Najlepsza giełda kryptowalut – Jak wybrać stabilną platformę?

najlepsza giełda kryptowalut

Istnieje kilkaset platform umożliwiających wymianę walut kryptograficznych. Czym się charakteryzuje najlepsza giełda kryptowalut? Jak wybrać najwłaściwszą? Na jakie elementy i opinie zwrócić uwagę?

Pamiętam jak sam stanąłem przed podobnymi pytaniami i wyborem. Wtedy zupełnie nie wiedziałem czym się kierować. Teraz, patrząc z perspektywy czasu, mam pewne spostrzeżenia, którymi podzielę się w tym wpisie.

Najlepsza giełda kryptowalut

Pod wieloma względami najlepsza jest giełda zdecentralizowana. Takie platformy już istnieją. Z uwagi na niedoskonałą technologię utrudniającą ich używanie, pominę je w tym artykule. Ich czas nadejdzie, ale to jeszcze nie jest teraz.

Na razie jedyną alternatywą są platformy tradycyjne. Rejestrujesz się i wpłacasz. Następnie za pośrednictwem operatora kupujesz i sprzedajesz kryptowaluty od innych użytkowników. Zobacz  ranking giełd kryptowalut.

Giełda działająca w ten sposób jest pośrednikiem od którego zależy dostęp do zgromadzonych tam środków. To twór silnie zcentralizowany. Decyzje w stu procentach zależą od właścicieli. Los Twoich środków jest w ich rękach.

Jeśli kupiłeś kryptowaluty z zamiarem długoterminowym, wypłać je na bezpieczny portfel do którego tylko Ty masz dostęp. Może być Ledger lub Trezor T. Dzięki temu nie narażasz się na utratę coinów z winy giełdy.

Gdy w grę wchodzi codzienny handel nie ma wyboru. Trzeba trzymać na giełdzie ze świadomością ryzyka. Wtedy warto  dobrze zabezpieczyć swoje konto.

Wspomniałem o tym na wstępie, ponieważ moim zdaniem kwestie bezpieczeństwa są istotne. Teraz możemy przejść do sedna sprawy.

Jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut?

Najlepsza giełda kryptowalut powinna cechować się elementami, które są korzystne dla użytkowników i w odpowiedni sposób ich chronią. Szczegółowo wypunktuję je w dalszej części artykułu.

Jeśli średnio chce Ci się czytać całość zdradzę, że według mojej opinii, obecnie najlepsza giełda kryptowalut to Binance. Poniżej osobne artykuły na jej temat.

Ta platforma, mimo iż nie jest idealna, spełnia większość wymienionych w artykule warunków. Binance to cała grupa powiązanych podmiotów, będąca jednym z najważniejszych graczy na rynku kryptowalut.

1. Zaplecze techniczne

Nic tak nie drażni jak zacinająca się strona internetowa. Problemy w tym zakresie są spowodowane dużą ilością użytkowników. Najlepsza giełda kryptowalut powinna być przygotowana na obsłużenie zwiększonego ruchu i ilości transakcji.

Za sprawne działanie całości odpowiada zaplecze techniczne. Silnik, serwery, pomocnicze oprogramowanie oraz pracownicy obsługi. Wszystko to powinno funkcjonować bez zarzutów.

Kłopoty techniczne mogą powodować, że ustawione zlecenia nie zostaną zrealizowane lub zostaną zrealizowane z opóźnieniem. Będzie to skutkowało stratami użytkowników.

2. Bezpieczeństwo

Tabela przedstawia zestawienie CSS (Cyber Security Score). Jest to ocena giełd pod kątem zastosowanych mechanizmów bezpieczeństwa.

najlepsza giełda kryptowalut bezpieczeństwo
Źródło: cryptoexchangeranks.com

Na każdy z trzech głównych parametrów (APP LVL Security, SSL/TLS connection, Domain Security) składa się szereg elementów pobocznych. Pełny raport i opis znajdziesz tutaj.

Bug bounty

Platformy wymimany padają ofiarami hakerów, którzy wykorzystują luki w systemach zabezpieczeń. Bug baunty to program nagrodowy. Jeśli ktoś znajdzie lukę i poinformuje o tym, otrzyma nagrodę (często niemałą). Najlepsza giełda kryptowalut powinna posiadać program tego rodzaju.

