Kryptowaluta 0x (ZRX)

Wielu użytkowników błędnie interpretuje 0x jako giełdę kryptowalut. W rzeczywistości jest to platforma, która umożliwia deweloperom tworzenie zdecentralizowanych giełd służących do wymiany tokenów opartych o blockchain Ethereum, a zatem w standardzie ERC20.

Kryptowaluta ZRX jest wykorzystywana do opłat transakcyjnych przy wymianie tokenów. Jednocześnie, w przyszłości posiadacze tokenów będą mogli decydować o dalszym rozwoju tego projektu.

Spis treści:

TwórcyWill Warren, Amir Bandeali
Data powstania2017
ICOTak
Otwarty kodTak
PortfelLedger Nano X
GiełdaBinance
NotowaniaKurs ZRX

Pełna wersja kryptowaluty 0x zadebiutowała w sieci 18 maja 2017 roku. Dopiero trzy miesiące później twórcy zdecydowali się przeprowadzić zbiórkę ICO w celu pozyskania środków potrzebnych do dalszego rozwoju projektu. W dniach 15-16 sierpnia wyprzedano połowę nakładu kryptowaluty ZRX wynoszącego 1 mld tokenów.

Zbiórka pozwoliła pozyskać ponad 24 mln dolarów na dalszy rozwój platformy 0x. Pod koniec lipca 2018 użytkownicy doczekali się ważnej aktualizacji protokołu do wersji 2.0, która obsługuje także tokeny w nowym standardzie ERC721.

kryptowaluta 0x zrx

Opis kryptowaluty Ox (ZRX)

Projekt narodził się w 2016 roku. Twórcom przyświecał cel stworzenia zdecentralizowanej giełdy, która umożliwi bezpieczną wymianę kryptowalut bez obaw o ataki ze strony hackerów. W rezultacie stworzono platformę, która służy do tworzenia własnych giełd.

Korzystanie z tradycyjnych giełd internetowych jest niebezpieczne ze względu na ataki hackerów. Jednocześnie, problemem są coraz wyższe prowizje. Warren i Bandeali stworzyli platformę 0x, która umożliwia deweloperom tworzenie zdecentralizowanych giełd. Za pośrednictwem giełd w obrębie projektu, użytkownicy mogą bezpiecznie zarządzać tokenami w standardzie ERC20.

Najbezpieczniejszy portfel, w którym możesz przechowywać ponad 1000 różnych kryptowalut:

Czym jest projekt ZRX?

ZRX to zdecentralizowany protokół stworzony w celu zagwarantowania zdecentralizowanej wymiany w ramach łańcucha bloków ethereum.

Współzałożycielami są Will Warren (CEO) oraz Amir Bandeali (CTO), którzy powołali kryptowalutę do życia mając nadzieję, że w najbliższym czasie możliwa stanie się wymiana każdego aktywa w ramach łańcucha bloków ethereum. Od gier, przez akcje, aż po złoto.

Współtwórcy 0x postanowili rozwiązać problem zdecentralizowanych giełd kryptowalut i ich niezdolności do wspólnej pracy. ICO 0x miało miejsce 16 sierpnia. Twórcy zebrali wówczas 24 000 000 dolarów.

Kupując tokeny w pierwszej ofercie, nabywcy płacili średnio 0,05 dolara za sztukę. W ICO dostępnych było 500 000 000 jednostek. Inwestycja okazała się udana. Mogliśmy zaobserwować trzy mocne wybicia ceny, co było znakomitą okazją do realizacji zysku. Całkowita wartość kryptowaluty to obecnie 794 423 880 zł, co plasuje ją na 23 miejscu w rankingu pod względem kapitalizacji.

Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:

Kopanie i protokół 0x

Kopanie nie funkcjonuje. Jedynym sposobem na pozyskanie kryptowaluty ZRX wykorzystywanej do opłat transakcyjnych są giełdy kryptowalut. Nakład został ograniczony do 1 mld tokenów. Połowa została przeznaczona na zbiórkę ICO.

