Kryptowaluta 0x (ZRX)

Opis kryptowaluty 0x

Wielu użytkowników błędnie interpretuje 0x jako giełdę kryptowalut. W rzeczywistości jest to platforma, która umożliwia deweloperom tworzenie zdecentralizowanych giełd służących do wymiany tokenów opartych o blockchain Ethereum, a zatem w standardzie ERC20. Kryptowaluta ZRX jest wykorzystywana do opłat transakcyjnych przy wymianie tokenów. Jednocześnie, w przyszłości posiadacze tokenów będą mogli decydować o dalszym rozwoju tego projektu.

Gdzie kupić coiny ZRX?

ZRX to popularna kryptowaluta. W chwili obecnej jest listowana na kilkudziesięciu platformach umożliwiających kupno i sprzedaż walut kryptograficznych. Największa giełda kryptowalut również oferuje zakup tokena 0x. Zobacz recenzję Binance.

Historia i początki

Projekt narodziła się w 2016 roku. Twórcom przyświecał cel stworzenia zdecentralizowanej giełdy, która umożliwi bezpieczną wymianę kryptowalut bez obaw o ataki ze strony hackerów. W rezultacie stworzono odrębną platformę, która służy do tworzenia własnych giełd.

Korzystanie z tradycyjnych giełd internetowych jest bardzo niebezpieczne ze względu na ataki hackerów. Jednocześnie, problemem są coraz wyższe prowizje.

Warren i Bandeali stworzyli zatem platformę 0x, która sama w sobie nie jest giełdą, lecz umożliwia deweloperom tworzenie zdecentralizowanych giełd. Za pośrednictwem giełd tworzonych przez deweloperów w obrębie projektu, użytkownicy mogą bezpiecznie zarządzać tokenami w standardzie ERC20.

Co ciekawe, pełna wersja platformy 0x zadebiutowała w sieci 18 maja 2017 roku. Dopiero trzy miesiące później twórcy zdecydowali się przeprowadzić zbiórkę ICO w celu pozyskania środków potrzebnych do dalszego rozwoju projektu. W dniach 15-16 sierpnia wyprzedano połowę nakładu kryptowaluty ZRX wynoszącego 1 mld tokenów. Zbiórka pozwoliła pozyskać ponad 24 mln dolarów na dalszy rozwój platformy 0x. Pod koniec lipca 2018 użytkownicy doczekali się ważnej aktualizacji protokołu do wersji 2.0, która obsługuje także tokeny w nowym standardzie ERC721.

kryptowaluta 0x zrx

Kryptowaluta 0x (ZRX)

ZRX to zdecentralizowany protokół stworzony w celu zagwarantowania zdecentralizowanej wymiany w ramach łańcucha bloków ethereum. Współzałożycielami są Will Warren (CEO) oraz Amir Bandeali (CTO), którzy powołali kryptowalutę do życia mając nadzieję, że w najbliższym czasie możliwa stanie się wymiana każdego aktywa w ramach łańcucha bloków ethereum. Od gier, przez akcje, aż po złoto. Współtwórcy 0x postanowili rozwiązać problem zdecentralizowanych giełd kryptowalut i ich niezdolności do wspólnej pracy.

ICO 0x miało miejsce 16 sierpnia. Twórcy zebrali wówczas 24 000 000 dolarów. Kupując tokeny w pierwszej ofercie, nabywcy płacili średnio 0,05 dolara za sztukę. W ICO dostępnych było 500 000 000 jednostek. Inwestycja okazała się udana.

Kurs 0x ulegał znacznym wahaniom. Mogliśmy zaobserwować trzy mocne wybicia ceny, co było znakomitą okazją do realizacji zysku. Całkowita wartość kryptowaluty to obecnie 794 423 880 zł, co plasuje ją na 23 miejscu w rankingu kapitalizacji walut kryptograficznych.

Kopanie

Jedynym sposobem na pozyskanie kryptowaluty ZRX wykorzystywanej do opłat transakcyjnych są giełdy kryptowalut. Nakład został ograniczony do 1 mld tokenów. Połowa została przeznaczona na zbiórkę ICO. 20% należy do twórców oraz doradców. 15% przeznaczono na dalszy rozwój projektu. Ostatnie 15% zachowano do realizacji dalszych celów projektu. Tokeny ZRX również są zachowane w standardzie ERC20, a zatem, do ich przechowywania możemy wykorzystać wszystkie portfele kompatybilne z blockchainem Ethereum.

Protokół i sieć

0x jest protokołem gwarantującym niskie tarcie w czasie wymiany peer-to-peer tokenów ERC20 na blockchainie ethereum. Protokół ten ma za zadanie spełniać funkcję otwartego standardu oraz wspólnego elementu zapewniającego interoperacyjność zdecentralizowanych aplikacji zawierających funkcje wymiany.

W ramach sieci, transakcje są zawierane za pośrednictwem systemu inteligentnych, publicznie dostępnych i darmowych smart kontraktów ethereum. Każdy z użytkowników może się z łatwością do nich dostać z użyciem dowolnego narzędzia dApp. Stworzona na bazie protokołu funkcja dApps jest w stanie uzyskać dostęp do publicznych pul płynności lub stworzyć własną i pobierać opłaty transakcyjne od wynikowego wolumenu.

Protokół nie nakłada na użytkowników żadnych kosztów i nie pobiera arbitralnej wartości z jednej grupy użytkowników na korzyść drugiej. Zdecentralizowane zarządzanie ma na celu nieustanną i w pełni bezpieczną integrację aktualizacji z podstawowych protokołem bez zakłócania funkcjonowania działania dApps albo użytkowników końcowych.

Wykorzystanie platformy 0x

W tym momencie, platforma 0x jest adresowana głownie do deweloperów. Protokół umożliwia stworzenie zdecentralizowanej giełdy wyposażonej w księgę zleceń. Transakcje w obrębie giełdy są przeprowadzane w sposób eliminujący ryzyko ataków oraz oszustwa. W praktyce, 0x to nic innego jak zmodyfikowany protokół Ethereum stworzony w języku Solidity. Jakie możliwości mają zwykli użytkownicy? Za pośrednictwem stworzonych giełd można dokonywać swobodnej wymiany tokenów w standardzie ERC20 oraz ERC721. Protokół 0x może być wykorzystywany także do udzielania zdecentralizowanych pożyczek w obrębie platformy.

Podsumowanie

Na ten moment popularność projektu 0x jest znikoma. Wszystko za sprawą głównych zastosowań, które są aktualnie adresowane do deweloperów. Sama wymiana tokenów w obrębie platformy nie jest na razie zadaniem prostym. W związku z tym, wielu użytkowników wybiera inne, mniej bezpieczne formy. Twórcy 0x wciąż muszą popracować nad większą funkcjonalnością platformy 0x, w taki sposób, aby była ona przyjazna zwykłym użytkownikom. Należy pamiętać, że projekt planuje w przyszłości wprowadzanie nowych funkcji zgodnie z wolą samych użytkowników.


Źródła:

https://0x.org/docs/guides

https://github.com/0xProject