Kryptowaluta Iota

Kryptowaluta IOTA - Opis

W 2015 roku zespół IOTA zorganizowała dużą zbiórkę pieniędzy na swój projekt. ICO to jeden ze sposób w jaki deweloperzy mogą zbierać pieniądze na swój startup. Firmy lub pojedyncze osoby inwestują w wybrany projekt w zamian za określoną ilość nowo powstałej kryptowaluty. Kurs IOTA może znacznie wzrosnąć, jeśli projekt okaże się rewolucyjny. Pozwoli to na znaczne pomnożenie zainwestowanej kwoty wszystkim, którzy uczestniczyli w przedsprzedaży. W taki sposób zespół IOTA zebrał ponad 430 000 dolarów w 2015 roku. Pieniądze te zostały przeznaczone na rozwój projektu i sukcesywne początki technologii tangle.

kryptowaluta iota

Pod koniec roku 2017 kurs IOTA poszybował w górę. Mały projekt, który kosztował ułamek centa ogłosił podpisanie umów o współpracy z ogromnymi, renomowanymi spółkami. Ta informacja narobiła sporo szumu na branżowych forach internetowych.

Jest to projekt stworzony przez David'a Sonstebo i Serguei'a Popov'a. David ma doświadczenie w branży elektronicznej, ponieważ był posiadaczem fabryki procesorów. Serguei jest rosyjskim matematykiem. Zespół twórców IOTA to w głównej mierze programiści, matematycy i ludzie, którzy interesowali się blockchainem od czasów jego narodzenia.

 

Nie występuje proces zwany kopaniem kryptowalut. Jest to opozycyjne w stosunku do coinów pierwszej i drugiej generacji, czyli bitcoina i ethereum. Jest to rewolucyjne rozwiązanie, dzięki któremu kryptowaluta IOTA weszła do wąskiego kręgu pionierów wśród sieciowych monet. Ten zdecentralizowany nominał jest wyraźnie inspirowany potrzebą stworzenia czegoś unikalnego. Kod źródłowy jest powszechnie znany, a sieć rozproszona jak przystało na prawdziwą kryptowalutę.

Gdzie kupić kryptowalutę IOTA?

Kryptowaluta IOTA dostępna jest na kilku giełdach. Z zakupem nie będzie najmniejszego problemu. Polecam Binance, największą giełdę kryptowalut. Poniżej szereg artykułów na jej temat.

Na czym polega algorytm tangle?

Bitcoin działa według technologii blockchain. Jak sama nazwa wskazuje, są to powiązane ze sobą partie danych, które tworzą ciąg zwany łańcuchem bloków. Każdy taki sieciowy blok jest zbiorem informacji. Powstanie jednego bloku zajmuje około dziesięciu minut. Tangle różni się znacząco od tej technologii. W tym rozwiązaniu postawiono na pełen indywidualizm. Każda, pojedyncza transakcja to jeden blok, w przeciwieństwie do zbioru transakcji w bloku bitcoina.

Tangle rozwiązuje problemy blockchainu. Ten system wymaga od nadawcy danej transakcji wykonania potwierdzenia (dowodu pracy) dwóch transakcji innych użytkowników. W efekcie dokonywanie wymiany tego rodzaju usuwa tzw. górników z całego procesu. Dzięki temu sieć jest w stu procentach zdecentralizowana i nie pobiera nawet najmniejszych prowizji.

Co więcej, tangle w przeciwieństwie do blockchainu działa szybciej gdy baza użytkowników rośnie. Wydaje się być to dosyć dziwne, biorąc pod uwagę, że klasyczna sieć zapycha się w przypadku dużej liczby transakcji.

Portfel do obsługiwania coinów IOTA

W tym sezonie kryptowaluta IOTA wypuściła swój autorski portfel o nazwie Trinity. Testy bezpieczeństwa wyszły pozytywnie, a sama aplikacja pozwalająca przechowywać kryptowalutę jest sprawna i płynna. Na smartfony dostępne są wersję na IOS i Androida. Windows phone nie doczekał się jeszcze aplikacji wspierającej ten system. Do przechowywania coinów nadają się też alternatywne portfele do kryptowalut.

