Kryptowaluta Zcash (ZEC)

Zcash (ZEC) – Recenzja

Zcash to jedna z popularniejszych kryptowalut na rynku należąca do grona private coinów czyli kryptowalut gwarantujących użytkownikom pełną anonimowość oraz prywatność transakcji. Projekt rozwijany od 2014 roku cieszy się bardzo silną pozycją i na pewno zalicza się do grupy kryptowalut o największej kapitalizacji rynkowej. W jaki sposób użytkownicy mogą ją wykorzystywać? Prezentujemy opis i recenzje projektu.

Historia powstania

Projekt Zcash powstał już w 2014 roku. Jego założycielem jest amerykańska firma Zerocoin Electric Coin Company, która w przeszłości miała pewne doświadczenie w branży kryptowalut. Szefem projektu jest Zooko Wilcox. Platforma dosyć długo czekała na swój oficjalny debiut na rynku. W październiku 2016 roku przeprowadzono oficjalną zbiórkę ICO na dalszy rozwój projektu. W jeden dzień zebrano kilka milionów dolarów.

Popularność coina Zcash już wtedy dawała o sobie znać. Wielu użytkowników czekało bowiem na powstanie kolejnego private coina, który będzie stanowił dobrą alternatywę dla istniejącej już na rynku kryptowaluty Monero.

Główna sieć projektu wystartowała w październiku 2016 roku. Z biegiem czasu udoskonalano platformę oraz dbano o dalszy rozwój zabezpieczeń. Projekt od samego początku miał być alternatywą dla Bitcoina. Kluczowe znaczenie dla twórców miała anonimowość oraz prywatność transakcji. Aktualnie, Zcash w opinii krytyków nie jest stuprocentowym private coinem, ponieważ dopuszcza również publiczne transakcje.

Z tego względu często jest porównywany do innej waluty wirtualnej o podobnej specyfice – Dash. Niezależnie od tego co sądzą krytycy, Zcash daje klientom możliwość dokonania szybkiej i anonimowej transakcji. Istotne zmiany wprowadzono w październiku 2018 roku wraz z aktualizacją o nazwie Sapling.

Dzięki niej, prywatne transakcje są przeprowadzane dużo szybciej oraz wygodniej. Rozwiązano drobne problemy, które występowały w sieci w przeszłości. Aktualizacja skróciła również dotychczasowe adresy ZEC. Dzięki temu, potwierdzenie płatności wymaga mniejszej mocy obliczeniowej, a sfinalizowanie operacji odbywa się dużo szybciej.

Kryptowaluta Zcash jako private coin

Zcash to bardzo ciekawa kryptowaluta, która skrywa w sobie kilka nieścisłości. Zacznijmy od tego, że autorzy projektu chcieli stworzyć zdecentralizowaną i otwartoźródłową sieć płatniczą, która stanowiłaby lepszą alternatywę dla Bitcoina. Tymczasem, platforma została oparta na kodzie źródłowym Bitcoina. Nawet liczbę dostępnych tokenów ograniczono do 21 mln sztuk, tak jak w przypadku BTC.

W gruncie rzeczy, obie kryptowaluty są do siebie bardzo podobne. Istotną różnicą jest fakt, że w odróżnieniu od Bitcoina, Zcash dba anonimowe i dyskretne transakcje. Pod tym względem mamy do czynienia z private coinem. W jaki sposób udało się uzyskać wspomnianą anonimowość?

kryptowaluta zcash zec

Przede wszystkim, platforma bazuje na protokole Zerocoin opracowanym jeszcze w 2013 roku przez Matthew Greena. To autorskie rozwinięcie rozwiązania obecnego w przypadku Bitcoina. Protokół został odpowiednio dopracowany i pozbawiony wad obecnych w Bitcoinie. Protokół Zerocoin bazuje na zasadzie zero knowledge proof.

W tym protokole transakcja może zostać potwierdzona bez ujawniania informacji na jej temat. Przy tego typu płatnościach wykorzystuje się anonimowe adresy zapisane w publicznym łańcuchu. To sprawia, że praca górników może zostać wykorzystana do potwierdzania prawidłowości transakcji. W odróżnieniu od Monero, Zcash daje użytkownikom możliwość wyboru między transakcjami prywatnymi oraz publicznymi.

Jeśli zdecydujemy się na płatność prywatną, informacje na jej temat wciąż zostaną zapisane w łańcuchu publicznym. Z tą różnica, że ukryty zostanie nadawca, odbiorca oraz kwota transakcji. W łańcuchu pozostanie zatem jedynie ślad przeprowadzenia płatności. Nie da się jednak ustalić jej kierunku oraz szerszej specyfikacji. Dosyć podobne rozwiązanie stosuje np. kryptowaluta Dash. A zatem, Zcash faktycznie nie należy co stricte private coinów. To publiczna sieć płatności, która umożliwia zachowanie anonimowości i prywatności.

