Kryptowaluta Dash

Kryptowaluta Dash jest zaliczana do grona private coinów mających zapewnić użytkownikom pełną prywatność oraz anonimowość transakcji. W praktyce, jest to otwartoźródłowa i zdecentralizowana sieć blockchain umożliwiająca publiczne płatności z opcjonalną funkcją ukrywania informacji o przeprowadzonej płatności.

Należy do grona najpopularniejszych i najdroższych walut wirtualnych na rynku. Jako jedna z nielicznych przekroczyła w swojej historii próg wartości 1000 dolarów. Przedstawiamy obszerny opis kryptowaluty Dash.

Spis treści:

CEORyan Taylor
Data powstania2014
ICOTak
Otwarty kodTak
PortfelLedger Nano X
GiełdaBinance
NotowaniaKurs Dash

Projekt narodził się w 2014 roku. Twórcy kryptowaluty Dash chcieli stworzyć lepszą i usprawnioną sieć transakcyjną w porównaniu do bitcoina. Jeszcze w roku 2014 przeprowadzono zbiórkę ICO, która pozwoliła sfinansować początkowy rozwój platformy.

Obecnie organizacja utrzymuje się z pracy górników oraz masternoodów. Prowizje pozyskane od każdego nowego bloku pozwalają dalej rozwijać projekt i wprowadzać nowe udogodnienia dla klientów.

W pierwszych latach funkcjonowania kryptowaluta Dash funkcjonowała pod nazwą XCoin. Później przyjęto nazwę Darkcoin, która wzbudzała wśród użytkowników nie do końca pozytywne skojarzenia z darknetem.

Był to zresztą zabieg celowy, bowiem od samego początku Dash dawał możliwość maskowania transakcji zapewniając anonimowość odbiorcy i nadawcy.

W marcu 2015 roku zdecydowano się na rebranding, który zaowocował nową nazwą oraz znakami graficznymi. Od tego momentu kryptowaluta i organizacja funkcjonują pod obecnie znaną nazwą.

Zespół deweloperów zarządzających kryptowalutą prowadzi pracę nad zwiększeniem rozmiaru i przepustowości platformy, aby mimo wzrostu liczby transakcji utrzymać błyskawiczny czas realizacji. W Hong Kongu funkcjonuje zespół Labs, który pracuje nad rozwojem sprzętu oraz ekosystemu platformy użytkowanej przez ludzi na całym świecie.

Najlepsza giełda do handlu z dźwignią. Brak weryfikacji, możliwość edytowania zleceń, duża płynność handlu:

Opis kryptowaluty Dash

Kryptowaluta Dash to sieć oparto na kodzie źródłowym bitcoina. W odróżnieniu od wielu innych kryptowalut bazujących na tym kodzie, znacząco różni się od BTC i wprowadza szereg autorskich funkcji.

Autorom projektu od samego początku przyświecała idea stworzenia platformy płatniczej, która okaże się wygodniejsza i bardziej komfortowa od głównego konkurenta. Jedną z ważniejszych innowacji jest wprowadzenie funkcji Private Send umożliwiającej maskowanie transakcji w celu zapewnienia anonimowości nadawcy i odbiorcy.

kryptowaluta dash

Należy nadmienić, że funkcja Private Send może być wykorzystana wyłącznie przy płatnościach poniżej 2000 coinów.

Kolejną innowacją jest system Instant Send. Twórcy dostrzegli, że jedną z głównych bolączek bitcoina jest niska skalowalność. To wpływa na znaczące opóźnienie czasu realizacji transakcji.

Funkcja Instant Send odpowiada za błyskawiczne przekazywanie transakcji. Wszystko za sprawą hybrydowego algorytmu Proof of Work oraz Proof of Stake. Transakcje są sprawdzane i potwierdzane przez pracę górników (PoW) oraz masternoody czyli pełne węzły tworzone przez użytkowników. W ten sposób udało się znacząco skrócić czas transakcji. Sposób wydobycia to kolejna istotna różnica w działaniu obu kryptowalut.

Anoniowość i szybkie transakcje

Kryptowaluta Dash jest wymieniana obok Monero oraz Zcash jako jeden z przedstawicieli private coinów. Wielu użytkowników nie zgadza się jednak z tym twierdzeniem.

Funkcja Private Send jest opcjonalna i nie obejmuje wszystkich transakcji. Jest ograniczona do  progu płatności w wysokości 2000 jednostek. Mimo to, organizacja w krótkim czasie zyskała ogromne zainteresowanie użytkowników na całym świecie.

Atutem jest szybkość transakcji, która została znacząco poprawiona w stosunku do bitcoina. Kryptowaluta Dash znajduje zainteresowanie w gronie inwestorów oraz górników.

Ze względu na wygodny i przyjazny system płatniczy, wiele serwisów oraz platform transakcyjnych obsługuje płatności realizowane w coinach Dash.

Kryptowaluta należy do grona najważniejszych coinów i często spotkamy się z nią na giełdach kryptowalut. Od kilku lat wysoka kapitalizacja na rynku plasuje Dash w gronie najbardziej drogocennych walut wirtualnych.

Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:

Opinie na temat kryptowaluty Dash

Jak to zwykle bywa, opisywany projekt wzbudza mieszane opinie użytkowników. Wszystko za sprawą innowacyjnych rozwiązań wprowadzanych przez sieć. Większość docenia platformę przede wszystkim za możliwość realizowania szybkich i anonimowych płatności.

Wiele osób uważa, że sieć pod tym względem dystansuje bitcoina. Należy jednak przyznać, że w ostatnich latach BTC dokonało dużych postępów w aspekcie szybkości transakcji.

Krytycy tej kryptowaluty Dash wskazują na aspekty, które ich zdaniem naruszają zasadę niezależności i wolności użytkowników w sieci. Negatywne komentarze dotyczą organizacji, która zarabia 10% prowizji pobieranej od pracy górników.

Nie ma w tym nic nieetycznego czy dziwnego, ale musimy pamiętać, że część użytkowników ma bardzo konserwatywne poglądy jeśli chodzi o zasady działania platform w technologii Blockchain.

Kryptowaluta Dash to bardzo solidna i sprawdzona marka, która w pełni zasłużenie plasuje się w gronie najbardziej drogocennych coinów. Nie są to przesadzone opinie. Potwierdza je droga, którą przebył projekt i miejsce w którym obecnie się znajduje. Na pochwałę zasługuje również fakt, że sztab deweloperów ciągle pracuje nad ulepszaniem platformy.

Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:

Kopanie i nakład coinów Dash

Został zastosowany hybrydowy algorytm konsensusu Proof of Work oraz Proof of Stake. Górnicy kopiący kryptowalutę dostarczają moc obliczeniową potrzebną do realizowania i sprawdzania transakcji.

Błyskawiczne płatności uzyskano przy pomocy masternodów czyli pełnych węzłów, które dodatkowo weryfikują aktywne transakcje. Pełne węzły są tworzone przez użytkowników, którzy dysponują przynajmniej 1000 coinów.

Odkrycie nowego bloku wiążę się z nagrodą, która jest rozdzielana na trzy części: 45% otrzymuje górnik. Kolejne 45% trafia do użytkowników tworzących masternody. Pozostałe 10% jest przeznaczone na rzecz organizacji w celu dalszego rozwoju projektu. W ten sposób, organizacja zarabia na siebie i nie potrzebuje zewnętrznego wsparcia.

Hybrydowy algorytm jest dosyć skomplikowany i bazuje na 11 pomniejszych algorytmach. Z każdym wydobytym blokiem wzrasta trudność wykopania nowego bloku. Co za tym idzie, efektywne kopanie tej kryptowaluty wymaga dobrze skonfigurowanego sprzętu.

Nakład został ograniczony do 22 milionów jednostek. Aktualnie, w obiegu znajduje się ponad pięć milionów coinów. Czas między blokami wynosi 2 minuty i 38 sekund.

Gdzie kupić? Jaki portfel wybrać?

Kryptowaluta Dash w stosunkowo krótkim czasie osiągnęła olbrzymi sukces i przebojem wdarła się do czołówki najpopularniejszych walut wirtualnych. Platforma uchodzi obecnie za jedną z najlepszych i najwygodniejszych, zdecentralizowanych sieci transakcyjnych.

Często jest określana private coinem, ponieważ posiada funkcje umożliwiająca anonimowe i prywatne transakcje ukrywające tożsamość nadawcy i odbiorcy. Prawdziwą innowacją jest hybrydowe wydobycie, które rozdziela nagrodę za każdy odkryty blok na górników, użytkowników tworzących pełne węzły oraz główną organizację.

Gdzie kupić Dash?

Z zakupem nie będzie problemu, ponieważ jest dostępna na wielu giełdach. Z racji na niskie prowizje i brak weryfikacji polecam kupić Dash na najbardziej renomowanej platformie. Tutaj instrukcja założenia konta: Binance rejestracja.

Jaki portfel wybrać?

Najpopularniejszą formą przechowywania jest portfel desktopowy Core, którego możemy używać na systemach operacyjnych: Windows, Linus oraz MacOs. Dużą popularnością cieszy się także multiwallet Exodus, w którym możemy przechowywać kilkadziesiąt różnorodnych kryptowalut.

Pośród aplikacji mobilnych wyróżnimy oficjalny Wallet oraz oraz Coinomi dla użytkowników z aktywami złożonymi z kilku walut wirtualnych.

Kryptowaluta Dash jest obsługiwana przez najbezpieczniejsze portfele sprzętowe takie jak Ledger Nano S i Trezor. W sieci znajdziemy również strony, które umożliwiają stworzenie paper walletu.

Czy warto zainwestować w Dash?

Jest to jedna z najstarszych kryptowalut. Zdązyła już zdobyć popularność. Czy inwestycja da zarobić kilka tysięcy procent? Prawdopodobnie nie, ale w świecie kryptowalut wszystko jest możliwe.


Źródła:

https://aeternity.com/

https://api-docs.aeternity.io/