Kryptowaluta Ethereum (ETH)

Kryptowaluta Ethereum to zdecentralizowane środowisko na bazie którego można tworzyć smart kontrakty oraz zdecentralizowane, autonomiczne organizacje zwane DAO. Popyt jest zapewniony poprzez konstrukcję sieci, która wymusza opłacanie transakcji, czy innych oferowanych usług tylko i wyłącznie przez coiny ETH.

Projekt zadebiutował na rynku w 2015 roku. Było to możliwe za sprawą akcji crowdfundingowej, która pozwoliła zgromadzić środki potrzebne do rozwoju i uruchomienia sieci.

Spis treści:

TwórcaVitalik Buterin
Data powstania2015
ICOTak
Otwarty kodTak
PortfelLedger Nano X
GiełdaBinance
NotowaniaKurs Ethereum

Kryptowaluta Ethereum jest siecią, łańcuchem bloków zwanych również blockchain’em. Coin ETH to paliwo niezbędne do działania całości. Jest płacony górnikom, za potwierdzanie transakcji oraz konieczny do zawarcia jakiegokolwiek kontraktu. Coinami możesz dysponować wykorzystując różne portfele do kryptowalut.

kryptowaluta ethereum

Opis kryptowaluty Ethereum

Kryptowaluta Ethereum jest platformą opartą na technologii blockchain, która umożliwia deweloperom tworzenie zdecentralizowanych aplikacji. Całość jest skonstruowana na otwartym kodzie źródłowym.

Bitcoin oferuje jedną skonkretyzowaną aplikację, która sprowadza się do elektronicznego systemu płatności peer-to-peer. ETH zaś, umożliwia utworzenie kodu, który będzie tożsamy ze smart contractem, będącym podstawą funkcjonowania aplikacji.

Jest to zdecentralizowana sieć płatnicza, której głównym zadaniem jest umożliwianie dokonywania szybkich i względnie anonimowych płatności internetowych. Autorom przyświecała idea stworzenia kryptowaluty, która będzie pozbawiona wad i ograniczeń.

Istotnym elementem zaplecza marketingowego jest Enterprise Ethereum Alliance, która zrzesza znane koncerny międzynarodowe wspierające projekt. To nie tylko kryptowaluta zapewniająca transfer środków. Pod tą samą nazwą funkcjonuje zaawansowana platforma deweloperska skupiona na rozwoju i wykorzystaniu technologii blockchain.

System pozwala na tworzenie zdecentralizowanych aplikacji oraz smart kontraktów czyli inteligentnych umów zapisywanych w formie łańcucha bloków. Jednym z głównych czynników wpływających na popularność jest możliwość łatwego utworzenia własnego tokena funkcjonującego w ramach sieci ETH.

Najbezpieczniejszy portfel, w którym możesz przechowywać ponad 1000 różnych kryptowalut:

Vitalik Buterin – twórca ETH

Autorem pomysłu i twórcą kryptowaluty Ethereum jest rosyjsko-kanadyjski programista Vitalik Buterin. Współzałożyciel portalu Bitcoin Magazine utworzonego w maju 2012 roku. Natomiast sama nazwa przypadła Vitalikowi do gustu w trakcie przeglądania Wikipedii.

Natknął się na luminiferous aether, co oznacza hipotetyczne niewidzialne medium, które przenika wszechświat i umożliwia podróżowanie światłu. White paper, czyli prospekt przedsięwzięcia został przedstawiony przez Vitalika w 2013 roku.

Rok później projekt zaczął być realizowany poprzez szwajcarskie przedsiębiorstwo. W tym czasie podstawowy zespół składał się oprócz Buterina z kilku innych osób, takich jak Mihai Alisie, Anthony Di Iorio, oraz Charles Hoskinson.

