Kryptowaluta Zilliqa (ZIL)

Jedną z głównych wad transakcji przeprowadzanych przy użyciu walut cyfrowych jest niska skalowalność, która sprawia, że użytkownicy często muszą poczekać na sfinalizowanie płatności. Kryptowaluta Zilliqa skupia się na poprawieniu skalowalności sieci opartej o blockchain.

Porównując pod tym względem bitcoina do kart płatniczych, skalowalność jest kilkadziesiąt razy gorsza. To w naturalny sposób ogranicza przepustowość. Remedium na ten problem ma być projekt ZIL.

Spis treści:

TwórcaXinshu Dong
Data powstania2017
ICOTak
Otwarty kodTak
PortfelDedykowany, MyEtherWallet
GiełdaBinance
NotowaniaKurs Zilliqa

Początki sięgają sierpnia 2017 roku, kiedy opublikowano white paper tego projektu. Następnie przeprowadzono zbiórkę ICO by zebrać fundusze na rozwój. Kampania crowdfoundingowa okazała się ogromnym sukcesem. Twórcy uzbierali bowiem aż 22 miliony dolarów.

Do tak dobrego wyniku z całą pewnością przyczyniły się wysoki kurs Ethereum w tamtym okresie. Sponsorzy mogli zakupić nowe tokeny ZIL płacąc w walucie cyfrowej ETH. W trakcie kampanii ICO rozdano 30% tokenów z zaplanowanej puli, która została ustalona na poziomie ponad 12,5 miliarda jednostek.

Opis kryptowaluty Zilliqa

Kryptowaluta Zilliqa od samego początku jest nadzorowana przez grupę informatyków pod przewodnictwem Patricka Saxena, Xinshu Donga oraz Amrita Kumara. Przez pierwszy okres działalności, opierał się na technologii oferowanej przez Ethereum. Wykorzystywał testowy token ERC20 dostępny w tejże sieci.

opis zil

Dopiero pod koniec stycznia 2019 roku wystartowała osobna sieć. Udziałowcy dysponujący tokenami ERC20 mogli je wymienić na autonomiczne coiny ZIL, które będą mogły być przechowywane w nowym portfelu stworzonym na potrzeby projektu.

Najbezpieczniejszy portfel, w którym możesz przechowywać ponad 1000 różnych kryptowalut:

Zilliqa i skalowalność sieci

Jak już wspomnieliśmy, twórcom przyświeca idea rozwoju skalowalności w sieciach blockchain. Autorzy wymyślili zatem innowacyjny system oparty na procesie Shardingu.

W kryptografii polega to na tworzeniu odłamków łańcucha w pełnych węzłach. Stworzone odłamki nie posiadają właściwości full node, jednak zachowują wysoką przepustowość węzła, do którego przynależą.

Tym samym, skalowalność wszystkich transakcji w jednej sekundzie jest bardzo duża. Kryptowaluta Zilliqa, a w zasadzie testowa sieć, osiągnęła doskonały wynik 2500 transakcji na sekundę. To kilkanaście razy więcej niż w przypadku Bitcoina. Wynik ustępuje jednak skalowalności Ethereum.

Sieć bazuje na hybrydowym algorytmie konsensusu, który uległ pewnym modyfikacjom. Proof of Work czyli dowód pracy odpowiada za określanie tożsamości węzłów, ale nie bierze udziału w potwierdzaniu transakcji.

Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:

Proces kopania (mining)

Kryptowaluta Zilliqa bazuje na hybrydowym algorytmie Proof of Work. Zmodyfikowana metoda działania sprawia, że wydobywanie nowych jednostek jest bardziej energooszczędne.

Górnicy odpowiadają wyłącznie za weryfikowanie poprawności transakcji, ale nie biorą udziału w ich potwierdzaniu. Pełny nakład ZIL został ograniczony do poziomu blisko 12,6 miliarda. Do tej pory wydobyto już ponad 8 miliardów.

Pierwszy blok powstał w styczniu 2017 roku. Algorytm pracy minerów to Ethash. Górnicy wydobywający coiny poprzez swoją pracę weryfikują poprawność transakcji za pośrednictwem algorytmu Ethash. Zabezpieczenie całej sieci bazuje natomiast na protokole PBFT z podpisami Schnorra.

To uniemożliwia cofnięcie zweryfikowanych bloków transakcyjnych. Do przeprowadzenia ataku na sieć wymagana byłaby liczba ponad 65% nieuczciwych górników. To znacznie więcej niż w innych sieciach blockchain.

Kopanie jest inwestycją w przyszłość. Oczywiście tokeny ZIL można pozyskać tradycyjną metodą poprzez zakup na platformie. Zobacz jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut.

kryptowaluta zilliqa

zilliqa informacje

Jakie mozliwości oferuje kryptowaluta Zilliqa?

Platforma nie służy również do tworzenia własnych tokenów lub przeprowadzania zbiórek ICO. Uczestnicy sieci biorą udział w rozwoju projektu, który ma na celu zrewolucjonizowanie skalowalności w świecie kryptografii. 

Na razie, sieć osiągnęła wynik blisko 2500 transakcji na sekundę. W przypadku karty płatniczej VISA, skalowalność wynosi 8000 transakcji. Autorów projektu czeka zatem długa praca. Należy jednak podkreślić, że powyższy wynik został osiągnięty na ograniczonej sieci testowej. Dopiero od lutego bieżącego roku funkcjonuje pełnoprawna i niezależna sieć.

Biorąc pod uwagę ambitne plany twórców kryptowaluty Zilliqa, warto obserwować jej dalszy rozwój. Jeżeli zespół deweloperów uzyska zamierzony wynik skalowalności, wkroczymy w zupełnie nową przestrzeń płatności walutami cyfrowymi.

Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:

Gdzie kupić ZIL? Jaki portfel wybrać?

Kryptowaluta Zilliqa charakteryzuje przede wszystkim wysoki poziom bezpieczeństwa oraz energooszczędność. Zaimplementowany system Shardingu nie wymaga bowiem wysokiej mocy obliczeniowej do przeprowadzania operacji w obrębie sieci.

Gdzie kupić Zilliqa?

Wybierz platformę, która oferuje niskie prowizje, wysokie wolumeny i nie wymaga formalności w postaci przesyłania dokumentów. Przeczytaj instrukcję zakładania konta na takiej giełdzie: Binance rejestracja.

Jaki portfel do ZIL?

Tokeny ZIL można przechowywać w portfelu MyEtherWallet. Twórcy planują jednak rychłe utworzenie portfela dedykowanego. Wielu użytkowników jest zainteresowanych korzystaniem z multiwaletów. Zobacz najlepsze portfele do bitcoina i kryptowalut.

Czy warto zainwestować?

Sytuacja jest mocno zagrożona przez Ethereum, na którym testowano pierwsze rozwiązania zaimplementowane przez Zilliqa. Twórcy jednej z największych kryptowalut w sieci równieżdodanie technologii Shardingu oraz Plasma Cash.

Może się zatem okazać, że projekt nie zdąży zrealizować swoich planów, ponieważ zostanie uprzedzona przez starszego i bardziej znanego konkurenta. Jeżeli jednak twórcom sieci uda się rozwinąć i uzyskać zamierzony próg skalowalności, cena tokenów może istotnie wzrosnąć.


Źródła:

https://zilliqa.com/faq

https://github.com/Zilliqa/Zilliqa/wiki/Mining

https://docs.zilliqa.com/zilliqa-slides-updated.pdf