Kryptowaluta Basic Attention Token (BAT)

Opis Basic Attention Token

Idea przyświecająca nowej platformie Basic Attention Token sprawiła, że projektowi już teraz kibicują miliony użytkowników zainteresowanych technologią blockchain. To innowacyjna inicjatywa, która ma za zadanie zrewolucjonizować rynek reklam w internecie. Założenia są niezwykle ambitne, ponieważ platforma chce całkowicie odmienić rynek zdominowany przez Google oraz Facebook. Czy w starciu z tak poważnymi rywalami projekt kryptowalutowy ma jakiekolwiek szanse? Początki platformy są bardzo optymistycznymi prognostykami.

Historia i początki

Pomysł tego projektu narodził się jeszcze w 2016 roku z inicjatywy Brendana Eicha. To postać, której nie trzeba przedstawiać programistom. To człowiek, który przyczynił się do stworzenia obecnego kształtu Internetu m.in. za sprawą stworzenia języku Java. Eich był również prezesem fundacji Mozilla w trakcie prac nad stworzeniem przeglądarki Firefox. Eichowi nie podoba się jednak fakt, że internet został całkowicie zdominowany przez Google oraz Facebooka. Postanowił zatem stworzyć platformę, w której o kształcie reklam decydować będą użytkownicy internetu. Projekt wystartował w drugiej połowie 2017 roku po zbiórce ICO, w której udało się zgromadzić ponad 35 mln dolarów.

Kryptowaluta BAT

kurs bat opis

Basic Attention Token jest platformą typu opensource opierająca się na bazie Ethereum. Główny cel projektu to reklama pozwalająca na nieagresywną promocję. W zamian za zgodę na wyświetlanie reklam użytkownicy mają być nagradzani tokenami BAT, przy jednoczesnym zagwarantowaniu reklamodawcom zwrotu z inwestycji. Tokeny mają otrzymywać również twórcy stron i treści. Całość jest w bezpośrednio połączona z przeglądarką internetową Brave, która jest dostępna dla systemów Windows, Android, iOS, macOS oraz Linux.

Twórcy

Brendan Eich
Amerykański programista, twórca języka JavaScript i główny projektant Mozilli Suite


Brian Bondy
W latach 2011 – 2014 pracował nad rozwojem przeglądarki Mozilla Firefox. Był również związany z Khan Academy – organizacją non-profit, której celem jest zagwarantowanie bezpłatnej, wysokiej jakości edukacji dla użytkowników z całego świata. Zajmował się także rozwojem Evernote, czyli aplikacji służącej do porządkowania notatek.


Yan Zhu
Inżynier bezpieczeństwa. W latach 2014 – 2015 pracowała dla Yahoo.


Gdzie kupić Basic Attention Token?

Basic Attention Token dostępny jest na wielu popularnych giełdach. Działa w standardzie ERC20 więc nie ma problemów z integracją i portfelem. BAT możesz kupić na giełdzie Binance. Dostępne są cztery pary walutowe w ramach, których można dokonywać transakcji. Panel po polsku.

Główne założenia platformy

W opinii twórców Basic Attention Token, Google oraz Facebook całkowicie zdominowali rynek reklam w internecie. Tym samym nie liczą się z potrzebami użytkowników, a także w znacznym stopniu ograniczają możliwości mniejszych podmiotów reklamujących się w sieci. Twórcy stworzyli platformę oraz własną przeglądarkę Internetową Brave, w której to reklamodawcy oraz odbiorcy będą decydowali o tym jak powinny wyglądać reklamy.

Użytkownicy będą nagradzani tokenami BAT za oglądanie reklam. Z kolei reklamodawcy będą otrzymywali wynagrodzenie w zamian za ciekawe treści, które przyciągną największą uwagę. W ten sposób tworzony będzie algorytm decydujący o tym, jak powinny wyglądać atrakcyjne reklamy. Innymi słowy, to użytkownicy, twórcy oraz reklamodawcy będą mieli realny wpływ na wygląd rynku. W tym zdecentralizowanym systemie, Google i Facebook automatycznie tracą posiadany monopol. Brzmi pięknie. Ale czy jest to możliwe do zrealizowania?

