Na czym polega kopanie kryptowalut? Metody miningu

Kopanie kryptowalut umożliwia płynne działanie przelewów oraz zapewnia bezpieczeństwo sieci. Na czym dokładnie polega mining?

kopanie kryptowalut

Intencją tego wpisu jest omówienie na czym polega kopanie kryptowalut w ujęciu ogólnym, a nie roztrząsanie zawiłości kryptograficznych z których niewiele osób cokolwiek zrozumie.

Jeśli posiadasz Bitcoina lub kryptowaluty sprawdź zestawienie najlepszych giełd, portfeli i innych przydatnych aplikacji ➙ otwórz listę

W przypadku każdego coina proces miningu przebiega inaczej. Dlatego nie będę wdawał się w techniczne szczegóły. Jak z punktu widzenia matematyki wygląda kopanie konkretnej kryptowaluty znajdziesz na jej oficjalnej stronie. Zobacz też osobny artykuł na temat wydobywania BTC.

Przedstawię koncepcję ogólną oraz najważniejsze zagadnienia z nią powiązane. Informacje na temat funkcji i metod kopania. Wady i zalety poszczególnych metod miningu oraz opłacalność.

Kopanie kryptowalut

Ten tajemniczy zwrot jest potocznym określeniem zbioru procesów kryptograficznych. Użytkownicy sieci, a właściwie ich komputery komunikują się według zasad ustalonych w algorytmie. Te operacje to kopanie kryptowalut.

Waluty kryptograficzne działają na zasadzie bezpośredniego przesyłu środków. Nie ma zarządzającego wszystkim pośrednika, który czuwałby nad bezpieczeństwem oraz emisją nowych monet.

W systemach tradycyjnych taką rolę pełni bank i inne instytucje finansowe. W systemach nowoczesnych, opartych na bezpośrednim przesyle, pośrednik jest zbędny. Jego funkcje przejmuje matematyka i dowód kryptograficzny.

Na czym polega kopanie kryptowalut ?

Kopanie kryptowalut polega na przeprowadzaniu lub implementowaniu skomplikowanych obliczeń matematycznych. Do tego celu wykorzystuje się urządzenia zwane koparkami lub aplikacje internetowe zwane portfelami.

na czym polega kopanie kryptowalut?

W chwili obecnej istnieją dwie podstawowe metody kopania kryptowalut. Proof of work (dowód pracy) i Proof of Stake (dowód stanu). O tym w dalszej części artykułu. Metody te się zasadniczo różnią, ale spełniają te same funkcje.

Podstawowe funkcje wydobywania

Kopanie kryptowalut (mining) jest najważniejszym elementem systemu, a właściwie rdzeniem umożliwiającym jego działanie. Spełnia trzy podstawowe funkcje bez których  kryptowaluty w obecnej formie nie mogłyby istnieć.

I - Przesyłanie przelewów

Przetwarzanie wszystkich transakcji wewnątrz sieci odbywa się zgodnie z zasadami kryptografii. Każdy przelew musi zostać poprzedzony lub potwierdzony obliczeniami.

Pozwala to na bezpośrednie i bezbłędne przesyłanie środków od jednego do drugiego użytkownika. Nic nie jest pozostawione przypadkowi. Każdy pojedynczy coin trafia dokładnie tam gdzie miał trafić.

II - Zapewnienie bezpieczeństwa

Wewnętrzna komunikacja pomiędzy poszczególnymi węzłami sieci (koparkami, komputerami) odbywa się za pomocą liczb i kryptografii. Utrudnia to osobom nieuprawnionym anulowanie lub zafałszowanie transakcji.

Kopanie kryptowalut zapewnia gwarancję własności środków i bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom sieci. Chroni przed przestępcami zainteresowanymi kradzieżą środków oraz instytucjami ograniczającymi wolność obywatelom.

III - Emisja nowych jednostek waluty

Osoby zaangażowane w proces kopania otrzymują w zamian nowo powstałe jednostki waluty. Odbywa się to według zasad zawartych w algorytmie. Istnieją kryptowaluty, w których emisja nie występuje. Całkowita podaż monet jest dostępna od chwili startu.

Główne metody miningu

Ekosystem danej kryptowaluty to sieć. Metody wydobywania są jednym z elementów określających na jakich zasadach ta sieć ma działać. Dwie najbardziej popularne metody kopania kryptowalut to Proof of Work (PoW - dowód pracy) i Proof of Stake (PoS - dowód stawki, a właściwie stanu). Istnieją też ich odpowiednio zmodyfikowane odmiany.

