Kryptowaluta Augur (REP)

Opis Augur

Projekt Augur to bardzo ciekawy system służący do zbierania opinii oraz typowania wyników różnych wydarzeń. Nie jest to kryptowaluta, której głównym przeznaczeniem są płatności internetowe. Sam skrót REP pochodzi od słowa reputacja (ang. reputation). Posiadanie tej kryptowaluty umożliwia zadanie własnego pytania w otwartym systemie.

kryptowaluta augur
Przykładowe pytanie i wygląd panelu użytkownika w systemie Augur

Głównymi pomysłodawcami projektu Augur są Jack Peterson oraz Joey Krug. Przy dalszym rozwoju tego systemu pracuje cały sztab ludzi. Jego początki sięgają roku 2014. We wstępnej fazie działania uzbierano ponad 5 milionów dolarów na rozwinięcie całego projektu, który ostatecznie zadebiutował w roku 2016. Tu sprawdzisz aktualny kurs Augur.

Jednostek monety nie używa się do przeprowadzania transakcji finansowych. Jest to waluta, która umożliwia obsługę systemu pozwalającego na zadanie pytania, na które będą odpowiadać inni zarejestrowani na platformie użytkownicy.

Tokeny REP zostały odpowiednio rozdysponowane. 8 milionów to aktywny wkład posiadany przez deweloperów wspierających projekt. Kolejne 2 miliony nalezą do inwestorów oraz specjalistów, którzy mogą dzielić się swoimi prognozami finansowymi. Popularność projektu Augur ciągle wzrasta i przyciąga kolejnych użytkowników, którzy pragną zarówno odpowiadać na pytania, jak również dzielić się swoimi prognozami.

Działanie kryptowaluty

Skąd pomysł na taki projekt? W Stanach Zjednoczonych w sprawach sądowych na ostateczny werdykt składają się głosy ławy przysięgłych. Grupa ludzi ma większą szansę wytypować prawidłowe zdarzenie niż pojedynczy ekspert. W systemie Augur można zadać dowolne pytanie. Np. o wynik wydarzenia sportowego, czy rezultat wyborów.

Osoba, która zadaje pytanie korzysta z tokena REP, którym ocenia prawdopodobieństwo jednej z opcji. A zatem odpowiedź, która jest „faworytem” posiada mniejszą wartość. Użytkownicy mogą udzielać odpowiedzi na pytania korzystając z kryptowaluty Ethereum. Autor pytania zarabia na opłatach od użytkowników, którzy niepoprawnie wytypowali. Z kolei użytkownicy, którzy obstawili dobrze otrzymują profit za prawidłowo wytypowaną odpowiedź.

Rynek finansowy jest bardzo mocno uzależniony od szumy prognostycznego. Zmiany kursów bardzo często wywołują sami inwestorzy, którzy w dużej liczbie kupują lub sprzedają dany instrument. Założeniem systemu Augur jest poznanie tych prognoz, co może wpłynąć na prawidłowe wytypowanie dalszych zmian cenowych nie tylko na rynku kryptowalut.

Można tworzyć pytania zamknięte z dwoma opcjami odpowiedzi, a także pytania wielokrotnego wyboru z odpowiedziami w formie wartości liczbowych. To całkiem sprytny projekt, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów, graczy obstawiających zakłady sportowe, a także socjologów i politologów.

Tokeny REP pozwalają wystawiać opinie

REP można zarabiać poprzez udzielanie prawidłowych odpowiedzi na zadane pytania prognostyczne. Jest to wskaźnik reputacji, którą posiada dany użytkownik w systemie. Czy posiadanie tokenów REP przynosi określone korzyści? Jak najbardziej. Każdy token daje udział w opłatach transakcyjnych. Innymi słowy, częsta aktywność i prawidłowe odpowiedzi pozwalają zbudować swoje udziały w systemie. Następnie, zgromadzone jednostki REP można przeznaczyć na zadawanie własnych pytań i zarabianie na opłatach transakcyjnych innych osób.

Samo udostępnienie prognozy nie wiąże się jeszcze z zyskami. Jeśli nasz faworyt, czyli w tym przypadku bardziej prawdopodobna odpowiedź okaże się błędna, stracimy określony udział REP przeznaczony na zadanie pytania. Tematyka pytań jest całkowicie dowolna. Tylko od nas zależy, o co zapytamy innych użytkowników. Nietypowe pytania mogą skutkować małą ilością chętnych na udzielanie odpowiedzi. Wtedy nie generujemy zysków z opłat transakcyjnych.

Rolą autora pytania jest także zdanie sprawozdania do sieci, tak aby każdy użytkownik mógł skorzystać z zebranych odpowiedzi. Jeśli „sprawozdawca” nie wywiąże się z tego obowiązku, utraci on tokeny REP, które przejdą na rzecz osób sumiennie wywiązujących się z zadania. System jest bardzo dokładnie przemyślany, dzięki czemu nie musimy się tutaj obawiać żadnych oszustw oraz sztucznego budowania szumów prognostycznych. Z całą pewnością, udostępniane wyniki należy oczywiście traktować jako prawdopodobne, ale nie brać ich za pewnik.

Gdzie kupić Augur ?

Najlepszym wyjściem jest wybór giełdy Binance charakteryzującej się minimalnymi prowizjami i brakiem przymusu weryfikacji. Ta platforma posiada też inne zalety. Umożliwia handel kontraktami z dźwignią oraz udostępnia bardzo pomocne rodzaje zleceń niedostępne na innych giełdach.

System do prognozowania kursów

Sytuację na rynku w dużej mierze kształtują sami inwestorzy. To ich opinie oraz przewidywania mają realny wpływ na to, jaką decyzję podejmują inni. Platforma Augur może zatem służyć do badania nastrojów i nastawienia innych inwestorów. Uzyskiwane wyniki są bardzo cenne szczególnie, gdy pytanie dotyczyło przyszłych zmian kursu instrumentu finansowego.

Efekt inteligencji zbiorowej może w tym przypadku zadziałać jak samospełniająca się przepowiednia. Wielu użytkowników pod wpływem pozytywnych wyników zdecyduje się zainwestować w dany instrument finansowy, a to wywoła założony wzrost jego kursu. Być może obserwujemy rozwój globalnej sieci prognostycznej, która w ciągu kilku lat będzie miała realny wpływ na zachowanie rynku finansowego.

Ogromna liczba użytkowników pozwala na w miarę dokładne ocenienie nastrojów oraz właściwe wykorzystanie inteligencji zbiorowej. Augur jest cały czas rozwijany i udoskonalany przez sztab deweloperów. Warto obserwować ten ciekawy system, a także udostępniane w nim sprawozdania. Znajdziesz je na głównej stronie projektu po rejestracji lub pobraniu aplikacji.


Źródła:

https://www.augur.net/faq/

https://github.com/AugurProject/whitepaper