Kryptowaluta WaltonChain (WTC)

kryptowaluta waltonchain
Część zespołu tworzącego WTC

Waltonchain to kryptowaluta stworzona przez azjatycki, a dokładnie chińsko-koreański zespół. Projekt ma wpłynąć na tzw. Internet Rzeczy, (poprzez połączenie technologii blockchain ze znakowaniem typu RFID (radio frequency identification – radiowy system identyfikacji).

Firma macierzysta Walton, sformułowała na potrzeby całego przedsięwzięcia określenie Value Internet of Things (VIoT).

Dosłowne tłumaczenie Wartość Internetu Rzeczy niestety niewiele mówi. W uproszczeniu jest to gromadzenie danych przez przedmioty codziennego użytku. Więcej na ten temat znajdziesz w  opisie kryptowaluty IOTA, która również działa w tym sektorze.

Chińczycy mają ambitne plany przeniesienia IoT (Internet of Things – Internet Rzeczy) na wyższy poziom. Chcą stworzyć nie tylko oprogramowanie, ale także sprzęt dla tego sektora.

Twórcy kryptowaluty WTC

Jako twórców Waltonchain podaje się całą grupę osób. Rozwój IoT - Jin Xiji (wcześniej pracował w Samsungu, Bell Labs czy HoneyWell USA). Odpowiedzialny za blockchain - Zhu Yanping. Zespół zarządzający: dr Mo Bing oraz Wei Songjie (wcześniej Google, Bloomberg czy Qualcomm). Aktualny kurs WaltonChain.

wtc
Symbol WTC

Główne założenia

Na oficjalnej stronie możemy przeczytać, że idea Internetu Rzeczy ze względu na wysoką i ciągle rosnącą wartość, jest świetnym miejscem do komercyjnej integracji realnego świata z technologią blockchain. Projekt ma umożliwić uczestnictwo w cyfrowym ekosystemie, przy wykorzystaniu i rozwijanej przez Waltonchain kryptowaluty. Logika tego działania została przedstawiona w 3 krokach:

  • Każde stworzenie łańcucha dostaw będzie musiało odbyć się przez zapłatę kryptowalutą Waltonchain. Dzięki temu ekosystem będzie się rozwijał. Przyciągać ma coraz więcej firm, które wydadzą kolejne monety WTC.
  • WTC ma być jedynym znakiem macierzystym w całym ekosystemie biznesowym. Zapotrzebowanie firm na WTC będzie stopniowo rosło, także poprzez konieczność zapłaty WTC za transmisje sieciowe i transmisje aktywów.
  • Mechanizm alokacji opłat w wydanych oficjalnie łańcuchach (np. łańcuchu sprzedaży czy łańcuchu transakcyjnym), zostanie dostosowany w nowatorski sposób. Około 90 % opłat transakcyjnych zostanie ulokowana w portfelach łańcuchów podrzędnych, a tylko pozostałe około 10 % wymienione na WTC i przeniesione do portfeli księgowości łańcucha nadrzędnego.

Realizacja tego projektu, zbuduje biznesowy ekosystem łączący blockchain z Internetem Rzeczy. Przeniesienie technologii RFID i Waltonchain na świat realny stworzy wiarygodny model śledzenia i udostępniania wybranych informacji. Całość ma powstać na zasadzie 4-etapowego planu, którego ostatecznym celem ma być uruchomienie w pełni funkcjonalnego ekosystemu biznesowego:

  • stworzenie platformy
  • wdrożenie handlu detalicznego
  • uzupełnienia o logistykę
  • produkcja towarów

Kryptowaluta WTC ma służyć transferom wartości w technologii blockchain z wykorzystaniem wspomnianego RFID. Przenosząc zastosowanie na świat realny, ma usprawnić procesy produkcji i dostaw towarów oraz zbierać i szczegółowo analizować dane logistyczno-sprzedażowe.

Gdzie kupić WaltonChain?

Kupno WTC wiąże się z posiadaniem bitcoina, ethereum, binance coina, lub dolara. Nie ma giełdy, która udostępniałaby bezpośrednią płatność w polskiej złotówce. Z powodu bardzo niskich prowizji oraz braku weryfikacji dokumentami, najlepiej skorzystać z platformy Binance. Poniżej poradniki na jej temat:

Co to jest RFID?

RFID (radiowy system identyfikacji) najnowszej generacji. Ma za zadanie śledzenie rzeczy. Stworzono go dla branży odzieżowej, choć nie musi się ograniczać do ubrań, a może dotyczyć także inwentarza żywego, elektroniki, a pewnie i w przyszłości znajdzie zastosowane np. do kontroli pracowników (!!!!!). Wszystko po to, by usprawnić cały łańcuch dostaw, zarządzanie stanami magazynowymi, śledzenie produktu i kompleksowe gromadzeniem cennych danych.