Zazwyczaj wykorzystuje się jedną z tych opcji, ale nie zawsze. Niektóre kryptowaluty, jak na przykład DASH można kopać jedną i drugą metodą.

Na czym polega kopanie kryptowalut metodą Proof of Stake?

W tym przypadku kopanie kryptowalut polega nie na rozwiązywaniu równań matematycznych, ale zależy od ilości monet trzymanych na włączonym portfelu. Algorytm decyduje, który górnik potwierdzi transakcje i otrzyma prowizję.

Jest to uzależnione od wielu czynników zapisanych w algorytmie. Jednym z nich jest ilość posiadanych monet (stan portfela). W uproszczeniu: im więcej monet tym większa szansa na zarobek z kopania.

kopanie kryptowalut proof of stake

Ilość monet tylko zwiększa prawdopodobieństwo potwierdzenia transakcji, ale nie jest to element decydujący. W grę wchodzą również czynniki losowe na które górnicy nie mają wpływu. Jest to zabezpieczenie przed stworzeniem monopolu zagrażającego stabilności sieci opartej o konsensus proof of stake.

Najlepsze giełdy, portfele oraz przydatne aplikacje

Wydobywanie za pomocą portfela

Aby rozpocząć kopanie kryptowalut metodą Proof of Stake nie ma potrzeby kupowania koparki. Wystarczy komputer stacjonarny lub laptop. Na twardym dysku należy zainstalować pełny portfel, który zawiera cały łańcuch bloków, czyli wszystkie transakcje od początku istnienia danego coina.

Niejednokrotnie jest to kilkadziesiąt gigabajtów danych. Synchronizacja portfela, czyli pobranie danych może potrwać kilka dni. Dopiero po zakończeniu synchronizacji będzie możliwe wydobywanie metodą Proof of Stake.

Gdy portfel będzie gotowy do działania trzeba przelać na niego monety. Tyle wystarczy aby rozpocząć wydobywanie. Oczywiście komputer musi być uruchomiony i podłączony do internetu, a portfel odpalony. Listę coinów, które można kopać metodą Proof of Stake znajdziesz tutaj.

Komputer z aplikacją zawierającą łańcuch bloków na której zgromadzone są coiny staje się węzłem sieci zapewniającym jej podstawowe funkcje.

Master node - Pełny węzeł sieci

Master node to również węzeł, ale o znacznie większym znaczeniu dla sieci i znacznie większych uprawnieniach. Właściciel master noda ma możliwość głosowania w sprawach związanych z rozwojem danej kryptowaluty oraz otrzymuje większy zysk z kopania niż zwykły górnik.

mining master node

Uruchomienie master noda wymaga serwera z dedykowanym adresem IP i całodobową dostępnością. Niezbędne jest też posiadanie określonej ilości coinów. Zazwyczaj jest to ilość bardzo duża. Po przeliczeniu warta nawet kilkaset tysięcy złotych.

Kopanie kryptowalut za pomocą master noda to zajęcie dla posiadających doświadczenie osób z grubym portfelem. Mam na myśli coiny, które mają w miarę stabilną pozycję. Masternoda wydobywającego niszowe wynalazki można postawić posiadając nawet 1000 USD kapitału.

Proof of Stake - Wady i zalety

Aby portfel kopał musi być podłączony do internetu. Przechowywanie kryptowalut na urządzeniu online jest mało bezpieczne. Zachodzi obawa zhakowania komputera i kradzieży coinów.

Najbezpieczniejsza metoda długoterminowego przechowywania kryptowalut to odłączony od sieci portfel Ledger Nano S.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup osobnego, najlepiej nowego komputera oraz zainstalowanie czystego systemu operacyjnego. Taki zestaw powinien być używany tylko i wyłącznie do kopania kryptowalut metodą Proof of Stake.

Można dodatkowo zaszyfrować pliki wallet.dat na każdym z zainstalowanych portfeli. Są tam zapisane klucze prywatne dające możliwość przelewania coinów.

Zalety Proof of Stake to stosunkowo niskie koszty wejścia, niskie koszty stałe, niska awaryjność sprzętu oraz duża płynność inwestycji.

Kopanie kryptowalut metodą Proof of Stake

Instalujesz portfel na zwykłym komputerze i uruchamiasz go. Kupujesz coiny i przelewasz je na portfel. Otrzymujesz zyski z kopania kryptowalut proporcjonalne do czasu i ilości coinów na portfelu.

Na czym polega kopanie kryptowalut metodą Proof of Work?

W przypadku tej metody wydobywanie polega na wykonywaniu obliczeń matematycznych za pomocą urządzeń zwanych koparkami. Są to komputery dysponujące mocą obliczeniową wyrażaną funkcją skrótu hash na sekundę (H/s).

