Kryptowaluta Nem (XEM)
Kryptowaluta NEM to kolejny istotny projekt rozwijany w technologii Blockchain. Twórcy postawili sobie wyjątkowo ambitne cele. Przyświeca im idea New Economy Movement, która zakłada stworzenie nowych podstaw i fundamentów opartych na zasadach decentralizacji, równości i niezależności finansowej użytkowników.
Brzmi nieco utopijnie? To jednak nie przeszkadziło twórcom w zdobyciu wsparcia ze strony dużych koncernów. XEM to jedna z tych platform, które niewątpliwie należy obserwować.
Spis treści:
Twórcy | QM, Evan, Erik Van Himbergen, Kailin O’Donnell, Leon Yeoh |
Data powstania | 2014 |
ICO | Nie |
Otwarty kod | Tak |
Portfel | Trezor T |
Giełda | Binance |
Notowania | Kurs Nem |
Kryptowalutę NEM stworzyła grupa entuzjastów zafascynowana coinem Nxt, która jako pierwsza wykorzystała algorytm Proof of Stake. Ponadto, twórcy chcieli stworzyć alternatywę dla coraz popularniejszego Bitcoina, który ich zdaniem stopniowo oddalał się od zasad przyświecających idei kryptowalut.
Na początku 2014 roku, użytkownik UtopianFuture zaprezentował swój pomysł i przyciągnął zainteresowanie wielu innych deweloperów, którzy postanowili zaangażować się w projekt. Do dnia dzisiejszego nie znamy tożsamości większości osób pracujących przy rozwoju platformy XEM.
Opis kryptowaluty Nem
Kryptowaluta NEM jako jedna z pierwszych powstał na bazie własnego kodu źródłowego nie bazując na Bitcoinie. Do napisania kodu wykorzystano język Java. W marcu 2015 roku wystartowała publiczna wersja, a wraz z nią, do życia powołano Fundację z siedzibą w Singapurze. Jej prezesem jest Lon Wong.
Organizacja ma na celu popularyzację projektu nowej ekonomii skoncentrowanej wokół technologii blockchain. Współpracuje z rządami w niektórych krajach, start-upami oraz wieloma firmami i koncernami.
W styczniu 2018 roku doszło do jednego z największych ataków hackerskich w świecie kryptowalut. Zaatakowana została giełda Coincheck, a jej użytkownicy stracili ponad 526 milionów jednostek XEM wartych ponad 420 mln dolarów.
Zdarzenie negatywnie odbiło się na popularności platformy. Winę za atak ponosi giełda, która nie przestrzegała procedur ochronnych i nie zadbała o bezpieczeństwo portfeli.
Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:
New Economy Movment
Kryptowaluta Nem (New Economy Movment) w wielu aspektach przypomina Bitcoina. Jest to zdecentralizowana sieć transakcyjna, która umożliwia wygodne płatności.
Dużym plusem jest lekka struktura oraz innowacyjny algorytm, dzięki czemu platforma odznacza się wysoką skalowalnością (ponad 3 tysiące transakcji na sekundę) oraz niskimi kosztami transakcji. Dlatego nawet przy dużych transferach, prowizja płacona przez użytkownika jest niewielka.
XEM pozwala na tworzenie smart assets czyli nowych, zdecentralizowanych tokenów. Kryptowaluta NEM oferuje użytkownikom wygodnie narzędzia oraz gotowe API, dzięki czemu, nie ma konieczności tworzenia tokena od postaw.
Jednym z ważniejszych smart assets w obrębie platformy jest Mosaic wykorzystywany jako stable coin. Jego szerokie zastosowanie sprawia, że może być wykorzystywany także jako cyfrowy podpis.
Na platformie New Economy Movment zaimplementowano system Apostille wykorzystywany do przypisania prawa własności instrumentu cyfrowego poprzez nadanie znacznika czasu oraz prywatnego klucza.
Deweloperom zarządzającym kryptowalutą Nem przyświeca nieco utopijna wizja stworzenia nowych podstaw ekonomii opartych o zdecentralizowaną sieć blockchain.
Ich celem jest stworzenie ekosystemu, w którym użytkownicy nie będą potrzebowali banków, będą traktowani na równych warunkach oraz wspólnie będą decydować o dalszym rozwoju projektu. Krytycy wskazują, że fundacja podejmuje współpracę z rządami niektórych krajów, czym mocno nadwyręża zdecentralizowany charakter kryptowaluty.
Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:
Zdecentralizowana sieć Nem
Kryptowaluta NEM może być wykorzystywana przez wszystkich użytkowników pragnących dokonywać szybkich i bezpiecznych transakcji. Zaletą tego systemu jest wysoka skalowalność oraz niskie opłaty transakcyjne.
