Kryptowaluta DASH

Opis kryptowaluty Dash

Kryptowaluta Dash często jest zaliczana do grona private coinów mających zapewnić użytkownikom pełną prywatność oraz anonimowość transakcji. W praktyce, jest to otwartoźródłowa i zdecentralizowana sieć blockchain umożliwiająca publiczne płatności z opcjonalną funkcją ukrywania informacji o przeprowadzonej płatności. Należy do grona najpopularniejszych i najdroższych walut wirtualnych na rynku. Jako jedna z nielicznych przekroczyła w swojej historii próg wartości 1000 dolarów. Przedstawiamy obszerny opis kryptowaluty Dash.

Gdzie kupić Dash?

Jest to bardzo popularna kryptowaluta. Z zakupem nie będzie problemu, ponieważ jest dostępna na wielu giełdach. Z racji na niskie prowizje i brak weryfikacji polecam kupić Dash na giełdzie Binance. Poniżej trzy osobne artykuły na jej temat:

Historia i początki

Projekt narodził się w 2014 roku. Twórcy Dash chcieli stworzyć lepszą i usprawnioną sieć transakcyjną w porównaniu do Bitcoina. Jeszcze w roku 2014 przeprowadzono zbiórkę ICO, która pozwoliła sfinansować początkowy rozwój platformy. Co znamienne, na chwilę obecną organizacja utrzymuje się z pracy górników oraz masternoodów. Prowizje pozyskane od każdego nowego bloku pozwalają dalej rozwijać projekt i wprowadzać nowe udogodnienia dla klientów.

W pierwszych latach funkcjonowania kryptowaluta funkcjonowała pod nazwą XCoin. Później przyjęto nazwę Darkcoin, która wzbudzała wśród użytkowników nie do końca pozytywne skojarzenia z darknetem. Był to zresztą zabieg celowy, bowiem od samego początku Dash dawał możliwość maskowania transakcji zapewniając anonimowość odbiorcy i nadawcy.

W marcu 2015 roku zdecydowano się na rebranding, który zaowocował nową nazwą oraz logiem. Od tego momentu kryptowaluta i organizacja funkcjonują pod obecnie znaną nazwą.

Aktualnie, zespół deweloperów zarządzających kryptowalutą prowadzi pracę nad zwiększeniem rozmiaru i przepustowości platformy, aby mimo wzrostu liczby transakcji utrzymać błyskawiczny czas realizacji. W Hong Kongu funkcjonuje również zespół Labs, który pracuje nad rozwojem sprzętu oraz ekosystemu platformy użytkowanej przez ludzi na całym świecie.

Szybki private coin

Sieć oparto na kodzie źródłowym Bitcoina. W odróżnieniu od wielu innych kryptowalut bazujących na tym kodzie, Dash znacząco różni się od BTC i wprowadza szereg autorskich funkcji. Autorom projektu od samego początku przyświecała idea stworzenia platformy płatniczej, która okaże się wygodniejsza i bardziej komfortowa od głównego konkurenta.

Jedną z ważniejszych innowacji jest wprowadzenie funkcji Private Send umożliwiającej maskowanie transakcji w celu zapewnienia anonimowości nadawcy i odbiorcy. Należy jednak nadmienić, że funkcja Private Send może być wykorzystana wyłącznie przy płatnościach poniżej 2000 coinów.

kryptowaluta dash

Kolejną innowacją jest system Instant Send. Twórcy dostrzegli, że jedną z głównych bolączek Bitcoina jest przede wszystkim niska skalowalność. To wpływa na znaczące opóźnienie czasu realizacji transakcji. Funkcja Instant Send na platformie Dash odpowiada za błyskawiczne przekazywanie transakcji.

Wszystko za sprawą hybrydowego algorytmu konsensusu Proof of Work oraz Proof of Stake. Transakcje są sprawdzane i potwierdzane przez pracę górników (PoW) oraz masternoody czyli pełne węzły tworzone przez użytkowników. W ten sposób udało się znacząco skrócić czas transakcji. Sposób wydobycia to kolejna istotna różnica w działaniu obu kryptowalut.

Anonimowość i szybkie transakcje

Kryptowaluta Dash jest wymieniana obok Monero oraz Zcash jako jeden z przedstawicieli private coinów. Wielu użytkowników nie zgadza się jednak z tym twierdzeniem. Funkcja Private Send jest opcjonalna i nie obejmuje wszystkich transakcji. Co więcej, jest ona ograniczona do górnego progu płatności w wysokości 2000 jednostek.

Mimo to, organizacja w krótkim czasie zyskała ogromne zainteresowanie użytkowników na całym świecie. Atutem Dash jest bowiem szybkość transakcji, która została znacząco poprawiona w stosunku do Bitcoina. Kryptowaluta znajduje zastosowanie także w gronie inwestorów oraz górników. Ze względu na wygodny i przyjazny system płatniczy, wiele serwisów oraz platform transakcyjnych obsługuje płatności realizowane w coinach Dash.