Dowodem wykonanej pracy jest znalezienie ciągu liczb będącego rozwiązaniem równania matematycznego. Jego znalezienie jest trudne i wymaga dużej mocy obliczeniowej. Osoby, które kopią kryptowaluty ponoszą koszty urządzeń i prądu.

W zamian za to otrzymują nagrodę w postaci nowo wygenerowanych monet. W protokole każdej kryptowaluty jest określona częstotliwość emisji oraz wielkość nagrody dla górników, czyli osób zajmujących się wydobywaniem.

Poziom bezpieczeństwa sieci opartej o konsensus Proof of Work zależy od ilości zaangażowanej mocy obliczeniowej. W tym modelu górnicy zarabiają na prowizjach od transakcji oraz generowaniu nowych monet.

Kopalnie kryptowaut

Z racji na dużą konkurencję górnicy łączą się w kartele zwane kopalniami. Kopalnia dysponuje mocą wszystkich górników w niej zrzeszonych co zwiększa szanse na rozbicie bloku (rozwiązanie zagadki matematycznej) i tym samym wpływa na zysk z wydobywania.

kopanie kryptowalut kopanie moc
Rozkład mocy obliczeniowej sieci Ethereum (ETH) z podziałem na kopalnie. Źródło: etherchain.org

Kopalnią nazywa się też miejsce w którym znajduje się wiele koparek. Zazwyczaj jest to hangar o dużej powierzchni. W środku na ustawionych w rzędach, piętrowych regałach są zainstalowane urządzenia.

Współczynnik trudności wydobycia

W przypadku nagłego wzrostu mocy obliczeniowej mogłoby dojść do sytuacji w której proces wydobywania uległby znacznemu przyspieszeniu. Miałoby to katastrofalne skutki ekonomiczne. Aby zapobiec tego rodzaju sytuacji, w metodzie proof of work został wprowadzony współczynnik trudności kopania.

Zwiększenie sumarycznej mocy obliczeniowej całej sieci powoduje, że trudniej jest wydobywać daną kryptowalutę i odwrotnie.

Ten warunek jest zaimplementowany w protokole kryptowalut opartych o konsensus Proof of Work. Jest to samoregulujący się mechanizm zapewniający stabilność całego systemu.

Współczynnik trudności kopania jest zmienny i zależy od mocy obliczeniowej w danym momencie. Jego aktualny poziom sprawdzisz tutaj. Pod wykresem możesz wybierać konkretne coiny.

Koparki, czyli mocne komputery

Do kopania kryptowalut wykorzystuje się koparki, których rdzeniem są karty graficzne GPU lub dedykowane układy ASIC. Są one przeznaczone do wydobywania różnych coinów w zależności od algorytmu.

Koparka GPU

Jest to urządzenie złożone z części komputerowych dostępnych w sklepach z elektroniką. Części można kupić i złożyć samemu według instrukcji dostępnych w internecie lub zamówić gotowy sprzęt. Cena oscyluje w okolicach 12000 zł. Moc obliczeniowa to około 200 Mh/s. Pobór prądu około 900 W.

Podane parametry dotyczą standardowego sprzętu z sześcioma kartami graficznymi. Można zbudować urządzenie wyposażone na przykład w 32 karty GPU. Wtedy osiągi, ilość części i cena znacznie rosną.

kopanie kryptowalut koparka gpu
Koparka GPU - osiem kart graficznych
Elementy koparki GPU:
 • karty graficzne
 • pamięć RAM
 • procesor
 • zasilacz
 • wentylatory
 • płyta główna i włącznik
 • rozgałęziacz
 • dysk twardy
 • system operacyjny
 • risery (kable)

W razie potrzeby urządzenie można rozmontować, a części sprzedać lub zagospodarować w inny sposób.

Obsługa urządzenia GPU wymaga wiedzy z zakresu jego działania. Nie jest to rozwiązanie dla osób, które nie zamierzają zagłębiać się w temat.

Koparka ASIC

ASIC to dedykowane urządzenie złożone fabrycznie. Największym producentem jest firma BitMain. Nadaje się tylko i wyłącznie do kopania kryptowalut. Nie da się jej zaadaptować na inne potrzeby.

koparka asic
Koparka ASIC A10 ETH Master

Urządzenie zbudowane na podzespołach ASIC charakteryzuje się większą mocą obliczeniową od omówionego powyżej poprzednika. Ma też zdecydowanie lepszy współczynnik pobór prądu/moc.

Jest sporo droższe. W zależności od parametrów oraz rodzaju algorytmu do jakiego jest przeznaczone potrafi kosztować nawet 50.000 zł. Są oczywiście tańsze wersje z gorszymi parametrami.