Zimne portfele

Zdeponowane kryptowaluty powinny być przechowywane na zimnych portfelach (odłączonych od internetu). Większość giełd zapewnia o tym, ale jak pokazuje przeszłość często działo się inaczej. Niestety ten element jest trudny do zweryfikowania.

Najlepsza Giełda
Kryptowalut

 • bez weryfikacji
 • najniższe prowizje
 • panel po polsku
 • duże wolumeny
 • 150 kryptowalut
 • dodatki i nagrody

3. Opinie użytkowników

Nie wszystkie opinie znalezione w internecie należy brać pod uwagę. Ponieważ duża część skarg wypisywanych na forach lub w mediach społecznościowych wynika z nieumiejętności obsługi giełdy.

Zaniepokoić powinny opinie na temat blokowania lub utrudniania wypłat, blokowania kont oraz nieprawidłowości technicznych w działaniu panelu kupna i sprzedaży. Tego rodzaju sygnały powinny od razu zapalić czerwoną lampkę.

Ważna jest też sytuacja ogólna. W chwili pisania tego artykułu giełda kryptowalut emitująca Tether (USDT) jednego z bardziej popularnych stable coinów, jest w dość trudnej sytuacji.

Zachodzi podejrzenie, że Tether nie ma pokrycia w amerykańskim dolarze (USD). Jeśli to się potwierdzi emitująca go giełda znajdzie się w poważnych kłopotach, a wraz z nią wszyscy użytkownicy.

Nie bagatelizuj negatywnych opinii na temat giełdy kryptowalut, zwłaszcza jeśli dotyczą szerszego kontekstu i powtarzają się w wielu miejscach w internecie.

4. Wysokość prowizji

W przypadku okazjonalnych zakupów wysokość prowizji nie jest istotna. Sytuacja ulega zmianie gdy masz zamiar handlować częściej. Prowizja naliczana jest od obrotu. Nie jest ważne czy na transakcji zarobiłeś czy straciłeś.

Obracając kilka razy dziennie nawet niewielką kwotą, w skali roku uzbiera się duża suma. Załóżmy, że masz do dyspozycji 1000zł. Codziennie obracasz tym trzy razy:

3 x 1000 x 365 = 1095000

Wystarczył tysiąc złotych i kilka transakcji dziennie, aby roczny obrót przekroczył milion złotych. Od tej sumy jest naliczana prowizja.

Przy większych kwotach i częstotliwości handlu, oszczędność płynąca z niskich prowizji jest naprawdę spora.

5. Ilość i jakość listowanych kryptowalut

Najlepsza giełda kryptowalut powinna zapewniać duży wybór coinów oraz par walutowych. Nie mniej istotna jest jakość. Dopuszczanie do obrotu dziwnych wynalazków (PutinCoin, TrumpCoin) nie przysparza splendoru.

Zadaniem pracowników platformy jest też sprawdzenie, czy dany projekt nie jest zwykłym oszustwem. Umożliwianie handlu takimi walorami w mojej opinii zupełnie dyskwalifikuje giełdę.

Dodatkowym atutem będzie udostępnianie handlu z wykorzystaniem stablecoinów, czyli tokenów trzymających przybliżoną wartość dolara amerykańskiego: Paxos Standard (PAX), TrueUSD (TUSD), USD Tether (USDT).

6. Ochrona prywatności

Anonimowość użytkowników jest zgodna z ideą kryptowalut. Jest to też istotny czynnik zabezpieczający interesy klienta. Giełda kryptowalut bez weryfikacji to gatunek na wymarciu.

W dzisiejszych czasach przymuszanie użytkowników do wysyłania dokumentów stało się standardem. Pozostało tylko kilka podmiotów, które do tej pory nie uległy opresyjnej polityce państw.

7. Przyjazna jurysdykcja

Miejscem zarejestrowania platformy powinien być kraj w którym przedsiębiorca jest szanowany przez instytucje, przepisy są jasno sformułowane, a prawo przestrzegane przez urzędników. Państwa w których urzędnik może wszystko nie są dobrym miejscem do prowadzenia biznesu, nie tylko kryptowalutowego.

W chwili obecnej najbardziej przyjazna jest Malta, ponieważ rząd tego kraju wprowadził szereg przepisów ułatwiających prowadzenie firmy działającej w branży kryptowalut. Na razie brak przepisów wykonawczych. Niemej kierunek został określony, a przychylność władz Malty jest dużym atutem.

