dodany do takiej grupy.

Ja rozumiem zbanowanie osobnika niepotrafiącego zachować się na odpowiednim poziomie, ale uciszanie ludzi mających w wielu wypadkach uzasadnione wątpliwości wygląda bardzo nieładnie.

Grupy na Facebooku to farmy pelikanów połykających wszystko jak leci. Trudnych pytań tam nie uświadczysz. Zero wątpliwości. Zamiast tego sielanka i fanatyczny optymizm.

Liderzy są bezlitośni i rekrutują do końca. Możemy to obserwować obecnie. Na naszych oczach przewraca się bodaj największy do tej pory system revshare.

Kłopoty z procesorem płatniczym, znaczny spadek odwiedzin w rankingu Alexa, niespójności w wypowiedziach i zachowaniu admina. To tylko kilka przesłanek wieszczących rychły koniec giganta. Czy mam rację okaże się za kilka miesięcy – jeszcze w 2016 roku.

programy revshare

W momencie gdy system już ledwo dyszy, wszyscy którzy kupią adpacki nie dostaną ani wyświetleń, ani obiecanych zysków. Osoby rekrutujące doskonale o tym wiedzą, a mimo to festiwal obietnic bez pokrycia trwa w najlepsze.

Webinary odbywają się jak zwykle. Reklama hula po Facebooku. Oficjalna wersja mówi, że to tylko chwilowe problemy i wkrótce wszystko wróci do normy.

Edit: Czas pokazał. Kilka tygodni po opublikowaniu tego artykułu wspomniany program revshare padł pochłaniając wszystkie środki użytkowników.

Pożyczki na adpacki

Rynek zawsze dostosowuje się do potrzeb klientów. Nie inaczej jest i tym razem. Wzrost zainteresowania programami revshare dostrzegają także pośrednicy pożyczkowi. Pretensji do nich mieć nie można. Oni tylko wychodzą na przeciw oczekiwaniom klientów.

Powstają strony internetowe kierujące ofertę pożyczek do osób zaangażowanych w systemy zarabiania w internecie. Brak Ci kasy na adpacki? Bardzo proszę: 15 minut i masz na koncie.

pożyczki

adpacki

Jak duży musi być stopień niewiedzy lub ślepej wiary w system revshare, aby pchnął człowieka do wzięcia pożyczki na ten cel? A może to nie ślepa wiara tylko dowód ponad przeciętnej intuicji biznesowej? Wszak to pewny i stabilny biznes na lata.

Tyle osób już zarobiło. W internecie pełno filmów i zdjęć z plikami stu złotówek. Nie mam nic przeciwko chwaleniu się osiągniętym efektem finansowym. Problem w tym, że świeżym entuzjastom zarabiania w internecie zobaczenie na filmie kilku banknotów robi kompletną wodę z mózgu.

Programy revshare – wnioski

Nie chcę wchodzić w rolę Strażnika Teksasu dlatego nie zamierzam krytykować programów revshare. Jednak średnio podobają mi się nieetyczne zachowania dlatego opisałem je artykule. Nie widzę też powodów dla których potencjalny użytkownik miałby nie mieć pełnych informacji na temat revshare i ryzyka jakie się z tym wiąże.

Systemy internetowe, owszem dają zarobić, ale tylko do pewnego momentu są wypłacalne. Potwierdza to obserwacja przeszłości. Grunt to mieć tego świadomość i nie traktować revshare jako bezpiecznej długoletniej inwestycji, a co najważniejsze nie wpłacać pieniędzy których utrata uniemożliwiłaby życie na obecnym poziomie.

Nie demonizowałbym tej działalności zbyt mocno. Istnieją przecież sfery obarczone ryzykiem podobnym lub znacznie wyższym. Wspomnę chociażby rynek Forex i lewarowane instrumenty inwestycyjne.

Trzeba przyznać, że powstają programy revshare w których zastosowano mechanizmy przedłużające żywotność. Przy odrobinie szczęścia i zdrowego rozsądku można tu dobrze zarobić. Pod warunkiem, że wiesz jak wybrać program i kiedy wypłacić zysk.

Jeśli ktoś dokładnie zbadał temat i zna ryzyko z nim związane może podjąć najbardziej korzystną dla siebie decyzję. Tą decyzją może być przystąpienie do jednego z programów revshare. Nic w tym złego. Każdy sam decyduje na co ma wydać własne pieniądze. Ma do tego pełne prawo, ale również ponosi pełną odpowiedzialność finansową.

Ten artykuł napisałem, aby stanowił przeciwwagę dla sekciarskiego podejścia propagowanego przez wielu i w ogólnym ujęciu szkodliwego. Według mnie warto poznać zarówno negatywne jak i pozytywne aspekty opisywanej tu działalności, a nie bezkrytycznie wierzyć w zapewnienia o bezpieczeństwie i pewności.

Pytania dodatkowe

Czy programy revshare to dobry sposób na zarabianie?

Jeśli będziesz wierzył w obietnice i reinwestował bez końca prawdopodobnie stracisz cały wkład. Jeśli dobrze wybierzesz program i wypłacisz w odpowiednim momencie możesz liczyć na zysk. Ryzyko jest bardzo duże i tylko nieliczni zarabiają.

Czy to co opowiadają promotorzy jest prawdą?

Nie. Wszysko co usłyszysz od liderów i na webinarach to bajka mająca na celu przekonanie do inwestycji.

Czy istnieje szansa na odzyskanie utraconych pieniędzy?

Nie. Jeśli program revshare upada nie ma najmniejszej szansy na odzyskanie wkładu.