Kryptowaluta Steem

Opis kryptowaluty Steem

Technologia blockchain umożliwia tworzenie dowolnych i w pełni zdecentralizowanych sieci zrzeszających użytkowników w różnych projektach. Steemit to nowatorskie rozwiązanie działające na zasadzie portalu społecznościowego pozbawionego cenzury i nadzoru. Przemyślany system reputacji ma również w naturalny sposób chronić platformę przed nieciekawymi lub szkodliwymi treściami. Jest to pierwszy w historii projekt, który próbuje stworzyć ogromny portal social media zachowany w technologii blockchain. Steem to również kryptowaluta, którą wykorzystuje się w projekcie jako sposób nagradzania aktywnych użytkowników promujących ciekawe treści.

Twórca i historia powstania

Twórcą projektu jest Daniel Larimer, uznany programista i wizjoner, który aktywnie udziela się w rozwoju technologii blockchain od samego początku. Jego pierwszym autorskim dziełem była zdecentralizowana giełda BitShares. To jeden z nielicznych projektów, który od samego początku wykorzystywał własny kod źródłowy. Larimer nie doszedł jednak do porozumienia z innymi deweloperami zarządzającymi platformą BitShares i postanowił opuścić projekt.

Programista nie próżnował jednak ani chwili i od razu postanowił stworzyć swoje kolejne dzieło. Tym razem, pierwszy, zdecentralizowany portal społecznościowy. Projekt Steem powstał na początku 2016 roku w wyniku współpracy Daniela Larimera oraz Neda Scotta. Co ciekawe, projekt w zamyśle miał być pierwszą w pełni zdecentralizowaną platformą ubezpieczeniową. Ostatecznie autorzy skupili się jednak na portalu społecznościowych i niedługo później stworzyli w obrębie projektu własną platformę blogową Steemit.

Od lipca 2016 roku użytkownicy są nagradzani za dzielenie się swoimi treściami. Należy pamiętać, że platforma Steem wykorzystuje aż trzy kryptowaluty: STEEM, Steem Dollar (SBD) oraz Steem Power (SP). O zastosowaniu wszystkich wymienionych tokenów opowiem w dalszej części tekstu. Twórcy projektu zamierzają wprowadzić w przyszłości czwartą walutę cyfrową pod nazwą: Smart Media Token.

Portal społecznościowy Steemit

Zacznijmy od pewnego uściślenia faktów: Platforma blogowa Steemit jest usługą, która może zostać wykorzystana w technologii blockchain przez użytkowników. Tym projektem zajmuje się oddzielna, prywatna firma. W takiej sytuacji, dane użytkowników oraz treści będą zachowywane w bazie danych. Użytkownicy, którzy pragną korzystać z portalu społecznościowego o charakterze w pełni zdecentralizowanym, muszą pamiętać, że tylko domena Steemit.com zapewnia podobną usługę.

kryptowaluta steem
Kryptowaluta Steem jest powiązana z portalem społecznościowym Steemit

Platformę blogową Steemit wykorzystuje się w wersji desktopowej. Wyróżniamy również aplikację mobilną eSteem. W projekcie dostępne są również trzy inne usługi: DTube, który działa na podobnej zasadzie co Youtube i umożliwia funkcję streamu live, Utopian.io czyli platforma dla programistów, którzy tworzą własne aplikacje i w nagrodę mogą otrzymywać za to tokeny od innych użytkowników, a także Steem Monsters – grę kolekcjonerską dla wszystkich uczestników sieci.

Zdecentralizowany portal społecznościowy, który nie podlega cenzurze oraz nadzorowi w naturalny sposób niesie ze sobą pewne zagrożenia. Istnieją użytkownicy, którzy mogą promować treści szkodliwe lub dyskryminujące.

Aby zmarginalizować ilość podobnych treści, platforma wykorzystuje poziom reputacji. Aktywni użytkownicy mogą być nagradzani za swoją pracę poprzez tokeny SP. Większa liczba posiadanych tokenów świadczy o większej reputacji oraz pozwala na czerpanie większego wynagrodzenia za aktywność w sieci. Istnieje jednak pewien szkopuł, który jest najmocniej krytykowany przez wielu użytkowników: SP można zakupić przy pomocy kryptowaluty Steem. A zatem każdy użytkownik może sobie „kupić” reputację na platformie społecznościowej.

Do jakich celów wykorzystuje się kryptowalutę Steem?

Jak już wspomnieliśmy, cała platforma wykorzystuje trzy odrębne kryptowaluty. Każda z nich ma inne zastosowanie. Oto krótki opis dostępnych tokenów:

  • STEEM – kryptowaluta bazowa, która określa kapitalizację rynkową oraz ogólną wartość projektu. Tokeny są adresowane do wszystkich inwestorów pragnących zainwestować w ten projekt. Za tą walutę cyfrową można również nabyć SP na samej platformie.

