Kryptowaluta Ethereum Classic (ETC)

Kryptowaluta Ethereum Classic to jeden z najpopularniejszych coinów wśród górników liczących na opłacalne wydobycie. Powszechnym błędem jest twierdzenie, że odrębna platforma powstała na skutek forka i rozłamu między użytkownikami Ethereum.

Projekt istniał równolegle od lipca 2015 roku. Dopiero rok później (w październiku) nastąpiła sytuacja, która doprowadziła do odłączenia ETC od głównego łańcucha bloków. Obecnie projekt podejmuje autonomiczne decyzje i w pełni niezależny.

Spis treści:

TwórcaBrak
Data powstania2016
ICONie
Otwarty kodTak
PortfelLedger Nano X
GiełdaBinance
NotowaniaKurs Ethereum Classic

Kryptowaluta Ethereum Classic to niewątpliwie jedna z najważniejszych pozycji dostępnych obecnie na rynku. Zarządzająca społeczność szanuje najważniejsze zasady walut wirtualnych, takie jak pełna decentralizacja, nieodwracalność transakcji, a także przywiązanie do oryginalnego kodu źródłowego.

Waluta jest bardzo popularna szczególnie wśród górników. Ze względu na brak ograniczeń nakładu oraz wysokie nagrody dla górników, mining ETC jest bardzo opłacalny. Także inwestorzy na giełdach kryptowalut doceniają silną pozycję coina.

kryptowaluta ethereum classic etc

Opis kryptowaluty Ethereum Classic

ETC istnieje od 2015 roku i nie jest prawdą, że kryptowaluta powstała na skutek hard forka ETH. Do tego momentu działała jako silnie uzależniona i w pełni podległa pod główny blockchain.  Sytuacja zmieniła się październiku 2016 roku, kiedy to doszło do ataku, który podzielił społeczność.

Kilka miesięcy wcześniej, w maju powstał fundusz The DAO, który umożliwiał przeprowadzanie zbiórek w tokenach ETH na tworzenie i rozwój nowych start-upów. Fundusz był całkowicie zdecentralizowany i bazował na głównym blockchainie.

Pod koniec kwietnia rozpoczęto wyprzedaż tokenów DAO, które można było zakupić za ETH. W trakcie zbiórki, trzech deweloperów wyłapało sporo błędów i zagrożeń w obrębie funduszu The DAO.

Najbezpieczniejszy portfel, w którym możesz przechowywać ponad 1000 różnych kryptowalut:

The DAO i rozłam sieci

Aby uchronić klientów przed poważnymi stratami, wydali oni dokument przestrzegający przed kupnem tokenów DAO. Wypunktowali w nim zagrożenia i luki w zabezpieczeniach. 16 czerwca gotowy był plan naprawczy, który w najbliższej przyszłości miał być wcielony.

Tak się jednak nie stało i 18 czerwca jeden z użytkowników wykorzystał lukę systemu. Zgodnie z prawem stał się właścicielem 3,6 mln ETH. W tamtym czasie była to równowartość 54 mln dolarów amerykańskich (USD).

Zdecydowana większość użytkowników stwierdziła, że było to działanie wyjątkowo nieetyczne i domagali się podjęcia działań. W opozycji stanęła spora grupa osób kierujących się zasadą: code is law.

Ich zdaniem, użytkownik miał prawo wykorzystać lukę w kodzie źródłowym i w związku z tym nie ma podstaw by odebrać mu środki, które zdobył. W ostateczności zdecydowano się cofnąć transakcję (łamiąc tym samym zasadę o nieodwracalności operacji) i zwrócić środki właścicielom.

Zwolennicy zasady code is law nie zgodzili się z tą decyzją co doprowadziło do jednego z największych forków w historii kryptowalut. Konserwatywni użytkownicy pozostali na starym łańcuchu, który przyjął nazwę Ethereum Classic. Osoby, który podzielały opinię o słusznym cofnięciu transakcji odłączyły się od projektu i stworzyły nowy łańcuch pod nazwą Ethereum.

Nowa kryptowaluta Ethereum Classic

Kryptowaluta Ethereum Classic posiada zarówno gorących sprzymierzeńców, jak również przeciwników. Pierwsza grupa w pełni popiera zasadę code is law i chwali przywiązanie do oryginalnego kodu źródłowego.

