Co to jest bitcoin? Jak działa kryptowaluta BTC? Opis i cechy

Jeśli chcesz dowiedzieć się co to jest bitcoin dobrze trafiłeś. W tym artykule opisałem jak działa kryptowaluta BTC i blockchain

bitcoin

Bitcoin stał się marką rozpoznawalną na całym świecie. W ciągu zaledwie kilku lat projekt będący eksperymentem uzyskał silną pozycję. Przyczyniły się do tego jego cechy, odmienność oraz zawirowania ekonomiczne.

Rozwój technologii i konsolidacja środowisk wolnościowych pozwoliły na powstanie uczciwego środka płatniczego.

Jeśli posiadasz Bitcoina lub kryptowaluty sprawdź zestawienie najlepszych giełd, portfeli i innych przydatnych aplikacji ➙ otwórz listę

W artykule znajdziesz opis działania technologii, informacje o twórcy i idei mu przyświecającej, najważniejsze cechy oraz najistotniejsze różnice między tym co znasz, a tym co oferuje cyfrowe złoto.

Co to jest Bitcoin?

Bitcoin jest to nośnik wartości płatniczej niefortunnie zwany kryptowalutą. Opiera się na funkcjach kryptograficznych czyli szyfrowaniu i stąd wzięła się nazwa.

Przedrostek krypto bezpodstawnie budzi negatywne skojarzenia. Nie jest to pseudo waluta, zamiennik pieniądza papierowego, czy jak niektórzy "specjaliści" utrzymują coś nielegalnego.

W całym cywilizowanym świecie bitcoin jest w pełni legalny. Możesz się nim posługiwać bez obaw i bez przeszkód prawnych.

Osobom, które znają tylko tradycyjny system finansowy i nie miały styczności z ideą bezpośredniego przesyłu środków trudno zrozumieć co to jest bitcoin.

Działa on bowiem zupełnie inaczej niż obecnie używane elektroniczne pieniądze czyli dolary lub złotówki zapisane cyfrowo na saldach kont bankowych.

Jedyne podobieństwo między dostępnymi na portfelu bitcoinami i cyframi widocznymi po zalogowaniu na konto bankowe polega na tym, że jedno i drugie widzisz na ekranie monitora. Na tym podobieństwa się kończą.

co to jest bitcoin?

BTC służy do wykonywania transakcji internetowych. Możesz nim płacić za produkty i usługi. Możesz go wysłać lub otrzymać od kogoś. Jest to nowoczesny środek płatniczy o zasięgu międzynarodowym ➙ jak zacząć korzystać z bitcoina.

Podział bitcoina

W celu ułatwienia mikropłatności bitcoin dzieli się na na mniejsze jednostki. Jest to znane i wygodne rozwiązanie.

Jedna złotówka dzieli się na 100 (sto) cząstek zwanych groszami.

Jeden bitcoin dzieli się na 100,000,000 (sto milionów) cząstek zwanych satoshi.

To osiem miejsc po przecinku. Jedna stumilionowa część bitcoina wygląda tak: 0.00000001 BTC. Inaczej mówiąc jest to 1 satoshi.

Czym jest bitcoin?

Bitcoin to najprościej rzecz ujmując cyfrowa gotówka. To stwierdzenie zawiera sprzeczność, ale jest prawdziwe i doskonale określa czym jest bitcoin. Posiada on bowiem zalety gotówki oraz pieniędzy elektronicznych będąc jednocześnie wolnym od ich wad.

Uzależnienie od pośrednika i zasad przez niego narzuconych to największa wada powszechnie dziś stosowanych pieniędzy elektronicznych.

Nie jesteś właścicielem środków zdeponowanych na swoim koncie bankowym. Właścicielem jest bank, a Ty jesteś tylko użytkownikiem. Nie jest to semantyczna różnica lecz istota sprawy definiująca czym jest bitcoin.

Twoje konto bankowe posiada limity przelewów i wypłat. Dostęp do niego może być w każdej chwili zablokowany na polecenie osób trzecich.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku gotówki. Jesteś jej właścicielem. Możesz bowiem w pełni i bez ograniczeń nią dysponować.

czym jest bitcoin
Bitcoin jest środkiem płatniczym o zasięgu międzynarodowym

Gotówka ma jedną dużą wadę. Trudno ją przesyłać i przechowywać. Przewiezienie miliona dolarów w gotówce z Brazylii do Chin to nie lada wyzwanie. Szereg formalności plus zapewnienie bezpieczeństwa.

