Kryptowaluta Nem (XEM)

Kryptowaluta Nem (XEM) - Recenzja

NEM to kolejny bardzo istotny projekt rozwijany w technologii Blockchain. Twórcy tego projektu postawili sobie wyjątkowo ambitne cele. Przyświeca im idea New Economy Movement, która zakłada stworzenie nowych podstaw i fundamentów opartych na zasadach decentralizacji, równości i niezależności finansowej użytkowników. Brzmi nieco utopijnie? To jednak nie przeszkadza twórcom zdobywać kolejnych rynków i wsparcia ze strony dużych koncernów. XEM to jedna z tych platform i kryptowalut, które niewątpliwie należy obserwować.

Narodziny coina i atak hakerów

Kryptowalutę NEM stworzyła grupa entuzjastów zafascynowana walutą wirtualną Nxt, która jako pierwsza wykorzystała algorytm konsensusu Proof of Stake. Ponadto, twórcy chcieli stworzyć alternatywę dla coraz popularniejszego Bitcoina, który ich zdaniem stopniowo oddalał się od zasad przyświecających idei kryptowalut.

Na początku 2014 roku, użytkownik UtopianFuture zaprezentował swój pomysł i przyciągnął zainteresowanie wielu innych deweloperów, którzy postanowili zaangażować się w projekt. Do dnia dzisiejszego nie znamy tożsamości większości osób pracujących przy rozwoju platformy XEM.

NEM jako jedna z pierwszych kryptowalut powstał na bazie własnego kodu źródłowego nie bazując na Bitcoinie. Do napisania kodu wykorzystano język Java. W marcu 2015 roku wystartowała publiczna wersja platformy NEM, a wraz z nią, do życia powołano Fundację z siedzibą w Singapurze.

Jej prezesem jest Lon Wong. Organizacja ma na celu popularyzację projektu nowej ekonomii skoncentrowanej wokół technologii blockchain. Współpracuje z rządami w niektórych krajach, start-upami oraz wieloma firmami i koncernami.

kryptowaluta nem xem

W styczniu 2018 roku doszło do jednego z największych ataków hackerskich w świecie kryptowalut. Zaatakowana została giełda Coincheck, a jej użytkownicy stracili ponad 526 mln jednostek XEM wartych ponad 420 mln dolarów! To oczywiście negatywnie odbiło się na popularności platformy. Winę za atak ponosi jednak giełda, która nie przestrzegała procedur ochronnych i nie zadbała o właściwe bezpieczeństwo portfeli.

Gdzie kupić Nem?

XEM to jedna ze starszych i bardziej popularnych walut kryptograficznych. Kupisz ją bez problemu na wielu giełdach. Najlepiej wybrać platformę nie wymagającą weryfikacji i oferującą niskie prowizje. Te cechy posiada Binance -  najlepszy obecnie serwis umożliwiający handel kryptowlautami. Poniżej trzy obszerne artykuły na jego temat:

New Economy Movment

Platforma w wielu aspektach przypomina Bitcoina. Jest to zdecentralizowana i otwartoźródłowa sieć transakcyjna, która umożliwia wygodne płatności za pośrednictwem walut wirtualnych. Dużym plusem jest lekka struktura oraz innowacyjny algorytm konsensusu, dzięki czemu, platforma odznacza się wysoką skalowalnością (ponad 3 tysiące transakcji na sekundę) oraz bardzo niskimi kosztami użytkowania. Dlatego nawet przy bardzo dużych transferach, prowizja płacona przez użytkownika jest bardzo niewielka.

XEM pozwala na tworzenie smart assets czyli nowych, zdecentralizowanych tokenów. Taka opcja również była obecna w Bitcoina. Platforma NEM oferuje jednak użytkownikom wygodniejsze narzędzia oraz gotowe API, dzięki czemu, nie ma konieczności tworzenia tokena od postaw. Jednym z ważniejszych smart assets w obrębie platformy NEM jest Mosaic wykorzystywany jako stable coin.

Jego szerokie zastosowanie sprawia, że może być wykorzystywany także jako cyfrowy podpis. Na platformie zaimplementowano system Apostille wykorzystywany do przypisania prawa własności instrumentu cyfrowego poprzez nadanie znacznika czasu oraz prywatnego klucza.

Anonimowym deweloperom zarządzającym platformą i kryptowalutą przyświeca nieco utopijna wizja stworzenia nowych podstaw ekonomii opartych o zdecentralizowaną sieć blockchain. Ich celem jest stworzenie ekosystemu, w którym użytkownicy nie będą potrzebowali banków, będą traktowani na równych warunkach oraz wspólnie będą decydować o dalszym rozwoju projektu.