Osoby stojące w opozycji zarzucają marce archaiczne przekonania oraz stagnacje w dalszym procesie rozwoju.

Niezależnie od światopoglądu, musimy przyznać, że Ethereum Classic to bardzo rzetelna i solidna „firma”, która doskonale poradziła sobie po forku i utrzymała się w czołówce najważniejszych kryptowalut na rynku. Pozytywne opinie pod adresem ETC są naszym zdaniem w pełni zasłużone.

Pod względem zastosowania, kryptowaluta Ethereum Classic niczym nie różni się od ETH. To jeden z popularniejszych środków płatniczych, który dąży do stopniowego zwiększania skalowalności i przyspieszania przeprowadzanych transakcji online.

Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:

Kopanie i podaż coinów ETC

Bardzo istotne różnice między ETH i Ethereum Classic pojawiają się w kontekście wydobycia. ETH planuje stopniowo przekształcić konsensus Proof of Work w Proof od Stake. To odpowiedź na nadmierne zużycie energii generowane przez kopaczy pracujących na algorytmie PoW.

Jak nietrudno się domyślić, tak poważna ingerencja w kod źródłowy przez myśl nie przeszłaby deweloperom czuwającym nad Ethereum Classic. Dlatego coiny ETC będą dalej wydobywane zgodnie z konsensusem Proof of Work.

29 maja 2018 roku w obrębie ETH nastąpił kolejny hard fork. Część użytkowników nie była zadowolona z pomysłu zmian w konsensusie wydobycia. W algorytmie wbudowano system Difficulty Bomb, który ma stopniowo utrudniać wydobycie. Użytkownicy domagający się usunięcia tego algorytmu dokonali kolejnego rozłamu.

W Ethereum Classic wydobycie pozostanie niezmienione i nieutrudnione poprzez ingerencję w algorytm. Nakład kryptowaluty ETC jest nieograniczony, co oznacza, że ma ona stopniowy charakter inflacyjny. Kryptowaluta Ethereum Classic pozostaje jednym z najchętniej wydobywanych coinów.

Nieograniczony nakład, wysoka nagroda za blok oraz wysoka wartość jednego coina sprawia, że mining na dobrym sprzęcie jest wyjątkowo opłacalny. Na rynku dostępne są nawet specjalne koparki skonfigurowane pod wydobycie kryptowaluty Ethereum Classic.

Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:

Jaki portfel wybrać? Gdzie kupić ETC?

Na giełdach walut wirtualnych coiny ETC są zestawiane w parach transakcyjnych z najważniejszymi kryptowalutami. W Ethereum Classic chętnie inwestują zarówno zwolennicy krótkotrwałych inwestycji, jak również osoby nastawione na zysk w perspektywie długoterminowej. Z pomocą ETC można także wspierać niektóre start-upy i nowe projekty blockchain.

Gdzie kupić Ethereum Classic?

Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór profesjonalnej platformy wymiany. Zobacz ranking giełd kryptowalut. Jeśli nie chce Ci się przeglądać całego zestawienia zobacz instrukcję rejestracji na giełdzie, która charakteryzuje się wysokim wolumenem, niskimi prowizjami oraz nie wymaga weryfikacji dokumentami: Binance rejestracja.

W jakim portfelu przechowywać coiny ETC?

Dostępny jest przeglądarkowy portfel MyEtherWallet z rozszerzeniem MetaMask, desktopowy Exodus czy mobilny Jaxx. Możemy także wygenerować kod potrzebny do stworzenia papierowego portfela.

Kryptowaluta Ethereum Classic może być przechowywany na najpopularniejszych portfelach sprzętowych, takich jak Trezor T. Deweloperzy stworzyli niedawno oryginalny portfel adresowany wyłącznie do tej kryptowaluty: Emerald Wallet.

Czy warto zainwestować w Ethereum Classic?

Upadek, czy zaprzestanie rozwijania projektu przez zespół deweloperów jest bardzo mało proawdopodobny. Coin ETC jest znany w środowisku kryptowalutowym dlatego o spektakularnych wzrostach możemy zapomnieć. Niemniej, szansa na sensowny pofit istnieje.


Źródła:

https://ethereumclassic.org/knowledge

https://www.bloomberg.com/features/2017-the-ether-thief/