Handel z dźwignią – na czym polega? Wady i zalety Margin Tradingu

Każdemu inwestorowi zależy na tym, aby jego decyzje były jak najbardziej opłacalne. Margin Trading umożliwia zwielokrotnienie zysku, jednak czy to jest najlepsza opcja by pomnożyć kryptowaluty? Czym jest handel z dźwignią i w jaki sposób działa?

Jeżeli jesteś początkujący i zastanawiasz się, czy warto spróbować handlu lewarowanego, powinieneś wiedzieć, że jest to obarczone dużym ryzykiem. Większe zyski są kuszącą perspektywą, ale coś za coś. W zdecydowanej większości korzystanie z dźwigni przez początkujących inwestorów kończy się dużymi stratami, a nawet wyzerowaniem konta.

Spis treści:

Czym jest handel z dźwignią?

Handel z dźwignią, zwany również Margin Trading jest to sposób handlu z wykorzystaniem depozytów zabezpieczających. Definicja taka może nie rozwiewać wszystkich wątpliwości co do tego, czym jest ten rodzaj inwestowania.

Handel z dźwignią polega na tym, że strona trzecia udostępnia nam swoje środki, które możemy wykorzystać, aby zwiększyć zyski.

W opcji tradycyjnej SPOT (bez lewarowania) możesz dysponować wyłącznie własnym kapitałem. W przypadku handlu z dźwignią masz dostęp do dodatkowych funduszy, które są udostępniane na zasadzie pożyczki w celu zwiększenia kapitału bazowego.

Dzięki zwielokrotnieniu kapitału inwestycyjnego możemy w znacznym stopniu zwiększyć również potencjalne zyski. Trader, który zdecyduje się wykorzystać dźwignię, może zarobić kilkukrotnie więcej na tych samych transakcjach co w opcji SPOT. Znacznie więcej również ryzykuje.

Handel z dźwignią jest najbardziej popularny na rynku walut FIAT. Równie chętnie korzystają z tego rozwiązania osoby zajmujące się kryptowalutami. Renomowane giełdy kryptowalut udostępniają taką opcję. Margin Trading występuje również na innych rynkach np. akcji, czy surowców.

Najbezpieczniejszy portfel, w którym możesz przechowywać ponad 1000 różnych kryptowalut:

Jakie dźwignie można wykorzystać do handlu Bitcoinem?

Żeby dokładnie zrozumieć, czym jest dźwignia, rozbijmy jej składowe. Handel z dźwignią opisywany jest za pomocą depozytu zabezpieczającego oraz lewaru. Te dwie składniowe wpływają na ostateczną wartość całego zlecenia. Zapis zazwyczaj podawany jest w następujący sposób: x:y, na przykład:

  • 10:1
  • 50:1
  • 100:1

Bądźmy nieco przekorni i zacznijmy od „y”. Jak zauważyłeś, wartość „y” wynosi zawsze 1. Dlaczego? Ponieważ jest to depozyt zabezpieczający, innymi słowy jest to Twój wkład w depozyt. Jest to część, którą przeznaczasz na daną inwestycję. Wartość „x” jest lewarem i oznacza, o ile razy Twój depozyt zabezpieczający zostanie pomnożony.

Dla przykładu: chcesz zawrzeć lewarowane zlecenie z depozytem zabezpieczającym 100 PLN. Korzystasz z lewara w wysokości 10. To zlecenie lewarowane można zapisać jako 10:1. Z prostej matematyki wynika, że całkowity kapitał tego zlecenia będzie wynosił 100 x 10 = 1 000 PLN.

handel z dźwignią kryptowaluty
W rubryce Max Leverage wysokość dźwigni na kontraktach kryptowalutowych

Wskazany w tekście sposób oznaczania nie jest jedynym. Bardzo często stosuje się inny zapis oznaczający to samo. Dźwignię opisuje się przy pomocy „x” oraz stopnia lewaru, na przykład:

  • x5
  • x25
  • x100

Dźwignia opisywana jest jako stosunek środków pożyczonych do depozytu zabezpieczającego. Nie możesz wykorzystać dźwigni, jeżeli nie posiadasz kapitału, który mógłby pokryć depozyt zabezpieczający. Inwestor zobowiązany jest do zapewnienia tej części transakcji.

Czy handel z dźwignią ma ściśle określone zasady?

