Kryptowaluta Basic Attention Token (BAT)

Idea przyświecająca powstaniu kryptowaluty Basic Attention Token sprawiła, że projektowi kibicują miliony użytkowników zainteresowanych technologią blockchain. To innowacyjna inicjatywa, która ma za zadanie zrewolucjonizować rynek reklam w internecie.

Kryptowaluta BAT to ambitny projekt. Platforma chce odmienić rynek zdominowany przez Google oraz Facebook. Czy w starciu z tak poważnymi rywalami projekt kryptowalutowy ma jakiekolwiek szanse? Udany początek jest optymistyczny sygnałem.

Spis treści:

TwórcyBrendan Eich, Brian Bondy, Yan Zhu
Data powstania2017
ICOTak
Otwarty kodTak
PortfelLedger Nano S
GiełdaBinance
NotowaniaKurs BAT

Pomysł tego projektu narodził się jeszcze w 2016 roku z inicjatywy Brendana Eicha. To postać, której nie trzeba przedstawiać programistom. Ten człowiek przyczynił się do stworzenia obecnego kształtu Internetu m.in. za sprawą współtworzenia języka Java.

Eich był również prezesem fundacji Mozilla w trakcie prac nad stworzeniem przeglądarki Firefox. Eichowi nie podoba się fakt, że internet został całkowicie zdominowany przez Google oraz Facebooka. Postanowił zatem stworzyć platformę, w której o kształcie reklam decydować będą użytkownicy internetu.

Kryptowaluta BAT wystartowała w drugiej połowie 2017 roku po zbiórce ICO, w której udało się zgromadzić ponad 35 mln dolarów.

kryptowaluta bat

Opis kryptowaluty BAT

Kryptowaluta Basic Attention Token jest platformą typu open source opierająca się na ethereum. Główny cel projektu to reklama pozwalająca na nieagresywną promocję. W zamian za zgodę na wyświetlanie reklam użytkownicy mają być nagradzani tokenami BAT, przy jednoczesnym zagwarantowaniu reklamodawcom zwrotu z inwestycji.

Tokeny mają otrzymywać również twórcy stron i treści. Całość jest w bezpośrednio połączona z przeglądarką internetową Brave, która jest dostępna dla systemów Windows, Android, iOS, macOS oraz Linux.

Najlepsza giełda do handlu z dźwignią. Brak weryfikacji, możliwość edytowania zleceń, duża płynność handlu:

Twórcy

  • Brendan Eich – programista, twórca języka JavaScript i główny projektant Mozilli.

  • Brian Bondy – w latach 2011/2014 pracował nad rozwojem przeglądarki Mozilla Firefox. Był również związany z Khan Academy, organizacją non profit, której celem jest zagwarantowanie bezpłatnej, wysokiej jakości edukacji dla użytkowników z całego świata. Zajmował się także rozwojem Evernote, czyli aplikacji służącej do porządkowania notatek.

  • Yan Zhu – inżynier bezpieczeństwa. W latach 2014/2015 pracowała dla Yahoo.

Założenia Basic Attention Token

W opinii twórców kryptowaluty Basic Attention Token, firmy Google oraz Facebook całkowicie zdominowały rynek reklam w internecie. Tym samym nie liczą się z potrzebami użytkowników, a także w znacznym stopniu ograniczają możliwości mniejszych podmiotów reklamujących się w sieci.

Twórcy stworzyli platformę oraz własną przeglądarkę Internetową Brave, w której to reklamodawcy oraz odbiorcy będą decydowali o tym jak powinny wyglądać reklamy. Użytkownicy będą nagradzani tokenami BAT za oglądanie reklam.

kryptowaluta basic attention token

Z kolei reklamodawcy będą otrzymywali wynagrodzenie w zamian za ciekawe treści, które przyciągną największą uwagę. W ten sposób tworzony będzie algorytm decydujący o tym, jak powinny wyglądać atrakcyjne reklamy.

Innymi słowy, to użytkownicy, twórcy oraz reklamodawcy będą mieli realny wpływ na wygląd rynku. W tym zdecentralizowanym systemie, Google i Facebook automatycznie tracą posiadany monopol. Brzmi pięknie. Ale czy jest to możliwe do zrealizowania?

Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:

Kluczowy element Basic Attention Token

Kluczowym elementem systemu jest przeglądarka Brave, która skupia się na prywatności oraz bezpieczeństwie korzystających z niej użytkowników. Ma ona domyślnie włączone blokowanie zarówno reklam, jak i złośliwego oprogramowania oraz skryptów śledzących.

