Najlepsza giełda kryptowalut – jak wybrać stabilną platformę bitcoin?

Istnieje kilkaset platform umożliwiających handel bitcoinem i altcoinami. Czym się charakteryzuje najlepsza giełda kryptowalut? Jak wybrać najwłaściwszą? Na jakie elementy zwrócić uwagę?

Pamiętam jak sam stanąłem przed podobnymi pytaniami i wyborem. Wtedy zupełnie nie wiedziałem czym się kierować. Teraz, patrząc z perspektywy czasu, mam pewne spostrzeżenia, którymi podzielę się w tym wpisie.

Jeśli średnio chce Ci się czytać całość zdradzę, że według mojej opinii najlepsza giełda kryptowalut to Binance.

Ta platforma, mimo iż nie jest idealna, spełnia większość wymienionych w artykule warunków. Binance to cała grupa powiązanych podmiotów, będąca jednym z najważniejszych graczy na rynku kryptowalut. Tutaj znajdziesz instrukcję jak się zarejestrować.


Jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut?

Pod wieloma względami najlepsza jest giełda zdecentralizowana. Takie platformy już istnieją. Pominę je w tym artykule z uwagi na niedoskonałą technologię, która nie pozwala na płynne korzystanie. Ich czas nadejdzie, ale to jeszcze nie jest teraz.

Na razie jedyną alternatywą są platformy tradycyjne. Rejestrujesz się i wpłacasz. Następnie za pośrednictwem operatora kupujesz i sprzedajesz kryptowaluty od innych użytkowników.

Giełda działająca w ten sposób jest pośrednikiem od którego zależy dostęp do zgromadzonych środków. To instytucja scentralizowana. Decyzje w stu procentach zależą od właścicieli. Los Twoich środków jest w ich rękach.

Jeśli kupiłeś kryptowaluty z zamiarem długoterminowym, wypłać je na bezpieczny portfel do którego tylko Ty masz dostęp. Może być Ledger Nano S lub Trezor T. Dzięki temu nie narażasz się na utratę coinów z winy giełdy.

Gdy w grę wchodzi codzienny handel nie ma wyboru. Trzeba trzymać na giełdzie ze świadomością ryzyka. Można kapitał rozłożyć na kilka platform i obowiązkowo dobrze zabezpieczyć każde konto giełdowe.

Wspomniałem o tym na wstępie, ponieważ moim zdaniem kwestie bezpieczeństwa są istotne. Teraz możemy przejść do sedna sprawy.

Jakie kryteria powinna spełniać najlepsza giełda kryptowalut?

Najlepsza giełda kryptowalut powinna cechować się elementami, które są korzystne dla użytkowników i w odpowiedni sposób ich chronią. Szczegółowo wypunktuję je w dalszej części artykułu.

1. Bezpieczeństwo i kwestie techniczne

Najlepsza giełda kryptowalut powinna być w pełni bezpieczna i działać bez problemów przez 24 godziny na dobę.


Zabezpieczenia

Tabela przedstawia zestawienie CSS (Cyber Security Score). Jest to ocena giełd pod kątem zastosowanych mechanizmów bezpieczeństwa.

Najlepsze giełdy pod względem bezpieczeństwa

Na każdy z trzech głównych parametrów (APP LVL Security, SSL/TLS connection, Domain Security) składa się szereg elementów pobocznych. Pełny raport i opis znajdziesz tutaj.


Zaplecze techniczne

Nic tak nie drażni jak zacinająca się strona internetowa. Problemy w tym zakresie są spowodowane dużą ilością użytkowników. Najlepsza giełda kryptowalut powinna być przygotowana na obsłużenie zwiększonego ruchu i ilości transakcji.

Za sprawne działanie całości odpowiada zaplecze techniczne. Silnik, serwery, pomocnicze oprogramowanie oraz pracownicy obsługi. Wszystko to powinno funkcjonować bez zarzutów. Kłopoty techniczne mogą powodować, że ustawione zlecenia nie zostaną zrealizowane lub zostaną zrealizowane z opóźnieniem. Będzie to skutkowało stratami użytkowników.