Każda platforma, która oferuje handel z dźwignią, udostępnia tę możliwość inwestorom na nieco innych zasadach. Zazwyczaj zmiany dotyczą wielkości lub dostępności lewaru. Czasem należy spełnić również dodatkowe wymagania, aby otrzymać dostęp do tego sposobu zawierania transakcji.

W zależności od rynku, dźwignie różnej wielkości cieszą się popularnością. Osoby handlujące na rynku akcji najczęściej spotkają się z dźwignią 2:1, podczas gdy na rynku kryptowalut bardzo często widuje się znacznie wyższe lewary. Dźwignie, z których mogą skorzystać osoby inwestujące na rynku kryptowalut, zazwyczaj oscylują w przedziale od 2:1 do 100:1.

Jeżeli na rynku kryptowalut grasz na kontraktach futures, również możesz skorzystać z dźwigni. Kontrakty futures pozwalają nam założyć się z innymi użytkownikami giełdy. Tutaj więcej informacji: kontrakty Binance Futures. Otwieramy pozycję krótką, jeżeli uważamy, że wykres będzie podążał w dół lub długą, jeżeli naszym zdaniem wykres zacznie kierować się w górę.

Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:

Skąd bierze się dodatkowy kapitał na inwestycje?

Skoro ktoś decyduje się na udostępnienie kapitału, innemu inwestorowi, naturalną sprawą jest to, że musi mieć jakiś powód, aby to zrobić. W przypadku tradycyjnych rynków dodatkowy kapitał dostarczają brokerzy inwestycyjni. Jak to wygląda w przypadku handlu z dźwignią na rynku kryptowalut?

W tym konkretnym przypadku istnieją dwie opcje. Pierwsza jest taka, że środki dostarczają inni użytkownicy w zamian za odpowiedni procent, który stanowi dla nich wynagrodzenie. Jednak czasem to nie inwestorzy dostarczają kapitał, a sama giełda. Giełdy kryptowalut rzadko decydują się na samodzielne pożyczanie środków. Zazwyczaj miejsce ma pierwszy scenariusz.

Margin call – wysokie zyski i wysokie ryzyko

Pożyczanie środków może zadziałać na niekorzyść. Jeżeli nasza pozycja przynosi straty, zostaniemy wezwani do wykonania margin call. Margin call jest to zwiększenie depozytu, aby pokryć wymaganą wartość depozytu zabezpieczającego. To konieczne, gdy cena danego aktywa znacznie spadnie.

Zdeponowanie większej ilości środków ma zabezpieczyć kapitał osób pożyczających. Co w sytuacji, w której zignoruje się takie wezwanie?

To bardzo proste, jeżeli nie dopłacisz do depozytu zabezpieczającego, Twoje środki zostaną przeznaczone na rekompensatę dla osób, które udzieliły Ci pożyczki. Innymi słowy bezpowrotnie je utracisz.

Nie wszystkie giełdy stosują ostrzeżenie w postaci margin call. Jeśli kurs osiągnie cenę likwidacji pozycja zostaje zamykana automatycznie. Cena likwidacji to poziom, którego przekroczenie powoduje utratę środków.

Plusy i minusy Margin Tradingu

Zacznijmy może od pozytywnych stron Margin Tradingu. Pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy, jest możliwość maksymalizacji zysków. Im większą wartość ma nasza pozycja, tym większy możliwy zysk możemy wygenerować. Handel z dźwignią niesie ze sobą jeszcze jedną zaletę.

Jeżeli nie chcesz przechowywać na giełdzie sporych sum, możesz korzystać z dźwigni, zamiast przenosić wszystkie fundusze z portfeli kryptowalutowych. Dzięki temu masz możliwość grać dużym kapitałem, bez narażania wszystkich kryptowalut na utratę w wyniku upadku giełdy.

Pora zastanowić się nad ciemną stroną Margin Tradingu. Z większym zyskiem w parze podąża proporcjonalnie duże ryzyko. Straty w przypadku handlu z dźwignią mogą być wyższe niż nasz depozyt zabezpieczający.

Taka sytuacja może mieć miejsce jeśli korzystamy z tradycyjnego brokera. Giełdy kryptowalut oferujące handel z dźwignią nie dopuszczają do ujemnych depozytów. Najgorsza opcja to wyzerowanie konta, zwłaszcza gdy korzystasz z opcji CROSS. Jest to zabezpieczenie pozycji całym depozytem.