Internet of thinks -  Internet rzeczy

Po polsku, internet rzeczy, to chyba najdziwniejszy frazes jaki możemy usłyszeć. Internet rzeczy to koncepcja, która opiera się na całkowitej cyfryzacji życia. Postępująca technologia dominuje ludzkie życie coraz bardziej. W związku z tym IOTA stworzyła projekt, który w przyszłość będzie pozwalał na podłączenie do ogromnej sieci większości elektronicznych urządzeń (zobacz opis Waltonchain działającego w tym samym sektorze).

Każdy człowiek będzie miał możliwość płynnego, szybkiego i uproszczonego sterowania urządzeniami codziennego użytku. Jest to kompleksowe rozwiązanie, które zaczyna wyprzedzać swoje pokolenie. Zagotowanie wody w czajniku, uruchomienie pralki za pomocą smartfona to przykłady jakie IOTA ma zamiar wprowadzić w życie. Taka technologia po dziś dzień nie mieści się ludziom w głowach. Plany IOTy są futurystyczne i rozbudowane. Jest to jeden z bezdyskusyjnych pionierów na rynku kryptowalut.

Data marketplace

Był to przełomowy okres dla IOTy. Jej twórcy znani są z tego, że dotrzymują słowa odnośnie obiecanych planów i celów. W roku 2017 niezwykle ważnym wydarzeniem było utworzenie data marketplace. Jest to moduł udostępniania informacji z urządzeń elektronicznych za kryptowalutę IOTA. Pozwala on na wysyłanie wybranych treści do użytkowników. Firmami, które korzystają obecnie z data marketplace jest na przykład Orange czy Philips.

Ponadto, zespół stworzył swoją fundację. Działa ona na zasadzie non profit. Do jej partnerów należy między innymi Bosch. Fundacja ma na celu napędzanie ekonomii wzajemnie połączonych, autonomicznych urządzeń. Zabezpieczenie fundamentalnej warstwy protokołów, opracowanie gotowego oprogramowania i rozwijanie go to również priorytety tej organizacji. Fundacja zaznacza, że promowanie nowoczesnych technologii dla nowych pokoleń jest kluczowym działaniem polepszającym jakość życia ludzi.

IOTA współpracuje z największymi

Projekt IOTA znany jest przede wszystkim z tego, że nawiązał współpracę z globalnymi korporacjami takimi jak Bosch czy Microsoft. Wpływa to wiarygodność i napędza popularność. Kooperacje podejmowane z dużymi firmami spoza branży działają korzystnie na wzrost kursu IOTA. Poza tym globalne korporacje przeznaczają swoje finanse, zatrudniając profesjonalistów pomagających rozwijać projekt.

Przyszłość projektu

29 października 2018 roku IOTA organizuje w Berlinie wydarzenie, w którym zostaną omówione takie kwestie jak bezpieczeństwo, prywatność sieci tangle. 9 listopada, również w Niemczech planowana jest konferencja, której celem będzie omówienie polityki projektu, należącej do niego społeczności i ekonomiki. Roadmap IOTy nie sugeruje w tym roku więcej wydarzeń, jednakże jak można się domyślić, na spotkaniach zostaną przedstawione nowe pomysły i idee, jakie zespół ma zamiar realizować w przyszłości. Rozwój i ruch w społeczności powinny dobrze wpłynąć na kurs IOTy.

Projekt IOTA jest bardzo przyszłościowy. Zespół, który pracujący nad internet of things mierzy wysoko. Inteligentnie zaprojektowana sieć, która umożliwia szybką wymianę danych poprzez urządzenia to bardzo innowacyjne rozwiązanie. Skalowalność, szybkość, całkowita decentralizacja to rzeczy, które pozwalają czynić projekt wyjątkowym. Jednakże, czy kryptowaluta IOTA kiedykolwiek będzie w stanie przegonić bitcoina? Ciężko powiedzieć, ponieważ wszystko zależy od dalszego rozwoju projektu. Wartość kursu zależy od realnego wykorzystania rozwiązań proponowanych przez zespół deweloperów projektu.


Źródła:

https://www.iota.org/verticals/industrial-iot

https://www.ericsson.com/en/internet-of-things