Bitomaty w Polsce – Jak wyglądają wypłaty oraz prowizja i kurs?

Mapa bitomatów z lokalizacjami w Polsce i na świecie. Wady i zalety. Informacje na tema weryfikacji, limitów oraz obsługi.

bitomaty

Bitomaty pozwalają na kupno i sprzedaż kryptowalut za gotówkę. W Polsce jest ich blisko sześćdziesiąt. Rekordzistą pod tym względem jest Warszawa. Mapa bitomatów lokalizuje dwadzieścia urządzeń na terenie stolicy, głównie w dużych centrach handlowych.

W jaki sposób działa bitomat? Jak możemy dokonać wypłaty? Jaki jest kurs? Ile wynosi prowizja? Czy potrzebna jest weryfikacja dokumentami? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Bitomaty, czyli bankomaty Bitcoin

Urządzenia te z powodzeniem możemy przyrównać do klasycznych bankomatów. To jedna z oznak postępującej adopcji Bitcoina, który powoli przenika do codziennego życia. Bitomaty pozwalają kupić lub sprzedać Bitcoina i inne kryptowaluty. Działają przez 24 godziny na dobę i sprawiają, że wirtualny środek płatniczy możesz szybko zamienić na gotówkę.

Czy bitomaty wymagają weryfikacji?

Kantory oraz giełdy kryptowalut często zapominają o tym, że głównym zamysłem walut wirtualnych była anonimowość i zachowanie prywatności użytkownika. Szereg przepisów prawnych sprawia, że w serwisach musimy podawać dane tożsamości oraz adresowe załączając skan dokumentów ze zdjęciem.

bitomat warszawa
Bitomat - Centrum Handlowe M1 Warszawa

To nie podoba się fanom kryptowalut, którzy oczekują anonimowego środka płatniczego. Bitomat jest odpowiedzią na potrzeby takich właśnie użytkowników. Nie musisz podawać żadnych danych osobowych. Weryfikacja w przypadku bitomatów nie jest konieczna, co jest ich największą zaletą.

Bitomaty posiadają limity. Zazwyczaj jest to kilka tysięcy złotych dla jednej transakcji. Mogą też wystąpić limity dzienne. Korzystaj z tego rozwiązania rozsądnie, a wszystko powinno być w porządku.

FlyingAtom i ShitcoinsClub

W Polsce funkcjonuje dwóch głównych operatorów rozwijających sieć bitomatów: FlyingAtom oraz ShitcoinsClub. Pierwsza z marek jest też właścicielem kantorów online i stacjonarnych.

Nazwa drugiej marki jest odrobinę przewrotna. Nie wpływa to negatywnie jakość świadczonych usług. Obsługa urządzeń z obu sieci jest niemal identyczna.

Najwięksi producenci to General Bytes i Genesis Coin. Wspólnie wypuścili na rynek ponad 4000 bitcoinowch bankomatów.

Bankomaty bitcoin w Polsce i na świecie

Bitomaty stają się coraz bardziej powszechne. W ostatnim roku mogliśmy oglądać prawdziwy wysyp nowych urządzeń tego typu. Na całym świecie dostępnych jest ponad 6000 lokalizacji. Stany Zjednoczone 4000, Europa 1000, Kanada 700.

bitomaty w polsce mapa
Mapa bitomatów

Znalezienie urządzenia w Stanach Zjednoczonych nie stanowi problemu. W każdym większym mieście jest przynajmniej jedna lokalizacja. Trochę gorzej sytuacja wygląda w Afryce, Chinach i Rosji.

Topowa Giełda
Kryptowalut

  • brak weryfikacji
  • niskie prowizje
  • obsługa po polsku
  • wysokie wolumeny
  • setki kryptowalut
  • przydatne rodzaje zleceń

Czy bitomaty obsługują tylko Bitcoina?

Na to wskazuje nazwa urządzenia, jednak w praktyce, bitomaty obsługują także inne kryptowaluty Ethereum, Litecoin, Zcash, Monero oraz Dash. Wiele zależy od producenta i operatorów. Możemy się spodziewać, że z biegiem czasu urządzenia będą wzbogacane o kolejne coiny.

Bezpieczeństwo

To ważny temat poruszany przez coraz większą liczbę klientów. Czy bitomat jest bezpiecznym sposobem na kupno i sprzedaż kryptowalut? Urządzenia stale podłączone do internetu mogłyby być celem chętnie wybieranym przez hakerów.