Bitcoiny możesz łatwo przechowywać i przesyłać w dowolnej ilości. Bez limitów i bez granic. Są zdeponowane bezpośrednio u Ciebie. Dlatego żaden pośrednik nie może ich kontrolować.

Jak powstają nowe monety BTC?

Nowe bitcoiny trafiają do obiegu co 10 minut. Proces jest uregulowany i działa według określonych zasad. Polega na wykonywaniu obliczeń matematycznych. Mechanizm opisałem w osobnym artykule dotyczącym ➙ wydobywania BTC.

Jak działa bitcoin?

Jak działa bitcoin

Bitcoin działa inaczej niż waluty fiducjarne takie jak dolar, funt, euro czy złotówka. Różnice są fundamentalne jeśli chodzi o kwestie techniczne, ideę przewodnią oraz ogólny sposób funkcjonowania.

Obecny system finansowy oparty jest na zaufaniu. Musisz ufać, że ktoś wypłaci środki do których masz jedynie warunkowe prawo.

Bitcoin jest oparty na dowodzie kryptograficznym. Jeśli posiadasz klucz prywatny środki muszą być wypłacone. Natychmiast i bezwarunkowo.

Działanie obecnego systemu

Środki są zdeponowane u pośrednika. Bez pośrednika nie jest możliwe korzystanie z nich. Nie możesz zlecić czy otrzymać przelewu nie korzystając z usług banku. W skrajnym przypadku jeśli bank znika, znikają też pieniądze, które tam wpłaciłeś.

Jeśli zablokujemy domenę banku lub wyłączymy serwer na którym znajdują się dane, wszyscy jego klienci stracą dostęp do usługi i swoich pieniędzy.

Działanie sieci bitcoin

Środki są zdeponowane u Ciebie. Na Twoim komputerze lub jeśli wolisz na papierowym portfelu, czyli zwykłej kartce papieru. Aby z nich korzystać potrzebne jest połączenie internetowe i aplikacja, którą możesz pobrać na komputer lub (jeśli potrafisz) sam napisać.

Chcąc zablokować sieć bitcoin trzeba by jednocześnie wyłączyć kilkadziesiąt milionów tworzących ją komputerów. Jest to oczywiście możliwe, ale dużo trudniejsze niż zablokowanie jednej domeny czy serwera.

Różnice w działaniu przelewów

W tradycyjnym modelu przelew zawsze przechodzą z udziałem pośrednika, będącego jednocześnie gwarantem transakcji.

Zazwyczaj rolę pośrednika pełni bank. Ewentualnie inna instytucja umożliwiająca deponowanie i przelewanie walut fiducjarnych. Dzięki temu mamy dowód, że pieniądze faktycznie zostały wysłane lub otrzymane.

Schemat działa tak:

nadawca → bank → odbiorca

Bitcoin działa z pominięciem pośrednika. Przelewy odbywają się peer to peer (P2P) czyli bezpośrednio od użytkownika do użytkownika.

Schemat działa tak:

nadawca → odbiorca

Nasuwa się pytanie skąd będziemy wiedzieli, że transakcja rzeczywiście doszła do skutku jeśli pozbędziemy się pośrednika, który gwarantował jej poprawność?

Przecież nadawca może utrzymywać, że wysłał przelew gdy w rzeczywistości tak nie było. Odbiorca natomiast może mówić, że nic nie otrzymał nawet jeśli było inaczej. Ten problem rozwiązuje technologia blockchain - łańcuch bloków. Ten temat rozwinę w dalszej części artykułu.

Kiedy powstał bitcoin?

W październiku 2008 roku został opublikowany dokument: Bitcoin A Peer-to-Peer Electronic Cash System znany również jako Manifest Satoshi Nakamoto.

Zawarto w nim zarys koncepcji kryptowaluty BTC i reguły jej funkcjonowania. Dokument ten jasno definiował co to jest bitcoin i jak ma działać. Jeden ze schematów zamieszczonych w manifeście:

kiedy powstał bitcoin
Bitcoin P2P e-cash paper: Powstanie i przebieg transakcji

3 stycznia 2009 został wygenerowany pierwszy blok informacji zwany Genessis. Ten dzień przyjmuje się jako datę narodzin bitcoina.

Kto stworzył bitcoina?

