Bitomaty w Polsce – jak wyglądają wypłaty oraz prowizja i kurs?

Bitomaty pozwalają na kupno i sprzedaż kryptowalut za gotówkę. W Polsce jest ich blisko sześćdziesiąt. Rekordzistą pod tym względem jest Warszawa. Mapa bitomatów lokalizuje dwadzieścia urządzeń na terenie stolicy, głównie w dużych centrach handlowych.

W jaki sposób działa bitomat? Jak możemy dokonać wypłaty? Jaki jest kurs? Ile wynosi prowizja? Czy potrzebna jest weryfikacja dokumentami? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Bitomaty, czyli bankomaty bitcoin

Urządzenia te z powodzeniem możemy przyrównać do klasycznych bankomatów. To jedna z oznak postępującej adopcji bitcoina, który powoli przenika do codziennego życia.

Bitomaty pozwalają kupić lub sprzedać bitcoina i inne kryptowaluty. Działają przez 24 godziny na dobę i sprawiają, że wirtualny środek płatniczy możesz szybko zamienić na gotówkę.

bitomat warszawa
Bitomat – Centrum Handlowe M1 Warszawa

Kantory oraz giełdy kryptowalut zapominają o tym, że głównym zamysłem walut wirtualnych była anonimowość i zachowanie prywatności użytkownika. Szereg przepisów prawnych sprawia, że w serwisach musimy ujawniać tożsamość oraz dane adresowe załączając skan dokumentów ze zdjęciem.

To nie podoba się fanom kryptowalut, którzy oczekują anonimowego środka płatniczego. Bitomaty są odpowiedzią na tego rodzaju potrzeby.

Czy bitomaty wymagają weryfikacji?

Nie musisz podawać danych osobowych. Weryfikacja w przypadku bitomatów nie jest konieczna. Niestety są wyjątki. Może się zdarzyć, że bitomat zażąda weryfikacji.

Nie wiem czy istnieje procedura typowania „podejrzanych” transakcji. Być może bitomat losowo weryfikuje niektórych szczęśliwców. Jeśli zależy Ci na prywatności sprawdź giełdę kryptowalut bez weryfikacji.

Czy bitomaty obsługują tylko bitcoina?

Na to wskazuje nazwa urządzenia, jednak w praktyce, bitomaty obsługują także inne kryptowaluty ethereum, litecoin, zcash, monero oraz dash. Wiele zależy od producenta i operatorów. Możemy się spodziewać, że z biegiem czasu urządzenia będą wzbogacane o kolejne coiny.

Jakie są najniższe i najwyższe limity wypłat?

Najniższa kwota wymiany to 100 PLN. FlyingAtom posiada limit 60.000 polskich złotych. ShitcoinsClub nie podaje informacji o limitach. Limitem, który musisz brać pod uwagę przy wypłatach jest też ilość banknotów w bitomacie.

Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:

Bitomaty w Polsce i na świecie

Bitomaty stają się coraz bardziej powszechne. W ostatnim roku mogliśmy oglądać prawdziwy wysyp nowych urządzeń tego typu. Na całym świecie dostępnych jest ponad 6000 lokalizacji. Stany Zjednoczone 4000, Europa 1000, Kanada 700.

bitomaty mapa polska
Mapa bitomatów

Znalezienie urządzenia w Stanach Zjednoczonych nie stanowi problemu. W każdym większym mieście jest przynajmniej jedna lokalizacja. Trochę gorzej sytuacja wygląda w Afryce, Chinach i Rosji.

Zalety i wady bitomatów

Atutami są brak weryfikacji oraz funkcjonalność i wygoda. Użytkownicy mogą zachować względną anonimowość przy zakupie oraz sprzedaży bitcoina.

Ważną zaletą jest łatwość obsługi, dzięki czemu nawet niedoświadczone osoby bez trudu poradzą sobie z urządzeniem. Warto pochwalić pochwalić wysoki poziom bezpieczeństwa oraz niezawodność.

