Kryptowaluta Ethereum (ETH)

Opis kryptowaluty Ethereum

Ethereum to zdecentralizowane środowisko na bazie którego można tworzyć smart kontrakty oraz zdecentralizowane, autonomiczne organizacje zwane DAO. Natomiast ether (ETH) jest tokenem napędzającym całą sieć. Górnicy wydobywają przy użyciu mocy obliczeniowej właśnie ether. Na giełdach kryptowalutowych wymieniany między użytkownikami jest ether, nie ethereum. Popyt jest zapewniony poprzez konstrukcję sieci, która wymusza opłacanie transakcji, czy innych oferowanych usług tylko i wyłącznie przez kryptowalutę ETH.

Ethereum jest platformą, siecią, łańcuchem bloków zwanych również blockchain'em. Ether (ETH) to paliwo niezbędne do działania całości. Jest płacony górnikom, za potwierdzanie transakcji oraz konieczny do zawarcia jakiegokolwiek kontraktu. Coinami możesz dysponować wykorzystując aplikację My Ether Wallet lub inne portfele do kryptowalut.

kryptowaluta ethereum

Ethereum jest platformą opartą na technologii blockchain, która umożliwia deweloperom tworzenie zdecentralizowanych aplikacji. Całość jest skonstruowana na otwartym kodzie źródłowym. Różnica pomiędzy bitcoinem a ethereum jest taka, że ten pierwszy oferuje jedną skonkretyzowaną aplikację, która sprowadza się do elektronicznego systemu płatności peer-to-peer. Ethereum zaś, umożliwia utworzenie kodu, który będzie tożsamy ze smart contractem, będącym podstawą funkcjonowania aplikacji.

 

Projekt zadebiutował na rynku w 2015 roku. Było to możliwe za sprawą akcji crowdfundingowej, która pozwoliła zgromadzić środki potrzebne do rozwoju i uruchomieniu sieci. Początkowo kurs ethereum oscylował na niskiej granicy 2 dolarów.

Gdzie kupić Ethereum?

Istnieją co najmniej dwie możliwości zakupu coinów ETH. Jedną z nich jest kupno na giełdzie kryptowalutowej, drugą kupno w kantorze. Najlepszą platformą do pozwalającą kupić ethereum jest obecnie Binance.

Czym jest ETH?

Podobnie jak Bitcoin, jest to zdecentralizowana sieć płatnicza, której głównym zadaniem jest umożliwianie dokonywania szybkich i względnie anonimowych płatności internetowych. Autorom przyświecała idea stworzenia kryptowaluty, która będzie pozbawiona wad i ograniczeń będących największą bolączką Bitcoina.

Istotnym elementem zaplecza marketingowego jest Enterprise Ethereum Alliance, która zrzesza znane koncerny międzynarodowe wspierające projekt.

To nie tylko kryptowaluta zapewniająca transfer środków. Pod tą samą nazwą funkcjonuje zaawansowana platforma deweloperska skupiona na rozwoju i wykorzystaniu technologii blockchain. System pozwala na tworzenie zdecentralizowanych aplikacji oraz smart kontraktów czyli inteligentnych umów zapisywanych w formie łańcucha bloków.

Jednym z głównych czynników wpływających na popularność jest możliwość łatwego utworzenia własnego tokena funkcjonującego w ramach sieci ETH.

Twórca i powstanie sieci

Autorem pomysłu i twórcą ethereum jest rosyjsko-kanadyjski programista Vitalik Buterin. Współzałożyciel portalu Bitcoin Magazine utworzonego w maju 2012 roku. Natomiast sama nazwa przypadła Vitalikowi do gustu w trakcie przeglądania Wikipedii. Natknął się na luminiferous aether, czyli ether, co oznacza hipotetyczne niewidzialne medium, które przenika wszechświat i umożliwia podróżowanie światłu. White paper, czyli prospekt przedsięwzięcia został przedstawiony przez Vitalika w 2013 roku.

twórca eth vitalik
Vitalik Buterin twórca ETH

Rok później projekt zaczął być realizowany poprzez szwajcarskie przedsiębiorstwo. W tym czasie podstawowy zespół składał się oprócz Buterina z kilku innych osób, takich jak Mihai Alisie, Anthony Di Iorio, oraz Charles Hoskinson. Następnie utworzona została organizacja non-profit wspierająca projekt. Cały koncept został sfinansowany poprzez crowd funding. Inwestorzy wpłacali swoje środki, za które otrzymywali proporcjonalną ilość kryptowaluty ether (ETH) jako gratyfikację inwestycyjną, mogącą w przyszłości przynieść ogromne zyski.

Rosjanin był od samego początku silnie związany z bitcoinem. Jego doświadczenie oraz wiedza pomogły w krótkim czasie stworzyć platformę, która w ciągu następnych lat dorównała popularnością najważniejszej kryptowalucie świata.

Obecnie, Vitalik Buterin wciąż jest zaangażowany w rozwój sieci ethereum i uchodzi za cenionego eksperta w dziedzinie kryptowalut. Jest również współautorem książki: „Business Blockchain: Pratiques et applications profesionnelles”, z której możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat technologii blockchain. Co stoi za ogromnym sukcesem platformye thereum oraz jak prezentuje się obecna sytuacja tej kryptowaluty?

Smart kontrakty na ETH

Czym są smart kontrakty? Termin smart contract's oznacza sprytne umowy. W polskim tłumaczeniu zestawienie tych dwóch wyrazów nie brzmi najpiej, więc zostańmy przy wersji angielskiej. Termin ten został zaproponowany już w 1994 roku przez Nick'a Szabo. Wstępnie smart kontrakty miały opierać się na łatwym wdrożeniu oraz nieuchronności i nieodwracalności.

