Kryptowaluta Zcash (ZEC)

Anonimowość i prywatność transakcji zapewniają private coiny. Kryptowaluta Zcash należy do tego grona. Projekt rozwijany od 2014 roku cieszy się silną pozycją i zalicza się do grupy kryptowalut o największej kapitalizacji rynkowej. W jaki sposób użytkownicy mogą ją wykorzystywać? Prezentujemy opis i recenzje ZEC.

Spis treści:

TwórcaZooko Wilcox
Data powstania2016
ICOTak
Otwarty kodTak
PortfelLedger Nano X
GiełdaBinance
NotowaniaKurs Zcash

Kryptowaluta Zcash powstała już w 2014 roku. Organem zrządzającym jest amerykańska firma Zerocoin Electric Coin Company, która w przeszłości miała doświadczenia w branży blockchain. Szefem projektu jest Zooko Wilcox.

Platforma dosyć długo czekała na swój oficjalny debiut na rynku. W październiku 2016 roku przeprowadzono oficjalną zbiórkę ICO. W jeden dzień zebrano kilka milionów dolarów. Wielu użytkowników czekało na powstanie kolejnego private coina, który będzie stanowił dobrą alternatywę dla istniejącej już na rynku kryptowaluty Monero.

Opis kryptowaluty Zcash

Główna sieć projektu wystartowała w październiku 2016 roku. Z biegiem czasu udoskonalano platformę oraz dbano o dalszy rozwój zabezpieczeń. Projekt od samego początku miał być alternatywą dla Bitcoina. Kluczowe znaczenie dla twórców miała anonimowość oraz prywatność transakcji.

W opinii krytyków, kryptowaluta Zcash w nie jest stuprocentowym private coinem, ponieważ dopuszcza również publiczne transakcje. Z tego względu często jest porównywany do innej waluty wirtualnej o podobnej specyfice – Dash.

Niezależnie od tego co sądzą krytycy, kryptowaluta Zcash daje klientom możliwość dokonania szybkiej i anonimowej transakcji.

Istotne zmiany wprowadzono w październiku 2018 roku wraz z aktualizacją o nazwie Sapling. Dzięki niej, prywatne transakcje są przeprowadzane dużo szybciej oraz wygodniej. Rozwiązano drobne problemy, które występowały w sieci w przeszłości.

Aktualizacja skróciła również dotychczasowe adresy ZEC. Dzięki temu, potwierdzenie płatności wymaga mniejszej mocy obliczeniowej, a sfinalizowanie operacji odbywa się dużo szybciej.

Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:

Kopanie i ilość coinów w obiegu

W kwestii kopania zastosowano rozwiązania znane z Bitcoina. Obowiązuje algorytm konsensusu Proof of Work. Moc obliczeniowa górników jest przeznaczona na weryfikowanie prawidłowości oraz finalizowanie transakcji. 95% płatności zachodzi w łańcuchu publicznym, ale za sprawą odpowiednich algorytmów niektóre dane mogą zostać ukryte.

Nakład kryptowaluty Zcash został ograniczony do 21 milionów coinów. Obecnie w obiegu rynkowym znajduje się nieco ponad 6 milionów jednostek. Spora dostępność oraz wysoka wartość jednego coina sprawia, że ZEC jest popularny wśród górników.

Nagroda za nowy blok wynosi 12,5 ZEC. Musimy jednak pamiętać, że 10% tej kwoty trafia na rzecz Fundacji zajmującej się rozwojem projektu. Zastosowano także halving znany z sieci Bitcoin. Nagroda co cztery lata będzie zmniejszać się o połowę. To oznacza, że w roku 2020 za jeden wykopany blok górnik otrzyma 6,25 ZEC (minus 10% prowizji na rzecz fundacji).

Zcash bazuje na Bitcoinie

Kryptowaluta Zcash skrywa w sobie kilka nieścisłości. Zacznijmy od tego, że autorzy projektu chcieli stworzyć zdecentralizowaną i otwartoźródłową sieć płatniczą, która stanowiłaby lepszą alternatywę dla Bitcoina.