Bug bounty

Platformy wymiany padają ofiarami hakerów, którzy wykorzystują luki w systemach zabezpieczeń. Bug baunty to program nagrodowy. Jeśli ktoś znajdzie lukę i poinformuje o tym, otrzyma nagrodę (często niemałą). Najlepsza giełda kryptowalut powinna posiadać program tego rodzaju.


Zimne portfele

Zdeponowane kryptowaluty powinny być przechowywane na zimnych portfelach (odłączonych od internetu). Większość giełd zapewnia o tym, ale jak pokazuje przeszłość często działo się inaczej. Niestety ten element jest trudny do zweryfikowania.

  • brak weryfikacji
  • sprawne działanie
  • rozwój i zaplecze
  • 150 kryptowalut

2. Opinie i reputacja

Zanim wybierzesz giełdę obsugującą bitcoina i kryptowaluty poszukaj opinii na jej temat. Jest to łatwy do zweryfikowania element, który może uchronić Cię przed dokonaniem złego wyboru.


Opinie użytkowników

Nie wszystkie opinie znalezione w internecie należy brać pod uwagę. Ponieważ duża część skarg wypisywanych na forach lub w mediach społecznościowych wynika z nieumiejętności obsługi giełdy.

Zaniepokoić powinny opinie na temat blokowania lub utrudniania wypłat, blokowania kont oraz nieprawidłowości technicznych w działaniu panelu kupna i sprzedaży. Tego rodzaju sygnały powinny od razu zapalić czerwoną lampkę.

Ważna jest też sytuacja ogólna. W chwili pisania tego artykułu giełda kryptowalut emitująca Tether (USDT) jednego z bardziej popularnych stable coinów, jest w dość trudnej sytuacji. Zachodzi podejrzenie, że Tether nie ma pokrycia w amerykańskim dolarze (USD).

Jeśli to się potwierdzi emitująca go giełda znajdzie się w poważnych kłopotach, a wraz z nią wszyscy użytkownicy. Nie bagatelizuj negatywnych opinii na temat giełdy kryptowalutowych i bitcoinowych, zwłaszcza jeśli dotyczą szerszego kontekstu i powtarzają się w wielu miejscach w internecie.


Promocja rynku kryptowalut

Od topowego gracza należy wymagać, aby robił więcej. Najlepsza giełda kryptowalut powinna być ambasadorem całej branży i skupiać się na budowaniu jej pozytywnego wizerunku w mediach głównego nurtu.

Wywiady, organizowanie wydarzeń promujących, działalność charytatywna, pomoc nowym firmom z sektora blockchain. Działania w zakresie public relations na rzecz wspierania własnej marki i całego rynku kryptowalut.

3. Ochrona prywatności i kraj rejestracji

Wybierając najlepszą giełdę kryptowalut zwróć uwagę na to, czy szanowane jest Twoje prawo do anonimowości oraz czy miejsce rejestracji platformy nie wpłynie negatywnie na jej sytuację finansową w przyszłości.


Prywatność

Niestety giełda kryptowalut bez weryfikacji to gatunek na wymarciu. Anonimowość użytkowników jest zgodna z ideą bitcoina i kryptowalut. Jest to też istotny czynnik zabezpieczający ich interesy. 

W dzisiejszych czasach przymuszanie użytkowników do wysyłania dokumentów stało się standardem. Pozostało tylko kilka podmiotów, które do tej pory nie uległy opresyjnej polityce państw.


Przyjazna jurysdykcja

Miejscem zarejestrowania platformy powinien być kraj w którym przedsiębiorca jest szanowany przez instytucje, przepisy są jasno sformułowane, a prawo przestrzegane przez urzędników. Państwa w których urzędnik może wszystko nie są dobrym miejscem do prowadzenia biznesu, nie tylko kryptowalutowego.

W chwili obecnej najbardziej przyjazna jest Malta, ponieważ rząd tego kraju wprowadził szereg przepisów ułatwiających prowadzenie firmy działającej w branży kryptowalut. Na razie brak przepisów wykonawczych. Niemej kierunek został określony, a przychylność władz Malty jest dużym atutem.