  • Steem Dollar (SBD) – jedna z dwóch form wynagrodzenia dla użytkowników dzielących się swoimi treściami, a także programistów tworzących własne aplikacje. Uczestnik platformy może ustalić w jakiej proporcji chce otrzymywać SBD oraz SP. Za tokeny można zakupić dowolną kryptowalutę wystawiając własną ofertę na  najlepszej giełdzie kryptowalut.

  • Steem Power (SP) – token jest wymiernym określeniem reputacji uczestnika sieci. Można je otrzymać w formie wynagrodzenia za swój wkład oraz publikowane treści. Im większa reputacja, tym większe wynagrodzenie. SP również podlega wymianie na inne kryptowaluty. Tu niestety natrafimy na największą wadę obecnego projektu. Coiny SP można zakupić. To umożliwia sztuczne wybudowanie swojej reputacji.

Z zapowiedzi deweloperów zajmujących się rozwojem projektu wiemy, że platforma planuje w przyszłości stworzenie czwartego tokena: Smart Media Token. Na ten moment nie wiemy jaką rolę będzie on pełnił w sieci.

Gdzie kupić Steem?

Jest to popularna kryptowaluta dostępna na wielu giełdach. Najlepiej skorzystać z platform dobrze zabezpieczonych i dbających o prywatność użytkowników. Binance to największa na świecie giełda kryptowalut. Panel jest intuicyjny i dostępny w języku polskim. Bibox również jest w czołówce jeśli chodzi o wysokość wolumenu, czyli generowany obrót handlowy. Ta platforma dodatkowo oferuje udział w zyskach z opłat transakcyjnych. W obu serwisach wystarczy adres mailowy, abyś mógł założyć w pełni funkcjonalne konto.

W jakim portfelu przechować coiny?

Platforma Steem posiada własny, wbudowany portfel do przechowywania tokenów występujących w obrębie sieci. Są one dostępne zarówno w wersji desktopowej, jak również w aplikacji mobilnej. Do przechowywania tokenów można również wykorzystać oficjalny portfel CLI Wallet. Tutaj jednak ostrzegamy, że zdeponowanie i zarządzania aktywami wymaga wprawnego posługiwania się liniami komend. Jest to zatem rozwiązanie zarezerwowane dla osób, które posiadają wiedzę z zakresu programowania. Na ten moment, tokeny nie są kompatybilne z portfelami sprzętowymi.

Kopanie i podaż

Ze względu na możliwość wymiany tokenów SP oraz SBD na kryptowalutę STEEM, nie posiada ona z góry określonego limitu. Jednocześnie, podaż kryptowaluty ma charakter inflacyjny: Każdego roku, stopa inflacji spada o 0,005% aż do uzyskania oczekiwanego poziomu 0,01% rocznie. Aktualnie, w obiegu znajduje się ponad 300 milionów jednostek. Nie ma możliwości wydobycia tokenów poprzez tradycyjne kopanie kryptowalut czyli udostępnianie własnej mocy obliczeniowej. Tokeny można zakupić lub zdobyć je za projektowanie własnych aplikacji lub dzielenie się ciekawymi treściami na platformie blogowej.

Tokeny SBD można bezpośrednio i natychmiastowo wymienić inne kryptowaluty na postawie aktualnych kursów. W takiej sytuacji, token SBD ulega automatycznemu wyłączeniu z obiegu. W przypadku SP czyli punktów reputacji, ich konwersja trwa aż 13 tygodni. Kurs Steem oscyluje w granicach 0,30 dolara amerykańskiego. Z kolei w przypadku SBD, kurs przekracza próg 0,80$.

Podsumowanie

Daniel Larimer to bez wątpienia jeden z największych wizjonerów zajmujących się wykorzystaniem i rozwijaniem technologii blockchain. Po stworzeniu pierwszej, zdecentralizowanej giełdy inwestycyjnej BitShares postanowił stworzyć zdecentralizowany portal społecznościowy, który nie będzie podlegał cenzurze oraz nadzorowi zewnętrznych podmiotów. Steem umożliwia prowadzenie własnego bloga, a także tworzenie autorskich aplikacji.

Najbardziej aktywni użytkownicy są nagradzani za swoją pracę przy użyciu tokenów. Można je wymienić na dowolną kryptowalutę lub na tradycyjne waluty FIAT. Platforma stworzona przez Larimera odznacza się również dużą skalowalnością umożliwiającą przeprowadzanie nawet miliona transakcji w ciągu jednej sekundy.


Źródła:

https://steem.com/

https://smt.steem.com/

https://developers.steem.io/