Pisząc o przyjaznej jurysdykcji mam na myśli nie utrudnianie działalności przez aparat państwowy. W przypadku upadku giełdy odzyskanie pieniędzy będzie praktycznie niemożliwe, niezależnie od miejsca jej rejestracji.

8. Wysokie wolumeny

Wolumen to obrót handlowy, czyli wartość wszystkich transakcji. Może być liczony dla całej giełdy lub poszczególnych par walutowych.

Poniżej trzy platformy z największym wolumenem ogólnym w okresie 24 godzin oraz 7 i 30 dni. Liczby nie wyglądają imponująco, ponieważ w chwili pisania artykułu rynek jest w mocnej recesji.

najlepsza giełda kryptowalut wolumen
Źródło: cionmarketcap.com

Mały wolumen oznacza małą ilość chętnych na kupno lub sprzedaż. Z powodu braku zainteresowania wystawiona oferta dłużej pozostaje nie zrealizowana. Jeśli wolumeny są duże, łatwiej utrzymać płynność handlu.

Ten parametr ma znaczenie jeśli chodzi o mniej popularne kryptowaluty. Na znanych coinach wolumeny zazwyczaj są wystarczające i nie ma problemów z szybkim zamykaniem zleceń.

9. Komunikacja z użytkownikami

Brak komunikacji świadczy o ignorowaniu użytkowników, którzy są w całym systemie najważniejsi. Nie informowanie o ważnych zmianach, planach, wydarzeniach, usprawnieniach i problemach powoduje spadek zaufania.

Klasę giełdy można poznać po tym jak reaguje na problemy. Gdy dzieje się coś niepokojącego od razu powinna pojawiać się informacja, że problem został dostrzeżony, a zespół pracuje nad jego rozwiązaniem.

Profile w mediach społecznościowych powinny tętnić życiem. Jest to znakomity sposób na budowanie marki i powiększanie społeczności. Często aktualizowany profil to znak, że platforma się rozwija.

Komunikaty wewnętrzne powinny być dostępne w panelu użytkownika w widocznym miejscu z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.

Istotna jest interakcja z użytkownikami. Nie odpowiadanie na komentarze, brak udziału w wątkach dotyczących giełdy na forach branżowych, to sygnały niepokojące. Takie zachowanie nie wpływa dobrze na wizerunek.

10. Zwrot bonusów

Niektóre kryptowaluty wypłacają dywidendę. Inne oferują airdrop, czyli otrzymanie coina A w zamian za posiadanie coina B. W przypadku hard forka, w wyniku którego powstaje nowa kryptowaluta,  jej jednostki przysługują posiadaczom monet zapisanych w łańcuchu o wspólnej historii.

Najsłynniejszy hard fork dotyczył bitcoina. Powstał wtedy bitcoin cash, którego cena w kulminacyjnym punkcie osiągnęła 4000 USD. Zagarnięcie przez giełdę nawet kilku takich monet to spora strata.

Najlepsza giełda kryptowalut powinna oddawać należne bonusy użytkownikom, a nie inkasować je dla siebie.

11. Dostępność języka angielskiego

Najlepiej gdy giełda dostępna jest w rodzimym języku. W znacznym stopniu ułatwia to nawigację i obsługę panelu użytkownika. Optymalne rozwiązanie to uniwersalny język angielski.

Część azjatyckich platform wymiany nie oferuje tłumaczenia na język zrozumiały dla Europejczyka. Z powodu tej bariery pozostają zamknięte na klientów z naszego regionu świata.

Najlepsze giełdy, portfele oraz przydatne aplikacje

12. Program partnerski

Dobrze zorganizowany program partnerski nie wymaga dużego zaangażowania i nie generuje kosztów, a zapewnia stały dopływ nowych klientów.

Użytkownicy chętnie dzielą się informacjami w mediach społecznościowych i na stronach internetowych. Jest to darmowa i bardzo skuteczna reklama.

Możliwość dodatkowego zarobku w zamian za pozyskiwanie klientów jest silnym bodźcem rozwojowym. To rozwiązanie sprawdziło się znakomicie w przypadku wielu giełd, które na nim zbudowały swoją silną pozycję rynkową.

13. Sprawny support

Najlepsza giełda kryptowalut powinna posiadać sprawnie funkcjonujący dział obsługi klienta, czyli support.