Pisząc o przyjaznej jurysdykcji mam na myśli nie utrudnianie działalności przez aparat państwowy. W przypadku upadku giełdy odzyskanie pieniędzy będzie praktycznie niemożliwe, niezależnie od miejsca jej rejestracji.

4. Ilość kryptowalut i niskie prowizje

Najlepsza giełda kryptowalut powinna zapewniać użytkownikom duży wybór kryptowalut oraz niskie prowizje.


Dostępność listowanych kryptowalut

Najlepsza giełda kryptowalut powinna zapewniać duży wybór coinów oraz par walutowych. Nie mniej istotna jest jakość. Dopuszczanie do obrotu dziwnych wynalazków (PutinCoin, TrumpCoin) nie przysparza splendoru.

Zadaniem pracowników platformy jest też sprawdzenie, czy dany projekt nie jest zwykłym oszustwem. Umożliwianie handlu takimi walorami w mojej opinii zupełnie dyskwalifikuje giełdę.

Dodatkowym atutem będzie udostępnianie handlu z wykorzystaniem stablecoinów, czyli tokenów trzymających przybliżoną wartość dolara amerykańskiego: Paxos Standard (PAX), TrueUSD (TUSD), USD Tether (USDT).


Wysokość prowizji

W przypadku okazjonalnych zakupów wysokość prowizji nie jest istotna. Sytuacja ulega zmianie gdy masz zamiar handlować częściej, ponieważ prowizja naliczana jest od obrotu. Nie jest ważne czy na transakcji zarobiłeś czy straciłeś.

Obracając kilka razy dziennie nawet niewielką kwotą, w skali roku uzbiera się duża suma. Załóżmy, że masz do dyspozycji 1000zł. Codziennie obracasz tym trzy razy:

3 x 1000 x 365 = 1095000

Wystarczył tysiąc złotych i kilka transakcji dziennie, aby roczny obrót przekroczył milion złotych. Od tej sumy jest naliczana prowizja. Przy większych kwotach i częstotliwości handlu, oszczędność płynąca z niskich prowizji jest naprawdę spora.

  • bezpieczeństwo
  • najniższe prowizje
  • panel po polsku
  • duże wolumeny

5. Narzędzia i jakość handlu

Najlepsza giełda obsługująca bitcoina i kryptowaluty powinna oferować szeroki wachlarz opcji ułatwiających zawieranie transakcji i dogdne warunki do tradingu.


Rodzaje zleceń

Do dyspozycji powinieneś mieć rodzaje zleceń ułatwiające trading i pozwalających na zabezpieczenie kapitału. Stop Loss to podstawa. Brak tego zlecenia dyskwalifikuję giełdę.


Wysokie wolumeny

Wolumen to obrót handlowy, czyli wartość wszystkich transakcji. Może być liczony dla całej giełdy lub poszczególnych par walutowych. Poniżej pięć platform z największym wolumenem ogólnym. Liczby nie wyglądają imponująco, ponieważ w chwili pisania artykułu rynek jest w mocnej recesji.

jak wybrać giełdę
Rubryka Volume – wolumen giełdy

Mały wolumen oznacza małą ilość chętnych na kupno lub sprzedaż. Z powodu braku zainteresowania wystawiona oferta dłużej pozostaje nie zrealizowana. Jeśli wolumeny są duże, łatwiej utrzymać płynność handlu.

Ten parametr ma znaczenie jeśli chodzi o mniej popularne kryptowaluty. Na znanych coinach wolumeny zazwyczaj są wystarczające i nie ma problemów z szybkim zamykaniem zleceń.


Narzędzia dodatkowe

Mam na myśli dane liczbowe, ratingi, informacje o listowanych coinach. Przydatne będą też narzędzia do analizy technicznej, wskaźniki, możliwość edytowania wykresu prezentującego kursy kryptowalut.