Wadami bitomatów są wysokie prowizje oraz niekorzystne kursy. Obsługa całego systemy kosztuje, a operator musi na czymś zarabiać.

Bankomaty bitcoin są pomostem łączącym świat wirtualnych cyfr ze światem papierowych banknotów. Mimo niemałych opłat urządzenia dobrze spełniają swoją funkcję. Tylko czekać kiedy miłościwie nam panujący rząd krajowy czy unijny wprowadzi przymusowy nakaz weryfikacji.

Bezpieczeństwo

To temat poruszany przez coraz większą liczbę klientów. Czy bitomat jest bezpiecznym sposobem na kupno i sprzedaż kryptowalut? Urządzenia stale podłączone do internetu może być celem chętnie wybieranym przez hakerów.

W praktyce, w sieci ciężko znaleźć jakiekolwiek zastrzeżenia czy negatywne opinie pod adresem bitomatów. Korzysta z nich wielu ludzi, a brak negatywnych opinii to najlepszy dowód, że urządzenia gwarantują oczekiwany poziom bezpieczeństwa.

Jeśli urządzenie ulegnie awarii możesz skontaktować się z operatorem i zgłosić reklamację tak jak w przypadku tradycyjnego bankomatu. Po pozytywnej weryfikacji otrzymasz swoje środki z powrotem.

FlyingAtom i ShitcoinsClub

W Polsce funkcjonuje dwóch głównych operatorów rozwijających sieć bitomatów: FlyingAtom oraz ShitcoinsClub.

Pierwsza z marek jest też właścicielem kantorów online i stacjonarnych. Nazwa drugiej marki jest odrobinę przewrotna. Nie wpływa to negatywnie jakość świadczonych usług.

Obsługa urządzeń z obu sieci jest niemal identyczna. Najwięksi producenci to General Bytes i Genesis Coin. Wspólnie wypuścili na rynek ponad 4000 bitcoinowch bankomatów.

Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:

Jak obsługiwać bitomaty?

Bitomat posiada duży i czytelny ekran. Za jego pomocą możesz wprowadzać żądane polecania. Tak jak w przypadku bankomatu obsługa jest intuicyjna. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Wypłata gotówki

Jak dokonać wypłaty z bitomatu? Istnieją dwa sposoby: Możesz wybrać adres (ręcznie lub skanując kod QR naszego portfela) i wpisać ilość środków, jakie chcesz wypłacić. Kwota powinna być wielokrotnością cyfry 100.

Bitomaty nie wymagają weryfikacji dokumentami, ale zostaniesz poproszony o autoryzację transakcji kodem wysyłanym przez SMS lub adres email. Wybierz opcję autoryzacji poprzez podanie numeru telefonu lub maila

Oczekiwanie na potwierdzenie transakcji w skrajnych przypadkach może sięgnąć kilku godzin. Nie musisz ich spędzać przy bitomacie. Urządzenie drukuje paragon, z którym możesz wrócić za jakiś czas w celu wypłaty gotówki.

Wypłatę środków możesz również zlecić z domu. Wystarczy odwiedzić stronę operatora i wykonać transakcję online. Zlecenie automatycznie zostanie przekazane do realizacji. Otrzymasz kod do wykorzystania w bitomacie. Po jego wpisaniu, urządzenie dokona wypłaty określonej wcześniej ilość gotówki.

Zakup kryptowalut

Wybierz opcję zakupu. Na ekranie pojawi nam się klawiatura oraz możliwość wpisania lub zeskanowania adresu portfela, na który chcesz otrzymać kryptowaluty. Bitomat jest wyposażony w skaner QR, dzięki czemu możesz błyskawicznie wskazać żądany portfel.

Kolejnym krokiem jest umieszczenie banknotów. Wkładaj je pojedynczo. Zobaczysz zdeponowaną sumę oraz ilość Bitcoinów, które za nią otrzymasz. Zaakceptuj aby zakończyć operację. Jako uzupełnienie przeczytaj artykuł zawierający dodatkowe informacje: jak kupić bitcoin w bitomacie?