Cały koncept został sfinansowany poprzez crowd funding. Inwestorzy wpłacali swoje środki, za które otrzymywali proporcjonalną ilość kryptowaluty Ethereum jako gratyfikację inwestycyjną, mogącą w przyszłości przynieść ogromne zyski.

vitalik buterin eth
Vitalik Buterin twórca ETH

Rosjanin był od samego początku silnie związany z bitcoinem. Jego doświadczenie oraz wiedza pomogły w krótkim czasie stworzyć platformę, która w ciągu następnych lat dorównała popularnością najważniejszej kryptowalucie świata. Następnie utworzona została organizacja non-profit wspierająca projekt. Obecnie, Vitalik Buterin wciąż jest zaangażowany w rozwój kryptowaluty Ethereum i uchodzi za cenionego eksperta od technologii blockchain.

Jest współautorem książki: Business Blockchain: Pratiques et applications profesionnelles, z której możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat technologii blockchain. Dlaczego kryptowaluta Ethereum odniosła tak ogromny sukces?

Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:

Kryptowaluta Ethereum i smart kontrakty

Termin smart contract’s oznacza sprytne umowy. W polskim tłumaczeniu zestawienie tych dwóch wyrazów nie brzmi najlepiej więc zostańmy przy wersji angielskiej. Termin ten nie powstał wraz z uruchomieniem kryptowaluty Ethereum. Został zaproponowany już w 1994 roku przez Nick’a Szabo.

Wstępnie smart kontrakty miały opierać się na łatwym wdrożeniu oraz nieuchronności i nieodwracalności. Realizacja ich miała odbywać się bez udziału pośredników. W dużym uproszczeniu i obrazowo można opisać schemat następującym przykładem.

Wynajmujemy komuś mieszkanie. Najemca płaci regularnie czynsz, co oznacza, że elektroniczny zamek odpowiednio zaprogramowany wpuszcza go do środka. W przypadku gdy najemca spóźnia się z zapłatą elektroniczny zamek go nie wpuści.

Głównym założeniem smart kontraktów jest wyeliminowanie pośrednika. Wykonanie umowy opiera się na spełnieniu warunku. Niesie to ze sobą pewne konsekwencje. System ten jest zero jedynkowy. Nie wpuści do mieszkania zarówno tego, który zawarł umowę będąc świadom, że nie jest w stanie finansowo jej spełnić, jak i samotnej matki z dzieckiem, której przelew został niewłaściwie zaksięgowany przez bank.

Smart kontrakty działające w ramach kryptowaluty Ethereum wykorzystuje się w środowiskach wirtualnych. Są tworzone w języku Solidity (opartym na C++ i JavaScript) oraz kilku innych, które umożliwiają dostosowanie ich do zachodzących okoliczności.

Technologia ta może znaleźć swoje zastosowanie w umowach cywilno-prawnych. Można ją wdrożyć w celu przeprowadzania głosowania podczas wyborów, zaoszczędzając tym samym znaczne środki. Na razie jest to pieśń przyszłości. Jest duża szansa, że w najbliższych latach tego rodzaju rozwiązania wejdą do codziennego życia.

Autonomiczne organizacje DAO

DAO, czyli Decentralized Autonomous Organisation to zdecentralizowane organizacje pozbawione lidera, czy też szefa, któremu przysługiwałby ostateczny głos. Uruchamiane są one na podstawie smart kontraktów , które obsługuje kryptowaluta Ethereum.

Kod zastępuje struktury osobowe niezbędne w tradycyjnych organizacjach. Każda osoba, która zainwestuje w spółkę zbudowaną w ten sposób, otrzymuje ilość tokenów proporcjonalną do wniesionego wkładu. Mają one swoją wartość oraz uprawniają do głosowania w sprawach dotyczących spółki. Wszystko jest transparentne, pozbawione możliwości manipulacji.

Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:

Ethereum pozwala tworzyć DAPP

Kryptowaluta Ethereum pozwala również tworzyć DAPP, czyli zdecentralizowane aplikacje. Dlaczego decentralizacja jest tak ważna?

Od zarania dziejów istniejące prawo, umowy, czy zasady postępowania w społeczeństwie są egzekwowane według subiektywnego podejścia sędziego, urzędnika państwowego, czy grupy społecznej. Powoduje to szereg niesprawiedliwości i daje pole do nadużyć. Aplikacja nie przyjmuje łapówek i nie ulega naciskom.

