Kryptowaluta OmiseGo (OMG)

Opis OmiseGo

Kryptowaluty w dużej mierze opierają się na zdecentralizowanym systemie, który ma umożliwić anonimowe i w pełni bezpieczne transakcje. Zdaniem wizjonerów zajmujących się rozwojem technologii blockchain, wadą tradycyjnych banków jest silny nadzór państwowy. OmiseGo to innowacyjna platforma, której głównym zadaniem jest oferowanie szerokich usług bankowych o charakterze zdecentralizowanym. Możemy zatem śmiało porównać projekt do internetowego banku, który nie będzie miał nad sobą żadnego nadzoru, a jednocześnie umożliwi powszechnie znane usługi.

Jaki portfel wybrać do OMG?

Kryptowaluta OMG wykorzystuje system smart kontraktów ERC20 obsługiwany przez sieć Ethereum. To sprawia, że istnieje wiele sposobów na przechowywanie tej kryptowaluty. Najpopularniejszym i zalecanym portfelem jest MyEtherWallet dostępny z poziomu przeglądarki internetowej. Ze względu na częste próby ataków hackerskich zaleca się jednak wybór portfela desktopowego lub sprzętowego Ledger Nano S. Tokeny OMG można przechowywać także w portfelu mobilnym Trust Wallet. Wybór portfela w dużej mierze zależy od naszych indywidualnych potrzeb oraz sposobu, w jaki będziemy wykorzystywać posiadane aktywa. Zapoznaj się z zestawieniem portfeli do bitcoina i kryptowalut.

Gdzie kupić OmiseGo?

Kryptowaluta OMG jest tokenem działającym w standardzie ERC20. Ten fakt w dużym stopniu ułatwia giełdom implementację i udostępnienie handlu użytkownikom. OmiseGo możesz kupić na ponad pięćdziesięciu platformach wymiany walut kryptograficznych i FIAT. Giełda Biance jest jedną z nich. Oferuje najniższe na rynku prowizje i nie wymaga weryfikacji. Kolejnym godnym polecenia serwisem działającym na podobnych warunkach jest Giełda Bibox. Ta platforma dodatkowo oferuje udział w zyskach.

Historia i początki

Za rozwój platformy odpowiada firma Omise Corporation założona w maju 2013 roku przez Juna Hasegawę w Tajlandii. Początkowo, projekt działał na zasadzie aplikacji mobilnej, który umożliwiał przeprowadzanie operacji finansowych przy użyciu walut fiducjarnych bez konieczności posiadania rachunku bankowego. Obecnie, projekt dalej funkcjonuje w takich krajach jak: Japonia, Singapur, Tajlandia oraz Indonezja. Platforma OmiseGo w pełni opiera się na działaniu zdecentralizowanej sieci Ethereum. Dalszy rozwój projektu jest zatem mocno uzależniony od rozwiązań implementowanych przez jedną z największych sieci kryptograficznych.

opis omiesego

W roku 2017 twórcy projektu postanowili znacznie rozszerzyć swoją działalność w taki sposób, aby OmiseGo stała się międzynarodową i ogólnodostępną platformą płatniczą. W tym celu zapoczątkowano zbiórkę crowdfoundigową polegającą na sprzedaży tokenów OMG w formie ICO. Kryptowaluta OMG w dużej mierze bazuje na tych samych systemach co Ethereum. Obecne są tutaj inteligentne kontrakty zachowane w standardzie ERC20. Zbiórka pozwoliła zgromadzić na koncie firmy 25 milionów dolarów na dalszy rozwój projektu. W ramach sprzedaży tokenów OMG w formie ICO, do klientów trafiło ponad 70% całego nakładu kryptowaluty OmiseGo.

Na początku 2019 roku wystartowała pełna wersja zdecentralizowanej platformy OmiseGo. Wykorzystuje ona niedawno wprowadzony system Plasma Cash, który rozwiązuje problem niskiej skalowalności w świecie walut cyfrowych. Dzięki temu, platforma będzie mogła obsługiwać kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy transakcji w ciągu jednej sekundy. Rozwiązanie Plasma Cash zostało zaimplementowane przez deweloperów zajmujących się rozwojem sieci Ethereum.

Najważniejsze informacje

OmiseGo to otwarto źródłowa platforma, która wykorzystuje zestaw narzędzi Software Development Kit. Za ich pośrednictwem, użytkownicy mają możliwość dokonywania łatwych transakcji Wallet-to-Wallet przy użyciu kryptowalut oraz walut fiducjarnych. Ponadto, OmiseGo to również zdecentralizowana giełda, która pozwala na zakup oraz przechowywanie aktywów w postaci dowolnych instrumentów finansowych.