W praktyce, w sieci ciężko znaleźć jakiekolwiek zastrzeżenia czy negatywne opinie pod adresem bitomatów. Korzysta z nich wielu ludzi, a brak negatywnych opinii to najlepszy dowód, że urządzenia gwarantują oczekiwany poziom bezpieczeństwa.

Jeśli urządzenie ulegnie awarii możesz skontaktować się z operatorem i zgłosić reklamację tak jak w przypadku tradycyjnego bankomatu. Po pozytywnej weryfikacji otrzymasz swoje środki z powrotem.

Zalety i wady bitomatów

Atutami są brak weryfikacji oraz funkcjonalność i wygoda. Użytkownicy mogą zachować względną anonimowość przy zakupie oraz sprzedaży Bitcoina.

Ważną zaletą jest łatwość obsługi, dzięki czemu nawet niedoświadczone osoby bez trudu poradzą sobie z urządzeniem. Warto pochwalić pochwalić wysoki poziom bezpieczeństwa oraz niezawodność.

Wadami bitomatów są wysokie prowizje oraz niekorzystne kursy. Obsługa całego systemy kosztuje, a operator musi na czymś zarabiać.

Bankomaty bitcoinowe są pomostem łączącym świat wirtualnych cyfr ze światem papierowych banknotów. Mimo niemałych opłat urządzenia dobrze spełniają swoją funkcję. Tylko czekać kiedy miłościwie nam panujący rząd krajowy czy unijny wprowadzi przymusowy nakaz weryfikacji.

Jak obsługiwać bitomat?

Bitomat posiada duży i czytelny ekran. Za jego pomocą możesz wprowadzać żądane polecania. Podobnie jak w przypadku bankomatu obsługa jest intuicyjna. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Wypłata gotówki

Jak dokonać wypłaty z bitomatu? Istnieją dwa sposoby: Możesz wybrać adres (ręcznie lub skanując kod QR naszego portfela) i wpisać ilość środków, jakie chcesz wypłacić. Kwota powinna być wielokrotnością cyfry 100.

Bitomaty nie wymagają weryfikacji dokumentami, ale zostaniesz poproszony o autoryzację transakcji kodem wysyłanym przez SMS lub adres email. Wybierz opcję autoryzacji poprzez podanie numeru telefonu lub maila.

Oczekiwanie na potwierdzenie transakcji w skrajnych przypadkach może sięgnąć kilku godzin. Nie musisz ich spędzać przy bitomacie. Urządzenie drukuje paragon, z którym możesz wrócić za jakiś czas w celu wypłaty gotówki.

Wypłatę środków możesz również zlecić z domu. Wystarczy odwiedzić stronę operatora i wykonać transakcję online. Zlecenie automatycznie zostanie przekazane do realizacji. Otrzymasz kod do wykorzystania w bitomacie. Po jego wpisaniu, urządzenie dokona wypłaty określonej wcześniej ilość gotówki.

Zakup kryptowalut

Wybierz opcję zakupu. Na ekranie pojawi nam się klawiatura oraz możliwość wpisania lub zeskanowania adresu portfela, na który chcesz otrzymać kryptowaluty. Bitomat jest wyposażony w skaner QR, dzięki czemu możesz błyskawicznie wskazać żądany portfel.

Kolejnym krokiem jest umieszczenie banknotów. Wkładaj je pojedynczo. Zobaczysz zdeponowaną sumę oraz ilość Bitcoinów, które za nią otrzymasz. Zaakceptuj aby zakończyć operację.

Prowizje

Bitomaty pobierają wysokie prowizje. Zależą one od operatora, lokalizacji i rodzaju transakcji. W przypadku kupna prowizja wynosi około 5%. W przypadku sprzedaży sporo mniej około 1%.

Kursy

Obowiązujące w bitomatach kursy kryptowalut mogą odbiegać od tych dostępnych na giełdach. Zazwyczaj na niekorzyść użytkownika. Aktualny kurs wymiany jest widoczny na ekranie urządzenia. Spreed, czyli różnica między kursem kupna i sprzedaży również jest mocno zawyżony.

Limity

FlyingAtom posiada limit 60.000 polskich złotych. ShitcoinsClub nie podaje informacji o limitach. Limitem, który musisz brać pod uwagę przy wypłatach jest też ilość banknotów w bitomacie.