Brave bazuje na otwartym kodzie źródłowym Chromium. Za jej rozwój odpowiada niezależna firma Brave Software i może być ona wykorzystywana jako klasyczna przeglądarka internetowa.

Aktualnie korzysta z niej około 4 000 000 użytkowników. Wśród twórców treści uprawnionych do otrzymywania tokenów Basic Attention Token są między innymi redakcje The Guardian oraz Washington Post oraz serwisy Vimeo i Vice.

Przeglądarka Brave

Nie trzeba posiadać kryptowaluty BAT korzystać z przeglądarki. Jest ona dostępna dla każdego na oficjalnej stronie lub w sklepie Google Play.

  • Reklamy BAT – użytkownicy, którzy zdecydują się na korzystanie z nich, zyskują dostęp do spersonalizowanych ofert stworzonych na podstawie wybranych przez siebie kryteriów. W zamian otrzymują oni nagrodę wypłacaną w tokenach. Reklamy BAT są wyświetlane w osobnych zakładkach.
  • Brave Payments – to program umożliwiający obsługiwanie wybranych twórców treści. W sposób domyślny dzieli on miesięczne wpisy między wybrane witryny bazując na czasie, który użytkownik spędza na oglądaniu danej treści.

bat brave

Opisywana platforma składa się z kilku głównych elementów:

  1. Cyfrowa giełda, gdzie reklamodawcy mogą płacić za powierzchnię reklamową
  2. Systemy przeznaczone do pomiaru aktywności grupy docelowej
  3. Algorytmy porównawcze
  4. Analityczne dashboardy

Każda z trzech grup: Użytkownicy, twórcy reklam oraz reklamodawcy mają zyskać korzyści na korzystaniu z przeglądarki Brave. Użytkownicy za oglądanie reklam będą nagradzani tokenami BAT. Twórcy natomiast mogą liczyć na wynagrodzenie w zamian za ciekawe treści, które wzbudzą zainteresowanie użytkowników.

Reklamodawcy będą mieli możliwość zwiększenia efektywności reklam poprzez zmniejszenie kosztów kampanii oraz zyskanie narzędzi potrzebnych do łatwiejszego dotarcia do grupy docelowej.

Kryptowaluta Basic Attention Token posiada nakład 1,5 mld jednostek z czego 366 mln zostało zarezerwowanych jako wynagrodzenie dla użytkowników oraz twórców reklam.

Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:

Zakup BAT i wybór portfela

Wizja twórców kryptowaluty Basic Attention Token jest niezwykle ambitna. Przed nimi trudne zadanie. Wiele wskazuje jednak na to, że platforma ma szanse zrewolucjonizować internetowy system reklam. Prawie 5 mln aktywnych użytkowników przeglądarki Brave to znakomity wynik.

Zbiórka ICO pozwoliła zgromadzić 35 mln dolarów na rozwój projektu. ICO BAT zostało przeprowadzone 31 maja 2017 roku i trwało około 30 sekund, co czyni z niego najszybciej zakończoną publiczną sprzedaż w historii.

W jej trakcie udało się zebrać 156 250 ETH, których ówczesna wartość wyniosła około 35 000 000 dolarów. W ICO udało się wziąć udział zaledwie 130 inwestorom, z czego 5 z nich posiadało łącznie 50% dostępnych tokenów

To najlepszy dowód na to, że użytkownikom sieci również nie podoba się obecny kształt reklam oferowany przez Google i Facebook. Stąd wielkie zainteresowanie kryptowalutą Basic Attention Token.

Gdzie kupić tokeny BAT?

Basic Attention Token dostępny jest na wielu popularnych giełdach. BAT możesz kupić na najlepszej obecnie giełdzie. Dostępne są cztery pary walutowe w ramach, których można dokonywać transakcji. Zobacz poradnik do Binance.

Jaki portfel wybrać do Basic Attention Token?

Kryptowaluta BAT działa w popularnym standardzie ERC20 więc jest obsługiwana przez różne portfele kryptowalut. Najbezpieczniejsze są sprzętowe takie jak Trezor T.

Czy warto zainwestować w tokeny BAT?

Kryptowaluta Basic Attention Token posiada dużą społeczność i rozwiązuje problem ochrony prywatności w internecie. Są to bez wątpienia mocne argumenty przemawiające za wzrostem kursu w przyszłości. Mimo to, rzed dokonaniem inwestycji dokładnie rozważ za i przeciw, ponieważ rynek kryptowalut jest nieprzewidywalny.


Źródła:

https://basicattentiontoken.org/wp-content/uploads/2017/05/BasicAttentionTokenWhitePaper-4.pdf

https://brave.com/faq/