Aplikacja mobilna

Mogłoby się wydawać, że w dobie smartfonów aplikacja mobilna to rzecz oczywista. Nic bardziej błędnego. Niewiele giełd posiada tego rodzaju udogodnienie. Osobiście nigdy nie korzystałem z giełdowej aplikacji mobilnej, ale wiem że to rozwiązanie ma wielu fanów.

Dostępność walut FIAT

Ten punkt uważam za najmniej ważny ze wszystkich wymienionych. Obsługa walut FIAT rodzi szereg problemów formalnych jak choćby przymus weryfikacji.

Kolejnym utrudnieniem dla użytkownika jest powstający obowiązek podatkowy w momencie wymiany KRYPTO/FIAT. Najlepiej handel prowadzić na parach kryptowalutowych lub ze stable coinami.

Natomiast realizację zysku w walutach FIAT ograniczyć do kilku transakcji w roku. Mniej zabawy z liczeniem PIT, większa przejrzystość i porządek. Jeśli ktoś chce zupełnie wyjść z rynku, przelew kryptowalut na giełdę BitBay, lub inną obsługującą dolara czy złotówkę, zajmuje 10 minut.

Najlepsza giełda z niskimi prowizjami (0,05%), która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut do wyboru:

6. Komunikacja i support

Istotne jest by najlepsza giełda kryptowalut potrafiła komunikować się z użytkownikami. Gdy coś ważnego się dzieje każdy powinien bezzwłocznie otrzymać powiadomienie.

Sprawna komunikacja

Brak komunikacji świadczy o ignorowaniu użytkowników, którzy są w całym systemie najważniejsi. Nie informowanie o ważnych zmianach, planach, wydarzeniach, usprawnieniach i problemach powoduje spadek zaufania.

Profile w mediach społecznościowych powinny tętnić życiem. Jest to znakomity sposób na budowanie marki i powiększanie społeczności. Często aktualizowany profil to znak, że platforma się rozwija.

Klasę giełdy można poznać po tym jak reaguje na problemy. Gdy dzieje się coś niepokojącego od razu powinna pojawiać się informacja, że problem został dostrzeżony, a zespół pracuje nad jego rozwiązaniem.

Komunikaty wewnętrzne powinny być dostępne w panelu w widocznym miejscu z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.

Istotna jest interakcja z użytkownikami. Nie odpowiadanie na komentarze, brak udziału w wątkach dotyczących giełdy na forach branżowych, to sygnały niepokojące. Takie zachowanie nie wpływa dobrze na wizerunek.


Dostępność języka angielskiego

Najlepiej gdy giełda dostępna jest w rodzimym języku. W znacznym stopniu ułatwia to nawigację i obsługę panelu użytkownika. Optymalne rozwiązanie to uniwersalny język angielski.

Część azjatyckich platform wymiany nie oferuje tłumaczenia na język zrozumiały dla Europejczyka. Z powodu tej bariery pozostają zamknięte na klientów z naszego regionu świata.


Sprawny support

Najlepsza giełda kryptowalut powinna posiadać sprawnie funkcjonujący dział obsługi klienta, czyli support. Jest to prawdziwa zmora platform wymiany.

Duża część klientów to ludzie bez doświadczenia. Zasypują oni dział obsługi banalnymi pytaniami. Pracownicy nie nadążają odpisywać i powstają gigantyczne opóźnienia. Na porządku dziennym są przypadki gdzie na odpowiedź z supportu trzeba było czekać miesiąc lub dłużej.

Często odpowiedź wcale nie przychodzi, a wysłane zgłoszenie jest ignorowane. Niestety tak działają niektóre giełdy. Część problemów wymaga natychmiastowej interwencji. Każdy dzień zwłoki to straty dla klienta.

7. Dodatki

Nie jest to element decydujący o wyborze najlepszej giełdy kryptowalut, ale przyjemnie jest dostać to co nam się należy.

Zwrot bonusów

Niektóre kryptowaluty wypłacają dywidendę. Inne oferują airdrop, czyli otrzymanie coina A w zamian za posiadanie coina B. W przypadku hard forka, w wyniku którego powstaje nowa kryptowaluta,  jej jednostki przysługują posiadaczom monet zapisanych w łańcuchu o wspólnej historii.

