Kryptowaluta Golem (GNT)

Kryptowaluta Golem to jeden z najlepiej rozpoznawalnych, polskich projektów w technologii Blockchain. To zdecentralizowany system przekazywania mocy obliczeniowej między użytkownikami. Jest to superkomputer, z którego skorzystać mogą wszyscy użytkownicy potrzebujący dostępu do większych zasobów mocy obliczeniowej.

Z kolei tokeny służą jako wynagrodzenie pracy osób, które dzielą się posiadanymi zasobami. Jako jedna z nielicznym polskich platform. Kryptowaluta GNT cieszy się ogólnym uznaniem i dużą popularnością za granicą.

Spis treści:

TwórcaJulian Zawistowski
Data powstania2017
ICOTak
Otwarty kodTak
PortfelLedger Nano X
GiełdaBinance
NotowaniaKurs Golem

Na potrzeby sieci, każdy z użytkowników może użyczyć swojego własnego sprzętu, za co jest odpowiednio wynagradzany. Komputery są połączone w sieci peer-to-peer, gdzie każdy z węzłów posiada identyczne uprawnienia i odgrywa taką samą rolę.

Możliwe jest tutaj zarówno wynajęcie komuś mocy obliczeniowej, jak i kupienie jej na potrzeby własnych działań. Dzięki oparciu całości na platformie Ethereum, osoby dostarczające mocy, pobierające ją lub będące deweloperami oprogramowania mogą zawierać między sobą bezpośrednie transakcje.

Kryptowaluta Golem może być używana w charakterze zdecentralizowanego rynku przeznaczonego do dystrybucji oprogramowania przez deweloperów. Można ją traktować zarówno jako infrastrukturę (IaaS) oraz platformę (PaaS). Tokenami możesz zarządzać wykorzystując My Ether Wallet lub inne portfele do kryptowalut.

kryptowaluta golem gnt
Symbol GNT

Opis kryptowaluty Golem

Projekt wystartował w roku 2016. W listopadzie zespół przeprowadził zbiórkę ICO. Do przedsprzedaży trafiło 820 milionów tokenów GNT (82% całego nakładu). Użytkownicy mogli pozyskać tokeny płacąc za pośrednictwem Ethereum.

Zbiórka pozwoliła uzyskać 8 milionów dolarów na dalszy rozwój projektu. Nawet w skali międzynarodowej jest to bardzo dobry wynik, który świadczy o tym, jak szybko zamysł superkomputera Golem przypadł użytkownikom do gustu.

Początki platformy były bardzo trudne. Użytkownicy, którzy zdecydowali się zainwestować w projekt często żałowali swojej decyzji. A wszystko za sprawą dosyć opieszałego tempa pracy deweloperów. W pewnym momencie wydawało się, że platforma upadnie, a inwestorzy będą narażeni na straty.

Ostatecznie, w połowie 2018 roku zadebiutowała pierwsza wersja platformy. Wersja testowa wymagała wiele poprawek. Do dziś możemy korzystać wyłącznie z oprogramowania w wersji Beta. Niemniej jednak, z biegiem czasu kryptowaluta Golem staje się coraz bardziej dopracowana.

Najbezpieczniejszy portfel, w którym możesz przechowywać ponad 1000 różnych kryptowalut:

Twórcy GNT

Kryptowaluta GNT charakteryzuje się dużą kapitalizacją rynkową. Stoi za nim spory zespół dweloperów. CEO jest Julian Zawistowski, który swój projekt rozwija razem z Piotrem Janiukiem (CTO), Andrzejem Regulskim (COO) oraz Aleksandrą Skrzypczak (Lead Software Engineer). W prace nad Golemem zaangażowane jest również kilkanaście innych osób zajmujących stanowiska takie, jak P2P Network, Lead Ethereum Engineer czy Developer.

Kamienie milowe

  • Brass Golem – maj 2018 Na typ etapie, priorytetem twórców projektu było zgromadzenie odpowiedniej ilości użytkowników i mocy obliczeniowej.

  • Clay Golem – do lutego 2018 W tym okresie, twórcom golema udało się między innymi uzyskać status wielozadaniowej sieci obliczeniowej oraz powiększyć bazę użytkowników poprzez integrację komercyjnych silników oraz wprowadzenie nowych zastosowań.

  • Stone Golem – do listopada 2018 Główne cele na ten okres to wprowadzenie pełnego API i udostępnienie rejestru aplikacji dostępnego dla deweloperów. Wprowadzenie systemu nagród dla najbardziej innowacyjnych integracji oraz zaimplementowanie zdecentralizowanego systemu reputacji.