20% należy do twórców oraz doradców. 15% przeznaczono na dalszy rozwój projektu. Ostatnie 15% zachowano do realizacji dalszych celów projektu.

Tokeny 0x również są zachowane w standardzie ERC20, a zatem do ich przechowywania możemy wykorzystać portfele kryptowalut kompatybilne z blockchainem Ethereum.

Kryptowaluta ZRX jest protokołem pozwalającym na wymianę peer-to-peer tokenów ERC20 na blockchainie ethereum. Ma za zadanie spełniać funkcję otwartego standardu oraz wspólnego elementu zapewniającego interoperacyjność zdecentralizowanych aplikacji zawierających funkcje wymiany.

W ramach sieci, transakcje są zawierane za pośrednictwem systemu inteligentnych, publicznie dostępnych i darmowych smart kontraktów ethereum. Każdy z użytkowników może się z łatwością do nich dostać z użyciem dowolnego narzędzia dApp.

Stworzona na bazie protokołu funkcja dApps jest w stanie uzyskać dostęp do publicznych pul płynności lub stworzyć własną i pobierać opłaty transakcyjne od wynikowego wolumenu. Protokół nie nakłada na użytkowników żadnych kosztów i nie pobiera arbitralnej wartości z jednej grupy użytkowników na korzyść drugiej.

Zdecentralizowane zarządzanie ma na celu nieustanną i w pełni bezpieczną integrację aktualizacji z podstawowych protokołem bez zakłócania funkcjonowania działania dApps albo użytkowników końcowych.

Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:

Wykorzystanie kryptowaluty ZRX

W tym momencie, kryptowaluta ZRX jest adresowana głownie do deweloperów. Protokół umożliwia stworzenie zdecentralizowanej giełdy wyposażonej w księgę zleceń. Transakcje w obrębie giełdy są przeprowadzane w sposób eliminujący ryzyko ataków oraz oszustwa.

W praktyce kryptowaluta 0x to nic innego jak zmodyfikowany protokół Ethereum stworzony w języku Solidity. Jakie możliwości mają zwykli użytkownicy?

Za pośrednictwem stworzonych giełd można dokonywać swobodnej wymiany tokenów w standardzie ERC20 oraz ERC721. Kryptowaluta ZRX może być wykorzystywana do udzielania zdecentralizowanych pożyczek w obrębie platformy.

Na ten moment popularność kryptowaluty 0x jest znikoma. Wszystko za sprawą głównych zastosowań, które są aktualnie adresowane do deweloperów. Sama wymiana tokenów w obrębie platformy nie jest na razie zadaniem prostym.

W związku z tym, wielu użytkowników wybiera inne, mniej bezpieczne formy. Twórcy kryptowaluty 0x wciąż muszą popracować nad większą funkcjonalnością, aby była ona przyjazna zwykłym użytkownikom. Należy pamiętać, że projekt planuje w przyszłości wprowadzanie nowych funkcji zgodnie z wolą samych użytkowników.

Pytania dodatkowe

Gdzie kupić ZRX?

Kryptowaluta ZRX jest popularna. W chwili obecnej jest listowana na kilkudziesięciu platformach umożliwiających kupno i sprzedaż. Największa giełda kryptowalut również oferuje zakup tokena 0x. Zobacz poradnik jak kupować na Binance.

Jaki portfel do 0x?

Najlepszym rozwiązaniem będzie portfel Trezor T lub inny sprzętowy.

Czy warto zainwestować w ZRX?

Jeśli kupisz na dużym dołku, w trakcie najbliższej hossy kurs prawdopodobnie znacznie odbije. Tak samo będzie w przypadku większości kryptowalut. Czy jest tu potencjał na 5000% zysku? Raczej nie. Przed inwestycją zrób dokładny reserch i podejmij decyzję czy warto inwestować.


Źródła:

https://0x.org/docs/guides

https://github.com/0xProject