Tymczasem, platforma została oparta na kodzie źródłowym Bitcoina. Nawet liczbę dostępnych jednostek ograniczono do 21 mln sztuk, tak jak w przypadku BTC. W gruncie rzeczy, obie kryptowaluty są do siebie bardzo podobne.

Istotną różnicą jest fakt, że w ZEC jest odrobinę bardziej anonimowy. Pod tym względem mamy do czynienia z private coinem.

Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:

Kryptowaluta Zcash jako private coin

W jaki sposób udało się uzyskać wspomnianą anonimowość? Przede wszystkim, platforma bazuje na protokole Zerocoin opracowanym jeszcze w 2013 roku przez Matthew Greena. To autorskie rozwinięcie rozwiązania obecnego w kodzie Bitcoina.

Protokół został odpowiednio dopracowany i pozbawiony wad obecnych w Bitcoinie. Protokół Zerocoin bazuje na zasadzie zero knowledge proof. W tym protokole transakcja może zostać potwierdzona bez ujawniania informacji na jej temat.

Przy tego typu płatnościach wykorzystuje się anonimowe adresy zapisane w publicznym łańcuchu. To sprawia, że praca górników może zostać wykorzystana do potwierdzania prawidłowości transakcji. W odróżnieniu od Monero, kryptowaluta Zcash daje użytkownikom możliwość wyboru między transakcjami prywatnymi oraz publicznymi.

kryptowaluta zcash

Jeśli zdecydujemy się na płatność prywatną, informacje na jej temat wciąż zostaną zapisane w łańcuchu publicznym. Z tą różnica, że ukryty zostanie nadawca, odbiorca oraz kwota transakcji. W łańcuchu pozostanie zatem jedynie ślad przeprowadzenia płatności.

Nie da się jednak ustalić jej kierunku oraz szerszej specyfikacji. Zatem, kryptowaluta Zcash faktycznie nie należy co stricte private coinów. To publiczna sieć płatności, która umożliwia zachowanie anonimowości i prywatności.

Automatyczny bot. Obsługuje cztery najpopularniejsze giełdy. Możesz ustawić 80 kryptowalut. Obsługa po polsku:

Pytania i podsumowanie opisu

Kryptowaluta Zcash należy do grona bardzo popularnych środków płatniczych. Jest obsługiwana przez coraz większą liczbę serwisów pośredniczących w finalizowaniu płatności walutami wirtualnymi.

Coin ZEC jest listowany przez największe giełdy kryptowalut w wielu parach. Często występuje w roli waluty bazowej. Kapitalizacja rynkowa plasuje go w okolicach trzeciej dziesiątki najbardziej wartościowych projektów blockchain.

Gdzie kupić Zcash?

Zcash możesz kupić bardzo łatwo. Najlepiej wybrać serwis oferujący niskie prowizje transakcyjne, nie wymaga weryfikacji dokumentami oraz zapewnia dobrą płynność handlu. Zobacz osobny wpis: giełda kryptowalut bez weryfikacji.

Jaki portfel do ZEC?

Sporym ograniczeniem jest fakt, że podstawowy portfel oraz klient full node są dostępne wyłącznie w systemie operacyjnym Linux. Z tego względu większość użytkowników wykorzystuje multiwallet o nazwie Guarda Wallet.
Jest on dostępny zarówno w formie desktopowej, jak również przeglądarkowej.

Użytkownicy urządzeń mobilnych mogą natomiast skorzystać z popularnych portfeli Jaxx oraz Coinomi. ZEC jest kompatybilny także z portfelami sprzętowymi takimi jak Ledger czy Trezor. Ogromną wadą podkreślaną jest fakt, że prywatne transakcje są dostępne tylko z oficjalnego portfela dostępnego na system Linux.

Czy można zarabiać na spadku wartości ZEC?

Tak. Służą do tego kontrakty różnic cenowych dostępne na giełdzie Bitmex. Platforma oferuje handel z dźwignią, która może zwielokrotnić zysk.


Źródła:

https://www.zfnd.org/

https://forum.zcashcommunity.com/

https://en.wikipedia.org/wiki/Zero-knowledge_proof