Kryptowaluta EOS

Kryptowaluta Eos – Opis

Zdecentralizowana platforma EOS to bardzo ambitny projekt, który skupia się przede wszystkim na rozwoju skalowalności oraz zniesieniu opłat za transakcje przy użyciu kryptowalut. Twórcy chcą również stworzyć demokratyczną społeczność, która będzie korzystać z tokenów w zgodzie ze sformułowaną konstytucją. Platforma służy do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji, a także do zakładania zdecentralizowanych przedsiębiorstw. To stosunkowo młody projekt, który zaskakuje bujnym i ekspresowym rozwojem. Co warto wiedzieć na temat kryptowaluty EOS?

Twórcy i start projektu

Za stworzenie i dalszy rozwój platformy EOS odpowiada firma Block One. Głównym deweloperem zarządzającym projektem został Daniel Larimer. To bardzo znana postać w świecie kryptowalut, która stała za sukcesem kilku znanych projektów. Brał udział w stworzeniu między innymi Steem czy BitShares. W czerwcu 2017 roku przeprowadzono zbiórkę ICO na start projektu. Najwyraźniej osoba Larimera zadziałała jak magnes na potencjalnych inwestorów, ponieważ w trakcie ICO zebrano aż 4,2 mld dolarów! To rekordowy wynik w historii branży kryptograficznej. 1 czerwca 2018 roku zapoczątkowano pracę przeniesienia testowej wersji platformy EOS na odrębną sieć blockchain. Pełna wersja projektu wystartowała 14 czerwca.

kryptowaluta eos

Budowa i działanie

Mimo podobieństw do dobrze znanych kryptowalut takich, jak chociażby Ethereum, EOS ma swoje unikalne funkcje. Główną różnicą między nim, a pozostałymi wirtualnymi walutami jest między innymi brak opłat transakcyjnych. Zamiast tego, po przeprowadzonej transakcji, wykupujący token użytkownik staje się częścią sieci. Zyskuje tym samym prawo do korzystania z jej zasobów w sposób proporcjonalny do wniesionego wkładu. Na uwagę zasługuje skalowalność sieci oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa. Sieć kryptowaluty jest bowiem w stanie z łatwością oprzeć się atakom typu DdoS. Struktura coina jest otwarta i bazuje na dokumentacji open source.

Gdzie kupić EOS?

Kryptowaluta EOS charakteryzuje się dużą kapitalizacją rynkową. Ma dużą społeczność osób zaangażowanych we wspieranie i rozwój projektu. Jest to znana marka na rynku walut kryptograficznych. Coiny możesz kupić na każdej praktycznie giełdzie kryptowalut. Polecam giełdę Binance.

Najważniejsze informacje

Patrząc na różne projekty, w których uczestniczył Daniel Larimer, jego obecność to gwarancja sukcesu. Jednocześnie, projekty z udziałem tego dewelopera często skupiają się na rozwoju skalowalności transakcji. Podobnie jest w przypadku platformy EOS, która planuje w niedalekiej przyszłości zapewnić wskaźnik TPS na kilkanaście tysięcy transakcji w ciągu jednej sekundy. Ambitne plany mówią jednak o wyśrubowaniu wartości TPS nawet do miliona transakcji. Taka skalowalność przewyższałaby wszystkie obecnie dostępne metody płatności.

Dodatkowo, prace nad dalszym rozwojem platformy skupiają się również na zniesieniu kosztów prowizji. Takie rozwiązanie udało się wprowadzić m.in. na platformie Steem. Proiekt dostarcza również przyjazne środowisko do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji, przeprowadzania bezpiecznych płatności walutami cyfrowymi, a także do zakładania własnych przedsiębiorstw. W sieci Eos wykorzystuje się język programowania WebAssembly zaprojektowany w 2017 roku.