Tożsamość twórcy bądź twórców dokumentu Bitcoin P2P e-cash paper nie jest znana. Określa się ich pseudonimem Satoshi Nakamoto.

Do tej pory narosło wiele legend na ten temat. Szereg osób samozwańczo podawało się za twórcę bitcoina. Media co jakiś czas ogłaszały sensacyjne informacje jakoby udało się go odnaleźć.

Żadna z tych plotek nie okazała się prawdą. Do tej pory nie wiemy kim jest pomysłodawca pierwszej i najważniejszej kryptowaluty.

Oryginalne wypowiedzi programisty (bądź grupy programistów) piszącego pod pseudonimem Satoshi znajdziesz na tej stronie satoshi.nakamotoinstitute.org. Są tam maile, posty na forum, cytaty i pierwsza wersja kodu źródłowego bitcoina.

W zakładce literature umieszczone są opracowania innych osób traktujące o zagadnieniach powiązanych. Większość z nich powstała przed bitcoinem lub w początkowej fazie jego istnienia.

Przed powstaniem bitcoina

Bitcoin jest mieszaniną wielu elementów, których połączenie zaowocowało powstaniem koncepcji definiującej nie tylko jego samego, ale większość obecnie znanych kryptowalut.

 • Algorytmy szyfrowania asymetrycznego i podobne
 • PoW (Proof of work) - dowód wykonanej pracy
 • P2P (Peer to peer) - technologia umożliwiająca decentralizację
 • TOR (The Onion Router) - system zapewniający anonimowość

Nie jest to wynalazek, który w cudowny sposób powstał z niczego. Wcześniej istniało wiele powiązanych koncepcji i baza technologiczna. Istniała też idea wolnej waluty oraz środowiska zainteresowane jej stworzeniem.

Kompilacja wielu składników spojona ideą wolnościową zaowocowała powstaniem bitcoina w formie, którą znamy dziś.

Idea wolnej waluty bitcoin

W tym jednym zdaniu można zamknąć ideę przyświecającą twórcom pierwszej waluty kryptograficznej:

Niepodważalna własność środków i wolność dysponowania nimi

Bitcoin gwarantuje własność środków. Gwarantuje też pełną swobodę dysponowania nimi w każdym miejscu i czasie. Jego konstrukcja uniemożliwia ograbianie lub blokowanie poszczególnych użytkowników.

Niepożądana osoba bądź instytucja nie może w żaden sposób odebrać bitcoinów prawowitemu właścicielowi. Nie może ich też zablokować, czy zamrozić.

Twórcom nie chodziło o stworzenie cyferek wykorzystywanych do spekulacji. Pamiętaj o tym  wchodząc do świata kryptowalut.

Dlaczego powstał bitcoin?

Kryzys ekonomiczny z przełomu lat 2007/2008 spowodowany pęknięciem bańki na rynku kredytów nieruchomości stał się bezpośrednią przyczyną powstania kryptowaluty BTC.

dlaczego powstał btc

W odpowiedzi na liczne nadużycia instytucji finansowych oraz brak konsekwencji dla osób odpowiedzialnych za wywołanie kryzysu narodziła się waluta działająca na zupełnie innych, zdrowych zasadach.

Twórcy bitcoina opracowali środek płatniczy pozbawiony centralnego sterowania, kontroli banków oraz w pełni przejrzysty.

Co to jest blockchain?

Blockchain to technologia chronologicznego zapisu informacji w sposób umożliwiający ich identyfikację. Rozwiązanie to pozwala zapisać dane w kolejności tworzącej ciąg (łańcuch bloków). Każda następna transakcja wynika z poprzedniej i jest z nią powiązana.

Od momentu powstania bitcoina w 2009 roku wszystkie transakcje począwszy od pierwszej są chronologicznie zapisywane w łańcuchu bloków. Jest to baza na chwilę obecną zawierająca ponad 160 GB danych.

Jak działa blockchain?

Zebrane pojedyncze transakcje tworzą bloki. Bloki natomiast (umieszczone kolejno) tworzą łańcuch. Każdy węzeł sieci (komputer z zainstalowanym dedykowanym oprogramowaniem) posiada kopię całej bazy transakcji.

transakcja → blok → łańcuch bloków

Ten proces można porównać do zapisywania informacji w tradycyjnej papierowej księdze. Dlatego blockchain nazywany jest elektroniczną księgą lub rejestrem.

zdanie → strona → księga

Aby transakcja została umieszczona w łańcuchu bloków musi zostać potwierdzona przez sieć, czyli połączone komputery użyczające mocy obliczeniowej do porównywania tak zwanych sum kontrolnych.

jak działa blockchain w bitcoin
Infografika przedstawia jak działa blockchain

Transakcja po wysłaniu zostaje rozgłoszona. Najbliższe węzły sieci sprawdzają czy jest zgodna z zasadami kryptografii. Jeśli tak jest zostaje potwierdzona i na stałe trafia do łańcucha bloków.