Bitomaty zyskują na popularności

Liczba bitomatów w Polsce i na świecie stale rośnie. Co roku następuje podwojenie ilości bitcoinowych bankomatów. Dynamika wzrostu sugeruje, że przybywa osób zainteresowanych korzystaniem z szybkiej wymiany kryptowalut na gotówkę. Mimo wysokich prowizji i niekorzystnych kursów.

bitomaty wyplata prowizja
źródło: coinatmradar.com

Możemy śmiało zakładać, że w nadchodzących latach bitomaty staną się jeszcze bardziej powszechne. Adopcja kryptowalut postępuje. Wraz z nią wzrasta zapotrzebowanie na usługi powiązane z tym rynkiem.

  • giełdy kryptowalut
  • bezpieczne portfele
  • automatyczne boty

Bitomaty w Polsce - Mapa

Jeśli chodzi o ilość dostępnych bitomatów Polska plasuje się w połowie stawki wśród krajów europejskich. Mając na uwadze opresyjne podejście naszego rządu do działalności związanych z kryptowalutami, nie jest to zły wynik. Poniżej przykładowe lokalizacje urządzeń znajdujących się w Warszawie i całej Polsce.

Najwięcej bitomatów znajduje się w Warszawie. W Krakowie jest ich dwanaście w Poznaniu pięć, a w Łodzi trzy. Urządzenia znajdziesz także w innych polskich miastach: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Gdańsk, Gliwice, Katowice, Lublin, Olsztyn, Opole, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Tychy, Wrocław oraz Zabrze.

Lista bitomatów zawiera ulicę, lokalizację oraz nazwę operatora. Kliknij w lokalizację aby przejść do mapy.

Warszawa

Krakowska 67C

Shitcoins.club

Józefa Piłsudskiego 1

Shitcoins.club

Towarowa 22

Shitcoins.club

Kobielska 23

Shitcoins.club

Puławska 17

Shitcoins.club

Gen. Składkowskiego 4

FlyingAtom

Jerozolimskie 123A

FlyingAtom

Zgrupowania Kampinos 15

FlyingAtom

Grochowska 207

FlyingAtom

Rembielińska 20

FlyingAtom

Powstańców Śląskich 126

FlyingAtom

Miedzyborska 75a

Bcash

Kraków

Zakopiańska 62

FlyingAtom

Stawowa 61

FlyingAtom

Aleja Pokoju 67

Shitcoins.club

Pawia 5

Shitcoins.club

Łódź

Piłsudskiego 94

FlyingAtom

Marcina Kasprzaka 7/9

FlyingAtom

Brzezińska 27/29

Shitcoins.club

Piłsudskiego 15/23

Shitcoins.club

Wrocław

Czekoladowa 7-9

ShitcoinsClub

Świdnicka 3

Pawelczak

Legnicka 58

FlyingAtom

Poznań

Górecka 30

FlyingAtom

Szwajcarska 14

FlyingAtom

Poznańska 1

VG Partner

Szwedzka 6

ShitcoinsClub

Matyi 2

ShitcoinsClub

Gdańsk

Obrońców Wybrzeża 1

FlyingAtom

Aleja Grunwaldzka 82

ShitcoinsClub

Katowice

Roździeńskiego 200

FlyingAtom

Kościuszki 229

FlyingAtom

Chorzowska 107

ShitcoinsClub

Lublin

Fabryczna 2

ShitcoinsClub

Spółdzielczości Pracy 34

FlyingAtom

Bielsko-Biała

Leszczyńska 20

ShitcoinsClub

Sarni Stok 2

FlyingAtom

Bydgoszcz

Wojska Polskiego 1

ShitcoinsClub

Bytom

Plac Tadeusza Kościuszki 1

ShitcoinsClub

Gliwice

Nowaka Jeziorańskiego 1

FlyingAtom

Gorzów Wielkopolski

Przemysłowa 2

ShitcoinsClub

Kielce

Świętokrzyska 20

FlyingAtom

Zawsze aktualną listę bitomatów rozlokowanych na całym świecie możesz sprawdzić tutaj: https://coinatmradar.com/

Kryptowaluty

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Previous reading
Bitomaty w Polsce – Jak wyglądają wypłaty oraz prowizja i kurs?
Next reading
Trezor T – Jaka jest cena i opinie? Gdzie kupić ten portfel? – Recenzja