Przeglądarka Brave

Kluczowym elementem systemu jest przeglądarka Brave, która skupia się na prywatności oraz bezpieczeństwie korzystających z niej użytkowników. Ma ona domyślnie włączone blokowanie zarówno reklam, jak i złośliwego oprogramowania oraz skryptów śledzących. Brave bazuje na otwartym kodzie źródłowym Chromium. Za jej rozwój odpowiada niezależna firma Brave Software i może być ona wykorzystywana jako klasyczna przeglądarka internetowa. Aktualnie korzysta z niej około 4 000 000 użytkowników. Z Basic Attention Token współpracują między innymi redakcje The Guardian oraz Washington Post oraz serwisy Vimeo i Vice.

przeglądarka brave

Możliwości przeglądarki Brave

Reklamy BAT – użytkownicy, którzy zdecydują się na korzystanie z nich, zyskują dostęp do spersonalizowanych ofert stworzonych na podstawie wybranych przez siebie kryteriów. W zamian otrzymują oni nagrodę wypłacaną w tokenach. Reklamy BAT są wyświetlane w osobnych zakładkach.

Brave Payments – to program umożliwiający obsługiwanie wybranych twórców treści. W sposób domyślny dzieli on miesięczne wpisy między wybrane witryny bazując na czasie, który użytkownik spędza na oglądaniu danej treści.

basic attention token bat

Opisywana platforma składa się z kilku głównych elementów:

  • cyfrowa giełda, gdzie reklamodawcy mogą płacić za powierzchnię reklamową
  • systemy przeznaczone do pomiaru aktywności grupy docelowej
  • algorytmy porównawcze
  • analityczne dashboardy

Każda z trzech grup: Użytkownicy, twórcy reklam oraz reklamodawcy mają zyskać korzyści na korzystaniu z platformy Basic Attention Token. Użytkownicy za oglądanie reklam będą nagradzani tokenami BAT. Twórcy natomiast mogą liczyć na wynagrodzenie w zamian za ciekawe treści, które wzbudzą zainteresowanie użytkowników.

Reklamodawcy będą mieli możliwość zwiększenia efektywności reklam poprzez zmniejszenie kosztów kampanii oraz zyskanie narzędzi potrzebnych do łatwiejszego dotarcia do grupy docelowej. Zamysł platformy Basic Attention Token jest dostępny w przeglądarce internetowej Brave. Nie trzeba posiadać tokenów BAT aby z niej korzystać.

Pełny nakład kryptowaluty został ograniczony do 1,5 mld jednostek z czego 366 mln zostało zarezerwowanych jako wynagrodzenie dla użytkowników oraz twórców reklam. Tokeny BAT są również coraz popularniejsze na giełdach kryptowalut. Standard ERC20 znany z Ethereum sprawia, że do przechowywania tokenów BAT można wykorzystać szereg portfeli do kryptowalut.

Podsumowanie

Wizja twórców Basic Attention Token jest niezwykle ambitna. Przed nimi niezwykle trudne zadanie. Wiele wskazuje jednak na to, że platforma ma szanse zrewolucjonizować internetowy system reklam. Prawie 5 mln aktywnych użytkowników przeglądarki Brave, na której testowany jest system.

Zbiórka ICO pozwoliła zgromadzić 35 mln dolarów na rozwój projektu. ICO BAT zostało przeprowadzone 31 maja 2017 roku i trwało około 30 sekund, co czyni z niego najszybciej zakończoną publiczną sprzedaż w historii. W jej trakcie udało się zebrać 156 250 ETH, których ówczesna wartość wyniosła około 35 000 000 dolarów. W ICO udało się wziąć udział zaledwie 130 inwestorom, z czego 5 z nich posiadało łącznie 50% dostępnych tokenów. Sprawdź aktualny kurs BAT.

To najlepszy dowód na to, że użytkownikom sieci również nie podoba się obecny kształt reklam oferowany przez Google i Facebook. Stąd wielkie poparcie dla platformy Basic Attention Token.


Źródła:

https://basicattentiontoken.org/wp-content/uploads/2017/05/BasicAttentionTokenWhitePaper-4.pdf

https://brave.com/faq/