W przypadku handlu z dźwignią każdy ruch wykresu ma znaczenie. Nawet chwilowe wykroczenie poza linie wsparcia i oporu może wygenerować znaczące szkody. W końcu mając zwiększony kapitał, nie tylko zyski są pomnożone, ale również straty.

margin trading
Dwie chwilowe „szpilki” widoczne na wykresie spowodowały straty u wielu inwestorów

Rynek kryptowalut jest bardzo dynamiczny. Często pojawiają się gwałtowne zmiany ceny powodowane medialnymi plotkami lub wydarzeniami. Kurs nie porusza się zgodnie z przewidywaniami analizy technicznej. Wykonuje nieoczekiwane, chwilowe zwroty w wyniku których pozycje stop loss są wycinane.

Większość inwestorów zdaje sobie sprawę z tego, że zlecenia handlowe z dźwignią należy stosować po zdobyciu odpowiednich podstaw. Konieczne jest tutaj zaznajomienie się z założeniami zaawansowanego zarządzania ryzykiem. Początkujący traderzy, którzy zostaną skuszeni szybkim oraz wysokim zyskiem prawdopodobnie stracą cały kapitał.

Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:

Kryptowaluty, a handel z dźwignią

Korzystając z opcji SPOT (bez lewarowania) ilość jednostek jest niezależna od kursu. Nieważne jak duże będzie wahanie, cały czas masz tę samą ilość sztuk. Nie można wyzerować konta. Zmianie ulega wartość, a nie ilość jednostek.

Jeśli wykorzystujesz dźwignię, a kurs pójdzie w przeciwnym kierunku niż założyłeś i osiągnie cenę likwidacji bezpowrotnie tracisz wszystkie zakupione jednostki. Konto zostanie wyzerowane.

Wielu inwestorów upiera się przy tym, że stosując odpowiednie sposoby zarządzania ryzykiem, jest w stanie z sukcesami wykorzystywać handel z dźwignią. Do tego niezbędny jest jednak szeroki wachlarz umiejętności oraz zrozumienie mechanizmów występujących na rynku kryptowalut.

Punkt wyjścia oraz wejścia jest bardzo istotny. Korzystając z dźwigni, musisz pamiętać, że każdy ruch wykresu w niepożądanym kierunku kosztuje Cię kilkukrotnie więcej. Dzięki analizie technicznej jesteś w stanie określić prawdopodobny kierunek ruchu ceny.

Ta sama analiza może okazać się nieskuteczna i kosztowna, jeżeli nagle wypłynie informacja na przykład o niekorzystnych regulacjach kryptowalut, albo kłopotach dużej giełdy.

Na jakich kryptowalutach można handlować z dźwignią?

Każda giełda ustala na jakich kryptowalutach udostępnia handel z dźwignią. Zazwyczaj są to najpopularniejsze projekty, takie jak: Bitcoin czy Ethereum. Największa platforma Binance oferuje kilkadziesiąt kryptowalut. Zobacz wpis zawierający instrukcję rejestracji na Binance.

Również wielkość dźwigni jest różna w zależności od giełdy, przeważnie oscyluje w przedziale od x2 do x100.

W którym momencie warto zacząć handlować z dźwignią?

Jeżeli chcesz zacząć handel z dźwignią, powinieneś najpierw zdobyć doświadczenie w tradycyjnym tradingu. Powinieneś też w sposób biegły obsługiwać konto giełdowe. Nie powinieneś inwestować środków, których nie jesteś gotów utracić. Ucz się n małych kwotach. Jeśli nie pomnożysz 100 PLN, nie pomnożysz też 100.000 PLN.

Jak zapisuje się dźwignię?

Stosowane są dwa sposoby zapisu dźwigni. Pierwszym jest bardziej klasyczny zapis polegający na zestawieniu wielkości lewaru z depozytem zabezpieczającym np. 10:1. Drugi sposób jest nieco uproszczony, podajemy wyłącznie wielkość dźwigni, poprzedzając ją „x” np. x10. Druga metoda coraz bardziej zyskuje na popularności.

Na jakich giełdach mogę handlować z dźwignią?

Giełdy kryptowalut starają się zdobyć użytkowników poprzez zapewnienie im jak więcej możliwości. Obecnie, jeżeli chcesz handlować z dźwignią, możesz to zrobić na kilku giełdach np. Binance, Kraken czy Bitmex.

Dodaj komentarz