Dzięki temu, że wszyscy posiadają pełną kopię zawierającą wszystkie zawarte transakcje, w sieci BTC nie da się nic zafałszować.

Próba fałszerstwa zostałaby natychmiast wykryta, ponieważ fałszywa transakcja nie byłaby zgodna z kopiami posiadanymi przez pozostałych użytkowników.

Zastosowanie technologii blockchain nie powoduje, że cyfrowy środek płatniczy stanie się rasową kryptowalutą.

Aby zasłużyć na to miano muszą być spełnione jeszcze co najmniej dwa podstawowe warunki: decentralizacja sieci oraz otwarty kod źródłowy.

Za bitcoinem stoi kryptografia i blockchain

W przypadku bitconów można ze stu procentową pewnością określić właściciela danej ich ilości w chwili obecnej oraz wszystkich poprzednich właścicieli. Oczywiście nie personalnie z imienia i nazwiska.

bitcoin kryptografia
Bitcoin P2P e-cash paper: uproszczona weryfikacja płatności

Od momentu wydobycia, obecne miejsce oraz zmiana statusu (przelewy) każdej monety BTC są zapisywane w zdecentralizowanym łańcuchu bloków. Poszczególnych monet BTC nie da się skopiować, czyli wydać wielokrotnie.

Za bitcoinem stoi zaawansowana matematyka. Procesy wewnętrzne w sieci bitcoin zachodzą zgodnie z kryptografią krzywych eliptycznych oraz wieloma innymi zasadami matematyczno-kryptograficznymi.

Jak działa podpisywanie przelewów kluczem prywatnym pozwalające ustalić lub przenieść własność konkretnych monet BTC znajdziesz tutaj.

Informacje o najpopularniejszych altcoinach oraz notowania i wykresy

Zastosowanie technologii blockchain

Technologia blockchain po raz pierwszy została zastosowana w bitcoinie. Po odpowiednich modyfikacjach można zaadaptować ją również na inne potrzeby.

Na przykład do prowadzenia dokumentacji administracyjnej, zapisywania aktów własności, ksiąg wieczystych, hipotek, przeprowadzania głosowań, identyfikacji i weryfikacji tożsamości. Takie rozwiązania już funkcjonują.

Na czym polega wyjątkowość łańcucha bloków?

Ten sposób zapisywania danych pozwala na identyfikację cyfrowej własności. Przed jego wynalezieniem nie było to możliwe. To prawdziwy krok milowy w rozwoju cywilizacji opartej o przepływ informacji.

bitcoin blockchain

Posiadając dwa pliki zawierające taki sam e-book nie jesteś w stanie stwierdzić który jest oryginalny. Można skopiować oryginał dowolną ilość razy. Nikt nie odróżni go od kopii.

Gdyby ten e-book zapisać w blockchain można by było ze stu procentową pewnością wskazać oryginał. Nie dałoby się go skopiować bez spełnienia ustalonych wcześniej warunków.

Ciemna strona blockchain

Technologia blockchain może być stosowania także do niecnych celów. Przerobiona i dostosowana pod tym kątem pozwala na inwigilację jakiej do tej pory nie było. Rządy i korporacje już nad tym pracują.

Co to jest bitcoin oraz jak działa blockchain opisałem w dużym uproszczeniu przedstawiając tylko ogólny zarys funkcjonowania systemu.

Cechy bitcoina

Bitcoin zdecydowanie różni się od najbardziej dziś popularnych środków płatniczych. W przeciwieństwie do nich nie musi polegać na zaufaniu instytucji zewnętrznych.

Gwarancja własności środków wynika z cech, budowy oraz zasad matematycznych, na których się on opiera.

Decentralizacja i rozproszenie


Nie istnieje centralna jednostka zarządzająca, główny organ decyzyjny czy emitent. Sieć BTC podobnie jak internet nie ma właściciela.