Gdzie kupić Zcash?

Zcash możesz kupić bardzo łatwo. Do wyboru masz wiele giełd kryptowalutowych. Najlepiej wybrać taką, która oferuje niskie prowizje transakcyjne, nie wymaga weryfikacji dokumentami oraz zapewnia dobrą płynność handlu. Przykładem platformy spełniającej te warunki jest Binance. Poniżej trzy artykuły na jej temat:

Anonimowość

Kryptowaluta Zcash należy do grona bardzo popularnych środków płatniczych. Jest obsługiwana przez coraz większą liczbę serwisów obsługowych oraz platform pośredniczących w finalizowaniu płatności walutami wirtualnymi. Coiny ZEC są również ogólnodostępne na giełdach inwestycyjnych umożliwiających wymianę i handel kryptowalutami. Jest ona zestawiana z wieloma innymi walutami wirtualnymi.

Ze względu na możliwość zachowania anonimowych transakcji, Zcash często występuje w roli waluty bazowej. Kurs Zcash na chwilę obecną wynosi ok. 60 dolarów co plasuje ją w okolicach trzeciej dziesiątki najbardziej wartościowych projektów blockchain. W szczycie popularności z roku 2019, cena doszła do 1000 dolarów za jednego ciona.

Jaki portfel do ZEC?

Sporym ograniczeniem jest fakt, że podstawowy portfel Zcash oraz klient full node są dostępne wyłącznie w systemie operacyjnym Linux. Z tego względu większość użytkowników wykorzystuje do przechowywania tokenów ZEC multiwallet o nazwie Guarda Wallet. Jest on dostępny zarówno w formie desktopowej, jak również przeglądarkowej.

Użytkownicy urządzeń mobilnych mogą natomiast skorzystać z popularnych portfeli Jaxx oraz Coinomi. ZEC jest kompatybilny także z portfelami sprzętowymi takimi jak Ledger czy Trezor. Ogromną wadą podkreślaną przez opinie użytkowników jest fakt, że prywatne transakcje są dostępne tylko z oficjalnego portfela dostępnego na system Linux.

Kopanie i ilość coinów w obiegu

W kwestii kopania zastosowano rozwiązania powszechnie znane z Bitcoinem. Obowiązuje algorytm konsensusu Proof of Work. Moc obliczeniowa górników jest przeznaczona na weryfikowanie prawidłowości oraz finalizowanie transakcji. 95% płatności zachodzi w łańcuchu publicznym, ale za sprawą odpowiednich algorytmów niektóre dane mogą zostać ukryte.

Nakład Zcash został ograniczony do 21 milionów coinów. Obecnie w obiegu rynkowym znajduje się nieco ponad 6 milionów tokenów. Spora dostępność oraz wysoka wartość jednego coina sprawia, że Zcash jest kryptowalutą bardzo popularną wśród górników. Nagroda za nowy blok wynosi 12,5 ZEC.

Musimy jednak pamiętać, że 10% tej kwoty trafia na rzecz Fundacji Zcash zajmującej się dalszym rozwojem projektu. Zastosowano także proces halvingu znany z sieci Bitcoin. Nagroda co cztery lata będzie zmniejszać się o połowę. To oznacza, że w roku 2020 za jeden wykopany blok górnik otrzyma 6,25 ZEC (minus 10% prowizji na rzecz fundacji).

Kryptowaluta Zcash - Podsumowanie

Zcash to wygodny środek płatniczy wykorzystywany przez setki tysięcy ludzi na całym świecie. Kryptowaluta jest bardzo popularna wśród górników za sprawą dużej dostępności oraz wysokiej nagrody za blok. Niezależny portal CoinMarketCap wskazuje, że Zcach wciąż plasuje się na wysokich pozycjach pośród najbardziej wartościowych walut wirtualnych.

Powszechnie nazywamy go private coinem choć bliżej prawdy jest określenie, że Zcash to publiczna sieć płatnicza wyposażona w zaawansowany system anonimowych i prywatnych transakcji. Tu ujawnia się największy minus projektu czyli możliwość przeprowadzania anonimowych płatności tylko z portfela dostępnego na systemie operacyjnym Linux. W związku z tym, użytkownicy liczący na anonimowe płatności wybierają Monero, które na nazywać prawdziwym private coinem.


Źródła:

https://forum.zcashcommunity.com/

https://www.zfnd.org/

https://en.wikipedia.org/wiki/Zero-knowledge_proof