Najsłynniejszy hard fork dotyczył bitcoina. Powstał wtedy bitcoin cash, którego cena w kulminacyjnym punkcie osiągnęła 4000 USD. Zagarnięcie przez giełdę nawet kilku takich monet to spora strata.

Najlepsza giełda kryptowalut powinna oddawać należne bonusy użytkownikom, a nie inkasować je dla siebie, co zdarzało się dość często.


Program partnerski

Dobrze zorganizowany program partnerski nie wymaga dużego zaangażowania i nie generuje kosztów, a zapewnia stały dopływ nowych klientów. Użytkownicy chętnie dzielą się informacjami w mediach społecznościowych i na stronach internetowych. Jest to darmowa i bardzo skuteczna reklama.

Możliwość dodatkowego zarobku w zamian za pozyskiwanie klientów jest silnym bodźcem rozwojowym. To rozwiązanie sprawdziło się znakomicie w przypadku wielu giełd, które na nim zbudowały swoją silną pozycję rynkową.

Najlepsza giełda kryptowalut

Topowe niegdyś giełdy straciły swoją pozycję ponieważ ich właściciele zupełnie zapomnieli o najważniejszym, czyli użytkownikach. Brakowało też mechanizmów pozwalających na stabilny rozwój. Mylne okazało się przekonanie, że klienci będą sami przychodzić.

Najlepsza giełda kryptowalut powinna zapewniać dobre warunki finansowe i techniczne. Równie ważna jest komunikacja, reputacja i zaplecze. Brak rozwoju, poszerzania oferty, udostępniania nowych funkcji i narzędzi skutkuje utratą klientów, którzy przenoszą się na giełdy lepiej zarządzane.

Pozostaje problem centralizacji, czyli uzależnienia od strony trzeciej. Jest to wada, którą posiadają wszystkie tradycyjne platformy wymiany. Na chwilę obecną nie da się jej przeskoczyć. Można tylko czekać, kiedy technologia pozwoli na utworzenie w pełni funkcjonalnej giełdy zdecentralizowanej.

Nie ma platform idealnych. Każda ma wady i zalety. Myślę, że to co przedstawiłem, podpowie Ci jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut.

Pytania pomocnicze

Poniżej odpowiedzi na trzy ważne pytania, które na pewno zaskoczą osoby poszukujące najlepszej platformy do handlu bitcoinem i altcoinami.

Czy najlepsza giełda kryptowalut zapewnia gwarancje wypłacalności?

Tutaj recenzja giełdy Binance, która jako jedyna posiada fundusz bezpieczeństwa. Już raz został uruchomiony i użytkownicy odzyskali swoje kryptowaluty. Nie oznacza to jednak, że jest jakaś gwarancja zwrotu. Tylko od dobrej woli właściciela zależy czy zechce pokryć stratę. Żadne przepisy go do tego nie obligują.

Czy wybierając giełdę powinienem odrzucić te zarejestrowane w Polsce?

Moim zdaniem tak, ponieważ Polska nie jest krajem przyjaznym dla przedsiębiorstw. Blokowanie firm z różnych branż jest na porządku dziennym. Wystarczy jedna decyzja Urzędu Skarbowego lub banku aby zablokować pieniądze na kontach.

Jeśli giełda bitcoinowa padnie ofiarą polskich urzędników, utraci płynność i ogłosi upadłość. W takiej sytuacji Ty również stracisz środki. Nie warto podejmować takiego ryzyka. Zobacz ranking giełd kryptowalut.

Czy trzymane na giełdzie bitcoiny są moją własnością?

Nie, ponieważ giełda ma do nich dostęp i jak każdy inny pośrednik może je zablokować, skonfiskować lub utracić. Tak samo jest w przypadku internetowego konta bankowego – zdeponowane na nim środki nie są własnością posiadacza rachunku.

Jedyna gwarancja własności kryptowalut to wypłacenie ich na portfel do którego tylko Ty masz dostęp. Tutaj portfele do kryptowalut.

Dodaj komentarz