Gdzie trzymać koparki?

Kopanie kryptowalut koparką generuje dużo ciepła, emituje hałas i obciąża sieć elektryczną. Mimo to urządzenie można trzymać w domu. Wtedy należy często sprawdzać czy się nie przegrzewa. Zwłaszcza w okresie letnim.

Można skorzystać z kolokacji, czyli wynająć miejsce w profesjonalnej serwerowni. Wiąże się to z dodatkową opłatą, ale może wpłynąć na bezawaryjną pracę i przedłużyć żywotność podzespołów.

Pomieszczenie powinno być być klimatyzowane, aby zapewnić odpowiednio niską temperaturę otoczenia. Powinno być tez wyposażone w filtry powietrza.

W serwerowni urządzenie ma idealne warunki do pracy. Stale działające łącze internetowe oraz opiekę profesjonalistów. Serwerownie mają zabezpieczenia antywłamaniowe i ubezpieczenie oraz tańszy prąd.

Informacje o najpopularniejszych altcoinach i wykresy cenowe

Proof of Work - Wady i zalety

Do wad zaliczyłbym koszt urządzenia, koszty stałe w postaci zużycia prądu, hałas i ciepło oraz dużą awaryjność. Istotny jest też wzrost poziomu trudności wydobycia. Może on spowodować, że nasza inwestycja nigdy się nie zwróci.

Zaletą kopania kryptowalut metodą Proof of Work jest otrzymywanie urobku codziennie. Działa to tak jakbyś systematycznie codziennie kupował niewielką ilość wydobywanego coina. Powoduje to uśrednienie ceny i w przypadku wzrostu kursu może pozytywnie wpłynąć na zysk.

Do plusów zaliczę też możliwość dyskretnej zamiany walut FIAT na kryptowaluty. Bez weryfikacji i przesyłania dokumentów. Oczywiście jeśli sprzęt kupisz płacąc w złotówkach lub w innej walucie fiducjarnej.

Kopanie kryptowalut metodą Proof of Work

Kupujesz lub składasz urządzenie. Podłączasz do sieci i konfigurujesz ustawienia. Otrzymujesz zyski proporcjonalne do mocy obliczeniowej.

Kopanie kryptowalut - Opłacalność

Opłacalność kopania kryptowalut jest kwestią dyskusyjną. Zależy bowiem od bardzo wielu czynników. Na część z nich mamy wpływ, a na inne nie.

Oczywiście opłacalność należy liczyć w stosunku do bazowej ilości coinów, a nie jej wartości w dolarze czy złotówce.

Dodam, że kopanie kryptowalut jako proces, zostało zaprojektowane w sposób wykluczający generowanie wysokich i stałych zysków. Współczynnik trudności wydobycia oraz inne zaimplementowane mechanizmy o tym świadczą.

kopanie kryptowalut opłacalność

Opłacalność metody PoS (portfel + komputer)

Mniej zyskowna, ale zdecydowanie bardziej przewidywalna i stabilna jest metoda Proof of Stake. Można osiągnąć stopę zwrotu na poziomie 5% - 10% rocznie. Plus minus kilka procent w zależności od wybranej kryptowaluty i warunków.

Przy założeniu, że do kopania zaangażujemy sporą ilość monet, a komputer z zainstalowanym portfelem będzie włączony przez okrągły rok bez przerwy.

Ta metoda zapewnia dobrą płynność finansową. Nie ma bowiem konieczności zamrażania kapitału w sprzęcie. Z inwestycji można szybko zrezygnować sprzedając coiny na kryptowalutowej giełdzie Binance.

Ryzyko zanotowania straty jest niewielkie co pozytywnie wpływa na opłacalność. Do kopania zaangażowałeś 1000 coinów. Po miesiącu masz 1005. Na inwestycji zarobiłeś 0.5%. Nawet jeśli po miesiącu nie wydobędziesz nic jesteś na 0.

Opłacalność metody PoW (koparka)

Kluczowym elementem w przypadku opłacalności kopania kryptowalut metodą Prof of Work jest poziom trudności wydobycia. W momencie gdy liczba nowych koparek w danej sieci rośnie, rośnie również poziom trudności. Co przekłada się na zmniejszenie dziennego urobku.

Inne czynniki wpływające na rentowność kopania kryptowalut

Dodatkowo należałoby wziąć pod uwagę wysokie ryzyko awarii urządzenia oraz małą płynność finansową inwestycji.

W przypadku uszkodzenia, koparka przestanie pracować i zarabiać. Przestój wpłynie na wysokość dziennego urobku co wydłuży zwrot zainwestowanej w urządzenie kwoty.