Realizacja ich miała odbywać się bez udziału pośredników. W dużym uproszczeniu i obrazowo można opisać schemat następującym przykładem. Wynajmujemy komuś mieszkanie. Najemca płaci regularnie czynsz, co oznacza, że elektroniczny zamek odpowiednio zaprogramowany wpuszcza go do środka. W przypadku gdy najemca spóźnia się z zapłatą elektroniczny zamek go nie wpuści.

Głównym założeniem smart kontraktów jest wyeliminowanie pośrednika. Wykonanie umowy opiera się na spełnieniu warunku. Niesie to ze sobą pewne konsekwencje. System ten jest zero jedynkowy. Nie wpuści do mieszkania zarówno tego, który zawarł umowę będąc świadom, że nie jest w stanie finansowo jej spełnić, jak i samotnej matki z dzieckiem, której przelew został niewłaściwie zaksięgowany przez bank.

Wykorzystanie smart kontraktów

Obecnie smart kontrakty wykorzystuje się w środowiskach wirtualnych, głównie w kryptowalutach. Są tworzone w języku programowania Solidity (opartym na C++ i JavaScript) oraz kilku innych, które umożliwiają dostosowanie ich do zachodzących okoliczności.

Technologia ta może znaleźć swoje zastosowanie w umowach cywilno-prawnych. Można ją wdrożyć w celu przeprowadzania głosowania podczas wyborów, zaoszczędzając tym samym znaczne środki. Na razie jest to pieśń przyszłości. Jest duża szansa, że w najbliższych latach tego rodzaju rozwiązania wejdą do codziennego życia.

Konstruowanie DAPP

DAPP to zdecentralizowana aplikacja. Dlaczego decentralizacja jest tak ważna? Od zarania dziejów istniejące prawo, umowy, czy zasady postępowania w społeczeństwie są egzekwowane według subiektywnego podejścia sędziego, urzędnika państwowego, czy zainteresowanej grupy społecznej. Powoduje to szereg niesprawiedliwości i daje pole do nadużyć. Aplikacja nie przyjmuje łapówek i nie ulega naciskom.

Wyobraź sobie wybory w krajach o niskich standardach demokratycznych, które byłyby odporne na jakąkolwiek próbę fałszerstwa. Zakłady bukmacherskie, które automatycznie wypłacają wygraną, a proces ten nie może zostać w żaden sposób wstrzymany. Witryny społecznościowe, w których za wartościowy post, autor otrzymuje wynagrodzenie. Portale uniemożliwiające cenzurę treści. Niezależne dziennikarstwo. Pozwolenia na budowę wydawane nie przez urząd, a po spełnieniu przewidzianych prawem warunków, przez aplikacje. Wszystko to jest możliwe dzięki ethereum i DAPP.

Przykładem działającej zdecentralizowanej aplikacji opartej o sieć ethereum jest polski projekt golem (GNT). Umożliwia on wynajem mocy obliczeniowej potrzebnej na przykład do tworzenia grafiki komputerowej lub wykonywania skomplikowanych obliczeń matematycznych.

Aplikacje te charakteryzuje nieuchronność, niemożność cofnięcia, bezpieczeństwo, a przede wszystkim transparentność. Każdy proces, który odbywa się w oparciu o tę technologię jest czytelny i może być przez każdego z zainteresowanych przejrzany od początku do końca.

Nie ma pośredników, którzy kierując się swoim interesem lub naciskami mogą wpłynąć na wydawane decyzje, czy przeprowadzane transakcje.

ethereum aplikacje

Autonomiczne organizacje DAO

DAO, czyli Decentralized Autonomous Organisation to w pełni zdecentralizowane organizacje pozbawione lidera, czy też szefa, któremu przysługiwałby ostateczny głos. Uruchamiane są one na podstawie smart kontraktów napisanych na platformie ethereum. Kod zastępuje struktury osobowe niezbędne w tradycyjnych organizacjach.

Każda osoba, która zainwestuje w spółkę zbudowaną w ten sposób, otrzymuje ilość tokenów proporcjonalną do wniesionego wkładu. Mają one swoją wartość oraz uprawniają do głosowania w sprawach dotyczących spółki. Wszystko jest transparentne, pozbawione możliwości manipulacji.

Większość zbiórek ICO działa dzięki Ethereum

Initial Coin Offering (ICO) to pozyskiwanie środków na rozwój projektu. Platforma ethereum umożliwia stworzenie własnego tokenu przeznaczonego do sprzedaży osobom gotowym w taki projekt zainwestować. Cały proces jest tani i łatwy do wdrożenia. Nie potrzeba tworzyć nowej infrastruktury, aby wyemitować własną kryptowalutę.

Mechanizm jest pomocny w organizowaniu funduszy, ale ma też ciemną stronę. Wiele ICO okazało się zwykłym oszustwem. Środki zostały zebrane, ale obiecywane działania nie zostały przeprowadzone. Inwestorzy bezpowrotnie stracili pieniądze.

Inwestując w ICO zawsze dokładnie zbadaj temat. Sprawdź osoby zaangażowane i poszukaj informacji w internecie. Powstaje coraz więcej platform, które weryfikują projekty ICO. Warto korzystać z ich rekomendacji.

Możliwości stojące za siecią Ethereum są niesamowite. Wykorzystanie ich w odpowiedni sposób przyspieszy postęp cywilizacyjny i może być czynnikiem wywołującym technologiczną rewolucję.


Źródła:

https://ethereum.org/pl/learn/

https://en.wikipedia.org/wiki/Decentralized_autonomous_organization

https://solidity.readthedocs.io/en/v0.4.24/introduction-to-smart-contracts.html