Niezwykle ważnym czynnikiem, który przyczynił się do dalszego rozwoju projektu było zaimplementowanie technologii Plasma Cash, która eliminuje problem niskiej skalowalności. To sprawia, że sieć OmiseGo może przetwarzać wiele tysięcy transakcji w ciągu jednej sekundy. Sama kryptowaluta OMG w głównej mierze była wykorzystana do sprzedaży ICO w celu pozyskania środków na dalszy rozwój platformy. Obecnie, tokeny funkcjonują jak tradycyjny środek płatniczy umożliwiający dokonywanie operacji finansowych w systemie OmiseGo.

Wykorzystanie platformy

W pełni zdecentralizowany bank od dawna przewijał się w zamysłach wielu osób aktywnych w rozwoju technologii blockchain. To naturalna kolej rzeczy, która pozwala na szerszą skalę wykorzystać główne zalety kryptowalut czyli w pełni bezpieczne oraz anonimowe transakcje w sieci.

OmiseGo to rozbudowana platforma finansowa, która świadczy usługi na zasadzie tradycyjnego banku. Umożliwia zatem przeprowadzanie szybkich płatności, gromadzenie aktywów, inwestowanie w instrumenty finansowe, a nawet zaciąganie cyfrowych kredytów.

Ideą projektu jest uwolnienie ludzi od konieczności posiadania spersonalizowanych rachunków bankowych. W sieci OmiseGo nie posługujesz się danymi osobowymi, co oznacza że operacje finansowe są przeprowadzane anonimowo. Sieć nie przechowuje informacji na temat przeprowadzonych operacji. Brak możliwości cofnięcia transakcji oznacza dużą odporność tej sieci blockchain na ataki hackerskie.

Pewną wadą platformy OmiseGo jest duże uzależnienie systemu od sieci Ethereum. Niemal wszystkie funkcje i możliwości oferowane przez tą platformę wykorzystują bowiem rozwiązania, które wprowadza sieć ETH.

Wykorzystanie technologii Plasma Cash umożliwiają przetwarzanie wielu tysięcy transakcji w ciągu jednej sekundy. Kryptowaluta OMG nie ma specjalnych zastosowań na platformie OmiseGo i obecnie jest wykorzystywana jako tradycyjny środek płatniczy podobnie jak inne waluty cyfrowe.

Kopanie i nakład kryptowaluty OMG

W przypadku platformy OmiseGo od samego początku nie było możliwości tradycyjnego kopania kryptowaluty przez minerów. Maksymalna podaż tokenów OMG od początku była ograniczona do ponad 140 milionów jednostek. Ponad 70% z nich trafiło do użytkowników, którzy zdecydowali się wesprzeć projekt w trakcie zbiórki ICO. Aktualnie, pełny nakład kryptowaluty znajduje się w obiegu rynkowym. Pozyskanie tokenów OMG jest możliwe wyłącznie poprzez wymianę innej kryptowaluty lub walut fiducjarnych. Aktualny kurs OmiseGo oscyluje w granicach jednego dolara amerykańskiego.

Podsumowanie

Uwolnić ludzi od banków – do główna idea przyświecająca zdecentralizowanej platformie finansowej OmiseGo. Patrząc na rozbudowaną ofertę usługową, sieć działa dokładnie tak samo jak tradycyjny bank. Różnice?

Brak nadzoru finansowego oraz możliwość anonimowego przeprowadzania wszystkich transakcji.

Sieć OmiseGo umożliwia płatności zarówno za pośrednictwem kryptowalut jak również tradycyjnych walut fiducjarnych.

System inteligentnych kontraktów opartych na standardzie ERC20 sprawia, że tokeny OMG można przechowywać w licznych portfelach.

kryptowaluta omisego
Część zespołu deweloperów OMG

Na ten moment, platforma OMG zjednała sobie uznanie kilkuset tysięcy użytkowników. Zainteresowanie siecią wciąż rośnie. Jej dalszy rozwój w dużej mierze zależy od tego, na jakie rozwiązania zdecydują się deweloperzy zarządzający projektem.


Źródła:

https://omisego.co/resources

https://omisego.cdn.prismic.io/omisego%2F0ee9c68a-7455-4495-8696-86f9934b972a_whitepaper.pdf

https://github.com/omisego/plasma-cash