Kupując sprzęt zamrażasz środki. Oczywiście możesz go potem sprzedać. To wymaga czasu, a odzyskana kwota będzie znacznie mniejsza. Mam na myśli GPU. Używany ASIC jest praktycznie bezwartościowy.

Kalkulatory

W internecie znajdziesz całą masę kalkulatorów. Są one bezużyteczne i wprowadzają w błąd jeśli nie uwzględniają wahań trudności wydobycia. Taki kalkulator pokazuje opłacalność kopania tylko na dzień dzisiejszy, a urządzenie pracuje i zwraca się miesiącami.

Gdy trudność wydobycia wzrasta koparka, która dziś kopie 1 ETH za pół roku będzie kopać 0,1 ETH. Pomyśl jak to wpłynie na opłacalność i czy warto polegać na kalkulatorach, które tego nie uwzględniają.

Mining - opłacana strategia

Cały czas mówimy o kopaniu kryptowalut metodą Proof of Work. Opłacalna strategia stosowana przez rozsądnych górników to kop i trzymaj. Polega ona na trzymaniu urobku i sprzedaży dopiero gdy cena jest na dużej górce.

Ma ona sens tylko gdy opłacalność liczymy w stosunku do zmiany kursu, czego jak wspomniałem nie powinno się robić. Może wpłynąć na zysk w przeliczeniu na walutę FIAT, ale nie zwiększy ilości coinów otrzymywanych jako nagroda w procesie kopania kryptowalut.

mining opłacalna strategia

Ta strategia wymaga posiadania dodatkowych środków na pokrycie kosztów wydobycia. Składany sprzęt GPU o mocy 200 Mh/s zużywa miesięcznie prądu za 300 zł. Zła koniunktura na rynku może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Przez ten czas dopłacamy do interesu pokrywając rachunki. Zysk realizujemy dopiero w momencie dużego wzrostu ceny.

Żadna strategia nie zagwarantuje opłacalności. Ma na nią wpływ zdecydowanie więcej czynników niż na kurs. Dlatego inwestycja zakup sprzętu do kopania kryptowalut jest bardziej ryzykowna niż spekulacyjny zakup coinów na giełdzie.

Czy kopanie kryptowalut ma sens?

Owszem, ale nie zawsze. Jeśli znasz się dobrze na elektronice lub chcesz się nauczyć wszystkiego o sprzęcie do miningu to tak. Istotna jest też sytuacja na rynku i stopień jego nasycenia górnikami.

Jeśli jesteś zielony jak trawa na wiosnę i nie chcesz się uczyć, a dodatkowo myślisz że zakup urządzenia to idealnie pasywna inwestycja, zastanów się dobrze. Przygoda prawdopodobnie skończy się na minusie.

Wchodzenie w temat gdy na półkach sklepowych brakuje kart graficznych, a na gotowe urządzenie czeka się dwa miesiące to nie jest dobry pomysł. Podążanie za stadem zazwyczaj kończy się źle. Tak jest nie tylko w przypadku kopania kryptowalut.

Na początek możesz zacząć kopać metodą Proof of Stake. Nie wymaga to dużego zaangażowania, doświadczenia i nakładów finansowych. W międzyczasie czytaj na temat miningu i zdobywaj wiedzę.

Kopanie kryptowalut to ciężki kawałek chleba. Można zarobić, ale trzeba trafić w bardzo sprzyjający okres. Niski poziom trudności wydobycia oraz tani i wysoce wydajny sprzęt, to warunki wpływające na opłacalność miningu.

Kryptowaluty

Comments

 • Miner ,

  Jedyny sensowny i w miarę bezpieczny sposób kopania kryptowalut to proof of stake. Nie wiem skąd ta moda na koparki. W perspektywie czasu każdy kto kupił koparkę stracił na tym. Mam na myśli zwykłych górników, a nie farmy kupujące sprzęt za połowę ceny i dwa miesiące przed wypuszczeniem ich na ogólny rynek.

 • Adamski ,

  Kopanie kryptowalut było opłacalne przez chwilę, miesiąc może dwa. Potem sytuacja się ustabilizowała, a biznesmeni zostali z drogim i nic nie wartym sprzętem. Teraz można znaleźć masę używanych koparek na Allegro czy OLX prawie za darmo. Sprzedają ci co kupili w szczycie kryptowalutowej bańki. Większość już nie kopie.

 • Leave a Comment

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Previous reading
  Jak kupować na Binance? Poradnik krok po kroku
  Next reading
  Gdzie kupić Ledger Nano S? Jaka jest cena i opinie? – Recenzja portfela