Prowizja

Bitomaty pobierają wysokie prowizje. Zależą one od operatora, lokalizacji i rodzaju transakcji. W przypadku kupna prowizja wynosi około 5%. W przypadku sprzedaży sporo mniej około 1%.

Kurs

Obowiązujące w bitomatach kursy kryptowalut mogą odbiegać od tych dostępnych na giełdach. Zazwyczaj na niekorzyść użytkownika. Aktualny kurs wymiany jest widoczny na ekranie urządzenia. Spreed, czyli różnica między kursem kupna i sprzedaży również jest mocno zawyżony.

Bitomaty zyskują na popularności

Liczba bitomatów w Polsce i na świecie stale rośnie. Co roku następuje podwojenie ilości bitcoinowych bankomatów. Dynamika wzrostu sugeruje, że przybywa osób zainteresowanych korzystaniem z szybkiej wymiany kryptowalut na gotówkę. Mimo wysokich prowizji i niekorzystnych kursów.

bitomaty wypłata prowizja

Możemy śmiało zakładać, że w nadchodzących latach bitomaty staną się jeszcze bardziej powszechne. Adopcja kryptowalut postępuje. Wraz z nią wzrasta zapotrzebowanie na usługi powiązane z tym rynkiem.

Mapa bitomatów w Polsce

Jeśli chodzi o ilość dostępnych bitomatów Polska plasuje się w połowie stawki wśród krajów europejskich. Mając na uwadze opresyjne podejście naszego rządu do działalności związanych z kryptowalutami, nie jest to zły wynik.

Najwięcej bitomatów znajduje się w Warszawie. W Krakowie jest ich dwanaście w Poznaniu pięć, a w Łodzi trzy.

Urządzenia znajdziesz także w innych polskich miastach: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Gdańsk, Gliwice, Katowice, Lublin, Olsztyn, Opole, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Tychy, Wrocław oraz Zabrze.

Zawsze aktualną mapę bitomatów rozlokowanych w Polsce i na całym świecie możesz sprawdzić tutaj: https://coinatmradar.com/

4 komentarze do wpisu „Bitomaty w Polsce – jak wyglądają wypłaty oraz prowizja i kurs?”

  1. Świetny artykuł sponsorowany. Po przeczytaniu go i paru innych poleciałem wpłacić PLN do bitomatu (jako, że średnio ufam podawaniu danych swojej karty płatniczej i zdj dowodu osobistego gdziekolwiek). Czekało mnie niemałe zaskoczenie.

    Cóż się stało zapytacie? Otóż bitomat istotnie pobrał około 5% prowizji za wpłatę…

    … + DODATKOWE 100ZL ZA PRZESŁANIE BTC NA MÓJ Portfel xD

    Pozdro, nigdy więcej. Wpłaciłem 300zl, na portfelu pojawiło się 188.

    Odpowiedz
    • Nie jest to artykuł sponsorowany, bo niby co miałby sponsorować? W Polsce są dwie firmy obsługujące bitomaty i obydwie są wymienione. W treści jest wyraźnie zaznaczone, że prowizje są wysokie. Natomiast dodatkowa prowizja transakcyjna o której wspominasz jest pobierana przez górników, a nie firmę obsługującą bitomaty.

    • Jeśli pytasz o konieczność przesyłania skanu dokumentów tożsamości to w większości przypadków tak – wypłaty są anoniowe. Niestety w niektórych przypadkach bitomaty żądają weryfikacji. Zdarza się to bardzo rzadko, ale się zdarza.

      Jeśli chodzi o obecność kamer to nie. Bitomaty podobnie jak bankomaty wyposażone są w kamerę rejestrującą użytkowników. Do tego dochodzą kamery zainstalowane w miejscach ustawienia bitomatów takich jak duże galerie handlowe.

Dodaj komentarz