Kryptowaluta Zilliqa (ZIL)

Opis Zilliqa

Zilliqa w świecie kryptowalut to niezwykle istotny projekt, którego zadaniem jest udoskonalenie skalowalności sieci blockchain. Jedną z głównych wad transakcji przeprowadzanych przy użyciu walut cyfrowych jest właśnie niska skalowalność, która sprawia, że użytkownicy często muszą poczekać na sfinalizowanie płatności.

Porównując pod tym względem  bitcoina do kart płatniczych, skalowalność jest kilkadziesiąt razy gorsza. To w naturalny sposób ogranicza przepustowość. Remedium na ten problem dla sieci blockchain ma być właśnie platforma Zilliqa. To młody projekt, który szybko zyskał ogromną popularność. Coiny ZIL możesz kupić na największej giełdzie kryptowalut.

Powstanie i twórcy projektu

Początki kryptowaluty Zilliqa sięgają sierpnia 2017 roku, kiedy opublikowano white paper tego projektu. Na początku stycznia 2018 roku przeprowadzono zbiórkę ICO na dalszy rozwój tej platformy. Kampania crowdfoundingowa okazała się ogromnym sukcesem. Twórcy zarobili bowiem aż 22 miliony dolarów na dalszą rozbudowę projektu.

Do tak dobrego wyniku z całą pewnością przyczyniły się wysoki kurs Ethereum w tamtym okresie. Sponsorzy mogli bowiem zakupić nowe tokeny ZIL płacąc w walucie cyfrowej ETH. W trakcie kampanii ICO rozdano 30% tokenów z zaplanowanej puli, która została ustalona na poziomie ponad 12,5 miliarda.

Projekt Zilliqa od samego początku jest nadzorowany przez grupę informatyków pod przewodnictwem Patricka Saxena, Xinshu Donga oraz Amrita Kumara.

Przez pierwszy okres działalności, projekt w dużej mierze opierał się na technologii oferowanej przez platformę Ethereum. Wykorzystywał również testowy token ERC20 dostępny w tejże sieci.

zilliqa opis zil

 

Dopiero pod koniec stycznia 2019 roku wystartowała osobna sieć Zilliqa. Udziałowcy dysponujący do tego momentu tokenami ERC20 w sieci Ethereum będą mogli je wymienić na pełnoprawne coiny Zilliqa, które będą mogły być przechowywane w nowym portfelu stworzonym na potrzeby projektu.

opis zilliqa

zilliqa kryptowaluta

Coin ZIL

Jak już wspomnieliśmy, twórcom sieci Zilliqa przyświeca idea rozwoju skalowalności w sieciach blockchain. Autorzy wymyślili zatem innowacyjny system oparty na procesie Shardingu.

W kryptografii polega to na tworzeniu odłamków łańcucha w pełnych węzłach. Stworzone odłamki nie posiadają właściwości full node, jednak zachowują wysoką przepustowość węzła, do którego przynależą.

Tym samym, skalowalność wszystkich transakcji w jednej sekundzie jest bardzo duża. Na ten moment, sieć testowa Zilliqa osiągnęła doskonały wynik 2500 transakcji na sekundę. To kilkanaście razy więcej niż w przypadku bitcoina. Wynik ustępuje jednak skalowalności Ethereum.

Zilliqa bazuje na hybrydowym algorytmie konsensusu, który uległ pewnym modyfikacjom. Proof of Work czyli dowód pracy odpowiada za określanie tożsamości węzłów, ale nie bierze udziału w potwierdzaniu transakcji.

Górnicy wydobywający tokeny poprzez swoją pracę weryfikują poprawność transakcji za pośrednictwem algorytmu Ethash (podobnie jak w Ethereum). Zabezpieczenie całej sieci bazuje natomiast na protokole PBFT z podpisami Schnorra. To uniemożliwia cofnięcie zweryfikowanych bloków transakcyjnych. Do przeprowadzenia ataku na sieć wymagana byłaby liczba ponad 65% nieuczciwych górników. To znacznie więcej niż w innych sieciach blockchain.

