Kryptowaluta Litecoin (LTC)

Litecoin narodził się w roku 2011 jako drugi altcoin w historii. Bazuje na podobnych zasadach co Bitcoin dlatego jest nazywany jego młodszym bratem. To jedna z najpopularniejszych walut wirtualnych, która wciąż odgrywa ważną rolę na rynku.

Wydaje się jednak, że jej potencjał nie został wykorzystany w 100%. Choć deweloperzy nadal pracują nad rozwojem, na chwilę obecną ciężko wywróżyć, jak będzie wyglądać przyszłość tego projektu.

Spis treści:

TwórcaCharlie Lee
Data powstania2011
ICONie
Otwarty kodTak
PortfelLedger Nano X
GiełdaBinance

Jak sama nazwa wskazuje, Litecoin chciał być szybszą i bardziej energooszczędną alternatywą dla starszego brata. Projekt został oparty na bardzo podobnej technologii co Bitcoin. W praktyce, nie przyniósł żadnej innowacji i nie wyeliminował problemów.

Brak należytych wyników sprawił, że kryptowaluta Litecoin po 2014 roku znacznie straciła zainteresowanie i wypadła z czołowej trójki coinów pod względem kapitalizacji. Wciąż jednak jest to bardzo ważny projekt, o którym warto pamiętać w perspektywie przyszłości.

kryptowaluta litecoin
Twórca kryptowaluty Litecoin i zespół zarządzający fundacją

Opis kryptowaluty Litecoin

Projekt narodził się w roku 2011, a jego pomysłodawcą i deweloperem głównym jest Charlie Lee. LTC to drugi w historii altcoin i powstał kilka miesięcy później po pierwszym altcoinie, czyli Namecoin (NMC).

11 października wykopano pierwszy blok. Głównym deweloperem jest wspomniany Charlie Lee, ale obecnie, nad rozwojem projektu czuwa organizacja Litecoin Foundation.

Duży wpływ na rozwój tej sieci mają sami użytkownicy, którzy pełnią tu rolę klasycznych górników. W latach 2011-2014 mieścił się w czołowej trójce największych projektów kryptowalutowych. Został jednak wyprzedzony przez Ripple, sieć która spełniła obietnice szybkich płatności w czasie rzeczywistym.

Można odnieść wrażenie, że kryptowaluta Litecoin w dużej mierze zmarnowała swój ogromny potencjał. Z wizji o dużo szybszych transakcjach w czasie rzeczywistym pozostał tylko pierwszy człon nazwy, czyli lekki.

Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:

Kopanie LTC

Projekt bazuje na algorytmie konsensusu Proof of Work. Za przeprowadzanie transakcji odpowiadają użytkownicy, którzy udostępniają swoją moc obliczeniową w zamian za wynagrodzenie. Początkowo, nagrodą za jeden blok było 80 LTC.

Od tego czasu mieliśmy trzy halvingi, czyli obniżenie nagrody w celu wolniejszego wydobywania kolejnych jednostek. Od sierpnia 2019 roku, nagroda wynosi 12,5 LTC.

Maksymalna podaż została ograniczona do 84 milionów sztuk. W obiegu znajduje się obecnie blisko 64 mln. Do kopania kryptowaluty Litecoin wykorzystuje się specjalistyczne koparki o dużej mocy.

Sytuacja na rynku globalnym

Na przestrzeni lat kryptowaluta Litecoin utraciła swoją pozycję na rynku. Do roku 2014 był trzeci, po Bitcoinie i Ethereum pod kątem kapitalizacji. Jego miejsce zajął Ripple.

Jego cena w roku 2020 oscyluje w granicy 45-60 USD. Maksymalną wartość odnotowaliśmy pod koniec 2018 roku, gdy cena wynosiła ponad 350 USD.

Kryptowaluta Litecoin, ze względu na ograniczoną podaż, ma charakter deflacyjny choć poziom deflacji jest znacznie mniejszy niż w przypadku starszego brata.

Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:

Jak działa kryptowaluta Litecoin?

Mamy łańcuch transakcyjny, w którym wydobywane są kolejne bloki. Każdy nowy blok powstaje co 2,5 minuty, a jego pojemność wynosi 1MB. Za tworzenie nowych bloków odpowiadają sami użytkownicy, którzy w ramach algorytmu konsensusu Proof of Work udostępniają swoją moc obliczeniową.

Kryptowaluta Litecoin miała usprawnić i przyspieszyć transakcje, jednak niewiele z tego wyszło. W ciągu jednej sekundy, sieć może obsłużyć kilkaset transakcji, co oznacza, że w przypadku dużego ruchu, czas oczekiwania na dojście przelewu może wydłużyć się do kilkunastu godzin.

Sieć LTC nie jest energooszczędna. W maju 2017 roku wdrożono protokół SegWit, który odpowiada za mniejszy rozmiar transakcji oraz zmniejsza zużycie energii. Co ciekawe, zaprojektował go zespół Bitcoin Core.

opis ltc

W przyszłości, twórcy Litecoina planują zaimplementować protokół Lightning Network, który pozwoli znacznie zwiększyć skalowalność oraz liczbę transakcji przeprowadzanych w ciągu jednej sekundy. 

Możliwości projektu są ograniczone, biorąc pod uwagę bardzo energożerny algorytm Proof of Work oraz fakt, że rynek kryptowalut od lat skłania się ku projektom nastawionym na lekkość i szybkość.

Automatyczny bot. Obsługuje cztery najpopularniejsze giełdy. Możesz ustawić 80 kryptowalut. Obsługa po polsku:

Podsumowanie i najważniejsze pytania

Jaka przyszłość czeka LTC? Jeśli projekt zaimplementuje protokół Lightning Network i rzeczywiście zwiększy liczbę transakcji, ma szansę utrzymać się w czołówce największych walut wirtualnych. W przeciwnym razie, jego znacznie na globalnym rynku będzie stopniowo coraz mniejsze.

Mimo to, kryptowaluta Litecoin wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Jest to waluta deflacyjna, a zatem z biegiem lat, przy mniejszej podaży powinna rosnąć jego wartość. O ile oczywiście wciąż będzie to popularny projekt.

Gdzie kupić Litecoin?

Najlepiej wybrać serwis, który dba o prywatność użytkowników i zapewnia niskie prowizje od transakcji. Zobacz osobny wpis: giełda kryptowalut bez weryfikacji.

Jaki portfel do LTC?

Duża społeczność i popularność inwestorów sprawia, że coin LTC jest obsługiwany przez różne portfele do kryptowalut. Desktopową propozycją jest Litecoin Core, czyli wallet zaprojektowany przez fundację zajmującą się rozwojem projektu.

Popularny jest lekki portfel Electrum-LTC. Kryptowalutę możemy przechowywać także w multiwalletach, takich jak Jaxx czy Exodus. Portfele te mają swoje wersje mobilne. Token jest kompatybilny z portfelami sprzętowymi Ledger Nano S oraz Trezor T.

Czy warto zainwestować?

Warto posiadać kilka coinów LTC. Projekt istnieje blisko 10 lat. Zysk rzędu kilku tysięcy procent prawdopodobnie nie będzie możliwy, ale w zamian mamy pewność, że nagle nie zniknie z rynku.


Źródła:

https://litecoin.org/

https://litecoin-foundation.org/

https://github.com/litecoin-project/litecoin