  • Iron Golem – listopad 2020 Do tego momentu platforma ma uzyskać stabilność, skalowalność i odporność na ataki. Dodatkowo, wprowadzony zostanie zaawansowany system transakcji oraz różnego rodzaju ułatwienia dla deweloperów.

Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:

Zastosowanie kryptowaluty Golem

Twój komputer nie jest dostatecznie mocny by uciągnąć najnowszą grę? Być może już niedługo nie będziesz musiał inwestować w modernizację swojego PC. Kryptowaluta Golem już teraz pracuje nad sposobami, które pozwolą wypożyczyć moc obliczeniową lepszych kart graficznych.

To co kilka lat temu wydawało się tematem rodem z filmu science-fiction, dzisiaj nabiera realnego kształtu. Wysokie wymagania gier komputerowych to jednak kropla w morzu potrzeb osób renderujących grafikę i wideo, a także rozwijających sztuczną inteligencję.

Kryptowaluta Golem udostępnia moc obliczeniową, która pozwala na przeprowadzenie bardzo zaawansowanych operacji. Co ciekawe, zakupiona moc można wykorzystać na kopanie kryptowalut innego rodzaju.

Zdecentralizowana sieć jest dostępna dla dwóch rodzajów użytkowników. Pierwszy rodzaj to dostawcy mocy obliczeniowej, którzy poświęcają moc swojego komputera i tym samym przyczyniają się do wzmocnienia superkomputera Golem.

Drugi rodzaj to odbiorcy, którzy chcą wypożyczyć moc obliczeniową aby zwiększyć możliwości swojego komputera. Tokeny GNT służą zatem do wykupienia mocy obliczeniowej oraz do wynagrodzenia dostawców.

Dodatkowo, kryptowaluta Golem została ostatnio rozwinięta o możliwość dystrybucji zdecentralizowanych aplikacji przez prywatnych programistów.

Jak pozyskać kryptowalutę Golem?

W projekcie Golem nie wyróżniamy wydobywania kryptowalut. Tokeny są w zasadzie zarezerwowane do opłat administracyjnych w obrębie platformy. Pełny nakład wynosi 1 miliard tokenów, z czego w ogólnym użytku znajduje się 820 milionów sztuk.

Kolejne 120 mln przeznaczono na dalszy rozwój Golem Factory. 60 mln to aktywa w posiadaniu twórców. Istnieją dwa sposoby na pozyskanie tokenów GNT – udostępnianie mocy obliczeniowej swojego komputera lub zakup tokenów na giełdach kryptowalut.

Tokeny są dostępne na kilkudziesięciu giełdach, a największe udziały zgromadzono w Korei Południowej. Pełna kapitalizacja rynku wynosi ponad 60 milionów dolarów. Na tle najbardziej znanych, zagranicznych kryptowalut, jest to całkiem dobry wynik.

Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:

Zakup i portfel do coinów GNT

Musimy pamiętać, że kryptowaluta Golem wciąż wykorzystuje testowe wersje oprogramowania. Twórcy planują opublikować pierwszą, oficjalną wersję jeszcze do końca 2019 roku. Czy to się uda? Przekonamy się z czasem.

Jedno jest pewne, pomysł zyskał ogromne zainteresowanie na scenie międzynarodowej. Coraz więcej użytkowników jest zainteresowanych współtworzeniem platformy.

Wszystko pozostaje w rękach deweloperów zarządzających rozwojem projektu. Jeśli zadbają o szybki rozwój i w krótkim czasie opublikują oficjalną wersję oprogramowania, kryptowaluta GNT ma duże szanse na międzynarodowy sukces.

Gdzie kupić kryptowalutę Golem?

Kryptowaluta Golem listowana jest na kilkudziesięciu giełdach. Jest w czym wybierać. Polecam zakup na największej giełdzie kryptowalut. Prowizje na poziomie 0.05% oraz duża płynność handlu przemawia za tym, aby golema kupić właśnie tam. Dodatkowym atutem jest brak konieczności weryfikacji. Tutaj instrukcja rejestracji konta: Binance rejestracja.

W jakim portfelu przechowywać GNT?

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest portfel online MyEtherWallet dostępny z poziomu przeglądarki internetowej. Użytkownikom zaleca się zainstalowanie wtyczki MetaMask, która zwiększa bezpieczeństwo portfela i chroni przed atakami.

Tokeny GNT są zachowane w standardzie ERC20, więc do przechowywania tej kryptowaluty można wykorzystywać większość ogólnodostępnych portfeli mobilnych czy sprzętowych takich jak Trezor T.

Czy warto zainwestować w tokeny Golem?

Jest to uzależnione od rozwoju projektu. Jeśli twórcom uda się zrealizować założenia, token da solidną stopę zwrotu. Jeśli nie, strata będzie duża.


Źródła:

https://golem.network/use-cases/