Kryptowaluta należy do grona najważniejszych coinów i często spotkamy się z nią na giełdach kryptowalut. Od kilku lat wysoka kapitalizacja na rynku plasuje Dash w gronie najbardziej drogocennych walut wirtualnych. Obecnie jego cena wynosi ponad 100 dolarów. W trakcie boomu rynkowego kurs Dash przekroczył próg 1000 dolarów. Aktualna kapitalizacja oscyluje w granicy jednego miliarda dolarów.

Opinie na temat kryptowaluty Dash

Jak to zwykle bywa, opisywany projekt wzbudza mieszane opinie użytkowników. Wszystko za sprawą innowacyjnych rozwiązań wprowadzanych przez sieć. Większość docenia platformę przede wszystkim za możliwość realizowania szybkich i anonimowych płatności. Wiele osób uważa, że sieć pod tym względem dystansuje Bitcoina. Należy jednak przyznać, że w ostatnich latach BTC również dokonało dużych postępów w aspekcie szybkości transakcji.

Krytycy tej kryptowaluty wskazują na aspekty, które ich zdaniem naruszają zasadę niezależności i wolności użytkowników w sieci. Negatywne komentarze dotyczą organizacji, która zarabia 10% prowizji pobieranej od pracy górników.

Nie ma w tym nic nieetycznego czy dziwnego, ale musimy pamiętać, że część użytkowników ma bardzo konserwatywne poglądy jeśli chodzi o zasady działania platform w technologii Blockchain.

Dash to bardzo solidna i sprawdzona marka, która w pełni zasłużenie plasuje się w gronie najbardziej drogocennych coinów. Nie są to przesadzone opinie. Potwierdza je droga, którą przebył projekt i miejsce w którym obecnie się znajduje. Na pochwałę zasługuje również fakt, że sztab deweloperów ciągle pracuje nad ulepszaniem platformy.

Kopanie i nakład coinów

Został zastosowany hybrydowy algorytm konsensusu Proof of Work oraz Proof of Stake. Górnicy kopiący kryptowalutę dostarczają moc obliczeniową potrzebną do realizowania i sprawdzania transakcji. Błyskawiczne płatności uzyskano także przy pomocy masternodów czyli pełnych węzłów, które dodatkowo weryfikują aktywne transakcje.

Pełne węzły są tworzone przez użytkowników, którzy dysponują przynajmniej 1000 coinów. Odkrycie nowego bloku przez każdego górnika wiążę się z nagrodą, która jest rozdzielana na trzy części: 45% otrzymuje górnik. Kolejne 45% trafia do użytkowników tworzących masternody. Pozostałe 10% jest przeznaczone na rzecz organizacji w celu dalszego rozwoju projektu. W ten sposób, organizacja zarabia na siebie i nie potrzebuje zewnętrznego wsparcia.

Hybrydowy algorytm jest dosyć skomplikowany i bazuje na 11 pomniejszych algorytmach. Z każdym wydobytym blokiem wzrasta trudność wykopania nowego bloku. Co za tym idzie, efektywne kopanie tej kryptowaluty wymaga dobrze skonfigurowanego sprzętu. Nakład został ograniczony do 22 milionów jednostek. Aktualnie, w obiegu znajduje się ponad pięć milionów coinów. Czas między blokami wynosi 2 minuty i 38 sekund.

Jaki portfel do Dash?

Najpopularniejszą formą przechowywania jest portfel desktopowy Core, którego możemy używać na systemach operacyjnych: Windows, Linus oraz MacOs. Dużą popularnością cieszy się także multiwallet Electrum, w którym możemy przechowywać kilkadziesiąt różnorodnych kryptowalut. Pośród aplikacji mobilnej wyróżnimy oficjalny Wallet oraz oraz Coinomi dla użytkowników z aktywami złożonymi z kilku walut wirtualnych. Coiny Dash są także obsługiwane przez najbezpieczniejsze portfele sprzętowe takie jak Ledger Nano S czy Trezor. W sieci znajdziemy również strony, które umożliwiają stworzenie paper walletu.

Podsumowanie

Dash w stosunkowo krótkim czasie osiągnął olbrzymi sukces i przebojem wdarł się do czołówki najpopularniejszych walut wirtualnych. Platforma uchodzi obecnie za jedną z najlepszych i najwygodniejszych, zdecentralizowanych sieci transakcyjnych.

Często jest określana private coinem, ponieważ posiada funkcje umożliwiająca anonimowe i prywatne transakcje ukrywające tożsamość nadawcy i odbiorcy. Prawdziwą innowacją jest hybrydowe wydobycie, które rozdziela nagrodę za każdy odkryty blok na górników, użytkowników tworzących pełne węzły oraz główną organizację.


Źródła:

https://www.dash.org/roadmap/

https://docs.dash.org/en/stable/wallets/dashcore/privatesend-instantsend.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Dash