Natomiast właścicielem oraz jedynym dysponentem konkretnych monet BTC jesteś Ty, pod warunkiem że posiadasz klucz prywatny do którego są one w danej chwili przypisane.

Zdecentralizowana sieć bitcoin

Bitcoina nie da się łatwo wyłączyć jest to bowiem rozproszony rejestr danych. Nie posiadający centrum w postaci ośrodka decyzyjnego.

centralizacja
Centralizacja: Istnieje główny ośrodek
btc decentralizacja
Decentralizacja: Brak głównego ośrodka

Decyzje o ewentualnych zmianach w protokole nie zapadają arbitralnie lecz większością głosów na zasadzie konsensusu.

W zdecentralizowanej sieci bitcoin każdy jej węzeł jest jednocześnie audytorem. Poszczególne węzły sieci kontrolują się wzajemnie po to, aby nie dochodziło do nadużyć. Stanowi to siłę i przewagę bitcoina.

System scentralizowany

W obecnym systemie finansowym jest dokładnie na odwrót. Banki centralne (po części też komercyjne) mogą zrobić właściwie wszystko. Są wszechmogącym zarządcą systemu.

Mają moc produkowania pieniędzy, unieważniania dowolnych transakcji czy banknotów oraz manipulowania walutą w dowolny sposób.

btc system

Użytkownik nie ma możliwości sprawdzenia poprawności transakcji nigdzie poza bankiem. Kontrolę nad bazą danych ma tylko bank. Może w niej dokonywać zmian wedle własnego uznania.

Nie istnieje mechanizm nadzorujący zarządcę. Stanowi to pole do nadużyć i jest niebezpieczne dla użytkowników. To pięta achillesowa systemów charakteryzujących się centralnym zarządzaniem.

W modelu zcentralizowanym cała władza skupiona jest w jednym ręku. Decyzje są podejmowane odgórnie. Użytkownicy systemu nie mają na nie wpływu.

Muszą ufać, że zarządca ma dobre zamiary i działa zgodnie z ich interesem. Niestety jak pokazuje historia nie zawsze tak się dzieje.

BTC nie jest jedyną zdecentralizowaną kryptowalutą. Są też inne mniej lub bardziej do niego podobne. Na ➙ giełdzie Binance znajdziesz ich ponad sto.

Odporność na inflację


Waluty fiducjarne oparte są na dodruku i długu. Nie ma ustalonego limitu drukowania na przykład nowych dolarów. Można je produkować w nieskończoność i co najgorsze w każdym roku drukują ich coraz więcej.

bitcoin inflacja
Tak działa niewidoczna z pozoru inflacja

Systematyczny dodruk powoduje spadek siły nabywczej pieniądza zwany inflacją. Innymi słowy, za tę samą ilość pieniędzy z czasem kupisz mniej towarów.

Oszczędzający w walutach fiducjarnych przegrywają. Inflacja jest ukrytym podatkiem, który zżera ich oszczędności jak korniki drewno.

Ilość bitcoinów jest znana od początku. Ma być wydobyte tylko 21 milionów sztuk. Według szacunków proces ten zakończy się około 2140 roku. Brak możliwości dodruku sprawia, że bitcoin jest odporny na inflację.

Gwoli ścisłości. Dopóki nowe bitcoiny trafiają do obiegu, a tak będzie do około 2140 roku, efekt inflacyjny oczywiście występuje.

Jednak jest on nieodczuwalny ponieważ ilość wydobywanych BTC maleje wraz z czasem. Im bliżej osiągnięcia 21 milionów sztuk w obiegu tym mniej ich dochodzi co roku. Dodatkowo około 20% już wybitych bitmonet jest "zamrożona".

Ich właściciele utracili dostęp do kluczy prywatnych w początkowej fazie istnienia, gdy bitcoin nie był tak drogocenny jak teraz.

Najlepsze giełdy, portfele oraz przydatne aplikacje

Szybkość i koszty transakcji


Przelewy bitcoinowe są realizowane dość szybko. Trwa to od kilku minut do kilku godzin. Nie jest istotne w jakim  kraju znajdują się strony transakcji.

Przelewy działają międzynarodowo. Koszt jest bardzo mały. To niewielki ułamek zleconej do przesłania kwoty.

Prowizje od transakcji trafiają do górników jako dodatek do nagrody za wydobyty blok. Gdy wszystkie bitcoiny zostaną wydobyte sieć będzie się utrzymywać tylko z tych prowizji.