Krytycy wskazują, że fundacja podejmuje współpracę z rządami niektórych krajów, czym mocno nadwyręża zdecentralizowany charakter kryptowaluty.

Zdecentralizowana sieć transakcyjna

Platforma NEM Może być wykorzystywana przez wszystkich użytkowników pragnących dokonywać szybkich i bezpiecznych transakcji walutami wirtualnymi. Zaletą tego systemu jest wysoka skalowalność oraz niskie opłaty transakcyjne. Programiści mogą natomiast wykorzystać ekosystem do tworzenia własnych smart assets. Waluta wirtualna XEM jest popularna wśród inwestorów. Wysoka wartość kapitalizacji rynkowej plasuje ją wśród dwudziestu najbardziej wartościowych walut kryptograficznych. Tutaj kurs Nem.

Kryptowaluta Nem korzysta z Proof od Importance

Twórcy platformy chcieli również stworzyć alternatywę dla algorytmu Proof of Work obecnego w Bitcoinie. Główny autor projektu fascynował się kryptowalutą Nxt, która jako pierwsza wprowadziła algorytm Proof od Stake. Ostatecznie, deweloperzy tworzący NEM poszli o krok dalej i stworzyli własny algorytm Proof od Importance, który jednak mocno czerpie z założeń PoS. Przede wszystkim, pełny nakład 9 miliardów jednostek XEM od razu trafiło do obiegu. W sieci nie wyróżniamy górników i klasycznego kopania kryptowalut.

Harvesting – Żniwiarze zamiast górników

Zastosowano natomiast harvesting czyli żniwa. Użytkownicy posiadający przynajmniej 10 tys. XEM mogą zostać lokalnym żniwiarzem, który odpowiada za potwierdzanie nowych transakcji oraz tworzenie bloków transakcyjnych. Wymaga to ciągłej pracy komputera, ale nie wymaga dużej mocy obliczeniowej.

Użytkownicy posiadający 3 mln XEM mogą zostać żniwiarzem delegowanym i tworzyć pełny węzeł zwany supernood. W związku z tym, komputer nie musi być uruchomiony by tworzyć węzeł. Żniwiarze za swoją pracę otrzymują część opłat transakcyjnych. Jest to system bardzo zbliżony do Proof od Stake.

Co nowego wprowadza Proof od Importance? Każdy żniwiarz posiada współczynnik ważności odpowiadający za wysokość przyznawanych nagród. Na współczynnik wpływa przede wszystkim aktywność w sieci. Nieaktywny żniwiarz niedokonujący regularnych płatności po czasie zostaje wygaszony i nie otrzymuje nagród. To innowacyjny i autorski system, który sprawia, że transakcje są potwierdzane i przesyłane przez węzły należące do zweryfikowanych i sprawdzonych użytkowników.

Jaki portfel do Nem?

Platforma XEM w trosce o bezpieczeństwo środków swoich użytkowników udostępnia dedykowane portfele stworzone przez programistów skupionych wokół NEM Foundation. Najpopularniejszy jest portfel desktopowy Nano Wallet kompatybilny z systemami Windows, MacOS oraz Linux. Do urządzeń mobilnych natomiast Mobile Wallet.

Programiści mają także możliwość skorzystania z tzw. ciężkiego portfela NEM Node, który zapisuje kopię całego łańcucha sieci. To zajmuje sporo czasu przy pierwszym uruchomieniu aplikacji. Kryptowaluta NEM może być przechowywana w portfelu sprzętowym firmy Ledger.

Podsumowanie

Choć twórcom zarządzającym platformę przyświeca szczytna idea nowego i równego dla wszystkich systemu ekonomii, osiągnięcie tego celu wydaje się celem niemożliwym. Z platformy aktywnie korzysta kilkaset tysięcy użytkowników wystawiających pozytywne opinie na temat poziomu świadczonych usług.

To za mało by myśleć o stworzeniu globalnego systemu. Na pewno warto pochwalić kryptowalutę NEM za innowacyjne rozwiązania i stworzenie zaawansowanej sieci Blockchain całkowicie od postaw nie wzorując się na kodzie źródłowym Bitcoina. W roku 2014 było to imponujące osiągnięcie.


Źródła:

https://docs.nem.io/en/gen-info/namespaces

https://sci.smithandcrown.com/glossary/proof-of-importance

https://en.wikipedia.org/wiki/NEM_(cryptocurrency)

https://www.reddit.com/r/nem/comments/7o08aj/nem_newbies_guide_what_is_harvesting/