Programiści mogą wykorzystać ekosystem do tworzenia własnych smart assets. XEM jest popularna wśród inwestorów. Wysoka wartość kapitalizacji rynkowej plasuje ją wśród dwudziestu najbardziej wartościowych walut kryptograficznych.
Kryptowaluta Nem korzysta z Proof of Importance
Twórcy platformy chcieli również stworzyć alternatywę dla algorytmu Proof of Work obecnego w Bitcoinie. Główny autor projektu fascynował się kryptowalutą Nxt, która jako pierwsza wprowadziła algorytm Proof od Stake.
Ostatecznie, deweloperzy tworzący kryptowalutę NEM poszli o krok dalej i stworzyli własny algorytm Proof od Importance, który mocno czerpie z założeń PoS. Przede wszystkim, pełny nakład 9 miliardów jednostek XEM od razu trafił do obiegu. W sieci nie wyróżniamy górników i klasycznego kopania kryptowalut.
Harvesting – Żniwiarze zamiast górników
Kryptowaluta Nem działa w oparciu o harvesting czyli żniwa. Użytkownicy posiadający przynajmniej 10 tys. XEM mogą zostać lokalnym żniwiarzem, który odpowiada za potwierdzanie nowych transakcji oraz tworzenie bloków transakcyjnych.
Wymaga to ciągłej pracy komputera, ale nie wymaga dużej mocy obliczeniowej. Użytkownicy posiadający 3 mln XEM mogą zostać żniwiarzem delegowanym i tworzyć pełny węzeł zwany supernood.
Żniwiarze za swoją pracę otrzymują część opłat transakcyjnych. Jest to system bardzo zbliżony do Proof od Stake. Co nowego wprowadza Proof od Importance?
Każdy żniwiarz posiada współczynnik ważności odpowiadający za wysokość przyznawanych nagród. Na współczynnik wpływa przede wszystkim aktywność w sieci. Nieaktywny żniwiarz niedokonujący regularnych płatności po czasie zostaje wygaszony i nie otrzymuje nagród.
Kryptowaluta Nem to autorski system, sprawiający że transakcje są potwierdzane i przesyłane przez węzły należące do zweryfikowanych i sprawdzonych użytkowników.
Najlepsza giełda do handlu z dźwignią. Brak weryfikacji, możliwość edytowania zleceń, duża płynność handlu:
Podsumowanie i pytania pomocnicze
Choć twórcom zarządzającym platformą przyświeca szczytna idea nowego i równego dla wszystkich systemu ekonomii, osiągnięcie tego celu wydaje się celem niemożliwym.
Z kryptowaluty Nem aktywnie korzysta kilkaset tysięcy użytkowników wystawiających pozytywne opinie na temat poziomu świadczonych usług. To za mało by myśleć o stworzeniu globalnego systemu.
Na pewno warto pochwalić twórców za innowacyjne rozwiązania i stworzenie zaawansowanej sieci Blockchain całkowicie od postaw nie wzorując się na kodzie źródłowym Bitcoina. W roku 2014 było to imponujące osiągnięcie.
XEM to jednen ze starszych i bardziej popularnych coinów. Handel nim umożliwiają największe giełdy kryptowalut. Najlepiej wybrać platformę nie wymagającą weryfikacji i oferującą niskie prowizje. Zobacz instrukcję jak założyć konto: Binance rejestracja.
Kryptowaluta Nem udostępnia dedykowane portfele stworzone przez programistów skupionych wokół fundacji. Najpopularniejszy jest portfel desktopowy Nano Wallet kompatybilny z systemami Windows, MacOS oraz Linux. Do urządzeń mobilnych natomiast Mobile Wallet.
Programiści mają także możliwość skorzystania z tzw. ciężkiego portfela Node, który zapisuje kopię całego łańcucha sieci. To zajmuje sporo czasu przy pierwszym uruchomieniu aplikacji. Najbezpieczniejszą ze wszystkich opcji jest przechowywanie w portfelu sprzętowym firmy Ledger.
Ryzyko upadku projektu jest znikome w porównaniu do nowo powstałych konkurentów bez społeczności i zaplecza. Z drugiej strony kryptowaluta Nem jest popularna co może być przeszkodą do ponownego osiągniecia szczytu ceny.
Źródła:
https://docs.nem.io/en/gen-info/namespaces
https://en.wikipedia.org/wiki/NEM_(cryptocurrency)
https://sci.smithandcrown.com/glossary/proof-of-importance
https://www.reddit.com/r/nem/comments/7o08aj/nem_newbies_guide_what_is_harvesting/