Kryptowaluta Steem

Technologia blockchain umożliwia tworzenie dowolnych i w pełni zdecentralizowanych sieci zrzeszających użytkowników w różnych projektach. Kryptowaluta Steem to część portalu społecznościowego pozbawionego cenzury.

Przemyślany system reputacji ma również w naturalny sposób chronić platformę przed nieciekawymi lub szkodliwymi treściami. Jest to pierwszy w historii projekt, który próbuje stworzyć ogromny portal social media zachowany w technologii blockchain.

Spis treści:

TwórcaDaniel Larimer, Ned Scott
Data powstania2016
ICOTak
Otwarty kodTak
PortfelLedger Nano X
GiełdaBinance
NotowaniaKurs Steem

Twórcą projektu jest Daniel Larimer, uznany programista i wizjoner, który aktywnie udziela się w rozwoju technologii blockchain od samego początku. Jego pierwszym autorskim dziełem była kryptowaluta BitShares. To jeden z nielicznych projektów, który od samego początku wykorzystywał własny kod źródłowy.

Larimer nie doszedł jednak do porozumienia z innymi deweloperami i postanowił odejść. Programista nie próżnował jednak ani chwili i od razu postanowił stworzyć kolejne dzieło. Tym razem, pierwszy, zdecentralizowany portal społecznościowy.

Opis kryptowaluty Steem

Daniel Larimer to bez wątpienia jeden z największych wizjonerów zajmujących się wykorzystaniem i rozwijaniem technologii blockchain. Postanowił stworzyć zdecentralizowany portal społecznościowy, który nie będzie podlegał cenzurze oraz nadzorowi zewnętrznych podmiotów.

Kryptowaluta Steem powstała na początku 2016 roku w wyniku współpracy Daniela Larimera oraz Neda Scotta. Co ciekawe, projekt w zamyśle miał być pierwszą w pełni zdecentralizowaną platformą ubezpieczeniową.

Ostatecznie autorzy skupili się jednak na portalu społecznościowych i niedługo później stworzyli w obrębie projektu własną platformę blogową Steemit. Od lipca 2016 roku użytkownicy są nagradzani za dzielenie się swoimi treściami.

Kryptowaluta Steem wykorzystuje aż trzy coiny: STEEM, Steem Dollar (SBD) oraz Steem Power (SP). O zastosowaniu wszystkich wymienionych tokenów opowiem w dalszej części tekstu. Twórcy projektu zamierzają wprowadzić w przyszłości czwartą walutę cyfrową pod nazwą: Smart Media Token.

Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:

Portal społecznościowy Steemit

Zacznijmy od pewnego uściślenia faktów: Platforma blogowa Steemit jest usługą, która może zostać wykorzystana w technologii blockchain przez użytkowników. Tym projektem zajmuje się oddzielna firma. W takiej sytuacji, dane użytkowników oraz treści będą zachowywane w bazie danych.

Użytkownicy, którzy pragną korzystać z portalu społecznościowego, muszą pamiętać, że tylko domena Steemit.com zapewnia podobną usługę. Platforma blogowa Steemit działa w wersji desktopowej. Wyróżniamy również aplikację mobilną eSteem.

W projekcie dostępne są  trzy inne usługi:

  • DTube – działa na podobnej zasadzie co Youtube i umożliwia funkcję streamu live.
  • Steem Monsters – gra kolekcjonerska dla wszystkich uczestników sieci.
  • Utopian.io – platforma dla programistów, którzy tworzą własne aplikacje i w nagrodę mogą otrzymywać za to tokeny od innych użytkowników.

Zdecentralizowany portal społecznościowy, który nie podlega cenzurze oraz nadzorowi w naturalny sposób niesie ze sobą pewne zagrożenia. Istnieją użytkownicy, którzy mogą promować treści szkodliwe lub dyskryminujące.

kryptowaluta steem
Kryptowaluta Steem jest powiązana z portalem społecznościowym Steemit

Aby zmarginalizować ilość podobnych treści, platforma wykorzystuje poziom reputacji. Aktywni użytkownicy mogą być nagradzani za swoją pracę poprzez tokeny SP. Większa liczba posiadanych tokenów świadczy o większej reputacji oraz pozwala na czerpanie większego wynagrodzenia za aktywność w sieci.

Istnieje pewien mankament, który jest najmocniej krytykowany przez wielu użytkowników. SP można zakupić przy pomocy kryptowaluty Steem. A zatem każdy użytkownik może sobie „kupić” reputację na platformie społecznościowej.

Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:

Kryptowaluta Steem i jej wykorzystanie

Jak już wspomnieliśmy, cała platforma wykorzystuje trzy odrębne kryptowaluty. Każda z nich ma inne zastosowanie. Oto krótki opis dostępnych tokenów:

  • STEEM – kryptowaluta bazowa, która określa kapitalizację rynkową oraz ogólną wartość projektu. Coiny są adresowane do osób pragnących zainwestować w ten projekt. Za tą walutę cyfrową można nabyć SP na samej platformie.

  • Steem Dollar (SBD) – jedna z dwóch form wynagrodzenia dla użytkowników dzielących się swoimi treściami, a także programistów tworzących własne aplikacje. Uczestnik platformy może ustalić w jakiej proporcji chce otrzymywać SBD oraz SP.

  • Steem Power (SP) – token jest wymiernym określeniem reputacji uczestnika sieci. Można go otrzymać w formie wynagrodzenia za swój wkład oraz publikowane treści. Im większa reputacja, tym większe wynagrodzenie. SP również podlega wymianie na inne kryptowaluty. Tu niestety natrafimy na największą wadę obecnego projektu. Coiny SP można zakupić. To umożliwia sztuczne wybudowanie swojej reputacji.

Z zapowiedzi deweloperów zajmujących się rozwojem projektu wiemy, że platforma planuje w przyszłości stworzenie czwartego tokena: Smart Media Token. Na ten moment nie wiemy jaką rolę będzie on pełnił w sieci.

Podaż i kopanie coinów Steem

Ze względu na możliwość wymiany tokenów SP oraz SBD na kryptowalutę Steem, nie posiada ona z góry określonego limitu. Jednocześnie, podaż ma charakter inflacyjny: Każdego roku, stopa inflacji spada o 0,005% aż do uzyskania oczekiwanego poziomu 0,01%.

Aktualnie, w obiegu znajduje się ponad 300 milionów jednostek. Nie ma możliwości wydobycia tokenów poprzez tradycyjne kopanie kryptowalut czyli udostępnianie własnej mocy obliczeniowej.

Tokeny można zakupić lub zdobyć za projektowanie własnych aplikacji lub dzielenie się ciekawymi treściami na platformie blogowej. Tokeny SBD można bezpośrednio i natychmiastowo wymienić inne kryptowaluty na postawie aktualnych kursów.

W takiej sytuacji, token SBD ulega automatycznemu wyłączeniu z obiegu. W przypadku SP czyli punktów reputacji, ich konwersja trwa aż 13 tygodni.

Najbezpieczniejszy portfel, w którym możesz przechowywać ponad 1000 różnych kryptowalut:

Podsumowanie i powiązane pytania

Kryptowaluta Steem umożliwia prowadzenie własnego bloga, a także tworzenie autorskich aplikacji. Najbardziej aktywni użytkownicy są nagradzani za swoją pracę przy użyciu tokenów. Można je wymienić na dowolną kryptowalutę lub na tradycyjne waluty FIAT.

Platforma stworzona przez Larimera odznacza się również dużą skalowalnością umożliwiającą przeprowadzanie nawet miliona transakcji w ciągu jednej sekundy.

Gdzie kupić Steem?

Jest to popularna kryptowaluta dostępna na wielu giełdach. Najlepiej skorzystać z platform sprawdzonych, dobrze zabezpieczonych i dbających o prywatność użytkowników: giełda kryptowalut bez weryfikacji.

Bibox jest w czołówce jeśli chodzi o wysokość wolumenu, czyli generowany obrót handlowy. Ta platforma dodatkowo oferuje udział w zyskach z opłat transakcyjnych. W obu serwisach wystarczy adres mailowy, abyś mógł założyć w pełni funkcjonalne konto.

W jakim portfelu przechowywać coiny?

Platforma posiada własny, wbudowany portfel do przechowywania tokenów występujących w obrębie sieci. Jest on dostępny zarówno w wersji desktopowej i mobilnej. Do przechowywania tokenów można również wykorzystać oficjalny portfel CLI Wallet.

Tutaj jednak ostrzegamy, że zdeponowanie i zarządzania aktywami wymaga wprawnego posługiwania się liniami komend. Jest to zatem rozwiązanie zarezerwowane dla osób, które posiadają wiedzę z zakresu programowania. Na ten moment, tokeny nie są kompatybilne z portfelami sprzętowymi takimi jak Trezor T.

Czy warto zainwestować?

Porojekt istnieje od dawna zatem jest znany społeczności kryptowalutowej. Z tego powodu trudno liczyć na gigantyczny zwrot z inwestycji.


Źródła:

https://steem.com/

https://smt.steem.com/

https://developers.steem.io/