Sposoby wykorzystania

Jest to bardzo wygodna platforma transakcyjna skupiona na rozwoju skalowalności oraz na dążeniu do płatności całkowicie pozbawionych prowizji. Tokeny mogą być wykorzystywane jako tradycyjny środek płatniczy. Z możliwości projektu mogą korzystać deweloperzy, którzy pragną tworzyć własne aplikacje i zarabiać na ich sprzedaży. Istnieje również możliwość tworzenia zdecentralizowanych przedsiębiorstw oferujących szereg usług finansowych z zakresu walut cyfrowych. Możliwości platformy są duże. Eos dąży do stworzenia demokratycznej grupy ludzi podlegających wspólnej konstytucji. Tu pojawiają się pewne kontrowersje, ponieważ takie plany zagrażają zdecentralizowanemu charakterowi platformy.

Kopanie i dostępny nakład coinów

Pełny nakład kryptowaluty został ograniczony do 1 miliarda tokenów z czego ponad połowa trafiła do sprzedaży w trakcie zbiórki ICO. W sieci wykorzystywany jest algorytm konsensusu Delegated Proof od Stake. Górnicy są zatem zastąpieni delegatami, którzy zajmują się „produkcją” nowych bloków. Sieć posiada 21 aktywnych delegatów, którzy są wybierani na drodze głosowania i są nagradzani tokenami EOS za swoją pracę. Tworzona jest także kolejka oczekujących delegatów z mniejszą liczbą głosów. Na wynagrodzenie delegatów przeznaczono 10% pełnego nakładu tokenów czyli 100 milionów jednostek. Czas bloku w sieci to 3 sekundy.

Delegated Proof of Stake

Kryptowaluta EOS wykorzystuje jedyny zdecentralizowany algorytm konsensusu będący w stanie spełnić wymagania wydajnościowe dla aplikacji na blockhainie. Mowa o Delegated Proof of Stake. Zgodnie z nim, posiadacze tokenów mają możliwość wyboru producentów bloków przez system głosowania i każdy z nich może zdecydować się na udział w procesie produkcji. Liczba wytworzonych bloków przez danego użytkownika jest proporcjonalna do całkowitej uzyskanej liczby głosów w stosunku do pozostałych producentów. Warto wspomnieć o Web Assembly, przy pomocy którego programiści są w stanie z łatwością wykonywać operacje i poprawki w kodzie.

Zalety kryptowaluty EOS

Prostota

Dysponuje kompleksowym zestawem narzędzi dla programistów. Dostępne są gotowe schematy interfejsu i deklarowanych dostępów.

Wszechstronność

Kryptowaluta oferuje podstawowe ustawienia przypisanych ról. Istnieje możliwość zatrzymania i naprawienia uszkodzonych aplikacji.

Równowaga

Całość została zaprojektowana tak, aby nie faworyzować użytkowników dysponujących największą ilością coinów.

Jaki portfel do Eos?

W testowej wersji projektu, a także w trakcie zbiórki ICO, tokeny EOS były zachowane w standardzie ERC20. To zmieniło się jednak wraz z wystartowaniem głównej wersji platformy. Po przejściu na niezależny blockchain, coiny można przechowywać w portfelu Wallet PRO w wersji desktopowej oraz przeglądarkowej.

Na ten moment tokeny nie są kompatybilne z portfelami sprzętowymi. Z czasem, deweloperzy zarządzający platformą planują stworzenie portfela na urządzenia mobilne. Zobacz listę portfeli do kryptowalut.

Podsumowanie

Jest zbyt wcześnie by mówić o realnych szansach platformy na spełnienie ambitnych celów stworzenia wielomilionowej, demokratycznej społeczności zrzeszonej wokół kryptowaluty. Optymizmem z całą pewnością napawa kilka czynników. Przede wszystkim, rekordowa zbiórka ICO, która pozwoliła zdobyć aż 4,2 mld dolarów na rozwój projektu! O projekcie pozytywnie świadczy także dynamiczna i profesjonalna praca. Przeniesienie tokenów na własny blockchain mimo wymagających i złożonych procesów zajęło deweloperom zaledwie dwa tygodnie. Jedno jest pewne, warto na bieżąco obserwować dalsze prace nad rozwojem platformy. Jak coin radzi sobie na giełdzie sprawdzisz tutaj: kurs Eos.


Źródła:

https://eos.io/strategic-vision/

https://webassembly.org/