Wyobraź sobie wybory w krajach o niskich standardach demokratycznych, które byłyby odporne napróby fałszerstwa. Zakłady bukmacherskie, które automatycznie wypłacają wygraną, a proces ten nie może zostać wstrzymany. Witryny społecznościowe, w których za wartościowy post, autor otrzymuje wynagrodzenie. Portale uniemożliwiające cenzurę treści. Niezależne dziennikarstwo. Pozwolenia na budowę wydawane nie przez urząd, a po spełnieniu przewidzianych prawem warunków, przez aplikacje.

ethereum aplikacje

Wszystko to jest możliwe dzięki DAPP. Przykładem działającej zdecentralizowanej aplikacji opartej o kryptowalutę Ethereum jest polski projekt Golem (GNT). Umożliwia on wynajem mocy obliczeniowej potrzebnej na przykład do tworzenia grafiki komputerowej lub wykonywania skomplikowanych obliczeń matematycznych.

Aplikacje te charakteryzuje nieuchronność, niemożność cofnięcia, bezpieczeństwo, a przede wszystkim transparentność. Każdy proces, który odbywa się w oparciu o tę technologię jest czytelny i może być przez każdego z zainteresowanych przejrzany od początku do końca.

Nie ma pośredników, którzy kierując się swoim interesem lub naciskami mogą wpłynąć na wydawane decyzje, czy przeprowadzane transakcje.

Najlepsza giełda do handlu z dźwignią. Brak weryfikacji, możliwość edytowania zleceń, duża płynność handlu:

Większość zbiórek ICO działa dzięki ETH

Initial Coin Offering (ICO) to pozyskiwanie środków na rozwój projektu. Kryptowaluta Ethereum umożliwia stworzenie własnego tokena przeznaczonego do sprzedaży osobom gotowym w taki projekt zainwestować. Cały proces jest tani i łatwy do wdrożenia.

Nie potrzeba tworzyć nowej infrastruktury, aby wyemitować własną kryptowalutę. Mechanizm jest pomocny w organizowaniu funduszy, ale ma też ciemną stronę. Wiele ICO okazało się zwykłym oszustwem. Środki zostały zebrane, ale obiecywane działania nie zostały przeprowadzone. Inwestorzy bezpowrotnie stracili pieniądze.

Inwestując w ICO zawsze dokładnie zbadaj temat. Sprawdź osoby zaangażowane i poszukaj informacji w internecie. Powstaje coraz więcej platform, które weryfikują projekty ICO. Warto korzystać z ich rekomendacji.

Najczęściej zadawane pytania

Możliwości, które stwarza kryptowaluta Ethereum są niesamowite. Wykorzystanie ich w odpowiedni sposób przyspieszy postęp cywilizacyjny i może być czynnikiem wywołującym technologiczną rewolucję.

Gdzie kupić Ethereum?

Istnieją co najmniej dwie możliwości zakupu coinów ETH. Jedną z nich jest kupno na giełdzie, drugą kupno w kantorze. Instrukcję rejestracji na nalepszej platformie kryptowalutowej znajdziesz tutaj: Binance rejestracja.

Jaki portfel do ETH?

Najbezpieczniejsze są portfele sprzętowe. Dlatego polecam skorzystać z takiego rozwiązania. Przeczytaj obszerną recenzję Trezor T.

Czy warto zainwestować w Ethereum?

To jedna z bardziej stabilnych kryptowalut. Jest mało prawdopodobne, aby deweloperzy przestali ją rozwijać. Czy możemy liczyć na olbrzymie wzrosty? Prwdopodobnie nie. Zysk rzędu kilku tysięcy procent może być trudny do osiągnięcia.

Z racji na ugruntowaną pozycję i pole do umiarkowanych wzrostów, warto posiadać kilka coinów ETH w swoim portfolio. Pamiętaj, by decyzje inwestycyjne opierać na informacjach z wielu różnych źródeł.


Źródła:

https://ethereum.org/pl/learn/

https://en.wikipedia.org/wiki/Decentralized_autonomous_organization

https://solidity.readthedocs.io/en/v0.4.24/introduction-to-smart-contracts.html