Platforma Zilliqa

Platforma nie służy do tworzenia własnych tokenów lub przeprowadzania zbiórek ICO. Uczestnicy sieci biorą udział w rozwoju projektu, który ma na celu zrewolucjonizowanie skalowalności w świecie kryptografii.

W sieci Zilliqa wyróżnimy zatem tradycyjnych minerów, którzy udostępniają swoją moc obliczeniową do weryfikowania poprawności transakcji za co mogą otrzymać nagrodę w postaci tokenów ZIL. Sieć charakteryzuje przede wszystkim wysoki poziom bezpieczeństwa oraz energooszczędność. Zaimplementowany system Shardingu nie wymaga bowiem wysokiej mocy obliczeniowej do przeprowadzania operacji w obrębie sieci.

Będzie to jednak trudne zadanie. Na razie, sieć osiągnęła wynik blisko 2500 transakcji na sekundę. W przypadku karty płatniczej VISA, skalowalność wynosi 8000 transakcji. Autorów projektu czeka zatem długa praca. Należy jednak podkreślić, że powyższy wynik został osiągnięty na ograniczonej sieci testowej. Dopiero od lutego bieżącego roku funkcjonuje pełnoprawna i niezależna sieć. Tu sprawdzisz aktualny kurs Zilliqa.

Jaki portfel do Zilliqa?

W tym momencie, tokeny ZIL można przechowywać w oficjalnym portfelu Ethereum czyli MyEtherWallet. Twórcy planują jednak rychłe utworzenie portfela dedykowanego. Dopiero od niedawna możliwe jest dokonywanie transakcji tokenami ZIL. Wcześniej sieć wykorzystywała tokeny testowe. Wielu użytkowników wciąż dokonuje wymiany walut cyfrowych. Świetną wiadomością dla miłośników nowinek technologicznych jest fakt, że tokeny Zilliqa można również przechowywać na wielu różnych portfelach do bitcoina i kryptowalut.

Proces kopania (mining)

Sieć Zilliqa bazuje na hybrydowym algorytmie konsensusu Proof of Work. Zmodyfikowana metoda działania sprawia, że wydobywanie tokenów jest dużo bardziej energooszczędne. Górnicy odpowiadają wyłącznie za weryfikowanie poprawności transakcji, ale nie biorą udziału w ich potwierdzaniu.

Pełny nakład tokenów ZIL został ograniczony do poziomu blisko 12,6 miliarda. Do tej pory wydobyto już ponad 8 miliardów tokenów. Pierwszy blok powstał w styczniu 2017 roku. Algorytm pracy minerów to Ethash obecny również w sieci Ethereum. Kurs jednego tokena ZIL na ten moment nie przekracza 0,02 dolara.

Jeżeli jednak twórcom sieci uda się rozwinąć projekt i uzyskać zamierzony próg skalowalności, cena tokenów może istotnie wzrosnąć. Aktualnie, wydobycie jest zatem inwestycją w przyszłość. Oczywiście tokeny ZIL można również pozyskać tradycyjną metodą poprzez zakup na platformie umożliwiającej handel. Zobacz  jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę ambitne plany twórców platformy Zilliqa, z całą pewnością warto obserwować dalszy rozwój tej sieci. Jeżeli zgrany zespół deweloperów uzyska zamierzony wynik skalowalności, wkroczymy w zupełnie nową przestrzeń płatności walutami cyfrowymi. Z pewnością wówczas wzrósłby również kurs ZIL.

Popularność opisywanej platformy jest mocno zagrożona przez projekt Ethereum, na którym testowano pierwsze rozwiązania zaimplementowane przez Zilliqa. Twórcy jednej z największych kryptowalut w sieci również planują dodanie technologii Shardingu oraz Plasma Cash. Pod względem skalowalności, Ethereum już teraz jest najlepszą siecią blockchain. Może się zatem okazać, że Zilliqa nie zdąży zrealizować swoich ambitnych planów, ponieważ zostanie uprzedzona przez starszego i bardziej znanego konkurenta.


Źródła:

https://zilliqa.com/faq

https://docs.zilliqa.com/zilliqa-slides-updated.pdf

https://github.com/Zilliqa/Zilliqa/wiki/Mining