Względna anonimowość


Anonimowość opiera się na niemożności połączenia konkretnej osoby z posiadanymi bitcoinami. Nie trzeba podawać żadnych danych osobowych, aby stać się ich właścicielem. Wystarczy zwykły domowy komputer.

bitcoin anonimowość

Transakcje w sieci bitcoin widzą wszyscy, ale nikt nie zna tożsamości osób w nich uczestniczących. Anonimowość znika jeśli tożsamość posiadacza zostanie powiązana z konkretnym adresem bitcoinowym z którego on korzysta.

Pełna transparentność i nieodwracalność


Kod źródłowy, czyli rdzeń bitcoina działa na zasadzie open source. To oprogramowanie otwarte. Każdy może je badać, usprawniać i wykorzystywać w dowolny sposób. Zawierane transakcje również są w pełni jawne i widoczne.

Transakcja potwierdzona przez sieć i raz umieszczona w łańcuchu bloków nie może zostać cofnięta, ani w żaden sposób zmieniona. Nie może być też wymazana z historii płatności.

Do podglądu służy explorator bloków. Można w nim znaleźć wydobyte bloki, statystyki oraz każdą transakcję od początku istnienia sieci bitcoin.

Duże bezpieczeństwo i gwrawancja własności


Pieniądze zdeponowane w banku nie są w pełni zabezpieczone. Bank nie daje gwarancji własności bowiem na wniosek osób trzecich rachunek może być zablokowany, a część lub całość pieniędzy skonfiskowana.

btc bezpieczeństwo

Właściciel depozytu jest uzależniony od banku. Musi zaufać, że w momencie zlecenia wypłaty bank takie zlecenie zrealizuje. Nie zawsze tak się dzieje.

Całkiem niedawno, w Grecji i na Cyprze mogliśmy obserwować blokowanie bankomatów oraz limitowane wypłaty gotówki.

Jednostka centralna (bank) może równie łatwo zablokować przelewy. Odgórna dyrektywa wystarczy aby wszystkich użytkowników kont pozbawić dostępu do środków. Z technicznego punktu widzenia to możliwe i niestety bardzo łatwe.

Prawne zabezpieczenie w postaci umowy z bankiem jest (przepraszam) nic nie warte. Jedyną i pewną ochroną dla użytkownika jest brak technicznej możliwości blokady środków.

Posiadacz bitcoinów ma do nich pełny dostęp. Wystarczy urządzenie podłączone do internetu. Jeśli dysponuje kluczem prywatnym ma pełną gwarancję własności przypisanych do niego monet BTC.

Pośrednik w postaci banku, czy innej instytucji nie istnieje. Dlatego nikt nie skonfiskuje środków ani nie zablokuje wypłat. Tego rodzaju konstrukcja zapewnia pełne bezpieczeństwo użytkownikom.

Przyszłość bitcoina i blockchain

Jeśli do tej pory nie wiedziałeś czym jest bitcoin zainteresuj się bliżej tematem. Idea i sposób jego działania wyprzedzają o lata świetlne obecny upośledzony, dysfunkcjonalny i wielokrotnie skompromitowany system finansowy.

bitcoin przyszłość

Bitcoin nie jest oczywiście pozbawiony wad. Poważnym problemem jest brak skalowalności. Zbyt duża ilość transakcji zapycha sieć co wydłuża czas przelewów w ekstremalnych przypadkach do kilkudziesięciu godzin.

Kilkudniowe okresy przytkania sieci zdarzały się w przeszłości i prawdopodobnie wystąpią w przyszłości.

Rozłamy w sieci bitcoin

Z racji na konsensualny charakter podejmowania decyzji utrudnione jest wprowadzanie zmian w protokole, usprawniających sposób działania bitcoina w przyszłości. Skutkuje to rozłamem i powstaniem odrębnej kryptowaluty (hard fork). BCH, BTG i kilka innych mniej znaczących.

Przed bitcoinem stoi więcej wyzwań nad którymi pracuje międzynarodowa społeczność, czyli ludzie zaangażowani w rozwój idei wolnościowych.

Wchodzimy w erę blockchain

Technologia blockchain, nowatorska koncepcja przekazywania i identyfikowania cyfrowej własności, zmieni świat. Nie tylko w segmencie płatności, ale w każdej innej branży.

era bitcoina

W niedalekiej przyszłości będzie tak powszechna we wszystkich dziedzinach naszego życia jak internet dzisiaj.