Co jest najlepiej kupowane? Co najczęściej przymierzane? Jakie są aktualne stany magazynowe? Gdzie najszybciej zabraknie danego towaru? Co jest hitem wśród kupujących? Co leży długo niezauważone? Jakich składników do produkcji brakuje? Co i kiedy należy zamówić by zachować ciągłość wytwarzania i dostarczania? Pełne spectrum informacji odnośnie wybranego, oznakowanego produktu.

RFID można sobie wyobrazić jako niewielkiej wielkości czipy (np. ziarenka ryżu), które będą odczytywane przez czujniki znajdujące się w pobliżu. Odczyt ma być zdecydowanie łatwiejszy niż w przypadku kodów kreskowych, dzięki transmisji danych falami radiowymi.

Czipy RFID wciąż są rozwijane. Twórcom zależy na ich jak najmniejszym rozmiarze, najtańszej produkcji, najefektywniejszemu skanowaniu i z możliwie najdalszej odległości. Rozwój RFID jest kluczowym czynnikiem przy wykorzystaniu Waltonchain.

Ta technologia rodzi też szereg niebezpieczeństw. Zabrzmi to jak teoria spiskowa, ale możliwe jest wszczepianie chipów ludziom i za ich pośrednictwem monitorowanie wszystkiego co robią.

Opis działania WaltonChain

Walton chciałby produkować małe i tanie tagi RFID (czipy), którymi będą oznaczane towary (np. ubrania czy elektronika). Każdy tag ma zawierać w sobie unikalny identyfikator z informacjami możliwymi do łatwego odczytu przez zapisane w blockchain dane.

W blockchain będzie można śledzić pozycje, co pozwoli na efektywne zarządzanie kompletnym łańcuchem przebytej drogi danego produktu, niezależnie od jego geograficznego położenia.

Ma to rozwiązywać problemy nieefektywności występujące na etapie produkcji, dystrybucji czy nawet sprzedaży detalicznej. Wszędzie są możliwości zaoszczędzenia czasu i zmniejszenia kosztów.

Dane mają być zapisywane w blockchain i łatwo dostępne dla różnych podmiotów, przy zachowaniu odpowiedniego poziomu prywatności. Na tego typu rozwiązanie czeka wiele branż. WTC ma osiągnąć znacznie większy sukces niż pojedyncze rozwiązania w łańcuchach produkcji i dostaw. Kompleksowość to jedne z jego głównych atutów.

Ważnym aspektem Waltonchain ma być możliwa konfiguracja dwóch łańcuchów, macierzystego (głównego) i podrzędnego (bocznego). Każdy ma odpowiadać za inne zadania i sposób gromadzenia informacji.

Możliwe będzie istnienie wielu łańcuchów podrzędnych i ich dostosowanie pod względem biznesowym. Sprawdź ranking giełd kryptowalut, które udostępniają handel WTC.

Zastosowanie w praktyce

Projektant przygotował serię garniturów męskich w wielu kolorach. Sprzedaje je tylko w sklepach w każdym mieście wojewódzkim. Każdy sklep ma technologię zbierającą informację odnośnie częstotliwości przymierzania, odrzuceń, najczęściej wybierane rozmiary czy wybór popularnych kolorów. Istne informacyjne eldorado dla projektanta.

Z drugiej strony sklep zbiera inne informacje. Szczegółowe dane swoich klientów (wiek, płeć, dane adresowe), którymi niechętnie się podzieli z owym projektantem. I tutaj właśnie wkracza technologia posiadania dwóch łańcuchów zbierania danych, dla każdej ze stron.

Ta technologia już się pojawiła na rynkach i stopniowo będzie się popularyzować. Warto dodać, że zespół WTC sam stworzył technologię łańcuchów bocznych, które mogą zbierać poszczególne dane i je kategoryzować, przenosić, analizować, zanim po ostatecznym zatwierdzeniu trafią do łańcucha macierzystego.

Waltonchain ma być uzupełniony o inteligentne kontrakty wzorowane na kryptowalucie ethereum oraz dbać o prywatność i tajemnice handlowe. Sam projekt wydaje się bardzo ciekawy. Jego szerokie zastosowanie może sprawdzić się na całym świecie. Internet Rzeczy to wcale nie tak odległą przyszłość, a pionierzy zgarną największy fragment tortu.

Jak na razie Waltonchain zaistniał w Azji i dość powolnie stara przebijać się na Zachód. Również inwestorzy podchodzą do niego ze sporym dystansem.


Źródła:

http://www.waltonchain.org/

https://pl.wikipedia.org/wiki/RFID