Jest to prawdziwa zmora platform wymiany. Duża część klientów to ludzie bez doświadczenia. Zasypują oni dział obsługi banalnymi pytaniami. Pracownicy nie nadążają odpisywać i powstają gigantyczne opóźnienia.

Na porządku dziennym są przypadki gdzie na odpowiedź z supportu trzeba było czekać miesiąc lub dłużej. Często odpowiedź wcale nie przychodzi, a wysłane zgłoszenie jest ignorowane. Niestety tak działają niektóre giełdy.

Część problemów wymaga natychmiastowej interwencji. Każdy dzień zwłoki to straty dla klienta.

 • dobre zabezpieczenia
 • sprawne działanie
 • wybór altcoinów
 • poufność danych
 • rozwój i zaplecze
 • anonimowość

Najlepsza Giełda
Kryptowalut

14. Aplikacja mobilna

Mogłoby się wydawać, że w dobie smartfonów aplikacja mobilna to rzecz oczywista. Nic bardziej błędnego. Niewiele giełd posiada tego rodzaju udogodnienie.

Osobiście nigdy nie korzystałem z giełdowej aplikacji mobilnej, ale wiem że to rozwiązanie ma wielu fanów.

15. Narzędzia dodatkowe

Najlepsza giełda kryptowalut powinna oferować dodatkowe narzędzia w postaci poradników, danych liczbowych, ratingów, informacji o listowanych coinach.

Przydatne będą też narzędzia do analizy technicznej, wskaźniki, możliwość edytowania wykresu prezentującego kursy kryptowalut.

16. Promocja rynku kryptowalut

Od topowego gracza należy wymagać, aby robił więcej. Najlepsza giełda kryptowalut powinna być ambasadorem całej branży i skupiać się na budowaniu jej pozytywnego wizerunku w mediach głównego nurtu.

Wywiady, organizowanie wydarzeń promujących, działalność charytatywna, pomoc nowym firmom z sektora blockchain. Działania w zakresie public relations na rzecz wspierania własnej marki i całego rynku kryptowalut.

17. Dostępność walut FIAT

Ten punkt uważam za najmniej ważny ze wszystkich wymienionych. Obsługa walut fiat rodzi szereg problemów formalnych jak choćby przymus weryfikacji. Kolejnym utrudnieniem dla użytkownika jest powstający obowiązek podatkowy w momencie wymiany KRYPTO/FIAT.

Najlepiej handel prowadzić na parach kryptowalutowych lub ze stablecoinami. Natomiast realizację zysku w walutach FIAT ograniczyć do kilku transakcji w roku. Mniej zabawy z liczeniem PIT, większa przejrzystość i porządek.

Jeśli ktoś chce zupełnie wyjść z rynku, przelew kryptowalut na giełdę BitBay obsługującą dolara czy złotówkę zajmuje 10 minut.

Najlepsza giełda kryptowalut

Topowe niegdyś giełdy straciły swoją pozycję ponieważ ich właściciele zupełnie zapomnieli o najważniejszym, czyli użytkownikach. Brakowało też mechanizmów pozwalających na stabilny rozwój. Mylne okazało się przekonanie, że klienci będą sami przychodzić.

Najlepsza giełda kryptowalut powinna zapewniać dobre warunki finansowe i techniczne. Równie ważna jest komunikacja, reputacja i zaplecze.

Brak rozwoju, poszerzania oferty, udostępniania nowych funkcji i narzędzi skutkuje utratą klientów, którzy przenoszą się na giełdy lepiej zarządzane.

Pozostaje problem centralizacji, czyli uzależnienia od strony trzeciej. Jest to wada, którą posiadają wszystkie tradycyjne platformy wymiany. Na chwilę obecną nie da się jej przeskoczyć. Można tylko czekać, kiedy technologia pozwoli na utworzenie w pełni funkcjonalnej giełdy zdecentralizowanej.

Nie ma platform idealnych. Każda ma wady i zalety. Myślę, że to co przedstawiłem w artykule, pomoże Ci wybrać najlepszą giełdę kryptowalut.

Giełdy Kryptowaluty

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Previous reading
Portfele do bitcoina i kryptowalut – Jak wybrać najlepszy?
Next reading
Kopanie bitcoina – Na czym polega wydobywanie BTC?