Obecnie bitcoin i blockchain są jeszcze w powijakach. W najbliższych latach będziemy obserwować rozkwit i powszechną adopcję tych technologii.

Podobnie było z internetem i telefonami komórkowymi. Z początku niedoskonałe i niewygodne w stosowaniu rozwiązania, w krótkim czasie przeobraziły się i weszły do powszechnego użytku.

Czas bitcoina

Przyszłość płatności należy do bitcoina i innych kryptowalut.Wiedzą o tym instytucje finansowe, banki i państwa. Z ich strony podejmowane są próby tworzenia podróbek wzorujących się na bitcoinie.

Bez decentralizacji, pełnej otwartości kodu źródłowego oraz realnego wpływu społeczności na projekt, cyfrowy środek płatniczy kryptowalutą nigdy się nie stanie.

Będzie jedynie marną imitacją bitcoina, w dalszym ciągu opierającą się na zaufaniu do zarządcy. Niczym więcej.

Na początku ilość informacji do przyswojenia jest spora i nie od razu wszystko zrozumiesz. Liczę, że opis zawarty w tym artykule nakreślił pewien obraz i pozwolił Ci choć w części zrozumieć co to jest bitcoin i jak działa blockchain.

Bitcoin

Comments

 • Wojciech ,

  Cześć. Słuchaj, nie do końca rozumiem blockchain. Skoro to baza danych, to gdy straci łączność z internetem, to wtedy nie będzie mogła weryfikować bloków, a ja nie będę mógł przesłać bitcoina. Tak? Jak to w ogóle jest, że mogę przesłać bitcoin, coś, co jest u mnie na komputerze? Skoro coś jest u mnie na komputerze, to mogę to skopiować. Czemu nie mogę sobie sam dodrukowywać bitcoinów i potem komuś je przesyłać? Nie rozumiem tego.

  • Krypto Pan ,

   Jeśli cały internet przestanie działać, to przestanie działać również sieć bitcoin. Natomiast jeśli cała sieć działa to można wysłać bitcoiny nawet gdy Twój komputer jest odłączony od internetu. Potrzebny jest do tego drugi komputer lub smartfon.

   Twoje bitcoiny nie są tylko na Twoim komputerze. Są na każdym urządzeniu posiadającym kopię łańcucha bloków. Jeśli zainstalujesz pełny portfel Bitcoin Core to wszystkie bitcoiny świata i historia wszystkich transakcji w sieci BTC będą na Twoim komputerze.

   Ale jeśli nie posiadasz klucza prywatnego nie masz do nich dostępu. Samo posiadanie takiego klucza daje pełną kontrolę i ochronę środków. Nie musisz fizycznie pobierać bazy danych blockchain, aby posiadać swoje monety BTC wystarczy zapisać klucz prywatny na przykład na kartce.

   Teoretycznie można bitcoiny dodrukować. Musiałbyś posiadać przynajmniej 51% mocy obliczeniowej całej sieci. Pozwalałoby to na fałszowanie transakcji lub dodrukowywanie nowych jednostek BTC. Sieć bitcoin jest olbrzymia dlatego w praktyce atak 51% jest niemożliwy, a co najważniejsze nieopłacalny. Nawet gdyby się to komuś udało wprowadziłoby tylko trochę zamieszania.

 • Ragnar ,

  Wiele osób myli udane hakowanie giełd czy portfeli poszczególnych użytkowników z hakowaniem całej sieci bitcoin. BTC istnieje już 10 lat i przez ten czas nikomu nie udało się go shakować. A wielu zapewne próbowało. Potwierdza to bezpieczeństwo systemów płatniczych opartych o kryptografię.

 • MS ,

  A komputery kwantowe? Wydaje mi się, że mogą być zagrożeniem dla bitcoina?

  • Krypto Pan ,

   Komputery kwantowe to na razie pieśń przyszłości. Jeśli technologia pozwalająca na ich bezproblemowe działanie zostanie opracowana, prawdopodobnie na jej bazie w protokole Bitcoina zostaną zaimplementowane odpowiednie zabezpieczenia.

   Dokładnie tak samo będzie w przypadku metod szyfrowania stosowanych w bankach, dla których komputery kwantowe też teoretycznie są zagrożeniem.

 • Leave a Comment

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Previous reading
  Bitbay rejestracja i weryfikacja konta na polskiej giełdzie
  Next reading
  Giełda Bitbay – Poradnik jak kupować i sprzedawać